PDA

Επιστροφή στο Forum : μπορει καποιος να μου πει τι μου ειχε συμβει;!

Νηρηιδα
07-09-08, 12:47
Γεια σας!Ειμαι νεα εδω! Πριν 15 χρονια (ειμαι 24 τωρα) μου ειχε συμβει κατι που δεν καταφερα να εξηγησω. Ειχαμε παει με την αδερφη μου για διακοπες στο χωριο. Στα χωρια γενικα κοιμουνται νωρις,ετσι το βραδυ κλειδωναμε και πριν τις δωδεκα ειχαμε ξαπλωσει.(Να σημειωσω οτι η κλειδαρια ηταν παλια και εκανε τοσο θορυβο οταν γυριζε το κλειδι που ξυπνουσε παντα η γιαγια μου και πως η εισοδος του σπιτιου ειναι σε υψος 1ου οροφου, με μεγαλη βεραντα μπροστα της)Ενα βραδυ κλειδωσα εγω. κοιμη8ηκαμε...και ξυπνησα κοιτωντας το κενο απο τη βεραντα!Παρολο που ημουν η μιση σκυμμενη πανω απο τα καγκελα δεν τρομαξα.Μαζευτηκα και μονο οταν ειδα πως ημουν μονη μεσα στην αγρια νυχτα φοβηθηκα πολυ.Προσπαθησα να μπω στο σπιτι αλλα η εισοδος ηταν κλειστη και τα παρα8υρα δεξια κι αριστερα της το ιδιο.Αρχισα να χτυπαω την πορτα μεχρι να ξυπνησουν. Οταν ακουσα την κλειδαρια ταραχτηκα γιατι εγω ειχα κλειδωσει.Με ρωτησαν τι κανω τοσο αργα εξω και δεν με πιστεψαν λεγοντας πως θα ειχα δει ονειρο!!! Την αλλη μερα η γιαγια μου ειπε οτι δεν μπορουσε να καταλαβει τι ειχε γινει αλλα επειδη ο παππουσ ηταν αρνητικος με "τρελαμαρα" εκανε οτι δεν με ειχε πιστεψει.Δεν ειχα ποτε υπνοβατησει πριν ή μετα απο αυτο το περιστατικο.Μα ακομη κι αν ηταν υπνοβασια πως ειναι δυνατον να βγηκα απο κλειδωμενη πορτα και κλειστα παντζουρια; Και να ξυπνησω λιγο πριν πεσω! Ακομη και τωρα, τοσα χρονια μετα, οταν το θυμαμαι,τρομαζω.Κυριως γιατι δεν καταφερα να βρω μια εξηγηση και αναρωτιεμαι αν εχει σχεση με ολα τα αλλα περιεργα που μου εχουν συμβει.Αν μπορειτε να σκεφτειται εσεις καποια θα με βοηθουσατε πραγματικα πολυ!!!!

aggelaki
07-09-08, 13:20
agapite/agapith Nηρηιδα,
to gegonos oti ekeino to vradi eixes kleidwsei esi isws paize kapoi rolo
sto olo thema...kata tn diarkeia tou upnou mas kanoume kai leme pragmata ta opoia thn allh mera exoume 3exasei..phpws etuxe ekeino to vradi na mn eixes travi3ei/kleidwsei kala thn porta kai to ekanes afou vgikes???mporei kai h giagia sou na koimotan vathia kai na mn to akouse..(ola auta einai mia logikh e3hghsh pada...) :confused: :confused: :confused: :confused:

melian: θα σε παρακαλούσα τα επόμενα μηνύματά σου να είναι με ελληνική γραμματοσειρά. ~φιλικά

theosym3
07-09-08, 15:43
Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία!

Νομίζω ότι αυτό που λέει το aggelaki δεν υφίσταται. Μέσα από το post της Νηρηιδας φαίνεται ότι όταν βρέθηκε έξω, η πόρτα πίσω της ήταν κλειδωμένη και μετά από το θόρυβο που έκανε για να της ανοίξουν, τότε αυτός που ήρθε να της ανοίξει, ξεκλείδωσε! Άρα, κατά ένα περίεργο τρόπο, βρέθηκε έξω, χωρίς να έχει πειράξει την πόρτα, η οποία από την αρχή ήταν και παρέμεινε κλειδωμένη! :eek: Εγώ αυτό κατάλαβα. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει η Νηρηιδα.

Αν όντως ισχύει αυτό, τό μόνο λογικό θα ήταν το εξής:

Ίσως η φίλη μας ξεκλείδωσε και βγήκε έξω ενώ βρισκόταν σε κατάσταση υπνοβασίας. Ο θόρυβος του ξεκλειδώματος πιθανότατα ξύπνησε κάποιο άτομο μέσα στο σπίτι, το οποίο σηκώθηκε, είδε την πόρτα ξεκλείδωτη και χωρίς να καταλάβει ότι η Νηρηιδα ήταν έξω, ξανακλείδωσε. Αυτό θα μπορούσε να στέκει, ωστόσο αν κατάλαβα καλά, κάτι τέτοιο δεν συνέβη, γιατί τότε θα το ανέφερε το άτομο που το έκανε, δλδ η γιαγιά ή ο παππούς ή η αδερφή της.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη εξήγηση αυτή τη στιγμή. Πάντως, θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε και τις υπόλοιπες περίεργες εμπειρίες της Νηρηιδας, αφού είπε ότι γενικά της συμβαίνουν πολλά περίεργα...

Grigorios o Ellhn
07-09-08, 20:16
Για να είμαι ειλικρινής είναι όντως παράξενα τα διηγούμενα...και εγώ ομολογώ ότι ένα επεισόδιο υπνοβασίας θα μου φαινόταν λογική εξήγηση...Θα μπορούσε όμως να είναι (λέω εγώ τώρα..) κάποιο είδος "τηλεμεταφοράς" του ίδιου του ανθρώπου...Κι εμένα μου φαίνεται τραβηγμένο, αλλά για σκεφτείτε το...

Witch Shadow
07-09-08, 21:22
Φιλε Grigorie
επετρεψε μου να διαφωνισω με την αναφορα στην Τηλεμεταφορα. Οποιο ειδος και αν ειναι. Η Τηλεμεταφορα για να πραγματοποιηθει πρεπει να εχεις τρομερα τεραστια απο8εματα ψυχικης ενεργειας, ωστε να καταφερεις να κινησεις τα μορια τοσο γρηγορα ωστε να χωριστουν και να επανελ8ουν σε αλλο μερος.
Πιστευω οτι η φιλη μας δεν βγηκε ποτε εξω. Ειναι λιγο κουλο αλλα δεν ειναι ομως και αδυνατο. Θεωρω οτι εγινε Αστρικη Προβολη σε τετοιο σημειο που η Νηρηιδα να θεωρησε οτι ηταν αληθινο. Ετσι με αυτην την πιστη και αισθηση οτι ειναι αληθινο, εδωσε αρκετη ενεργεια στο αστρικο σωμα ωστε να παρει υλικη υποσταση. Η αγωνια της να ανοιξει και ολα αυτα επισης εδωσαν ενεργεια στην υλοποιηση. Οποτε αυτο το προσωπο που την ειδε εξω τη θεωρησε οτι ηταν η Νηρηιδα και της ανοιξε. Ειναι παντως μια ιδεα και αυτο.

Ermhs
07-09-08, 22:02
Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο witch δεν θα ήταν απορημένη αυτή τη στιγμή στο τι συνέβη ακριβώς.. Αλλά θα έγραφε για άλλα θέματα. :D

Πίσω πόρτα και παράθυρα δεν είχε το σπίτι? Υπόγειο με έξοδο στον εξωτερικό χώρο? Μιας και κλείδωσες εσύ, μήπως δεν μπήκες ποτέ στο σπίτι? Όλο αυτό να ήταν ένα όνειρο? Είχες αποκοιμηθεί αλλού…?

Γενικά το θέμα του τελεπορτερ θυμίζει λιγάκι Jumper μιας και είναι επίκαιρη ταινία. Το θέμα της υλοποιημένης αστρικής προβολής δεν το έχω ξανά ακούσει, (εκτός αν μιλήσουμε για 2 ίδιους εαυτούς στο ίδιο περιβάλλον (lol)) Δεν θα συναντούσε ξανά το αρχικό της σώμα όταν πήγαινε για 2η φορά για ύπνο? (ακούγετε περίεργο στο διάβασμα :p )

Επίσης η γιαγιά σου και παππούς δεν σε πίστευαν ότι κλείδωσες και κοιμήθηκες στο σπίτι… Άρα παίζει το σενάριο να μην μπήκες και κλείδωσες την πόρτα.. Έτσι δεν είναι?
Αλλιώς ο παππούς και γιαγιά θα μιλούσαν για περίεργο έως δαιμονικό περιστατικό.. τα τότε χρόνια.

Κάτι άλλο συνέβη.

theosym3
07-09-08, 23:45
Δεν ξέρω, μου ακούγεται λίγο τραβηγμένη η περίπτωση υλοποίησης του αστρικού σώματος... Είναι κάτι τέτοιο δυνατόν; Δεν το έχω ακούσει ποτέ... Κι αν όντως συνέβη κάτι τέτοιο, τελικά πώς γύρισε η Νηρηιδα στο κρεβάτι της; Σε ποιά μορφή, την αστρική ή την υλική;
Κι επίσης, πώς είναι δυνατόν να συνυπάρχουν 2 υλικές μορφές του ίδιου ανθρώπου την ίδια χρονική στιγμή;; Είναι σαν να μιλάμε για έναν άνθρωπο που βρίσκεται σε 2 διαφορετικά σημεία την ίδια στιγμή!! Εϊναι ποτέ δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο;;!!

Νηρηιδα
08-09-08, 00:42
Καταρχην να σας ευχαριστησω που 8ελησατε να με βοηθησετε να καταλαβω τι μπορει να συνεβει εκεινο το βραδυ! Σχετικα με οσα μου ειπατε, ο παππους μου θεωρουσε οτι ακομα και στα ονειρα να πιστευες ησουν τρελος για δεσιμο!Οποτε δεν θα πιστευε ποτε κατι περαν της κοινης λογικης!!!! Theosym3 τα αλλα παραξενα που μου συνεβησαν ηταν κυριως στο χωριο μου. Πχ λιγους μηνες αργοτερα που ξαναπηγαμε, κοιμομουν στον καναπε της κουζινας για να μενει η αδερφη μου με την κολλητη της. Καθε βραδυ ακουγα εναν ηχο σαν να χτυπουσαν κατσαρολικα μεταξυ τους.Εψαξα για ποντικι η κατι τετοιο αλλα τιποτα.Ειχε καταντησει εκνευριστικο ολο αυτο και που καθε φορα που κοιταζα καπου ο ηχος αρχισε να ερχεται απο την αντιθετη πλευρα σαν να με κοροιδευε.Ενα βραδυ το ακουσε και η φιλη της αδερφης μου αλλα οταν φωναξαμε τον παππου μου ειπε πως δεν ακουει τιποτα(αν και γενικα ακουγε αψογα) και να σταματησουμε τις τρελες.Τοτε ο ηχος ακουστηκε τοσο δυνατα που βγηκε να δει αν αρχισε καταιγιδα!!! Στα 15 μου ονειρευτηκα πως με κυνηγουσε στο χωριο ενας παπας που εμοιαζε με δαιμονα και για να γλυτωσω τον εσπρωξα με την σκεψη.την επομενη ειχα ολη μερα ικανοτητα τηλεκινησης.Ξερω, ακουγεται απιστευτο και δεν 8α το καταλαβαινα αφου γινοταν ασυναισθητα αν δεν το προσεχε ενας οικογενειακος φιλος που ασχολειται με αυτα. Με εβαλε να κινησω συνειδητα ενα ποτηρι.Απλα σκεφτηκα οτι θα πεσει αλλα αυτο πεταχτηκε σαν να το χτυπησαν με δυναμη.Απο εκεινη τη στιγμη δεν ξανακουνησα τιποτα με τη σκεψη παντως! :confused:

Ermhs
08-09-08, 01:37
Ευγενική παρατήρηση.. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό τελευταία αλλά εγώ μπερδεύομαι η με κάνει να αισθάνομαι περίεργα όταν γράφο για 1 θέμα και αντί να εξαντληθεί, ο δημιουργός μεταπηδά σε αλλά θέματα χρησιμοποιώντας το σαν απάντηση η σαν άμυνα.. Εννοείς, πιστεύεις ότι έκανες τελεπορτ??

Θα ήταν όμορφο αν τα έγραφες όλα και με σειρά Νιριιδα.. Σε ρωτώ εγώ τώρα.. Τι θεωρείς περίεργο από όλα αυτά oτι σου έχει συμβεί (όπως λέει και ο τίτλος του θέματος) Ότι ξύπνησες έξω από το σπίτι? Η ότι έκανες τηλεκινησία και ότι είδες δαίμονα.

Ευχαριστώ.
:eek: :confused: :rolleyes:

Νηρηιδα
08-09-08, 07:25
Εrmhs ισως εχεις δικιο πως εγραψα κι αλλα θελωντας να απαντησω στον theosym3 που μαλλον μπερδευουν οσους το διαβασουν. Ομως δεν ειπα οτι πιστευω οτι τηλεμεταφερ8ηκα ουτε οτι στ' αλη8εια με κυνηγουσε δαιμονας! Απλα οσα εχουν να κανουν περα απο τα συνη8ισμενα, ειχαν παντα σχεση (εστω και σε ονειρο) με το χωριο μου. Και ανεφερα μονο αυτα γιατι δεν θελω να σας κουρασω με διαφορα συμβαντα.Περιεργα 8εωρω ολα αυτα που δεν μπορω να εξηγησω με κοινη λογικη.Δεν ειχα ψαξει ποτε εως τα 15 για ολα αυτα, δεν η8ελα ουτε προσπαθουσα να δω κατι.οκ!ειχα ενα κολλημα με νεραιδες φαντασματα κλπ αλλα μονο σαν ιστοριες που δεν θα ζουσα ποτε.Αλλα μετα απο αυτο που ανεφερα με την τηλεκινηση καπου αρχισα να αναρωτιεμαι τι γινετε.Ο γνωστος μας που ανεφερα μου ειπε οτι στην παλαμη μου εχω σταυρο στο ορος του Δια.....δεν καταλαβα καν τι σημαινει αυτο!μου ειπε οτι το εχουν ανθρωποι που εχουν πιο ανεπτυγμενες ψυχικες ικανοτητες....Δεν λεω οτι ειμαι ο Χαρυ Ποτερ :) μην τρελαθουμε κιολας! αλλα ειναι τοσο ασχημο να μην κατανοεις πως και γιατι σου συμβαινουν διαφορα! Απλα ζητησα μια εξηγηση για το πρωτο που μου συνεβει μηπως βγαλω μια ακρη για τα επομενα!

Ermhs
08-09-08, 11:42
Και έμενα αγαπητή η δεξιά παλάμη είναι όλη 1 Άστρο (όλες οι γραμμές σχηματίζουν αυτό) αλλά είναι φυσιολογικό μιας και υπάρχει μια ψυχεδέλεια γενικότερα σε όλους τους ανθρώπους και μπορείς να βρεις κάθε λογίς σύμβολο, (αν και ενώνονται όταν βάλεις την αριστερή και δεξιά παλάμη μαζί… ) Δεν πιστεύω ότι είναι κάτι αυτό.. Ας παραμείνουμε στο θέμα που άνοιξες λοιπόν και το αρχικό σου ερώτημα..

Ώμος μιας και έχεις και εσύ πολλές εμπειρίες και ίσως έχεις την ανάγκη να της γράψεις όλες, να τα βάλεις όλα με τη σειρά έτσι ώστε αυτοί που θέλουν να ασχοληθούν και σου δώσουν την συμβουλή η άποψη να έχουν μια ολοκληρωμένη εικόνα στο τι μπορείς να κάνεις και γενικότερα τα «χαρίσματα σου».
Στο αρχικό θέμα δεν έβγαινε κάτι τέτοιο απλά μια απορία ενός μακρινού περιστατικού, ξαφνικά ανακαλύπτετε ότι «κάνεις πολλά πράγματα»

Witch Shadow
08-09-08, 12:21
Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο witch δεν θα ήταν απορημένη αυτή τη στιγμή στο τι συνέβη ακριβώς.. Αλλά θα έγραφε για άλλα θέματα. :D

Πίσω πόρτα και παράθυρα δεν είχε το σπίτι? Υπόγειο με έξοδο στον εξωτερικό χώρο? Μιας και κλείδωσες εσύ, μήπως δεν μπήκες ποτέ στο σπίτι? Όλο αυτό να ήταν ένα όνειρο? Είχες αποκοιμηθεί αλλού…?

Γενικά το θέμα του τελεπορτερ θυμίζει λιγάκι Jumper μιας και είναι επίκαιρη ταινία. Το θέμα της υλοποιημένης αστρικής προβολής δεν το έχω ξανά ακούσει, (εκτός αν μιλήσουμε για 2 ίδιους εαυτούς στο ίδιο περιβάλλον (lol)) Δεν θα συναντούσε ξανά το αρχικό της σώμα όταν πήγαινε για 2η φορά για ύπνο? (ακούγετε περίεργο στο διάβασμα :p )

Επίσης η γιαγιά σου και παππούς δεν σε πίστευαν ότι κλείδωσες και κοιμήθηκες στο σπίτι… Άρα παίζει το σενάριο να μην μπήκες και κλείδωσες την πόρτα.. Έτσι δεν είναι?
Αλλιώς ο παππούς και γιαγιά θα μιλούσαν για περίεργο έως δαιμονικό περιστατικό.. τα τότε χρόνια.

Κάτι άλλο συνέβη.

Φιλε Ermh
ακουστηκαν καποιες ιδεες, προτασεις σχετικα με αυτο το γεγονος. Οπως Τηλεμεταφορα και τωρα Τηλεκινηση. Αν ισχυει αυτο οτι η Νηρηιδα καταφερε και Τηλεκινησε "δαιμονα" σημαινει οτι εχει ισχυρες ψυχικες ικανοτητες. Οποτε δεν ειναι δυσκολο να υλοποιησει το αστρικο της σωμα. Αλλα και παλι τοσες ιδεες και σκεψεις πεσανε, η δικη μου ηταν η ακραια?

Δεν ξέρω, μου ακούγεται λίγο τραβηγμένη η περίπτωση υλοποίησης του αστρικού σώματος... Είναι κάτι τέτοιο δυνατόν; Δεν το έχω ακούσει ποτέ... Κι αν όντως συνέβη κάτι τέτοιο, τελικά πώς γύρισε η Νηρηιδα στο κρεβάτι της; Σε ποιά μορφή, την αστρική ή την υλική;
Κι επίσης, πώς είναι δυνατόν να συνυπάρχουν 2 υλικές μορφές του ίδιου ανθρώπου την ίδια χρονική στιγμή;; Είναι σαν να μιλάμε για έναν άνθρωπο που βρίσκεται σε 2 διαφορετικά σημεία την ίδια στιγμή!! Εϊναι ποτέ δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο;;!!

Τheosym
Το να καταφερεις να υλοποιησεις το αστρικο σου σωμα ειναι εφικτο, μετα ομως απο παααααραα πολυ εξασκηση και εκπαιδευση. Μιλαμε τωρα για προπονηση πανω απο 10 χρονια και αν. Τωρα αν καποιος εχει ισχυρες ψυχικες ικανοτητες, πιο ισχυρες απ'οτι 8α πρεπε μπορει να το κανει, αν κκαι μου ακουγεται περιεργο. Την ωρα που επεστρεφε η Νηρηιδα στο κρεβατι της, λιγο πριν ερ8ει αντιμετωπη με το φυσικο σωμα, επεστρεψε πισω ασυναισθητα. Το κακο ειναι οτι υπαρχει blackout για ενα λεπτο περιπου, μεχρι να ξαναγινει η επανασυνδεση του σωματος με τη ψυχη, οποτε ειναι λογικο να μην υπαρχει μνημη.

theosym3
08-09-08, 13:31
Ευγενική παρατήρηση.. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό τελευταία αλλά εγώ μπερδεύομαι η με κάνει να αισθάνομαι περίεργα όταν γράφο για 1 θέμα και αντί να εξαντληθεί, ο δημιουργός μεταπηδά σε αλλά θέματα χρησιμοποιώντας το σαν απάντηση η σαν άμυνα.. Εννοείς, πιστεύεις ότι έκανες τελεπορτ??

Θα ήταν όμορφο αν τα έγραφες όλα και με σειρά Νιριιδα.. Σε ρωτώ εγώ τώρα.. Τι θεωρείς περίεργο από όλα αυτά oτι σου έχει συμβεί (όπως λέει και ο τίτλος του θέματος) Ότι ξύπνησες έξω από το σπίτι? Η ότι έκανες τηλεκινησία και ότι είδες δαίμονα.

Ευχαριστώ.
:eek: :confused: :rolleyes:

Ερμή, βασικά εγώ φταίω για το όλο μπλέψιμο, γιατί ζήτησα από τη Νηρηιδα να μας πει και τα υπόλοιπα περίεργα που της έχουν συμβεί, μήπως και καταφέρουμε να ερμηνεύσουμε την εμπειρία που περιέγραψε στην αρχή... Δεν προσπάθησε η ίδια να μας μπερδέψει ή να αμυνθεί, απλά απάντησε στην ερώτησή μου... Sorry για την αναστάτωση...

Φίλε Witch_Shadow,
Αν κατάλαβα καλά, εννοείς ότι οταν της άνοιξαν, η Νηρηίδα βρισκόταν ακόμα στο "υλοποιημένο " αστρικό σώμα της, σωστά;
Μπήκε λοιπόν στο σπίτι και τη στιγμή που ετοιμαζόταν να μπει στο δωμάτιό της και να ξαναπέσει στο κρεβάτι, το αστρικό της σώμα έχασε, ας πούμε, την υλική του υπόσταση και επέστρεψε πίσω στο αρχικό υλικό σώμα που βρισκόταν ήδη στο κρεβάτι ε;;

Χμμ, μου ακούγεται πολύ παράξενο... Φυσικά, δεν έχω πρόθεση να σε αμφισβητήσω, προς Θεού! Αλλά αν συνέβη κάτι τέτοιο, ίσως σημαίνει ότι η Νηρηίδα είναι άτομο με εκπληκτικές ψυχικές ικανότητες!

Να κάνω και μια μικρή παρατήρηση πάνω στη εκδοχή αυτή. Υποθέτω ότι το άτομο που άνοιξε την πόρτα στη Νηρηίδα, ήρθε ουσιαστικά αντιμέτωπο με το "δεύτερο" σώμα της. Υποθέτω ότι θα παραξενεύτηκε που την βρήκε έξω, οπότε λογικά θα την συνόδευσε στο δωμάτιό της για να βεβαιωθεί ότι είναι καλά. Οπότε τώρα έρχεται το βασανιστικό ερώτημά μου:
Αν εκείνη τη στιγμή η Νηρηίδα επέστρεφε το αρχικό υλικό της σώμα, το άτομο που τη συνόδευε δεν θα πάθαινε την πλάκα της ζωής του βλέποντας το δεύτερο υλικό της σώμα να "εξαϋλώνεται";;

(Ουφ, μπερδεύτηκα με όλα αυτά τα υλικά και αιθερικά σώματα... :D )

Elfelia
08-09-08, 15:41
Παιδια θα πω κατι τελειως ασχετο με αυτο που συζητατε...

