PDA

Επιστροφή στο Forum : Μουσική μέταλ και Σατανισμός

Halford
23-09-07, 21:19
Καταρχας ακουω και εγω αυτη τη μουσικη αλλα δεν πιστευω πως εχουν καμια σχεση αυτα τα 2 γιατι γινονται ολα για εμπορικους σκοπους, να πουλισουν δισκους και να κανουν διαφημηση τον εαυτο τους.
Πολοι ανθρωποι ομως πιστευουν το αντιθετο και φιλοι μου ακομα.
Δεν ξερω γιατι τους εχει καρφωθει αυτη η ιδεα, ισως επιδει ποτε δεν το εχουν ψαξει, ισως γιατι ετσι τους ειπανε αλλοι, ισως απο τον τροπο που ντυνονται πολλα ατομα που ακουνε αυτη τη μουσικη.
Τα συγροτηματα που υμνουν τον σατανα ειναι πολυ λιγα ελαχιστα μπροστα στα αλλα μπορω να πω.

Θα ηθελα τα σχολεια σας πανω σε αυτο το θεμα.

leo morpheus
23-09-07, 21:30
Aκούω αυτή τη μουσική από 10 χρόνων και πλέον δεν τίθεται ζήτημα περί σατανισμού σε αυτή τη μουσικη.Πέρα από καλλιτεχνες όπως ο King Diamond που ειναι επισημος ιερεας στην εκκλησια του σατανα ΄και κάποιους άλλους όλοι οι άλλοι έχουν το image αυτο για εμπορικους λογους.

Ας καθονταν φρονιμα και οι Mayhem στην Νορβηγία για να μην είχαμε ιστορίες...

Litsa
23-09-07, 22:04
Και γιατί όλη αυτή η φασαρία ?

Και να είχανε σχέση με "Σατανισμό" , που είναι το κακό δηλαδή ? Δε κατάλαβα ?

Αρκεί να μην κάνουν εγκλήματα και να μην ενοχλούν κόσμο και ας έχουν σχέση με ότι τους αρέσει.

Όποιος θέλει ακούει, όποιος θέλει αγοράζει και cd, όποιος θέλει πάει και σε συναυλίες.

Δε μας τα βάλανε σπίτι μας και με το ζόρι,

άλλα πράγματα μας βάλανε με το ζόρι και δε μπορούμε να πάρουμε αέρα.

leo morpheus
24-09-07, 16:01
Η ιστορία ξεκινάει Litsa με τον Alice Cooper και φτάνει ως την ''ακτιβιστική'' δραση των Mayhem στη Νορβηγία με τη black metal mafia που έκαιγαν εκκλησίες...Οπότε φταίνε και αυτοί.

Από την άλλη θεωρίες του τύπου ότι AC/DC=Antichrist/Death to Christ και λοιπα είναι καραγκιοζιλίκια από φανατισμένους χριστιανούς εκ Αμερικής προερχόμενους πιθανόν...

Το metal πάντα θα προκάλέι και πάντα θα τρομάζει τους μη ''μηυμένους'' σε αυτή τη μουσική.Εξάλλου ίσως αυτή να είναι και η ομορφιά του...

ELPINIKI
24-09-07, 22:01
Δεν ξερω γιατι τους εχει καρφωθει αυτη η ιδεα, ισως επιδει ποτε δεν το εχουν ψαξει, ισως γιατι ετσι τους ειπανε αλλοι, ισως απο τον τροπο που ντυνονται πολλα ατομα που ακουνε αυτη τη μουσικη.

φίλε Halford έπιασα κάποτε έναν απο αυτούς (που στη πλειοψειφία τους είναι πιτσιρίκια) και τους ρώτησα μπορώ να ακούω metal και να φοράω ρόζ ρούχα? οι πιο πολλοί γέλασαν και οι υπόλοιποι εξέφρασαν αρνητική γνώμη... και εγώ σκέφτομαι γουστάρεις να ακούς metal ναι... ε τότε ρε φίλε τι δουλειά έχουν τα ρούχα ?στο κάτω - κάτω δεν μου πάνε τα μαύρα...

εμένα προσωπικά μου αρέσει το είδος μεσαιωνικής μουσικής (αν μπορώ να το πω έτσι) τι πρέπει να κάνω δηλαδή να κυκλοφορώ με κορσέδες? :eek:

απλά όπως λες και εσύ δεν το έχουν ψάξει...( ορισμένοι φυσικά απο αυτούς) :)

beetlejuice
25-09-07, 00:21
Enημερωνω οτι το thread μεταφερεται σε λιγα λεπτα στην κατηγορια "Το ανεξηγητο στο χωρο των τεχνων".

Tranceaddict23
25-09-07, 00:58
Χαιρετισματα και απο μενα...Εχει αρκετο καιρο να γραψω στο forum,μου αρεσει περισσοτερο να διαβαζω ;) ..αλλα σε αυτο το topic θα θελα να κανω ενα μικρο σχολιο...Δεν ξερω τι πιστευετε, φυσικα απο αυτα που βλεπω φαινεται οτι ολοι ισχυριζεστε οτι δεν υπαρχει σατανισμος..εγω νομιζω οτι.. Ναι, υπαρχει σατανισμος στη μουσικη metal..Κατ' αρχην υπαρχουν χιλλιαδες, να μην πω εκατομμυρια συκροτηματα metal, και οπως ολοι θα γνωριζετε,υπαρχουν πολλα ηδη metal...Τα περισσοτερα συγκροτηματα που λεν οτι ειναι σατανιστες θα συμφωνησω και εδω οτι το κανουν για εμπορικους σκοπους...Ομως η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν και συγκροτηματα που τα μελη τους ειναι ταγμενα καθαρα στην εκκλησια του σατανα,καποιοι ειναι ιερεις η αρχιιερεις σε καποια αιρεση του σατανα η της ιδιας της εκκλησιας του..και επισης οι περισσοτερες σατανιστικες αιρεσεις,τα περισσοτερα μελη τους δηλαδη, παιζουν μουσικη metal την οποια εχουν κυκλοφορησει μεσω δισκογραφικων εταιρειων... Χρησιμοποιουν στιχους στα λατινικα η εδαφια απο την ιδια την σατανικη βιβλο και των σατανιστικων αποκρυφιστικων κειμενων.Μερικα απο τα ονοματα σατανιστικων συγκροτηματων τα οποια μπορειτε να επιβεβαιωσετε και εσεις, ειναι arkhon infaustus, Antaeus, necrocult, helvete, και πολλα αλλα...φυσικα εγω δεν τολμω να μπω στο κοπο να ασχοληθω περισσοτερο με τετοια μουσικη επειδη ειναι περα για περα αηδια..αν μπειτε στο κοπο να την ακουσετε, θα αντιληφθειτε οτι δεν ειναι κατασκευασμενη ουτε απο ανθρωπους, ουτε για ανθρωπους..Φυσικα στο ολο θεμα του σατανισμου στη μουσικη metal για μενα καθοριστικο ρολο παιζει και ο παραγοντας ναρκωτικα...οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι δηλωμενοι ηρωινομανεις μαζι με μια μειξη χαπιων,ψυχοφαρμακων, και μια ηλεκτρικη κιθαρα,συνδυασμος που οπως λενε τους προκαλει οραματα απο τον ιδιο το Σατανα και μια πληρες υπερβατικη κατανοηση των λεγαμενων του. :p

Δεν ειναι οτι εχω κατι με αυτους τους ανθρωπους,οι περισσοτεροι ειναι γεματο ψυχολογικα προβληματα απο τα ναρκωτικα, πολλοι πασχουν απο παρανοια η delusional disorder, η σχιζοτυπη διαταρχη..Για αυτους που δεν πασχουν και ασπαζονται λογικα το σατανισμο,ενα πραμα εχω να ρωτησω που δεν εχω καταλαβει ακομα...Τι στο καλο εχει ο σατανας που δεν μπορω να το βρω στο Θεο?... Μπορει καποιος να μου λυσει αυτην την απορια? Ευχαριστω για το χρονο σας.

Υ.Γ.
Καλο θα ηταν να σας παραθεσω και τα κριτηρια της σχιζοτυπης διαταραχης γιατι ειναι μια διαταραχη καινουργια που αφορα περισσοτερο το Δυτικο πολιτισμο και αρχισε να υφισταται πολυ με την εισοδο και της New age φιλοσοφιας... Σχιζοτυπική Διαταραχή Προσωπικότητας (http://www.psychologia.gr/disorders/personality%20disorders.htm)

ELPINIKI
25-09-07, 07:44
πραμα εχω να ρωτησω που δεν εχω καταλαβει ακομα...Τι στο καλο εχει ο σατανας που δεν μπορω να το βρω στο Θεο?... Μπορει καποιος να μου λυσει αυτην την απορια? Ευχαριστω για το χρονο σας.

φίλε Tranceaddict καλημέρα! αυτή την απορία την έχω και εγώ και έπαθα σοκ όταν πριν λίγες ημέρες διάβασα ένα βιβλίο ενός συγγραφέα που πριν γίνει αυτό που είναι τώρα (κατά τη γνώμη μου είναι πολεμιστής του φωτός) ασχολούταν με μαύρη μαγεία...
αυτό που κατάλαβα για τους ανθρώπους που ασχολούνται με μαύρη μαγεία είναι ότι γνωρίζουν, και αυτό είναι σίγουρο, ότι υπάρχει Θεός... άλλο να είσαι άθεος και άλλο να περνάς στο αντίθετο στρατόπεδο...
εφόσον δέχεσαι το σατανά σαν κύριό σου δεν γίνεται να πιστεύεις οτι δεν υπάρχει Θεός.... :)
από εκεί και πέρα φίλε μου είναι θέμα συμφωνίας που έχεις κάνει...

Μιχάλης
25-09-07, 08:59
Εμένα μου κάνει εντύπωση ένα άλλο πράγμα. Ειπώθηκε ότι όλη αυτή η περί του Διαβόλου μόδα, κουλτούρα, πείτε την όπως θέλετε, γίνεται για εμπορικούς σκοπούς και συμφωνώ, τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις. Αυτό που μου κάνει εντύπωση, λοιπόν, είναι το γιατί να πουλάει μια τέτοια αισθητική στον κόσμο και όχι η εντελώς αντίθετη. Γνωστή είναι η απάντηση, βέβαια, αλλά νομίζω ότι μπορεί να μας προβληματίσει...

leo morpheus
25-09-07, 17:11
Χαιρετισματα και απο μενα...Εχει αρκετο καιρο να γραψω στο forum,μου αρεσει περισσοτερο να διαβαζω ;) ..αλλα σε αυτο το topic θα θελα να κανω ενα μικρο σχολιο...Δεν ξερω τι πιστευετε, φυσικα απο αυτα που βλεπω φαινεται οτι ολοι ισχυριζεστε οτι δεν υπαρχει σατανισμος..εγω νομιζω οτι.. Ναι, υπαρχει σατανισμος στη μουσικη metal..Κατ' αρχην υπαρχουν χιλλιαδες, να μην πω εκατομμυρια συκροτηματα metal, και οπως ολοι θα γνωριζετε,υπαρχουν πολλα ηδη metal...Τα περισσοτερα συγκροτηματα που λεν οτι ειναι σατανιστες θα συμφωνησω και εδω οτι το κανουν για εμπορικους σκοπους...Ομως η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν και συγκροτηματα που τα μελη τους ειναι ταγμενα καθαρα στην εκκλησια του σατανα,καποιοι ειναι ιερεις η αρχιιερεις σε καποια αιρεση του σατανα η της ιδιας της εκκλησιας του..και επισης οι περισσοτερες σατανιστικες αιρεσεις,τα περισσοτερα μελη τους δηλαδη, παιζουν μουσικη metal την οποια εχουν κυκλοφορησει μεσω δισκογραφικων εταιρειων... Χρησιμοποιουν στιχους στα λατινικα η εδαφια απο την ιδια την σατανικη βιβλο και των σατανιστικων αποκρυφιστικων κειμενων.Μερικα απο τα ονοματα σατανιστικων συγκροτηματων τα οποια μπορειτε να επιβεβαιωσετε και εσεις, ειναι arkhon infaustus, Antaeus, necrocult, helvete, και πολλα αλλα...φυσικα εγω δεν τολμω να μπω στο κοπο να ασχοληθω περισσοτερο με τετοια μουσικη επειδη ειναι περα για περα αηδια..αν μπειτε στο κοπο να την ακουσετε, θα αντιληφθειτε οτι δεν ειναι κατασκευασμενη ουτε απο ανθρωπους, ουτε για ανθρωπους..Φυσικα στο ολο θεμα του σατανισμου στη μουσικη metal για μενα καθοριστικο ρολο παιζει και ο παραγοντας ναρκωτικα...οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι δηλωμενοι ηρωινομανεις μαζι με μια μειξη χαπιων,ψυχοφαρμακων, και μια ηλεκτρικη κιθαρα,συνδυασμος που οπως λενε τους προκαλει οραματα απο τον ιδιο το Σατανα και μια πληρες υπερβατικη κατανοηση των λεγαμενων του. :p

Δεν ειναι οτι εχω κατι με αυτους τους ανθρωπους,οι περισσοτεροι ειναι γεματο ψυχολογικα προβληματα απο τα ναρκωτικα, πολλοι πασχουν απο παρανοια η delusional disorder, η σχιζοτυπη διαταρχη..Για αυτους που δεν πασχουν και ασπαζονται λογικα το σατανισμο,ενα πραμα εχω να ρωτησω που δεν εχω καταλαβει ακομα...Τι στο καλο εχει ο σατανας που δεν μπορω να το βρω στο Θεο?... Μπορει καποιος να μου λυσει αυτην την απορια? Ευχαριστω για το χρονο σας.

Υ.Γ.
Καλο θα ηταν να σας παραθεσω και τα κριτηρια της σχιζοτυπης διαταραχης γιατι ειναι μια διαταραχη καινουργια που αφορα περισσοτερο το Δυτικο πολιτισμο και αρχισε να υφισταται πολυ με την εισοδο και της New age φιλοσοφιας... Σχιζοτυπική Διαταραχή Προσωπικότητας (http://www.psychologia.gr/disorders/personality%20disorders.htm)

Τα συγκροτηματα που αναφερεις ειναι καθαρα underground και ενας μεσος ακροατης του metal δεν θα μπει στον κοπο να τα ακουσει.Η μουσική αυτή δεν εχει και ποτε δεν θα εχει σχεση με τον σατανισμο γιατι απλά δεν χωραει στην ποιοτητα της μουσικης αυτης που ειναι κορυφαια.Αν θελεις μπορω να σου γραψω ολη την ιστορια και την πορεια του metal αλλα θα μου παρει καμια 30ρια post το λιγοτερο,για να δεις οτι οι περιπτωσεις σατανιστων ειναι ελαχιστες.
Όσο για τα ναρκωτικά ας μην συζητησουμε καλυτερα ποια μουσική ακουγεται μονο υπο την επηρρεια ναρκωτικών και αυτο δεν ειναι το metal...!Έχω παέι σε πολλες συναυλιες και εναν μαστουρωμενο δεν είδα...
Όσο για τους καλλιτεχνες σιγουρα καποτε,ειδικά τη δεκαετία 70' και 80' υπήρχε μεγάλη χρηση ναρκωτικών αλλά και ποιος καλλιτεχνης δεν κανει...;

Ίσως να ειναι αηδια αλλά πιο πολύ εκτιμώ εναν που κάθεται ωρες με μια κιθαρα να γραψει μουσική στο χαρτί παρά έναν που ''γράφει'' μουσική μπροστά σε έναν υπολογιστή,αν και σεβομαι και αυτους και καθε ειδος μουσικης,σαν αγνος φιλος της...

Halford
25-09-07, 17:35
Φιλε μου Leo morpheus εγραψες πραγματικα με αυτο το τελευταιο που ειπες.
Γιατι ολα αυτα τα συγκροτιματα ιδιως του Heavy metal που ακουω και τα λενε σατανιστικα εχουν ολοι ατελειωτο ταλεντο εδω και πολλες δεκαετιες και ελπιζω να συνεχισουν ετσι.

KEEP METAL FOR EVER.
STAY HEAVY.

PUCK
25-09-07, 19:59
Αρχισα να ακούω heavy metal το 1985 στην τρυφερή ηλικία των 12 ετών και, περέμεινα ως το 1998 ενεργό μέλος του (βινύλια, cd, συναυλίες, περιοδικά, clubs).

Αυτό που αποκόμισα είναι πως η όλη "εξωτερική" φάση (ντύσιμο, μαλλιά) αλλά και η "εσωτερική" (στίχοι), έχει να κάνει με την αντίδραση σε κατεστημένες απόψεις αλλά και το image το οποίο προσελκύει μια μερίδα ανθρώπων.

Από τα τέλη των 60s, αρχές 70s, που η σκληρή μουσική μπαίνει για τα καλά στο χώρο, υπήρξε μια "ανάγκη" των οπαδών να διαχωρίσουν τη θέση τους από την υπόλοιπη μάζα. Εκτός του "σατανικού" image, υπήρξε και το ανδρόγυνο image, από τις αρχές του '70 με David Bowie, Slade κλπ ως τα πρώτα 2-3 χρόνια του '90 με τα τελευταία cds από τα συγκροτήματα pop/hair metal. Μήπως αυτοί προώθησαν την ομοφυλοφιλία στην κοινωνία; Χλωμό. Και μόνο τα video clips με τα τρελά γκομενάκια ή τις groupies που ακολουθούσαν τις μπάντες στις περιοδείες τους, φτάνουν για να καταδείξουν το αντίθετο.

Αντίδραση και μόνο αντίδραση ήταν ο λόγος (μην ξεχνάμε πως μιλάμε και για νεανική μουσική).

Άλλωστε ο χώρος έχει προσφέρει και τα περισσότερα παραδείγματα στίχων κοινωνικού προβληματισμού (Metallica-master of puppets, Nuclear Assault-critical mass, Motorhead-1916, κι εκατοντάδες άλλα) αλλά και τόσες άλλες μαγικές/ταξιδιάρικες στιγμές (Gamma Ray-somewhere out in space, Manowar-battle hymn και πολλά άλλα, Crimson Glory-transcendence, Helloween-keeper of the seven keys I-II, και, και, και, ...).

Είναι αστείο να συζητάμε για κακή επιρροή ενός είδους μουσικής πάνω σε άνθρωπο. Ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του (αλλά και αυτοί που τον/την μεγάλωσαν). Αν κάποιος κάνει πράξη τα λόγια ενός άλλου που εξυμνεί το σατανά και ζητάει θυσίες παρθένων, τότε, προφανώς, μιλάμε για ψυχικά διαταραγμένο, ο οποίος δεν διαφέρει, στην ουσία του πράγματος, από κάποιον που κάνει ό,τι του λένε η τηλεόραση ή οι γύρω του, χωρίς ίχνος κριτικής σκέψης.

Κοινώς, πρόβατα και λοβοτομημένοι, υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα. Σαφώς και η ωμή βία της θυσίας είναι κάτι το αποτρόπαιο και καταδικαστεό, αλλά και η νοοτροπία : "ο μπαμπάς μου είναι χριστιανός/πασοκτζής/κλπ, κι έτσι έγινα κι εγώ", δεν έχει φέρει λιγότερα δεινά στην Ανθρωπότητα.

Ποτέ δεν έγινα ναρκομανής, χούλιγκαν, δολοφόνος ή οτιδήποτε άλλο προσάπτουν οι φανατικοί πολέμιοι του στο heavy metal, αλλά και ποτέ δεν έγιναν κάτι ανάλογο όσοι γνώρισα μέσα στο χώρο.

Σε μια παράλληλη πραγματικότητα ή σε έναν αυριανό κόσμο που θα κυριαρχεί κάτι άλλο, πιθανόν να συζητάμε για "underground" τυπάκια με σταυρούς κι εξαπτέρυγα, και περίεργους/αηδιαστικούς στίχους που μιλούν για κάποιον Γιαχβέ ... ;)

leo morpheus
26-09-07, 00:15
Αρχισα να ακούω heavy metal το 1985 στην τρυφερή ηλικία των 12 ετών και, περέμεινα ως το 1998 ενεργό μέλος του (βινύλια, cd, συναυλίες, περιοδικά, clubs).

Αυτό που αποκόμισα είναι πως η όλη "εξωτερική" φάση (ντύσιμο, μαλλιά) αλλά και η "εσωτερική" (στίχοι), έχει να κάνει με την αντίδραση σε κατεστημένες απόψεις αλλά και το image το οποίο προσελκύει μια μερίδα ανθρώπων.

Από τα τέλη των 60s, αρχές 70s, που η σκληρή μουσική μπαίνει για τα καλά στο χώρο, υπήρξε μια "ανάγκη" των οπαδών να διαχωρίσουν τη θέση τους από την υπόλοιπη μάζα. Εκτός του "σατανικού" image, υπήρξε και το ανδρόγυνο image, από τις αρχές του '70 με David Bowie, Slade κλπ ως τα πρώτα 2-3 χρόνια του '90 με τα τελευταία cds από τα συγκροτήματα pop/hair metal. Μήπως αυτοί προώθησαν την ομοφυλοφιλία στην κοινωνία; Χλωμό. Και μόνο τα video clips με τα τρελά γκομενάκια ή τις groupies που ακολουθούσαν τις μπάντες στις περιοδείες τους, φτάνουν για να καταδείξουν το αντίθετο.

Αντίδραση και μόνο αντίδραση ήταν ο λόγος (μην ξεχνάμε πως μιλάμε και για νεανική μουσική).

Άλλωστε ο χώρος έχει προσφέρει και τα περισσότερα παραδείγματα στίχων κοινωνικού προβληματισμού (Metallica-master of puppets, Nuclear Assault-critical mass, Motorhead-1916, κι εκατοντάδες άλλα) αλλά και τόσες άλλες μαγικές/ταξιδιάρικες στιγμές (Gamma Ray-somewhere out in space, Manowar-battle hymn και πολλά άλλα, Crimson Glory-transcendence, Helloween-keeper of the seven keys I-II, και, και, και, ...).

Είναι αστείο να συζητάμε για κακή επιρροή ενός είδους μουσικής πάνω σε άνθρωπο. Ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του (αλλά και αυτοί που τον/την μεγάλωσαν). Αν κάποιος κάνει πράξη τα λόγια ενός άλλου που εξυμνεί το σατανά και ζητάει θυσίες παρθένων, τότε, προφανώς, μιλάμε για ψυχικά διαταραγμένο, ο οποίος δεν διαφέρει, στην ουσία του πράγματος, από κάποιον που κάνει ό,τι του λένε η τηλεόραση ή οι γύρω του, χωρίς ίχνος κριτικής σκέψης.

Κοινώς, πρόβατα και λοβοτομημένοι, υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα. Σαφώς και η ωμή βία της θυσίας είναι κάτι το αποτρόπαιο και καταδικαστεό, αλλά και η νοοτροπία : "ο μπαμπάς μου είναι χριστιανός/πασοκτζής/κλπ, κι έτσι έγινα κι εγώ", δεν έχει φέρει λιγότερα δεινά στην Ανθρωπότητα.

Ποτέ δεν έγινα ναρκομανής, χούλιγκαν, δολοφόνος ή οτιδήποτε άλλο προσάπτουν οι φανατικοί πολέμιοι του στο heavy metal, αλλά και ποτέ δεν έγιναν κάτι ανάλογο όσοι γνώρισα μέσα στο χώρο.

Σε μια παράλληλη πραγματικότητα ή σε έναν αυριανό κόσμο που θα κυριαρχεί κάτι άλλο, πιθανόν να συζητάμε για "underground" τυπάκια με σταυρούς κι εξαπτέρυγα, και περίεργους/αηδιαστικούς στίχους που μιλούν για κάποιον Γιαχβέ ... ;)

Πραγματικά φίλε PUCK δεν μπορούσες να τα πεις πιο σωστα και αντικειμενικά!!!Αυτό ακριβως συμβαινει με το metal παιδιά...οι λογοι ειναι αυτοι που αναφερει παραπανω ο PUCK.

Ακομα θυμαμαι και γελαω,τον Ozzy και τους Slayer που τους ετρεχαν στα; δικαστηρια επειδη καποιοι εφαρμοσαν ακριβως αυτα που έλεγαν οι στιχοι των τραγουδιων τους...
Ποιος φταιει τελικα;Ο Οsbourne και οι Slayer επειδη γραφουν οτι γραφουν ή καθε οικογενεια(κυριως εξ Αμερικης...)που τρελαινουν τα παιδια τους και κανουν αυτα ότι κανουν;;

Προσωπικά,ούτε με σπαθιά και ασπίδες έχω βγει στο δρομο επειδη ακουω Manowar,ουτε επικλησεις στο διαβολο επειδη ακουω Marduk...

Tranceaddict23
26-09-07, 02:15
Όσο για τα ναρκωτικά ας μην συζητησουμε καλυτερα ποια μουσική ακουγεται μονο υπο την επηρρεια ναρκωτικών και αυτο δεν ειναι το metal...!Έχω παέι σε πολλες συναυλιες και εναν μαστουρωμενο δεν είδα...
Όσο για τους καλλιτεχνες σιγουρα καποτε,ειδικά τη δεκαετία 70' και 80' υπήρχε μεγάλη χρηση ναρκωτικών αλλά και ποιος καλλιτεχνης δεν κανει...;

Ίσως να ειναι αηδια αλλά πιο πολύ εκτιμώ εναν που κάθεται ωρες με μια κιθαρα να γραψει μουσική στο χαρτί παρά έναν που ''γράφει'' μουσική μπροστά σε έναν υπολογιστή,αν και σεβομαι και αυτους και καθε ειδος μουσικης,σαν αγνος φιλος της...

Φιλε Morpheus δεν μιλησα περι κοινου,καλα το κοινο αστα, και πιο κοινο δεν κανει ναρκωτικα,μιλαω για τα συγκροτηματα. Τα συγκροτηματα που ασχοληθηκα εγω τουλαχιστον της extreme/brutal/satanic metal οπως το λενε,ναι μεν ειναι underground, αλλα ειναι πολλα, μιλαμε για χωρες σαν την Νορβηγια,Γαλλια,Ιταλια, και πραγματι μπορει να ειναι αγνωστα στο μεσο κοινο..Παρολα αυτα ολοι παραδεχονται οτι τα ναρκωτικα ειναι τροπος ζωης τους και ενας τροπος να ερθουν σε επαφη με το Σατανα και να μεταδωσουν το μηνυμα του..Θελω να καταληξω στο οτι..ποια μηνυματα, ποια οραματα, και σε τι πραγματα πιστευεις, και με ποια λογικη και ταξη οταν εισαι συνεχως κοκαρισμενος?..Πως μπορω να κατανοησω εγω το στιχο η συγνωμη τη στριγγλια :) οταν οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι παρανοικοι και διαταραγμενοι απο τα ναρκωτικα..και μην το παιρνετε ως δεδομενο..μεχρι και σε σχιζοφρενεια φτανει καποιος απο την μακροχρονια χρηση ναρκωτικων και αλκοολ...Τα λιγοτερα που μπορει να παθει ειναι διαταραχες της διαθεσης,καταθλιψη,μανια..Τωρα μεσα απο ολα αυτα τι να ακουσω περι Σατανα και απο ποιον, και τι να κατανοησω δεν ξερω..

P.S Δεν μιλαω για τους θρυλους της Metal ι της ροκ επειδη αυτα τα ονοματα καλα κανουμε ολοι να τα σεβομαστε..

Tranceaddict23
26-09-07, 02:58
φίλε Tranceaddict καλημέρα! αυτή την απορία την έχω και εγώ και έπαθα σοκ όταν πριν λίγες ημέρες διάβασα ένα βιβλίο ενός συγγραφέα που πριν γίνει αυτό που είναι τώρα (κατά τη γνώμη μου είναι πολεμιστής του φωτός) ασχολούταν με μαύρη μαγεία...
αυτό που κατάλαβα για τους ανθρώπους που ασχολούνται με μαύρη μαγεία είναι ότι γνωρίζουν, και αυτό είναι σίγουρο, ότι υπάρχει Θεός... άλλο να είσαι άθεος και άλλο να περνάς στο αντίθετο στρατόπεδο...
εφόσον δέχεσαι το σατανά σαν κύριό σου δεν γίνεται να πιστεύεις οτι δεν υπάρχει Θεός.... :)
από εκεί και πέρα φίλε μου είναι θέμα συμφωνίας που έχεις κάνει...

Φιλη ELPINIKI, συμφωνω με αυτα που λες, απλα δεν μπορω να καταλαβω και ετσι ρωταω με ενα υφος και απορια μικρου παιδιου..ρωταω με ενα πολυ απλοικο υφος ανθρωπου που δεν ξερει και πολλα περι Σατανισμου..Τι μπορω να βρω κοντα στο Σατανα που δεν μπορω να το βρω στο Θεο? Και επισης κατι αλλο...Γιατι να ακολουθησω το διαβολο απο την στιγμη που ο ιδιος ο διαβολος ειναι δημιουργημα του Θεου και μπορει οποτε θελει να τον καταστρεψει? Ισως οι ερωτησεις μου να ειναι λιγακι απλοικες, αστειες και παιδικες, αλλα οι αρμοδιοι περι του θεματος θα ηθελα να μου απαντησουν..

P.S Αν κρινουν οι συντονιστες οτι οι ερωτησεις μου ξεφευγουν απο το topic τοτε μπορουν να το μεταφερουν η να ανοιχτει νεο topic στο θεμα αυτο...

ELPINIKI
26-09-07, 21:44
<<[QUOTE=Tranceaddict23]Φιλη ELPINIKI, συμφωνω με αυτα που λες, απλα δεν μπορω να καταλαβω και ετσι ρωταω με ενα υφος και απορια μικρου παιδιου..ρωταω με ενα πολυ απλοικο υφος ανθρωπου που δεν ξερει και πολλα περι Σατανισμου..Τι μπορω να βρω κοντα στο Σατανα που δεν μπορω να το βρω στο Θεο? Και επισης κατι αλλο...Γιατι να ακολουθησω το διαβολο απο την στιγμη που ο ιδιος ο διαβολος ειναι δημιουργημα του Θεου και μπορει οποτε θελει να τον καταστρεψει? Ισως οι ερωτησεις μου να ειναι λιγακι απλοικες, αστειες και παιδικες, αλλα οι αρμοδιοι περι του θεματος θα ηθελα να μου απαντησουν..>>

φίλε μου Tranceaddict αυτές τις ερωτήσεις θα έκανε και εγώ έτσι και είχα την δυνατότητα νε μιλήσω με κάποιον που έχει δεχτεί τον Σατανά σαν Κύριό του (ας το πούμε κάπως έτσι...)
δεν είμαι αρμόδια επί του θέματος :p ... αλλά..

αυτό που μπορώ να πώ με τα λίγα που έχω διαβάσει είναι ότι για να κάνεις μια τέτοια Συμφωνία...( και εφόσον δεχόμαστε το Καλό και το Κακό), είναι ότι..
Αυτός είναι πιο ο εύκολος Δρόμος... ή είσαι πολύ απογοητευμένος απο τον Θεό γενικότερα.... (καθαρά προσωπική μου άποψη)

αυτό σου απαντώ και εγώ με ύφος και απορία μικρού παιδιού :)

Tranceaddict23
27-09-07, 02:20
Αυτο που μπορω να υποθεσω και εγω φιλη ΕLPINIKI ειναι οτι ισως ο μονος λογος που θα διαλεγε καποιος αυτον τον δρομο ειναι για να ικανοποιησει αμεσα υλικες αναγκες οπως πχ χρημα,δοξα,επιτυχια,σεξ,χλιδη...Αυτα στο δρομο του Θεου δεν υπαρχουν...αυτα δεν αξιζουν στο προσωπο του Θεου και δεν εχουν κανενα νοημα..Ο δρομος του Θεου (ο δυσκολος οπως ειπες κι εσυ) ειναι γεματος πονο, βασανα, αυτοθυσια, στερηση,ανιδιοτελη προσφορα, αλλα η ανταμοιβη ειναι μεταθανατια και πολυ μεγαλη για τον πιστο που τα αντεξε ολα αυτα...ανταμοιβη που δεν συγκρινεται με τις "ανταμοιβες" που προανεφερα και που προσφερει το κακο...

Καποιοι που ειχα γνωρισει και ασχολουνταν με το Σατανισμο δεν ειναι οτι εκαναν κατι κακο..απλα ειχαν μια διαφορετικη αντιληψη και φιλοσοφια για την ανθρωπινη υπαρξη..Απλα ειχαν αποδεχτει την "κτηνωδη" φυση τους πραγμα που οπως λενε ο χριστιανισμος καταδικαζει..απλα σε ολα τα "μη" της θρησκειας και ολη την καταπιεση που επεβαλε πχ μην φας αυτο,μην κανεις εκεινο,μην κανεις σεξ,μην μιλας ετσι,να σαι ταπεινος,και ολα αυτα, αυτοι τα εχουν αποδεχτει ως μερος της φυσης τους και οτι ουσιαστικα δεν υπαρχει αμαρτια..αυτο που πιστευουν ειναι κατι σαν "κανε οτι νιωθεις φτανει να μην ενοχλας τους αλλους"..και οτι δεν χρειαζεται να εισαι πραος και ταπεινος αλλα περηφανος και δυνατος ..Η πραοτητα και ταπεινοτητα λενε ειναι αδυναμια της θρησκειας που βλεπει τον ανθρωπο σαν ενα μηδενικο,χωμα, με ενα σωρο αδυναμιες,ελαττωματα,παρεκκλισεις, εννοιες που στο Σατανισμο δεν υπαρχουν, γιατι απλουστατα αυτα τα ελαττωματα τα εχουν αποδεχτει ως κατι φυσικο..Ετσι μην φανταζεστε μονο σφαγες,αιματα,ανθρωποθυσιες και τετοια οταν ακουτε την λεξη σατανισμος...υπαρχουν και αυτα αλλα αυτα ανηκουν σε αλλο πρισμα του Σατανισμου..