αλλα μηπως η Νηρηιδα θα μπορουσε να μας πει αν εχει συμβει κατι παρομοιο στα επομενα χρονια?ή γενικα κατι που δεν μπορει να εξηγησει???? :confused:

Νηρηιδα
08-09-08, 21:36
θα προσπαθησω να απαντησω χωρις να μπερδεψω τα πραγματα αλλο...
Φτεροποδαρε μου Ermh θα συμφωνησω και θα αφησω στην ακρη την χειρομαντεια.
Απαντωντας σου για τα οσα μου συνεβησαν και εξελαβα ως ανεξηγητα(καταρχην δεν εγραψα τιποτα αρχικα γιατι ειναι πολυ ασχημο και δυστυχως συνηθισμενο να σε πουν τρελο ακομη και οσοι σε ξερουν, δεν ηξερα τι αντιμετωπιση θα ειχα εδω!), μαζι θα απαντησω και σε σενα Witch Sandow που για να ειμαι ειλικρινης δεν πιστευω οτι εχω τοσο μεγαλες ικανοτητες ωστε να κανω υλοποιηση αστρικου σωματος αν και θα ηθελα να ηταν αυτη η εξηγηση!!! :)
Καταρχην δεν μου συνεβει ξανα το ιδιο(ευτυχως!!!)
Χμ...τα υπολοιπα τωρα που χαρακτηρισα "περιεργα".Θα προσπαθησω να αναφερω καποια με σειρα χωρις να σας ζαλισω με λεπτομερειες! Περα απο προφητικα ονειρα που νομιζω ολοι εχουν δει καποια στιγμη...
Το πρωτο εινα οτι σε μια εκδρομη με τα αλλα παιδια του χωριου αρχισα να λεω τα χαρτια σε ενα παιδι.Δεν ειχα ιδεα βεβαια και το καναμε για να τον πειραξουμε.Ελα ομως που μας ειπε οτι βρηκα τα παντα!Τις επομενες ημερες μας ειπε οτι βγηκαν και ολα οσα του ειπα για το μελλον του. Αρχισαν ολοι να μου ζητανε να τους πω τα χαρτια, κι ολοι λεγανε οτι ειμαι παντα σωστη στις προβλεψεις.Δεν το επαιρνα σοβαρα αλλα οσο περνουσε ο καιρος,οποτε τα εριχνα εβλεπα σαν"εικονες"στο μυαλο μου αντι να ερμηνευω τα χαρτια.(Μονο σε μενα δεν καταφερα να τα πω ποτε!) Σταματησα τελειως να ασχολουμε με αυτα στα 19 (πριν 5 χρονια) γιατι καθε φορα ενιωθα φριχτο πονοκεφαλο στο μετωπο που κρατουσε ολο και πιο πολυ.
Ενα αλλο που νομιζω αξιζει να αναφερω ειναι πως μεχρι και τωρα,μου συμβαινει οταν χαλαρωνω και σκεφτομαι καποιο κοντινο μου ατομο εντονα, να ακουω μεσα στο μυαλο μου ηχους απο το μερος που ειναι ή αποσπασματα απ'οσα λεει και ακουει.Πχ ακουσα τον φιλο μου να μιλαει με καποια σε εντονο τονο και τη λεξη πλοιο.Το πρωι μου ειπε πως ειχε μαλωσει με την αδερφη του γιατι ηθελε να την παρουμε μαζι μας, σε ενα ταξιδι που ηταν να κανουμε σε νησι. Αλλες φορες αυτο ειναι πολυ "δυνατο"σαν να τ ακουω διπλα μου,αλλες μπερδεμενο και καμια φορα μονο ηχοι σαν απο χαλασμενο σταθμο.
Για να μην σας κουρασω με οοοολα, αλλο ενα να σας πω. Σε ασχετες-μεταξυ τους-στιγμες εχω δει και νιωσει...δεν ξερω τι!Πραγματα-σκιες θα τα ελεγα. Δηλ. ειμαστε για καφε με μια παρεα και βλεπω ενα σμηνος νυχτοπεταλουδων, τους ρωταω αν τους εκπλησσει οσο εμενα και με κοιτανε σαν να ειμαι γυμνη!δηλ με τα ματια :eek: !Θα ειχα αρχισει να πιστευω πως ολα αυτα τα βλεπω εξαιτιας ψυχικης νοσου αλλα ημουν σπιτι ενος φιλου και μπαινοντας στην κουζινα του ειδα εναν γατο, δεν ηταν ο δικος του, και πλησιαζοντας τον, ειδα οτι ηταν παλι απο αυτη την πυκνη σκια στο χρωμα της σκουριας,γυρισε ξαφνιαμενος και μου ορμηξε!Φωναξα,ηρθε ο φιλος και ενω γατος δεν υπηρχε πουθενα, στην πλατη ειχα γρατσουνιες απο νυχια γατας και η δικη του γατα μου ειπε πως παντα φοβοταν να πλησιασει απο εκεινη την πλευρα του σπιτιου και δεν μπορουσε να καταλαβει το γιατι.
Ελπιζω να μην τα εκανα χειροτερα και πιο μπερδεμενα τωρα με οσα σας ειπα, ξερω οτι δεν γινεται να με πιστεψουν ολοι αλλα αν εχετε καμια ιδεα για ολα αυτα-περα απο το να ειμαι τρελη για δεσιμο :D -καντε εναν κοπο και γραψτε την!

Elfelia
09-09-08, 11:56
Φιλι νηρηιδα κανονικα θα επρεπε να προσπαθησω να σε πισω οτι ολα αυτα τα φανταστηκες.Ομως δεν θα το κανω ή, για να το πω ποιο απλα, δεν θα προσπαθησω σονι και καλα η απαντηση μ να ειναι μεσα στα ορια της κοινης λογικης.Θα μπορουσα να σου πω οτι μια γατα μπηκε απο ενα παραθυρο του σπιτιου κ επειδη ησουν η πρωτη που αντικρισε σ επιτεθηκε γιατι εννοιοσε απηλιμενη.

Αλλα αφου λες οτι η φιγουρα αυτη ηταν γνωριμη.Ισως δαν παει κατι καλα με εσενα(για τυχον παρεξηγησεις, δεν εννοω οτι εισαι τρελη ή κατι σχετικο.)

Ισως καποιοσς δαιμονας, καποιο πνευμα ή κατι τετοιο τελος παντον τα εχει βαλει μαζι σου.Ισως γιατι πολυ απλα ανακαληψες την υπαρξη του ή και γιατι εχεις καπιοες δυνατοτητες,ικανοτητες...

δεν ξερω αν βοηθησα ή σε μπερδεψα περισσοτερο αλλα προσπαθησα...

Νηρηιδα
09-09-08, 13:51
Elfelia μεταξυ μας, οταν ειδα το"Ισως δεν παει κατι καλα με εσενα" οντως νομιζα οτι με λες τρελη αλλα ευτυχως εκανα λαθος :) Βασικα πριν καταληξω οτι πραγματι ειδα κατι μη φυσικο σκεφτηκα λογικα αλλα στον 5ο οροφο μου φανηκε απιθανο να τρυπωσει γατα η οποια μετα να εξαφανιστει και αν δεν ειχα τις νυχιες αλλα και τον φιλο μου που κατεληξε πως δεν ηταν κατι normal ολο αυτο, θα ελεγα πως τελικα μπορει να ειναι ολα παιχνιδια του μυαλου μου και εχω ψευδαισθησεις! Να σημειωσω εδω πως οι πληγες επουλωθηκαν φυσιολογικα. Και δεν ειναι οτι με μπερδεψες αλλα......με τρομαζει η ιδεα πως κατι με εχει βαλει στο ματι! :eek: και μαλιστα δεν το ειχα σκεφτει εως τωρα!!!! :eek:

Witch Shadow
09-09-08, 21:20
Oμολογω οτι μπερδευτηκα με την εξελιξη της ιστοριας. Αγαπητη Νηρηιδα αν θυμαμαι καλα στο μνμ #8 ειχες πει οτι μετα απο ενα ονειρο που ειδες να Τηλεκινεις εναν δαιμονα, απεκτησες την ικανοτητα αυτην την επομενη μερα. Σωστα? Αυτο για να γινει πρεπει να εχεις τρομερη ενεργεια ψυχικη για να μπορεσεις να τη χρησιμοποιησεις. Με βαση αυτο το γεγονος ειπα την αποψη μου σχετικα με την Υλοποιημενη Αστρικη Προβολη. Αλλα το αρνησε καπως στην συνεχεια. Απο αλλου ξεκινησαμε και αλλου καταληγουμε. Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο που θες να μαθεις? Δεν εχω σκοπο να σε προσβαλλω αλλα να καταλαβω προσπαθω. Και οσο προχωρας με μπερδευεις περισσοτερο... :confused:
Φιλικα..

Elfelia
09-09-08, 22:28
α)Μην πανηκοβαλεσε.... :)
β)Αν θες προσπαθησε να με βοηθησεις να καταλαβω τι ακριβως συμβαινει...
(θα σου κανω μερικες ερωτησεις,μην το θεωρησεις οτι σου κανω ανακριση,απλα επειδη γενικα απο τα δωδεκα μ ασχολουμε με τα παραφυσικα ή παραξενα φαινομαινα, αν θες, ξερω καποια πραγματακια που ισως να σε βοηθησουν να καταλαβεις τι σου συνεβει, απλα πρεπει να μαθω καποια πραγματακια για την 'υποθεση'σου ετσι ωστε να σε προσπαθησω να σε βοηθησω ;) )

α)σε τι ηληκια σου συνεβει αυτο?,θελω να πω ησουν στην εφηβια?
β)το συμβαν με την γατα ηταν σε μικρη ηληκια ή προσφατα?
κ γανικα αυτα τα γεγονοτα συνεβησαν στην παιδικη σου ηληκια ή συνεχισαν κ συνεχιζουν ακομα?

αν θες απαντας φυσικα, ειναι λογικο κ θα το καταλαβω αν δεν θες να απαντησεις...!!!! ;)

Νηρηιδα
10-09-08, 01:38
Witch Shadow Oμολογω οτι μπερδευτηκα με την εξελιξη της ιστοριας. Αγαπητη Νηρηιδα αν θυμαμαι καλα στο μνμ #8 ειχες πει οτι μετα απο ενα ονειρο που ειδες να Τηλεκινεις εναν δαιμονα, απεκτησες την ικανοτητα αυτην την επομενη μερα. Σωστα? Αυτο για να γινει πρεπει να εχεις τρομερη ενεργεια ψυχικη για να μπορεσεις να τη χρησιμοποιησεις. Με βαση αυτο το γεγονος ειπα την αποψη μου σχετικα με την Υλοποιημενη Αστρικη Προβολη. Αλλα το αρνησε καπως στην συνεχεια. Απο αλλου ξεκινησαμε και αλλου καταληγουμε. Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο που θες να μαθεις? Δεν εχω σκοπο να σε προσβαλλω αλλα να καταλαβω προσπαθω. Και οσο προχωρας με μπερδευεις περισσοτερο...
Φιλικα..

Δεν με προσβαλλες καλε μου Witch Shadow. Απλα δεν μπορω να πω αν ο δαιμονας ηταν αληθινος η απλα ενα ονειρο γι αυτο δεν ξερω αν μπορω να πιστεψω οτι εχω τοση ψυχικη ενεργεια, απο τη στιγμη μαλιστα που επηρεαζομαι ευκολα απο ασχημες καταστασεις γυρω μου μαλλον αδυναμη νιωθω παρα δυνατη! Και οπως ειχα πει απαντωντας στον Εrmh δεν ηξερα τι αντιμετωπιση θα ειχα λεγοντας ολα αυτα(πρωτη φορα που μπηκα στο forum ηταν!) κι επειδη το πρωτο παραξενο που θυμαμαι ηταν αυτο που εβαλα ως αρχικο θεμα νομιζα πως εξηγωντας εκεινο θα εβρισκα μονη ακρη για οσα ακολουθησαν.Αλλα δεν καταφερα τπτ τετοιο τελικα! Τι ειναι αυτο που 8ελω να μαθω....Αν ολα αυτα ειναι κατι που προκαλω εγω,αν συμβαινουν κι εγω απλως "ετυχε"να βρισκομαι στη μεση ή τωρα πια κι αυτο που ανεφερε η Elfelia
οτι κατι αλλο "με εχει βαλει στοχο".Γιατι νομιζω αν γνωριζω την αιτια θα καταφερω να απαλλαγω η εστω να συμβιβαστω με αυτα :o . Και συγνωμη που σας μπερδευω τοσο :o !!!ειναι που ειμαι και η ιδια μπερδεμενη με ολα αυτα!!!!!

Witch Shadow
10-09-08, 01:59
Eυχαριστω καλη μου Νηρηιδα για την κατανοηση. Απλως με μπερδεψες γιατι ξεκινησες να μας αναφερεις τα παραξενα απο το τελευταιο προς το πρωτο. Πιστευω οτι, παρολο που τα εχω διαβασει για 10η φορα τα μνμ ολα, η λυση βρισκεται στο πρωτο παραξενο συμβαν που σου συνεβη. Αν βρε8ει η λυση σε εκεινη τη χρονικη στιγμη, θεωρω πως ολα θα λυθουν, αν οντως πηγαινουν αλυσιδωτα. Θα τα ξαναδιαβασω να βγαλω ακρη, γιατι πιστεψε με ειμαι πιο μπερδεμενος απο σενα. :confused: :)

Νηρηιδα
10-09-08, 03:36
Elfelia α)Μην πανηκοβαλεσε....
β)Αν θες προσπαθησε να με βοηθησεις να καταλαβω τι ακριβως συμβαινει...
(θα σου κανω μερικες ερωτησεις,μην το θεωρησεις οτι σου κανω ανακριση,απλα επειδη γενικα απο τα δωδεκα μ ασχολουμε με τα παραφυσικα ή παραξενα φαινομαινα, αν θες, ξερω καποια πραγματακια που ισως να σε βοηθησουν να καταλαβεις τι σου συνεβει, απλα πρεπει να μαθω καποια πραγματακια για την 'υποθεση'σου ετσι ωστε να σε προσπαθησω να σε βοηθησω )

α)σε τι ηληκια σου συνεβει αυτο?,θελω να πω ησουν στην εφηβια?
β)το συμβαν με την γατα ηταν σε μικρη ηληκια ή προσφατα?
κ γανικα αυτα τα γεγονοτα συνεβησαν στην παιδικη σου ηληκια ή συνεχισαν κ συνεχιζουν ακομα?

αν θες απαντας φυσικα, ειναι λογικο κ θα το καταλαβω αν δεν θες να απαντησεις...!!!!

Φιλη Elfelia νομιζω καλυτερα να απαντησω σε ερωτησεις παρα να γραφω οτι νομιζω εγω πως θα βοηθησει γιατι οπως βλεπεις χειροτερα τα κανω :p :o
Οποτε με ανακουφιση δεχομαι τις ερωτησεις σου!
α) Το 1ο που ανεφερα και που θυμαμαι ως 1ο ηταν οταν ημουν 9.
β) Αυτο με τη γατα 8υμαμαι οτι ηταν οταν διναμε εξετασεις για Γ'λυκειου(γι αυτο ημασταν σπιτι του φιλου να διαβασουμε) αλλα ειχα αρχισει να βλεπω διαφορες"σκιες" νομιζω απο τα 12 με 13 αν και μονο τοτε με τη γατα ειχα επαφη και μαλιστα ασχημη :( . Και ηχους ακουω περιπου απο την ιδια ηλικια.
γ)Το να βλεπω εφιαλτες με δαιμονικες μορφες(αν δηλ. αυτο ειναι κατι περα απο ονειρα) το εχω απο παρα πολυ μικρη πριν τα 6 μου, θυμαμαι πως εκλαιγα γιατι δεν ηθελα να κοιμηθω εξαιτιας τους και μεχρι σημερα εχω αυπνια παρολο που δεν ειναι απο φοβο πια.Τα υπολοιπα αρχισαν μετα απο τα 9 σιγουρα! αλλα δεν ειναι κατι που εχει σταματησει περα απο αυτο με τα χαρτια που το εκοψα συνειδητα.Εως σημερα εξακολουθουν αλλοτε πολυ συχνα αλλα μπορει να περασουν μηνες χωρις κατι περα απο κανα δυο φορες που 8α ακουσω ακαθοριστους ηχους η φωνες κι αυτο οταν το προσπαθησω συνειδητα.

Νηρηιδα
10-09-08, 03:56
Witch Shadow και μονο που εδωσες απο το χρονο σου για να κατανοησεις τα οσα μου συνεβησαν εως τωρα, πραγματικα με κανει να νιωθω καλυτερα, τουλαχιστον μεσα στο forum ετυχα καλυτερης αντιμετωπισης απ οτι εξω!
Αν θελεις διαβασε και τα οσα απαντησα στην Elfelia μηπως ετσι εγινα πιο σαφης! Αλλα και παλι να σημειωσω οτι δεν ξερω κατα ποσο οι εφιαλτες σχετιζονται με ολα αυτα! Απλα πιστευω πως ειναι καλυτερο να προσπαθησω να βγαλω ακρη με κατι που σιγουρα δεν ηταν ονειρο! γι αυτο παιρνω ως "αφετηρια" αυτο που απο την αρχη χαρακτηρισα ως πρωταρχικο συμβαν! Γιατι δεν εχω βρει καποια εμφανη τουλαχιστον συνδεση σε ολα αυτα περα απο το οτι ξεκινησαν μετα απο αυτο!

Elfelia
10-09-08, 15:04
Φιλη Νηρηιδα.Αυτο που προσπαθουσα να καταλαβω απο την αρχη ειναι αν ολα αυτα σου συναιβισαν στην εφηβια γιατι σε ολα οσα εχω διαβασει(εκτος forum) ολα τα περιστατικα σε σχεση με μεταφυσικα εχουν να κανουν με παιδια της ηληκιας 12-18.Κ ειχα διαβασει σε ενα σα'ι'τ μια συνεντευξη καποιου που ασχολειτε με τετοια μεταφυσικα οτι οι φοβιες ουσιαστικα προσωσοπιουντε σε αυτο το σταδιο της ζωης καθε ανθρωπου.
Αλλα αφου μου λες οτι αυτα συνεχισαν θα καταληξω πολυ στο συμπερασμα οτι κατι σε εχει βαλει στο ματι χωρις αυτο πρεπει να σε ανυσηχει κ να σε πανυκοβαλει...Βεβαια οτι ξυπνησες λιγο πριν πεσεις απο το μπαλκονει σιγουρα δεν θα σε αφηνει να ηρεμησεις...Ομως οπως καπου εχω ξαναπει ο μπαμπας μου λεει 'οτι δεν φοβασε δεν υπαρχει.γιατι πολυ απλα κ να υπαρχει μπορεις να το αντιμετοπισεις'

Το αναφερω συνεχια γιατι εχει μια λογικη κ με εχει βοηθησει πολυ.Γιατι δεν μπορεις να ζησεις μεσα στο φοβο για κατι που σου ειχε συμβει τοσα χρονια πριν.
Τωρα οσον αφορα το περιστατικο που ειναι και το αρχικο θεμα η μονη εξηγησει εκτος απο το οτι κατι σε εχει βαλει στο ματι, που ειναι πολυ γενικο,ειναι η τηλεμεταφορα...αφου μπορεσες μια ολοκληρη μερα να μετακινεις καποια πραγματα γιατι οχι κ τον εαυτο σ????

Witch Shadow
10-09-08, 16:34
...Τωρα οσον αφορα το περιστατικο που ειναι και το αρχικο θεμα η μονη εξηγησει εκτος απο το οτι κατι σε εχει βαλει στο ματι, που ειναι πολυ γενικο,ειναι η τηλεμεταφορα...αφου μπορεσες μια ολοκληρη μερα να μετακινεις καποια πραγματα γιατι οχι κ τον εαυτο σ????

Οποτε συμπεραινεις και συ φιλη Elfelia οτι η φιλη Νηρηιδα κατα καποιο τροπο εχει ανεπτυγμενες ψυχικες ικανοτητες. Δεν ειμαι σιγουρος για το αν ειναι Τηλεμεταφορα (αν και πιο ευκολο ειναι να υλοποιησεις την Αστρικη Προβολη παρα να κανεις Τηλεμεταφορα). Συμφωνω οτι αν καταφερε να κανει Τηλεκινηση για μια ολοκληρη μερα, τοτε μπορουσε να κανει κατι πιο απλο απο αυτο. Επισης, ξαναδιαβαζοντας ολα τα μνμ απο την αρχη, για αλλη μια φορα, θα συμφωνησω και γω οτι κατι σε κυνηγαει και σε εχει βαλει στο ματι. Και δεν ειναι τωρινο. Ειναι απο πααααρα πολυ παλια. Και θα διαρκεσει για πολυ καιρο. Αλλα τι ειναι? :confused:

Elfelia
10-09-08, 17:32
Φιλε Witch Shadow δεν ξερω τιποτα για την Αστρικη Προβολη κ για αυτο δεν το ανεφερα καθολου(δεν ξερω καν τι ειναι) κ ανεφερα την τηλεμεταφορα.Παντως οτι κ να την πηγε εκει(ειτε τηλεμεταφορα, ειτε αστρικη προβολη)δεν εγινε με την συγκαταθεση της.Δηλαδη οτι κ αν ηταν αυτο(τηλεμεταφορα,αστρικη προβολη)μαλλον δεν το προκαλεσε η ιδια αλλα καποιος-κατι αλλο...Γιατι και τα 2 για να συμβουν απο οτι ξερω κ εχετε πει κ εσεις θελει πολυ μεγαλη ενεργια την οπιοα δεν μπορει να ειχε εκεινη την στιγμη η φιλη Νηριηδα αφου κοιμοταν κ αυτο συνεπαγετε με την σωματικη κ ψυχικη χαλαρωση κ ηρεμια...

δεν ξερω αν συμφωνειτε???

Lady Nina
10-09-08, 19:31
Γεια σας!Ειμαι νεα εδω! Πριν 15 χρονια (ειμαι 24 τωρα) μου ειχε συμβει κατι που δεν καταφερα να εξηγησω. Ειχαμε παει με την αδερφη μου για διακοπες στο χωριο. Στα χωρια γενικα κοιμουνται νωρις,ετσι το βραδυ κλειδωναμε και πριν τις δωδεκα ειχαμε ξαπλωσει.(Να σημειωσω οτι η κλειδαρια ηταν παλια και εκανε τοσο θορυβο οταν γυριζε το κλειδι που ξυπνουσε παντα η γιαγια μου και πως η εισοδος του σπιτιου ειναι σε υψος 1ου οροφου, με μεγαλη βεραντα μπροστα της)Ενα βραδυ κλειδωσα εγω. κοιμη8ηκαμε...και ξυπνησα κοιτωντας το κενο απο τη βεραντα!Παρολο που ημουν η μιση σκυμμενη πανω απο τα καγκελα δεν τρομαξα.Μαζευτηκα και μονο οταν ειδα πως ημουν μονη μεσα στην αγρια νυχτα φοβηθηκα πολυ.Προσπαθησα να μπω στο σπιτι αλλα η εισοδος ηταν κλειστη και τα παρα8υρα δεξια κι αριστερα της το ιδιο.Αρχισα να χτυπαω την πορτα μεχρι να ξυπνησουν. Οταν ακουσα την κλειδαρια ταραχτηκα γιατι εγω ειχα κλειδωσει.Με ρωτησαν τι κανω τοσο αργα εξω και δεν με πιστεψαν λεγοντας πως θα ειχα δει ονειρο!!! Την αλλη μερα η γιαγια μου ειπε οτι δεν μπορουσε να καταλαβει τι ειχε γινει αλλα επειδη ο παππουσ ηταν αρνητικος με "τρελαμαρα" εκανε οτι δεν με ειχε πιστεψει.Δεν ειχα ποτε υπνοβατησει πριν ή μετα απο αυτο το περιστατικο.Μα ακομη κι αν ηταν υπνοβασια πως ειναι δυνατον να βγηκα απο κλειδωμενη πορτα και κλειστα παντζουρια; Και να ξυπνησω λιγο πριν πεσω! Ακομη και τωρα, τοσα χρονια μετα, οταν το θυμαμαι,τρομαζω.Κυριως γιατι δεν καταφερα να βρω μια εξηγηση και αναρωτιεμαι αν εχει σχεση με ολα τα αλλα περιεργα που μου εχουν συμβει.Αν μπορειτε να σκεφτειται εσεις καποια θα με βοηθουσατε πραγματικα πολυ!!!!

Καλησπέρα σας!

Κατ'αρχάς, θα ήθελα να σε καλωσορίσω, Νηριήδα, στην παρέα μας! (αν και έχουν περάσει κάποιες μέρες από όταν έκανες εγγραφή...)

Διαβάζοντας την εμπειρία που είχες στα εννιά σου χρόνια, θα προσπαθήσω να δώσω κάποια συμβατή εξήγηση, αποκλείοντας αρχικά άλλες ερμηνείες.

Όπως σκέφτεσαι κι εσύ, δεν είναι δυνατό να βγήκες από το σπίτι με κλειστή την πόρτα και κλειστά παντζούρια. Επομένως, δεν είναι λογικό να βγήκες έξω υπνοβατώντας.

Επίσης, εφ'όσον, απ'ότι λες, εσύ είχες κλειδώσει την πόρτα εκείνο το βράδυ, δεν μπορεί να είχες "μείνει απ'έξω ως αργά" ούτε και να είχες "δει όνειρο", όπως ισχυρίζονταν ο παππούς και η γιαγιά σου, μια και το κλείδωμα της κλειδαριάς προϋποθέτει την παρουσία σου μέσα στο σπίτι και όχι έξω! (Αυτό σε περίπτωση μόνο που όντως εσύ είχες κλειδώσει την πόρτα.)

Μάλιστα, αναρωτιέμαι γιατί δεν σε πίστευε ο παππούς σου και γιατί υποστήριζε τόσο φανατικά ότι δεν ήταν αληθινή η εμπειρία σου. Με προβληματίζει πολύ η στάση του. Από την εμπειρία μου ή μάλλον από αυτά που έχω διαβάσει, θα έλεγα πως ένας άνθρωπος που κυνηγάει με 'τρελαμάρα', όπως κάπου έγραψες κι εσύ, ο,τιδήποτε το ασυνήθιστο και μεταφυσικό, σημαίνει πως προσπαθεί να το αποφύγει. Και προσπαθεί να το αποφύγει, γιατί γνωρίζει σίγουρα την ύπαρξή του και έχει ίσως γίνει και ο ίδιος κοινωνός στα μυστήριά του. Θα μπορούσε, μάλιστα, το 'χάρισμά' σου να είναι κληρονομικό και μάλιστα απ'ευθείας από τον παππού σου. Για σκέψου το! Κλείνει η παρένθεση.

Έχοντας αποκλείσει τις παραπάνω εκδοχές, μας μένει αυτή της τηλεμεταφοράς.