LOVELESS
27-09-07, 03:01
φυσικα η metal εχει να κανει με θεματα θρησκειας, σατανισμου και χριστιανισμου. Αν δεν υπειρχε θρησκεια δεν θα υπειρχε metal.

γιατι η heavy metal συνεχος κατακρινετε, εκδιωκετε και καταδικαζετε?

Η Metal αντιμετωπιζει εκεινα που αγνοουμε, πανυγιριζει εκινα που συνηθως δεν παραδεχομαστε, δινει εμφαση σε εκεινα που φοβομαστε περισσοτερο και γιαυτο η metal θα ειναι παντα μια κουλτουρα των outsiders.

Tranceaddict23
27-09-07, 03:45
φυσικα η metal εχει να κανει με θεματα θρησκειας, σατανισμου και χριστιανισμου. Αν δεν υπειρχε θρησκεια δεν θα υπειρχε metal.

γιατι η heavy metal συνεχος κατακρινετε, εκδιωκετε και καταδικαζετε?

Η Metal αντιμετωπιζει εκεινα που αγνοουμε, πανυγιριζει εκινα που συνηθως δεν παραδεχομαστε, δινει εμφαση σε εκεινα που φοβομαστε περισσοτερο και γιαυτο η metal θα ειναι παντα μια κουλτουρα των outsiders.

Εχει βαση αυτο που λες αγαπητη φιλε/η Loveless γι αυτο και τονισα οτι τους θρυλους της Metal κ της ροκ πρεπει να τους σεβομαστε..καλη ειναι η αναζητηση και η αμφισβητηση μεσα απο τη μουσικη αλλα οταν γινεται με εναν ομορφο και καλαισθητικο τροπο. Οι αναποδογυρισμενοι σταυροι, η απεικονιση της Παναγιας με κερατα και με ενα Σταυρο αναποδογυρισμενο σφηνωμενο στο αιδοιο της σε εξωφυλο CD, οι στριγγλιες και οι κραυγες, και στιχοι για την εξυψωση του κακου ,της βιας, της διαστροφης και το θανατο της αγνοτητας και της καλοσυνης, τι εχουν να προσφερουν σε ενα μαστουρωμενο 15χρονο? Αυτο αποκαλειτε μεταφυσικη αναζητηση και την οποιαδηποτε καλοδεχουμενη αμφισβητηση? Δηλαδη οταν εγω γινω πατερας και δω το παιδι μου μια καλη μερα να βαζει στο Pc μια μουσικη τοσο αποτροπαια και αγρια με φωνες που αγωνιζονται να γινουν ανθρωπινες, και τον δω να μου φορα μαυρα με αλυσιδες, και να βαφει τα ματια του μαυρα η να φορει make up..τι πρεπει να κανω δηλαδη? Να του πω μπραβο κυριε outsider ψαγμενε? Ας μην τρελαθουμε κιολας...

Μπορειτε να κοιταξετε μια τεραστια συλλογη απο black metal και σας προκαλω οσοι δεν το εχετε κανει, να το κοιταξετε στο διαδιχτυο..Οι ανθρωποι αυτοι (το δηλωνουν οι ιδιοι), προσπαθουν να φτιαξουν τον πιο αποτροπαιο,ανατριχιαστικο, διεστραμμενο, χαωτικο ηχο που μπορει να γεννησει "ανθρωπος"...Οι ανθρωποι αυτοι ελκυονται η ακομα διεγειρονται και σεξουαλικα απο την διαστροφη, το γκριζο, το θανατο, τις νεκροκεφαλες, το αιμα, τις σεξουαλικες παρεκκλισεις, τη βια,αλλοι διεγειρονται με το να κοβουν τα χερια τους με λεπιδες (self mutilation), χαρακτηριστικα που θεωρουνται συμτωματα και αποτελεσματα διαφορων ψυχολογικων ασθενειων.. Για τους φαν της μουσικης, για να λειπουν τυχον παρεξηγησεις, ξανατονιζω οτι δεν αναφερομαι σε ολο το φασμα της metal και ουτε μιλαω με γενικοτητες...

LOVELESS
27-09-07, 17:31
Δηλαδη οταν εγω γινω πατερας και δω το παιδι μου μια καλη μερα να βαζει στο Pc μια μουσικη τοσο αποτροπαια και αγρια με φωνες που αγωνιζονται να γινουν ανθρωπινες, και τον δω να μου φορα μαυρα με αλυσιδες, και να βαφει τα ματια του μαυρα η να φορει make up..τι πρεπει να κανω δηλαδη? Να του πω μπραβο κυριε outsider ψαγμενε? Ας μην τρελαθουμε κιολας...

Μου εχεις δωσει κατι πολι καλο εδω με την απαντηση σου. Δεν ειπαρχει καλο η κακο σε θεματα θρησκειας ο καθενας διαλεγει τον δρομο του και δεν υπαρχει καποιος που θα τον κρινει και αν θελει να ειναι σατανιστης προβλημα του και οτι cover βαλει στα cd του παλι δικο του προβλημα ειναι και αν πουλα σειμαινει αρεσει ποιος ειπε πως το να ακους κατι αποτροπαιο και αγριο δεν εισαι "ψαγμενος" ξερω δικηγορους που ακουν heavy, thrush, black metal και τι με αυτο? βλεπω κοπελλες που ακουν ΠΟΠ και ειναι του χειριστου ειδους και στη ζωη τους ξερουν τον μπαμπακα τους, τα τακουνια τους, τα τραπεζια στα ξενικταδικα, την Βανδη τον Παπακοσταντινου RnB και σε πιανου το κρεβατι θα την βγαλουν ως το αλλο προι. Αυτο που περιγραψες πριν εσυ ειναι πως δειχνουν οι φιλοι μου και μπορω να σου πω πως προτιμω χιλιες φορες να ειμαι ετσι και να χερω τι μου γινετε παρα να ακουω 50 cent και να τραγουδω because am a PIMP που στα ελληνηκα σιμενει πατρονας η κατι οπος come to the candyshop i ll let you lick the lollypop συγνωμη δλδ...αν η METAL μουσικη δεν σε κανει να νιωσεις την δηναμη που κριβει μεσα της και αν κρινω απο τα ατομα που ακουν METAL ειμαστε μια χαρα και χωρις εσενα! ;)

Tranceaddict23
27-09-07, 19:18
Τελοςπαντων επειδη μιλαμε για μουσικη εδω,δεν προκειται να μπω στο κοπο να επεκταθω περισσοτερο επειδη η μουσικη ειναι καθαρα υποκειμενικη και ετσι δεν προκειται να σε καταλαβω ποτε που σου αρεσει η metal ουτε και συ προκειται να καταλαβεις γιατι μου αρεσει η μουσικη που ακουω.. ;)

LOVELESS
27-09-07, 20:07
δεν ζητησα να καταλαβει κανενας γιατι ακουω την μουσικη που ακουω που βασικα δεν ειπα τι ακουω...ελπιζω να μην συνχισα κανενα :D για μενα η μουσικη ειναι κατι πολυ συμαντικο :) και συμφωνω για το οτι ειναι υποκειμενικη αφου ο καθε ανθρωπος εκφραζετε διαφορετικα!!!

ELPINIKI
28-09-07, 14:52
Ο δρομος του Θεου (ο δυσκολος οπως ειπες κι εσυ) ειναι γεματος πονο, βασανα, αυτοθυσια, στερηση,ανιδιοτελη προσφορα, αλλα η ανταμοιβη ειναι μεταθανατια και πολυ μεγαλη για τον πιστο που τα αντεξε ολα αυτα...ανταμοιβη που δεν συγκρινεται με τις "ανταμοιβες" που προανεφερα και που προσφερει το κακο...

φίλε μου γειά σου...
ο πόνος, τα βάσανα, η αυτοθυσία, η ανιδιοτελή προσφορά, η ανταμοιβή (μόνο) στην μεταθανάτια ζωή κ.τ.λ. δεν είναι <<λέξεις>> που υπάρχουν στο <<λεξιλόγιο>> του Θεού... άλλωστε υπάρχει πατέρας που θα ζητούσε κάτι τέτοιο απο τα παιδιά του?

είναι πολύ σκληρό να πιστεύουμε οτι ακολουθόντας τα παραπάνω ακολουθούμε το δρόμο του Θεού...- του Καλού...
αλλού έγκειται η δυσκολία του δρόμου Αυτού...

φιλικά... :)
ΣΗΜ. προσωπική μου γνώμη.

apos13
28-09-07, 22:49
Γειά σας και από μένα.
Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει συγκεκριμένος δρόμος για να φτάσεις στο Θεό. Μπορεί κάλλιστα να απολαμβάνεις τα υλικά αγαθά και ταυτόχρονα να έχεις αρχές παρόμοιες με αυτές του χριστιανισμού. Δεν είναι καν απαραίτητο να πιστεύεις στο θεό σαν οντότητα για να είσαι σωστός άνθρωπος. Από την άλλη το να απαρνείσαι τα πάντα και να γίνεσαι ασκητής γιατί αυτό λέει ο δρόμος του θεού και να κατηγορείς όλους όσους απολαμβάνουν το σεξ και το χρήμα είναι εντελώς ανόητο, αν όχι επικίνδυνο...

Φίλε tranceaddict23, διακρίνω μια απέχθεια που έχεις προς το metal και μια αντίληψη πως δεν είναι μουσική. Μουσική δεν είναι μόνο η κλασσική ή οτιδήποτε με εύκολη και πιασάρικη μελωδία. Αν γνωρίζεις από μουσική, θα δεις ότι το metal έχει καταπληκτικές αρμονίες και πολύπλοκες μελωδίες οι οποίες μαρτυρούν τεράστιο ταλέντο. Το metal, όσο περίεργο και αν σου φαίνεται, εάν το δεις γραμμένο σε παρτιτούρα δύσκολα θα το ξεχωρίσεις από κλασική συμφωνία. Κάτι που δεν συμβαίνει με την trance. Επίσης με κανέναν τρόπο δεν μπορείς να συγκρίνεις την υπερβολική απλότητα της ποπ με το metal. Οσο για τους στίχους, άμα κάτσεις να διαβάσεις, το metal είναι από τα ελάχιστα είδη μουσικής στο οποίο θα δεις τόση επιρροή από φλέγοντα κοινωνικά και πολιτικά θέματα. Και όχι μόνο. Η metal μουσική ξεχειλίζει από ποίηση και κάθε είδους συναίσθημα. Δεν είναι τυχαίο ότι το metal απευθύνεται σε λίγους, αντίθετα με τη μαζικοποιημένη pop και trance. Επομένως, θεωρώ το metal πολύ πιο μουσική (αυτό τον όρο θα χρησιμοποιήσω) από άλλα σύγχρονα είδη.

Γι' αυτόν το λόγο και μόνο πιστεύω πως το metal σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. Αρα δεν τίθεται καν θέμα κακής επιρροής. Φυσικά υπάρχουν μπάντες που προωθούν το σατανισμό, είτε λόγω πίστης είτε λόγω εμπορικότητας. Αυτές όμως είναι ελάχιστες σε σχέση με την τεράστια έκταση του metal και καταδικαστέες από τους υπόλοιπους.
Επίσης ας μην χαρακτηρίζουμε τους χρήστες ναρκωτικών ως αποβράσματα της κοινωνίας. Υπάρχουν ναρκομανείς μουσικοί που έχουν αφήσει πίσω τους τεράστιο πνευματικό έργο, το οποίο επιδρά καταλυτικά στις ζωές πολλών, καθώς βρίσκουν καταφύγιο και στήριξη στους στίχους και τη μουσική τους.

Metal, και rock γενικότερα, σημαίνει αντίσταση κατά του Κακού-σε κάθε μορφή του.
Αυτά μόνο.

Litsa
29-09-07, 15:48
Εμένα μου κάνει εντύπωση ένα άλλο πράγμα. Ειπώθηκε ότι όλη αυτή η περί του Διαβόλου μόδα, κουλτούρα, πείτε την όπως θέλετε, γίνεται για εμπορικούς σκοπούς και συμφωνώ, τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις. Αυτό που μου κάνει εντύπωση, λοιπόν, είναι το γιατί να πουλάει μια τέτοια αισθητική στον κόσμο και όχι η εντελώς αντίθετη. Γνωστή είναι η απάντηση, βέβαια, αλλά νομίζω ότι μπορεί να μας προβληματίσει...
Να στο θέσω κάπως διαφορετικά το ερώτημα

Και το αυθεντικό και ανόθευτο ρεμπέτικο μιλούσε για τα χίλια αίσχη.
Καμάρωνε τους μαστροπούς, θεωρούσε λεβέντες τους φυλακόβιους,
δεχόταν τους κλέφτες και την κλεψιά, τα μαχαίρια ήταν νόμος και τα
κάνανε στίχους, τα ναρκωτικά ήταν και αυτά αποδεκτά και κυρίως ο
χώρος που θεμελιώθηκε ήταν ο ποταπός χώρος της νύχτας και της
παρανομίας.

Αργότερα έγινε πιο "κυριλέ" αλλά η καλλιτεχνική και αισθητική του οπτική
παρέμεινε αυτή του περιθωρίου.

Γιατί "πούλησε" αυτή η αισθητική και μάλιστα σε ένα τέτοιο χώρο με πολλές
άλλες εναλλακτικές προτάσεις και σε μια εποχή που ούτε "μαρκετινγκ"
υπήρχε όπως σήμερα ούτε προμόσιον ούτε "μόδα" .

Δεν αμφισβητώ την καλλιτεχνική αξία του ρεμπέτικου αυτού καθ εαυτού
ούτε την προσφορά του Μάρκου Βασίλη κλπ στο τραγούδι.

Πάντως σήμερις πολλοί "ψευτοκουλτουριάριδες" εξυμνούν το ρεμπέτικο
αλλά δε μας λέει κανείς την γνώμη του για αυτό.

leo morpheus
29-09-07, 16:11
Να στο θέσω κάπως διαφορετικά το ερώτημα

Και το αυθεντικό και ανόθευτο ρεμπέτικο μιλούσε για τα χίλια αίσχη.
Καμάρωνε τους μαστροπούς, θεωρούσε λεβέντες τους φυλακόβιους,
δεχόταν τους κλέφτες και την κλεψιά, τα μαχαίρια ήταν νόμος και τα
κάνανε στίχους, τα ναρκωτικά ήταν και αυτά αποδεκτά και κυρίως ο
χώρος που θεμελιώθηκε ήταν ο ποταπός χώρος της νύχτας και της
παρανομίας.

Αργότερα έγινε πιο "κυριλέ" αλλά η καλλιτεχνική και αισθητική του οπτική
παρέμεινε αυτή του περιθωρίου.

Γιατί "πούλησε" αυτή η αισθητική και μάλιστα σε ένα τέτοιο χώρο με πολλές
άλλες εναλλακτικές προτάσεις και σε μια εποχή που ούτε "μαρκετινγκ"
υπήρχε όπως σήμερα ούτε προμόσιον ούτε "μόδα" .

Δεν αμφισβητώ την καλλιτεχνική αξία του ρεμπέτικου αυτού καθ εαυτού
ούτε την προσφορά του Μάρκου Βασίλη κλπ στο τραγούδι.

Πάντως σήμερις πολλοί "ψευτοκουλτουριάριδες" εξυμνούν το ρεμπέτικο
αλλά δε μας λέει κανείς την γνώμη του για αυτό.

Όσο για το ρεμπέτικο,επειδή ξεκίνησε απο τη γειτονιά μου,μπορώ να σου πω πως μίλησε στις καρδιές του κόσμου λόγω της απλότητας και των αληθινων γεγονοτων που ηταν η καθημερινοτητα εδω στη Δραπετσωνα,στα Ταμπουρια,στο Πειραια,στη Κοκκινια κ.λ.π.

Αυτά που εξυμνούσε ηταν η σκληρη πραγματικοτητα της εποχης και πίστεψε με σε αυτες τις γειτονιες του τότε και αλήτες υπηρχαν και τεκεδες και μαστροποι και ότι μπορείς να φανταστείς.Βέβαια,τότε αντίθετα με σήμερα ακόμα και αναμεσα στους παρανομους υπηρχε η τιμή και η μπεσα που εκλείπει σήμερα...

Σεβομαι το ρεμπέτικο γιατι οι συνθετες αυτοί ήταν αγραμματοι και μόνοι τους χωρις καμια μουσική παιδεία κατάφεραν να δημιουργήσουν μία μουσική κληρονομιά η οποία επηρεασε όλο το λαικο και γενικοτερα ελληνικό τραγουδι...

Όσο για το θεμα γιατι καποιοι υπερασπιζονται το ρεμπετικο,εγώ θα πω πως είναι απλά αναποσπαστο κομματι της πολιτιστικης μας μουσικής κληρονομιάς και πρεπει να το σεβομαστε και ισως να καταλαβουμε τι πρεσβευει αν αναλογιστουμε τις συνθηκες της εποχης στις γειτονιες που δημιουργηθηκε...

elf
01-10-07, 06:08
Υπάρχουν και Christian metal bands - σε όλα τα είδη μάλιστα, από doom και glam μέχρι black! Επίσης, το να είναι κάποιος δημιουργός σχιζοφρενής ή ψυχοπαθής ή ... δεν νομίζω οτί αφορά τον αποδέκτη του έργου του. Ίσως έχει ενδιαφέρον να παρουσιάσει κάποιος και την περίπτωση 'γονείς εναντίων Judas Priest' (θα το έκανα εγώ αλλά δεν γνωρίζω καλά την υπόθεση). Τέλος, νομίζω πως μόνο στο παρελθόν μουσικά ιδιώματα (όπως τα ρεμπέτικα και η punk) μπορούσαν να αντιπροσωπεύουν και άλλα πράγματα, ωστόσο σήμερα οποιοδήποτε είδος παραμένει απλά και μόνο μουσική.

Tranceaddict23
01-10-07, 17:04
Γειά σας και από μένα.
Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει συγκεκριμένος δρόμος για να φτάσεις στο Θεό. Μπορεί κάλλιστα να απολαμβάνεις τα υλικά αγαθά και ταυτόχρονα να έχεις αρχές παρόμοιες με αυτές του χριστιανισμού. Δεν είναι καν απαραίτητο να πιστεύεις στο θεό σαν οντότητα για να είσαι σωστός άνθρωπος. Από την άλλη το να απαρνείσαι τα πάντα και να γίνεσαι ασκητής γιατί αυτό λέει ο δρόμος του θεού και να κατηγορείς όλους όσους απολαμβάνουν το σεξ και το χρήμα είναι εντελώς ανόητο, αν όχι επικίνδυνο...

Συμφωνω και επαυξανω.. ;) απλα αναφερομουν στο δογμα του χριστιανισμου σε συκγριση με το Σατανισμο,δεν σημαινει οτι συμφωνω κι ολας..

Νομιζω οτι εχω ξεκαθαρισει απο την αρχη οτι δεν μιλω με γενικοτητες οσον αφορα τη μουσικη αυτη...απλα ανεφερα ορισμενες περιπτωσεις και μια μεριδα της μουσικης αυτης..οσον αφορα την Trance ο λογος που ειμαι κολλημενος μαζι της τοσο πολυ ειναι για τις υπεροχες μελωδιες που μπορεις να βρεις.Αν καποιος απο σας τυγχαινει να ασχολειται συστηματικα με την trance πιστευω θα εχει καταλαβει τι εννοω. Ειναι μια πολυ ανοιχτη μουσικη με πολλες υποκατηγοριες και κυριολεκτικα υπαρχουν κομματια με τετοια μελωδια που μπορουν να σε κανουν να κλαψεις :) Αυτο μπορει να ειναι και κατι κοινο μεταξυ Trance και Metal,το οτι μπορουν να χαρακτηριστουν εξελιγμενα ειδη κλασσικης μουσικης,και ειναι μουσικες με απεριοριστο φασμα εκφρασης και πειραματισμου.. ;)

WinterNight
02-10-07, 16:12
Συμφωνω και επαυξανω.. ;) απλα αναφερομουν στο δογμα του χριστιανισμου σε συκγριση με το Σατανισμο,δεν σημαινει οτι συμφωνω κι ολας..

Νομιζω οτι εχω ξεκαθαρισει απο την αρχη οτι δεν μιλω με γενικοτητες οσον αφορα τη μουσικη αυτη...απλα ανεφερα ορισμενες περιπτωσεις και μια μεριδα της μουσικης αυτης..οσον αφορα την Trance ο λογος που ειμαι κολλημενος μαζι της τοσο πολυ ειναι για τις υπεροχες μελωδιες που μπορεις να βρεις.Αν καποιος απο σας τυγχαινει να ασχολειται συστηματικα με την trance πιστευω θα εχει καταλαβει τι εννοω. Ειναι μια πολυ ανοιχτη μουσικη με πολλες υποκατηγοριες και κυριολεκτικα υπαρχουν κομματια με τετοια μελωδια που μπορουν να σε κανουν να κλαψεις :) Αυτο μπορει να ειναι και κατι κοινο μεταξυ Trance και Metal,το οτι μπορουν να χαρακτηριστουν εξελιγμενα ειδη κλασσικης μουσικης,και ειναι μουσικες με απεριοριστο φασμα εκφρασης και πειραματισμου.. ;)

Έλεος... Μην συγκρίνουμε και τον Σκούτερ με τον Bach!!!! :mad:

metalmaniac
03-10-07, 01:36
ειδα τον τιτλο του thread κ πεθανα στο γελιο

δηλαδη πως ειναι δυνατον να μιλαμε για ενα,ΕΝΑ κ μοναδικο χαρακτηριστικο αυτης της μουσικης?

αν καποιος θελει να ξεχωρισει τον σατανισμο μεσα απτο μεταλ κ να πει οτι Μεταλ=Σατανιζμος...δικαιωμα του

ο φιλος elf με θυμησε την υποθεση των Judas Priest - ενα παιδι αυτοκτονησε κ βρηκαν οτι ακουγε ενα συγκεκριμενο τραγουδι των Τζουντας την ωρα εκεινη
οι πανεξυπνοι γονεις του λοιπον εκαναν μηνυση στο συγκροτημα κατηγοροντας το για το θανατο του γιου τους επειδη λεει το τραγουδι αυτο ειχε μεσα κρυμενα μηνυματα για το Σατανα κ για αυτοκτονιες κ αλλα τετοια μυστηρια
η κωμωδια ηταν οταν στο δικαστηριο ζητηθηκε απτον τραγουδιστη να πει ζωντανα το τραγουδι για να αποδειξει οτι δεν υπηρχε κρυμενο μηνυμα - Live at the court ενα πραμα

φυσικα το συγκροτημα αθωωθηκε

παρομοιες περιπτωσεις κατηγοριων ειχαμε κ για τον Οζζυ,τους Μειντεν,τον Μεριλιν Μανσον κ τους Σλιπνοτ - κοινο στοιχειο σε ολες τις περιπτωσεις...αυτοκτονιες ΕΦΗΒΩΝ,ατομων δηλαδη που παρασυρονται ευκολα,εχουμε υψηλα ποσοστα καταθλιψης κτλ

ειναι ευκολο να κατηγορουμε την μουσικη για τα δικα μας προβληματα

οσο για τα κρυφα μηνυματα...κανενας δεν εχει αναγκη να κρυψει κατι-τα λενε ολα τα ακραια εξωφυλλα κ οι ακραιοι στιχοι

Tranceaddict23
03-10-07, 01:50
Έλεος... Μην συγκρίνουμε και τον Σκούτερ με τον Bach!!!! :mad:

Νομιζω φιλε μου δεν εχεις καταλαβει για τι ειδους μουσικη μιλαω..οσοι ασχολουνται με μουσικη Μelodic Trance μπορουν να με καταλαβουν και οι Σκουτερ δεν εχουν καμια σχεση...οσοι ακουσαν sets της trance διαφορων παραγωγων μπορουν να διακρινουν πανεμορφες εξυψωτικες μελωδιες που σε ταξιδευουν..μιλαμε για μελωδιες ομορφες που σε κανουν να αισθανεσαι ωραια..Για μενα δεν εχει σημασια αν ειναι ηλεκτρονικη μουσικη, σημασια εχει τι βγαινει μεσα απο αυτο και πως την δουλευει καθε παραγωγος...

Παρτε το χαμπαρι επιτελους οταν μιλαμε για μουσικη μιλαμε για ανθρωπους,γι αυτο ακριβως σε ολα τα ειδη μουσικης υπαρχουν αυτοι που σεβονται τη δουλεια τους και την κανουν με ποιοτητα και μερακι, με αγωνα και μοχθο, και υπαρχουν αλλοι που θελουν μονο να πουλησουν και να κανουν μια γρηγορη αρπαχτη με 2-3 σαχλοτραγουδα της δεκαρας ..Αυτο συμβαινει σε ολες τις μουσικες...οι δισκογραφικες δεν ενδιαφερονται και τοσο για την ποιοτητα και την ηθικη των καλλιτεχνων τους,παρα μονο για νουμερα,πλατινες, εμπορικα τρικ, promotion, κλπ. Γι αυτο και αλλωστε αν δειτε σε πολλα ειδη μουσικης οσοι προσπαθησαν να μεινουν ποιοτικοι και να μην επηρεαστουν απο ολα αυτα, εχουν πεινασει..Αλλοι δουλευουν σαν επιχειρηματιες και αλλοι Underground. Ακομα και η δηθεν σοβαροφανεια πολλων και η δηθεν ποιοτητα ειναι ακομα ενα τρικ των εταιρειων..Τελος παντων εγω οταν μιλησα ειπα απ την αρχη οτι δεν μιλω με γενικοτητες οσον αφορα την μουσικη, αλλα δεν φαινεται να με ακουσε κανεις...Το ερωτημα του thread ειναι αν υπαρχει σατανισμος στη μουσικη metal..Και ναι απαντησα υπαρχει,περα απο εμπορικες σκοπιμοτητες πολλων,ειτε ειναι σε μικρο ποσοστο ειτε ειναι σε μεγαλο ποσοστο ,ναι μια μεριδα συγροτηματων της metal ασπαζεται την φιλοσοφια και την ιστορια του Σατανισμου,και ειναι ενεργα μελη και ιδρυτες σατανικων αιρεσεων..

apos13
05-10-07, 22:21
Το ερωτημα του thread ειναι αν υπαρχει σατανισμος στη μουσικη metal..Και ναι απαντησα υπαρχει,περα απο εμπορικες σκοπιμοτητες πολλων,ειτε ειναι σε μικρο ποσοστο ειτε ειναι σε μεγαλο ποσοστο ,ναι μια μεριδα συγροτηματων της metal ασπαζεται την φιλοσοφια και την ιστορια του Σατανισμου,και ειναι ενεργα μελη και ιδρυτες σατανικων αιρεσεων..
Με τα λεγόμενά σου όμως πέρασες το μήνυμα πως το metal γενικότερα είναι σατανιστικό... Κάτι που φυσικά δεν ισχύει.
Για πες και τι σημαίνει melodic trance για να καταλάβω...

leo morpheus
05-10-07, 22:26
Με τα λεγόμενά σου όμως πέρασες το μήνυμα πως το metal γενικότερα είναι σατανιστικό... Κάτι που φυσικά δεν ισχύει.
Για πες και τι σημαίνει melodic trance για να καταλάβω...

Φίλε apos13,μην αρπάζεσαι,τελικά εννοουσε πως υπάρχουν κάποια συγκροτηματα που λατρεύουν το διάβολο,ίσως και να συμβαίνει με μερικά underground που λίγοι τα ακουν...Εξάλλου που πιστευει ο καθενας είναι δικιά του υπόθεση.

Όσο για την trance αν και δεν δηλώνω οπαδός της υπάρχουν (όπως σε κάθε μουσικό είδος)τα διαμαντάκια εκείνα που είναι πολυ ποιοτικά...Εξάλλου και η trance έχει βεβαρημενο παρελθόν(λόγω ναρκωτικών κ.λ.π.)αλλά όσο αφορά τη μουσική ο καθένας έχει τα γούστα του και ακούει αυτό που του ταιριάζει.

Απλά metal και trance είναι 2 καθαρα διαφορετικά ειδη,με διαφορετικη φιλοσοφία και όχι τόσο αντίθετες καταβολές...

apos13
06-10-07, 21:26
Απλά έχω μπουχτίσει με όσους κατηγορούν το metal ως σατανιστικό.
Δεν αμφιβάλλω ότι σε όλα τα είδη μουσικής υπάρχουν εξαιρετικά μουσικά κομμάτια. Μόνο που η trance δεν ταιριάζει καθόλου στη δική μου φιλοσοφία.

Litsa
21-10-07, 18:56
Όσο για το ρεμπέτικο,επειδή ξεκίνησε απο τη γειτονιά μου,μπορώ να σου πω πως μίλησε στις καρδιές του κόσμου λόγω της απλότητας και των αληθινων γεγονοτων που ηταν η καθημερινοτητα εδω στη Δραπετσωνα,στα Ταμπουρια,στο Πειραια,στη Κοκκινια κ.λ.π.

Αυτά που εξυμνούσε ηταν η σκληρη πραγματικοτητα της εποχης και πίστεψε με σε αυτες τις γειτονιες του τότε και αλήτες υπηρχαν και τεκεδες και μαστροποι και ότι μπορείς να φανταστείς.Βέβαια,τότε αντίθετα με σήμερα ακόμα και αναμεσα στους παρανομους υπηρχε η τιμή και η μπεσα που εκλείπει σήμερα...

Σεβομαι το ρεμπέτικο γιατι οι συνθετες αυτοί ήταν αγραμματοι και μόνοι τους χωρις καμια μουσική παιδεία κατάφεραν να δημιουργήσουν μία μουσική κληρονομιά η οποία επηρεασε όλο το λαικο και γενικοτερα ελληνικό τραγουδι...

Όσο για το θεμα γιατι καποιοι υπερασπιζονται το ρεμπετικο,εγώ θα πω πως είναι απλά αναποσπαστο κομματι της πολιτιστικης μας μουσικής κληρονομιάς και πρεπει να το σεβομαστε και ισως να καταλαβουμε τι πρεσβευει αν αναλογιστουμε τις συνθηκες της εποχης στις γειτονιες που δημιουργηθηκε...

Το θέμα όμως είναι άλλο.
Η καλλιτεχνική του αξία και η "λειτουργικότητά του" είναι άλλο θέμα
και εντελώς διαφορετικό ότι και αυτό ξεκίνησε εκφράζοντας κάποιες
μη συμβατικές κοινωνικές αξίες όπως την μαστροπεία και την χρήση
ναρκωτικών και γενικά κάποιες υποκοσμιακές δραστηριότητες.
Αν λοιπόν ο Μιχάλης αναρωτιέται για ποιο λόγο ένα τόσο άσχημο
αισθητικά περιβάλλον "πουλάει" όπως το μέταλ, κάνω και γω
επαγωγικά μια σκέψη και λέω ότι και το ρεμπέτικο "πούλησε" με
παρόμοιο τρόπο.

Δες στίχους , δεν νομίζω αυτά να ήταν ανάγκη να το εξυμνήσουν
και αν δεχόμαστε ότι εξυμνήσθηκε γιατί να μην δεχόμαστε και το μεταλ ?