Από αυτά που έχουν γραφτεί μέχρι τώρα, δεν πιστεύω πως αυτό το περιστατικό το προκάλεσες εσύ η ίδια. Για την ακρίβεια, και για να γίνω πιο σαφής, πιστεύω πως κάποιος το προκάλεσε (η οντότητα που σε κυνηγάει, ίσως ο δαίμονας που έβλεπες στα όνειρά σου μικρή) με σκοπό να σε 'βγάλει από τη μέση', γι'αυτό κι εσύ βρέθηκες να σκύβεις πάνω από τα κάγκελα της βεράντας. (Αυτό που με προβληματίζει κάπως είναι αυτό που έγραψες ότι δεν είχες τρομάξει)

Φυσικά, δεν το κατάφερε, έφερε, όμως, το αντίθετο αποτέλεσμα. Με άλλα λόγια, 'ξεκλείδωσε' τις δυνάμεις που εμφάνισες στην πορεία, δυνάμεις που όλοι λίγο-πολύ έχουμε, αλλά δεν τις γνωρίζουμε και δεν τις χρησιμοποιούμε. Κάτι που στράφηκε και στρέφεται εις βάρος του, ειδικά στην περίπτωση που είχες δει στο όνειρό σου ότι είχες τηλεμεταφέρει ένα δαίμονα (μπορεί να ήταν ο ίδιος που σε κυνηγάει).

Τώρα, αποστολή σου, μάλλον (και το λέω με μεγάλη επιφύλαξη), είναι να εξασκήσεις τις δυνάμεις σου με σκοπό να διώξεις μια για πάντα από τη ζωή σου αυτό που σε κυνηγάει.

Αυτά από εμένα προς το παρόν...

Ελπίζω να βοήθησα! :)

Φιλικά,
Lady Nina

Witch Shadow
10-09-08, 21:03
Lady Nina
εψαξα να βρω αν υπαρχει δαιμονας (γνωστος δαιμονας) που να κατεχει την δυναμη της Τηλεμεταφορας, αλλα δεν βρηκα κατι. Οι περισσοτεροι γνωστοι δαιμονες διαθετουν Ψυχοκινηση, Αιωρηση, Ψευδαισθησεις, Μαντεια, Καταληψη, Προσελκυση, ESP, Τηλεπαθεια, Μαγεια, Καταρες, Δεσιματα, Συμβολαια και ο Ελεγχος των Στοιχειων της Φυσης.

Νηρηιδα
10-09-08, 21:23
Lady Nina σε ευχαριστω για το καλωσορισμα!
Δεν ειχα σκεφτει ποτε μια τετοια εκδοχη για τον παππου μου!Ηταν παντα καπως αποτομος και σιγουρα απολυτος σε ολα οποτε δεν ειχε παει εκει το μυαλο μου! Παντως σιγουρα ειχα κλειδωσει εγω γιατι ημουν μικρη και θεωρουσα πολυ σπουδαιο να αναλαμβανω τετοια ευθυνη για την ασφαλεια μας(Τωρα φυσικα μου ακουγεται ανοητο!) αλλα για αυτο μου το ζητουσαν.
Παντως βλεπω πως καταληγουμε ολοι στο οτι κατι αλλο περα απο μενα ευθυνεται. Γιατι απο οταν το ειπε η Εlfelia προσπαθησα να βρω οσα θα ταιριαζαν κι υστερα σκεφτηκα αυτο που Witch Shadow ειπε Συμφωνω οτι αν καταφερε να κανει Τηλεκινηση για μια ολοκληρη μερα, τοτε μπορουσε να κανει κατι πιο απλο απο αυτο..........Ειναι απο πααααρα πολυ παλια.. ουτε αυτα το ειχα σκεφτει ετσι! Αρχισα να αναρωτιεμαι αν οι εφιαλτες ειναι τελικα κατι παραπανω, ρωτησα τη μαμα μου αν θυμαται κατι που να ειχε γινει οταν ημουν μικρη. Μου ειπε ενα περιστατικο και μαζι ειναι ενα που ηξερα ηδη αλλα δεν ηθελα να πιστεψω, δεν ξερω αν εχουν σχεση αν και υποθετω πως παραειναι περιεργα γι αυτο και θα τα γραψω να μου πειτε τη γνωμη σας.
Αυτο που μου ειχε ηδη πει παλια ειναι οτι ειχε πιασει την πεθερα και την κουνιαδα της να κανουν μαγια, της ειπαν οτι ηταν απλως για να γυρισει πισω ο φιλος της κουνιαδας της(δηλ της θειας μου).Υστερα οταν ημουν 8 μηνων αρρωστησε ο πατερας μου απο καρκινο και η φιλη της που πιστευε σε αυτα και ειχε μαθει για τα μαγια ρωτησε εναν που "εβλεπε" χωρις ομως να του πει οσα ηξερε. Της ειπε οτι ειχαν κανει μαγια 2 γυναικες για την μαμα μου αλλα κατι συνεβει και τα πατησε πρωτα ο πατερας μου. Απλα εως και σημερα αρνουμε να το πιστεψω πως εχασα τον πατερα μου μονο γιατι καποιες εκαναν μαγια!Ποσο μαλλον αν αυτες ηταν η μητερα και η αδερφη του!
Αυτο που τωρα εμαθα ειναι πως ειχε ερθει ο πατερας της μαμας μου για μερικες μερες-μεναμε στην Αθηνα τοτε-και κοιμοταν στο καθιστικο του σπιτιου. Δυο μερες αργοτερα τον βρηκε απο τα χαραματα ξυπνιο και το ιδιο απογευμα ειπε μια δικαιολογια κι εφυγε.Χρονια μετα κι αφου ειχαμε ερθει πλεον εδω κι εμεις, της ειπε οτι εφυγε γιατι το βραδυ μολις ειχε ξαπλωσει μπηκε μια μαυροφορεμενη γρια στο δωματιο απο την πορτα και τον ρωτησε αγρια "ακομα εδω εισαι εσυ;"Και αρχισε να χτυπαει τις κουβερτες στα ποδια του με ενα κοντο ξυλο σαν ροπαλο η πλαστη.Υστερα εφυγε παλι απο την πορτα του δωματιου.Τοτε ακουσε εναν τρομερα δυνατο θορυβο που σηκωθηκε να δει αν επιασε μπορα αλλα δεν ηταν αυτο.Ε ηταν φυσικο να τρομαξει και να μεινει αυπνος, εφυγε αλλα δεν ειχε πει τιποτα τοτε για να μην τρομαξει την μαμα που ειχε ηδη πολλα στο κεφαλι της.
Αυτα ειναι.Αναρωτιεμαι αν οντως ειναι σχετικα και γι αυτο τελικα εβλεπα εφιαλτες με δαιμονες απο οταν μεναμε εκει. Αλλα ως τα 9 δεν θα συνεβαινε κατι; Η μηπως συνεβει και δεν το θυμαμαι η δεν το καταλαβα;
ελπιζω να δειτε καποια ακρη και να μην τα περιεπλεξα κι αλλο!!!
Δεν ειναι ολη μου η ζωη εκει,δηλ προσπαθω να μην μενει η σκεψη μου κολλημενη σε αυτο και ζω οσο πιο "normal" γινεταιΑλλα αυτες τις μερες με οσα μου ειπατε νομιζω οτι ειναι η πρωτη φορα που βλεπω απο τοσες πλευρες ολο αυτο που ζω και αυτο σιγουρα ειναι καλο :) γιατι τελικα μονη δεν καταφερα να εξηγησω τιποτα!(Α,να σημειωσω οτι α)οι παππουδες που εμεναν στο χωριο ηταν οι γονεις του πατερα μου κ β)αυτο που ακουσε ηχο σαν καταιγιδας μου θυμισε αμεσως οτι κι ο αλλος παππους ειχε ακουσει το ιδιο τοτε στην κουζινα κι ας ειπε μετα οτι "θα ηταν η ιδεα του".)

Elfelia
10-09-08, 21:37
Φιλη Νηρηιδα οπως ειπα κ στο προηγουμενο μνμ μ αρχιζω να αποκλειο το γεγονος της τηλεμεταφορας(ή της αστρικης προβολης)κ τα δυο για να δημιουργηθουν χρειαζονται μεγαλη ενεργεια οπου εσυ σιγουρα δεν ειχες αφου κοιμοσουν.
Ο παππους σ ισως να ειχε καποια παρομοια εμπηρια.Αν ζει ακομα μπορεις να τον ρωτησεις κ μαλλον θα σε παρει πιο πολυ στα σοβαρα γιατι δεν εισαι πλεον ενα εννιαχρονο κοριτσακι που οπως ελεγε ειδες καποιον εφιαλτη...

Lady Nina
10-09-08, 21:41
Lady Nina
εψαξα να βρω αν υπαρχει δαιμονας (γνωστος δαιμονας) που να κατεχει την δυναμη της Τηλεμεταφορας, αλλα δεν βρηκα κατι. Οι περισσοτεροι γνωστοι δαιμονες διαθετουν Ψυχοκινηση, Αιωρηση, Ψευδαισθησεις, Μαντεια, Καταληψη, Προσελκυση, ESP, Τηλεπαθεια, Μαγεια, Καταρες, Δεσιματα, Συμβολαια και ο Ελεγχος των Στοιχειων της Φυσης.

Witch Shadow, για να πω την αλήθεια, δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο,(ότι δηλαδή κάθε δαίμονας έχει διαφορετική δύναμη- μα, καλά! δεν έμαθα τίποτα από τις 'Charmed'; ) μια και δεν είμαι ειδική σε αυτά τα θέματα. Ό,τι λέω, το λέω με βάση τη λογική, τη διαίσθηση και τις εμπειρίες μου, όπως έχω ξαναπεί.

Θα ήθελα, όμως, να κάνω μια ερώτηση. 'Τηλεμεταφορά' και 'τηλεκίνηση' δεν είναι παρεμφερείς έννοιες; Θέλω να πω, το αποτέλεσμά τους δε θα ήταν το ίδιο: δηλαδή τη μεταφορά της φίλης μας από το κρεβάτι της στα κάγκελα της βεράντας; Και το λέω αυτό, διότι αν είναι παρεμφερείς έννοιες, τότε βρήκαμε το σωστό δαίμονα! Και το συμπέρασμα βγαίνει, διότι κάπου αναφέρεις τη δύναμη της 'ψυχοκίνησης', η οποία είναι μια άλλη λέξη για τη δύναμη της 'τηλεκίνησης', όπως γράφει στη Wikipedia στη σελίδα που παραθέτω:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%C E%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1

Δες το και πες μου, ως πιο αρμόδιος! :)

Φιλικά,
Lady Nina

Lady Nina
10-09-08, 22:03
Lady Nina σε ευχαριστω για το καλωσορισμα!
Δεν ειχα σκεφτει ποτε μια τετοια εκδοχη για τον παππου μου!Ηταν παντα καπως αποτομος και σιγουρα απολυτος σε ολα οποτε δεν ειχε παει εκει το μυαλο μου! Παντως σιγουρα ειχα κλειδωσει εγω γιατι ημουν μικρη και θεωρουσα πολυ σπουδαιο να αναλαμβανω τετοια ευθυνη για την ασφαλεια μας(Τωρα φυσικα μου ακουγεται ανοητο!) αλλα για αυτο μου το ζητουσαν.
Παντως βλεπω πως καταληγουμε ολοι στο οτι κατι αλλο περα απο μενα ευθυνεται. Γιατι απο οταν το ειπε η Εlfelia προσπαθησα να βρω οσα θα ταιριαζαν κι υστερα σκεφτηκα αυτο που Witch Shadow ειπε . ουτε αυτα το ειχα σκεφτει ετσι! Αρχισα να αναρωτιεμαι αν οι εφιαλτες ειναι τελικα κατι παραπανω, ρωτησα τη μαμα μου αν θυμαται κατι που να ειχε γινει οταν ημουν μικρη. Μου ειπε ενα περιστατικο και μαζι ειναι ενα που ηξερα ηδη αλλα δεν ηθελα να πιστεψω, δεν ξερω αν εχουν σχεση αν και υποθετω πως παραειναι περιεργα γι αυτο και θα τα γραψω να μου πειτε τη γνωμη σας.
Αυτο που μου ειχε ηδη πει παλια ειναι οτι ειχε πιασει την πεθερα και την κουνιαδα της να κανουν μαγια, της ειπαν οτι ηταν απλως για να γυρισει πισω ο φιλος της κουνιαδας της(δηλ της θειας μου).Υστερα οταν ημουν 8 μηνων αρρωστησε ο πατερας μου απο καρκινο και η φιλη της που πιστευε σε αυτα και ειχε μαθει για τα μαγια ρωτησε εναν που "εβλεπε" χωρις ομως να του πει οσα ηξερε. Της ειπε οτι ειχαν κανει μαγια 2 γυναικες για την μαμα μου αλλα κατι συνεβει και τα πατησε πρωτα ο πατερας μου. Απλα εως και σημερα αρνουμε να το πιστεψω πως εχασα τον πατερα μου μονο γιατι καποιες εκαναν μαγια!Ποσο μαλλον αν αυτες ηταν η μητερα και η αδερφη του!
Αυτο που τωρα εμαθα ειναι πως ειχε ερθει ο πατερας της μαμας μου για μερικες μερες-μεναμε στην Αθηνα τοτε-και κοιμοταν στο καθιστικο του σπιτιου. Δυο μερες αργοτερα τον βρηκε απο τα χαραματα ξυπνιο και το ιδιο απογευμα ειπε μια δικαιολογια κι εφυγε.Χρονια μετα κι αφου ειχαμε ερθει πλεον εδω κι εμεις, της ειπε οτι εφυγε γιατι το βραδυ μολις ειχε ξαπλωσει μπηκε μια μαυροφορεμενη γρια στο δωματιο απο την πορτα και τον ρωτησε αγρια "ακομα εδω εισαι εσυ;"Και αρχισε να χτυπαει τις κουβερτες στα ποδια του με ενα κοντο ξυλο σαν ροπαλο η πλαστη.Υστερα εφυγε παλι απο την πορτα του δωματιου.Τοτε ακουσε εναν τρομερα δυνατο θορυβο που σηκωθηκε να δει αν επιασε μπορα αλλα δεν ηταν αυτο.Ε ηταν φυσικο να τρομαξει και να μεινει αυπνος, εφυγε αλλα δεν ειχε πει τιποτα τοτε για να μην τρομαξει την μαμα που ειχε ηδη πολλα στο κεφαλι της.
Αυτα ειναι.Αναρωτιεμαι αν οντως ειναι σχετικα και γι αυτο τελικα εβλεπα εφιαλτες με δαιμονες απο οταν μεναμε εκει. Αλλα ως τα 9 δεν θα συνεβαινε κατι; Η μηπως συνεβει και δεν το θυμαμαι η δεν το καταλαβα;
ελπιζω να δειτε καποια ακρη και να μην τα περιεπλεξα κι αλλο!!!
Δεν ειναι ολη μου η ζωη εκει,δηλ προσπαθω να μην μενει η σκεψη μου κολλημενη σε αυτο και ζω οσο πιο "normal" γινεταιΑλλα αυτες τις μερες με οσα μου ειπατε νομιζω οτι ειναι η πρωτη φορα που βλεπω απο τοσες πλευρες ολο αυτο που ζω και αυτο σιγουρα ειναι καλο :) γιατι τελικα μονη δεν καταφερα να εξηγησω τιποτα!(Α,να σημειωσω οτι α)οι παππουδες που εμεναν στο χωριο ηταν οι γονεις του πατερα μου κ β)αυτο που ακουσε ηχο σαν καταιγιδας μου θυμισε αμεσως οτι κι ο αλλος παππους ειχε ακουσει το ιδιο τοτε στην κουζινα κι ας ειπε μετα οτι "θα ηταν η ιδεα του".)

Νηρηίδα, μην ανησυχείς, δεν τα περιέπλεξες καθόλου! Εγώ τουλάχιστον κατάλαβα τι ήθελες να πεις...

Λοιπόν...

Με τα νέα δεδομένα, αλλά και συνδυάζοντας την εμπειρία της μητέρας σου, αναρωτιέμαι μήπως ο δαίμονας που είχε δει η μητέρα σου στον καθρέφτη του ξενοδοχείου, την ακολούθησε από την Αγγλία στην Ελλάδα κι έτσι, από τότε αυτός άρχισε να ακολουθεί εσένα. Μπορεί, επίσης, και να την είχε ακολουθήσει από την Ελλάδα στην Αγγλία και να ήταν ο ίδιος που ίσως είχε 'κληθεί' από τη γιαγιά και τη θεία σου στα 'μάγια' που είχαν κάνει.

Αν προσέξεις, ταιριάζουν και οι ημερομηνίες: οι εφιάλτες σου με τους δαίμονες είχαν αρχίσει πριν τα έξι, ενώ η εμπειρία της μητέρας σου έγινε πριν 19 χρόνια, όταν δηλαδή εσύ ήσουν μόλις 5 χρονών, έτσι δεν είναι;

Αυτό που με παραξενεύει ακόμη περισσότερο είναι το γεγονός πως, από τη μία, η γιαγιά σου έπραξε (ή έπραττε ή πράττε) 'μάγια', ενώ ο παππούς σου (και άντρας της) είναι πολέμιος ακόμη και της ιδέας ότι αυτά υπάρχουν. Αυτό που μόλις μου πέρασε από το μυαλό είναι πως τη στάση του αυτή μπορεί να την υιοθέτησε μέτα το θάνατο του γιου του από τα 'μάγια', αν και δεν ξέρουμε αν είχε συνδέσει τα δύο γεγονότα μεταξύ τους, ούτε ακόμα κι αν ήξερε το γεγονός με τα 'μάγια' που έκαναν η κόρη και η γυναίκα του. Αν θες, μπορείς να το ψάξεις, πάντως!

Όσο για το δεύτερο περιστατικό που ανέφερες με τον παππού σου (από τη μεριά της μαμάς σου) και τη μαυροφορεμένη γριά, δεν έχω καταφέρει ακόμα να το συνδυάσω με τα υπόλοιπα λεγόμενά σου! Πάντως, ό,τι και όποτε θυμάσαι κάτι, γράφε το, μια και μπορεί να μας βοηθήσει!

Ελπίζω να βοήθησα... :)

Φιλικά,
Lady Nina

Witch Shadow
10-09-08, 22:14
Witch Shadow, για να πω την αλήθεια, δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο,(ότι δηλαδή κάθε δαίμονας έχει διαφορετική δύναμη- μα, καλά! δεν έμαθα τίποτα από τις 'Charmed'; ) μια και δεν είμαι ειδική σε αυτά τα θέματα. Ό,τι λέω, το λέω με βάση τη λογική, τη διαίσθηση και τις εμπειρίες μου, όπως έχω ξαναπεί.

Θα ήθελα, όμως, να κάνω μια ερώτηση. 'Τηλεμεταφορά' και 'τηλεκίνηση' δεν είναι παρεμφερείς έννοιες; Θέλω να πω, το αποτέλεσμά τους δε θα ήταν το ίδιο: δηλαδή τη μεταφορά της φίλης μας από το κρεβάτι της στα κάγκελα της βεράντας; Και το λέω αυτό, διότι αν είναι παρεμφερείς έννοιες, τότε βρήκαμε το σωστό δαίμονα! Και το συμπέρασμα βγαίνει, διότι κάπου αναφέρεις τη δύναμη της 'ψυχοκίνησης', η οποία είναι μια άλλη λέξη για τη δύναμη της 'τηλεκίνησης', όπως γράφει στη Wikipedia στη σελίδα που παραθέτω:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%C E%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1

Δες το και πες μου, ως πιο αρμόδιος! :)

Φιλικά,
Lady Nina

Οι δυο αυτες δυναμεις ειναι παρομοιες αλλα ο τροπος δρασης τους ειναι διαφορετικος. Στην Ψυχοκινηση απλα μετακινεις αντικειμενα που δεν βλεπεις (πισω απο τοιχους, μεσα στο χωμα, σε αλλες διαστασεις οταν εξελιχθει αρκετα, κτλ) οχι τοσο με τη δυναμη του Νου αλλα με τη δυναμη της Ψυχης. Στην Τηλεκινηση βασιζεσαι περισσοτερο στην δυναμη του Νου και στη δυναμη που της προσδιδουν τα συναισθηματα σου. Στην πρωτη ο Νους ειναι η κινηση και η Ψυχη η δυναμη και το αντιθετο στην δευτερη. Η Τηλεμεταφορα με την Τηλεκινηση δεν ειναι εννοιες παρεμφερεις ακριβως. Την Τηλεκινηση την ανελυσα ηδη. Η Τηλεμεταφορα απλως ειναι μετακινηση στοιχειωδους μοριων απο τον εναν χωρο στον αλλον χωρις να ειναι απαραιτητο να περασεις καποια πυλη, οπως πιστευεται.
Στις Charmed 8ελω να πιστευω οτι βασιζονται σε στοιχεια υπαρκτα...Φυσικα και κα8ε δαιμονας εχει μια ειδικη δυναμη-υπογραφη. Για σκεψου να ηταν ολοι ιδιοι σε δυναμεις.

Elfelia
10-09-08, 22:19
Aγαπητη Lady Nina μην ξεχναμε οτι το αρχικο γεγονος της Νηρηιδα ειχε συμβει στο χωριο(στο σπιτι του παππου κ της γιγιας)κ τα περισσοτερα περιστατικα που ανεφερε η Νηριηδα εχουν συμβει στο χωρια(οπου ηταν το απιτι του παππου κ της γιαγια)

Ελπιζω να καταλαβαινετε π το παω...

Κ για να σε βοηθησω αγαπητη Lady nina με την μαυροφορεμενη γυναικα οπως μ ειπαν(ή σε αυτην ή σε καποια αλλη σελιδα)οι δαιμονες παιρνουν οποια μορφη θελουν

Lady Nina
10-09-08, 22:48
Ευχαριστώ πολύ για τις επεξηγήσεις των εννοιών 'τηλεκίνηση', 'τηλεμεταφορά' και 'ψυχοκίνηση', Witch Shadow! Αφού ισχύουν αυτά που έγραψες, τότε, ναι, δεν μπορεί να ισχύει η ερμηνεία μου.

Θα ήθελα, όμως να σχολιάσω κάτι, και συγκεκριμένα την παρακάτω φράση:

Στις Charmed 8ελω να πιστευω οτι βασιζονται σε στοιχεια υπαρκτα...Φυσικα και κα8ε δαιμονας εχει μια ειδικη δυναμη-υπογραφη. Για σκεψου να ηταν ολοι ιδιοι σε δυναμεις.

Σκεφτόμενη τώρα τις Charmed, μια σειρά που έβλεπα φανατικά, εάν όντως στηρίζονται σε στοιχεία υπαρκτά, όπως θέλεις να πιστεύεις, και εάν θυμάμαι καλά, τότε όλοι ή οι περισσότεροι δαίμονες έχουν τη δύναμη να μεταφέρονται από το ένα μέρος στο άλλο, μεταφέροντας μάλιστα μαζί τους και αντικείμενα, ανθρώπους κτλ.

Για σκεφτείτε λοιπόν το ενδεχόμενο ο εν λόγω δαίμονας να μπήκε στο δωμάτιο που κοιμόταν η φίλη μας και να τη μετέφερε στη βεράντα κρατώντας την; Τι λέτε γι'αυτό; Βέβαια, μια σκέψη έκανα, οπότε δεν είμαι απόλυτη.

Όπως και να έχει, Witch Shadow, έχεις δίκιο αναφορικά με τις δυνάμεις των δαιμόνων: αν είχαν όλοι τις ίδιες, θα την είχαμε 'βάψει'!

Aγαπητη Lady Nina μην ξεχναμε οτι το αρχικο γεγονος της Νηρηιδα ειχε συμβει στο χωριο(στο σπιτι του παππου κ της γιγιας)κ τα περισσοτερα περιστατικα που ανεφερε η Νηριηδα εχουν συμβει στο χωρια(οπου ηταν το απιτι του παππου κ της γιαγια)

Ελπιζω να καταλαβαινετε π το παω...

Κ για να σε βοηθησω αγαπητη Lady nina με την μαυροφορεμενη γυναικα οπως μ ειπαν(ή σε αυτην ή σε καποια αλλη σελιδα)οι δαιμονες παιρνουν οποια μορφη θελουν

Αγαπητή Elfelia, ευχαριστώ πολύ και εσένα για τις επισημάνσεις σου! Όντως, αυτό με το χωριό είναι κάτι που το είχα προσέξει κι εγώ... Άρα συμφωνείς μαζί μου αναφορικά με το παππού της Νηρηίδας;

Και, ναι, νομίζω καταλαβαίνω που το πας!

Άρα, και η μαυροφορεμένη γριά ταιριάζει στην όλη υπόθεση, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ήθελε να διώξει τον παππού της Νηρηίδας! Αυτό μπορεί ίσως να μας το πει η ίδια, αν μπορεί να το συνδέσει με κάτι...

Φιλικά,
Lady Nina

Elfelia
10-09-08, 23:00
Aν οχι τον παππου την γιαγια...
Μν ξεχναμε οτι οι δαιμονες μονο να ανατευουν κ να δημιουργουν προβκηματα θελουν...
Κ ας το παρουμε με την λογικη γιατι να μην ενοχλησουν την γιαγια που στο κατω κατο ανακατευοταν με αυτα τα πραγματα κ μαλλον τον ειχε επικαλεστει κοιολας?Το οτι τον επικαλεστηκε δεν σημαινει οτι εγιναν κ φιλοι...

Νηρηιδα
10-09-08, 23:28
Lady Nina δυστυχως και οι παππουδες και η γιαγια μου εχουν πεθανει αν και να ζουσαν νομιζω παλι δεν θα ελεγαν κατι.Πιστευω πως ο παππους δεν ειχε ιδεα για το τι εκαναν η γυναικα κ η κορη του γιατι αν το ηξερε θα το ειχαν γραψει οι εφημεριδες!Γενικα ειχε κολλημα με το να εχει οικογενεια με αρχες ε και τα μαγια δεν ταιριαζουν σε αυτο.
Εχεις δικιο ταιριαζουν οι ημερομηνιες αλλα αν ειναι αυτο που με εχει βαλει στοχο γιατι ακουλουθησε τη μαμα μου στην Αγγλια ενω εγω ημουν εδω;αν παλι την ακολουθησε απο εκει δεν θα ειχε εκεινη στοχο;
Elfelia Το σπιτι στο χωριο το απεκτησαν οταν απο δυο ηλικιωμενους που προσεχαν οταν οι ιδιοι ηταν νιοπαντροι και ηθελαν αν κανουν αγορι να του δωσουν το ονομα του γιου τους που πνιγηκε, οπως και το εκαναν τελικα.Τωρα αν εκανε η γιαγια κατι εκει πριν μετακομισουν Αθηνα η οταν ξαναγυρισαν δεν το γνωριζω.
Τωρα σχετικα με τη μαυροφορεμενη,δεν μπορω να το καταλαβω γιατι να θελει να διωξει τον παππου μου!Ησυχος και αμιλητος ηταν γενικα ανθρωπος που δεν ανακατευοταν.Ουτε την ειδε κανεις αλλος πριν η μετα!
Να πω οτι δεν πηγαινω συχνα στην εκκλησια και προτιμω ενα μικρο εκκλησακι κοντα στο σπιτι μου που στο γυμνασιο πηγαινα, καθομουν ωρα μονη και ηρεμουσα.Ομως περνουσαν και πολυ αρνητικες σκεψεις απο το μυαλο μου γενικα για τα Θεια χωρις να το θελω. Μου ειπανε τοτε πως αυτο το παθαινουν πολλοι γιατι τους βαζουν τις ιδεες δαιμονια και οποτε το παθαινω να λεω "αν Χριστε μου ειναι δικο σου θελημα θα το δεχτω αν οχι προστατεψε με απο αυτες τις σκεψεις" και αληθεια απο τοτε μολις το λεω σβηνουν αμεσως.
Αλλα αν πραγματι κατι με εχει βαλει σημαδι δεν θα φυγει τοσο ευκολα ε; Και τι στην ευχη μπορει θελει απο μενα;!Αν ηταν να με...σκοτωσει :eek: δεν θα το ειχε κανει ηδη;

Lady Nina
10-09-08, 23:55
Lady Nina δυστυχως και οι παππουδες και η γιαγια μου εχουν πεθανει αν και να ζουσαν νομιζω παλι δεν θα ελεγαν κατι.Πιστευω πως ο παππους δεν ειχε ιδεα για το τι εκαναν η γυναικα κ η κορη του γιατι αν το ηξερε θα το ειχαν γραψει οι εφημεριδες!Γενικα ειχε κολλημα με το να εχει οικογενεια με αρχες ε και τα μαγια δεν ταιριαζουν σε αυτο.

Ευτυχώς ή δυστυχώς, καλή μου Νηρηίδα, τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται... Σκέφτηκες ποτέ τι μπορεί να τον οδήγησε στη φανατική άρνησή του για κάθετι μεταφυσικό; Υποθέσεις κάνω, αλλά επιμένω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως, ο,τιδήποτε από το παρελθόν σου ή αυτό των συγγενών σου: παππούδων, γιαγιάδων, της μητέρας και του πατέρα σου, μπορεί να φανεί χρήσιμο στην αναζήτησή σου, που πλέον, απ'ότι βλέπω, έχει γίνει και δική μας.

Και κάτι που πέρασε μόλις τώρα από το μυαλό μου: αφού η φίλη της μητέρας σου της είπε ότι τα 'μάγια' που προορίζονταν για εκείνη 'χτύπησαν' τον πατέρα σου, γιατί δεν στραφήκατε σε κάποιον πνευματικό, συγχρόνως με τις θεραπείες στα νοσοκομεία, για να σας βοηθήσει; Ή μήπως το κάνατε; Εκτός αν η φίλη της μητέρας σου το είπε αυτό αφ'ότου ο πατέρας σου είχε 'φύγει' (παρεπιπτόντως, είναι πολύ λυπηρό που τον έχασες τόσο μικρή - ζωή να έχετε να τον θυμόσαστε), οπότε ζητάω συγγνώμη.

Εχεις δικιο ταιριαζουν οι ημερομηνιες αλλα αν ειναι αυτο που με εχει βαλει στοχο γιατι ακουλουθησε τη μαμα μου στην Αγγλια ενω εγω ημουν εδω;αν παλι την ακολουθησε απο εκει δεν θα ειχε εκεινη στοχο;

Αυτό πάλι δεν μπορούμε να το ξέρουμε! Οι δαίμονες από ότι φαίνεται είναι απρόβλεπτοι... Μπορεί, βέβαια, να είχε αρχικά στόχο τη μητέρα σου και στη συνέχεια, να είδε έναν πιο ενδιαφέροντα στόχο, δηλαδή εσένα. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει, όμως! Υποθέσεις κάνουμε... ;)

Αλλα αν πραγματι κατι με εχει βαλει σημαδι δεν θα φυγει τοσο ευκολα ε; Και τι στην ευχη μπορει θελει απο μενα;!Αν ηταν να με...σκοτωσει δεν θα το ειχε κανει ηδη;

Απαντάω με τη σειρά.

Όντως, μάλλον δε θα φύγει και τόσο εύκολα. Κάτι που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου πνευματικού, αφού, απ'ότι κατάλαβα, πιστεύεις στο Θεό, παρ'ότι δεν πας πολύ συχνά εκκλησία.

Το τι μπορεί να θέλει από εσένα δεν το ξέρω. Μπορεί απλώς να μην έχει κάτι άλλο να κάνει. Να σημειώσω, όμως, πως κυνηγάνε συνήθως ανθρώπους με ιδιαίτερα 'χαρίσματα', και σύμφωνα με όσα μας έχεις πει, πιστεύω πως ανήκεις σε αυτή την κατηγορία ανθρώπων.

Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τα σχέδιά του. Μπορεί απλώς να περιμένει κάτι, ή να έχει 'φοβηθεί' από τις 'δυνάμεις' σου. Μην ξεχνάς πως ήδη, σύμφωνα με την εκδοχή μου, το έχει προσπαθήσει αυτό.

Αυτά...

Φιλικά,
Lady Nina

Νηρηιδα
11-09-08, 00:15
Witch Shadow "Στην Τηλεκινηση βασιζεσαι περισσοτερο στην δυναμη του Νου και στη δυναμη που της προσδιδουν τα συναισθηματα σου."

Αυτο ειχε συμβει εκεινη τη μερα!Απλα κοιτουσα κατι πχ μια πορσελανινη κουκλα που ειχα στη βιβλιοθηκη και ποτε δεν συμπαθησα το"γυαλινο βλεμμα"της :D και ημουν τοσο σιγουρη πως θα πεσει και θα σπασει που οταν συνεβει θεωρησα οτι ειναι απλα ηταν να γινει και δεν το προκαλεσα.Αυτο συνεβαινε ολη εκεινη τη μερα γι αυτο ειπα οτι στην αρχη γινοταν χωρις να το καταλαβαινω.
Εκανα μια ασκηση καιρο αργοτερα που αν εχεις ικανοτητα τιλεκινησης υποτιθεται την εξασκεις. Δεν επιανε παντα αλλα οταν γινοταν ειχα μετα πονοκεφαλο οπως οταν εριχνα τα χαρτια και την σταματησα.

Elfelia
11-09-08, 00:34
Νατες παλι μπροστα μ οι πορσελανινες κουκλες...
Ποτε μ δεν τις χονεψα, αλλα τον τελευταιο καιρο μ φαινονται λες κ θα παρουν μαχαιρι και θα με μαχαιρωσουν...

Τελειωςοff topic απλα μια αναφορα εκανα.... :)

Νηρηιδα ειχες πει σε κανεναν για εκεινη την μερα που μπορουσες να μετακινησεις αντικειμενα?πχ στην μαμα σ σε καποια/ον φιλη/ο σου?(αν εχεις απαντησει ξανα σε αυτην την ερωτηση συνχωρεσεμε για την απροσεξια μ)

Νηρηιδα
11-09-08, 00:42
Lady Nina Και κάτι που πέρασε μόλις τώρα από το μυαλό μου: αφού η φίλη της μητέρας σου της είπε ότι τα 'μάγια' που προορίζονταν για εκείνη 'χτύπησαν' τον πατέρα σου, γιατί δεν στραφήκατε σε κάποιον πνευματικό, συγχρόνως με τις θεραπείες στα νοσοκομεία, για να σας βοηθήσει; Ή μήπως το κάνατε; Εκτός αν η φίλη της μητέρας σου το είπε αυτό αφ'ότου ο πατέρας σου είχε 'φύγει' (παρεπιπτόντως, είναι πολύ λυπηρό που τον έχασες τόσο μικρή - ζωή να έχετε να τον θυμόσαστε), οπότε ζητάω συγγνώμη.

Καταρχην σε ευχαριστω. Η αληθεια ειναι πως οταν το ειπε η φιλη στη μαμα μου ηρθε στη Λαρισα(εδω μενω τωρα) και με τη βοηθεια της βρηκε εναν καλογερο -ερημιτης νομιζω ηταν η κατι τετοιο-ο οποιος της ζητησε ενα ρουχο του πατερα μου.Υστερα της ειπε πως πραγματι κατι του εχουν κανει και πρεπει επειδη διαβασε προσευχες στο ρουχο να ερθει μεσα σε τρεις μερες και ο ιδιος και ολα θα φτιαξουν.Τον ειδοποιησε η μαμα μου και ηθελε κι ο ιδιος να ερθει αλλα την επομενη της ειπε οτι αλλαξε γνωμη.Τον πιεσε και τελικα της ειπε οτι ο πατερας του ηταν αντιθετος με ολα αυτα τα"κατινιστικα".Και δυστυχως ο μπαμπας μου δεν του εφερνε ποτε αντιρρηση.Η μητερα μου ακομη πιστευει πως αν ειχε ερθει τοτε θα ειχε σωθει.
μπορεί να φανεί χρήσιμο στην αναζήτησή σου, που πλέον, απ'ότι βλέπω, έχει γίνει και δική μας Το οτι ασχολειστε με αυτο με κανει να νιωθω οτι δεν ειμαι τοσο μονη γιατι ακομα και η (μεχρι προσφατα :p )κολλητη μου μου ειχε πει παλια πως πρεπει να επισκεφτω καποιον ψυχιατρο γιατι μαλλον εχω σοβαρο προβλημα! Κι απο οσους γνωρισα κι ασχολουνται ειναι τοσο ασχετοι που μεχρι τραπεζακι μου προτειναν να δοκιμασουμε μηπως μου απαντησει κανενα πνευμα!Λες και ειναι σαν να παιρνεις τηλ. στις πληροφοριες καταλογου!!!
Elfelia οταν ηρθε ο οικογενειακος φιλος-που ανεφερα οτι εκεινος καταλαβε τι κανω-ηταν εκει η γυναικα του, η μαμα μου και η αδερφη μου.Η τελευταια μαλλον βρηκε κατι να με δουλεψει παρα το πηρε σοβαρα! :mad:
Επισης....Αμαν κι εγω!!!!μια σου λεω για καθρεφτες μια για πορσελανινες κουκλες...μονο να σου πω να δεις και το "Αυτο" ξεχασα να σε αποτελειωσω με εναν κλοουν! :) :D

Lady Nina
11-09-08, 01:13
Το οτι ασχολειστε με αυτο με κανει να νιωθω οτι δεν ειμαι τοσο μονη γιατι ακομα και η (μεχρι προσφατα :p )κολλητη μου μου ειχε πει παλια πως πρεπει να επισκεφτω καποιον ψυχιατρο γιατι μαλλον εχω σοβαρο προβλημα! Κι απο οσους γνωρισα κι ασχολουνται ειναι τοσο ασχετοι που μεχρι τραπεζακι μου προτειναν να δοκιμασουμε μηπως μου απαντησει κανενα πνευμα!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Δυστυχώς, αν και εγώ αρχίσω να μιλάω για μεταφυσικά θέματα με τους οικείους μου, οι περισσότεροι μάλλον θα με περάσουν για τρελή, και όποτε το έχω κάνει με έχουν ψιλοδουλέψει. Στενοχωριέμαι γι'αυτό, αλλά δεν μπορώ να τους αλλάξω μυαλά. Εσύ, τουλάχιστον, έχεις τη μητέρα σου που πιστεύει σε αυτά! Εγώ κανέναν (σχεδόν), γι'αυτό και μπαίνω εδώ...

Και μια συμβουλή! Ποτέ, μα ΠΟΤΕ, μην κάνεις 'τραπεζάκι' ή κάτι παρόμοιο!! Δεν έχω κάνει (και ούτε πρόκειται) αλλά από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, καλύτερα μακριά!!!

Φιλικά,
Lady Nina

Elfelia
11-09-08, 01:14
Το εχω δει 2-3 φορες αλλα ο λογος που φοβαμε τους κλοουν δεν ειναι αυτος...
Μν ανησυχεις εδω μεσα κανενας δεν θα σου πει να πας σε ψυχιατρο(μιλαω για τον εαυτο μ αλλα δεν νομιζω καποιος αλλος εδω μεσα να σου πει κατι τετοιο) ...γιατι πολυ απλα αν δεν πιστευαμε σε μεραφυσικα φαινομενα δεν θα ειχαμε κανει εγγραφη εδω μεσα...(κ παλι μιλαω για τον εαυτο μ αλπα νομιζω πω και τα υπολιπα μελη πιστευουν το ιδιο,αν καποιος διαφωνει ας μου το πει...ο καθενας λεει ελευθερα την γνωμη του) :)

Witch Shadow
11-09-08, 01:46
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Δυστυχώς, αν και εγώ αρχίσω να μιλάω για μεταφυσικά θέματα με τους οικείους μου, οι περισσότεροι μάλλον θα με περάσουν για τρελή, και όποτε το έχω κάνει με έχουν ψιλοδουλέψει. Στενοχωριέμαι γι'αυτό, αλλά δεν μπορώ να τους αλλάξω μυαλά. Εσύ, τουλάχιστον, έχεις τη μητέρα σου που πιστεύει σε αυτά! Εγώ κανέναν (σχεδόν), γι'αυτό και μπαίνω εδώ...

Και μια συμβουλή! Ποτέ, μα ΠΟΤΕ, μην κάνεις 'τραπεζάκι' ή κάτι παρόμοιο!! Δεν έχω κάνει (και ούτε πρόκειται) αλλά από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, καλύτερα μακριά!!!

Φιλικά,
Lady Nina

Θα συμφωνησω μαζι σου. Ειναι δυσκολο να μιλησεις για τετοια θεματα. Ευτυχως για μενα προσωπικα τελειωσαν ολα. Ξερουν μεν οτι ασχολουμαι αλλα δεν ξερουν ομως οτι τελειωσα κιολας. Ενα πραγμα εχω να πω, απο τα τοσα που εχω μα8ει σε αυτα τα χρονια, οτι καποια στιγμη 8α καταλαβουν. Αργα η γρηγορα θα καταλαβουν τι σημαινουν ολα αυτα για σενα και για τον καθενα. Θα καταλαβουν τι ειναι ολα αυτα που συζητας. Εδω σιγουρα παντως δεν 8α σε βγαλουν τρελη, psycho κ.α. Εδω ειναι ενα καταφυγιο για ολους αυτους που ενδιαφερονται και κοιτουν περα απο τις παροπηδες που βαζει ο συγχρονος κοσμος.

Νηρηιδα οντως μη κανεις ουτε το "τραπεζακι", ουτε το παρομοιο τον πινακα Ouija αλλα και οτι εχει να κανει με καλεσμα πνευματος. Αρκετες σκοτουρες δεν εχεις με τα περιστατικα? Χωρις παρεξηγηση... :o

Elfelia
11-09-08, 02:07
Νηριηδα θα συμφωνησω με τους παραπανω σε ολα τα θεματα... :)

Κ θα επισυμανω το να μην ασχοληθεις ποτε με καποια τελετη για να καλεσεις καποιο πνευμα ή καποιον δαιμονα...Εχει καει κοσμος απο αυτα...
Κ το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν τους βοηθησε πουθενα μονο μπελαδες τους εφερε...

(Νηρηιδα ξεχασα να σε ευχαριστησω που θυμασε κατι τοσο ασυμαντο, τις φοβιες μ.Ειναι συμαντικο για εμενα καποιο ατομο που γνωριζω τοσο λιγο να ξερει για αυτες τις 'χαζες'φοβιες,οπως λενε οι περισσοτεροι,κ οχι μονο να μην με πει τρελη που πιστευω σε αυτες τις βλακιες αλλα να με συμπονα,αν ειναι αυτη η καταληλη λεξη...)

Νηρηιδα
11-09-08, 02:34
Με τιποτα δεν θα εκανα επικληση πνευματος!!!! Οντως οσα εχω μου ειναι υπεραρκετα!!! Αλλα το ανεφερα για να καταλαβετε ποσο γνώστες ειναι οσοι εχω μιλησει :p
Ευτυχως το forum ειναι ελληνικο :) και ευτυχως το βρηκα πριν λιγες νυχτες που παλι αναζητουσα μια πιθανη εξηγηση! Γιατι ειναι τοσο ανακουφιστικο,σαν να βρισκομουν σε μια χωρα που δεν καταλαβαινα λεξη και ξαφνικα ακουσα κι αλλους που μιλανε την ιδια γλωσσα με εμενα!
Κι εγω πλεον εχω σταματησει να αναφερω οσα ζω κι ευτυχως που απο τους δικους μου με πιστευει η μαμα μου τουλαχιστον γιατι αλλιως θα με ειχε γεμισει ψυχοφαρμακα, αν οντως εχριζα ιατρικης βοηθειας θα τα επαιρνα αλλα τωρα δε νομιζω να εκαναν τιποτα!
Κατι αλλο που θυμηθηκα τωρα που αρχιζω να πιστευω πως οντως οι εφιαλτες εχουν σχεση με ολο αυτο,ειναι πως ενω δεν παραμιλαω γενικα στον υπνο μου, ακουσε η μητερα μαζι με την αδερφη μου να λεω συνεχεια μια λεξη ακαταλαβιστικη σαν ξενη πρεπει να ημουν 15 τοτε, το ιδιο μου ειχε πει ο φιλος μου οτι εκανα μια φορα αλλα αυτο στα 20. Αυτες τις δυο φορες που παραμιλησα στον υπνο μου ηταν η ιδια λεξη αλλα ηταν τοσο παραξενη που δεν τη θυμουνται, μπορει να ειναι ασχετο αλλα κατι με "ααρασσοον"η "αραρακααζο" κατι τετοιο. Παντως οταν με ξυπνησαν εγω μονο οτι παλι εφιαλτη εβλεπα θυμομουν. Με τοσους που εχω δει...ειχα αρχισει να γραφω βιβλιο σε στυλ S.king :D
Elfelia αν σε ελεγα τρελη για τις φοβιες σου η οσα εγραψα πως εζησα εως τωρα θα ηταν παραμυθια η απιστευτη γαιδουρα θα ημουν!!!Και οσοι σου λενε πως ειναι χαζες δε νομιζω να μη φοβουνται κατι εξισου"χαζο"!Αλλα ειναι παντα πιο ευκολο να θεωρεις ασημαντα τα προβληματα των αλλων...

Elfelia
11-09-08, 13:18
Νηρηιδα μ ευχαριστω για την κατανοηση...Με κανεις να νιοθω πολυ καλα... :o
Θα ρωτησω κατι τελειος χαζο,αλλα μηπως θυμασε τι εβλεπες...
Σιγουρα θα ειναι φυσικο να μην θυμασε αλλα λεω μηπω τυχον.... :)

evailias
11-09-08, 13:47
χαιρετω ολα τα παιδια του forum. διαβασα το θεμα της Νηιριδος και ομολογω οτι χαθηκα λιγακι :p . απλα θελω να πω για το περιστατικο με τον παππου που τον εδιωξε απο το σπιτι η γρια. μηπως τον εδιωξε γιατι ειχε καλη ενεργεια εν συγκρισει με το σπιτι και οι δαιμονες φοβηθηκαν? συγνωμη αν δεν το εχω εκφρασει καλα και δεν το καταλαβαινετε οπως το εννοω, αλλα απο οτι καταλαβα ο παππους μαλλον ηξερε τις δυναμεις του και δεν ηθελε να τις παραδεχθει. γνωμη μου παντα :)

Elfelia
11-09-08, 14:24
Καλος ηρθες αγαπητο μελος evailias!!! :)
Η εκδοχη σου εχει καποια βαση!!!

Χθες ρωτησα την γιαγια μ για να σιγουρευτω για κατι που μου ειχε πει πριν καιρο
κ εχει καποια σχεση με το θαμα μας,οπως ειπα δεν το ανεφερα νοριρερα γιατι ηθελα να σιγουρευτω....
Καποτε η γιαγια μου μου ειχε πει(ειχαμε συζητηση για τετοια θεματα κ μου το ανεφερε)πως στο χωριο οταν ηταν μικροι ο αδερφος της γυριζοντας στο χωριο ,για να πανε για καπνο,τον πηρε απο πισω μια μαυροφορεμενη γρια κ του ειπε εκεινο το να μην πανε για καπνο κ ετσι κ εκαναν αφου μολις το ειπε στην μητερα του εκεινη αμεσος εκανε αυτο που ειχε πει η μαυροφορεμενη γρια...Λετε να ηταν η ιδια ή μαλλον ο ιδιος δαιμονας ,οπως καταληξαμε χθες?και αν ναι γιατι μονιμος ανακατευεται σε ανουσια θαματα?(τι σημασια ειχε αν ο παππους της Νηριηδας θα καθοταν παρισσοτερες μερες στην Αθηνα κ τι σημασια θα ειχε αν η γιαγια μ δεν πηγενε για καπνο εκεινο το βραδυ?)

Lady Nina
11-09-08, 14:35
χαιρετω ολα τα παιδια του forum. διαβασα το θεμα της Νηιριδος και ομολογω οτι χαθηκα λιγακι :p . απλα θελω να πω για το περιστατικο με τον παππου που τον εδιωξε απο το σπιτι η γρια. μηπως τον εδιωξε γιατι ειχε καλη ενεργεια εν συγκρισει με το σπιτι και οι δαιμονες φοβηθηκαν? συγνωμη αν δεν το εχω εκφρασει καλα και δεν το καταλαβαινετε οπως το εννοω, αλλα απο οτι καταλαβα ο παππους μαλλον ηξερε τις δυναμεις του και δεν ηθελε να τις παραδεχθει. γνωμη μου παντα

Η ιδέα σου μπορεί να ισχύει. Μπράβο! :) Είναι κάτι που δεν είχε περάσει από το μυαλό μου.

Ωστόσο, από αυτά που έγραψες, έχω την εντύπωση πως έχεις μπερδέψει τους δύο παππούδες της Νηρηίδας μεταξύ τους. ;) Ο ένας, αυτός που τον έδιωξε η γριά από το σπίτι, ήταν ο πατέρας της μητέρας της, ενώ ο άλλος, που 'πολεμούσε' κάθετι μεταφυσικό, λέγοντας ότι δεν υπάρχει, ήταν ο πατέρας του πατέρα της, έτσι δεν είναι, Νηρηίδα; Μπορεί, βέβαια, να μην τα έχεις μπερδέψει και να εννοείς κάτι άλλο, οπότε σου ζητώ συγγνώμη, evailias! :)

Φιλικά,
Lady Nina

Νηρηιδα
11-09-08, 14:51
Lady Nina Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evailias
χαιρετω ολα τα παιδια του forum. διαβασα το θεμα της Νηιριδος και ομολογω οτι χαθηκα λιγακι . απλα θελω να πω για το περιστατικο με τον παππου που τον εδιωξε απο το σπιτι η γρια. μηπως τον εδιωξε γιατι ειχε καλη ενεργεια εν συγκρισει με το σπιτι και οι δαιμονες φοβηθηκαν? συγνωμη αν δεν το εχω εκφρασει καλα και δεν το καταλαβαινετε οπως το εννοω, αλλα απο οτι καταλαβα ο παππους μαλλον ηξερε τις δυναμεις του και δεν ηθελε να τις παραδεχθει. γνωμη μου παντα

Η ιδέα σου μπορεί να ισχύει. Μπράβο! Είναι κάτι που δεν είχε περάσει από το μυαλό μου.

Ωστόσο, από αυτά που έγραψες, έχω την εντύπωση πως έχεις μπερδέψει τους δύο παππούδες της Νηρηίδας μεταξύ τους. Ο ένας, αυτός που τον έδιωξε η γριά από το σπίτι, ήταν ο πατέρας της μητέρας της, ενώ ο άλλος, που 'πολεμούσε' κάθετι μεταφυσικό, λέγοντας ότι δεν υπάρχει, ήταν ο πατέρας του πατέρα της, έτσι δεν είναι, Νηρηίδα; Μπορεί, βέβαια, να μην τα έχεις μπερδέψει και να εννοείς κάτι άλλο, οπότε σου ζητώ συγγνώμη, evailias!

evailias Γεια σου κι απο εμενα!Ειναι ακριβως οπως τα ειπε η Lady Nina!οποτε αν μπερδευτηκες...λογικο! :) Αν οχι περιμενω τι ακριβως πιστευεις!!!