Στίχοι: Βαγγέλης Παπάζογλου, Αγγούρης
Μουσική: Βαγγέλης Παπάζογλου, Αγγούρης
Πρώτη εκτέλεση: Ρίτα Αμπατζή

Βαρέθηκα τον αργιλέ / σιχάθηκα τη μαύρη
θ' αφήσω το κορμάκι μου / αλλού νταλκάδες να 'βρει
Τις όμορφες θα κυνηγώ / κρασί και σαντουράκι
κι όχι το παλιομπούζουκο / και το μπαγλαμαδάκι
Φύγε από με κουτόχορτο / χάσου κι εσύ τσιμπούκι
ν' ανοίξω τα ματάκια μου / από το μαστουρλούκι
Γιατί όσο τη φουμάριζα / έπεφτα και στο ζάρι
μπροστά με λέγαν έξυπνο / και πίσω παλαβιάρη

Θέλω να γίνω μπουφετζής
Θέλω να γίνω μπουφετζής σε τούρκικους μπουφέδες
Να ’ρχονται οι χανούμισσες με δίχως φερετζέδες
Πήγα και ‘γω κάποια βραδιά και μπήκα στα μεράκια
Γνώρισα τρεις χανούμισσες, τρία σωστά κουκλάκια
Μπουκάρω μέσα στον τεκέ, βλέπω τρία μεράκια
Τρεις κοπελίτσες πεταχτές να πίνουν τσιγαράκια
Η μια ρουφά τον αργιλέ κι η άλλη το τσιμπούκι
κι η τρίτη η μικρότερη τρελή στο μαστουρλούκι
Η μια παίζει τον μπαγλαμά κι η άλλη το μπουζούκι
κι η τρίτη η μικρότερη γυρεύει να φουμάρει

Στίχοι: Ανέστης Δελιάς, Αρτέμης
Μουσική: Ανέστης Δελιάς, Αρτέμης
Πρώτη εκτέλεση: Ανέστης Δελιάς, Αρτέμης
Όταν μπουκάρω στον τεκέ, τον αργιλέ τσακώνω
Και με τα φυλλοκάρδια μου τραβώ, τον ξελιγώνω
Του ντεκετζή ξηγήθηκα να τον ξαναπατήσει
Κατά κακή μου σύμπτωση σώθηκε το χασίσι
Και ξεμπουκάρω απ'τον τεκέ, μες στην ταβέρνα πάω
Δύο ποτηρίες εφετινό κάθομαι κοπανάω
Σούρας, τρελός, αν έγινα, κι έφυγα απ' την ταβέρνα
Για το τσαρδί μου πάγαινα, είχα γίνει στην πένα

Πέντε μάγκες στον Περαία
Πέντε μάγκες στον Περαία πέρναγαν απ' τον τεκέ
ένας είπε απ' την παρέα να πα να πιούνε ναργιλέ.
Μπήκαν μέσα να φουμάρουν φώναξαν τον τεκετζή
πιάσε ν' αργιλέ αφράτο με Περσίας τουμπεκί
Δυο τάληρα τον δίνεις τρία θα πληρώσουμε
αν η γκλάβα μας γεμίσει θα σε προτιμήσουμε.
Φούμαραν και ήταν τζούφια φώναξαν τον τεκετζή
δεν κατάλαβα μαστούρα ήταν σκέτο τουμπεκί
Εσύ νόμιζες πως είχες τίποτα χορτάκηδες
ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες.
Πάνε κει στο κουνελάκι έχω ζούλα ναργιλέ
πάμε μάγκες να τον πιούμε να μην πάμε στον τεκέ.
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα χορτάκηδες
ούτε πιτσιρίκια έχεις ούτε και πρεζάκηδες.
Αν θα κλείσουν τους τεκέδες Πειραιά Κρεμυδαρού
τότε πια θα κουβαλήσω στην σπηλιά την κουρελού.

Στη ζούλα μ' ανακάλυψαν και δε θα μαστουριάσω
τον αίτιο το σουπιατζή, και το καρφί
θα τονε σουγιαδιάσω
Δυό και δυό, κι άλλα δυό και δυό κι οχτώ δεκάξι
πρέπει να τη σακκουλευτείς, καρφί δεν είσ' εντάξει
Καλυτερα να πούλαγα κυλότες στο Παρίσι
παρά που πηγα κι έμπλεξα, ο μπαγλαμάς, στο πούστικο χασίσι
Μου κλέψανε το ναργελέ και το χρυσό καλάμι
και δέκα δράμια προυσαλιό, απ το καλό, κι απομεινα χαρμανι

Ο τεκετζής
Είμαι φίνος μάγκας, πρώτος τεκετζής,
είμαι και μαγκιόρος, έξτρα μπαρμπουτζής.
Άργιλε φουμάρω με την γκόμενα
κι οποιανού χρωστούσα του τ' απόμειναν.
Όλοι με φωνάζουν μπαρμπουτζή καλό,
γιατί έχω κορόιδα και τους τα κολλώ.
- Γεια σου Ζαχαρία μου!
Όταν είμαι σώτος, με πολλά ψιλά,
όλη η κοινωνία με τα με γλεντά.
-Γεια σου, ρε Σπυράκη, με το μπουζουκάκι σου!
Κι όταν είμαι τέρτσος, Παναϊτσα μου,
βρίσκει τον μπελά της η μανίτσα μου.

στίχοι/μουσική: Σπύρος Περιστέρης

leo morpheus
21-10-07, 21:51
Το θέμα όμως είναι άλλο.
Η καλλιτεχνική του αξία και η "λειτουργικότητά του" είναι άλλο θέμα
και εντελώς διαφορετικό ότι και αυτό ξεκίνησε εκφράζοντας κάποιες
μη συμβατικές κοινωνικές αξίες όπως την μαστροπεία και την χρήση
ναρκωτικών και γενικά κάποιες υποκοσμιακές δραστηριότητες.
Αν λοιπόν ο Μιχάλης αναρωτιέται για ποιο λόγο ένα τόσο άσχημο
αισθητικά περιβάλλον "πουλάει" όπως το μέταλ, κάνω και γω
επαγωγικά μια σκέψη και λέω ότι και το ρεμπέτικο "πούλησε" με
παρόμοιο τρόπο.

Δες στίχους , δεν νομίζω αυτά να ήταν ανάγκη να το εξυμνήσουν
και αν δεχόμαστε ότι εξυμνήσθηκε γιατί να μην δεχόμαστε και το μεταλ ?

Στίχοι: Βαγγέλης Παπάζογλου, Αγγούρης
Μουσική: Βαγγέλης Παπάζογλου, Αγγούρης
Πρώτη εκτέλεση: Ρίτα Αμπατζή

Βαρέθηκα τον αργιλέ / σιχάθηκα τη μαύρη
θ' αφήσω το κορμάκι μου / αλλού νταλκάδες να 'βρει
Τις όμορφες θα κυνηγώ / κρασί και σαντουράκι
κι όχι το παλιομπούζουκο / και το μπαγλαμαδάκι
Φύγε από με κουτόχορτο / χάσου κι εσύ τσιμπούκι
ν' ανοίξω τα ματάκια μου / από το μαστουρλούκι
Γιατί όσο τη φουμάριζα / έπεφτα και στο ζάρι
μπροστά με λέγαν έξυπνο / και πίσω παλαβιάρη

Θέλω να γίνω μπουφετζής
Θέλω να γίνω μπουφετζής σε τούρκικους μπουφέδες
Να ’ρχονται οι χανούμισσες με δίχως φερετζέδες
Πήγα και ‘γω κάποια βραδιά και μπήκα στα μεράκια
Γνώρισα τρεις χανούμισσες, τρία σωστά κουκλάκια
Μπουκάρω μέσα στον τεκέ, βλέπω τρία μεράκια
Τρεις κοπελίτσες πεταχτές να πίνουν τσιγαράκια
Η μια ρουφά τον αργιλέ κι η άλλη το τσιμπούκι
κι η τρίτη η μικρότερη τρελή στο μαστουρλούκι
Η μια παίζει τον μπαγλαμά κι η άλλη το μπουζούκι
κι η τρίτη η μικρότερη γυρεύει να φουμάρει

Στίχοι: Ανέστης Δελιάς, Αρτέμης
Μουσική: Ανέστης Δελιάς, Αρτέμης
Πρώτη εκτέλεση: Ανέστης Δελιάς, Αρτέμης
Όταν μπουκάρω στον τεκέ, τον αργιλέ τσακώνω
Και με τα φυλλοκάρδια μου τραβώ, τον ξελιγώνω
Του ντεκετζή ξηγήθηκα να τον ξαναπατήσει
Κατά κακή μου σύμπτωση σώθηκε το χασίσι
Και ξεμπουκάρω απ'τον τεκέ, μες στην ταβέρνα πάω
Δύο ποτηρίες εφετινό κάθομαι κοπανάω
Σούρας, τρελός, αν έγινα, κι έφυγα απ' την ταβέρνα
Για το τσαρδί μου πάγαινα, είχα γίνει στην πένα

Πέντε μάγκες στον Περαία
Πέντε μάγκες στον Περαία πέρναγαν απ' τον τεκέ
ένας είπε απ' την παρέα να πα να πιούνε ναργιλέ.
Μπήκαν μέσα να φουμάρουν φώναξαν τον τεκετζή
πιάσε ν' αργιλέ αφράτο με Περσίας τουμπεκί
Δυο τάληρα τον δίνεις τρία θα πληρώσουμε
αν η γκλάβα μας γεμίσει θα σε προτιμήσουμε.
Φούμαραν και ήταν τζούφια φώναξαν τον τεκετζή
δεν κατάλαβα μαστούρα ήταν σκέτο τουμπεκί
Εσύ νόμιζες πως είχες τίποτα χορτάκηδες
ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες.
Πάνε κει στο κουνελάκι έχω ζούλα ναργιλέ
πάμε μάγκες να τον πιούμε να μην πάμε στον τεκέ.
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα χορτάκηδες
ούτε πιτσιρίκια έχεις ούτε και πρεζάκηδες.
Αν θα κλείσουν τους τεκέδες Πειραιά Κρεμυδαρού
τότε πια θα κουβαλήσω στην σπηλιά την κουρελού.

Στη ζούλα μ' ανακάλυψαν και δε θα μαστουριάσω
τον αίτιο το σουπιατζή, και το καρφί
θα τονε σουγιαδιάσω
Καλυτερα να πούλαγα κυλότες στο Παρίσι
παρά που πηγα κι έμπλεξα, ο μπαγλαμάς, στο πούστικο χασίσι
Μου κλέψανε το ναργελέ και το χρυσό καλάμι
και δέκα δράμια προυσαλιό, απ το καλό, κι απομεινα χαρμανι

Ο τεκετζής
Είμαι φίνος μάγκας, πρώτος τεκετζής,
είμαι και μαγκιόρος, έξτρα μπαρμπουτζής.
Άργιλε φουμάρω με την γκόμενα
κι οποιανού χρωστούσα του τ' απόμειναν.
Όλοι με φωνάζουν μπαρμπουτζή καλό,
γιατί έχω κορόιδα και τους τα κολλώ.
- Γεια σου Ζαχαρία μου!
Όταν είμαι σώτος, με πολλά ψιλά,
όλη η κοινωνία με τα με γλεντά.
-Γεια σου, ρε Σπυράκη, με το μπουζουκάκι σου!
Κι όταν είμαι τέρτσος, Παναϊτσα μου,
βρίσκει τον μπελά της η μανίτσα μου.

στίχοι/μουσική: Σπύρος Περιστέρης

Νομίζω ότι αυτά που είπα παραπάνω καλύπτουν απόλυτα τις απορίες σου.Συμφωνώ πως οι στίχοι είναι ''κάπως'' αλλά κάθε καλλιτέχνης γράφει και τραγουδάει τα βιώματα και τις εμπειρίες του.Όποιον τον εκφράζουν τα ακούει και όποιον όχι τότε ακουέι κατι άλλο...

Ηγετης
01-08-09, 01:07
Η άποψη πως στη μέταλ μουσική δεν εδράζει ο σατασνιμός και ο αποκρυφισμός είναι υπεραπλουστευμένη και ανόητη. Δεκάδες παραδείγματα μας δείχνουν πως ο σατανισμός γνώρισε μεγάλη έξαρση μέσα απ[ο τη μέταλ και προωθήθηκε εντέχνως και υπογείως. Όταν ακούω απόψεις του τύπου "και τι πειράζει που είναι σατανιστές" (Litsa) το μόνο που μπορώ να πω είναι άντε γειά. Κάποιοι επιχειρούν να το παίξουν ψευτποροδευτικοί και λέγοντας παπαριές νομίζουν ότι φιλοσοφούν. Και πράγματι φιλοσοφούν άνευ μαλακίας! Ο σατανισμός είναι υπεύθυνος για ανθρωποθυσίες, άκρατη βία κτλ. και όμως η Litsa μας λέει και τι πειράζει;
Θέλω να πιστεύω πως η μέταλ αποτελείται και από μπάντες και ανθρώπους που αγαπούν τη μουσική ως τέχνη και που δε δύνανται να υπηρετήσουν κανένα σατανιστικό στοιχείο και να τους κλείσουν συμβόλαιο οι δισκογραφικές.

Lestat7
01-08-09, 03:37
Μαλιστα,αλλο ενα πολυ ενδιαφερον θεμα.
Ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα λαθη να μην μπορουμε να διακρινουμε το μαρκετινγκ απο την πραγματικοτητα.Οποιος θεωρει οτι η μεταλ και ο σατανισμος πανε παρεα τοτε κανει λαθος.Πολλα απο τα συγκροτηματα εχουν αποποιηθει τον μυθο του σατανα απο πανω τους,πρεπει να αντιληφθουμε οτι η μεταλ ειναι τροπος ζωης και οχι κατι αλλο....Ας αφησουμε στην ακρη τους στοιχους αυτους και ας ασχοληθουμε με την μουσικη αυτη καθ αυτη χωρις να κρινουμε απο τα τερατακια στα εξωφυλλα που πιστευω οτι ενας λογικος ενιληκας δεν θα επεφτε στην ανοησια να τα θεωρησει κατι παραπανω απο παιδικα.....Η μεταλ γεννηθηκε στα δαση της ζουγκλας ειναι μια αρχαιγονη μουσικη με πολλες καταβολες θρησκευτικες σιγουρα,διοτι μια μουσικη οταν ειναι δυνατη εχει σκοπο να δοξαση καποιον η καποια κατασταση.Ας ανοιξουμε τα ματια μας και να δουμε που αναφερετε η μεταλ που απευθυνετε.Μιλαει σε αυτον που θελει να ζησει και οχι να παρει ναρκωντικα κλπ κλπ ουτε σε αυτον με τα μαλια τα μακρια,αυτα τα προτηπα τα εδωσαν με σκοπο το κερδος...Προσωπικα βλεπω τεραστιους καλιτεχνες,με μεγαλα ταλεντα και ιδιαιτεροτητες να γεννιουντε μεσα απο την μεταλ.Η μεταλ εχει μεσα της την κλασσικη μουσικη την τζαζ την μπλουζ και οποιος ξερει απο μουσικη ξερει τα ειδη που ανεφερα και την δυσκολια στην αποδοση τους....
Ευχομαι να αφησουμε στην ακρη τα προτηπα και να ζησουμε σε βαθος αυτο που λεγετε μεταλ,γιατι οχι και να το ιοθετησουμε σε καποια σημεια της ζωης μας.
http://www.youtube.com/watch?v=dOibtqWo6z4
http://www.youtube.com/watch?v=zU450iMsdOk
http://www.youtube.com/watch?v=K5ht976rNNQ
Καλη απολαυση....

demi
01-08-09, 11:29
μαλιστα, metal και σατανισμός!!!! ακομα γελάω..δηλ. τι γελάω, δεν μπορω να κρατηθω!!!!

ας σοβαρευτούμε...ο αντρας μου ειναι κιθαριστας, λατρευει την μεταλ ( δεν ασχολείτε καν με τον σατανα!!!)εγω εκτος απο ζωγράφος ειμαι ερασιτεχνης τραγουδιστρια, πριν μεινω εγκυος, τραγουδουσα σε μεταλ μπαντα ( στη συγκεκριμενη περιπτωση ο σατανας δεν ασχολείτε μαζί μου!!! :D ) ειμαι μεσα στο χωρο και εχω γνωρισει αρκετα συγκροτηματα, και ελληνικά και ξένα και αρκετα απο αυτα που αναφερατε και στην πλειοψηφια ειναι ολοι τους νορμαλ ατομα( καμια σχεση με ψυχικες διαταραχες, εκτος απο καποια μεμονομενα περιστατικα, οπως συμβαινει και στην υπολοιπη κοινωνια)
οκ, υπάρχουν ψωναρες στον χωρο, οκ, υπαρχουν ατομα που χρησιμοποιουν τον σατανισμο για να προβληθουν και, οκ, υπαρχουν και ατομα που πιστευουν στον σατανα( εδω γελάμε!!!ΧΑΧΧΑΧΑΧΑ) υπαρχουν ομως και ατομα ( κατ'εμε οι πιο πολλοι) που ξερουν τι εργαλειο δυναμης ειναι η μουσικη και πως μπορεις μεσω αυτης να επικοινωνισεις με το συμπαν. το νοιωθουν οι μουσικοι αυτο, καθε φορα που παιζουν, καθε φορα που τραγουδανε και αυτο τους πορωνει, με την καλη εννοια
ελεος δηλαδη να πιστευουμε ακομα οτι μεταλ ισον σατανισμος...σατανιστικα μηνυματα υπαρχουν ακομη και στην μαρινελλα!!! http://minimata.50webs.com/
απλα η μαζα τετοια ψαχνει, τετοια θα βρισκει και οσο τα ψαχνει θα υπαρχουν και αυτοι που τα προσφερουν, ανεξαρτητως απο πιο χωρο μουσικης προερχονται

μη πεφτουμε στην παγιδα, υπαρχουν και αυτοι που θελουν να μας κατευθυνουν!!

Lestat7
01-08-09, 13:58
demi υπεροχη η απαντηση σου και με το site που εδωσες φαινετε καθαρα οτι εαν οντος ψαχνεις ψιλλους στα αχυρα μερικες φορες τους βρισκεις...Τι αλλο θα δουμε πια....

naeb
05-08-09, 10:36
Θα μπορούσαμε όμως να το δούμε και ως εξής.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε την αρνητική πλευρά ήδη μέσα μας εννοώντας το υποσυνείδητο, το μέρος του εαυτού μας που δεν μπορούμε να ελέγξουμε, τότε μπορούμε να ερευνήσουμε ποια είδη μουσικής τρέφουν τη σκοτεινή πλευρά μας και ποια όχι.
Για παράδειγμα, υπάρχει διαφορά μεταξύ μέταλ και κλασσικής μουσικής στον τρόπο που αυτά επιδρούν στη συνείδησή μας;

Lestat7
06-08-09, 04:09
Θα μπορούσαμε όμως να το δούμε και ως εξής.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε την αρνητική πλευρά ήδη μέσα μας εννοώντας το υποσυνείδητο, το μέρος του εαυτού μας που δεν μπορούμε να ελέγξουμε, τότε μπορούμε να ερευνήσουμε ποια είδη μουσικής τρέφουν τη σκοτεινή πλευρά μας και ποια όχι.
Για παράδειγμα, υπάρχει διαφορά μεταξύ μέταλ και κλασσικής μουσικής στον τρόπο που αυτά επιδρούν στη συνείδησή μας;

Γεια σου αδερφε μου,
το θεμα ειναι πως θες να δεχθεις την μεταλ και την κλασσικη,η κλασσικη ειναι πολυ πιο δυνατη απο την μεταλ,η μεταλ λογο των μουσικων οργανων που χρησιμοποιουντε ακουγετε δυνατη και συναμα ΄΄σατανικη΄΄.Γιατι η μεταλ να τρεφει την σκοτεινη μας πλευρα?Καμια μουσικη δεν τρεφει τιποτα το θεμα ειναι τι κουβαλαμε μεσα μας και πως με την εκαστοτε μουσικη ''πλαθετε''...Με λιγα λογια δεν κανουν τα ρασα τον παπα....

suncity
07-09-09, 18:13
καλησπέρα
να πω και εγώ τη γνώμη μου αν και δεν ακούω μεταλ πλέων. Το ότι έχουν ακουστεί διάφορες γενικότητες και αστειότητες για αυτό το είδος μουσικής είναι γεγωνός. Ειδικά από παπάδες και άτομα σε στυλ Λουκά που βλέποντας ένα εξώφυλλο κρίνουν τα συγκροτήματα και τους λένε σατανιστές, και μαζί με αυτούς τσουβαλιάζουν και όλο το είδος.
Αλλά μη γελιόμαστε, υπάρχει και το στοιχείο του σατανισμού σε πολλές περιπτώσεις. Και εντάξει δε μιλάμε τώρα για ac dc, iron maiden, judas και συναφή, αλλά για συγκροτήματα σε στυλ emperor, burzum κλπ.

Starstruck
06-04-10, 12:26
γεια σας ειμαι ενα νεο μελος και ετυχε να κοιταξω το θεμα αυτο. επι χρονια ακουω iron maiden, ac/dc, black sabbath και λοιπους μεταλαδες-θρυλους και δεν παρατηρησα ποτε τα σοβαρα αυτα συγκροτηματα να εχουν καποια σχεση (περα απο ορισμενους στιχους οι οποιοι πιστευω πως δεν αντικατοπτριζουν τα πιστευω τους ως ανθρωποι) με το σατανισμο. απο την αλλη δεν λειπουν οι ρεζιληδες οι οποιοι απλα δηλωνουν πως ασπαζονται τον Εωσφορο για λογους σχεδον αποκλειστικα δημοσιων σχεσεων.

balthazar
06-04-10, 13:36
Ακουω εδω και πολυ καιρο αυτη τη μουσικη.Προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν μιλαει για τον σατανα η οχι.Εδω να επισημανω πως υπαρχουν πολλα ειδη αποchistianic metal οπου ειναι κατι παπαδοπαιδια με σταυρους και κανουν τους νταιδες στους σατανιστες εως και brutal death metal οπου ειναι πολλα αρωστημενα μυαλα και μιλανε με ευλαβια για τον κανιβαλισμο και τον βιαιο θανατο.Γενικα ψιλοπορονομαι ομως δεν με ενδιαφερει απο τη στιγμη που εγω το απολαμβανω,να με μαγευει ο ηχος της κιθαρας και η φωνη.Αυτα περι σατανικων μηνυματων κ.λ.π ειναι οντος αληθεια σε μπαντες οπος οι theater des vampires και οι satyricon.Ομως ρε παιδια το δηλονουν ειμαστε σατανιστες!!!!Εμενα τωρα μου κανουν κακο που ακουω τη μουσικη τους????ΟΧΙ!!!Η μουσικη ειναι τεχνη και η τεχνη δεν εβλαψε κανεναν....

virgo93
16-01-11, 20:35
η αδελφη μου ηρθε απο το σχολειο και μου ειπε πως ο καθηγητης των θρησκευτικων τους εβαλε να δουν ενα ''ντοκιμαντερ'' που ελεγε οτι η rock και η metal μουσικη ειναι υμνοι στον σατανα...:confused: τι μας λες τωρα??? τι αλλο θα ακουσουμε δηλαδη απο αυτη την θρησκεια που την μια φασκει και την αλλη αντιφασκει. :mad:
η μουσικη ειναι εκφραση... εγω ακουω τετοιου ειδους μουσικη ειδικα οταν ειμαι φορτησμενη:D και εχω πολλα νευρα με αποτελεσμα να εκτονωθω... υμνω τον σατανα δηλαδη?
γιατι θελουν να επηρεασουν τα παιδια?:rolleyes:

Mphx
20-01-11, 20:15
Καλησπερα ,

Η μουσικη ειναι τρανο παραδειγμα αυτου που λενε "περι ορεξεως κολοκυθοπιτα".

Ο καθενας ακουει ο,τι θελει και δεν δινει λογαριασμο σε κανεναν.Ειναι καθαρα προσωπικο γουστο.

Απο κει και περα οσο και αν σας αρεσει σε καποιους η μεταλ μουσικη δεν μπορειτε να αρνηθειτε το γεγονος οτι ολα , τα περισσοτερα τελοσπαντων , μεταλ συγκροτηματα ειχαν καθιερωσει ενα στυλ "σκοτεινο" , μακρυ μαλλι , ουρλιαχτα στα τραγουδια , στιχοι που "αγγιζαν" τα ορια του διαβολικου να πω...με καθε καλη προθεση χρησιμοποιω την λεξη.
Δεν ξερω αν αυτο το ειδος της μουσικης αντιπροσωπευε κατι , ή ηθελε να δηλωσει κατι με ολο αυτο το στυλ παρολα αυτα ισως του γυρισε μπουμεραγκ.

Θυμαμαι παλια στο σχολειο που οσα παιδια ακουγανε μεταλ και ειχαν υιοθετησει αυτο το μεταλ στυλ ειχανε και μια νοοτροπια οτι ειναι οι μαγκες της υποθεσης και οτι δεν μασανε μια και τετοια.Δηλαδη ναι δεν φταιει το παιδακι που αυτοκτονησε επειδη ακουγε ενα παραμεφερη στιχο..αλλα οταν η μουσικη απευθυνεται ΚΑΙ σε παιδια που η μεταφραση της μουσικης μπορει να μην ειναι "ωριμη" τοτε η μουσικη οφειλει να προσεχει "τι λεει".Κατι αναλογο οπως με τα προγραμματα στην τηλεοραση .Δεν μπορεις να παιζεις πορνο μεσημεριατικα για παραδειγμα οπου μικρα παιδια ειναι ξυπνια.
Πιστευω ακραδαντα οτι στην μεταλ μουσικη υπαρχουν απιστευτα (απο αποψη τεχνικης) κομματια αλλα εμενα προσωπικα μουσικη που η παραμορφωση στον ηχο και το ουρλιαχτο παει συννεφο δεν με συγκινει ιδιαιτερα.Γουστα θα μου πειτε.
Επισης ουτε προκειται να ντυθω και να υιοθετησω το στυλ του γκρουπ και του τραγουδιστη που ακουω.Τον ακουσα , μου αρεσε , μεχρι εκει.
Γουστα θα μου πειτε και παλι :)

Picard
22-01-11, 04:33
Να μου πειτε για τους venom θα το δεχομουν,μεχρι και στην ιστοσελιδα τους το παραδεχονται,Δηλαδη οι metallica ειναι σατανιστες? οι nevermore ειναι σατανιστες? οι stratovarius ειναι σατανιστες? οι iced earth που βγαλαν δισκο live στην αθηνα,ειναι σατανιστες? για μενα η μεταλ ειναι κατι αντιστοιχο οπως οι ταινιες επιστημονικης φαντασιας,ολοι εχουν δει τον αρχοντα των δαχτυλιδιων,εργο το οποιο υπηρχαν μεσα τερατα οπως οι ορκς,μηπως οσοι ειδαν το εργο ειναι σατανιστες? ετσι και στη μεταλ,ειναι ενα ειδος μουσικης που προσφερει εκτονωση και οι στιχοι εχουν καποια φαντασια,δε μπορω να πιστευσω κατι το οποιο δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα......αυτο απεικονιζουν και τα εξωφυλλα των δισκων,τωρα εαν καποιοι επηρεαζονται απόλα αυτα και φτανουν σε ακραιες καταστασεις καλυτερα να μην ακουν,να μη βλεπουν,γενικα να μην ασχολουνται με τετοια πραγματα......

η Ελλαδα ειναι μια χωρα που εχει αλλη νοοτροπια και εχει συνηθισει σε ενα αλλο ακουσμα μουσικης,παραδοσιακο καθαρα ελληνικο γι αυτο οτι αλλο εντελως διαφορετικο υπαρχει και ακουστει στα αυτια μας ειναι παραλογο,σατανιστικο,υποκοσμιακο κτλπ κτλπ εαν εισασταν νορβηγοι,γερμανοι,σουηδοι η αμερικανοι θα το ειχατε σαν κατι συνηθισμενο και δε θα υπηρχε αυτη η αντιληψη........

Fox_Mulder
23-01-11, 07:29
Σατανιστές οι μεταλλάδες, ξου ξου ξου. Και αυτοί που ακούνε rave και trance κάθε μέρα πλακώνουν καμια 10ρια μπλέ χαπάκια (και όχι δεν εννοώ τα βιάγκρα). Και όσοι ακούνε ρεμπέτικο, καπνίζουν λιβάδια και συχνάζουν στα Ζωνιανά... Α, και οι Hiphopαδες ανήκουν σε κάτι συμμορίες που σκοτώνονται κάθε μέρα. Έχουμε και τη ροκ, που οι μισοί τουλάχιστον από όσους την ακούνε τρυπιούνται κάθε μέρα και συχνάζουν στην Ομόνοια τα βράδια. Καθίστε, έχουμε κι άλλα: τα πανκιά , που γίνονται οι αγαπημένοι πελάτες των εταιρειών περιποίησης μαλλιών και προκαλούν συνέχεια φασαρίες. Τους γκοθάδες, που συχνάζουν σε μυστήρια, σκοτεινά υπόγεια, πίνουν αίμα (ή τελοσπάντων κόκκινο κρασί - ό,τι βρεθεί πρόχειρο) και αμα λάχει κόβουν και τις φλέβες τους στην πρώτη ερωτική απογοήτευση. Α, έχουμε και τα emo, που συναντιούνται στα νεκροταφεία και πίνουν καφεδάκι πάνω σε μνημεία. Ξέχασα κάτι;

Κοίτα να δεις που όλα τα είδη κάτι έχουν ρε παιδί μου.
Ευτυχώς που υπάρχει και αυτή η pop , η mainstream για "φυσιολογικούς" ανθρώπους γιατί όλοι οι υπόλοιποι έχουν πρόβλημα.

Για να σοβαρευτούμε, όποιος λέει ότι η μέταλ είναι η μουσική του σατανά, απλά είτε δεν έχει ιδέα τι είναι η μέταλ, είτε δεν έχει ιδέα τι είναι ο σατανάς! Πράγματι, υπάρχουν παραδείγματα μέταλ καλλιτεχνών που υπήρξαν σατανιστές, αλλά αυτό τι ακριβώς αποδεικνύει; Και ο Ρίτσαρντ Γκιρ είναι Βουδιστής, μήπως όλο το Hollywood το γύρισε στο Βουδισμό; Πόσοι άραγε γνωρίζουν ότι υπάρχει ολόκληρο κίνημα Christian Metal, με μπάντες που υμνούν το Θεό παίζοντας Μέταλ μουσική;

Ξαναλέω: η άλλη πλευρά υπάρχει. Δεν αρκεί ομως μια πεντάλφα ή ένας τράγος στο εξώφυλλο για να πούμε ότι κάποιοι είναι σατανιστές. Υπάρχει και το μάρκετινγκ που επιβάλλει τέτοιες κινήσεις.
Από κει και πέρα, η μέταλ έχει άπειρα σχεδόν είδη και ο καθένας μπορεί να επιλέξει ποιο του αρέσει καλύτερα. ΔΕΝ είναι όλα τα είδη ουρλιαχτά, ύμνοι στο Σατανά και νεκροκεφαλές.

rocknrolla
23-01-11, 10:25
δεν ξέρω τι λέτε...δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα αλλά βρήκα αυτό το link->>>http://www.youtube.com/watch?v=td-V7gFBlF8

ev.angel
23-01-11, 13:50
για να γελασουμε το τονιζω , ειδα τις προάλλες στο youtube παλια εκπομπη τα παιδια της νύχτας (ποσο μου λείπει) με τον Τουλάτο (!) ο οποιος ανέλυε γιατι δεν πρεπει να ακουμε αυτή την μουσική... μαλιστα το θέμα, για όσους ισως θυμούνται ειναι οι ανάποδοι στίχοι στην ροκ μουσική ... θέλω να πιστεύω ότι εχουμε λίγο προχωρήσει στην σκέψη από αυτό που υποστήριζε ο Τουλάτος, δλδ το ότι και ΜΟΝΟ να τα ακουσεις σε επηρεάζουν... ελεος ομως... (ειχαν δειξει και ενα βίντεο με ενα παλικαρι απο Αυστραλια που παλια ηταν ροκάς και το βαλαν οι παπαδες να λεει διαφορα...)

Mphx
23-01-11, 19:27
Οπως προ-ειπα , η μουσικη ειναι κατι το υποκειμενικο , ο καθενας ακουει ο,τι γουσταρει και δεν δινει λογαριασμο σε κανεναν.

Απο κει και περα , ειναι και λιγο στις αρμοδιοτητες των γονιων σε τι ακουσματα,εικονες εκθετουν τα παιδια τους.Ξερει η μανα και ο πατερας τι σοι παιδι εχουν και πως ενδεχεται να αντιδρασει (πανω κατω) σε κατι που θα ακουσει , του πουν , δει κλπ κλπ.Μιλαω παντα για ανηλικα παιδια.

Απο κει και περα αν καποιος ειναι Σατανιστης ή οχι και κατα ποσο αυτο πρεπει να μας επηρρεαζει ...ε αυτο ειναι παντα σχετικο.Δηλαδη αν ξερω οτι ο γειτονας μου ειναι ο καλυτερος ανθρωπος του κοσμου και ειναι σατανιστης τοτε οχι δεν με πειραζει.Αν ξερω οτι ο Σατανισμος θα του επιβαλλει καποια στιγμη να σκοτωσει μια παρθενα (λεμε τωρα...υποθετω δηλ...:)) τοτε ναι με πειραζει , γιατι η παρθενα μπορει να ειναι η κορη μου , η κορη σου κλπ.

Περα απο ολο αυτο αν συνδεεται ο Σατανισμος με την μεταλ μουσικη...Ας πουμε οτι συνδεεται ?ε και ?Ανεξιθρησκεια και Δημοκρατια εχουμε , ο,τι θελει ο καθενας πιστευει και ακουει :)

Απλα ζουμε σε μια χωρα που εχει πολλα ταμπου.Τις προαλλες καπου , σε καποια εκπομπη ειπε καποιος την λεξη διαολος και βαλανε μπιπ...Ημαρτον δηλ.

Ενώχ
26-01-11, 03:15
Χε...

Το γελοίο της υπόθεσης είναι πως νομίζουν ότι ο σατανισμός είναι κάτι που πρώτη η μουσική με τίγκα την παραμόρφωση ανακάλυψε..

Τα ίδια λέγανε όταν βγήκε η τζαζ...

Τα ίδια λέγανε για τα τριημιτόνια...

Εν ολίγης... όταν πάει να αλλάξει κάτι... ανήκει στον σατανά η αλλαγή...

σε τέτοιο βαθμό που εάν οι αρχαιολάγνοι - ναφθαλινολάγνοι πίστευαν σε χριστιανικά παραμύθια... θα λέγανε πως ο σατανάς έσβησε την αρχαία ελληνική γλώσσα!