Ματ11
11-09-08, 14:59
Καλησπερα σας!!!
Οντως και εγω χαθηκα με αυτο το θεμα.
Πρωτον ηθελα να πω οτι καταλαβαινω γιατι ξεκινησε ετσι το θεμα (αρχισε με τι ποιο τρανταχτο), αν εγραφε ολα οσα της συμβαινουν κατα πασα πιθανοτητα να της λεγαν να παει να δει ψυχιατρο.
Δευτερον αυτα τα θεματα της περισσοτερες φορες δεν σε φοβηζουν εκεινη την στιγμη που τα βιωνεις απλα σε αφηνουν αφωνο και με πολλους προβληματισμους χωρις να σε εμποδιζουν στην καθημερινοτητα σου (οταν τα βλεπεις απο μικρη ηλικια τα θεωρεις δεδομενα)
Και τωρα ενα ερωτημα που μου δημιουργηθηκε ειναι αν εχεις σχεση εσυ με τα μαγια που καναν δηλαδη
Χωρις να ειμαι γνωστης κανενος απο τα θεματα αυτα οταν διαβασα για τα μαγια εκανα εναν συνδιασμο που δεν ειχα σκεφτει πριν. Μου συμβαινουν και εμενα πολυ περιεργα πραγματα απο πολυ μικρη, μου ειχε πει η μητερα μου οτι η μητερα και η αδερφη του παππου μου ειχαν κανει μαγια της γιαγια μου και τα βρηκε μια τσιγγανα που περνουσε αλλα η γιαγια μου την εδιωξε πριν της πει τιποτα, η τσιγγανα αυτη πηγε στην γειτονισσα και της ειπε που της τα ειχαν κανει πηγε τοτε η γειτονισσα της γιαγιας μου μαζι με την γιαγια μου και τα βρηκαν. Λεγετε οτι τα περασε η μητερα μου που ηταν εγκυος σε εμενα!
Περασε λοιπον απο το μυαλο μου μηπως το να περναει κανεις μαγια στην ηλιικα της αθοωτητας ή αγεννητου εχει καμια σχεση με αυτα που μας ή σου συμβαινουν?

Lady Nina
11-09-08, 15:16
Λετε να ηταν η ιδια ή μαλλον ο ιδιος δαιμονας ,οπως καταληξαμε χθες?και αν ναι γιατι μονιμος ανακατευεται σε ανουσια θαματα?(τι σημασια ειχε αν ο παππους της Νηριηδας θα καθοταν παρισσοτερες μερες στην Αθηνα κ τι σημασια θα ειχε αν η γιαγια μ δεν πηγενε για καπνο εκεινο το βραδυ?)

Απαντάω με τη σειρά!

Μπορεί να ήταν, μπορεί και να μην ήταν. Δεν ξέρουμε καν αν ήταν δαίμονας. Μπορεί να ήταν κάποια Αγία. Ή ακόμη και μια απλή θνητή γιαγιούλα. Αν, όμως, ήταν όντως δαίμονας, δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιος ήταν, μια και νωρίτερα σε αυτό το θέμα, ή στο θέμα 'Δαίμονας στον καθρέφτη;;;' (δε θυμάμαι ακριβώς), έχει αναφερθεί ότι οι δαίμονες μπορούν να παίρνουν όποια μορφή θέλουν.

Μπορεί για αυτόν ή για το Μεγάλο Σχέδιο του Θεού να μην είναι ανούσια. Τίποτα δεν είναι τυχαίο και όλα έχουν κάτι να συνεισφέρουν.

Όσο για την τελευταία ερώτηση, είναι πολύ μπερδεμένη η απάντηση που έχω σκεφτεί, και πολύ συγκεχυμένη στο μυαλό μου, οπότε δε θα την απαντήσω ακόμα!

Φιλικά,
Lady Nina

Νηρηιδα
11-09-08, 16:29
Elfelia καταρχην να σε ευχαριστησω που ρωτησες τη γιαγια σου! :) Πραγματικα δεν μπορω να συνδεσω αυτη τη μαυροφορα γρια με ολα τα αλλα και γιατι η8ελε να φυγει ο παππους απο το σπιτι, δεν ηταν η πρωτη φορα που ειχε μεινει μαζι μας,αν ειχε κατι που εμποδιζε 8α τον ειχε διωξει ισως νωριτερα!Αλλα παλι...ποτε δεν ξερεις τι και γιατι το κανουν.

Νηρηιδα μ ευχαριστω για την κατανοηση...Με κανεις να νιοθω πολυ καλα...
Θα ρωτησω κατι τελειος χαζο,αλλα μηπως θυμασε τι εβλεπες...
Σιγουρα θα ειναι φυσικο να μην θυμασε αλλα λεω μηπω τυχον....

Αχχχ! Τωρα 8α ζητησω εγω τη δικη σας κατανοηση γιατι αν ειναι χαζο να ρωτας αν θυμαμαι...ποσο χαζο θα ακουστει οτι κραταω ημερολογιο χροοοοονια και μαλιστα κραταω ολα τα τετραδια? :o

Δεν βρηκα αυτο που ειχα οταν ημουν 15 αλλα ενα απο τα τετραδια που ειχα στα 20 και το γραφω μεσα οποτε 8α μεταφερω το κομματι με τον εφιαλτη οπως το ειχα γραψει τοτε.
"...σημερα με ξυπνησε ο (φιλος μου) Λενε πως οταν σε ξυπνανε αποτομα ξεχνας τι ονειρευτηκες ε, βλακειες λενε! Παλι εφιαλτη ειδα και ρε γ***ειχα χαρει που ειχαν σταματησει τρεις βδομαδες τωρα.Το παραξενο ειναι πως μου ειπε οτι ελεγα μια λεξη περιεργη και κατι απο αραρακοαζορον η αραξαα-...κατι τετοιο τελος παντων οπως ειχε γινει τοτε στο γυμνασιο και με δουλευε η (αδερφη μου) για μερες(...)Στην αρχη ηταν ενα απο τα γνωστα κομματια αντε παλι νυχτα,ερημια,πανσεληνος μεγαλη σαν εφε κακης ταινιας τρομου. Υστερα περπατουσα και ηξερα απο τον δρομο που βλεπω συχνα οτι παλι ηταν ονειρο αλλα ρε γ*** παλι δεν μπορεσα να το σταματησω. Στην αρχη ηταν ευχαριστο, συναντησα τον(φιλο μου)και μου ειπε πως μου ετοιμασε μια εκπληξη αλλα μετα μπηκαμε μεσα σε κοσμο και τον εχασα, εστριψα σε ενα σοκακι και χα8ηκαν ολοι.Στο τελος του ειχε σκαλακια και ηταν κατι σπασμενα καγκελα, νεκροταφειο ηταν τελικα αλλα πολυ μικρο και κακοφωτισμενο-δευτερο κακο εφε δηλ-.Γυρισα να φυγω και ειδα στην αρχη του δρομου-που ειχε γινει πιο μακρυς και στενος-μια αντρικη φιγουρα. Πηγα να πλησιασω γιατι δεν εβλεπα καν το προσωπο του αλλα καταλαβα οτι ηταν δαιμονας γιατι τρομαξα τοσο πολυ απο την κακια του.Αυτον τον τρελο πανικο που με πιανει κα8ε φορα λες και δεν ξερω οτι ειναι ονειρο αλλα αλη8εια ή μαλλον σαν ρε να μην ειναι απλως αλη8εια, παραειναι αλη8ινα αυτα που νιω8ω που και ξυπνια ακομα λιγοτερο εντονα 8α ηταν!Δεν τρεμω απλα, ΤΡΕΜΕΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΛΕΜΕ!!!που ηθελα να τρεξω αλλα δεν μπορουσα!Αρχισε να ερχεται κατα πανω μου και φορουσε μονο παντελονι πιζαμας!!!!Πριν με προλαβει καταφερα να διωξω το μουδιασμα αλλα για ανταλλαγμα μου ενιωσα εναν ΦΟΒΕΡΟ πονο στο μετωπο αναμεσα στα ματια-και υστερα λενε στα ονειρα δεν πονας-και περασα μεσα στο νεκροταφειο, περασα πανω απο εναν τοιχο και τεραστιες γατες εκοβαν βολτες σε μια πιλοτη οπου οι τοιχοι ηταν γεματοι κρανια.(τα γνωστα δηλ) Το 8εμα ειναι πως οσο ετρεχα με προλαβαινε και οταν εστριψα βρε8ηκα στον κεντρικο δρομο του χωριου.Με επιασε αλλα ειχε αλλαξει παλι.Πολυ ψηλος, μελαχροινος με αγρια γενεια σαν καρφια και ντυμμενος με μαυρα.Δεν ηταν ασχημος, κακος ηταν.Ειχε κατι το χυδαιο, το ανωμαλο, το μπλιαχ! Με αρπαξε να με φιλησει και οταν σκεφτηκα να σταματησει και να ξυπνησω ακουσε τι σκεφτηκα και μου ειπε αν 8ελω να γινει πρωτα να του χαρισω μια αδεια κορνιζα.Βασικα μετα δεν θυμαμαι κα8αρα μονο οτι νευριασα τρελα που μου το ζητησε αυτο και κατι του ελεγα,αν και προσπα8ουσε να μου "παγωσει"το στομα και παλι πονουσα.Μετα αρχισε να αλλαζει και να βγαζει κατι σαν λεπια και με καρφωσαν τα νυχια στα μπρατσα σαν του Φρεντυ Γκρουγκερ αλλα παλι τα ματια με λαχταρισαν,τα ματια του που εγιναν χωρις να φαινεται το ασπραδι και κιτρινα σαν κατουρο γατας του παλιολακαμα! Πρεπει να του ελεγα αυτο που ακουσε ο (φιλος μου) γιατι καπου τοτε πρεπει να με ξυπνησε.Αλλα γιατι δε 8υμαμαι τι ελεγα; Και καλα εγω οι αλλοι που ηταν ξυπνιοι και τοτε και ο.. τωρα γιατι δεν την 8υμουνται?!Ποοοοοοσο περιεργη μπορει να ειναι πια?!Και ειναι δυνατον να νευριασα για μια αδεια κορνιζα?καλα κι αυτος τοσα μαγαζια δεν επαιρνε μια να τελειωνουμε εμενα βρηκε?Τι λεω????Α ρε απλα παλι εχω αυτη τη χαλια αισ8ηση οπως κα8ε φορα, σαν να ημουν στην κηδεια μου νιω8ω ρε γ***Χα!!!Πες μας και κατι πρωτοτυπο!!! Και υστερα λεει ο ονειροκριτης ο δαιμονας στον υπνο ειναι λεφτα!Φτωχη και παλι φτωχη!!!!!!!!!!!!!Γιατι δεν μπορω να βλεπω νορμαλ ονειρα οπως ολος ο κοσμος?(...)"

Αυτο ηταν...Τωρα που το ξαναειδα και σκεφτομαι μπορει οντως να ειναι δαιμονας και οχι απλως εφιαλτης, ανατριχιασα για το πως ενιωθα αν και ακρη με τη λεξη δε βγαινει :(

Lady Nina
11-09-08, 17:27
Ποπο, Νηρηίδα, δε θά'θελα με τίποτα να ήμουν στη θέση σου!

Αν και έχω δει κι εγώ ζωντανά όνειρα με δαίμονες, ακόμα και με τον ίδιο τον εξω-απο-εδώ, τώρα που θυμάμαι... Μάλιστα, ίσως κάποια άλλη στιγμή να τα θυμηθώ πιο λεπτομερώς και να τα γράψω.

Και να συμπληρώσω και κάτι άλλο: δεν είναι καθόλου, μα ΚΑΘΟΛΟΥ, χαζό να κρατάς ημερολόγιο! Κι εγώ συνήθιζα να κρατάω, (και μάλιστα έχω φυλάξει αυτά που έγραφα) όμως, δυστυχώς, τώρα πλέον έχω σταματήσει... :(

Και να φανταστείς πως αυτές τις τελευταίες μέρες που άνοιξα κι εγώ κάποια θέματα, ευχόμουν να είχα κρατήσει κάπου τα γεγονότα, σε κάποιο ημερολόγιο, έτσι ώστε να τα θυμάμαι καλύτερα... Σύμπτωση, ε;

Φιλικά,
Lady Nina

Elfelia
11-09-08, 17:51
Σημερα το πρωι πηρα τηλ την αδερφη της γιαγιας μου κ την ρωτησα αν οντος ειχε συμβει κατι τετοιο ή ολα ηταν μπαρουφες της γιαγιας μ κ μου ειπε πως οντος κατι τετοιο ειχε συμβει.Βεβαια κανονικα θα επερνα να παρω τον αδερφο της, ο οπιος το εζησε, αλλα ποτε δεν ειχαμε ιδιεταιρες σχεσης οστε να τον παρω κ να τον ρωτησω(θα με περναγε για τρελη αν τον επερνα στο ξεκερφοτο να τν ρωτησω κατι τετοιο)Βεβαια θα μου πειτε οτι μπορει απλος να το ειπε για να γλυτοσει την δουλεια αλλα υπαρχουν 2 εξηγησεις:
α)εκεινον τον καιρο ειχε γνωρησει την γυναικα του ή οπιοα ειχε το διπλανο χωραφι, κ το μονο που δεν ηθελε ηταν να γλυτωσει την δουλεια
β)δεν ειχε νοημα να πει κατι τετοιο αφου ηξερε πως οτι κ να γινοταν η μητερα του δεν θα αφηνε την δουλεια

Κ ερωτω γιατι η μητερα της γιαγιας μ αφου ηταν τοσο τιπικη στα χωραφια απο κατι τοσο ασυμαντο(για κατι που ειπε ο 20χρονος γιος της κ το π[οιο λογικο ηταν να ψαχνει αφορμη να γλυτοσει την δουλεια) αφησε την δουλεια χωρις δευτερη σκεψη?

Τεσπα εκει που ηθελα να καταληξω ηταν πως ολο αυτο με την μαυροφορεμενη γρια δεν ηταν δικαιολογια...

Τωρα οσον αφορα το ονειρο ειναι οντος αρκετα περιεργο κ θα προσπαθησω να δω αν θα βρω κατι για την λεξη που ελεγες στον υπνο σου...Αυτα προσορινα...

Νηρηιδα
11-09-08, 18:05
καλησπερα Ματ11!Αρχιζω λιγο αναποδα σε οσα εγραψες!

Ματ11 Περασε λοιπον απο το μυαλο μου μηπως το να περναει κανεις μαγια στην ηλιικα της αθοωτητας ή αγεννητου εχει καμια σχεση με αυτα που μας ή σου συμβαινουν? Ειδικος εχει φανει ηδη οτι δεν ειμαι! Απο οσα εχω ακουσει και διαβασει μονο, λενε οτι αυτο μπορει να συμβει, αν μια εγκυος γινει στοχος μαγειας τοτε επηρεαζεται και το εμβρυο. Αφου λενε πως τα μαγια ειναι αρνητικη ενεργεια τοτε λογικο μου φαινεται να περναει ως ενεργεια και στο 2ο σωμα που ειναι μεσα στο 1ο! Αλλα παλι 8α σου απαντησει καλυτερα καποιος που γνωριζει σιγουρα!

Δευτερον αυτα τα θεματα της περισσοτερες φορες δεν σε φοβηζουν εκεινη την στιγμη που τα βιωνεις απλα σε αφηνουν αφωνο και με πολλους προβληματισμους χωρις να σε εμποδιζουν στην καθημερινοτητα σου (οταν τα βλεπεις απο μικρη ηλικια τα θεωρεις δεδομενα) Ετσι ειναι και για μενα.Γι αυτο πιστευω -με το μυαλο που εχω τωρα- οτι στα 9 δεν τρομαξα κοιτωντας το κενο γιατι δεν...δεν προλαβα! Και μετα απο τοσα χρονια πραγματι ειναι αυτο που λενε οτι ολα τα συνη8ιζει ο αν8ρωπος...αν και αυτο δεν σημαινει οτι 8ελω να μα8ω να ζω με αυτο χωρις να μα8ω τι και πως αν το ξεφορτω8ω ακομα καλυτερα! ;)

Witch Shadow
11-09-08, 18:42
Νηρηιδα και Ματ11
Τα μαγια, και δη τα σκοτεινα, ειναι ευκολο να περασουν απο την μανα στο εμβρυο. Ακομα και οταν ειναι στους 2 πρωτους μηνες, οπου ειναι μια σταλια. Αν μαλιστα τα μαγια ειναι αρκετα ισχυρα και δεν εχουν στοχο τη μανα ακριβως αλλα το εμβρυο μπορουν να φερουν σαν αποτελεσμα την αποβολη ή αν οχι το θανατο μεσα στον πλακουντα. Τετοιες παλιες συνταγες ειναι πολλες δυστυχως και σαν βασικο συστατικο ειχαν τα εμμηνα της μανας-θυμα, πριν μεινει εγκυος. Στο χωριο μου πολλες γυναικες εχαναν τα μωρα τους πριν ακομα γεννηθουν. Και ολα αυτα γιατι μετα απο τον τοκετο βρηκαν τα Μαυρα Μαγια. Αλλα το κακο ειχε γινει ηδη. Αν υπαρχει κατι αλλο ευχαριστως να το αναφερω.

Ματ11
11-09-08, 20:37
Νηρηιδα και Ματ11
Τα μαγια, και δη τα σκοτεινα, ειναι ευκολο να περασουν απο την μανα στο εμβρυο. Ακομα και οταν ειναι στους 2 πρωτους μηνες, οπου ειναι μια σταλια. Αν μαλιστα τα μαγια ειναι αρκετα ισχυρα και δεν εχουν στοχο τη μανα ακριβως αλλα το εμβρυο μπορουν να φερουν σαν αποτελεσμα την αποβολη ή αν οχι το θανατο μεσα στον πλακουντα. Τετοιες παλιες συνταγες ειναι πολλες δυστυχως και σαν βασικο συστατικο ειχαν τα εμμηνα της μανας-θυμα, πριν μεινει εγκυος. Στο χωριο μου πολλες γυναικες εχαναν τα μωρα τους πριν ακομα γεννηθουν. Και ολα αυτα γιατι μετα απο τον τοκετο βρηκαν τα Μαυρα Μαγια. Αλλα το κακο ειχε γινει ηδη. Αν υπαρχει κατι αλλο ευχαριστως να το αναφερω.Θελω να τονισω οτι αυτο ηταν μια σκεψη οχι οτι ειναι και δεδομενο αλλα ειπες οτι μπορει να φερνουν αποβολες, υπαρχει περιπτωση να εχεις ακουσει ή διαβασει να επιρεαζετε το εμβρυο διαφορετικα? Δηλαδη να εχει καποιες ποιο ιδιαιτερες δυναμεις ή μια πολυ αρνητικη ενεργεια?

Witch Shadow
11-09-08, 21:13
Θελω να τονισω οτι αυτο ηταν μια σκεψη οχι οτι ειναι και δεδομενο αλλα ειπες οτι μπορει να φερνουν αποβολες, υπαρχει περιπτωση να εχεις ακουσει ή διαβασει να επιρεαζετε το εμβρυο διαφορετικα? Δηλαδη να εχει καποιες ποιο ιδιαιτερες δυναμεις ή μια πολυ αρνητικη ενεργεια?

Μπορει το μωρο/εμβρυο να αποκτησει τοσο πολυ αρνητικη ενεργεια απο μαγια, σε σημειο να του ερχονται ολα στραβα (σαν να λεμε κινουμενη καταστροφη/γκαντεμια) γινεται. Εξαρταται επισης αν κατα την περιοδο της εγκυμοσυνης καποια μαγισσα/μαγος αντιστρεψει την αρνητικοτητα ή θετικοτητα της ψυχη του μωρου (συνηθως ειναι απο θετικη σε αρνητικη). Τοτε μπορει να αποκτησει καποιες ιδιαιτερες δυναμεις. Αλλα δεν ειναι κατι σιγουρο. Αν το μωρο οσο ειναι στην κοιλια της μανας του το "ποτιζουν" με αρνητικοτητα τοτε εχει πολλες πιθανοτητες να εμφανισει καποιες ικανοτητες. Δεν ξερω αν αυτα ειναι η απαντηση που θελεις. Μηπως δεν καταλαβα καλα τι ζητουσες...

Ματ11
11-09-08, 21:22
Μπορει το μωρο/εμβρυο να αποκτησει τοσο πολυ αρνητικη ενεργεια απο μαγια, σε σημειο να του ερχονται ολα στραβα (σαν να λεμε κινουμενη καταστροφη/γκαντεμια) γινεται. Εξαρταται επισης αν κατα την περιοδο της εγκυμοσυνης καποια μαγισσα/μαγος αντιστρεψει την αρνητικοτητα ή θετικοτητα της ψυχη του μωρου (συνηθως ειναι απο θετικη σε αρνητικη). Τοτε μπορει να αποκτησει καποιες ιδιαιτερες δυναμεις. Αλλα δεν ειναι κατι σιγουρο. Αν το μωρο οσο ειναι στην κοιλια της μανας του το "ποτιζουν" με αρνητικοτητα τοτε εχει πολλες πιθανοτητες να εμφανισει καποιες ικανοτητες. Δεν ξερω αν αυτα ειναι η απαντηση που θελεις. Μηπως δεν καταλαβα καλα τι ζητουσες...Μια χαρα ειναι απαντηση και σε ευχαριστω πολυ.
Αρα στο θεμα μας, δεν υπαρχει περιπτωση η Νηριηδα να περασε μικρη τα μαγια και ενας δαιμονας να την εβαλε στο ματι ειτε γιατι ειχε ιδιαιτερες δυναμεις ειτε τις αποκτησε περνοντας τα .

Raistlin
12-09-08, 02:14
διαφωνώ σε κάποια σημεία. Σχετικά με την υλοποίηση του αστρικού σώματος. Δεν νομίζω πως κάτι τέτοιο γίνεται γιατί θα είχε κάποια επίπτωση στην είδη υπάρχουσα ύλη. εκτός του ότι η φίλη μας θα πέθαινε λόγο της ενέργειας που θα έδινε στην προσπάθεια. Αστρική προβολή σημαίνει επίσκεψή της διάστασης αστρικό πεδίο και δεν έχει σχέση με το υλικό πεδίο. αλλά και να γίνει κάπου αλλου θα υπάρξει έλλειμμα. εκτός αν η ενέργεια μετατραπεί σε ύλη οπότε αν δεν πεθάνει θα αναγκαστεί να μείνει στο κρεβάτι για μέρες το λιγότερο...Στην γη θα ήταν η συνείδηση που αποχωρίστηκε το σώμα. Και στην τηλεμεταφορά δυσκολεύομαι να πιστέψω...Πόσα μόρια απαρτίζουν το σώμα? τι θα γινόταν αν όλα τα μόρια του σώματος διαχωρίζονταν?
και πως ξέρουμε πως μετά θα ξαναενωνόταν... σωστά...?(χημεία) Άσε που με την εξαύλωση θα τελείωναν τα πάντα μιας και θα χρησιμοποιούσε όλη της την ενέργεια για αυτό.
Δεν έχω ακούσει κανένα περιστατικό εξαύλωσης ή υλοποίησης του αστρικού σώματος (που όπως είπα το αστρικό πεδίο (αν υπάρχει) δεν έχει άμεση σχέση με την γη).

Γέρο-δαίμονας: πριν καιρό ψάχνοντας στο δίκτυο είδα την αναπαράσταση ενός που δεν θυμάμαι ποιος είναι σαν γέρος με πολλά μαλλιά και γένια...

Επίσης σε μια επίκληση δαίμονα όταν δεν πάρεις σωστά μέτρα προφύλαξης και βρεί άνοιγμα ο δαίμονας τότε το λιγότερο θα είναι να υποφέρεις από εφιάλτες.

Όταν ένα ξόρκι-επίκληση δεν πάει καλά, υπάρχει η δυνατότητα επίκλησης ενός πνεύματος-φύλακα ας το πω που θα αναστείλει τις επιπτώσεις που συνήθως είναι κατάρα, για λίγο καιρό. Η μαυροφορεμένη γριά όπως ανέφερες δεν χτύπαγε τον παππού σου αλλά (κάτι σ)τα παπλώματα αν κατάλαβα καλά άν είναι έτσι τότε δεν μίλαγε στον παππού σου, και εξ άλλου αφού ήθελε να διώξει τον παππού σου γιατί έφυγε πριν φύγει ο παππούς σου?
αυτά τα ...λίγα για την ώρα (που είναι τώρα!)

Υ.Γ όλα αυτά αποτελούν προσωπική μου άποψη και συμπεράσματα και έχω ούτε σκοπό να τα επιβάλω ούτε να προσβάλω κανέναν. Και άν ο τόνος μου είναι λίγο απότομος ζητώ συγνώμη αλλά είναι και λόγο περασμένης ώρας...

Νηρηιδα
12-09-08, 02:18
Λοιπον! Οσα ρωτησες Ματ11 και οσα απαντησες Witch Shadow με κανανε να σκεφτω οτι μπορει να εχουν σχεση με εμενα! Τeλικα ισως ηταν εξαρχης σωστο αυτο που μου ειχες πει Witch Sandow οτι αυτο μαλλον ξεκιναει πολυ πριν τα 9 μου. Το λεω γιατι ειπες στο τελευταιο μνμ σου
Μπορει το μωρο/εμβρυο να αποκτησει τοσο πολυ αρνητικη ενεργεια απο μαγια, σε σημειο να του ερχονται ολα στραβα (σαν να λεμε κινουμενη καταστροφη/γκαντεμια) γινεται

Απο τις πρωτες αναμνησεις που εχω ειναι τη γιαγια μου να μου λεει <<εσυ φταις γρουσουζικο απο την ημερα που γεννη8ηκες αρρωστησε ο πατερας σου>> Στην αρχη οταν το 8υμομουν δεν ηξερα αν ηταν κατι που ειχα φανταστει η οχι και μου ειπε η μητερα μου οτι οντως ειχε γινει, την ακουσε και η ιδια, μαλωσε με πηρε και φυγαμε. Αν το συνδιασω με το οτι δεν χαρηκε κα8ολου οταν γεννη9ηκε κι αλλο κοριτσι... και ημουν 8 μηνων οταν αρρωστησε ο πατερας μου οχι νεογεννητο. Βασικα ακομα οποτε εχω μια αναποδια το σκεφτομαι και πολλες φορες προσπα8ω να πεισω τον εαυτο μου πως δεν ειχε δικιο.