χαχααχχααχαχαχχααχαχαχαχαχαχ

the_black_planet
30-01-11, 10:53
Παιδιά θέλω να απευθυνθώ και εγώ στους τελευταίους παραπλανημένους από τον εγωιστή Θεό(καλό παιδί κατά τ'άλλα:p) που βάλονται κατά του μέταλ,φιλικά πάντα,σαν προς παραστρατημένα αδέρφια(πλάκα κάνω μη βαράτε:D:cool:).Όπως είπαν και άλλα παλικάρια πριν,οι Judas Priest είχαν κατηγορηθεί και δικαστεί για σατανισμό και προτροπή των νέων στην αυτοκτονία.Νομίζω ότι όποιος ακούσει το παρακάτω κομμάτι δεν θα του περάσει καν απ'το μυαλό να αποκαλέσει τον τεράστιο καλλιτέχνη και άνθρωπο Rob Halford με οποιοδήποτε αρνητικό επίθετο.Ένα μικρό αλλά πολύ ενδεικτικό δείγμα.Ευχαριστώ:)

http://www.youtube.com/watch?v=P6V7DPC53-Q

demi
30-01-11, 11:18
φωναρα, κομματαρα, η απολυτη μπαντα!!! τους ειχα δει live στο rockwave και επαθα πλακα!!!

το ξερω, ασχετο με το θεμα, αλλα ανηκω κι εγω στα παραπλανημενα παιδια!!!!;)
φτου μου!!!

Rudolflora Tourmpesli
30-01-11, 14:44
Ωραίο αυτό το τόπικ, μιας και εγώ είμαι της νεολαίας των 70's :p Μπορώ να ζητήσω την άποψη σας σε κάτι;

Αυτό ειναι backwards τραγούδι των led zeppelin , δηλαδή παίζει από πίσω προς τα εμπρος. Οι ίδιοι λένε ότι δεν ειναι σατανικό το τραγούδι και έχουν παραδεχθεί πως είναι παγανιστές. (ασχολήθηκαν πολύ με την μαύρη μαγεία , αν δείτε και τα σύμβολα της μπάντας.) Απλά θέλω να μου πείτε την γνώμη σας , για όσους έχουν ακούσει και την ηχογράφιση απο το στουντιο φυσικά γιατί σημαντικό ρόλο παίζει ο στίχος. :)

3:24-3:44 :eek:
http://www.youtube.com/watch?v=3Vl_G5H5-Es

*Να προσθέσω ότι η μπαντα έπαιζε ροκ,χαρντ ροκ, μπλουζ και θεωρείται πως αυτή έφερε πρώτη το χεβι μεταλ.

the_black_planet
31-01-11, 11:23
Πολύ καλό βίντεο,μεγαλοφυές μπορώ να πω!Τώρα το αν υπάρχει κάτι πονηρό πίσω από αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε φυσικά αλλά εγώ δεν το πολυπιστεύω,καλλιτέχνες ήταν τα παιδιά και μεγάλοι μάλιστα και πιστεύω ότι το κάναν καθαρά για καλλιτεχνικό σκοπό.Εγώ εν κατακλείδι είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ μεταλλάς σατανιστής,για τον πολύ απλό λόγο ότι για τα μέταλλα θρησκεία είναι η Μέταλ και μόνο αυτή!;)

Rudolflora Tourmpesli
04-02-11, 23:45
Πολύ καλό βίντεο,μεγαλοφυές μπορώ να πω!Τώρα το αν υπάρχει κάτι πονηρό πίσω από αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε φυσικά αλλά εγώ δεν το πολυπιστεύω,καλλιτέχνες ήταν τα παιδιά και μεγάλοι μάλιστα και πιστεύω ότι το κάναν καθαρά για καλλιτεχνικό σκοπό.Εγώ εν κατακλείδι είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ μεταλλάς σατανιστής,για τον πολύ απλό λόγο ότι για τα μέταλλα θρησκεία είναι η Μέταλ και μόνο αυτή!;)

Και τοτε οι rotting christ γιατι λενε στα τραγουδια τους , σκοτώσαμε την Παναγία κια γεμίσαμε Χριστούς; Ναι η blackand death metal ειναι λιγο σατανιστικη μπορώ να πω :rolleyes:

KANE
05-02-11, 01:08

Δεν μπορώ, δεν κρατιέμαι απ'τα γέλια, με το που διάβασα το παραπάνω του bp μου ήρθε απ'ευθείας στο νου αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=AN5n3xoUPz8

Φιλαράκος της μέταλ κι εγώ (πολύ λίγο όμως) κυρίως των motorhead (αρκετά).

Αληθινος
27-03-11, 20:35
Είναι μέρος του στερεοτυπικού τρόπου σκέψης.

Το μέταλ είναι του σατανά και οι μεταλάδες πρέπει να έχουν μαλλιά και ρούχα με νεκροκεφαλές,το ραπ είναι μουσική των ναρκωντικών και οι ραπάδες πρέπει να έχουν καπελαδούρες και να λένε γιο γιο,οι ρεμπέτες πρέπει να έχουν μουστάκι και να είναι χασικλήδες,και οι λαικές τραγουδίστριες να έχουν ωραίο σώμα αντί για φωνή.

Πολλοί καλλιτέχνες αντί να πολεμάν για να σπάσουν τα στερεότυπα,ποντάρουν πάνω τους για να προκαλούν.

Για μένα,το σωστό είναι να κρίνουμε κάθε άνθρωπο από το χαρακτήρα του και να μη κάνουμε περίεργες υποθέσεις βγάζοντας ιστορίες από τη φαντασία μας για να καλύψουμε τα κενά που δε γνωρίζουμε.

fantasy
14-01-12, 11:42
Είναι μέρος του στερεοτυπικού τρόπου σκέψης.
Για μένα,το σωστό είναι να κρίνουμε κάθε άνθρωπο από το χαρακτήρα του και να μη κάνουμε περίεργες υποθέσεις βγάζοντας ιστορίες από τη φαντασία μας για να καλύψουμε τα κενά που δε γνωρίζουμε.

Συμφωνώ μαζί σου αλλά... δυστυχώς υπάρχει ένα αλλά. Σε ντοκυμαντέρ θρησκευικού περιεχομένου δείχνουν τους kiss και τους queen παλιά συγκροτήματα της εφηβείας μου ντυμένους διαβόλους και να κάνουν με το χέρι το σύμβολο του σατανα το μικρό δάκτυλο και το δείκτη ανοικτά και μέσο και παράμεσο κλειστά. Αν παίξει το πικάπ ανάποδα ένα τραγούδι ακούγονται μηνύματα που επαινούν τον σατανά. Ένα τραγούδι του Παπακωνσταντίνου δυστυχώς αποδεικνύει αυτή την αλήθεια.
...Άσε με να κάνω λάθος μην παριστάνεις το Θεό. Δεν μ' αρέσουν οι σωτήρες δεν γουστάρω να σωθώ....
Ένα τραγούδι του Σιδηρόπουλου αναφέρεται στο Θεό.
... Βρε μπαγάσα περνάς καλά εκεί πάνω...
Αυτά δεν σε προβληματίζουν; Όπως βλέπετε κάπου υπάρχει μια αλήθεια. Μας μεταδίδουν με κάποια τραγούδια υποσυνείδητα μηνύματα. Πόσο αλήθεια είναι αυτό ποτέ δεν θα μάθουμε σε βάθος. :confused:

Vakryle
17-01-12, 02:32
Είχαμε έναν καθηγητή στο λύκειο που πίστευε ότι η metal μουσική σε δαιμονίζει και ότι θα πρέπει "να την αποβάλλουμε από την ψυχή μας" (και όχι από τη ζωή μας). Όπως προείπε κι ένας συμφορουμίτης από κάτω και ο δικός μας, μας είχε βάλει ένα doc για διάφορα bands που υποτίθεται ήταν σατανιστές και άλλα τέτοια προοδευτικά πράγματα.

Η metal ξεκίνησε από την rock (σαν χρονολογική σειρά). Και η rock δεν ήταν τίποτα άλλο από την αμφισβήτηση των πάντων. Πολιτική, οικονομική, κοινωνική, θρησκευτική, έως και οπαδική. Ήταν ένα ρεύμα, ένα ποτάμι που δεν γινόταν να γυρίσει πίσω. Η metal αν και αντιπροσωπεύει διαφορετικά ιδεώδη, δεν παρεκλίννει και πολύ από την πιο πάνω φιλοσοφία.

Σε καμία περίπτωση, η metal δεν κρύβει σατανιστικά μυνήματα, εκτός των συγκροτημάτων εκείνων που φανερά το κάνουν.

Όντας gothic subculture dude, γυρνούσαμε από το παλιό καλό XCell στην Θεσσαλονική κατά τις 7.00 τα χαράματα και στον δρόμο συναντούσαμε διαφόρους τύπους που μας κοιτούσαν περίεργα λόγω εμφάνισης. Το ότι ήμανε φρικιό δε σημαίνει ότι ασπάστηκα τον σατανά και καμία άλλη αρνητική δύναμη.

Τα ανάποδα τραγούδια είναι fake 100%, εμπεριστατωμένα από επαγγελματίες του είδους!

Διαφόρα υποσυνείδητου και συνειδητού μηνύματος:
Συνειδητό μήνυμα είναι ότι οι γυναίκες με περίοδο (ή αλλιώς περιοδεύων γυναίκες !!!) απαγορεύεται να κοινωνήσουν.
Υποσυνείδητο μήνυμα είναι ότι "το λένε οι Γραφές".

Υ.Γ.: Οι christian metal τι ρόλο βαράνε;

Grayscull
19-01-12, 03:15
To hell with the devil (Stryper) παιδιά και μη φοβάστε τίποτα.

Mallen
15-04-12, 17:53
Υ.Γ.: Οι christian metal τι ρόλο βαράνε;

Προφανώς για να προσελκύουν τους (αμερικανούς) νέους σε χριστιανό (πληκτες) "κοινωνικές" οργανώσεις. Άλλωστε οι τελευταίες κατά κανόνα χρηματοδοτούν τους δίσκους και τα λαιβ των εν λόγω σχημάτων...

Marsia
16-04-12, 05:30
Σε ντοκυμαντέρ θρησκευικού περιεχομένου δείχνουν τους kiss και τους queen παλιά συγκροτήματα της εφηβείας μου ντυμένους διαβόλους και να κάνουν με το χέρι το σύμβολο του σατανα το μικρό δάκτυλο και το δείκτη ανοικτά και μέσο και παράμεσο κλειστά. :

Αν ανοίξεις όμως και τον αντίχειρα, σημαίνει "σ' αγαπώ" στη νοηματική.. Δεν πιστεύω ότι η μουσική προσηλυτίζει στο σατανισμό... Υπάρχουν τόσα σπουδαία συγκροτήματα με "περίεργα" τραγούδια που έχουν γράψει ιστορία... Και τα περισσότερα απ' αυτά τα λατρεύω, αλλά ποτέ δε γύρισα να πω "λατρεύω το σατανά"... όλα είναι μες το μυαλό και γι' αυτό υπάρχει και η ελεύθερη βούληση... Ας μη γινόμαστε "πρόβατα" στο βωμό των διαφημιστών που προβάλλουν τα πάντα ως αμφιλεγόμενα για να αυξήσουν τις πωλήσεις(δεν υπάρχει κακή διαφήμιση) και ας μην υποβιβάζουμε τραγούδια που έχουν γράψει ιστορία επειδή ο ξάδερφος του κουνιάδου, του μπατζανάκη, του κουμπάρου του τάδε λέει ότι το νόημα του τραγουδιού υμνεί τον "εξ από δω"... Επίσης, το τραγούδι bohemian rhapsody των -απλώς υπέροχων- Queen σε κάποια φάση αναφέρει τον Βεελζεβούλ.. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να πούμε ότι είναι "σατανιστικό" ενώ μιλά για το ακριβώς αντίθετο.. Όσον αφορά την ανάποδη έκδοση του τραγουδιού, απορώ ποιος είχε τη φαεινή ιδέα να κάνει να χαλάσει τους δίσκους του για να ακούσει ανάποδα το τραγουδι(κανείς δεν κάθεται σήμερα να το ακούσει κ απ' την ανάποδη..) Σε ένα επεισόδιο των Simsons παρερμηνεύτηκε το τραγουδάκι Yvan eht Nioj ως "πρόσκληση" στο στρατό (Join the navy), μόνο που κανένας δεν κάθισε να το παρατηρήσει πριν το δει στο ίντερνετ.. Εγώ πάντως σίγουρα μετά απ' αυτό τον "υπνωτισμό" σίγουρα δεν ένιωσα την ανάγκη να πάω στο Ναυτικό!!!!

Vakryle
16-04-12, 20:45
http://www.youtube.com/watch?v=oxOpz-feD-g&feature=related

Grayscull
17-04-12, 21:59
http://www.youtube.com/watch?v=oxOpz-feD-g&feature=related
Άτεχνοι γέροι.
Είναι ντροπή να ακούγονται οι AC/DC σε συζήτηση για την METAL μουσική.

Παραθέτω ένα χριστιανικό μέταλ άσμα: The test for leprosy (http://www.youtube.com/watch?v=IFJJRS0VgaE)
We are all like lepers
Without Christ's love in us
Let him heal you let him
Heal you let him will you

Chimaira
18-04-12, 00:46
WTF?!
Ο καθένας στο είδος του. Δεν πρόκειται να πεισθούν όλοι εκείνοι οι κολλημένοι, δήθεν διανοούμενοι, όταν από τη μία φτύνουν στον κόρφο τους για το κακό που τους απειλεί και την ίδια στιγμή έχουν ήχο κλήσης το mourning palace των dimmu borgir, επειδή το black metal είναι της μόδας.
Όπως λέει και ο σοφός λαός, δεν υπάρχουν πονηρές λέξεις, παρά μόνο πονηρά μυαλά. Ο καθένας μπορεί να διαστρευλώνει εύκολα αυτά που βλέπει και ακούει, αν έτσι ικανοποιείται. Ένσταση! Μόνο μέσα στο κεφάλι του. Άντε, γιατί με την παραπληροφόρηση όσο πάει και ξεφεύγει η κατάσταση!

Viper
18-04-12, 01:14
Εκτιμώ πως η όποια μορφή τέχνης δεν θα έπρεπε να αποτελεί το βούτυρο στο ψωμάκι κανενός. Πόσοι και πόσοι καλλιτέχνες δεν κατηγορήθηκαν ότι μέσω της τέχνης τους δίδασκαν στους ανθρώπους να αγαπούν τα πάθη, να καλλιεργούν απαγορευμένες σκέψεις και συναισθήματα ή ακόμα ότι υπηρετούσαν σκοτεινές δυνάμεις; Με αυτό το μουσικό είδος το πακετάκι συνοδεύεται και από την εικόνα που όσο να ναι μπορει να προκαλεί πιο εύκολα...

demi
18-04-12, 11:01
http://www.youtube.com/watch?v=jhat-xUQ6dw&ob=av2e

ας βαλω κ εγω ενα απο τα πιο αγαπημενα μου σατανιστικα τραγουδια!!

για ακουστε στιχους παρακαλω κ πειτε μου!!

demi
18-04-12, 13:25
http://www.youtube.com/watch?v=jhat-xUQ6dw&ob=av2e

ας βαλω κ εγω ενα απο τα πιο αγαπημενα μου σατανιστικα τραγουδια!!

για ακουστε στιχους παρακαλω κ πειτε μου!!

ωχ, στα σχολια κατω διαβασα οτι αυτο το κομματι εχει μπει στην σειρα supernatural(???) να διευκρινησω οτι καμια σχεση με το αντικειμενο...δεν εχω δει ουτε ενα επεισοδιο!! το κομματι το ξερω χρονια!!

διευκρινιζω γιατι αντιπαθω την σειρα!!!:D

παντως πιστευω οτι μιλαει για αστρικο ταξιδι κ για τον φυλακα αγγελο μας...πως μπορει να ειναι σατανιστικο αυτο το κομματι?

melian
18-04-12, 21:33
Παιδιά μπορούμε να διατηρήσουμε σε ένα επίπεδο τη συζήτηση και επί του θέματος;
Να ενημερώσω ότι τα τελευταία μηνύματα διαγράφηκαν για τους παραπάνω λόγους.

Εκ του συντονισμού,
melian

black magic boy!
03-07-12, 18:22
Καταρχας ακουω και εγω αυτη τη μουσικη αλλα δεν πιστευω πως εχουν καμια σχεση αυτα τα 2 γιατι γινονται ολα για εμπορικους σκοπους, να πουλισουν δισκους και να κανουν διαφημηση τον εαυτο τους.
Πολοι ανθρωποι ομως πιστευουν το αντιθετο και φιλοι μου ακομα.
Τα συγροτηματα που υμνουν τον σατανα ειναι πολυ λιγα ελαχιστα μπροστα στα αλλα μπορω να πω.

Θα ηθελα τα σχολεια σας πανω σε αυτο το θεμα.

φίλε χαλφορντ εγώ πιστεύω πως ο Σατανισμός και η BLACK και DEATH μεταλ έχουν και πολύ μάλιστα! η heavy μεταλ δεν έχει κάτι που να αντιπροσωπεύει τον σατανισμό! εκτός από την μουσική έχεις δει κανένα βίντεο κλιπ? έχεις κάτσει να μεταφράσεις κανένα τραγούδι να δεις τι λέει? και εμένα η φίλη μου ακούει και τα τρία είδη μεταλ γιαυτο έκατσα και έψαξα για να την πείσω πως η BLACK και η DEATH μεταλ έχουν σχέση με τον σατανισμό! πολλά συγκροτήματα έχουν το 5 άλφα ως σύμβολο παραδείγματος χάριν SLAYER! ακόμα και το σύμβολο της μετά (αυτό με τα δάχτυλα) οι παλιοί το έκαναν για να δείξουν πως κάποιος/κάποια ήταν μάγισσα/μάγος (παλιά χρόνια) ή γενικά πως είχε σχέση με τον Σατανά! οπότε αιτιολογώ και την απάντηση μου... :)

demi
03-07-12, 19:01
μπλακ ματζικ μποι....την υπογραφη σου εσυ την εβαλες η καποιος αλλος?

παραξενος
04-07-12, 00:22
το metal ειναι θρησκεια.ο σατανισμος δεν ειναι θρησκεια.οποιος καταλαβε καταλαβε.

black magic boy!
04-07-12, 08:30
μπλακ ματζικ μποι....την υπογραφη σου εσυ την εβαλες η καποιος αλλος?

ιδέα ενός φίλου μου ήταν επειδή δεν μου ερχόταν κάτι να βάλω... :) μου είπε αυτό ψηλομουάρεσε και την έβαλα! γιατί δεν είναι ωραία? :o

Vakryle
04-07-12, 12:07
Το ότι σου "ψιλοάρεσε" δε σημαίνει αυτομάτως και ότι το "κατανόησες". Ειδάλλως, δε θα έλεγες ότι η metal και οι πτυχές της έχουν σχέση με το Σατανισμό!

black magic boy!
04-07-12, 13:08
Το ότι σου "ψιλοάρεσε" δε σημαίνει αυτομάτως και ότι το "κατανόησες". Ειδάλλως, δε θα έλεγες ότι η metal και οι πτυχές της έχουν σχέση με το Σατανισμό!

που κολλάει η υπογραφή μου με την γνώμη μου για την μεταλ μουσική και τον σατανισμό??? :confused:

demi
04-07-12, 14:02
που κολλάει η υπογραφή μου με την γνώμη μου για την μεταλ μουσική και τον σατανισμό??? :confused:

απλα ο φιλος vakryle, προσπαθει να σου πει αυτο που εκανε κ σε μενα εντυπωση κ γιαυτο σε ρωτησα, οτι οι ιδεες σου σχετικα με την μεταλ μουσικη, δεν εχουν σχεση με την υπογραφη σου....

δεν ειναι ανοιχτομυαλη ιδεα το οτι το μεταλ, εχει σχεση με τον σατανισμο...ισα ισα ειναι πολυ κλειστομυαλη κ θρησκοληπτη...

μαλλον ομως δεν ακους αυτη τη μουσικη ε?

black magic boy!
04-07-12, 14:26
απλα ο φιλος vakryle, προσπαθει να σου πει αυτο που εκανε κ σε μενα εντυπωση κ γιαυτο σε ρωτησα, οτι οι ιδεες σου σχετικα με την μεταλ μουσικη, δεν εχουν σχεση με την υπογραφη σου....

δεν ειναι ανοιχτομυαλη ιδεα το οτι το μεταλ, εχει σχεση με τον σατανισμο...ισα ισα ειναι πολυ κλειστομυαλη κ θρησκοληπτη...

μαλλον ομως δεν ακους αυτη τη μουσικη ε?

η αλήθεια είναι πως δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν της μεταλ... αλλά άμα δεν έχει σχέση με τον σατανισμό τότε πως εξηγούνται ορισμένα βίντεο κλιπ που είναι εντελώς αντιχριστιανικά... (όχι δεν είμαι θρήσκος αλλά προσπαθώ να καταλάβω)
και μερικά συγκροτήματα έχουν το σήμα 5 άλφα δηλαδή το σήμα του Σατανά??? και άμα παρατηρήσεις λίγο τους στίχους μιλάνε πλαγίως για αυτόν! επαναλαμβάνω BLACK και DEATH μεταλ...

demi
04-07-12, 14:37
η αλήθεια είναι πως δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν της μεταλ... αλλά άμα δεν έχει σχέση με τον σατανισμό τότε πως εξηγούνται ορισμένα βίντεο κλιπ που είναι εντελώς αντιχριστιανικά... (όχι δεν είμαι θρήσκος αλλά προσπαθώ να καταλάβω)
και μερικά συγκροτήματα έχουν το σήμα 5 άλφα δηλαδή το σήμα του Σατανά??? και άμα παρατηρήσεις λίγο τους στίχους μιλάνε πλαγίως για αυτόν! επαναλαμβάνω BLACK και DEATH μεταλ...

οπως κ στον απλο κοσμο υπαρχει ο σατανισμος κ μερικοι ηλιθιοι τον πιστευουν, ετσι κ στην μουσικη....
αλλα δεν ειναι μονο το μεταλ...επαναλαμβανω...

κ φυσικα τα πιο πολλα γινονται απλα κ μονο για εμπορικους σκοπους,ακριβως επειδη υπαρχουν οι ηλιθιοι που προανεφερα...

αλλα δες κ αυτο κ ισως καταλαβεις τι εννοω κ αθωωσεις την μεταλ

http://minimata.50webs.com/page/mar.html

PUCK
04-07-12, 14:45

Αγαπητέ black magic boy, αυτό είναι ένα μήνυμα που είχα δημοσιεύσει πριν 5 χρόνια στο παρόν θέμα.

Πιστεύω πως θα σε βοηθήσει.

(πάντως, αποτελεί οξύμωρο σχήμα το ψευδώνυμό σου με τις αναρτήσεις σου στο θέμα).

edit : η πεντάλφα, στην ορθή μορφή της, κάθε άλλο παρά αρνητικό σύμβολο είναι.
Συνδέθηκε με το σατανισμό από τον 19ο αιώνα και μετά, μάλλον αυθαίρετα. Ψάξ' το.

black magic boy!
04-07-12, 17:34
http://minimata.50webs.com/page/mar.html

δεν νομίζω πως αυτό είναι ένα αξιόπιστο παράδειγμα... δεν μου λέει κάτι επειδή έτυχε οι στίχοι ενός τραγουδιού να είναι έτσι ώστε άμα τους πάρεις αντίστροφα να λέει <<και ο σατανάς μαζί>>!!! αυτό απλά έτυχε δεν είναι καθόλου το ίδιο με την επαναλαμβάνω BLACK METAL (γιατί μάλλον δεν έχετε καταλάβει την διαφορά ανάμεσα σε BLACK METAL και HEAVY METAL)

ακουστέ και δείτε αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=-gt7YWwOmRo
και αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=-jfon11JIRg (αυτά τα δυο είναι BLACK METAL αυτό που αποκαλώ εγώ σατανική μουσική)

και αυτό :http://www.youtube.com/watch?v=Xgrl9S6HtK8
αλλά και αυτό : http://www.youtube.com/watch?v=q22LaXUEeIw (αυτά είναι HEAVY METAL τραγούδια αυτά που δεν αποκαλώ σατανικά) δείτε την διαφορά και πείτε μου!

black magic boy!
04-07-12, 17:38
Αγαπητέ black magic boy, αυτό είναι ένα μήνυμα που είχα δημοσιεύσει πριν 5 χρόνια στο παρόν θέμα.

Πιστεύω πως θα σε βοηθήσει.

(πάντως, αποτελεί οξύμωρο σχήμα το ψευδώνυμό σου με τις αναρτήσεις σου στο θέμα).

edit : η πεντάλφα, στην ορθή μορφή της, κάθε άλλο παρά αρνητικό σύμβολο είναι.
Συνδέθηκε με το σατανισμό από τον 19ο αιώνα και μετά, μάλλον αυθαίρετα. Ψάξ' το.

έχεις απολυτό δίκιο συμφωνώ μαζί σου! αλλά αυτά τα συγκροτήματα που αναφέρεις είναι HEAVY METAL εγώ μιλώ για BLACK METAL δες την διαφορά

και αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=-jfon11JIRg (αυτά τα δυο είναι BLACK METAL αυτό που αποκαλώ εγώ σατανική μουσική)

αλλά και αυτό : http://www.youtube.com/watch?v=q22LaXUEeIw (αυτά είναι HEAVY METAL τραγούδια αυτά που δεν αποκαλώ σατανικά) δείτε την διαφορά και πείτε μου!

demi
04-07-12, 17:42
δεν νομίζω πως αυτό είναι ένα αξιόπιστο παράδειγμα... δεν μου λέει κάτι επειδή έτυχε οι στίχοι ενός τραγουδιού να είναι έτσι ώστε άμα τους πάρεις αντίστροφα να λέει <<και ο σατανάς μαζί>>!!! αυτό απλά έτυχε δεν είναι καθόλου το ίδιο

μα αυτο προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις...δεν ετυχε...πετυχε!!!

αυτα ειναι φτιαχτα....δεν τυχαινει να παιξεις αναποδα ενα κομματι κ να ακουσεις σατανιστικα λογια... αυτο ξεκινησε με τους δισκους που μπορουσες να τους παιξεις κ αναποδα κ απλα ηχογραφουσαν κ αναποδα....τοσο δυσκολο ειναι?

ισα ισα αν το παρουμε κ διαφορετικα, αν δεν ειναι φτιαχτο κ απλα ετυχε, οπως λες κ εσυ, τοτε αυτο του προσδιδει μια αξιοπιστια κ η μαρινελλα ειναι σατανιστρια!!!

black magic boy!
04-07-12, 18:13
μα αυτο προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις...δεν ετυχε...πετυχε!!!

αυτα ειναι φτιαχτα....δεν τυχαινει να παιξεις αναποδα ενα κομματι κ να ακουσεις σατανιστικα λογια... αυτο ξεκινησε με τους δισκους που μπορουσες να τους παιξεις κ αναποδα κ απλα ηχογραφουσαν κ αναποδα....τοσο δυσκολο ειναι?

ισα ισα αν το παρουμε κ διαφορετικα, αν δεν ειναι φτιαχτο κ απλα ετυχε, οπως λες κ εσυ, τοτε αυτο του προσδιδει μια αξιοπιστια κ η μαρινελλα ειναι σατανιστρια!!!

με συγχωρείς τα δικά μου τα παραδείγματι τα είδες? που συγκρίνεις τα τραγούδια που τα λένε ξεκάθαρα (δες αυτά που δημοσίευσα πριν λίγο) και εκτός αυτού τα δείχνουν κιόλας με ένα τραγούδι που έχει κανονικούς στίχους και βγήκε το <<Σατανάς μαζί>> κάλαθος? και στο κάτω κάτω η Μαρινέλλα ποτέ δεν είπε πως είναι Σατανίστρια ενώ οι άλλοι τα παραδέχονται μπροστά στην κάμερα! και άντε βρήκες ένα τραγούδι της που να γίνεται αυτό! τι σημαίνει ότι είναι σατανίστρια επειδή και αυτή η καημένη δεν θα το σκαφτόταν ποτέ πως θα μπορούσε να βγει αυτό το αποτέλεσμα! όχι από φυσικό τρόπο αλλά από φτιαχτώ τρόπο! την λες Σατανίστρια? το ξέρω πως ήθελες να μου δώσεις παράδειγμα αλλά δεν ήταν επιτυχημένο συγγνώμη... δες και τα δικά μου τα παράδειγμα και απαντά μου παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη σου!

demi
04-07-12, 18:18
αν απο ολα αυτα καταλαβες οτι αποκαλεσα την μαρινελλα σατανιστρια, τοτε παραδινομαι....

νιπτω τας χειρας μου...

οκ...ο σατανας υπαρχει μεσα απο την μεταλ...εχεις δικιο....

Vakryle
04-07-12, 21:57
αλλά άμα δεν έχει σχέση με τον σατανισμό τότε πως εξηγούνται ορισμένα βίντεο κλιπ που είναι εντελώς αντιχριστιανικά... (όχι δεν είμαι θρήσκος αλλά προσπαθώ να καταλάβω)

Άμα δεν είσαι θρήσκος, τότε δε πιστεύεις ούτε στο Θεό, ούτε στο Χριστό και βέβαια ούτε στο Σατανά. Επομένως, δε μπορείς να κρίνεις κανέναν και τίποτα σα κάτι το "αντιχριστιανικό". Άρα και δε προσπαθείς να καταλάβεις τίποτα.

black magic boy!
05-07-12, 07:54
αν απο ολα αυτα καταλαβες οτι αποκαλεσα την μαρινελλα σατανιστρια, τοτε παραδινομαι....

νιπτω τας χειρας μου...

οκ...ο σατανας υπαρχει μεσα απο την μεταλ...εχεις δικιο....

όχι παρεξήγηση κατάλαβα πως προσπαθούσες να μου δώσεις ένα παράδειγμα πως ο Σατανισμός υπαχει παντού και όχι αποκληστικα στην μεταλ(BLACK METAL) μουσική αλλά δεν νομίζω πως μου αποδεικνύεις κάτι με ένα τραγούδι που η τραγουδίστρια τα λέει κανονικά...και μετά έρχονται κάποιοι και το επεξεργάζονται ώστε να ακούγετε <<Ο Σατανάς μαζί>> άμα το έλεγε η ίδια και το πίστευε κιόλας τότε θα είχα πιστή! παρακαλώ συχώρεσε με άμα μίλησα κάπως ας συνεχίσουμε την συζήτηση χωρίς επιθέσεις άμα θες και εσύ... :) :o

black magic boy!
05-07-12, 08:01
Άμα δεν είσαι θρήσκος, τότε δε πιστεύεις ούτε στο Θεό, ούτε στο Χριστό και βέβαια ούτε στο Σατανά. Επομένως, δε μπορείς να κρίνεις κανέναν και τίποτα σα κάτι το "αντιχριστιανικό". Άρα και δε προσπαθείς να καταλάβεις τίποτα.

Vakryle όταν λέω δεν είμαι Θρήσκος εννοώ πως δεν είμαι από αυτούς που θα πάνε εκκλησία κάθε Κυριακή ούτε από αυτούς που θα κάνουν νηστεία κάθε τετάρτη και Σάββατο (νομίζω) δεν είμαι από αυτούς που κάθονται και προσεύχονται κάθε μέρα! αλλά είμαι χριστιανός όχι τόσο πιστός και σωστός βεβαία αλλά είμαι.... το τελευταίο το λέω γιατί ψάχνομαι και γιαυτο ήρθα εδω στο μεταφυσικό για να μάθω περισσότερα!

Chimaira
05-07-12, 11:22
Δηλαδή, black magic boy!,θέλεις να μας πεις ότι η black metal μουσική έχει δημιουργήσει τη μεγαλύτερη φθορά στην μουσική βιομηχανία;

Η μουσική δεν έχει όρια. Δεν δημιουργεί φραγμούς. Δεν αφήνει κατάλοιπα. Υπάρχουν στερεότυπα και προκαταλήψεις. Γεννιούνται ιδεολογίες και ινδάλματα. Δεν βρίσκω κάτι κακό ή περίεργο σ’ αυτό. Τις εμμονές δεν μπορώ να δεχτώ.

Οι ταμπέλες στα είδη μουσικής (όπως στην προκειμένη περίπτωση το black metal) αναδύονται για να απευθυνθούν σε ένα κοινό με ιδιαίτερες απαιτήσεις και αυστηρά κριτήρια. Δεν έχουν σαν στόχο την μεμονωμένη αποδοχή, αλλά καλώς ή κακώς, δεν είναι όλα τα είδη μουσικής για όλους τους ανθρώπους.

Αυτό που με προβληματίζει και μου γεννά απορίες, διαβάζοντας τα σχόλια στο θέμα «Μουσική μέταλ και Σατανισμός», είναι η αιτία που έχει πάρει τόσο μεγάλη διάσταση. Τι πασχίζουν να αποδείξουν όλοι; Ότι ορισμένα είδη μουσικής είναι ακατάλληλα για τον κόσμο; Η μύηση σε έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής μπορεί να αποβεί μοιραία, όταν χαθεί ο έλεγχος. Επικίνδυνα και απρόβλεπτα μπορούν ανά πάσα στιγμή να γίνουν όλα τα είδη μουσικής όταν παρερμηνευθούν, δημιουργώντας ψευδείς εικόνες μιας ονειρεμένης ζωής, σχεδόν ανύπαρκτης, κάτι που επιβαρύνεται όταν κρύβονται διαφόρων ειδών ψυχολογικά προβλήματα ή άλλου είδους ψυχικές διαταραχές.

Όπως ανέφερε και ο PUCK, είναι και θέμα χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου, για το πόσο αφήνει να τον επηρεάσουν και να τον αποπροσανατολίσουν όλα αυτά. Μην κατηγορούμε μόνο τους άλλους, αν εμείς δεν είμαστε σε θέση να χαλιναγωγήσουμε τη ζωή μας.

black magic boy!
05-07-12, 13:45
Δηλαδή, black magic boy!,θέλεις να μας πεις ότι η black metal μουσική έχει δημιουργήσει τη μεγαλύτερη φθορά στην μουσική βιομηχανία;

Η μουσική δεν έχει όρια. Δεν δημιουργεί φραγμούς. Δεν αφήνει κατάλοιπα. Υπάρχουν στερεότυπα και προκαταλήψεις. Γεννιούνται ιδεολογίες και ινδάλματα. Δεν βρίσκω κάτι κακό ή περίεργο σ’ αυτό. Τις εμμονές δεν μπορώ να δεχτώ.

Οι ταμπέλες στα είδη μουσικής (όπως στην προκειμένη περίπτωση το black metal) αναδύονται για να απευθυνθούν σε ένα κοινό με ιδιαίτερες απαιτήσεις και αυστηρά κριτήρια. Δεν έχουν σαν στόχο την μεμονωμένη αποδοχή, αλλά καλώς ή κακώς, δεν είναι όλα τα είδη μουσικής για όλους τους ανθρώπους.

Αυτό που με προβληματίζει και μου γεννά απορίες, διαβάζοντας τα σχόλια στο θέμα «Μουσική μέταλ και Σατανισμός», είναι η αιτία που έχει πάρει τόσο μεγάλη διάσταση. Τι πασχίζουν να αποδείξουν όλοι; Ότι ορισμένα είδη μουσικής είναι ακατάλληλα για τον κόσμο; Η μύηση σε έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής μπορεί να αποβεί μοιραία, όταν χαθεί ο έλεγχος. Επικίνδυνα και απρόβλεπτα μπορούν ανά πάσα στιγμή να γίνουν όλα τα είδη μουσικής όταν παρερμηνευθούν, δημιουργώντας ψευδείς εικόνες μιας ονειρεμένης ζωής, σχεδόν ανύπαρκτης, κάτι που επιβαρύνεται όταν κρύβονται διαφόρων ειδών ψυχολογικά προβλήματα ή άλλου είδους ψυχικές διαταραχές.

Όπως ανέφερε και ο PUCK, είναι και θέμα χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου, για το πόσο αφήνει να τον επηρεάσουν και να τον αποπροσανατολίσουν όλα αυτά. Μην κατηγορούμε μόνο τους άλλους, αν εμείς δεν είμαστε σε θέση να χαλιναγωγήσουμε τη ζωή μας.

πραγματικά δεν με ενδιαφέρει άμα κάποιος ακούει αυτή την μουσική και μαγκιά του άμα του αρέσει έχει το δικαίωμα να την ακούει! έχω μια φίλη που ακούει και φανατικά αυτή την μουσική και είναι μια χαρά κορίτσι δεν απαγόρευσα σε κανέναν να ακούει αυτή την μουσική επειδή μπορεί να τον επηρεάσει και να γίνει σατανιστής! αυτή την μουσική όπως είπατε όλοι σας την ακούνε άτομα που είναι πληγωμένη και ψυχολογικά χάλια! και επειδή τυχαίνει να είμαι ο καλύτερος ψυχολόγος της περιοχής μου και καταλαβαίνω γιατί ένα τέτοιο άτομο ακούει αυτή την μουσική επειδή εκπέμπει δύναμη και θυμό! με αποτέλεσμα το άτομο που την ακούει να ξεσπάσει μέσο της μουσικής!
τώρα το ερώτημα αυτού του θέματος είναι αν η μουσική Μεταλ έχει σχέση με τον σατανισμό! και η απάντηση μου είναι πως η BLACK METAL έχει σχέση με το σατανισμό και έχω χιλιάδες αποδείξεις αλλά άμα επιμένετε θα της βρω και θα τις δημοσιεύσω εδω! ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας με τον να λέμε πως είναι αθώα αυτή η μουσική...επαναλαμβάνω η BLACK METAL!

demi
05-07-12, 14:02
αυτή την μουσική όπως είπατε όλοι σας την ακούνε άτομα που είναι πληγωμένη και ψυχολογικά χάλια! και επειδή τυχαίνει να είμαι ο καλύτερος ψυχολόγος της περιοχής μου και καταλαβαίνω γιατί ένα τέτοιο άτομο ακούει αυτή την μουσική επειδή εκπέμπει δύναμη και θυμό! με αποτέλεσμα το άτομο που την ακούει να ξεσπάσει μέσο της μουσικής!

αχ!!! ατιμη κοινωνια, με εκανες να ακουω μεταλ!!!! κοιτα που με κατεληξες...

πληγωμενη κ θυμωμενη....:p

παντως βλακ ματζικ μποι, σαν ψυχολογος, εχεις πολλους μεταλλαδες πελατες?

απο περιεργεια ρωταω

black magic boy!
05-07-12, 14:48
αχ!!! ατιμη κοινωνια, με εκανες να ακουω μεταλ!!!! κοιτα που με κατεληξες...

πληγωμενη κ θυμωμενη....:p

παντως βλακ ματζικ μποι, σαν ψυχολογος, εχεις πολλους μεταλλαδες πελατες?

απο περιεργεια ρωταω

οι περισοτεροι ειναι μεταλαδες παραδειγμα η φιλη μου που ανεφερα πριν αρχησε να ακουει μεταλ απο τοτε που εχασε την γιαγια της...επεσε σε καταθλυψη και αρχησε να ακουει μεταλ αλλα τελικα η μεταλ απο οτι φενεται δεν την βοηθησε να βγει απο την καταθληψη αλλα οι φιλοι της!
και μάλλον πάλι κατάλαβες λάθος δεν είπα πως η μεταλ σε κάνει να νιώσεις χάλια είσαι χάλια και ακούς μεταλ! ;) (ψυχολογικά) και ανέφερα και το γιατί! Η μόνη περίπτωση που δεν είσαι χάλια (ψυχολογικά) και ακούς μεταλ είναι αυτή που ένας από τους γονείς σου άκουγε στα νιάτα του μεταλ και έτσι κόλλησε και εσένα(ξέρω και έχω πετύχει και τέτοια περίπτωση!)

Chimaira
05-07-12, 15:40
τυχαίνει να είμαι ο καλύτερος ψυχολόγος της περιοχής μου

Τώρα αυτό, γιατί δεν με καθησυχάζει;; :rolleyes:

και καταλαβαίνω γιατί ένα τέτοιο άτομο ακούει αυτή την μουσική επειδή εκπέμπει δύναμη και θυμό! με αποτέλεσμα το άτομο που την ακούει να ξεσπάσει μέσο της μουσικής!

Μέσω της μουσικής βρίσκουν παρηγοριά πολλές καταπονημένες ψυχούλες. Μήπως, όμως, αυτά που λες δεν ισχύουν μόνο για την black metal μουσική;!
Ο θυμός μπορεί να προκύψει και από ένα ζεϊμπέκικο ή ένα βαρύ λαΐκό, που λέει και ο λαός. Ο καημός, ο νταλκάς που λένε, ή κάθε είδους ξέσπασμα συναισθημάτων, είτε είναι θετικά, είτε αρνητικά, με ένταση ή όχι, γεννιούνται με την ίδια ευκολία από όλα τα είδη μουσικής, αρκεί να είσαι λάτρης αυτής και φυσικά να σε εκφράζει.

Εμένα που μου αρέσει η metal μουσική και την παρακολουθώ φανατικά (όσο μπορώ και προλαβαίνω), βρίσκω παρηγοριά σ' αυτή. Την ακούω και όταν είμαι χάλια ψυχολογικά, αλλά και όταν απλώς ταξιδεύω στα σύννεφα. Τι να μου πει ο Ρουβάς, ο Πλούταρχος ή ο οποιοσδήποτε λαϊκός τροβαδούρος, αν δεν με εκφράζει το είδος;;

black magic boy!
05-07-12, 17:21
Τώρα αυτό, γιατί δεν με καθησυχάζει;; :rolleyes:

Μέσω της μουσικής βρίσκουν παρηγοριά πολλές καταπονημένες ψυχούλες. Μήπως, όμως, αυτά που λες δεν ισχύουν μόνο για την black metal μουσική;!
Ο θυμός μπορεί να προκύψει και από ένα ζεϊμπέκικο ή ένα βαρύ λαΐκό, που λέει και ο λαός. Ο καημός, ο νταλκάς που λένε, ή κάθε είδους ξέσπασμα συναισθημάτων, είτε είναι θετικά, είτε αρνητικά, με ένταση ή όχι, γεννιούνται με την ίδια ευκολία από όλα τα είδη μουσικής, αρκεί να είσαι λάτρης αυτής και φυσικά να σε εκφράζει.

Εμένα που μου αρέσει η metal μουσική και την παρακολουθώ φανατικά (όσο μπορώ και προλαβαίνω), βρίσκω παρηγοριά σ' αυτή. Την ακούω και όταν είμαι χάλια ψυχολογικά, αλλά και όταν απλώς ταξιδεύω στα σύννεφα. Τι να μου πει ο Ρουβάς, ο Πλούταρχος ή ο οποιοσδήποτε λαϊκός τροβαδούρος, αν δεν με εκφράζει το είδος;;

καλά σε αυτό έχεις δίκιο δεν λέω...αλλά δεν νομίζω καμία πληγωμένη ψυχή να πάει να ακούσει Ρουβά ή μαρτάκη η γενικά μια χαρούμενη ΠΟΠ μουσική συνήθως τα νέα παιδιά θα πάνε να ακούσουν μια GOTH μουσική που έχει σχέση με το συναίσθημα κυρίως ή μεταλ μουσική που όπως είπα εκπέμπει θυμό και δύναμη! Τώρα να χορέψει ζεμπέκικο είναι μια απιθανότητα αλλά όχι για τα νέα παιδιά δεν νομίζω ένα παιδάκι 14 15 ετών πάει να χορέψει ή να ακούσει ζεϊμπέκικο… εκτός εάν έχει μεγαλώσει με αυτό το είδος μουσικής

demi
05-07-12, 17:49
κοιτα να δεις που η μεταλ ειναι κ αντικειμενο ψυχιατρικης μελετης!!!
βρε vakryle, μηπως εχεις δικιο τελικα κ χρειαζομαι ψυχιατρικη υποστηριξη?

η αληθεια ειναι οτι δεν με βλεπω καλα τωρα τελευταια....

http://www.youtube.com/watch?v=4OhOm-1m3D8

Astral
05-07-12, 19:10
Γιατί εγώ νομίζω πως η χεαβι μεταλ μουσική έχει πάρει αυτό το στυλ αλλά όχι από όλους τους εμπλεκόμενους με την μουσική αυτή γιατί πολύ απλά πουλάει,

οι κινέζοι ή γενικά οι πολιτισμοί που είναι έξω απ'την θρησκευτική ομάδα χριστιανών/σατανιστών βλέπουν με την ίδια πλευρά όλο αυτό το θέμα ???

black magic boy!
06-07-12, 09:16
κοιτα να δεις που η μεταλ ειναι κ αντικειμενο ψυχιατρικης μελετης!!!
βρε vakryle, μηπως εχεις δικιο τελικα κ χρειαζομαι ψυχιατρικη υποστηριξη?

η αληθεια ειναι οτι δεν με βλεπω καλα τωρα τελευταια....

http://www.youtube.com/watch?v=4OhOm-1m3D8

demi μου μάθε πρώτα την διαφορά ψυχιατρικής και ψυχολογίας και μετά κάνε σχόλιο... το τραγουδάκι που μόλις έβαλες ένιαι Heavy metal εγώ είπα ισα με 100 φορές πως δεν θεωρώ την Heavy metal μουσική σατανική αλλά την Black metal μάθε πάλι την διαφορά ανάμεσα στην Heavy metal και Βlack metal μετά μίλα, ευχαριστώ!

heavy metal : http://www.youtube.com/watch?v=Xgrl9S6HtK8
Black metal :http://www.youtube.com/watch?v=-gt7YWwOmRo

Σύγκρινε αυτά τα δυο και δες την διαφορά! :)

black magic boy!
06-07-12, 09:31
Γιατί εγώ νομίζω πως η χεαβι μεταλ μουσική έχει πάρει αυτό το στυλ αλλά όχι από όλους τους εμπλεκόμενους με την μουσική αυτή γιατί πολύ απλά πουλάει,

οι κινέζοι ή γενικά οι πολιτισμοί που είναι έξω απ'την θρησκευτική ομάδα χριστιανών/σατανιστών βλέπουν με την ίδια πλευρά όλο αυτό το θέμα ???

έχεις δίκιο και το είπα και σε άλλο σχόλιο όντως πουλάει και πολύ μάλιστα και μπράβο τους αλλά δεν μπορούμε να αθωώσουμε την Black metal ότι δεν έχει καμία σχέση με τον σατανισμό! η ερώτηση αυτού του θέματος δεν ήταν άμα η μεταλ πουλάει πολύ ή λίγο! η ερώτηση ήταν εάν η μουσική μεταλ έχει σχέση με τον σατανισμό! η απάντηση μου ένιαι πως όχι γενικά η μεταλ μουσική αλλά η ΒLACK metal έχει σχέση με τον σατανισμό δες λίγο πιο κάτω έχω δώσει δυο παραδείγματα για να δεις την διαφορά! (Η metal μουσική χωρίζετε σε τρεις κατηγορίες BLACK,Heavy,DEATH metal)! τώρα για το θέμα τον κινέζων αυτή την μουσική την δημιούργησαν η αμερικανοί και νομίζω η νορβηγοί που ξέρουν σχετικά με τον χριστιανισμό/σατανισμό...δεν ξέρω πως το βλέπουν οι κινέζοι αλλά δεν έχω δει κανένα κινέζο που να έχει μεγαλώσει στην κίνα να ακούει μεταλ...θα το ψάξω όμως και θα σου πω...ακόμα όμως και αν ακούν μεταλ νομίζω δεν καταλάβουν καθόλου γιατί τίνος πρόκειται η BLACk μεταλ αφού δεν θα ξέρουν καθόλου τον χριστιανισμό/σατανισμό! :)

demi
06-07-12, 10:25
έχεις δίκιο και το είπα και σε άλλο σχόλιο όντως πουλάει και πολύ μάλιστα και μπράβο τους αλλά δεν μπορούμε να αθωώσουμε την Black metal ότι δεν έχει καμία σχέση με τον σατανισμό! η ερώτηση αυτού του θέματος δεν ήταν άμα η μεταλ πουλάει πολύ ή λίγο! η ερώτηση ήταν εάν η μουσική μεταλ έχει σχέση με τον σατανισμό! η απάντηση μου ένιαι πως όχι γενικά η μεταλ μουσική αλλά η ΒLACK metal έχει σχέση με τον σατανισμό δες λίγο πιο κάτω έχω δώσει δυο παραδείγματα για να δεις την διαφορά! (Η metal μουσική χωρίζετε σε τρεις κατηγορίες BLACK,Heavy,DEATH metal)! τώρα για το θέμα τον κινέζων αυτή την μουσική την δημιούργησαν η αμερικανοί και νομίζω η νορβηγοί που ξέρουν σχετικά με τον χριστιανισμό/σατανισμό...δεν ξέρω πως το βλέπουν οι κινέζοι αλλά δεν έχω δει κανένα κινέζο που να έχει μεγαλώσει στην κίνα να ακούει μεταλ...θα το ψάξω όμως και θα σου πω...ακόμα όμως και αν ακούν μεταλ νομίζω δεν καταλάβουν καθόλου γιατί τίνος πρόκειται η BLACk μεταλ αφού δεν θα ξέρουν καθόλου τον χριστιανισμό/σατανισμό! :)

ωχ τι παθαμε....κριμα τα κινεζακια...

demi μου μάθε πρώτα την διαφορά ψυχιατρικής και ψυχολογίας και μετά κάνε σχόλιο... το τραγουδάκι που μόλις έβαλες ένιαι Heavy metal εγώ είπα ισα με 100 φορές πως δεν θεωρώ την Heavy metal μουσική σατανική αλλά την Black metal μάθε πάλι την διαφορά ανάμεσα στην Heavy metal και Βlack metal μετά μίλα, ευχαριστώ!

heavy metal : http://www.youtube.com/watch?v=Xgrl9S6HtK8
Black metal :http://www.youtube.com/watch?v=-gt7YWwOmRo

Σύγκρινε αυτά τα δυο και δες την διαφορά!

εμ γιαυτο σε εχουμε εδω κοτζαμ ψυχολογο, για να μας μαθεις...:p

Chimaira
06-07-12, 11:24
(Η metal μουσική χωρίζετε σε τρεις κατηγορίες BLACK,Heavy,DEATH metal)!

Έτσι.. για την ιστορία και μόνο, να σου πω ότι η metal μουσική δεν έχει μόνο αυτές τις τρεις κατηγορίες που αναφέρεις, με σιγουριά κιόλας. Το (heavy) metal ήταν η αρχή. Από εκεί και έπειτα γεννήθηκαν πολλά είδη. Δεν σκοπεύω να κάνω φροντιστήριο, αλλά σε περίπτωση που χρειαστείς κάποια άλλη πληροφορία, στη διάθεσή σου. :cool:

@Astral

Αυτοί που συνήθως αντιδρούν σε τέτοια θέματα, είναι όσοι φανατίζονται. Όποιοι είναι έξω από το χορό των θρησκειών, το πιο πιθανόν είναι απλώς να βρίσκουν αδιάφορο ένα τέτοιο θέμα, όπως το παρόν. Στην Ελλάδα, μία τέτοια σύγκριση (metal-σατανισμός) μοιάζει σχεδόν αναπόφευκτη, μιας και το μεγαλύτερο ποσοστό της χώρας μας καλύπτεται από χριστιανούς και μάλιστα στη χειρότερή τους μορφή. Όλοι οι υπόλοιποι είναι αντι-χριστιανοί. Οι άθεοι είμαστε ελάχιστοι, έως αμελητέοι..

naeb
06-07-12, 12:57
Δεν ακούω metal οπότε θα γράψω τι έχω καταλάβει από αυτά που λέτε και με διορθώνετε όπου κάνω λάθος.

Ο black magic boy! λέει οτι η Black Metal έχει σχέση με τον σατανισμό.
Οι υπόλοιποι λένε οτι δεν έχει.

Ο black magic boy! λέει οτι υπάρχουν τραγούδια που εξυμνούν τον σατανά.
Οι υπόλοιποι λένε οτι ναι μεν υπάρχουν αλλά αυτό γίνεται μόνο για εμπορικούς σκοπούς. Σωστά;

Ο black magic boy! λέει οτι αν ακούς Black Metal μπορεί να το γυρίσεις στον σατανισμό. Οι υπόλοιποι λένε οτι αν είναι να γίνεις σατανιστής θα γίνεις ότι μουσική και αν ακούς.

Καταλαβαίνω καλά;

Ένα ερώτημα που έχω είναι ποιον θεωρείτε σατανιστή.
Αυτόν που ακούει μουσική με αναφορές στον σατανά, κάποιον που ακολουθεί σατανιστικές πρακτικές ή κάποιον που δηλώνει σατανιστής;
Το ίδιο θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε και για έναν χριστιανό.

Και το δεύτερο ερώτημα, με κάθε καλή διάθεση, μπορεί να επηρεάσει ένα μουσικό είδος αυτά που πιστεύεις ή νοιώθεις για κάτι;

Αυτοί που συνήθως αντιδρούν σε τέτοια θέματα, είναι όσοι φανατίζονται. Όποιοι είναι έξω από το χορό των θρησκειών, το πιο πιθανόν είναι απλώς να βρίσκουν αδιάφορο ένα τέτοιο θέμα, όπως το παρόν. Στην Ελλάδα, μία τέτοια σύγκριση (metal-σατανισμός) μοιάζει σχεδόν αναπόφευκτη, μιας και το μεγαλύτερο ποσοστό της χώρας μας καλύπτεται από χριστιανούς και μάλιστα στη χειρότερή τους μορφή. Όλοι οι υπόλοιποι είναι αντι-χριστιανοί. Οι άθεοι είμαστε ελάχιστοι, έως αμελητέοι..

Έχω γνωρίσει φανατισμένους άθεους αλλά και καλούς χριστιανούς.
Επίσης, νομίζω η γενίκευση "όποιος δεν είναι χριστιανός στην Ελλάδα είναι αντι-χριστιανός" δεν στέκει :)

PUCK
06-07-12, 14:44
(...) Καταλαβαίνω καλά;

Αυτόν που ακούει μουσική με αναφορές στον σατανά, κάποιον που ακολουθεί σατανιστικές πρακτικές ή κάποιον που δηλώνει σατανιστής;

Και το δεύτερο ερώτημα, με κάθε καλή διάθεση, μπορεί να επηρεάσει ένα μουσικό είδος αυτά που πιστεύεις ή νοιώθεις για κάτι;

Επίσης, νομίζω η γενίκευση "όποιος δεν είναι χριστιανός στην Ελλάδα είναι αντι-χριστιανός" δεν στέκει :)

Κατά τη γνώμη μου, σωστά καταλαβαίνεις.

Σατανιστής / Χριστιανός / κλπ, θεωρείται αυτός που κατ' αρχήν ασπάζεται τις αρχές / δόγματα μίας θρησκείας και κατά δεύτερον συμμετέχει στις διαδικασίες της.
Το ερώτημα είναι : ο σατανισμός είναι θρησκεία; προσφέρει απάντηση σε ερωτήματα για τη φύση του σύμπαντος και της Δημιουργίας; προσφέρει έναν τρόπο ζωής;
Ή μήπως αποδέχεται τις απόψεις του Χριστιανισμού για όλα τα παραπάνω, και απλώς δεν γουστάρει το αφεντικό; (ρωτάω κι εγώ, διότι δεν έχω ασχοληθεί)

Πιστεύω πως ένα μουσικό είδος, ως προς τους στίχους του, ΔΕΝ μπορεί να διαμορφώσει τις απόψεις σου.
Μπορεί, όμως, να τις ενισχύσει. Γενικότερα, μπορεί να σε βάλει σε σκέψεις.

Στην Ελλάδα, η συντριπτική πλειοψηφία των "αντι-χριστιανών" ξεκίνησε ως πολέμιος ενός κατεστημένου.
Ελάχιστοι προσέγγισαν αυτή τη θρησκεία με σκοπό να δουν πίσω από τις λέξεις.
Μετά, τα πράγματα πήραν το γνωστό δρόμο της "διαφορετικότητας". Θέλω να νιώθω πως δεν ανήκω στη μάζα,
άρα τώρα δεν είμαι χριστιανός, αύριο δεν είμαι πασοκτζής και μεθαύριο δεν τρώω τη φέτα.

Όποιος δεν είναι χριστιανός στην Ελλάδα, θα έπρεπε να είναι πολλά "αντί-", αλλά, συνήθως, είναι όπου φυσάει ο άνεμος

demi
06-07-12, 14:56
Όποιος δεν είναι χριστιανός στην Ελλάδα, θα έπρεπε να είναι πολλά "αντί-", αλλά, συνήθως, είναι όπου φυσάει ο άνεμος

δεν συμφωνω με αυτο, υπαρχουν κ οι αγνωστικιστες....

γιατι πρεπει δηλ. να εισαι αντι- οπωσδηποτε?

black magic boy!
06-07-12, 15:34
Δεν ακούω metal οπότε θα γράψω τι έχω καταλάβει από αυτά που λέτε και με διορθώνετε όπου κάνω λάθος.

Ο black magic boy! λέει οτι η Black Metal έχει σχέση με τον σατανισμό.
Οι υπόλοιποι λένε οτι δεν έχει.

Ο black magic boy! λέει οτι υπάρχουν τραγούδια που εξυμνούν τον σατανά.
Οι υπόλοιποι λένε οτι ναι μεν υπάρχουν αλλά αυτό γίνεται μόνο για εμπορικούς σκοπούς. Σωστά;

Ο black magic boy! λέει οτι αν ακούς Black Metal μπορεί να το γυρίσεις στον σατανισμό. Οι υπόλοιποι λένε οτι αν είναι να γίνεις σατανιστής θα γίνεις ότι μουσική και αν ακούς.

Καταλαβαίνω καλά;

ναι τα περισσότερα τα πέτυχες σε ορμισμένα βίντεο κλιπ είναι σαν να κάνουν τελετές για τον σατανά! σε ορισμένα τραγούδια μιλάνε λατινικά και οι στίχοι τους μερικές φορές απευθύνονται σε αυτόν! (στην BLACK METAL όλα αυτά)
είπα πως μπορούν να επηρεαστούν αλλά όχι οι έφηβοι να το πω έτσι...άμα βάλεις σε ένα 5χρονο τώρα να ακούσει BLACK METAL το πολύ πολύ να χεστεί πάνω του :p εκτός άμα κάτσει και τα ακούει φανατικά από πολύ μικρός τότε ίσως να μην επηρεαστεί αρνητικά...(BLACK METAL κυρίως)

τώρα θα σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου
1.θεωρω σατανιστή αυτόν που ακολουθεί σατανιστικές πρακτικές και κάποιον που δηλώνει σατανιστής! (εγώ απλά απάντησα στα προηγούμενα σχόλια στο άμα η μεταλ έχει σχέση με τον σατανισμό)

2. αμα εισαι χαρουμενος θα ακουσεις ενα χαρουμενο τραγουδι αμα εισαι στενχωρημενος θα ακουσεις ενα καταθληπτικο τραγουδι η ενα τραγουδι που να σε εκτονονει...

Chimaira
06-07-12, 16:00
1.θεωρω σατανιστή [...]κάποιον που δηλώνει σατανιστής!

Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ! Αλλα, πες μου κάτι.. αν εγώ δηλώσω ότι είμαι υπουργός, θα έρθεις για ρουσφέτι;

2. αμα εισαι χαρουμενος θα ακουσεις ενα χαρουμενο τραγουδι αμα εισαι στενχωρημενος θα ακουσεις ενα καταθληπτικο τραγουδι η ενα τραγουδι που να σε εκτονονει...

Δεν υπάρχει κανόνας σ' αυτό. Οπότε, δεν ισχύει και πάλι αυτό που λες.

Chimaira
06-07-12, 16:13
"όποιος δεν είναι χριστιανός στην Ελλάδα είναι αντι-χριστιανός" δεν στέκει :)

Παρεξήγησες το πνεύμα μου νομίζω. Οι κανόνες υπάρχουν για να τους ανατρέπουμε. Συνηθίζουμε να αποδεχόμαστε κάποιες καταστάσεις και κάποιες έννοιες, την ίδια στιγμή που γεννάται μέσα μας αυτόματα η άρνηση για όλα τα υπόλοιπα (του ίδιου είδους εννοώ..). Εκεί προκύπτει το "αντί". Ελπίζω έγινε αντιληπτό αυτό που θέλω να πω.

black magic boy!
06-07-12, 16:27
Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ! Αλλα, πες μου κάτι.. αν εγώ δηλώσω ότι είμαι υπουργός, θα έρθεις για ρουσφέτι;

Δεν υπάρχει κανόνας σ' αυτό. Οπότε, δεν ισχύει και πάλι αυτό που λες.

καταρχάς σταματήστε να κάνετε τέτοιες χαζές ερωτήσεις <<αν εγώ δηλώσω ότι είμαι υπουργός, θα έρθεις για ρουσφέτι;>> καταρχήν μου έδωσες κακό παράδειγμα γιατί άμα ήσουν υπουργός θα το ήξερα (αφού θα ήσουν ενα σημαντικό πρόσωπο) και στο κάτω κάτω θα φαινόσουν! το ίδιο ισχύει και στο σατανιστής άμα σε έβλεπα από κοντά και μου δήλωνες ότι είσαι σατανιστής και σε έβλεπα με ανάποδους σταυρούς, 5 άλφα κτλ...δεν θα ήθελε πολύ να πειστώ πως είσαι σατανιστής!

για το δεύτερο όντως δεν είναι κανόνας αλλά της περισσότερες φορές αυτό ισχύει!

Chaos_Serpent
08-07-12, 00:29
Το BLACK METAL και ο Σατανισμος Δεν εχουν καποια σχεση απριορι. Το BLACK METAL ειναι τοσο σατανικο οσο εν δυναμη ολες οι μουσικες (αλλα και ο ηχος εν γενει!). Το "5 αλφα", και λοιπα ομορφα που αναφερθηκαν δεν μπορει να ειναι επιχειρηματα περι "σατανικοτητας" απο την στιγμη που μιλαμε για θεαμα, αισθητικη και καταναλωση, κοινως ... $$$ !!! Σιγουρα υπαρχουν ΚΑΙ Σατανιστες μεσα στην BLACK METAL σκηνη, οπως παντου ομως! Ο Σατανισμος, ασχετα με το πως κατανοει ο καθενας αυτη την συγκεχυμενη λεξη που μπορει να σημαινει τα παντα και τιποτα, η ακομα και περα απο τους αυτοματισμους που μπορει να γενναει αυτη η λεξη στους ανιδεους, δεν ειναι ουτε ποζα, ουτε τεραστια "5 αλφα", ουτε δαιμονες απο pixel, ουτε makeup και μαυρα ρουχα, ουτε καν αναποδοι σταυροι! Το τι πραγματικα ειναι ομως ειναι μια αλλη κουβεντα ... Το BLACK METAL, η τουλαχιστον το 90% των παραγομενων ηχων κατω απο αυτη την ταμπελα μπορουν να αναλυθουν μονο μεσα στα πλαισια της απλης ψυχαγωγιας. Thats all ...

black magic boy!
08-07-12, 09:04
Το BLACK METAL και ο Σατανισμος Δεν εχουν καποια σχεση απριορι. Το BLACK METAL ειναι τοσο σατανικο οσο εν δυναμη ολες οι μουσικες (αλλα και ο ηχος εν γενει!). Το "5 αλφα", και λοιπα ομορφα που αναφερθηκαν δεν μπορει να ειναι επιχειρηματα περι "σατανικοτητας" απο την στιγμη που μιλαμε για θεαμα, αισθητικη και καταναλωση, κοινως ... $$$ !!! Σιγουρα υπαρχουν ΚΑΙ Σατανιστες μεσα στην BLACK METAL σκηνη, οπως παντου ομως! Ο Σατανισμος, ασχετα με το πως κατανοει ο καθενας αυτη την συγκεχυμενη λεξη που μπορει να σημαινει τα παντα και τιποτα, η ακομα και περα απο τους αυτοματισμους που μπορει να γενναει αυτη η λεξη στους ανιδεους, δεν ειναι ουτε ποζα, ουτε τεραστια "5 αλφα", ουτε δαιμονες απο pixel, ουτε makeup και μαυρα ρουχα, ουτε καν αναποδοι σταυροι! Το τι πραγματικα ειναι ομως ειναι μια αλλη κουβεντα ... Το BLACK METAL, η τουλαχιστον το 90% των παραγομενων ηχων κατω απο αυτη την ταμπελα μπορουν να αναλυθουν μονο μεσα στα πλαισια της απλης ψυχαγωγιας. Thats all ...

βρε παιδάκι μου συμφωνώ με αυτό που λες εσύ και οι άλλοι ποιο κάτω στο ότι ο σατανισμός δεν υπάρχει ΜΟΝΟ σε αυτή την μουσική γενικά στον κόσμο και πως το κάνουν για τα χρήματα αλλά το ερώτημα αυτού του παιδιού είναι αν η μεταλ έχει σχέση με τον σατανισμό! την BLACK METAL δεν μπορώ να πω είναι μια αθώα μουσική αφού πίσω από όλη την ψυχαγωγία κρύβονται και άλλα...αλλά κανείς από αυτούς που την ακούν δεν κάθεται να το ψάξει! και κάτι άλλο όλα αυτά τα στοιχειά( δηλώνω σατανιστης, φωραω ανάποδους σταυρους ,βριζω κάθε μέρα τον χριστό κτλ...) πως τα εκλαμβάνει κανείς? άμα ήταν ΜΟΝΟ για λογούς ψυχαγωγίας δεν θα δήλωναν τέτοια πράγματα στις κάμερες! άμα ένα παιδάκι έβλεπε έναν τέτοιο τύπο να λέει πως ο χριστός είναι απατεώνας να αρχίσει να βρίζει και να δοξάζει τον σατανά(καλά λίγο ήμουν υπερβολικός αλλά πάνω κάτω έτσι γίνονται τα πράγματα) μετά αυτό το παΐδι τι να πιστέψει?

Chimaira
08-07-12, 14:16
@black magic boy!

Ωραία.. Επειδή αρνείσαι πεισματικά να κατανοήσεις αυτό που προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε όλοι οι υπόλοιποι, θα σου πω το εξής:

Κάθε εποχή έχει τους δικούς της κανόνες και τα δικά της πρότυπα. Από το '60, που έκαναν την εμφάνισή τους οι χίπιδες (hippies), έως και την εποχή που διανύουμε, το 2012, έχουν γεννηθεί πολλά είδη μουσικής, έχουν περαστεί ακόμη πιο πολλά μηνύματα στον κόσμο και έχουν δημιουργηθεί ποικίλες ενδυματολογικές επιλογές, βάσει του μουσικού είδους που ασπάζεσαι.