Lady Nina Αν και έχω δει κι εγώ ζωντανά όνειρα με δαίμονες, ακόμα και με τον ίδιο τον εξω-απο-εδώ, τώρα που θυμάμαι... Μάλιστα, ίσως κάποια άλλη στιγμή να τα θυμηθώ πιο λεπτομερώς και να τα γράψω.
Κι εγω εχω δει τον ακατανομαστο αλλα ποτε ως μορφη μονο οτι προσπα8ει να μπει στον χωρο που ειμαι και κραταω την πορτα, αυτο βεβαια το εχει δει και η μαμα μου αλλα και αλλοι μου το ειπαν αρα μπορει να ειναι συνη8ισμενο ονειρο.
Παντως και αυτο στον ονειροκριτη για λεφτα το ερμηνευε!!! Καλα κανω και δεν πιστευω σε ονειροκριτες :p

Αυτο που ειπε η Elfelia τελικα ειμαι σιγουρη, το ακουσα σαν ιστορια στο χωριο αλλα χωρις περιγραφη της οντοτητας.Οτι αν πηγαιναν για τα καπνα οι γυναικες-αυτο σημαινει οτι ξεκινουσαν αξημερωτα-δεν επρεπε να απαντησουν οταν τις φωναζαν με το ονομα γιατι δεν ηταν φιλη τους.Πως μια κοπελα ακουσε να τη φωναζει μια φιλη της αλλα νυσταζε και σηκω8ηκε αργοτερα να παει, περνωντας για να παρει τη φιλη της που πιστευε 8α ειχε 8υμωσει, δεν την βρηκε και τελικα κανεις δεν την ειδε απο τοτε. Θεωρω οτι μοιαζει καπως ε? Αν και νομιζω πως σε αρκετα χωρια γυρω απο την Καβαλα ισως και την Ξαν8η θα εχουν ακουστει παρομοιες ιστοριες.

Νηρηιδα
12-09-08, 02:31
Raistlin. Αστρική προβολή σημαίνει επίσκεψή της διάστασης αστρικό πεδίο και δεν έχει σχέση με το υλικό πεδίο. αλλά και να γίνει κάπου αλλου θα υπάρξει έλλειμμα. εκτός αν η ενέργεια μετατραπεί σε ύλη οπότε αν δεν πεθάνει θα αναγκαστεί να μείνει στο κρεβάτι για μέρες το λιγότερο...
Δεν εμεινα στο κρεβατι για μερες τοτε. Αλλα αυτο εγινε οταν γυρισαμε σπιτι μετα το δευτερο περιστατικο που ειχα γραψει. Γενικα κατι με ειχε πιασει εκεινον τον καιρο. Εμενα μεχρι το πρωι ξυπνια και ολα τα εβλεπα 8ολα, ονειρικα ολες τις ωρες, εκανα λενε σαν να ημουν υπνοβατης οχι ξυπνια και μετα απο αρκετες μερες που γινοταν αυτο κοιμη8ηκα για μια βδομαδα!Αυτο το θυμαμαι μονο ως διαλειμματα μαυριλας οταν με σερνανε για να φαω. Ειχανε φωναξει τον παιδιατρο αλλα δεν ειχα τιποτα και περασε μονο του, αν δεν μου λεγανε ποσες μερες ηταν δεν 8α μπορουσα να πω αν ηταν μια ή ενας μηνας.Αλλα μετα ημουν σχεδον το ιδιο καλα με πρωτα.
Λες να ειναι και αυτο σχετικο; Γιατι ηταν απο αυτα που δεν ειχα συνδιασει ποτε, ειναι τοσα τελικα αυτα που εβλεπα ως ασχετα!Που δεν ειχα σκεφτει και ελεγα πως ολα αρχισαν απο τοτε που βρεθηκα εξω χωρις να ξερω το πως! Κι αν δεν μου λεγατε ολα αυτα εως τωρα ακομη ως ασχετα 8α 8υμομουν!

Οσο για την ωρα που σε κανει πιο αποτομο, αν και δεν μου φανηκε κατι τετοιο και νομιζω πως δεν 8α το πω μονο εγω, κοιτα μονο τι ωρες εχω γραψει τα περισσοτερα μνμ! :) ;)

Και ξεχασα να πω πως ναι, δεν χτυπουσε τον ιδιο, ειχε μαζεψει τα ποδια του αλλα εκεινη χτυπουσε τα σκεπασματα εκει που δεν ειχαν τιποτα απο κατω, δεν προσπα8ησε να χτυπησει τον ιδιο.

Witch Shadow
12-09-08, 10:53
Aρχική Δημοσίευση απο Raistlin
διαφωνώ σε κάποια σημεία. Σχετικά με την υλοποίηση του αστρικού σώματος. Δεν νομίζω πως κάτι τέτοιο γίνεται γιατί θα είχε κάποια επίπτωση στην είδη υπάρχουσα ύλη. εκτός του ότι η φίλη μας θα πέθαινε λόγο της ενέργειας που θα έδινε στην προσπάθεια. Αστρική προβολή σημαίνει επίσκεψή της διάστασης αστρικό πεδίο και δεν έχει σχέση με το υλικό πεδίο. αλλά και να γίνει κάπου αλλου θα υπάρξει έλλειμμα. εκτός αν η ενέργεια μετατραπεί σε ύλη οπότε αν δεν πεθάνει θα αναγκαστεί να μείνει στο κρεβάτι για μέρες το λιγότερο...Στην γη θα ήταν η συνείδηση που αποχωρίστηκε το σώμα. Και στην τηλεμεταφορά δυσκολεύομαι να πιστέψω...Πόσα μόρια απαρτίζουν το σώμα? τι θα γινόταν αν όλα τα μόρια του σώματος διαχωρίζονταν?
και πως ξέρουμε πως μετά θα ξαναενωνόταν... σωστά...?(χημεία) Άσε που με την εξαύλωση θα τελείωναν τα πάντα μιας και θα χρησιμοποιούσε όλη της την ενέργεια για αυτό.
Δεν έχω ακούσει κανένα περιστατικό εξαύλωσης ή υλοποίησης του αστρικού σώματος (που όπως είπα το αστρικό πεδίο (αν υπάρχει) δεν έχει άμεση σχέση με την γη).

Φιλε Raistlin
Οπως ειχα πει και στην αρχη το να γινει Υλοποιηση Αστρικου Σωματος ή Τηλεμεταφορα γινονται αλλα με συνεχη προπονηση και εξασκηση για πανω απο 10 χρονια και αν καταφερεις να το κανεις. Πρεπει να μαζεψεις και να ελεγξεις τρομερες ποσοτητες ενεργειας. Στην υλοποιηση δεν πε8αινεις. Το σωμα εχει εναν αμυντικο μηχανισμο και οταν η ενεργεια τελειωνει στο σωμα, αμεσως η αστρικη προβολη (οπως και να ειναι) τελειωνει. Και στο κρεβατι 8α μεινει το πολυ για 3 μερες, μετα απο τετοια εμπειρια. Με την εξελιξη της ιστοριας τωρα, αυτες οι δυο επιλογες ειναι ακυρες. Ηταν λαθος μου που ειπα για την αστρικη προβολη αλλα με ειχε μπερδεψει το γεγονος οτι η Νηρηιδα μπορουσε να Τηλεκινησει.

Αρχική Δημοσίευση απο Νηρηιδα
Απο τις πρωτες αναμνησεις που εχω ειναι τη γιαγια μου να μου λεει <<εσυ φταις γρουσουζικο απο την ημερα που γεννη8ηκες αρρωστησε ο πατερας σου>> Στην αρχη οταν το 8υμομουν δεν ηξερα αν ηταν κατι που ειχα φανταστει η οχι και μου ειπε η μητερα μου οτι οντως ειχε γινει, την ακουσε και η ιδια, μαλωσε με πηρε και φυγαμε. Αν το συνδιασω με το οτι δεν χαρηκε κα8ολου οταν γεννη9ηκε κι αλλο κοριτσι... και ημουν 8 μηνων οταν αρρωστησε ο πατερας μου οχι νεογεννητο. Βασικα ακομα οποτε εχω μια αναποδια το σκεφτομαι και πολλες φορες προσπα8ω να πεισω τον εαυτο μου πως δεν ειχε δικιο.

Νηρηιδα μη θεωρεις τον εαυτο σου υπευθυνο για το οτι αρρωστησε ο πατερας σου. Και μενα μια κακιασμενη στο χωριο μου ετσι με αποκαλουσε: "παιδι της καταστροφης εισαι, οποιος ερχεται κοντα σου κατι παθαινει. Απο τη στιγμη που γεννηθηκες μονο κακο προκαλεις και πονο." Αυτα τα ελεγαν αλλα ποτε ομως δενθεωρησα τον εαυτο μου υπευθυνο για το καθε στραβο που γινοταν. Προσπαθουσε να σου μεταφερει τις ανασφαλειες της. Ηθελε καποιον να κατηγορησει και συ ησουν η ευκολη λεια. Γρουσουζης και γκαντεμης γινεσαι αν το πιστευεις.

Raistlin
12-09-08, 12:46
Τώρα που είμαστε και πιο φρέσκοι!
Φίλε Witch Shadow, τα θέματα που ανέφερες αν όντος γίνονται και με τον τρόπο που λες, θέλουν τεράστια ποσά ενέργειας. και πάλι μπορεί να υπάρξουν λάθη. να σου θυμίσω και το πείραμα της φιλαδέλφια.

Πιστεύεις πως ο άνθρωπος είναι ικανός να συγκεντρώσει και να ελέγξει τέτοια ενέργεια? ακόμα και να γίνεται δεν νομίζω πως θα τα καταφέρναμε, και θα μας έκαιγε όλόκληρους (ανθρώπινη ανάφλεξη). Έχουμε μεγάλες δυνατότητες, αλλά να μην τις υπερτιμάμε...

οπότε μήπως άνοιξες τελικά την πόρτα με τηλεκίνηση...! :-DD

Witch Shadow
12-09-08, 13:13
Τώρα που είμαστε και πιο φρέσκοι!
Φίλε Witch Shadow, τα θέματα που ανέφερες αν όντος γίνονται και με τον τρόπο που λες, θέλουν τεράστια ποσά ενέργειας. και πάλι μπορεί να υπάρξουν λάθη. να σου θυμίσω και το πείραμα της φιλαδέλφια.

Πιστεύεις πως ο άνθρωπος είναι ικανός να συγκεντρώσει και να ελέγξει τέτοια ενέργεια? ακόμα και να γίνεται δεν νομίζω πως θα τα καταφέρναμε, και θα μας έκαιγε όλόκληρους (ανθρώπινη ανάφλεξη). Έχουμε μεγάλες δυνατότητες, αλλά να μην τις υπερτιμάμε...

οπότε μήπως άνοιξες τελικά την πόρτα με τηλεκίνηση...! :-DD

To γνωριζω αυτο το πειραμα. Και σου λεω ξανα οτι παραδεχομαι το λαθος μου. Ισως βιαστικα να βγαλω συμπερασμα αλλα με τις ηδη υπαρχουσες πληροφοριες τοτε θεωρησα οτι ηταν αυτο. Αλλα πλεον θεωρουνται και ειναι ακυρες.
Πιστευω οτι οι ανθρωποι μπορουν να ελεγξουν μεγαλες ποσοτητες ενεργειας. Και αυτο με αργη, σταθερη εκπαιδευση ωστε το σωμα να μην υπερλειτουργει. Αν η γινει αποτομα αυξηση ενεργειας λογικο ειναι το σωμα να μην αντεξει και να υπαρξει το φαινομενο της Αυτοματης Αναφλεξης. Αν δεν γινει αναφλεξη 8α γινει blackout στον εγκεφαλο. Γι'αυτο και τετοιες ικανοτητες εμφανιζονται σε ανθρωπους που εκπαιδευονται για χρονια και χρονια, αναπτυσοντας την ποσοτητα ενεργειας που μπορει να αντεξει το σωμα τους.

Neda
12-09-08, 14:43
Αγαπητή Νηριηδα, πράγματι οι εμπειρίες σου προκαλούν τεραστιο ενδιαφερον και δεν σου κρυβω ότι σε καποια σημεία μου θυμίζουν αντίστοιχα δικα μου περιστατικά του παρελθόντος στα οποία ακόμα και σημερα δεν έχω καταφέρει να δώσω μια επαρκη εξήγηση.Λοιπόν τωρα θα παραθέσω την αποψή μου πάνω στο θέμα σου ( με μεγάλη επιφυλακτικότητα όμως και χωρίς να ειμαι σιγουρη, απλά θα σου δώσω την δική μου οπτική).Κατά την αποψή μου +συμφωνόντας με καποιον απο τους προλαλησαντες, το περιστατικό που συναιβει πριν απο χρόνια στην μαμα σου κατα την διαμονη της στο εξωτερικο θεωρω ότι συνδεεται με αυτα που συνεβησαν σε σενα σε μεταγενεστερο σταδιο.Πιστευω και εγώ λοιπον χωρις να θελώ να κινδυνολογησω και να σε τρομοκρατησω,ότι πραγματικα μια δαιμονικη παρουσία σε κατατρέχει, εσενα και τολμω να πω ότι ίσως αναγεται σε οικογενειακό επίπεδο.Δεν ξερω αν έχουν ευθύνη η μαμα του μπαμπα σου και η κόρη της, που ίσως αθελά τους και ασκόντας την μαγεία επικαλεστηκαν καποια δαιμονικη παρουσία, η οποία προσπαθει να <σκιασει> την καθημερινοτητα σας.Έτσι λοιπον θεωρω ότι κατι σε μετεφερε εκτός σπιτιου, στο μπαλκόνι σου και ότι το συγκεκριμενο γεγονός δεν οφείλεται σε μια δικη σου εστω και υποσεινηδητη προσπάθεια, χωρίς φυσικά να θελω να αμφισβητησω τις ικανότητες τις οποίες διαθέτεις, που μπορει να αποτελούν και κινητρο για την συγκεκριμενη δαιμονικη παρουσια.Φυσικα όλα αυτα οπως ανεφερα και παραπανω είναι μόνο η αποψή μου και δεν ξερω κατα ποσο στεκουν η όχι.Θα ήθελα όμως να σε ρωτησω εαν εχεις επειχηρησει ποτε να κανεις καποιο<ξορκι προστασίας> ή <ασπιδα προστασίας>,πραγμα το οποίο μπορει να σε βοηθησει απενταντι στην συγκεκριμενη παρουσια και κυριως να σε βοηθησει και ψυχολογικα..Αυτα ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα παραπανω
Φιλικα Νεδα

Raistlin
12-09-08, 15:08
To γνωριζω αυτο το πειραμα. Και σου λεω ξανα οτι παραδεχομαι το λαθος μου. Ισως βιαστικα να βγαλω συμπερασμα αλλα με τις ηδη υπαρχουσες πληροφοριες τοτε θεωρησα οτι ηταν αυτο. Αλλα πλεον θεωρουνται και ειναι ακυρες.
Πιστευω οτι οι ανθρωποι μπορουν να ελεγξουν μεγαλες ποσοτητες ενεργειας. Και αυτο με αργη, σταθερη εκπαιδευση ωστε το σωμα να μην υπερλειτουργει. Αν η γινει αποτομα αυξηση ενεργειας λογικο ειναι το σωμα να μην αντεξει και να υπαρξει το φαινομενο της Αυτοματης Αναφλεξης. Αν δεν γινει αναφλεξη 8α γινει blackout στον εγκεφαλο. Γι'αυτο και τετοιες ικανοτητες εμφανιζονται σε ανθρωπους που εκπαιδευονται για χρονια και χρονια, αναπτυσοντας την ποσοτητα ενεργειας που μπορει να αντεξει το σωμα τους.

Φίλε Witch Shadow, δεν αναφερόμουν μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση αλλά γενικά περί τηλεμεταφοράς και για αυτό ανέφερα ότι πιστεύω πως δεν είναι εφικτό, λάθος μου που δεν προσδιόρισα τι εννοούσα και ζητώ συγνώμη.
Απλός, μιλώντας γενικά περί τηλεμεταφοράς πιστεύω πως αν γίνει κάτι τέτοιο θα αφήσει το σώμα του ασκούμενου (αν καταφέρει να ξαναυλοποιηθεί) μια άδεια μπαταρία. Όλα αυτά όπως ξαναανέφερα είναι προσοπική μου άποψη περί του θέματως, και δεν γνωρίζω να έχει επιτύχει κανείς μέχρι τώρα κάτι τέτοιο, αν κάνω λάθος και μου διαφεύγει κάτι διόρθωσέ με.
Το πράγμα βέβαια αλλάζει με την βοήθεια τεχνικής υποστίριξης αλλά και πάλι δεν έχω υπ' όψην μου κάποιο άλλο πείραμα εκτός από αυτό της Φιλαδέλφεια...

Lady Nina
12-09-08, 15:36
Witch Shadow και Raistlin, παρακολουθώντας τη συζήτηση σας πάνω στο θέμα της Τηλεμεταφοράς, συμπέρανα πως είστε πιο 'ειδικοί' από εμένα σε αυτά τα θέματα.

Θα ήθελα, λοιπόν, να θέσω το ερώτημα, τόσο σε εσάς, όσο και στα υπόλοιπα μέλη, αναφορικά με το συμβάν στη βεράντα: Υπάρχει περίπτωση ο δαίμονας (που μπορεί να 'κλήθηκε' από τη γιαγιά και τη θεία της Νηρηίδας με τα 'μάγια' και ο οποίος μπορεί να είναι ο ίδιος που είδε η μητέρα της στο ξενοδοχείο, επαναλαμβάνω, όπως συμφωνεί και η Neda) να ήταν αυτός που μετέφερε τη φίλη μας στη βεράντα;

Αν όντως ισχύει ένα τέτοιο ενδεχόμενο, τότε δε θα χρειαζόταν να καταβάλει την παραμικρή προσπάθεια η Νηρηίδα, έτσι δεν είναι;

Επίσης, αναρωτιέμαι αν, Νηρηίδα, κοιμόσουν στο ίδιο δωμάτιο με κάποιον άλλο, ίσως την αδερφή σου, τότε που συνέβη το πρώτο περιστατικό στο χωριό.

Στη συνέχεια, θα ήθελα να σου κάνω και μερικές ακόμη μερικές ερωτήσεις, που ίσως και να βοηθούσαν!

Τα λεγόμενα 'μάγια' που έκαναν η γιαγιά και η θεία σου, πότε τα ανακάλυψε η μητέρα σου και πριν πόσο καιρό είχαν γίνει;

Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να έγιναν πριν γεννηθείς, κατά τη διάρκεια που η μητέρα σου ήταν έγκυος; Αν όντως συνέβη αυτό, τότε μπορεί και να ισχύει η θεωρία της Ματ11.

Αλλά, όπως και να έχει, το όλο θέμα με τα 'μάγια', πιστεύω, έχει 'επιβαρύνει', επηρεάσει θα έλεγα καλύτερα, όλη την οικογένεια: τόσο τον πατέρα σου που αρρώστησε και τη μητέρα σου που είδε το δαίμονα και σώθηκε σαν από θαύμα, όσο και εσένα με τις τόσες εμπειρίες σου!

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, τώρα αν είχε κάτι παρόμοιο και η αδερφή σου, κάποια εμπειρία, κάτι... Επί τη ευκαιρία, και αν επιτρέπεται, πόσα χρόνια είναι μεγαλύτερη από εσένα;

Φιλικά,
Lady Nina

Υ.Γ.: Καλό θα ήταν να μας γράψεις και τις άλλες εμπειρίες σου, που τις θεωρούσες άσχετες! Πίστεψέ με, θα βοηθήσουν πολύ! Νομίζω... :D

Witch Shadow
12-09-08, 15:53
Witch Shadow και Raistlin, παρακολουθώντας τη συζήτηση σας πάνω στο θέμα της Τηλεμεταφοράς, συμπέρανα πως είστε πιο 'ειδικοί' από εμένα σε αυτά τα θέματα.

Θα ήθελα, λοιπόν, να θέσω το ερώτημα, τόσο σε εσάς, όσο και στα υπόλοιπα μέλη, αναφορικά με το συμβάν στη βεράντα: Υπάρχει περίπτωση ο δαίμονας (που μπορεί να 'κλήθηκε' από τη γιαγιά και τη θεία της Νηρηίδας με τα 'μάγια' και ο οποίος μπορεί να είναι ο ίδιος που είδε η μητέρα της στο ξενοδοχείο, επαναλαμβάνω, όπως συμφωνεί και η Neda) να ήταν αυτός που μετέφερε τη φίλη μας στη βεράντα;

Αν όντως ισχύει ένα τέτοιο ενδεχόμενο, τότε δε θα χρειαζόταν να καταβάλει την παραμικρή προσπάθεια η Νηρηίδα, έτσι δεν είναι;

Επίσης, αναρωτιέμαι αν, Νηρηίδα, κοιμόσουν στο ίδιο δωμάτιο με κάποιον άλλο, ίσως την αδερφή σου, τότε που συνέβη το πρώτο περιστατικό στο χωριό.

Στη συνέχεια, θα ήθελα να σου κάνω και μερικές ακόμη μερικές ερωτήσεις, που ίσως και να βοηθούσαν!

Τα λεγόμενα 'μάγια' που έκαναν η γιαγιά και η θεία σου, πότε τα ανακάλυψε η μητέρα σου και πριν πόσο καιρό είχαν γίνει;

Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να έγιναν πριν γεννηθείς, κατά τη διάρκεια που η μητέρα σου ήταν έγκυος; Αν όντως συνέβη αυτό, τότε μπορεί και να ισχύει η θεωρία της Ματ11.

Αλλά, όπως και να έχει, το όλο θέμα με τα 'μάγια', πιστεύω, έχει 'επιβαρύνει', επηρεάσει θα έλεγα καλύτερα, όλη την οικογένεια: τόσο τον πατέρα σου που αρρώστησε και τη μητέρα σου που είδε το δαίμονα και σώθηκε σαν από θαύμα, όσο και εσένα με τις τόσες εμπειρίες σου!

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, τώρα αν είχε κάτι παρόμοιο και η αδερφή σου, κάποια εμπειρία, κάτι... Επί τη ευκαιρία, και αν επιτρέπεται, πόσα χρόνια είναι μεγαλύτερη από εσένα;

Φιλικά,
Lady Nina

Υ.Γ.: Καλό θα ήταν να μας γράψεις και τις άλλες εμπειρίες σου, που τις θεωρούσες άσχετες! Πίστεψέ με, θα βοηθήσουν πολύ! Νομίζω... :D

Eνας δαιμονας μπορει ανετα να την Τηλεμεταφερει και με κλειστα ματια που λεει ο λογος. Αυτο ηταν κατι που το σκεφτομουν αλλα δεν ηθελα να το αναφερω προς αποφυγην παρεξηγησεων. Πολυ φοβαμαι αν τα μαγια που εγιναν ειναι ισχυρα μπορει να περασουν και στις επομενες γενιες. Τεσπα ας μην τρομαζω τσαμπα την φιλη μας.

Raistlin
12-09-08, 15:56
Αγαπητή Lady Nina, θα μπορούσε να ήταν ο ίδιος. Αλλά με βάση την συμπεριφορά του <καμαριέρη> του ξενοδοχείου τότε πρέπει να πρόκειται για κάτι διαφορετικές περιπτώσεις. Εδώ μου φαίνεται περίεργο, όλος ο κόσμος δηλαδή ασχολείται με επικλήσεις και μαγεία?

Με βάση όσα μας έχει πει αν και χωρίς παρεξήγηση είμαι επιφυλακτικώς σε όλες αυτές τις εμπειρίες λόγω του ότι όλα είναι σχετικά απρόσωπα, και πάλι όμως χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν. θεωρώ πως άνοιξε την πόρτα με τηλεκίνηση. Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω άλλη εξήγηση....

Νηρηιδα
13-09-08, 00:02
Νηρηιδα μη θεωρεις τον εαυτο σου υπευθυνο για το οτι αρρωστησε ο πατερας σου. Και μενα μια κακιασμενη στο χωριο μου ετσι με αποκαλουσε: "παιδι της καταστροφης εισαι, οποιος ερχεται κοντα σου κατι παθαινει. Απο τη στιγμη που γεννηθηκες μονο κακο προκαλεις και πονο." Αυτα τα ελεγαν αλλα ποτε ομως δενθεωρησα τον εαυτο μου υπευθυνο για το καθε στραβο που γινοταν. Προσπαθουσε να σου μεταφερει τις ανασφαλειες της. Ηθελε καποιον να κατηγορησει και συ ησουν η ευκολη λεια. Γρουσουζης και γκαντεμης γινεσαι αν το πιστευεις.