Καθ' όλη τη διάρκεια της μουσικής βιομηχανίας έχουν χρησιμοποιηθεί τόσο τα αξεσουάρ όσο και οτιδήποτε κουβαλάμε πάνω μας εκ γεννετής (πρόσωπο, μαλλιά, νύχια κλπ) στον μέγιστο βαθμό! Πολύ έντονο μακιγιάζ, αποχρώσεις στα μαλλιά, χρώματα στα νύχια, μενταγιόν, piercing, tatoo και ότι άλλο μπορεί να χωρέσει ο νους σου (ή όχι) έχουν κοσμήσει τους πάντες (φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις), είτε γιατί είναι τρόπος ζωής, είτε γιατί είναι μόδα, είτε γιατί έτσι νομίζουν ότι θα δείξουν τις προτιμήσεις τους. Αν αυτό είναι αποδεκτό ή όχι, είναι ένα άλλο θέμα, αλλά το μόνο που δεν μπορούμε να διαψεύσουμε είναι ότι πρόκειται για την πραγματικότητα.

Για το θέμα της metal που έχει προκύψει και συγκεκριμένα της black metal, δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω ή τίποτα λιγότερο από το ότι όπως αυτή έβγαλε προς τα έξω την εικόνα της μαυρίλας στον τρόπο ζωής και στον τρόπο σκέψης, έτσι και το ψυχεδελικό ροκ (psychedelic rock) έβγαλε στο προσκήνιο το LSD και κάθε άλλου είδους ψυχοτροπικές ουσίες, έτσι και οι χίπιδες έκαναν κατάχρηση στην μαριχουάνα κ.ο.κ. Κάθε είδος, μία ιστορία.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν δεν έχεις συνειδητοποιήσει για ποιόν λόγο ασχολείσαι με το κάθε ένα είδος μουσικής. Ορισμένοι απλώς περνούν την ώρα τους ευχάριστα και κάποιοι άλλοι την κάνουν κτήμα τους και την έχουν σαν τρόπο ζωής, με όποιες συνέπειες.

Υ.Γ. Το παιδάκι που αναφέρεις γιατί να επηρεαστεί αρνητικά μόνο από τη black metal και όχι από τη hard rock και τα παρακλάδια της; Τίθεται θέμα θρησκευτικών αντιλήψεων και προκαταλήψεων; Αυτό είναι το πρόβλημά σου δηλαδή; Αν το παιδάκι ακούγοντας τέτοιου είδους μουσική, θα γίνει σωστός χριστιανός;;

st.zois
08-07-12, 21:59
η όλη η ιστορία με τη μέταλ και το σατανισμό ξεκίνησε κάπου στα τέλη του '70 που κάποιοι άρχισαν να προωθούν στοιχεία σατανισμού μέσα από τη μουσική, κυρίως για να δημιουργήσουν την εικόνα αυτών που πάνε αντίθετα στο ρεύμα -κατ' εμέ.
Νομίζω ότι η ως μόδα έχει παρέλθει σε μεγάλο βαθμό την τελευταία δεκαετία και δεν έχει τις επιρροές και τις εξάρσεις που είχε κάποτε.
Ο σατανισμός είναι επίσημη θρησκεία, αναγνωρισμένη, όπως πολλές άλλες. Από εκεί και πέρα, θα συμφωνήσω με σένα Chimaira ότι αυτό γίνεται πρόβλημα όταν δεν ξέρεις για ποιο λόγο επιλέγεις κάτι -μουσική στη συγκεκριμένη περίπτωση- και ακολουθείς αυτό που σου πλασάρουν στα τυφλά.
Αλλά αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα και δεν έχει να κάνει μόνο με τη μουσική.

black magic boy!
09-07-12, 08:36
@black magic boy!

Ωραία.. Επειδή αρνείσαι πεισματικά να κατανοήσεις αυτό που προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε όλοι οι υπόλοιποι, θα σου πω το εξής:

Κάθε εποχή έχει τους δικούς της κανόνες και τα δικά της πρότυπα. Από το '60, που έκαναν την εμφάνισή τους οι χίπιδες (hippies), έως και την εποχή που διανύουμε, το 2012, έχουν γεννηθεί πολλά είδη μουσικής, έχουν περαστεί ακόμη πιο πολλά μηνύματα στον κόσμο και έχουν δημιουργηθεί ποικίλες ενδυματολογικές επιλογές, βάσει του μουσικού είδους που ασπάζεσαι.

Καθ' όλη τη διάρκεια της μουσικής βιομηχανίας έχουν χρησιμοποιηθεί τόσο τα αξεσουάρ όσο και οτιδήποτε κουβαλάμε πάνω μας εκ γεννετής (πρόσωπο, μαλλιά, νύχια κλπ) στον μέγιστο βαθμό! Πολύ έντονο μακιγιάζ, αποχρώσεις στα μαλλιά, χρώματα στα νύχια, μενταγιόν, piercing, tatoo και ότι άλλο μπορεί να χωρέσει ο νους σου (ή όχι) έχουν κοσμήσει τους πάντες (φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις), είτε γιατί είναι τρόπος ζωής, είτε γιατί είναι μόδα, είτε γιατί έτσι νομίζουν ότι θα δείξουν τις προτιμήσεις τους. Αν αυτό είναι αποδεκτό ή όχι, είναι ένα άλλο θέμα, αλλά το μόνο που δεν μπορούμε να διαψεύσουμε είναι ότι πρόκειται για την πραγματικότητα.

Για το θέμα της metal που έχει προκύψει και συγκεκριμένα της black metal, δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω ή τίποτα λιγότερο από το ότι όπως αυτή έβγαλε προς τα έξω την εικόνα της μαυρίλας στον τρόπο ζωής και στον τρόπο σκέψης, έτσι και το ψυχεδελικό ροκ (psychedelic rock) έβγαλε στο προσκήνιο το LSD και κάθε άλλου είδους ψυχοτροπικές ουσίες, έτσι και οι χίπιδες έκαναν κατάχρηση στην μαριχουάνα κ.ο.κ. Κάθε είδος, μία ιστορία.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν δεν έχεις συνειδητοποιήσει για ποιόν λόγο ασχολείσαι με το κάθε ένα είδος μουσικής. Ορισμένοι απλώς περνούν την ώρα τους ευχάριστα και κάποιοι άλλοι την κάνουν κτήμα τους και την έχουν σαν τρόπο ζωής, με όποιες συνέπειες.

Υ.Γ. Το παιδάκι που αναφέρεις γιατί να επηρεαστεί αρνητικά μόνο από τη black metal και όχι από τη hard rock και τα παρακλάδια της; Τίθεται θέμα θρησκευτικών αντιλήψεων και προκαταλήψεων; Αυτό είναι το πρόβλημά σου δηλαδή; Αν το παιδάκι ακούγοντας τέτοιου είδους μουσική, θα γίνει σωστός χριστιανός;;

ρε παιδιά έχετε είπα δίκιο! αλλά το άτομο δεν ρώτησε αν έχει σχέση με την μόδα...όλα όσα λες είναι σωστα! κοιτα την μεταλ μουσική την έχω παρακολουθήσει από τότε που δημιουργήθηκε μέχρι και τώρα...όταν πρωτο δημιουργηθηκε δεν πέρναγε κανένα μήνυμα σατανισμού...τώρα όμως η BLACK METAL το έχει παρακάνει! στα τραγούδια της κάνουν ολόκληρες τελετές! και μου απαντήσατε πως το κάνουν για λόγους χρημάτων...και σας είπα ίσως...αλλά οι περισσότεροι το έχουν πιστέψει και πέρανε μηνύματα σατανισμού!!!! με συμπέρασμα αυτή η μουσική να έχει σχέση με τον σατανισμό! πείτε άμα διαφωνείτε και το γιατί...τώρα για το παιδάκι έδωσα ένα παράδειγμα εσύ θα άφηνες το παιδί σου να άκουγε αλλά κυρίως να έβλεπε τα βίντεο κλιπ των τραγουδιών? (τα έχω λίγο πιο κάτω τσεκάρετε και άμα βαριέσαι πες μου να τα ξανανεβάσω)!
οι χίπης λοιπόν με την μουσική τους και τις πράξεις πέρναγαν μηνύματα ειρήνης! σωστά? ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΦΕΝΑΙΤΕ ΤΟΣΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ Η BLACK METAL ΝΑ ΔΙΑΔΙΔΕΙ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ??????? πες ένα λάθος που είπα σε αυτό και άμα διαφωνείς πες γιατί διαφωνείς γιατί νομίζω πως δουλευόμαστε εδω μέσα....

PUCK
09-07-12, 12:44
Καλημέρα.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο γι αυτό το είδος, βρήκα τα κάτωθι :

The first wave bands had a Satanic image, most of them not being ideologically connected to Satanism; with the second wave, Satanism as an ideology defined black metal. Bands associating themselves with black metal are generally opposed to Christianity. Arguably, this is the only coherent sentiment among those defining their music as black metal. Artists who oppose Christianity tend to promote atheism, antitheism, paganism, or Satanism.

Δεν δίνω την απόλυτη βάση στη wikipedia (απ' όπου και το παραπάνω απόσπασμα),
αλλά πιστεύω πως στο συγκεκριμένο σημείο δεν λέει ανακρίβειες.

Επίσης, υπάρχει και το ενδιαφέρον σημείο :

Unblack metal, or Christian black metal, is a term used to describe music that sounds musically similar to black metal but where the artists, lyrics and imagery promote Christianity

Όπως καταλαβαίνεις, αν σε κάποιους κάνει μια συγκεκριμένη μουσική φόρμα, δεν έχουν πρόβλημα να περάσουν πάνω της οποιουσδήποτε στίχους.

Και το πράγμα γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον μετά :

National Socialist black metal (NSBM) is a term used for black metal artists who promote National Socialist (Nazi) beliefs through their music and imagery.

Τέλος, να προσθέσω πως υπάρχει και η σκηνή του :

Christian metal, also known as white metal,[2] is a form of heavy metal music usually defined by its message using song lyrics as well as the dedication of the band members to Christianity.

με μπροστάρηδες, εξ όσων θυμάμαι από τα 80s, τους Stryper, και με βαθυστόχαστους στίχους τύπου :

We hold His two-edged sword within our hands (...)
Soldiers, Soldiers, under command
Soldiers, Soldiers, fighting the Lords battle plan

όπου μαθαίνουμε πως ο Θεός είναι ανθρωπόμορφος, ικανότατος στρατηγός, μοιράζει σπαθιά
και καλεί τον στρατό του για την τελική επίθεση ενάντια στον εχθρό...

Απ' όλα έχει το πανέρι. Φορμάρετε το μυαλό σας κατά πως θέλετε, κι αγοράστε ...

black magic boy!
10-07-12, 08:41
Καλημέρα.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο γι αυτό το είδος, βρήκα τα κάτωθι :

Δεν δίνω την απόλυτη βάση στη wikipedia (απ' όπου και το παραπάνω απόσπασμα),
αλλά πιστεύω πως στο συγκεκριμένο σημείο δεν λέει ανακρίβειες.

Επίσης, υπάρχει και το ενδιαφέρον σημείο :

Όπως καταλαβαίνεις, αν σε κάποιους κάνει μια συγκεκριμένη μουσική φόρμα, δεν έχουν πρόβλημα να περάσουν πάνω της οποιουσδήποτε στίχους.

Και το πράγμα γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον μετά :

Τέλος, να προσθέσω πως υπάρχει και η σκηνή του :

με μπροστάρηδες, εξ όσων θυμάμαι από τα 80s, τους Stryper, και με βαθυστόχαστους στίχους τύπου :

We hold His two-edged sword within our hands (...)
Soldiers, Soldiers, under command
Soldiers, Soldiers, fighting the Lords battle plan

όπου μαθαίνουμε πως ο Θεός είναι ανθρωπόμορφος, ικανότατος στρατηγός, μοιράζει σπαθιά
και καλεί τον στρατό του για την τελική επίθεση ενάντια στον εχθρό...

Απ' όλα έχει το πανέρι. Φορμάρετε το μυαλό σας κατά πως θέλετε, κι αγοράστε ...

ορίστε μέχρι και το wikipedia συμφωνεί (περίπου) στη πρώτη σου παράθεση για το white metal δεν είχα ξανά ακούσει αλλά θα ήθελα να ακούσω να δω τι λένε οι στίχοι τους! αν και δεν είναι του παρόντος η white metal αλλά η Black metal! δεν κατάλαβα το National Socialist black metal ποιος είναι ακριβώς ο σκοπός τους γιατί μπερδεύτηκα λίγο

Vakryle
10-07-12, 19:00
Μήπως το να συγκρίνεται η black / death metal μουσική με τον σατανισμό, είναι απόπειρα σκοταδισμού;

Μήπως το να συγκρίνεται και η πεντάλφα με τον σατανισμό, είναι απόπειρα απόδειξης αμορφωσιάς;

black magic boy!
11-07-12, 07:14
Μήπως το να συγκρίνεται η black / death metal μουσική με τον σατανισμό, είναι απόπειρα σκοταδισμού;

Μήπως το να συγκρίνεται και η πεντάλφα με τον σατανισμό, είναι απόπειρα απόδειξης αμορφωσιάς;

μήπως να σταματήσεις να σχολιάζεις το τι λένε οι άλλοι και να ασχοληθείς με το θέμα άμα σε ενδιαφέρει? και δεν μιλήσαμε μόνο για 5 άλφα αλλά και για ανάποδους σταυρούς και άλλα....αλλά εσύ μόνο και μόνο για να μας την πεις έμεινες σε αυτό....

Vakryle
11-07-12, 09:31
Ο ανάποδος σταυρός δεν είναι σατανιστικό σύμβολο, είναι αντιχριστιανικό. Και δεν είναι μόνο ο σατανισμός αντιχριστιανικό δόγμα. Άλλο επιχείρημα για τη σύνδεση black metal και σατανισμού υπάρχει, ή τελείωσαν;

black magic boy!
11-07-12, 11:00
Ο ανάποδος σταυρός δεν είναι σατανιστικό σύμβολο, είναι αντιχριστιανικό. Και δεν είναι μόνο ο σατανισμός αντιχριστιανικό δόγμα. Άλλο επιχείρημα για τη σύνδεση black metal και σατανισμού υπάρχει, ή τελείωσαν;

σας έβαλα να δείτε βίντεο σας έβαλα να δείτε στίχους σας έδειξα σύμβολα! τι άλλο θες? να σου εμφανίσουν τον σατανά μπροστά σου για να πιστεις? δεν μπορούμε να την αθωώσουμε ως μουσική γιατί εκτός ότι πουλάει και ψυχαγωγεί ωραία ως εδω...διαδίδει και σατανικά μηνύματα πως να το κάνουμε τώρα! αφού έτσι είναι τα πράγματα! άσε που χρησιμοποιούν το όνομα του (επιθυμητά) και τον δοξάζουν όχι σε άλλα αλλά σε ορισμένα τραγούδια αλλά όλα τα BLACK METAL τραγούδια έχουν έστω και ένα στοιχείο του σατανά...

(το αντί-χριστό είναι το αντίθετο του χριστού οπότε το αντίθετο του χριστού είναι ο σατανάς στην θρησκεία μας γιαυτο και λέμε τον σατανά αντίχριστο μερικές φορές κάνω λάθος σε αυτό? άμα ναι εξήγησε το γιατί!)

Vakryle
11-07-12, 11:26
Δε διαδίδει "σατανικά" μηνύματα!

Κατ' αρχήν, θα πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου περί "σατανισμού". Ο σατανισμός δεν υφίσταται μέσω τελετουργιών και μέσω θυσιών. Ο αληθινός σατανισμός δεν έχει καμία σχέση με τα όσα φαντάζεσαι και με τα όσα πρεσβεύει η περιβόητη "Εκκλησία του Σατανά", η οποία ήταν και η υπεύθυνη να μαγαριστεί το σύμβολο της πεντάλφας ελέω χρημάτων και donates. Όσο και να σου φανεί περίεργο, ο σατανισμός αποτελεί μία άκακη θρησκεία στην καθημερινότητα, όπως όλες οι άλλες.

Τώρα, αν ο κάθε πόζερος νομίζει ότι είναι σατανιστής με το να αποκεφαλίζει κότες, να βάφεται σαν τους Behemoth και να γράφει στίχους που να καταβρίζουν τον Χριστό, τότε αυτό γίνεται για δύο λόγους:

Λόγω του ότι αυτό "πουλάει" και επομένως φέρει κέρδη!
Λόγω του ότι (σε περίπτωση που νομίζουν ότι αυτό είναι ο "σατανισμός" στην αληθινή μορφή του), δεν έχουν βγάλει ούτε το Νηπιαγωγείο!

Η όλη φάση της black metal μουσικής είναι καθαρά εμπορική!
Έχει ποτιστεί με στοιχεία που καταβρίζουν την επικρατούσα θρησκεία, τα οποία ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ έχουν συσχετιστεί με τον σατανισμό. Ο σατανισμός δεν είναι αυτό που φαίνεται!

Όπως και ο χριστιανισμός, επίσης!

Μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρνουν και οι τραγοπαππαδιές, που στο χάος του "χριστιανικού" μυαλού τους, καταδικάζουν τα πάντα! Άρα, σε περίπτωση που ξέρουν οι χριστιανοί ηγέτες τι εστί στ' αλήθεια ο σατανισμός και παρ' όλα αυτά συνεχίζουν να παίζουν το ίδιο παιχνίδι με το αν η μουσική είναι σατανιστική ή όχι, το νομίζεις ότι γίνεται;

Ότι βγαίνουν και οι δύο κερδισμένοι. Και τα χριστιανόπουλα ποτίζονται καθημερινά με το γεγονός ότι ο σατανισμός είναι οι θυσίες και τα αίματα και από την άλλη, η μουσική βιομηχανία συνεχίζει ακάθεκτη το εισοδηματικό της έργο!

Ο μόνος κερδισμένος απ' αυτήν την "κόντρα", που λαμβάνει χώρα και σε αυτό το topic, είναι οι άθεοι και οι αγνωστικιστές

black magic boy!
11-07-12, 11:43
Δε διαδίδει "σατανικά" μηνύματα!

Κατ' αρχήν, θα πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου περί "σατανισμού". Ο σατανισμός δεν υφίσταται μέσω τελετουργιών και μέσω θυσιών. Ο αληθινός σατανισμός δεν έχει καμία σχέση με τα όσα φαντάζεσαι και με τα όσα πρεσβεύει η περιβόητη "Εκκλησία του Σατανά", η οποία ήταν και η υπεύθυνη να μαγαριστεί το σύμβολο της πεντάλφας ελέω χρημάτων και donates. Όσο και να σου φανεί περίεργο, ο σατανισμός αποτελεί μία άκακη θρησκεία στην καθημερινότητα, όπως όλες οι άλλες.

Τώρα, αν ο κάθε πόζερος νομίζει ότι είναι σατανιστής με το να αποκεφαλίζει κότες, να βάφεται σαν τους Behemoth και να γράφει στίχους που να καταβρίζουν τον Χριστό, τότε αυτό γίνεται για δύο λόγους:

Λόγω του ότι αυτό "πουλάει" και επομένως φέρει κέρδη!
Λόγω του ότι (σε περίπτωση που νομίζουν ότι αυτό είναι ο "σατανισμός" στην αληθινή μορφή του), δεν έχουν βγάλει ούτε το Νηπιαγωγείο!

Η όλη φάση της black metal μουσικής είναι καθαρά εμπορική!
Έχει ποτιστεί με στοιχεία που καταβρίζουν την επικρατούσα θρησκεία, τα οποία ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ έχουν συσχετιστεί με τον σατανισμό. Ο σατανισμός δεν είναι αυτό που φαίνεται!

Όπως και ο χριστιανισμός, επίσης!

Μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρνουν και οι τραγοπαππαδιές, που στο χάος του "χριστιανικού" μυαλού τους, καταδικάζουν τα πάντα! Άρα, σε περίπτωση που ξέρουν οι χριστιανοί ηγέτες τι εστί στ' αλήθεια ο σατανισμός και παρ' όλα αυτά συνεχίζουν να παίζουν το ίδιο παιχνίδι με το αν η μουσική είναι σατανιστική ή όχι, το νομίζεις ότι γίνεται;

Ότι βγαίνουν και οι δύο κερδισμένοι. Και τα χριστιανόπουλα ποτίζονται καθημερινά με το γεγονός ότι ο σατανισμός είναι οι θυσίες και τα αίματα και από την άλλη, η μουσική βιομηχανία συνεχίζει ακάθεκτη το εισοδηματικό της έργο!

Ο μόνος κερδισμένος απ' αυτήν την "κόντρα", που λαμβάνει χώρα και σε αυτό το topic, είναι οι άθεοι και οι αγνωστικιστές

ουφ κουραστικά...μπορεί και να έχεις δίκιο τι να πω...τότε ποιον θεωρούμε σατανιστή? τι είναι ο σατανισμός και τι ο χριστιανισμός για να τελειώνουμε! πες μου και εμένα για να καταλάβω και άμα δεν θες η βαριέσαι να μου πεις πες μου μήπως υπάρχει κανένα Site η κανένα θέμα εδω στο φόρουμ που να τα λέει σωστά και να μην λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του γιατί δεν βγάζουμε άκρη ή έστω ένα βιβλίο… και άμα συνεχιστή έτσι...στο τέλος στο μόνο που θα καταλήξουμε είναι πως δεν υπάρχει ανώτερη δύναμη (Θεός-Σατανάςς)! και είπες πως ο Σατανισμός αποτελεί μια άκακη θρησκεία...πείσε με και εξήγησε μου το γιατί....

naeb
11-07-12, 12:50
ουφ κουραστικά...μπορεί και να έχεις δίκιο τι να πω...τότε ποιον θεωρούμε σατανιστή? τι είναι ο σατανισμός και τι ο χριστιανισμός για να τελειώνουμε! πες μου και εμένα για να καταλάβω και άμα δεν θες η βαριέσαι να μου πεις πες μου μήπως υπάρχει κανένα Site η κανένα θέμα εδω στο φόρουμ που να τα λέει σωστά και να μην λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του γιατί δεν βγάζουμε άκρη ή έστω ένα βιβλίο… και άμα συνεχιστή έτσι...στο τέλος στο μόνο που θα καταλήξουμε είναι πως δεν υπάρχει ανώτερη δύναμη (Θεός-Σατανάςς)! και είπες πως ο Σατανισμός αποτελεί μια άκακη θρησκεία...πείσε με και εξήγησε μου το γιατί....

Χοντρικά να πω το εξής: Φαντάσου οτι κάποιος αρχίζει και γράφει τραγούδια για την πυρηνική φυσική, υιοθετεί ένα στιλ ντυσίματος πυρηνικού επιστήμονα (πχ κυκλοφορεί αχτένιστος, φοράει παντελόνια που με το ζόρι καλύπτουν τους αστραγάλους και είναι πάντα με τιράντες :D ) και όπου σταθεί και όπου βρεθεί μιλάει για πυρηνική φυσική.

Αυτό δεν τον κάνει απαραίτητα και πυρηνικό φυσικό. Δημιουργεί ο ίδιος μία σχέση με την πυρηνική φυσική αλλά η σχέση αυτή δεν ξέρουμε αν είναι αληθινή.

Αν έχει πτυχίο φυσικής ή έχει μελετήσει το αντικείμενο για καιρό η σχέση αυτή είναι αληθινή.
Αν όχι, τότε τα τραγούδια του είναι ό,τι να 'ναι.
Με πιάνεις;

Επίσης, η μαύρη μαγεία έχει συσχετιστεί στο παρελθόν από πολλούς με τον σατανισμό.
Θα ήταν σωστό να πούμε οτι και εσύ είσαι σατανιστής μιας και χρησιμοποιείς το username black magic boy! ?

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι θα άκουγα ποτέ τραγούδια black / death metal ...

Σου αρέσει να είσαι με τους κερδισμένους βλέπω ;)

black magic boy!
11-07-12, 13:28
Χοντρικά να πω το εξής: Φαντάσου οτι κάποιος αρχίζει και γράφει τραγούδια για την πυρηνική φυσική, υιοθετεί ένα στιλ ντυσίματος πυρηνικού επιστήμονα (πχ κυκλοφορεί αχτένιστος, φοράει παντελόνια που με το ζόρι καλύπτουν τους αστραγάλους και είναι πάντα με τιράντες :D ) και όπου σταθεί και όπου βρεθεί μιλάει για πυρηνική φυσική.

Αυτό δεν τον κάνει απαραίτητα και πυρηνικό φυσικό. Δημιουργεί ο ίδιος μία σχέση με την πυρηνική φυσική αλλά η σχέση αυτή δεν ξέρουμε αν είναι αληθινή.

Αν έχει πτυχίο φυσικής ή έχει μελετήσει το αντικείμενο για καιρό η σχέση αυτή είναι αληθινή.
Αν όχι, τότε τα τραγούδια του είναι ό,τι να 'ναι.
Με πιάνεις;

Επίσης, η μαύρη μαγεία έχει συσχετιστεί στο παρελθόν από πολλούς με τον σατανισμό.
Θα ήταν σωστό να πούμε οτι και εσύ είσαι σατανιστής μιας και χρησιμοποιείς το username black magic boy! ?

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι θα άκουγα ποτέ τραγούδια black / death metal ...

Σου αρέσει να είσαι με τους κερδισμένους βλέπω ;)

α έτσι είναι το ψευδώνυμο μου στο φόρουμ δεν σημαίνει τίποτα... όσο αφορά τον πυρηνικό επιστήμονα για να βγάζει τραγούδια για την πυρηνική φυσική και γενικά μουσική είναι τραγουδιστές....αλλά δεν αποκαλείτε να μην τους ενδιαφέρει η να τους αρέσει αυτό που τραγουδάμε δηλαδή ο επιστήμονας μπορεί να είναι τραγουδιστής και να τραγουδάει σχετικά με αυτά τα τραγούδια αλλά υπάρχει η περίπτωση να του αρέσει η πυρηνική φυσική(δεν ισχύει για όλους ενοήτε) και δεν είπα όλους όσους τραγουδάμε Black metal σατανιστές αλλά μερικοί έχουν μπει μέσα σε αυτό(το νιώθουν το πιστεύουν) και οι περισσότεροι είναι έτσι... και μην ξεχνάς πως μιλάμε για μια θρησκεία δηλαδή πιστεύεις όχι απλά σου αρέσει(περίπτωση επιστήμονα)...! Εγώ κυρίως είπα πως η μουσική-τραγούδια που λένε αλλά και πράξεις στους στα βίντεο κλιπ έχουν σχέση με τον σατανισμό...! ο Vakryle λέει πως αυτά που βλέπω και ακούω δεν έχουν καμία σχέση με τον σατανισμό....και θέλω εσείς τώρα ως ειδικοί να μου πείτε τι είναι ο σατανισμός και ποιες είναι η πράξεις αυτής της θρησκείας γιατί αρχίζω τρελαίνομαι....άμα εσύ έβλεπες να κάνουν ολόκληρες τελετές ολόκληρα ξόρκια μαγείες κτλ....σε ένα βίντεο κλιπ ενός τραγουδιού δεν θα έλεγες πως αυτό το τραγούδι έχει σχέση με την μαύρη μαγεία άρα με τον σατανισμό???? άσχετα άμα το κάνουν για λογούς χρημάτων κτλ....και κάτι τελευταίο αφού κάθε θρησκεία έχει την μουσική της όπως ο χριστιανισμός έχει την δική του μουσική (εκκλησιαστική) δεν θα μπορούσε ο σατανισμός να έχει την δική του μουσική???

heavy metal hamster
12-07-12, 09:01
οσο σατανιστικο ειναι το μεταλ τοσο σατανιστικα ειναι και τα μπουζουκια,τωρα αν παρεις μπαντες τυπου dimmu borgir,cradle of filth και γενικοτερα τετοιες σαπιλες που αποκαλουνται μεταλ ο θεος ξερει γιατι,κανει μπαμ οτι απλα ειναι μαρκετινγκ.

Vakryle
12-07-12, 10:52
Εγώ σου είπα ότι βιάστηκες να κρίνεις τα περί "αμορφωσιάς", εσύ όμως το έκανες. Δε κατηγορώ προσωπικά εσένα για αυτό, άλλους πρέπει να κατηγορήσουμε.

Ο Σατανισμός είναι μία θρησκεία, η οποία υφίσταται λόγω της ύπαρξης του Χριστιανισμού. Αυτές οι δύο είναι εξαιρετικά αλληλένδετες μεταξύ τους και δεν έχει λόγο ύπαρξης η μία, αν δεν υπάρχει και η άλλη. Το γεγονός ότι είναι αλληλένδετες, δείχνει ότι εκτός από διαφορές, έχουν και κοινά μεταξύ τους. Πάρε μία βαθειά ανάσα και μάθε, λοιπόν, ότι στον Σατανισμό απαγορεύονται οι θυσίες ανθρώπων και ζώων, διότι όπως και στον Χριστιανισμό, υπάρχει σεβασμός στην Ζωή! Αυτό, από μόνο του, αλλάζει όλη τη κοσμοθεωρία που έχει ο "σοφός" (κατά τ' άλλα) λαός, που έχει συνδέσει τον Σατανισμό με αίματα, ανάποδες πεντάλφες (και όχι απλά πεντάλφες), ανάποδους σταυρούς και αίματα κοτόπουλων στους "χώρους τελετουργίας".

Το κακό, γενικώς, πουλάει. Πουλάει παντού!

Πουλάει στα τραγούδια, πουλάει στο cinema, πουλάει στη καθημερινή σου ζωή. Το ότι πουλάει το κακό, σίγουρα δε φταίει ο Σατανισμός σαν θρησκεία. Ώρες ώρες κάθομαι και σκέφτομαι ότι ο Σατανισμός είναι τόσο υπαίτιος για τα πάνδεινα του κόσμου και της "ψυχής", όσο και οι λαθρομετανάστες στην Ελλάδα, για τον πόλεμο στην Λιβύη! Καθόλου ειρωνικό ύφος, τραγική αλήθεια.

Δίχως να ενστερνίζομαι και να ασπάζομαι την θρησκεία του Σατανισμού, αλλά και του Χριστιανισμού, οφείλω να μαθαίνω τι εστί το ένα και τι το άλλο. Και έμαθα ότι ο Σατανισμός δεν έχει να κάνει ούτε με θυσίες, ούτε με τελετουργίες, ούτε με βάψιμο προσώπων και -βέβαια- ούτε και με την black / death metal μουσική! Σίγουρα, δεν μπορώ μέσα από ένα post να σου εξηγήσω αυτή τη θρησκεία. Και να μπορούσα, δε θα το έκανα. Μασημένη τροφή σε τέτοια θέματα δε δίνω. Είναι υποχρέωσή σου να κοπιάσεις και να διαβάσεις μόνος σου. Αν θέλεις να λέγεσαι σκεπτώμενο άτομο και όχι απλά μέλος του "ποίμνιου".

Οι Χριστιανοί ηγέτες της Εκκλησίας του Ορθόδοξου και του Καθολικού Δόγματος γνωρίζουν πολύ καλά τι εστί Σατανισμός. Γνωρίζουν ότι δεν έχει καμία σχέση με ότι τρομακτικό βγαίνει προς τα έξω. Παρά ταύτα βρίσκουν πάτημα στις εξάρσεις του marketing και συσπειρώνουν έτσι τον λαό τους.

Επομένως, γιατί να γίνει κάποτε Zombie Apocalypse, όταν είμαστε ήδη;

και κάτι τελευταίο αφού κάθε θρησκεία έχει την μουσική της όπως ο χριστιανισμός έχει την δική του μουσική (εκκλησιαστική) δεν θα μπορούσε ο σατανισμός να έχει την δική του μουσική

Ποιος σου είπε ότι δεν έχει;
Όπως το Ορθόδοξο και το Καθολογικό Δόγμα έχουν την Βυζαντική και την Εκκλησιαστική μουσική (αντίστοιχα), έτσι και ο Σατανισμός έχει την δική του. Που είναι οι δικές τους ψαλμωδίες και ύμνοι, που δεν έχουν όμως καμία σχέση με την death / black metal μουσική.

Σατανισμός δεν είναι αυτό που φαίνεται στα video clips των Behemoth και των Mayhem. Αυτό είναι είναι η πόζερη και -και καλά- "κακή" φύση του ανθρώπου. Μλκιες δηλαδή να περνά η ώρα και να νομίζουν τα ποζέρια ότι κάνουν κάτι κακό και ότι είναι οι κακοί της υπόθεσης.

Εγώ, προσωπικά, δε πιστεύω ότι υπάρχει ούτε Θεός, ούτε Σατανάς. Σε περίπτωση που υπήρχε, πάντως, δε νομίζω ο Θεός να αγαπούσε και να ερχόταν πλάι και κοντά σ' εκείνους τους ανθρώπους που απλά φοράνε λευκά ρούχα και ακούν chill out και εκκλησιαστική μουσική, μόνο. Έτσι και ο Σατανάς δε θα έδινε δεκάρα σ' εκείνους που απλά βάφουν τις μούρες τους σα τη σημαία της Juventus και ακούνε Dimmu Borgir!

donbreath
15-08-12, 22:19
Εγώ σου είπα ότι βιάστηκες να κρίνεις τα περί "αμορφωσιάς", εσύ όμως το έκανες. Δε κατηγορώ προσωπικά εσένα για αυτό, άλλους πρέπει να κατηγορήσουμε.