Witch Shadow δεν ειχα αναφερει ποτε πριν πως αυτη η αναμνηση με κυνηγαει ακομη και σημερα και οσα γραφεις, ειδικα αφου κι εσυ ακουσες κατι αναλογο, με κανουν να νιω8ω καλυτερα και σε ευχαριστω παλυ που ανεφερες κατι προσωπικο σου για να μου δειξεις πως πρεπει να το αντιμετωπισω κι εγω.

Δεν ξερω αν έχουν ευθύνη η μαμα του μπαμπα σου και η κόρη της, που ίσως αθελά τους και ασκόντας την μαγεία επικαλεστηκαν καποια δαιμονικη παρουσία, η οποία προσπαθει να <σκιασει> την καθημερινοτητα σας.Έτσι λοιπον θεωρω ότι κατι σε μετεφερε εκτός σπιτιου, στο μπαλκόνι σου και ότι το συγκεκριμενο γεγονός δεν οφείλεται σε μια δικη σου εστω και υποσεινηδητη προσπάθεια, χωρίς φυσικά να θελω να αμφισβητησω τις ικανότητες τις οποίες διαθέτεις, που μπορει να αποτελούν και κινητρο για την συγκεκριμενη δαιμονικη παρουσια.Φυσικα όλα αυτα οπως ανεφερα και παραπανω είναι μόνο η αποψή μου και δεν ξερω κατα ποσο στεκουν η όχι.Θα ήθελα όμως να σε ρωτησω εαν εχεις επειχηρησει ποτε να κανεις καποιο<ξορκι προστασίας> ή <ασπιδα προστασίας>,πραγμα το οποίο μπορει να σε βοηθησει απενταντι στην συγκεκριμενη παρουσια και κυριως να σε βοηθησει και ψυχολογικα..Αυτα ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα παραπανω
Φιλικα Νεδα

Αν πραγματι ειναι δαιμονας και με οσα ειπαμε εδω μεσα εχω αρχισει να το πιστευω, δεν ξερω αν μπορει να απομακρυν8ει με καποιο ξορκι η ασπιδα προστασιας αλλα ακομη κι αν αυτο βοη8ουσε νομιζω πως χωρις να γνωση κι εμπειρια μπορει να τα κανω χειροτερα αν βρω και προσπα8ησω να εφαρμοσω καποιο.Αλλα το σκεφτομαι κι αν γνωριζει καποιος ας μου πει τι μπορω να κανω σχετικα με αυτο!
Δεν με μπερδεψες παραπανω Νεδα(δεν εχει παραπανω! :p)

Witch Shadow Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lady Nina

Φιλικά,
Lady Nina

Υ.Γ.: Καλό θα ήταν να μας γράψεις και τις άλλες εμπειρίες σου, που τις θεωρούσες άσχετες! Πίστεψέ με, θα βοηθήσουν πολύ! Νομίζω...

Eνας δαιμονας μπορει ανετα να την Τηλεμεταφερει και με κλειστα ματια που λεει ο λογος. Αυτο ηταν κατι που το σκεφτομουν αλλα δεν ηθελα να το αναφερω προς αποφυγην παρεξηγησεων. Πολυ φοβαμαι αν τα μαγια που εγιναν ειναι ισχυρα μπορει να περασουν και στις επομενες γενιες. Τεσπα ας μην τρομαζω τσαμπα την φιλη μας.

Οπως ειπα πιο πανω ηδη αρχιζω να το πιστευω κι εγω αν και για να πω την αλη8εια πραγματι αυτο με τρομαζει, κυριως γιατι τοσα χρονια αν συμβαινει εγω δεν ειχα ιδεα και αυτο μαλλον ηταν προς οφελος αυτου που το κανει!Υστερα ακομη και τωρα που γραφω αναρωτιεμαι αν ειναι καποιος δαιμονας ξερει τι σκεφτομαι;με κατασκοπευει;! :eek:

και για να απαντησω στις ερωτησεις σου Lady Nina πραγματι κοιμομουν με την αδερφη μου και ειναι 4 χρονια μεγαλυτερη.Μαλιστα το υπνοδωματιο ηταν δυο βηματα απο την εξωπορτα αρα σιγουρα εκεινη 8α ακουγε την κλειδαρια. Γενικα δεν επαιρνε στα σοβαρα οσα της ελεγα και το μονο που της εχει συμβει ή μου εχει πει ειναι καποιοι εφιαλτες με δαιμονες κ τον ακατανομαστο.Τωρα αν εχει σχεση πως κι εκεινη ετυχε να πα8ει κατι που πα8αινουν παρα πολυ σπανια ατομα μικροτερα των 70 ετων και που σε μεγαλη ηλικια παλι σπανιο 8εωρειται,τοσο που υπαρχει μονο ενας γιατρος στην Ελλαδα που αναλαμβανει επεμβασεις γι αυτο...Ευτυχως δεν ειχε σοβαροτερη συνεχεια κ τωρα ειναι καλα. :)
Η μητερα μου τις ειδε να διαβαζουν μαγια με αναμμενα κερια κλπ λιγο καιρο πριν μεινει εγκυος σε εμενα.Παντως μετα ειχε ηρεμη εγκυμοσυνη αν μετραει κ αυτο.

Αν η8ελε να με μεταφερει-δεν 8ελω καν να ρωτησω τον λογο!ι-γιατι δεν το επιχειρησε παλι ακομα κι αν τοτε κατι τον σταματησε η τον διεκοψε; Τα οσα ονειρευομαι δηλαδη ειναι επισκεψεις του στον υπνο μου?Συνη8ως ακομη και τα ωραιοτερα ονειρα σε καποιο σημειο αρχιζουν να αλλαζουν και υπαρχουν στοιχεια οπως γατες, κρανια, νυχτα, πανσεληνος, ο δαιμονας παντα στην αρχη ειναι καποιος αντρας η τιγρης η σκυλος, ακομη κι αν αναγνωρισω το ονειρο και 8ελησω να το ελεγξω τα πραγματα αγριευουν πιο πολυ και φυσικα δρομοι του χωριου!Αλλα υπαρχουν καποια συμβολα και μια εκκλησια που αυτη τουλαχιστον ειναι υπαρκτη.Η Αγια Τριαδα στην γειτονια που εμενα στην Α8ηνα.
Ξερω οτι ρωταω πολλα αλλα το να ακουσω τις δικες σας αποψεις 8α ειναι καλο, ηδη αρχισα να κοιταζω στα ημερολογια που κρατησα για οσα 8υμαμαι τωρα, μετα απο οσα μου ειπατε και ψαχνω ,σημειωνω για στοιχεια κοινα η που 8α τα συνδεουν με τα αλλα και 8α σας πω καποια μεσα στις επομενες μερες.

Το τελευταιο και πιο σημαντικο που 8ελω να πω ειναι πως μεχρι πριν λιγο ειχα φριχτο πονοκεφαλο και αρχισε οταν νωρις το μεσημερι ακουσα παλΙ ηχους.Διαβαζα ενα βιβλιο οταν αρχισε, σαν στα8μος που χανετε το σημα.δλδ οχι ετσι ακριβως αλλα δεν μπορω να βρω κατι να το εξηγει καλυτερα.Αρχισα να επικεντρωνω σε αυτο την προσοχη μου και ειναι σαν....παλι δεν βρισκω καταλληλη περιγραφη.Σαν ενα ελατηριο στο μπροστινο σημειο του εγκεφαλου μου συσπειρωνεται.Ολο και πιο πολυ.Τοτε ακουσα κα8αρα τον παιδικο μου φιλο που ζει σε νησι εδω και χρονια, πολυ μακρια μου.Οχι σαν να ειναι στο διπλανο δωματιο αλλα βα8ια στο αυτι μου και μαζι κοσμους μακρια!Δεν ηταν κατι σημαντικο μονο τι μαγειρευε η κοπελα του τον ακουσα να λεει καπου.Οταν χα8ηκε παλι αυτο τον πηρα τηλεφωνο για να μα8ω αν οντως μαγειρευε οτι ακουσα.Αλη8εια ηταν και με ρωτησε ποτε τηε ειχα μιλησει,δεν του ειπα με τι τροπο το εμα8α.Απο εκεινη την ωρα ο πονοκεφαλος ολο και δυναμωνε μεχρι που σταματησε κι εμεινε ενας "αποηχος".Ηθελα να το γραψω και νωριτερα αλλα δοκιμασα 2 φορες μα πονουσα παρα πολυ για να συγκεντρω8ω.
Δεν καταλαβαινω, εχω ακουσει για αν8ρωπους που ακουνε δικους τους οταν κινδυνευουν η τους εχουν γενικα αναγκη.Αυτο δεν ειναι ετσι ομως!Δλδ τι νοημα εχει να μα8ω τι 8α φανε?!Και δεν εχω ακουσει αλλον να μιλαει για κατι τετοιο.Εσεις εχετε ακουσει η ζησει κατι απο αυτα?Κανονικα 8α επρεπε να ακουγομαι τρομοκρατημενη μα ειναι οτι πλεον δεν ειναι απο αυτα που μου προκαλουν εντυπωση και δεν μου αρεσει αυτο!Δεν 8ελω να το εχω ως μερος της κα8ημερινοτητας μου!

Lady Nina
13-09-08, 22:52
Αγαπητή Lady Nina, θα μπορούσε να ήταν ο ίδιος. Αλλά με βάση την συμπεριφορά του <καμαριέρη> του ξενοδοχείου τότε πρέπει να πρόκειται για κάτι διαφορετικές περιπτώσεις. Εδώ μου φαίνεται περίεργο, όλος ο κόσμος δηλαδή ασχολείται με επικλήσεις και μαγεία?

Με βάση όσα μας έχει πει αν και χωρίς παρεξήγηση είμαι επιφυλακτικώς σε όλες αυτές τις εμπειρίες λόγω του ότι όλα είναι σχετικά απρόσωπα, και πάλι όμως χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν. θεωρώ πως άνοιξε την πόρτα με τηλεκίνηση. Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω άλλη εξήγηση....

Είναι κάτι που σκέφτομαι από χθες... Σχετικά με τον 'καμαριέρη'... Μήπως στην περίπτωση αυτή τα φαινόμενα απατούν;... Μήπως, με άλλα λόγια, ο 'καμαριέρης' αυτός δεν ήταν άνθρωπος, αλλά μια άλλη οντότητα; :eek: Μήπως λέω, μήπως;;;... Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε, προς το παρόν τουλάχιστον... Το κλειδί της απάντησης ίσως το έχει η μητέρα της Νηρηίδας. Αν απαντούσε στις παρακάτω ερωτήσεις ίσως και να βοηθούσε... (Παρεπιπτόντως, συγγνώμη που απαντάω και στο θέμα της μητέρας σου εδώ, αλλά πιστεύω πως οι ιστορίες συνδέονται)

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής: (αν επιτρέπεται, βέβαια)

Πόσο καιρό είχε μείνει η μητέρα σου στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο;
Όλοι οι υπάλληλοι είχαν τη συγκεκριμένη 'ύποπτη' συμπεριφορά;
Όσο καιρό είχε μείνει στο ξενοδοχείο, είχε πιστοποίησει ότι ο συγκεκριμένος 'καμαριέρης' ήταν πραγματικά υπάλληλος του ξενοδοχείου;
Είχε μήπως παρατηρήσει κάτι περίεργο πάνω του εκείνη τη νύχτα; (λίγο δύσκολο, βέβαια, μια και θα ήταν ταραγμένη...)

Αυτά, προς το παρόν... Δεν έχω πολύ χρόνο τώρα, αλλά θα επανέλθω, γιατί έχω μια θεωρία που επαληθεύεται από τα τελευταία γραφόμενά σου, Νηρηίδα. :)

Φιλικά,
Lady Nina

Νηρηιδα
14-09-08, 07:33
Καλημερα, μολις ξυπνησα...δεν αρχισε καλα η δικη μου.απο τα σπανια βραδια που κοιμη8ηκα νωρις.Οταν βλεπω εφιαλτη νυχτα ειναι παντα πιο εντονος,πιο ζωντανος,ξυπνησα και εβλεπα οτι εψαχνα στο internet για να βρω ποιος δαιμονας μπορει να με "στοιχειωνει".Αλλα κολλουσε συνεχεια και ειχα νευριασει.Ακουσα πισω μου γελιο αλλα δεν ηταν κανεις και συνεχισα να προσπα8ω. Σε λιγο καποιος μου ειπε"Δεν 8α με δεις αν δεν 8ελω".Το ειπε με σιγουρια αλλα δεν γυρισα να κοιταξω,τρομαξα πολυ αλλα η φωνη εγινε ξαφνικα πολυ γλυκια και μου ειπε"καλα δεν περναμε τι τα σκαλιζεις;" Αυτο με 8υμωσε.Ειχα τοσο φοβο που νομιζα δεν 8α αντεξει η καρδια μου και 8α πα8ω ανακοπη.Τολμησα να του πω οτι εμενα δε μ αρεσει ολο αυτο αλλα ηταν σαν να μιλουσα μονο με το μυαλο μου.Μου απαντησε παλι σαν σκεψη οτι αυτο ειναι το καλυτερο κομματι και σηκω8ηκα να βγω απο την μπαλκονοπορτα(ειναι διπλα στο γραφειο μου) αλλα κοκκαλωσα και δεν μπορουσα να αναπνευσω.Με χαιδεψε στο λαιμο και την πλατη και ανατριχιαζα απο αηδια αλλα δεν τον εβλεπα.Μονο και μονο απο το φοβο μην συνεχισει καταφερα να κουνη8ω και ανοιξα αποτομα το παρα8υρο, βγηκα εξω και ενω σκεφτομουν ακομα και να πηδηξω παρολο που ειναι πολυ ψηλα γιατι ακουγα τα νευρα του που του ξεφυγα και με εβριζε απιστευτα χυδαια αλλα εκεινος δεν βγηκε και αρχισα να ακουω πισω μου ουρλιαχτα και φασαρια σαν να παλευαν σκυλια αλλα ακουσα μια φωνη σα να ηταν η δικη μου απο μακρια ομως να μου λεει να μην τολμησω να κοιταξω και να περιμενω στην αλλη ακρη της βεραντας.Πηγα ως εκει τρεμοντας και ενιω8α πως ολο το σπιτι ηταν γματο λυσσασμενα ζωα που παλευαν.Ξαφνικα σταματησαν ολα αλλα παλι δεν εμπαινα μεσα και αρχισα να κλαιω.Ειδα οτι ξημερωνε και τολμησα να παω ως την πορτα γιατι ειχα στο δωματιο τον γατο μου ποθ στη πραγματικοτητα αναγκαστηκα να τον δωσω οταν ηρ8αμε εδω γιατι δεν αντεχε σε διαμερισμα και ανησυχουσα μην του εκαναν κατι.Οταν ανοιξα το παρα8υρο που ηταν κλειστο κι ας το ειχα αφησει ανοιχτο, ακουσα αμυδρα"την επομενη φορα"και ηταν αυτο που με εκανε να ξυπνησω.
Βγηκα κατευ8ειαν στη βεραντα και ευτυχως ειχε αρχισει να φωτιζει γιατι με ηρεμησε αυτο. 8υμη8ηκα ενα επεισοδιο απο τισ "μαγισσες" με εναν δαιμονα που η8ελε να σκοτωσει την Πρου στον υπνο της-δεν ξερω αν το εχετε δει-και τωρα που πιστευω οτι ολα αυτα δεν ειναι ονειρο εχω αρχισει να φοβαμαι παρα πολυ.Προσπα8ω να μην πανικοβλη8ω, μπηκα να γραψω τωρα γι αυτο ακριβως.Ππειδη αν δεν ειναι ονειρο το οτι δεν 8ελει να το ψαχνω σημαινει πως καλο ειναι να κανω το αντι8ετο,η μηπως αυτο τα κανει χειροτερα τελικα;Αφου ημουν σιγουρη οτι 8α κολλαει το pc.Δεν νιω8ω κατι να υπαρχει εδω τωρα αλλα και παλι ξερει τι νιω8ω τι σκεφτομαι? :eek: :eek: :eek:

Νηρηιδα
14-09-08, 07:44
Αγαπητη μου Lady Nina 8α ρωτησω τη μητερα μου και 8α σου απαντησω. Διαβαζω ξανα οσα μου εχετε πει μηπως καταφερω να βρω ακρη κι εγω.Αλλα σημερα δε νομιζω να κανω τπτ με αυτο γιατι 8ελω μονο να μην νιω8ω τρομαγμανη αλλα παντα μετα τους εφιαλτες ειμαι ολη μερα χαλια.

Γραφω γιατι δεν εχω να μιλησω καπου τωρα και ειναι ακομη πιο δυσκολο, δεν 8ελω να τα λεω ολα στη μαμα μου μην την ανησυχω.Και κανεναν που να μπορω να τα πω ολα αυτα δεν ξερω να εμπιστευομαι οτι δεν 8α τα κανει βουκινπ η 8α τα πιστεψει.
Εχεις καποια ιδεα για προστασια?Γνωριζει κανεις τι μπορω να κανω για να εμποδιζω τετοια ονειρα?μεχρι ονειροπαγιδα ειχα παρει οπως 8α επινε ενας απελπισμενος νερο του Καματερου αλλα εμα8α οτι πρεπει να ειναι δεμενη με ξορκι για να πιανει.Ξερετε αν υπαρχει τετοιο ξορκι η κατι που να μπορω να κανω και να βοη8ησει; Ειχα βρει πριν χρονια ενα αλλα δεν το δοκιμασα μηπως τελικα ειναι κατι αλλο η αν το κανω λα8ος γινουν χειροτερα και αλλωστε μου φανηκε υπερβολικο να κανω κατι τετοιο μονο κ μονο για εφιαλτες αλλα επειδη πλεον πιστευω οτι δεν ειναι μονο αυτο αν ξερει κανεις κατι σας παρακαλω πολυ να μου απαντησει

Lady Nina
14-09-08, 13:42
Καλή μου Νηρηίδα, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο ξόρκι ή κάτι παρόμοιο...

Έχω, όμως, μια ιδέα για το τι θα μπορούσες να κάνεις. Φοβάμαι, βέβαια, μήπως δε θα είναι σωστή η συμβουλή μου... Δεν ξέρω...

Ίσως θα μπορούσες να απευθυνθείς σε κάποιον ιερέα-εξομολογητή ή μοναχό, ώστε να μπορέσει να σε συμβουλεύσει. Αυτοί οι άνθρωποι της εκκλησίας, πιστεύω, δεν θα κοροϊδευαν κάποιον που θα τους έλεγε μια τέτοια εμπειρία, αλλά θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν. Λογικά, θα έχουν δει τα μάτια τους... Αφού, κυρίως αυτούς κυνηγούν οι δαίμονες...

Αν δε θέλεις να ζητήσεις συμβουλή από κάποιον ιερέα της ενορίας σου, θα σου πρότεινα να πάρεις το αυτοκίνητο (αν οδηγείς) και με οδηγό το ένστικτο και τις προσευχές σου, να πας εκεί που σε οδηγούν τα βήματά σου... Και θα σου πω, γιατί το λέω αυτό.

Μια φορά, ήμουν τρίτη γυμνασίου, θυμάμαι, η καθηγήτρια που είχαμε στα αγγλικά του φροντιστηρίου μας διηγήθηκε μια ιστορία, για κάποια κοπέλα που είχε πολλά προβλήματα, ώσπου μια μέρα δεν άντεξε και πήρε το αυτοκίνητο με άγνωστη κατεύθυνση. Κάποια στιγμή, χωρίς να το πολυσκεφτεί έφτασε σε ένα εκκλησάκι (ή μοναστήρι, δε θυμάμαι καλά) και βρήκε έναν ιερέα (ή μοναχό, αντίστοιχα) να την περιμένει, σαν να ήξερε πως θα τον επισκεφθεί. Μάλιστα, της είπε την παρακάτω φράση, που εμένα προσωπικά, με έκανε να ανατριχιάσω... "Επιτέλους, ήρθες! Σε περίμενα τόση ώρα, έχω και δουλειές να κάνω..." (Δε θυμάμαι αυτολεξεί τι της είχε πει, αλλά το νόημα που έβγαινε ήταν αυτό!) Περιττό να σου πω πως τελικά η κοπέλα βοηθήθηκε...

Ελπίζω να σε βοήθησα...

Όσο για την όλη ιστορία με το δαίμονα, το πως συνδέεται το ένα περιστατικό με το άλλο, θα προσπαθήσω να συγκεντρωθώ να τα γράψω αργότερα... Συγγνώμη που σε αφήνω να περιμένεις!

Και μια συμβουλή ακόμα! Μην αφήνεις το δαίμονα και τα όνειρα με αυτόν να σου χαλάνε τη διάθεση! Αν, όπως πιστεύω, το πρόβλημα λύνεται, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συγκεντρωθείς στη λύση του, και όχι να τον σκέφτεσαι συνέχεια!

Τώρα που ξανασκέφτομαι το όνειρο που είδες, μου θυμίζει πάρα πολύ μια ταινία με τον Arnold Schwarzenegger, που λέγεται End of Days, στο ότι ο δαίμονας σε αγγίζει (από ότι κατάλαβα με ερωτικό τρόπο, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος), όπως ακριβώς άγγιζε την πρωταγωνίστρια του έργου, Christine, ο Σατανάς... Υπόθεση του έργου μπορείς να διαβάσεις στη Wikipedia, παραθέτω το link εδώ (είναι στα αγγλικά, όμως, δεν ξέρω αν σε πειράζει):

http://en.wikipedia.org/wiki/End_of_Days_(film)

Τέλος, ναι, θυμάμαι το επεισόδιο στις Μάγισσες με την Πρου! Βλέπεις ήμουν (και είμαι) φανατική με τη σειρά αυτή!

Φιλικά,
Lady Nina :)

Νηρηιδα
14-09-08, 20:18
Lady Nina σε ευχαριστω πολυ και προσπα8εις να με βοη8ησεις! Βλεπωντας μετα απο μια ημερα εξω το μνμ μου ντρεπομαι λιγο γιατι ακουγομαι υπερβολικη αλλα μετα τους εφιαλτες ε, ειμαι επηρεασμενη.
Την ταινια δεν την εχω δει και δυστυχως τα αγγλικα μου δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα μια γενικη...πολυ γενικη :p εικονα μπορω να καταλαβω. Στις"μαγισσες" που κι εμενα μου αρεσουν πολυ, υπαρχουν αλη8ινα περιστατικα?Ξερω μονο οτι το βιβλιο των Σκιων ειναι αλη8ινο. Ναι αρκετες; φορες βλεπω οτι με πλησιαζει με "πονηρο"σκοπο η ειναι καποιος που εγω επι8υμω μεχρι να καταλαβω τι ειναι και μετα μου μενει μια αισ8ηση σαν να ειμαι ανωμαλη.
Εως τωρα βρηκα στα τετραδια που γραφω διαφορα αλλα σημερα ειπα να το αφησω λογο στην ακρη....για ευνοητους λογους.οταν ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι ασχετα 8α τα γραψω!
Δεν εχω αποφασισει ακομη να παω σε ιερεα γιατι δεν γνωριζω καποιον συκγεκριμενο και η αλη8εια ειναι οτι δεν μου ειναι ευκολο να εξομολογη8ω, δλδ αυτο με τις αμαρτιες κλπ. δεν το νιω8ω...αλλα ισςσ τελικα ειναι μια λυση που πρεπει να σκεφτω σοβαρα...πφφφφφφφφφ ελπιζω να μην δω παλι τπτ περιεργο..α! ρωτησα τιη μαμα μου για οσα μου ειπες αλλα δεν μπορω δεν μπορω να γραψω περισσοτερα τωρα 8α τα γραψω μολις βρω χρονο. αλλα και παλι ευχαριστω πολυ!!!!!!

Lady Nina
14-09-08, 21:32
Κανένα πρόβλημα, καλή μου Νηρηίδα, όποτε βρεις χρόνο γράψε!

Κι εγώ όποτε βρω κάποια ευκαιρία, όπως είπα, θα γράψω για το τι πιστεύω ότι έχει συμβεί... Όλη την ιστορία...

Επίσης, να σου πω πως δεν πρέπει να νιώθεις άσχημα για αυτά που έγραψες. Είναι φυσιολογικό μετά από τέτοιο εφιάλτη... Επίσης, θεωρώ πως καλά έπραξες και έγραψες για το όνειρο αμέσως μόλις ξύπνησες, διότι το μετέφερες ζωντανό σε εμάς. Από την περιγραφή σου, μάλιστα, ένιωσα σα να βρισκόμουν κι εγώ μέσα στον εφιάλτη... :eek:

Τέλος, να διευκρινήσω κάτι σχετικά με την εξομολόγηση. Δεν εννοούσα να πας σε ένα εξομολογητή για να τελέσεις το Μυστήριο της Εξομολόγησης, αλλά για να ζητήσεις τη βοήθειά του. Πιστεύω, μάλιστα, πως αν είναι και άγνωστος ο ιερέας που θα επισκεφθείς, θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να διηγηθείς τις εμπειρίες σου και να ζητήσεις τη βοήθειά του. Να προσθέσω, επίσης, (παρόλο που δεν είμαι σίγουρη) πως στο Μυστήριο της Εξομολόγησης, είναι σαν να μιλάς απ'ευθείας στο Θεό, και όχι στον ιερέα, γι'αυτό και το παράθεσα ως εναλλακτική πρόταση...