Ο Σατανισμός είναι μία θρησκεία, η οποία υφίσταται λόγω της ύπαρξης του Χριστιανισμού. Αυτές οι δύο είναι εξαιρετικά αλληλένδετες μεταξύ τους και δεν έχει λόγο ύπαρξης η μία, αν δεν υπάρχει και η άλλη. Το γεγονός ότι είναι αλληλένδετες, δείχνει ότι εκτός από διαφορές, έχουν και κοινά μεταξύ τους. Πάρε μία βαθειά ανάσα και μάθε, λοιπόν, ότι στον Σατανισμό απαγορεύονται οι θυσίες ανθρώπων και ζώων, διότι όπως και στον Χριστιανισμό, υπάρχει σεβασμός στην Ζωή! Αυτό, από μόνο του, αλλάζει όλη τη κοσμοθεωρία που έχει ο "σοφός" (κατά τ' άλλα) λαός, που έχει συνδέσει τον Σατανισμό με αίματα, ανάποδες πεντάλφες (και όχι απλά πεντάλφες), ανάποδους σταυρούς και αίματα κοτόπουλων στους "χώρους τελετουργίας".

Το κακό, γενικώς, πουλάει. Πουλάει παντού!

Πουλάει στα τραγούδια, πουλάει στο cinema, πουλάει στη καθημερινή σου ζωή. Το ότι πουλάει το κακό, σίγουρα δε φταίει ο Σατανισμός σαν θρησκεία. Ώρες ώρες κάθομαι και σκέφτομαι ότι ο Σατανισμός είναι τόσο υπαίτιος για τα πάνδεινα του κόσμου και της "ψυχής", όσο και οι λαθρομετανάστες στην Ελλάδα, για τον πόλεμο στην Λιβύη! Καθόλου ειρωνικό ύφος, τραγική αλήθεια.

Δίχως να ενστερνίζομαι και να ασπάζομαι την θρησκεία του Σατανισμού, αλλά και του Χριστιανισμού, οφείλω να μαθαίνω τι εστί το ένα και τι το άλλο. Και έμαθα ότι ο Σατανισμός δεν έχει να κάνει ούτε με θυσίες, ούτε με τελετουργίες, ούτε με βάψιμο προσώπων και -βέβαια- ούτε και με την black / death metal μουσική! Σίγουρα, δεν μπορώ μέσα από ένα post να σου εξηγήσω αυτή τη θρησκεία. Και να μπορούσα, δε θα το έκανα. Μασημένη τροφή σε τέτοια θέματα δε δίνω. Είναι υποχρέωσή σου να κοπιάσεις και να διαβάσεις μόνος σου. Αν θέλεις να λέγεσαι σκεπτώμενο άτομο και όχι απλά μέλος του "ποίμνιου".

Οι Χριστιανοί ηγέτες της Εκκλησίας του Ορθόδοξου και του Καθολικού Δόγματος γνωρίζουν πολύ καλά τι εστί Σατανισμός. Γνωρίζουν ότι δεν έχει καμία σχέση με ότι τρομακτικό βγαίνει προς τα έξω. Παρά ταύτα βρίσκουν πάτημα στις εξάρσεις του marketing και συσπειρώνουν έτσι τον λαό τους.

Επομένως, γιατί να γίνει κάποτε Zombie Apocalypse, όταν είμαστε ήδη;

Ποιος σου είπε ότι δεν έχει;
Όπως το Ορθόδοξο και το Καθολογικό Δόγμα έχουν την Βυζαντική και την Εκκλησιαστική μουσική (αντίστοιχα), έτσι και ο Σατανισμός έχει την δική του. Που είναι οι δικές τους ψαλμωδίες και ύμνοι, που δεν έχουν όμως καμία σχέση με την death / black metal μουσική.

Σατανισμός δεν είναι αυτό που φαίνεται στα video clips των Behemoth και των Mayhem. Αυτό είναι είναι η πόζερη και -και καλά- "κακή" φύση του ανθρώπου. Μλκιες δηλαδή να περνά η ώρα και να νομίζουν τα ποζέρια ότι κάνουν κάτι κακό και ότι είναι οι κακοί της υπόθεσης.

Εγώ, προσωπικά, δε πιστεύω ότι υπάρχει ούτε Θεός, ούτε Σατανάς. Σε περίπτωση που υπήρχε, πάντως, δε νομίζω ο Θεός να αγαπούσε και να ερχόταν πλάι και κοντά σ' εκείνους τους ανθρώπους που απλά φοράνε λευκά ρούχα και ακούν chill out και εκκλησιαστική μουσική, μόνο. Έτσι και ο Σατανάς δε θα έδινε δεκάρα σ' εκείνους που απλά βάφουν τις μούρες τους σα τη σημαία της Juventus και ακούνε Dimmu Borgir!

Φιλε μου καλε κι αγαπημενε καλα τα λες περι Σατανισμου αλλα οσον αφορα το γιατι τα εχουν κανει ετσι, ενημερωτικα σου λεω οτι: Στο Σατανισμο η ελευθερη βουληση παραβιαζεται σε αντιθεση με το Χριστιανισμο, αν με εννοεις, καθως επισης αν μπορουσες να δεις με τα ματια σου τις κινησεις ενος δαιμωνα οπως και την οψη του θα καταλαβαινες 1) Οτι υπαρχει 2) Τι ρολο "βαραει" 3) Ποιες ειναι οι "κινησεις" του ΚΑΙ 4) ΔΕΝ θα τον φοβοσουν τη στιγμη που θα τον εβλεπες, θα φοβοσουν με αυτα που θα ειχε σκοπο να σου κανει οταν δεν τον εβλεπες. Μπορει να νομιζεις οτι ειμαι κι εγω ενας ακομη χαζουλης, αλλα οφειλα να σ προειδοποιησω. Το να μην πιστευεις δεν ειναι λυση παντως, ειναι προβλημα. Οσον αφορα τη μουσικη ολα τα κομματια στο εμποριο εχουν τα δικα τους μηνυματα, αλλα συνειδητα και αλλα υποσυνειδητα. Δεν σε κατηγορω παντως μην μπερδευεσαι, απλα σε "ταρακουνω"...

Vakryle
17-08-12, 20:56
απλα σε "ταρακουνω"

Πίστεψέ με, δε χρειάζεται να με ταρακουνήσεις.
Και ανάποδα να με γυρίσεις, η άποψή μου περί Θεού - Σατανά και λοιπών "Θεών" δεν πρόκειται να αλλάξει. Δε χαραμίζω το μυαλό και τη ζωή μου σε ανύπαρκτες οντότητες.

Το να μην πιστευεις δεν ειναι λυση παντως, ειναι προβλημα.

Το να μη πιστεύω είναι η μόνη αληθινή θρησκεία.
Κανένας Θεός δε μου έδωσε τη Γνώση, κανένας Θεός δε μου έδωσε Ζωή! Εκτός από Αγνωστικιστής είμαι και ολίγον τι περήφανος για να εξαρτώμαι αποκλειστικά από κομπογιαννίτες Θεούς που διαιρούν και βασιλεύουν ανάλογα με τον τόπο που γεννήθηκες. Ως εκ τούτου, κανείς δαίμονας δε πρόκειται να μ' επισκευθεί, ή αν το κάνει, σίγουρα δε θα είναι δαίμονας έτσι όπως τον αντιλαμβάνεσαι εσύ, αλλά έτσι όπως το αντιλαμβάνεται η ψυχιατρική επιστήμη.

Ο μεγαλύτερος Θεός είναι ο ίδιος ο Άνθρωπος και μάντεψε ... είναι και θνητός και τρωτός!

Chimaira
18-08-12, 17:22
Θα ήθελα παρ' όλα αυτά να μάθω (έτσι, από περιέργεια), τι εννοείς donbreath λέγοντας "σε ταρακουνάω".

Ποια η σχέση σου με τον Χριστιανισμό - Σατανισμό; Γιατί πιστεύεις οτι "οφείλεις να προειδοποιήσεις" κάποιον; Και με ποια ιδιότητα φυσικά..

donbreath
19-08-12, 22:27
Πίστεψέ με, δε χρειάζεται να με ταρακουνήσεις.
Και ανάποδα να με γυρίσεις, η άποψή μου περί Θεού - Σατανά και λοιπών "Θεών" δεν πρόκειται να αλλάξει. Δε χαραμίζω το μυαλό και τη ζωή μου σε ανύπαρκτες οντότητες.

Το να μη πιστεύω είναι η μόνη αληθινή θρησκεία.
Κανένας Θεός δε μου έδωσε τη Γνώση, κανένας Θεός δε μου έδωσε Ζωή! Εκτός από Αγνωστικιστής είμαι και ολίγον τι περήφανος για να εξαρτώμαι αποκλειστικά από κομπογιαννίτες Θεούς που διαιρούν και βασιλεύουν ανάλογα με τον τόπο που γεννήθηκες. Ως εκ τούτου, κανείς δαίμονας δε πρόκειται να μ' επισκευθεί, ή αν το κάνει, σίγουρα δε θα είναι δαίμονας έτσι όπως τον αντιλαμβάνεσαι εσύ, αλλά έτσι όπως το αντιλαμβάνεται η ψυχιατρική επιστήμη.

Ο μεγαλύτερος Θεός είναι ο ίδιος ο Άνθρωπος και μάντεψε ... είναι και θνητός και τρωτός!

Δεν θα προσπαθησω να πεισω κανεναν για τα οσα εχω βιωσει αλλα απαιτω να μου εξηγησεις πως επειτα απο μια χριστιανικη προσευχη-επικληση (κανω αναφορα σε αυτο το γεγονος γιατι αυτο εχω βιωσει), ενας ανθρωπος σαν εσενα κι εμενα που βασανιζεται απο μια ασθενια και ειναι ετοιμοθανατος, πεθαινει (αν θελεις να το θεσω ετσι) μεσα σε μια ωρα ακριβως(!), και το τονιζω, επειτα απο προσευχη ιερεα!!! ΑΠΑΙΤΩ απαντηση! Και για να σε προλαβω, ειχε ακομη αρκετες βασανιστηκες μερες μπροστα του το ατομο αυτο. Αν δεν εχεις απαντηση με επιχειρηματα μην ξαναμφισβητησεις τα λεγομενα μου! Πιστευε και μη, ερευνα φιλε μου. Μεσα απο την καρδια μου σου το λεω, ειλικρινα. Το οτι εισαι καθ' εικονα και καθ' ομοιωσην Του δεν σημαινει οτι εισαι ο ιδιος ο Θεος. Δεν εχεις τιποτα λιγοτερο και τιποτε περισσοτερο απο αυτον που εχω εγω Πατερα μου. Απλα εσυ ακομα ¨"μεγαλωνεις", εκεινος ειναι "παππους"...

donbreath
19-08-12, 22:33
Θα ήθελα παρ' όλα αυτά να μάθω (έτσι, από περιέργεια), τι εννοείς donbreath λέγοντας "σε ταρακουνάω".

Ποια η σχέση σου με τον Χριστιανισμό - Σατανισμό; Γιατί πιστεύεις οτι "οφείλεις να προειδοποιήσεις" κάποιον; Και με ποια ιδιότητα φυσικά..

Οταν αγαπας τον κοσμο γυρω σου οπως κι αν ειναι αυτος, οτι αντιδραση και να εχει απεναντι σου, οφειλεις να τον προειδοποιησεις για κατι που εχεις βιωσει και ξερεις που οδηγει. Δεν ειμαι ουτε "Ο" καποιος αλλα ουτε και "Κανενας". Εχω λογο που τα λεω αυτα και καλο θα ειναι να ερευνατε πριν καταληξετε σε μια τελικη γνωμη. Η γνωση ειναι ασπιδα και δεν παυουμε να μαθαινουμε ποτε. ΑΥΤΗ ειναι η μονη μας διαφορα με τον Θεο. Ειμαι Χριστιανος Ορθοδοξος λοιπον, αλλα με τα "ματια μου ανοιχτα" και χωρις "παρωπιδες"!

Vakryle
20-08-12, 01:06
Για να καταλάβω...

Εννοείς ότι ο καθημερινός ο άνθρωπος αυτός, ο οποίος βασανιζόταν, έφυγε από τη ζωή μετά από προσευχή ενός ιερέα. Αυτός ήθελε να προσευχηθεί ο ιερέας στο Θεό για να του αφαιρέσει τη ζωή και να ησυχάσει, ή απλά προσευχήθηκε ο ιερέας και -αντί να γίνει καλά- αυτός ο άνθρωπος πέθανε;

Τι να σου πω...

Όποιο από τα δύο κι αν ισχύει, ο Θεός που πιστεύεις δεν φαίνεται να είναι και πολύ του ελέους και κάτι τέτοιους "Θεούς" εγώ και το συνάφι μου δε τους πολυκάνουμε παρέα. Δεν θα αρκεστώ ποτέ να αφήσω τα ηνία της ζωής μου, της δικής μου ζωής, σε κάποιον που δε ξέρω αν υπάρχει και που δε θέλω να υπάρχει. Είμαι άνθρωπος (στο ξαναλέω) και κανένας Θεός δε μου έδωσε τη Γνώση και τη Μάθηση για να κινούμαι στο χώρο. Ποτέ δε πρόκειται να κάνω ξανά ότι έκανα όσο ήμουν μικρός. Όταν, δηλαδή, έσπαγα ένα βάζο και κρυβόμουν και έλεγα στη μητέρα μου ότι το έσπασε ένα άλλο παιδί. Αυτό σημαίνει ότι ποτέ δε θα αφήσω τη ζωή μου έρμαιο και υπόλογο σε κάποιον που απλά μου είπαν ότι υπάρχει, όταν ήμουν μικρός και ακόμη και τώρα, όπως κάνεις εσύ.

Πιστευε και μη, ερευνα φιλε μου.

Αν το ασπαζόταν αυτό όλος ο κόσμος, τότε δε θα υπήρχαν ούτε Θεοί, ούτε θρησκείες, ούτε Ιεροί Πόλεμοι, ούτε βανδαλισμοί, ούτε ανεγκέφαλοι θρησκόληπτοι που είναι έτοιμοι να σφάξουν τον αλλόπιστο συνάνθρωπό τους. Το "Πίστευε και μη, ερεύνα!" αποτελεί φράση, την οποία για να την κατανοήσεις και να την κάνεις πράξη, απαιτείται Παιδεία και Κουλτούρα. Δυστυχώς, οι Χριστιανοί (και λοιποί θρήσκοι, διαφορετικών θρησκειών) δε τη κατέχουν.

Γιατί ποτέ δε πρόκειται να φτάσεις στην απόλυτη αλήθεια!

Ποτέ δε θα έρθει μία στιγμή που θα πεις ότι: "Ξέρεις, Vakryle, εγώ ξέρω 100% αποδεδειγμένα ότι και ο Θεός υπάρχει και ότι το Ορθόδοξο δόγμα είναι το απόλυτα αληθές Χριστιανικό δόγμα". Μπορεί να το νιώθεις, να το πιστεύεις, να θες να είναι έτσι, αντικειμενικά όμως ποτέ δε θα έχεις στα χέρια σου τρανές αδιαμφησβήτητες απαντήσεις για να με πείσεις και να αναγκαστώ να σου πω: "Έχεις δίκιο τελικά!". Έτσι, λοιπόν, απαγορεύεται ρητά και από το Νόμο, οι θρησκόληπτοι να χρησιμοποιούν, ή καλύτερα να καπηλεύονται τέτοιες φράσεις! Γιατί, δε τις πιστεύουν.

Η γνωση ειναι ασπιδα και δεν παυουμε να μαθαινουμε ποτε.

Σε ποια βάση μιλάς;
Στη γενική κι αόριστη, ή στην Χριστιανική Ορθόδοξη;

Διότι αν μιλάς στην γενική και αόριστη βάση, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις το οικοδόμημα που έχεις κατασκευάσει στο μυαλό σου, γιατί αυτό τώρα έχει ποτιστεί (και άρα επηρεαστεί) από θρησκευτικές πεποιθήσεις.

Το οτι εισαι καθ' εικονα και καθ' ομοιωσην Του δεν σημαινει οτι εισαι ο ιδιος ο Θεος.

Είμαι καθ' εικόναι και καθ' ομοίωσην των ανθρώπων εκείνων που προϋπήρχαν πριν το 33 μ.Χ. Των ανθρώπων, εκείνων, που δίχως να είναι Χριστιανοί ή Μουσουλμάνοι έθεσαν τη βάση των Επιστημών και των Τεχνών (μιλάω για τους αρχαίους λαούς όλους και όχι μόνο τους Έλληνες), όπως είμαι καθ' εικόνα και καθ' ομοίωσην κάποιων "βλάχων" (χωρίς ίχνος παρεξήγησης στους Βλάχους, μιας και 'γω Βλάχος είμαι) που φρόντισαν να βεβηλώσουν όλα τα μνημεία και τις Βιβλιοθήκες του αρχαίου κόσμου!

Γι' αυτό μη μου λες εμένα ότι δεν έχω τίποτα περισσότερο απ' αυτόν που έχεις εσύ για Πατέρα σου, γιατί ο Πατέρας σου έχει κατακρεουργήσει όλη τη Γη στο όνομά του, στο όνομα αυτού που είναι ο -και καλά- αντίπαλος του και λέγεται Σατανάς και στο όνομα αυτών που είναι ο -και καλά- Πατέρας άλλων ανθρώπων που πιστεύουν σε διαφορετικούς Θεούς, γιατί έτυχε να γεννηθούν σε άλλες χώρες, από καθαρά στατιστικούς λόγους.

Συγγνώμη, αλλά εγώ στατιστικό νούμερο δεν είμαι!

Είμαι Άνθρωπος και κοιτάω κατάματα αυτόν που θεωρείς εσύ για "Πατέρα" και βλέπω ότι κοιτάω το κενό!

donbreath
20-08-12, 01:27
Για να καταλάβω...

Εννοείς ότι ο καθημερινός ο άνθρωπος αυτός, ο οποίος βασανιζόταν, έφυγε από τη ζωή μετά από προσευχή ενός ιερέα. Αυτός ήθελε να προσευχηθεί ο ιερέας στο Θεό για να του αφαιρέσει τη ζωή και να ησυχάσει, ή απλά προσευχήθηκε ο ιερέας και -αντί να γίνει καλά- αυτός ο άνθρωπος πέθανε;

Τι να σου πω...

Όποιο από τα δύο κι αν ισχύει, ο Θεός που πιστεύεις δεν φαίνεται να είναι και πολύ του ελέους και κάτι τέτοιους "Θεούς" εγώ και το συνάφι μου δε τους πολυκάνουμε παρέα. Δεν θα αρκεστώ ποτέ να αφήσω τα ηνία της ζωής μου, της δικής μου ζωής, σε κάποιον που δε ξέρω αν υπάρχει και που δε θέλω να υπάρχει. Είμαι άνθρωπος (στο ξαναλέω) και κανένας Θεός δε μου έδωσε τη Γνώση και τη Μάθηση για να κινούμαι στο χώρο. Ποτέ δε πρόκειται να κάνω ξανά ότι έκανα όσο ήμουν μικρός. Όταν, δηλαδή, έσπαγα ένα βάζο και κρυβόμουν και έλεγα στη μητέρα μου ότι το έσπασε ένα άλλο παιδί. Αυτό σημαίνει ότι ποτέ δε θα αφήσω τη ζωή μου έρμαιο και υπόλογο σε κάποιον που απλά μου είπαν ότι υπάρχει, όταν ήμουν μικρός και ακόμη και τώρα, όπως κάνεις εσύ.

Αν το ασπαζόταν αυτό όλος ο κόσμος, τότε δε θα υπήρχαν ούτε Θεοί, ούτε θρησκείες, ούτε Ιεροί Πόλεμοι, ούτε βανδαλισμοί, ούτε ανεγκέφαλοι θρησκόληπτοι που είναι έτοιμοι να σφάξουν τον αλλόπιστο συνάνθρωπό τους. Το "Πίστευε και μη, ερεύνα!" αποτελεί φράση, την οποία για να την κατανοήσεις και να την κάνεις πράξη, απαιτείται Παιδεία και Κουλτούρα. Δυστυχώς, οι Χριστιανοί (και λοιποί θρήσκοι, διαφορετικών θρησκειών) δε τη κατέχουν.

Γιατί ποτέ δε πρόκειται να φτάσεις στην απόλυτη αλήθεια!

Ποτέ δε θα έρθει μία στιγμή που θα πεις ότι: "Ξέρεις, Vakryle, εγώ ξέρω 100% αποδεδειγμένα ότι και ο Θεός υπάρχει και ότι το Ορθόδοξο δόγμα είναι το απόλυτα αληθές Χριστιανικό δόγμα". Μπορεί να το νιώθεις, να το πιστεύεις, να θες να είναι έτσι, αντικειμενικά όμως ποτέ δε θα έχεις στα χέρια σου τρανές αδιαμφησβήτητες απαντήσεις για να με πείσεις και να αναγκαστώ να σου πω: "Έχεις δίκιο τελικά!". Έτσι, λοιπόν, απαγορεύεται ρητά και από το Νόμο, οι θρησκόληπτοι να χρησιμοποιούν, ή καλύτερα να καπηλεύονται τέτοιες φράσεις! Γιατί, δε τις πιστεύουν.

Σε ποια βάση μιλάς;
Στη γενική κι αόριστη, ή στην Χριστιανική Ορθόδοξη;

Διότι αν μιλάς στην γενική και αόριστη βάση, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις το οικοδόμημα που έχεις κατασκευάσει στο μυαλό σου, γιατί αυτό τώρα έχει ποτιστεί (και άρα επηρεαστεί) από θρησκευτικές πεποιθήσεις.

Είμαι καθ' εικόναι και καθ' ομοίωσην των ανθρώπων εκείνων που προϋπήρχαν πριν το 33 μ.Χ. Των ανθρώπων, εκείνων, που δίχως να είναι Χριστιανοί ή Μουσουλμάνοι έθεσαν τη βάση των Επιστημών και των Τεχνών (μιλάω για τους αρχαίους λαούς όλους και όχι μόνο τους Έλληνες), όπως είμαι καθ' εικόνα και καθ' ομοίωσην κάποιων "βλάχων" (χωρίς ίχνος παρεξήγησης στους Βλάχους, μιας και 'γω Βλάχος είμαι) που φρόντισαν να βεβηλώσουν όλα τα μνημεία και τις Βιβλιοθήκες του αρχαίου κόσμου!

Γι' αυτό μη μου λες εμένα ότι δεν έχω τίποτα περισσότερο απ' αυτόν που έχεις εσύ για Πατέρα σου, γιατί ο Πατέρας σου έχει κατακρεουργήσει όλη τη Γη στο όνομά του, στο όνομα αυτού που είναι ο -και καλά- αντίπαλος του και λέγεται Σατανάς και στο όνομα αυτών που είναι ο -και καλά- Πατέρας άλλων ανθρώπων που πιστεύουν σε διαφορετικούς Θεούς, γιατί έτυχε να γεννηθούν σε άλλες χώρες, από καθαρά στατιστικούς λόγους.

Συγγνώμη, αλλά εγώ στατιστικό νούμερο δεν είμαι!

Είμαι Άνθρωπος και κοιτάω κατάματα αυτόν που θεωρείς εσύ για "Πατέρα" και βλέπω ότι κοιτάω το κενό!

Δεν εχω σκοπο να πεισω κανεναν να γινει οτι ειμαι εγω και δεν θα το κανω. Η θρησκεια μου εχει γινει ενα με το εμποριο και με αυτα που βλεπει, στις τηλεορασεις και γενικα ΜΜΕ, ο πολυς ο κοσμος αυτα συνδεει στο μυαλο του, οτι δεν υπαρχει Θεος και χιλια δυο τετοια. Μην μπερδευεις ομως εναν "θεο" με Τον "Θεο", οσον αφορα την αρχαιοτητα. Κι εφοσον θες να δεις τον Θεο μου ελα να μου πεις οτι δεν υπαρχει οταν μπορεσεις να δεις, αν ποτε μπορεσεις, οχι με τα ματια που βλεπεις τον υλικο κοσμο αλλα με τα ματια που λεω "εγω" της ψυχης. Και πιστεψε με δεν θα παρω κανεναν στο κυνηγι επειδη ειναι αλλοθρησκος ή απλα δεν πιστευει. Δικαιωμα τους.

Vakryle
20-08-12, 03:09
ο πολυς ο κοσμος αυτα συνδεει στο μυαλο του

Εγώ σου είπα ότι δε θέλω να γίνομαι έρμαιο και ότι δεν θέλω τα ηνία της δικής μου ζωής να τα κρατάει ένας "Θεός". Αυτό δεν αρχίζει, αλλά ούτε και τελειώνει στον "Θεό". Αγγίζει και όλα όσα με επηρεάζουν άμεσα ή έμμεσα, όπως και τα Μ.Μ.Ε. που προανέφερες. Επομένως, δεν έχει αποτέλεσμα η τακτική των θρησκόληπτων, η οποία θέλει να είναι "εξαπατημένη από τα Μ.Μ.Ε." η άποψη κάποιων ότι δεν πιστεύουν στην ύπαρξη του "Θεού"! Όχι ότι δεν υπάρχουν και αυτοί (λογικό είναι να υπάρχουν και ίσως να είναι και πλειοψηφία), αλλά ουδεμία σχέση έχουν με τους πραγματικούς Άθεους.

Πρέπει να είναι κάποιος πολύ πίσω από το κόσμο, αν πιστεύει ότι η death και η black metal μουσική είναι εξαρτημένη από το Σατανά και στην ουσία τον υπηρετεί. Γιατί ούτε Θεός, ούτε Σατανάς υπάρχει!

Ο Θεός είσαι εσύ ο ίδιος. Αν φροντίζεις να απαλύνεις τον πόνο του διπλανού σου, αν φροντίζεις να του παρέχεις Γνώση και Μόρφωση, αν είσαι δίπλα του και αν τον νοιάζεσαι, τότε δεν είσαι τίποτα άλλο παρά ένας Άνθρωπος που κάνει το καλό, γιατί αυτό του αρέσει, ή γιατί τον "γεμίζει", ή γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας του.

Ο Σατανάς είσαι εσύ ο ίδιος. Αν θες το κακό όλων, αν θες να σπέρνεις τον χαμό, τον πανικό και το πόνο στους άλλους και τα λοιπά!

Δεν πρέπει σώνει και καλά να δοξάζω κανένα "Θεό" για να με έχει καλά και να έχει και το διπλανό μου καλά. Αυτό είναι δουλειά του Ανθρώπου. Τώρα, το αν ο Άνθρωπος είναι δειλός από τη φύση του και θέλει να ρίχνει τα βάρη σε μία Υπερδύναμη, ή τον πνίγει κάτι και προσεύχεται σε μία Υπερδύναμη, τότε καλά θα κάνει να ψαχτεί λίγο περισσότερο με τον εαυτό του, γιατί μόνο εκεί θα βρει τη λύση!

Και όπως είπα και άπειρες φορές σε αυτό το forum...
... ε, τι να πω. Αν κάποιος φροντίζει να κάνει το καλό στη καθημερινή του ζωή και έρθει μια μέρα όντως ο "Θεός" και του πει: "Πας στη Κόλαση, γιατί δε πιστεύεις σε 'μένα", τότε 1000 φορές εκεί, παρά με υποκριτές "Θεούς" και, πολύ περισσότερο, παρά με υποκριτές συνανθρώπους.

Το να μην πιστευεις δεν ειναι λυση παντως, ειναι προβλημα.

Επανέρχομαι σε αυτό που είπες και σου λέω (κλείνοντας) ότι το πρόβλημα είναι δικό μου, όντως. Άλλα όχι έτσι όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ. Το πρόβλημά μου είναι ότι ακόμη και τώρα δεν έχω καταλάβει γιατί αυτός ο ανθρωπάκος που περπατάει σκυφτός και μίζερος στο δρόμο, έχει ανάγκη τον "Θεό" και δε προσπαθεί να γίνει Άνθρωπος, μήπως και πατήσει λίγο πιο γερά στα ποδάρια του!

Σου ξαναλέω κάτι, όμως, που εσκεμμένα ή ακούσια το προσπερνάς!
Μη ξεχάσεις ποτέ στη ζωή σου και όσο ζεις, ότι θεωρείσαι Χριστιανός Ορθόδοξος από καθαρότατο στατιστικό λάθος.

xtabay
20-08-12, 03:31
Και τώρα κάποια αποφθέγματα για τον θεο γενικά

Απ' ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.

~Bertrand Russel~ | (Βρετανός φιλόσοφος) | 1872-1970 | Θρησκεία & Θεός

Έχει ο Θεός τη βούληση να εμποδίσει το Κακό αλλά δεν μπορεί;Άρα δεν είναι Παντοδύναμος. Μπορεί αλλά δεν θέλει;Τότε δεν είναι Πανάγαθος. Έχει τόσο τη βούληση, όσο και τη δύναμη να το εμποδίσει; Τότε από πού προέρχεται το Κακό; Δεν έχει ούτε τη βούληση ούτε τη δύναμη; Τότε γιατί τον λέμε "Θεό";

~Επίκουρος~ | (Αρχαίος Φιλόσοφος) | 341-270 π.Χ. | Θρησκεία & Θεός

Ο Θεός όχι μόνο παίζει ζάρια με το σύμπαν, αλλά και τα ρίχνει τόσο μακριά, που δεν μπορούμε να δούμε τι έφερε.

~Stephen Hawking~ | (Βρετανός φυσικός) | γ. 1942 | Θρησκεία & Θεός

Η θρησκεία είναι η αδυναμία του ανθρώπινου μυαλού να αντιμετωπίσει συμβάντα που δεν μπορεί να καταλάβει.

~Κάρλ Μαρξ~ | (Γερμανός φιλόσοφος) | 1818-1883 | Θρησκεία & Θεός

Είμαι εναντίον της θρησκείας γιατί μας μαθαίνει να αρκούμαστε στο να μην κατανοούμε τον Κόσμο.

~Richard Dawkins~ | (Βρετανός Εξελικτικός Βιολόγος) | 1941- | Θρησκεία & Θεός

Η θρησκεία θεωρείται από το λαό αληθινή, από τους σοφούς ψεύτικη και από τους ηγεμόνες χρήσιμη.

~Σενέκας~ | (Ρωμαίος φιλόσοφος) | 4 μ.Χ-65 μ.Χ. | Θρησκεία & Θεός

Chimaira
20-08-12, 15:54
Θα ήθελα πάρα πολύ κάποια στιγμή (δεν το εύχομαι, αλλά το προσμένω) να δω την αντίδραση όλων εκείνων των δηλωμένων Χριστιανών Ορθόδοξων (μαζί και εσένα donbreath) όταν χρειαστεί να πάρουν θέση, όντας αντιμέτωποι πια, με ληστείες, βιασμούς, εκβιασμούς, ξεκαθάρισμα λογαριασμών και λοιπές εγκληματικές ενέργειες, οι οποίες πραγματοποιούνται από κάτι τύπους σαν αυτούς που υποστηρίζετε, μιας και το έχετε καραμέλα το «αγαπάτε αλλήλους» και δεν σχετίζονται με σεισμούς, λοιμούς και καταποντισμούς που αναβλύζουν από την ταλαιπωρημένη και κατακρεουργημένη φύση! Να δω τότε αν θα είναι οι σκέψεις σας το ίδιο γαλήνιες και οι πράξεις σας το ίδιο συνειδητοποιημένες και αντικειμενικές (για εσάς μόνο) όπως και τώρα.

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να πιστεύει σε όποια δύναμη επιθυμεί και να αναγνωρίζει ως κινητήριο δύναμή του οτιδήποτε ο ίδιος θεοποιεί. Κοινώς, λατρεύει. Είτε αυτό ερμηνεύεται ως θεός των θρησκειών (Γιαχβέ, Αλλάχ κλπ), είτε ως θεός της βύνης, του λυκίσκου και της μαγιάς (ευλογημένη μπυρίτσα), είτε ως θεός της μουσικής (metal και ξερό ψωμί). Θα μπορούσα να συνεχίσω την λίστα με τα «είτε» και να την εμπλουτίσω τόσο που δεν μπορεί να πάει το μυαλό σου, αλλά ο καθένας – ξαναλέω – έχει τις πεποιθήσεις του, τις ακράδαντες πεποιθήσεις του, που τον συντροφεύουν και παράλληλα τον δεσμεύουν σχεδόν αιώνια.

Η ψυχή μας (ναι, έχουμε και από αυτή) έχει μία σχετική ανθεκτικότητα και ανεκτικότητα θα έλεγα. Σ’ αυτές τις δύο πολύ σημαντικές έννοιες θα προσέθετα και την πολυπλοκότητα. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο δεν δέχομαι την μονοδιάστατη ανάλυση και επεξεργασία της.

Με την ίδια ευκολία που μας παρουσιάζεις τον θεό που πιστεύεις, που ασπάζεσαι (πες το όπως θες) ως τον Θεό των πάντων, θα σου πω το εξής (με ακόμη περισσότερη ευκολία): όλα είναι μέσα στο μυαλό μας. Ούτε θεοί, ούτε δαίμονες. Μόνο σκέψεις και πράξεις.

naeb
20-08-12, 16:56
Το πρόβλημά μου είναι ότι ακόμη και τώρα δεν έχω καταλάβει γιατί αυτός ο ανθρωπάκος που περπατάει σκυφτός και μίζερος στο δρόμο, έχει ανάγκη τον "Θεό" και δε προσπαθεί να γίνει Άνθρωπος, μήπως και πατήσει λίγο πιο γερά στα ποδάρια του!

Δεν το καταλαβαίνεις γιατί κάνεις λάθος διαχωρισμό.
Σκυφτός και μίζερος μπορεί να περπατάει ο κάθε χριστιανός, βουδιστής, άθεος ή μουσουλμάνος. Η ετικέτα που χρησιμοποιεί ο καθένας για τον εαυτό του και τους άλλους δεν καθορίζει κάτι.
Για να γίνεις Άνθρωπος με Α κεφαλαίο χρειάζεται κάτι παραπάνω από ετικέτες.

PUCK
20-08-12, 18:06
Δεν το καταλαβαίνεις γιατί κάνεις λάθος διαχωρισμό.
Σκυφτός και μίζερος μπορεί να περπατάει ο κάθε χριστιανός, βουδιστής, άθεος ή μουσουλμάνος. Η ετικέτα που χρησιμοποιεί ο καθένας για τον εαυτό του και τους άλλους δεν καθορίζει κάτι.
Για να γίνεις Άνθρωπος με Α κεφαλαίο χρειάζεται κάτι παραπάνω από ετικέτες.

Σωστό.

Όπως έιπε κι ο Όσκαρ Ουάϊλντ :
We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.

Όλοι είμαστε στο βούρκο, αλλά κάποιοι κοιτάζουν τ' αστέρια.

Vakryle
20-08-12, 18:42
Κανένας Άθεος δε πρόκειται να τρέξει "στα φουστάνια της μαμάς του" (βλ. Θεός) και να πει: "Θεέ μου, κάνε να κερδίσω το τζόκερ", "Θεέ μου, κανέ να πάρω αυτή τη δουλειά", "Θεέ μου, βοήθα τον τάδε με το πρόβλημα που έχει". Κανένας Άθεος δε βάζει "μπροστάρη" κανέναν Θεό για να λύσει τα προβλήματά του. Μπορεί, όντως, να υπάρχουν και Άθεοι σκυφτοί και μίζεροι ανθρωπάκοι, αλλά κάποια στιγμή όταν γίνουν Άνθρωποι, θα ξέρουν ότι δεν χρωστάν ευγνωμοσύνη στο κενό.

Μπορεί και όντως κάποιοι άνθρωποι να έχουν ανάγκη να πιστεύουν για τους δικούς τους λόγους, αλλά είναι καταδικασμένοι να ζούνε σε μία αιώνια πλάνη! Και στο κάτω κάτω, ποια "Αλήθεια" ψάχνετε να βρείτε; Αυτή βρίσκεται στο λόγο του Θεού. Ψεκάστε - τελειώσατε.

Και ένα μέρος της λέει ότι όσοι ακούν death και black metal μουσική θα καούν στα καζάνια της Κόλασεως. Μέσω των "Σοφών" και "Ιερών" "Διδασκάλων" της, μέσω της Εκκλησίας πάντα.

Btw, PUCK, τ' αστέρια ποιος τα κοιτά;
Εκείνος που θεωρεί ότι πίσω απ' αυτά βρίσκεται ο Θεός και επαναπαύεται, ή εκείνος που θα τα αμφισβητήσει για να ανακαλύψει νέους κόσμους; Βουρκοσυζήτηση...

naeb
20-08-12, 20:12
Κανένας Άθεος δε πρόκειται να τρέξει "στα φουστάνια της μαμάς του" (βλ. Θεός) και να πει: "Θεέ μου, κάνε να κερδίσω το τζόκερ", "Θεέ μου, κανέ να πάρω αυτή τη δουλειά", "Θεέ μου, βοήθα τον τάδε με το πρόβλημα που έχει". Κανένας Άθεος δε βάζει "μπροστάρη" κανέναν Θεό για να λύσει τα προβλήματά του.

Δεν βρίσκω χρήσιμο να χρησιμοποιώ κακά παραδείγματα και να γενικεύω για να χαρακτηρίζω αρνητικά θρησκευτικές ή μη ομάδες. Το ίδιο θα μπορούσε να γίνει για όλα τα είδη των ομάδων.

Εκτός από τους κακούς πιστούς, υπάρχουν και εκείνοι που καταβάλουν συνειδητή προσπάθεια για να γίνουν "Άνθρωποι". Η προσευχή όταν γίνεται σωστά είναι πολύ σημαντικό όχημα γι'αυτό τον σκοπό.

Μπορεί, όντως, να υπάρχουν και Άθεοι σκυφτοί και μίζεροι ανθρωπάκοι, αλλά κάποια στιγμή όταν γίνουν Άνθρωποι, θα ξέρουν ότι δεν χρωστάν ευγνωμοσύνη στο κενό.

Μπορεί και όντως κάποιοι άνθρωποι να έχουν ανάγκη να πιστεύουν για τους δικούς τους λόγους, αλλά είναι καταδικασμένοι να ζούνε σε μία αιώνια πλάνη!

Με τους όρους κενό και αιώνια πλάνη υποθέτω οτι αναφέρεσαι στον Θεό και την πίστη στην ύπαρξή του. Νομίζω οτι η έρευνα πάνω σε αυτά τα θέματα θα πρέπει να είναι συνεχιζόμενη και να μην καταλήγει σε απόλυτα συμπεράσματα. Εξάλλου, ένα μόνο πείραμα αρκεί για να καταρρίψει μία θεωρία.

Vakryle
20-08-12, 20:17
Τι είδους πείραμα μπορεί να γίνει πάνω στο συγκεκριμένο, δηλαδή;

donbreath
20-08-12, 20:19
Και όπως είπα και άπειρες φορές σε αυτό το forum...
... ε, τι να πω. Αν κάποιος φροντίζει να κάνει το καλό στη καθημερινή του ζωή και έρθει μια μέρα όντως ο "Θεός" και του πει: "Πας στη Κόλαση, γιατί δε πιστεύεις σε 'μένα", τότε 1000 φορές εκεί, παρά με υποκριτές "Θεούς" και, πολύ περισσότερο, παρά με υποκριτές συνανθρώπους.

Επανέρχομαι σε αυτό που είπες και σου λέω (κλείνοντας) ότι το πρόβλημα είναι δικό μου, όντως. Άλλα όχι έτσι όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ. Το πρόβλημά μου είναι ότι ακόμη και τώρα δεν έχω καταλάβει γιατί αυτός ο ανθρωπάκος που περπατάει σκυφτός και μίζερος στο δρόμο, έχει ανάγκη τον "Θεό" και δε προσπαθεί να γίνει Άνθρωπος, μήπως και πατήσει λίγο πιο γερά στα ποδάρια του!

Σου ξαναλέω κάτι, όμως, που εσκεμμένα ή ακούσια το προσπερνάς!
Μη ξεχάσεις ποτέ στη ζωή σου και όσο ζεις, ότι θεωρείσαι Χριστιανός Ορθόδοξος από καθαρότατο στατιστικό λάθος.

Τελος παντων. Δεν ειπα οτι προκειται να σε στειλει σε καμια κολαση οπως λενε μερικοι μερικοι παπα(ρα)δες, αν δεν πιστευεις σε αυτον. Εσυ επιλεγεις στη ζωη αυτη. Και το στατιστικο, αυτο που λες, λαθος, το επιλεγεις εσυ πριν ερθεις σε αυτον τον κοσμο. Οσο προσπαθεις ομως να θυμηθεις με τον εγκεφαλο σου ειναι αδυνατον διοτι δεν εχεις βιωσει τις προηγουμενες καταστασεις σου με το ιδιο σωμα. Αυτο που σου λεω αυτη τη στιγμη ειναι εναντια στην θρησκεια μου και δεν το ασπαζεται. Ειτε ομως το ασπαζεται ειτε οχι, αυτη ειναι η αληθεια. Και μην ξεχνας κι εσυ αυτο που ειπα οτι η ζωη μας σ αυτον τον κοσμο ειναι μια δοκιμασια αλλες φορες ευκολη και αλλες δυσκολη, που και παλι αυτο ειναι επιλογη μας πριν την βιωσουμε. τιποτα δεν αρχιζει οταν γεννηθεις και τιποτα δεν τελειωνει οταν πεθανεις. Οσο γρηγορα περναει ο χρονος οταν κοιμασαι αλλο τοσο γρηγορα περναει και οταν "πεθανεις" αλλα οταν "ξυπνησεις" μεσα απο αυτο το "ονειρο" ξεκινας μια καινουρια διαφορετικη μερα. Ουτε εγω παω με τη μαζα λοιπον και δεν ακουσα ποτε μου αυτον που μου ειπε "προσευχησου εσυ και εχει ο Θεος". Οχι φιλε μου, κουνησου εσυ, γιατι εσυ εισαι ο Θεος! Μεγαλη συζητηση ομως αυτη και δεν θα βγαλουμε ακρη πραγματικα γιατι δεν εχουμε τα ιδια βιωματα ολοι οι ανθρωποι. Δεν πειραζει. Να 'σαι παντα καλα Varkyle κι ευχαριστω που ανοιξαμε τετοια συζητηση.

donbreath
20-08-12, 20:42
Θα ήθελα πάρα πολύ κάποια στιγμή (δεν το εύχομαι, αλλά το προσμένω) να δω την αντίδραση όλων εκείνων των δηλωμένων Χριστιανών Ορθόδοξων (μαζί και εσένα donbreath) όταν χρειαστεί να πάρουν θέση, όντας αντιμέτωποι πια, με ληστείες, βιασμούς, εκβιασμούς, ξεκαθάρισμα λογαριασμών και λοιπές εγκληματικές ενέργειες, οι οποίες πραγματοποιούνται από κάτι τύπους σαν αυτούς που υποστηρίζετε, μιας και το έχετε καραμέλα το «αγαπάτε αλλήλους» και δεν σχετίζονται με σεισμούς, λοιμούς και καταποντισμούς που αναβλύζουν από την ταλαιπωρημένη και κατακρεουργημένη φύση! Να δω τότε αν θα είναι οι σκέψεις σας το ίδιο γαλήνιες και οι πράξεις σας το ίδιο συνειδητοποιημένες και αντικειμενικές (για εσάς μόνο) όπως και τώρα.

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να πιστεύει σε όποια δύναμη επιθυμεί και να αναγνωρίζει ως κινητήριο δύναμή του οτιδήποτε ο ίδιος θεοποιεί. Κοινώς, λατρεύει. Είτε αυτό ερμηνεύεται ως θεός των θρησκειών (Γιαχβέ, Αλλάχ κλπ), είτε ως θεός της βύνης, του λυκίσκου και της μαγιάς (ευλογημένη μπυρίτσα), είτε ως θεός της μουσικής (metal και ξερό ψωμί). Θα μπορούσα να συνεχίσω την λίστα με τα «είτε» και να την εμπλουτίσω τόσο που δεν μπορεί να πάει το μυαλό σου, αλλά ο καθένας – ξαναλέω – έχει τις πεποιθήσεις του, τις ακράδαντες πεποιθήσεις του, που τον συντροφεύουν και παράλληλα τον δεσμεύουν σχεδόν αιώνια.

Η ψυχή μας (ναι, έχουμε και από αυτή) έχει μία σχετική ανθεκτικότητα και ανεκτικότητα θα έλεγα. Σ’ αυτές τις δύο πολύ σημαντικές έννοιες θα προσέθετα και την πολυπλοκότητα. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο δεν δέχομαι την μονοδιάστατη ανάλυση και επεξεργασία της.

Με την ίδια ευκολία που μας παρουσιάζεις τον θεό που πιστεύεις, που ασπάζεσαι (πες το όπως θες) ως τον Θεό των πάντων, θα σου πω το εξής (με ακόμη περισσότερη ευκολία): όλα είναι μέσα στο μυαλό μας. Ούτε θεοί, ούτε δαίμονες. Μόνο σκέψεις και πράξεις.

Χαχαχα... Συγνωμη που γελαω αλλα ναι, κι εγω επειδη ειμαι θνητος δεν μπορω να συγχωρεσω εναν ανθρωπο που θα βλαψει ενα αγαπημενο μου προσωπο η ακομη κι εμενα. Μην σκεφτεσαι ομως απο το τελος σκεψου τις βασεις, ΠΑΙΔΕΙΑ. ΑΝ η παιδεια ηταν οπως θα επρεπε να ειναι και οχι οπως ηθελε ο κ.Kissinger να ειναι (παμε αλλου τωρα), τοτε δεν θα ειχαμε ουτε εγκληματικοτητα ουτε σεναρια βιασμων και κλοπων. Οταν σε κανουνε να κρεμεσαι απο το χρημα ομως, ξεχνας ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΙΣΤΟΡΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ, ΓΛΩΣΣΑ, ΗΘΗ, ΙΔΑΝΙΚΑ. Ζεις για το χρημα, σκοτωνεις για το χρημα, ζητας τη δωση σου! Διαφωνεις;... Δεν νομιζω. Ετσι φροντησανε καποιοι να τα κανουνε και πετυχανε 100%! "Θρησκεια, Ιστορια, Γλωσσα και Μπασταρδεμα των λαων", τι απο ολα αυτα δεν εχουνε κανει σημερα στην Ελλαδιτσα μας;... Οταν ξεχνας ποιος εισαι γινεσαι το πιο ευκολο θυμα του κατακτητη. Δυστυχως ομως κυριοι, ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΔΗ ΚΑΤΑΚΤΗΜΕΝΟΙ. Παρτε λιγο χαμπαρι τι γινεται. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ!

PUCK
21-08-12, 14:40
Btw, PUCK, τ' αστέρια ποιος τα κοιτά;
Εκείνος που θεωρεί ότι πίσω απ' αυτά βρίσκεται ο Θεός και επαναπαύεται, ή εκείνος που θα τα αμφισβητήσει για να ανακαλύψει νέους κόσμους; Βουρκοσυζήτηση...

Καλημέρες :)

Την έκφραση την έβαλα με διπλή σημασία.

Η αναζήτηση της ύπαρξης ή μη του Θεού, η Φύση του και, το Κοσμικό Σχέδιο, είναι πράγματα
που θα έπρεπε να απασχολούν τον καθένα πράγμα που, δυστυχώς, δεν συνέβαινε ποτέ.

Θεωρώ λανθασμένη τόσο την προσέγγιση : "δεν υπάρχει Θεός αφού δεν ήρθε να πιει καφέ σπίτι μου, άρα, δεν τον έχω δει", όσο και την προσέγγιση :
"είναι ακατάληπτος, άρα δεν ασχολούμαι και, απλώς, ανάβω ένα κεράκι για να φανώ καλός και να μην την "πατήσω" μετά θάνατον".

Όποιος είναι πέρα των δύο λανθασμένων προσεγγίσεων, θεωρώ πως "κοιτάζει τ' αστέρια".

Επιπλέον, επειδή γίνεται πολύς λόγος για ασθένειες, πολέμους, παιδάκια που πεινάνε, κλπ, να πω πως οι λέξεις : "ελεύθερη βούληση"
έχουν τεράστια σημασία στην κατανόηση του Κοσμικού Σχεδίου και καλό θα ήταν να μην τις προσπερνάμε ελαφρά τη καρδία.

Εννοείται πως η ανθρωποκεντρική εικόνα του Θεού που δίνεται από όλες τις οργανωμένες
θρησκείες είναι πέρα για πέρα λανθασμένη και αποπροσανατολιστική.

Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, άλλοι περίμεναν να δουν με τα μάτια τους τον Δία (τον Γιαχβέ, τον Αλλάχ κλπ) να γονιμοποιεί
γυναίκες και να σκοτώνει κακούς άνδρες, ενώ άλλοι μιλούσαν για ενέργεια, για βιώματα, για άλλους (άϋλους) κόσμους κλπ.
Άλλοι νομίζουν πως ο Θεός θέλει να ανάβεις κεράκι και να καις λιβάνι διότι πεινάει και αυτή είναι η τροφή του και άλλοι
γνωρίζουν πως αυτά γίνονται για ενεργοποίηση άλλων πραγμάτων/καταστάσεων.

Διάλεξε παράταξη (όχι με την έννοια του στρατοπέδου/κοπαδιού, αλλά ως τρόπο ζωής)
και μην κρίνεις με γήινους/υλικούς όρους το Άϋλο/Πνευματικό διότι δεν θα καταλήξεις πουθενά.

Ελευθέριος Παλιγγίνης
21-08-12, 22:50
Σατανισμός και μουσική μέταλ... (Ωραίο θέμα...)

<=>

Το θέμα είναι πολύ ευρύτερο και αφορά στο οτι η Μουσική και γενικά οι Τέχνες όπως και η Λογοτεχνία κυρίως σε θέματα Ποίησης και Φαντασίας είναι ένας απο τους χαρακτηριστικότερους χώρους εκδήλωσης Ιδεών, δηλαδή ανώτερων Πνευμάτων.

Η ενασχόληση των ανθρώπων αυτών με την Τέχνη και τη Μούσα της, τους οδηγεί απο μόνη της, αυτόματα και ασυναίσθητα, σε μη-συνειδητό Πνευματισμό, του κάθε Εμπνεόμενου. Που ο ίδιος μπορεί και να μην αποδέχεται την μεταφυσική κάνοντας λόγο για "ταλέντο" και πολυσύνθετο νοητικό - συναισθηματικό αποτέλεσμα.

Αυτό χωρίς να αγνοούμε και τους καλλιτέχνες που ασχολούνται συνειδητά με μυστικισμό άλλοι ως Μυημένοι και άλλοι μελετώντας και προοδεύοντας μόνοι τους κατά το Πνεύμα και στα επίπεδα Σοφίας.

Το θέμα ειδικά της "σατανιστικής" επιλογής εμφάνισης, έχει ως αίτιο περισσότερο την σχετική μόδα. Δεν θεωρώ δηλ. οτι όσοι φοράνε σατανιστικά μπλουζάκια ή τα σχετικά σύμβολα είναι και όντως σατανιστές.

Και ο Σατανισμός στην εδώ ευρωπαϊκή και αμερικάνικη μορφή του... δημιουργία πρώην Χριστιανών είναι. Απο αντίδραση στο υλικό του Χριστιανισμού και απο διαταραχές που δημιουργεί εκείνος προέκυψε.

Είναι στη νοοτροπία του Διπολισμού "απόλυτο καλό" - "απόλυτο κακό". Αφου η προπαγάνδα και η κατήχηση των Χριστιανών έχει βάλει στους ανθρώπους αυτόν τον διανοητικό και συναισθηματικό "ιο", λογικό επόμενο ήταν αναζητώντας την ελευθερία τους να υπάρξει και αντίδραση της τάσης προς "απόλυτο κακό". Έτερον ζήτημα, εάν στην πράξη δεν υπάρχει ούτε "απόλυτο καλό" ούτε "απόλυτο κακό". Η αλήθεια ειναι άλλο θέμα, δεν είναι ούτε στον Χριστιανισμό ούτε στον Σατανισμό. Είναι στην αδογμάτιστη Φιλοσοφία και στο Πνεύμα.

Οι Χριστιανοί διαχρονικά δημιουργούν εντύπωση περί "κακών μάγων" και "σατανιστών" για εντυπώσεις στους άσχετους. Αυτό το κατορθώνουν με την καλλιέργεια του Διπολισμού, αφενός για να πανικοβάλλουν τους ήδη πιστούς αλλά και νεότερους που θα φοβίσουν, ώστε να συσπειρωθούν στο δόγμα και το ιερατείο τους, και αφετέρου να το παίξουν οι μόνοι σωτήρες απο τους "κακούς" και "επικίνδυνους".

Σταθερός ισχυρισμός των "ομάδων ισχύος με αξιώσεις ελέγχου μαζοποιημένων":
"Όλοι οι άλλοι ανήκουν στον ένα πόλο, είναι "οι κακοί" και "οι λάθος", και μόνο ο άλλος πόλος -που φυσικά εκπροσωπώ μόνο εγώ- είναι ο σωστός". Aυτό το ισχυρίζονται απο δογματιστές της θρησκείας μέχρι δογματιστές της πολιτικής, αφού και τα κόμματα είναι "μία απο τα ίδια", σε άλλο όμως θέμα. Και ο Διπολισμός σε όλες τις εκφάνσεις του, είναι ξεκάθαρη συνειδητή απάτη και κακοήθεια.

====> Αφού ΕΣΥ έχεις τρομάξει τον άλλο με ψεύδη και υπερβολές περί "παντοδύναμου κακού", ή κακών ανθρώπων, με τη σιγουριά μάλιστα του "ειδικού" ενώ ο άλλος είναι θεματικά "αναλφάβητος", εμφανίζεσαι και ως υποτιθέμενος "σωτήρας" του. Έτσι μαζεύουν πολλοί κόσμο, εκμεταλλευόμενοι την άγνοια επί του θέματος και την τρομολαγνεία και τον παραλογισμό που διασπείρουν τα ιερατεία σήμερα.

Επι πλέον είναι τραγελαφικό (προκαλεί κλαυσίγελο) και αντιφατικό να μιλούν οι Χριστιανοί εναντίον της μαγείας, όταν οι ίδιοι οι Χριστιανοί ιερείς τους λειτουργούν ως... τελετουργοί μάγοι. Το πρακτικό μέρος, είναι τελετουργική μαγεία στο πλαίσιο Πνευματισμού. Απλώς λένε την τελετουργία... "λειτουργία". Επικαλούνται ονόματα ανώτερων Πνευματικών Όντων, χρησιμοποιούν σύμβολα και σφραγίδες (όπως του Πρόσφορου, Ύψωμα) κάνουν αναίμακτη θυσία στο Βωμό (Τράπεζα) όπως στην αρχαιότητα προσφορές οίνου και σπόρων ή άρτου, με Συμβολισμό κομματιάσματος σώματος που μοιράζεται, κλπ κλπ αμέτρητα κοινά.

Όλα τα έχουν κληρονομήσει απο την αρχαιότητα, απο πολλούς πολιτισμούς, απλώς τα έχουν ενοποιήσει και εντάξει σε νεότερο φανταστικό ιστορικό πλαίσιο σε ένα σημείο επί του διανύσματος του χρόνου, δημιουργώντας τα σενάρια ζωής των ιερών προσώπων των βιβλίων τους.

Το οτι έχουν μετ-ονομάσει αυτό που κάνουν, και λένε οτι είναι οι μόνοι εγκεκριμένοι απο το Θείον να το κάνουν και έτσι κατηγορούν όλους τους άλλους, δεν αλλάζει κάτι. Κάθε ιερατείο το ίδιο λέει, οτι είναι το μόνο... "θεόσταλτο" (!) και "θεάρεστο", και οτι όλοι οι άλλοι είναι λάθος ή "με το κακό". Τα κοινά στοιχεία και οι κοινές πρακτικές όλων των ιερατείων, θα πρέπει να βάλουν σε σκέψη και τον πλέον ανυποψίαστο. Κοινός ο "μηχανισμός", κοινοί οι σκοποί.

Απο την συμπεριφορά και την πολιτική τους προκύπτει οτι δεν τους ενδιαφέρει η Αλήθεια, αλλά η δημιουργία και ο έλεγχος των πολλών πιστών-ευπίστων. Που τους εκπαιδεύουν άλλωστε επίτηδες πολύ κατώτερα νοητικά, απλοϊκά και φοβικά, για να μην φτάσουν ποτέ σε επίπεδο Σοφού και Γνώστη.

Οι Χριστιανοί ιερείς λοιπόν, δρουν τόσο ως καλοί μάγοι όσο και ως κακοί μάγοι. Αναλόγως των συμφερόντων τους γίνονται και κακοί.

Εννοείται οτι οι επίσημες κατάρες και οι αφορισμοί και αναθεματισμοί (μέσα στην καλοσύνη όλα αυτά) που κάνουν οι αρχιερείς κυρίως σε αυτούς που θεωρούν οτι θίγουν το δόγμα τους και περισσότερο την εξουσία τους επί του αμύητου (κοινού πιστού), είναι απόλυτα κακοποιές σκέψεις και πράξεις.

Συνεπώς oι Xριστιανοί ιερείς να μην ισχυρίζονται οτι ανήκουν σε κάποια παράταξη του "απόλυτου καλού", και οι πιστοί να το συνειδητοποιήσουν κάποτε και να μην παρουσιάζονται ως κατήγοροι του υποτιθέμενου... "κακού των άλλων". Που εντοπίζουν σε καλλιτεχνικές τάσεις ή "όπου".

donbreath
21-08-12, 23:18
Καλημέρες :)

Την έκφραση την έβαλα με διπλή σημασία.

Η αναζήτηση της ύπαρξης ή μη του Θεού, η Φύση του και, το Κοσμικό Σχέδιο, είναι πράγματα
που θα έπρεπε να απασχολούν τον καθένα πράγμα που, δυστυχώς, δεν συνέβαινε ποτέ.

Θεωρώ λανθασμένη τόσο την προσέγγιση : "δεν υπάρχει Θεός αφού δεν ήρθε να πιει καφέ σπίτι μου, άρα, δεν τον έχω δει", όσο και την προσέγγιση :
"είναι ακατάληπτος, άρα δεν ασχολούμαι και, απλώς, ανάβω ένα κεράκι για να φανώ καλός και να μην την "πατήσω" μετά θάνατον".

Όποιος είναι πέρα των δύο λανθασμένων προσεγγίσεων, θεωρώ πως "κοιτάζει τ' αστέρια".

Επιπλέον, επειδή γίνεται πολύς λόγος για ασθένειες, πολέμους, παιδάκια που πεινάνε, κλπ, να πω πως οι λέξεις : "ελεύθερη βούληση"
έχουν τεράστια σημασία στην κατανόηση του Κοσμικού Σχεδίου και καλό θα ήταν να μην τις προσπερνάμε ελαφρά τη καρδία.

Εννοείται πως η ανθρωποκεντρική εικόνα του Θεού που δίνεται από όλες τις οργανωμένες
θρησκείες είναι πέρα για πέρα λανθασμένη και αποπροσανατολιστική.

Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, άλλοι περίμεναν να δουν με τα μάτια τους τον Δία (τον Γιαχβέ, τον Αλλάχ κλπ) να γονιμοποιεί
γυναίκες και να σκοτώνει κακούς άνδρες, ενώ άλλοι μιλούσαν για ενέργεια, για βιώματα, για άλλους (άϋλους) κόσμους κλπ.
Άλλοι νομίζουν πως ο Θεός θέλει να ανάβεις κεράκι και να καις λιβάνι διότι πεινάει και αυτή είναι η τροφή του και άλλοι
γνωρίζουν πως αυτά γίνονται για ενεργοποίηση άλλων πραγμάτων/καταστάσεων.

Διάλεξε παράταξη (όχι με την έννοια του στρατοπέδου/κοπαδιού, αλλά ως τρόπο ζωής)
και μην κρίνεις με γήινους/υλικούς όρους το Άϋλο/Πνευματικό διότι δεν θα καταλήξεις πουθενά.

Πολυ σωστη, κατα τη γνωμη μου, η τοποθετηση σου. Το θεμα ειναι οτι ο κοσμος σε ολες τις διαστασεις του φανταζει σε ενα σχημα κυκλικο, χωρις αρχη και τελος, χωρις γωνιες και αδυνατον να γινει προσεγγιση στο μεγεθος του. Εκει ερχεται σε αντιθεση αυτο που λεμε λογικη, η οποια ειναι τετραγωνισμενη με ορια και γωνιες, αρχη και τελος. Γι αυτο και ακομα δεν μπορουμε να κατανοησουμε τον κοσμο στην τετραγωνισμενη μας πραγματικοτητα. Με τη φαντασια μας ισως κατι κανουμε.

Vakryle
26-08-12, 13:57
Sure,

Διότι το να λες και να υποστηρίζεις ότι η Black / Death Metal μουσική είναι Σατανιστική είναι πέρα από τα όρια της τετράγωνης λογικής και αγγίζει την στρογγυλεμένη και αέναη φαντασία!

alexism
25-09-12, 15:52
εγω πριν χρονια ειχα παραγγελει 50 πενταλφες απο το print24 (http://print24.com/gr-el/) και τις εβαλα στο δωματιο μου
μαζι με αφισες απο Venom (http://en.wikipedia.org/wiki/Venom_(band)) και διαφορους αλλους, φυσικα οι γονεις μου τρελαθηκανε οταν τα ειδανε
ολα αυτα αλλα τα κρατησα για πολυ καιρο στο δωματιο μου, δεν ξερω αν μου εκανε καλο η κακο
αυτο το πραγμα αλλα το δωματιο μου ηταν μαυρο.. δεν πιστευω οτι ηταν κατι κακο, ουτε πως εγινα κακο ατομο μετα απο αυτο.

Πιστευω οτι ειναι αισθετικο θεμα..
:cool:

Voel
25-09-12, 19:50
50 πενταλφες; Μαυροι τοιχοι σε ελληνικο διαμερισμα;

Πειραζει που δεν δε πιστευω;

alexism
27-09-12, 20:21
ειναι αληθεια..
ημουν πολυ μεταλο μικροτερος!

Vakryle
03-10-12, 20:57
εγω πριν χρονια ειχα παραγγελει 50 πενταλφες απο το print24 (http://print24.com/gr-el/) και τις εβαλα στο δωματιο μου
μαζι με αφισες απο Venom (http://en.wikipedia.org/wiki/Venom_(band)) και διαφορους αλλους, φυσικα οι γονεις μου τρελαθηκανε οταν τα ειδανε
ολα αυτα αλλα τα κρατησα για πολυ καιρο στο δωματιο μου, δεν ξερω αν μου εκανε καλο η κακο
αυτο το πραγμα αλλα το δωματιο μου ηταν μαυρο.. δεν πιστευω οτι ηταν κατι κακο, ουτε πως εγινα κακο ατομο μετα απο αυτο.

Πιστευω οτι ειναι αισθετικο θεμα..
:cool:

Κι εγώ έχω πάει σε Mayhem, Immortal, Thy Antichrist, CoF, Dimmu, Vampiria και δε συμμαζεύεται...

Το θέμα είναι ότι εσύ μπορεί να είχες 50 5άλφες στο μαύρο σου δωμάτιο;
Ένιωσες σατανιστής, ή υπέθεσες ότι αυτή σου η συμπεριφορά σε κάνει αντιχριστιανο η σατανιστη;

Chimaira
04-10-12, 13:31
Ένιωσες σατανιστής, ή υπέθεσες ότι αυτή σου η συμπεριφορά σε κάνει αντιχριστιανο η σατανιστη;

Σ’ αυτές τις περιπτώσεις απλώς ταυτίζεσαι με όλα αυτά. Δηλώνεις ευθαρσώς την προτίμησή σου και το γούστο σου, με όποιο κόστος και συνέπειες. Θεωρώ αφελείς τους κατόχους εξαρτημάτων και λοιπών εξοπλισμών, αν και μόνο αν, πιστεύουν πως με αυτόν τον τρόπο είναι ίδιοι με τα ινδάλματά τους και τις ιδεολογίες αυτών.

Doomsayer
03-07-13, 14:27
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος του φόρουμ και συγκεκριμένα έγινα επειδή με κέντρισε ο τίτλος αυτού του thread μεταξύ άλλων.

On topic τώρα:Τα όσα θα πω είναι βάση δικής μου έρευνας και οι προσωπικές μου απόψεις σχετικά με τον metal χώρο.Κατ'αρχήν όταν μιλάμε για metal εννοούμε για μία μουσική που στιχουργικά και τεχνικά δεν έχει να κάνει με Αφροαμερικάνους,χίπηδες,ή gospel όπως έχουν την εντύπωση οι περισσότεροι.Η προέλευση του Metal και αν μη τι άλλο σαν concept βασίζεται στις πολυθεϊστικές θρησκείες της Ευρώπης στην folk της ίδιας γεωγραφικής περιοχής και στην προσπάθεια του ανθρώπου να προσεγγίσει το θεϊκό (μαγεία).Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να τονίσω ότι με τον όρο metal δεν εννοώ σχήματα ή πουλημένους όπως metallica,maiden και κάτι τέτοια που ακούνε τα πιτσιρίκια και κάτι ξέμπαρκοι με τη σκηνή που απλά θέλουν να πιούν μπύρες ή να γίνουν.Ο σοβαρός metal κόσμος όπως και τα παρεμφερή μουσικά ρεύματα (gothic,pagan folk,κάποια ροκ σχήματα κτλ) αποτελείται από αμιγώς θρησκόληπτα άτομα που χρησιμοποιούν την μουσική ως ένα κανάλι μέσα από το οποίο μεταδίδουν τα πιστεύω τους και όχι από ανθρώπους που απλά παίζουν μουσική για διασκέδαση ή για να βγάλουν λεφτά.Χαρακτηριστικά παραδείγματα τέτοιων ανθρώπων είναι ο Varg Vikerness,ο Thomas Karlsson γνωστός για το Dragon Rouge (http://www.dragonrouge.net/english/general.html) που έχει ιδρύσει με κάποιους άλλους,ο Glen Benton,Lisa Gerrand,ο Jon Nödtveidt και άλλοι.Όπως είχε πει και ο Varg Vikerness "το metal είναι ο τέλειος τρόπος για να στρατολογίσεις νεολαία",πράγμα που κατά την δική μου άποψη ισχύει.Τέλος,για τους ανίδεους και για αυτούς που δεν πιστεύουν σε θεούς και δαίμονες έχω να πω τα εξής:Το metal δεν είναι απλά μουσική,δεν είναι συναυλίες και "περνάμε καλά με την παρέα".Είναι ένα ΠΙΣΤΕΥΩ που θα εξακολουθεί να ζει και να εμπνέει γενιές και ανθρώπους που την ψάχνουν αλλιώς πέρα από μουσική και έχουν πνευματικές αναζητήσεις και ανησυχίες.