Πλέον, είναι στη δική σου κρίση το τι θα κάνεις σχετικά με αυτό! Φυσικά, εμείς (τουλάχιστον εγώ, για να μιλάω για τον εαυτό μου) θα είμαστε (είμαι) πάντα εδώ, για ό,τι βοήθεια χρειαστείς! :)

Φιλικά,
Lady Nina

Νηρηιδα
15-09-08, 13:29
Σε ευχαριστω Lady Nina παρα πολυ ειλικρινα!Δεν με ξερεις κι ομως μου μιλησες σαν καλη φιλη και πραγματικα με κανεις να νιω8ω καλυτερα :)
Οντως δεν 8ελω να αφηνω τα ονειρα να με επηρεαζουν!
Ευτυχως σημερα που κοιμη8ηκα δεν 8υμαμαι να ειδα τπτ!

Πόσο καιρό είχε μείνει η μητέρα σου στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο;
Όλοι οι υπάλληλοι είχαν τη συγκεκριμένη 'ύποπτη' συμπεριφορά;
Όσο καιρό είχε μείνει στο ξενοδοχείο, είχε πιστοποίησει ότι ο συγκεκριμένος 'καμαριέρης' ήταν πραγματικά υπάλληλος του ξενοδοχείου;
Είχε μήπως παρατηρήσει κάτι περίεργο πάνω του εκείνη τη νύχτα; (λίγο δύσκολο, βέβαια, μια και θα ήταν ταραγμένη...)

Λοιπον να σου απαντησω κιολας σε οσα ειχες ρωτησει!
ειχε μεινει περιπου μια εβδομαδα. Μαλιστα μου ειπε πως ηταν παλιο σπιτι σε αγγλικο στυλ κι επειτα το εκαναν ξενοδοχειο. Δεν ειχε δει κατι απ οσο 8υμαται αλλα ουτε κι απο τον νεαρο που ειχε βαρδια καταλαβε κατι οσες μερες τον ειδε.Αν δεν γινοταν αυτο εκεινο το βραδυ δεν 8α της φαινοταν δλδ τιποτα ασυνη8ιστο.

8α σκεφτω σοβαρα να μιλησω με καποιον πνευματικο και αν τελικα το παρω αποφαση 8α το μαθεις!κα8ως και τι 8α μου πει.

Επισης κατι που βρηκα στα ημερολογια ειναι σκιτσα που ειχα φτιαξει μετα απο ονειρα κ μετα απο οταν ειχα δει κατι απο αυτα που ειναι σαν πυκνες σκιες σε χρωμα σκουριας δεν ξερω αν 8α ηταν καλο να σκαναρω καποια για να τα ανεβασω να τα δειτε η δεν εχει τοσο σημασια πως ειναι?

Alexanderthecat
16-09-08, 11:02
Αγαπητή μου Νηρηιδα… Βρίσκω πολλά κοινά στους εφιάλτες μας. Σ’ αυτόν που βλέπω από μικρός, η πανσέληνος παίζει κυρίαρχο ρόλο πάντα. Ίσως αν έχεις όρεξη ποτέ να σου διηγηθώ αυτόν τον επαναλαμβανόμενο εφιάλτη. Μετά, βρήκα ακόμη ένα κοινό! Τόσο κοινό που τρόμαξα λιγάκι! Μου έχει τύχει και σε μένα (κανα δυο φορές) αυτή η άσχετη επικοινωνία με γνωστούς μου. Τι θέλω να πω… Πριν μερικά χρόνια, διάβαζα τα μαθήματά μου, ώσπου κουράστηκα λιγάκι και είπα να κάνω ένα διάλλειμα. Ξάπλωσα λοιπόν στο κρεβάτι μου ακούγοντας μουσική, όχι για να κοιμηθώ, απλώς για να χαλαρώσω. Ξαφνικά, ένιωσα ένα ευχάριστο σύννεφο στο μυαλό μου (αν μπορώ να το περιγράψω έτσι) και μέσα σ’ αυτό έβλεπα μια φίλη μου να κάθεται σε ένα τραπέζι, μαζί με τη μητέρα της και να τρώνε πορτοκάλια! Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, αλλά την επόμενη μέρα στο σχολείο, έτσι για πλάκα, τη ρώτησα: «ρε συ, χθες έτρωγες πορτοκάλια με τη μάνα σου?» και γουρλώσαμε και οι δύο τα μάτια μας όταν την άκουσα να μου λέει: «ναι….». Για την εξομολόγηση που αναφέρατε και εγώ σκέφτομαι να πάω, απλώς να κουβεντιάσω με έναν ιερέα. Λένε ότι μπορείς να βοηθηθείς αρκετά…. Ποιος ξέρει….

Νηρηιδα
16-09-08, 11:25
Φιλε Alexanderthecat σου απανταω στο δικο μου post για να μην μπερδεψω οσους 8ελησουν να σε βοη8ησουν με την εμπειρια σου.
Πραγματικα κι εγω τωρα εχω μεινει εκπληκτη γιατι πρωτη φορα μα8αινω πως το εχει βιωσει κι αλλος αυτο!8α η8ελα πολυ να μου διηγη8εις ολον τον εφιαλτη και μπορει ετσι να βρουμε και αλλα κοινα! Οποτε βρεις χρονο 8α η8ελα ειτε εδω ειτε προσωπικα να μου τον διηγη8εις!

Ρωτησα σημερα και μου ειπανε για καποιον ιερεα που πραγματικα πιστευει και ειναι καλος αν8ρωπος γενικα...Ισως το παρω αποφαση κι εγω στο τελος αλλα αν πας πριν το κανω πολυ 8α η8ελα να μου πεις αν σε βοη8ησε :)

Νηρηιδα
16-09-08, 12:06
Φιλε Alexanderthecat σου απανταω στο δικο μου post για να μην μπερδεψω οσους 8ελησουν να σε βοη8ησουν με την εμπειρια σου.
Πραγματικα κι εγω τωρα εχω μεινει εκπληκτη γιατι πρωτη φορα μα8αινω πως το εχει βιωσει κι αλλος αυτο!8α η8ελα πολυ να μου διηγη8εις ολον τον εφιαλτη και μπορει ετσι να βρουμε και αλλα κοινα! Οποτε βρεις χρονο 8α η8ελα ειτε εδω ειτε προσωπικα να μου τον διηγη8εις!

Ρωτησα σημερα και μου ειπανε για καποιον ιερεα που πραγματικα πιστευει και ειναι καλος αν8ρωπος γενικα...Ισως το παρω αποφαση κι εγω στο τελος αλλα αν πας πριν το κανω πολυ 8α η8ελα να μου πεις αν σε βοη8ησε :)

Α!Η8ελα να σε ρωτησω επισης αν εκεινη η φορα που ειδες τη φιλη σου ηταν η μοναδικη φορα που σου συνεβει!

Alexanderthecat
16-09-08, 12:20
Δεν έχω πρόβλημα, απλώς θεώρησα σωστό να σε ρωτήσω πρώτα αν θες να μάθεις τον δικό μου εφιάλτη! Λοιπόν, ο συγκεκριμένος εφιάλτης αρχικά έχει διάφορες μορφές, δηλαδή… Ξεκινάει σαν καλό όνειρο, πότε είμαι μαζί με την οικογένειά μου, πότε μαζί με φίλους κ.λπ. Κάποια στιγμή όμως βραδιάζει απότομα ή είναι ήδη βράδυ και η πανσέληνος είναι ακριβώς όπως την περιέγραψες και ένα αίσθημα πανικού και φόβου με κυριεύει. Τα πρόσωπα με τα οποία είμαι μαζί τους με αφήνουν μόνο ή μου λένε κάτι πριν φύγουν (δεν θυμάμαι τι ακριβώς, ίσως κάτι σαν «να’ τος, έρχεται» ή «πρέπει να κρυφτείς να μην σε βρει») και εγώ βρίσκομαι κλεισμένος σε κάποιο δωμάτιο ή σε ένα κλειδωμένο σπίτι και δεν μπορώ να φύγω, παρά μόνο κάθομαι και περιμένω να έρθει «αυτός». Δεν αργεί βέβαια να έρθει… συνήθως είναι σε ημιδιάφανη μορφή ή κάπως αόριστα άσχημος και μου μιλάει, ενώ με κυνηγάει φυσικά. Κάποτε κρατούσα ονειροημερολόγειο και θυμάμαι πως καθόταν σε μια γωνία και με έβριζε, γιατί δεν ήθελε να γράψω γι’ αυτόν. Άλλες φορές απλώς με απειλεί! Μια άλλη φορά είχα θυμώσει τόσο πολύ, που τον έπιασα απ’ τον λαιμό και τον έριξα κάτω και άρχισε να σφαδάζει με τρομερές κραυγές και να κουνάει το κεφάλι του αστραπιαία, πότε από δω πότε από ‘κει, σαν fast-forward. Αυτοί οι εφιάλτες πάντως απλά με κάνουν να ξυπνήσω απότομα και μετά από κάποια λεπτά ξανακοιμάμαι χωρίς να το σκέφτομαι. Δηλαδή δεν με κάνουν να χάσω τον ύπνο μου. Αυτά θυμάμαι περίπου…. Σχετικά με τον ιερέα, φυσικά! Όποιος πάει πρώτος θα πει και τις εντυπώσεις του. Για μένα δεν είναι εύκολο να πάω όποτε θέλω, γιατί δουλεύω και έτσι μόνο Κυριακές μπορώ να πάω. Αλλά είμαι τόσο νυσταγμένος απ’ το προηγούμενο βράδυ που δεν έχω κουράγιο και κοιμάμαι μέχρι το μεσημέρι….

Alexanderthecat
16-09-08, 12:27
Αυτή η κατάσταση που μοιάζει πολύ με τη δικιά σου, μου έχει ξανασυμβεί άλλες δυο φορές ίσως, αλλά όχι με την ίδια φίλη μου, με άλλα πρόσωπα! Χαρακτηριστικά, θυμάμαι όμως καλά, μόνο αυτή που σου είπα!

Νηρηιδα
16-09-08, 12:34
Πολυ περιεργο!!!Ειναι οντως πολλα τα κοινα οπως οτι κι εσυ μενεις ξαφνικα μονος ή το ονειρο αλλαζει ακομα κι αν ειναι καλο και ολα τα αλλα.Αν προσ8εσω κι αυτο με την τηλεπα8εια ή ο,τι αλλο μπορει να ειναι αυτο-παρολο που δεν ξερουμε λεπτομερειες ο ενας για το τι βιωσε ο αλλος και πραγματι να μην ειναι σχετικα-σαν τριτος 8α ελεγα οτι μοιαζουν πολυ!χμμμ βασικα και τωρα το λεω!
Επισης ειναι αλλος ενας λογος που πιστευω οτι δεν σε επηρεασε η αναγνωση του βιβλιου!
Και δεν σου κανει εντυπωση που ο,τι ακουμε ή βλεπουμε με δικα μας προσωπα ειναι ασχετο?Δηλ. δεν ειναι κατι σημαντικο!Δεν ειναι πχ εκκληση βοη8ειας ή κατι τετοιο!Και αυτο ειναι που το κανει να φαινεται ακομη πιο περιεργο! :confused:

Ναι,σιγουρα οποιος παει πρωτος 8α ενημερωσει και τον αλλον! ;)

Lady Nina
16-09-08, 13:45
Σε ευχαριστω Lady Nina παρα πολυ ειλικρινα!Δεν με ξερεις κι ομως μου μιλησες σαν καλη φιλη και πραγματικα με κανεις να νιω8ω καλυτερα :)
Οντως δεν 8ελω να αφηνω τα ονειρα να με επηρεαζουν!
Ευτυχως σημερα που κοιμη8ηκα δεν 8υμαμαι να ειδα τπτ!

Λοιπον να σου απαντησω κιολας σε οσα ειχες ρωτησει!
ειχε μεινει περιπου μια εβδομαδα. Μαλιστα μου ειπε πως ηταν παλιο σπιτι σε αγγλικο στυλ κι επειτα το εκαναν ξενοδοχειο. Δεν ειχε δει κατι απ οσο 8υμαται αλλα ουτε κι απο τον νεαρο που ειχε βαρδια καταλαβε κατι οσες μερες τον ειδε.Αν δεν γινοταν αυτο εκεινο το βραδυ δεν 8α της φαινοταν δλδ τιποτα ασυνη8ιστο.

8α σκεφτω σοβαρα να μιλησω με καποιον πνευματικο και αν τελικα το παρω αποφαση 8α το μαθεις!κα8ως και τι 8α μου πει.

Επισης κατι που βρηκα στα ημερολογια ειναι σκιτσα που ειχα φτιαξει μετα απο ονειρα κ μετα απο οταν ειχα δει κατι απο αυτα που ειναι σαν πυκνες σκιες σε χρωμα σκουριας δεν ξερω αν 8α ηταν καλο να σκαναρω καποια για να τα ανεβασω να τα δειτε η δεν εχει τοσο σημασια πως ειναι?

Κανένα πρόβλημα, Νηρηίδα!

Ίσως σου μίλησα έτσι (δηλαδή σαν καλή φίλη) διότι, όντως, έτσι σε νιώθω! :) Δεν είναι "αστείο" το ότι παρόλο που δεν έχουμε ιδωθεί ποτέ, ίσως νιώθουμε πιο κοντά (για να μιλάω για μένα: εγώ, τουλάχιστον, σε νιώθω κοντά) παρά με κάποιους λεγόμενους "φίλους" μας;...

Χαίρομαι που κοιμήθηκες μια χαρά! Τώρα, αρχίζω να έχω εγώ αϋπνίες... από το άγχος μου για τις εξετάσεις, αλλά και επειδή νομίζω ότι με παρακολουθούν σκιές... :eek: Έχω βρει ένα κόλπο, όμως, (αν θες, μπορώ να στο πω!) και τελικά μπορώ να κοιμηθώ! ;)

Όσον αφορά την εμπειρία της μητέρας σου, τώρα. Ευχαριστώ πολύ που απάντησες τόσο σύντομα στις ερωτήσεις μου! Για να πω την αλήθεια δεν είναι απόλυτα σύμφωνες με την ιστορία που είχα σκεφτεί (και την οποία μάλλον θα μπορέσω να ανεβάσω αύριο το βράδυ), αλλά με κάποιες μεταρρυθμίσεις, πιστεύω, θα ταιριάζει!

Περιμένω με ανυπομονησία να μάθω την απόφασή σου! Αν, τελικά, αποφασίσεις να στραφείς στον ιερέα που λες (και δεν τον επισκεφθείς πριν από την Τετάρτη το βράδυ), τότε θα μπορούσες να του πεις και την εκδοχή που θα έχω ανεβάσει μέχρι τότε! Τί λες; Να δούμε τι θα σου πει...

Όσο για τα σκίτσα, η οποιαδήποτε πληροφορία, πιστεύω, είναι πολύτιμη, επομένως... Όποτε βρεις χρόνο, σκάναρε και ανέβασέ τα!!

Φιλικά,
Lady Nina

Νηρηιδα
16-09-08, 13:59
Ίσως σου μίλησα έτσι (δηλαδή σαν καλή φίλη) διότι, όντως, έτσι σε νιώθω! Δεν είναι "αστείο" το ότι παρόλο που δεν έχουμε ιδωθεί ποτέ, ίσως νιώθουμε πιο κοντά (για να μιλάω για μένα: εγώ, τουλάχιστον, σε νιώθω κοντά) παρά με κάποιους λεγόμενους "φίλους" μας;...
Lady Nina χαιρομαι που το λες αυτο γιατι κι εγω ετσι αισ8ανομαι! Οπως ειχα πει στην αρχη, οτι ξαφνικα αρχισα να ακουω κι αλλους να μιλανε την ιδια γλωσσα!Και πιστευω κι εγω πως ειναι πιο σημαντικο να σε καταλαβαινουν και να σε βοη8ουν ή εστω να το προσπα8ουν-απο μακρια, απο το να βρισκονται κοντα σου σαν"φιλοι".

Να σου ευχη8ω πρωτα να πανε ολα καλα με τις εξετασεις σου!!!
Κια οποτε μπορεσεις,μη βιαστεις!Πολυ 8ελω να ακουσω(διαβασω!)τι σκεφτηκες οπως και το κολπο...ο,τι κολπο κι αν εχεις για την αυπνια καλοδεχουμενο ειναι!!!!
Αλλωστε μεχρι να παρω αποφαση να τα πω ολα μαζι σε καποιον κατα προσωπο...8α χρειαστω λιιιιιιιιγο χρονο :o
Σημερα 8α ψαξω να βρω το cd με την εγκατασταση του scaner γιατι μετα το format πρεπει να το ξανακανω.Πιστευω μεχρι αυριο να τα ανεβασω...ελπιζω να ειναι απλο δηλ γιατι δεν εχω ξαναδοκιμασει να ανεβασω κατι σε site!

Lady Nina
16-09-08, 15:57
Lady Nina χαιρομαι που το λες αυτο γιατι κι εγω ετσι αισ8ανομαι! Οπως ειχα πει στην αρχη, οτι ξαφνικα αρχισα να ακουω κι αλλους να μιλανε την ιδια γλωσσα!Και πιστευω κι εγω πως ειναι πιο σημαντικο να σε καταλαβαινουν και να σε βοη8ουν ή εστω να το προσπα8ουν-απο μακρια, απο το να βρισκονται κοντα σου σαν"φιλοι".

Χαίρομαι πολύ που αισθάνεσαι κι εσύ έτσι!

Να σου ευχη8ω πρωτα να πανε ολα καλα με τις εξετασεις σου!!!
Κια οποτε μπορεσεις,μη βιαστεις!Πολυ 8ελω να ακουσω(διαβασω!)τι σκεφτηκες οπως και το κολπο...ο,τι κολπο κι αν εχεις για την αυπνια καλοδεχουμενο ειναι!!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Ειλικρινά, μου είναι απαραίτητες...

Επανήλθα, λοιπόν, τώρα για να περιγράψω το "κόλπο" που ίσως σε βοηθήσει να κοιμάσαι καλύτερα... Εμένα με βοηθάει, αλλά δεν ξέρω αν θα έχει την ίδια επίδραση και σε άλλους...

Αρχίζω, λοιπόν...

Αρχικά, να σημειώσω ότι πάντα (και ειδικά όταν μένω στην Πάτρα, διότι είμαι μόνη στο σπίτι) έχω το βαφτιστικό μου σταυρό στο προσκεφάλι μου ή δίπλα στο κρεβάτι. Έτσι, νιώθω ασφάλεια. Μπορεί να ακούγεται χαζό, ιδιαίτερα σε ανθρώπους που δεν πιστεύουν, αλλά εμένα με βοηθάει...

Επίσης, πριν ξαπλώσω, αν δεν είμαι πολύ κουρασμένη κάνω μια σύντομη προσευχή ή, σε αντίθετη περίπτωση, κάνω απλώς το σταυρό μου.

Έπειτα, όταν έχω πλέον ξαπλώσει και το φως είναι κλειστό, βλέπω με τη φαντασία μου(; ) ένα φωτεινό περίβλημα, σαν φούσκα, να περικλείει προστατευτικά το χώρο γύρω από εμένα, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ... (Να σημειώσω πως παλαιότερα το έβλεπα πιο αυθόρμητα και χωρίς καθόλου προσπάθεια, ενώ τώρα πρέπει να καταβάλω κάποια προσπάθεια για να το δω. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, οπότε αν γνωρίζει κάποιος, ας το πει!) Σκέφτομαι, λοιπόν, πως αυτός είναι ο Άγγελός μου, που με προστατεύει, κι έτσι ησυχάζω και κοιμάμαι...

Άλλες φορές, βέβαια, όταν είμαι στην Αθήνα, απλώς αφήνω το φως ανοιχτό, "χαμηλωμένο", όμως, όχι δυνατό, κι έτσι κοιμάμαι μεν, ελαφρά δε, όπως ανέφερε και ο Alexanderthecat...

Νηρηίδα και Αλέξανδρε, ελπίζω να σας βοήθησα με αυτό το λεγόμενο "κόλπο"! Εσάς, όπως και όποιον άλλο έχει πρόβλημα ύπνου... :)

Τέλος, Νηρηίδα μου, όσον αφορά το τι σκέφτηκα, θα προσπαθήσω να το γράψω όσο πιο σύντομα μπορέσω, κι ελπίζω πως αυτό θα γίνει αύριο!

Φιλικά,
Lady Nina

Υ.Γ.: Άσχετο! Έχω, επίσης, παρατηρήσει όταν πέφτω να κοιμηθώ, πως όταν κλείνω τα μάτια "βλέπω", ή μάλλον νιώθω, ένα έντονο φως, παρόλο που όταν τα ανοίγω βλέπω μόνο σκοτάδι και δεν υπάρχει καμία πηγή φωτός στο δωμάτιο... Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

Alexanderthecat
17-09-08, 08:31
Lady Nina, ευχαριστούμε για το κολπάκι που μας πρότινες! Δεν χάνουμε τίποτα να το δοκιμάσουμε... Αυτό με τη λάμψη που έιπες ότι βλέπεις καμιά φορά κι ας είναι σκοτάδι γύρω σου, μου τυχαίνει αρκετά συχνα και σε μένα! Αφού όταν μου συμβαίνει, ανοίγω περίεργος τα μάτια να δω από που ήρθε αυτό το φως... thanx για τη βοήθεια σου!!!

Lady Nina
17-09-08, 21:26
Lady Nina, ευχαριστούμε για το κολπάκι που μας πρότινες! Δεν χάνουμε τίποτα να το δοκιμάσουμε... Αυτό με τη λάμψη που έιπες ότι βλέπεις καμιά φορά κι ας είναι σκοτάδι γύρω σου, μου τυχαίνει αρκετά συχνα και σε μένα! Αφού όταν μου συμβαίνει, ανοίγω περίεργος τα μάτια να δω από που ήρθε αυτό το φως... thanx για τη βοήθεια σου!!!

Παρακαλώ, αν και δεν κάνει τίποτα! :)

Αφού έχω βρει έναν τρόπο να καταπολεμώ τους φόβους μου με το σκοτάδι, δε βλάπτει καθόλου, μα καθόλου, να τον μοιραστώ και με άλλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα...

Αναρωτιέμαι, βέβαια, τώρα, τί είναι αυτό με το φως που βλέπουμε με κλειστά τα μάτια... Μπορεί να εξηγείται επιστημονικά, μπορεί να είναι και κάτι άλλο... Όποιος γνωρίζει κάτι, ας μας διαφωτίσει κι εμάς! ;)

Παρεπιπτόντως, τώρα που το θυμήθηκα, όνειρα με δαίμονες και τον ακατανόμαστο έχω δει κι εγώ κάποιες φορές, ορισμένα, μάλιστα, ακολουθούν το ίδιο μοτίβο...

Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω και κάτι άλλο που μου συμβαίνει, μήπως και κάποιος έχει κάποια εξήγηση...

Πολλές φορές, κι ενώ έχω ανοιχτά τα μάτια, εμφανίζονται μπροστά μου εικόνες (φανταστικές, που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα), οι οποίες αλλάζουν σχετικά γρήγορα και δεν έχουν κάποιο νόημα... Αυτό που βλέπω με τη μεγαλύτερη συχνότητα είναι, συνήθως, η σελίδα κάποιου βιβλίου, που δεν έχω ξαναδεί, ενώ ασυναίσθητα το μάτι μου πέφτει σε συγκεκριμένες λέξεις, οι οποίες στιγμιαία είναι σα να γίνονται bold, αν καταλαβαίνετε τί εννοώ!

Έχετε καμιά ιδέα, γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; (Καλά, έχω ξεφύγει εντελώς εκτός θέματος, οπότε ζητώ συγγνώμη από τη Νηρηίδα και τους συντονιστές!)

Φιλικά,
Lady Nina

Νηρηιδα
17-09-08, 22:11
Απο μενα φιλη μου Lady Nina κανενα προβλημα! Μονο που δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο που βλεπεις, καμια φορα οταν ειμαι πολλα εικοσιτετραωρα αυπνη μου συμβαινει οταν χαλαρωνω να βλεπω φευγαλεες εικονες αλλα αυτο ειναι καθαρα απο ελλειψη υπνου και δεν βρισκω να εχει σχεση με αυτο που βλεπεις εσυ αρα ευελπιστω να απαντησει καποιος που εχει μια εξηγηση!

Τις εικονες δεν καταφερα να τις σκαναρω γιατι ακομη δεν βρηκα το cd και οταν δεν το χρειαζομουνα το εβλεπα συνεχεια!αλλο ανεξηγητο κι αυτο οταν δεν θες κατι το βρισκεις διαρκως και οταν το 8ελεις αντε να το βρεις :mad:

Lady Nina
17-09-08, 22:29
Απο μενα φιλη μου Lady Nina κανενα προβλημα! Μονο που δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο που βλεπεις, καμια φορα οταν ειμαι πολλα εικοσιτετραωρα αυπνη μου συμβαινει οταν χαλαρωνω να βλεπω φευγαλεες εικονες αλλα αυτο ειναι καθαρα απο ελλειψη υπνου και δεν βρισκω να εχει σχεση με αυτο που βλεπεις εσυ αρα ευελπιστω να απαντησει καποιος που εχει μια εξηγηση!

Καλή μου Νηρηίδα, δε μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα που με αποκάλεσες 'φίλη' σου! Και θέλω να ξέρεις, πως κι εγώ φίλη μου σε θεωρώ! :)

Και, όντως, μακάρι να βρεθεί κάποια εξήγηση για αυτά που βλέπω! Θα έχω υπ'όψιν μου, όμως, και αυτό που είπες ότι σου συμβαίνει! Μπορεί να το παθαίνω μόνο όταν είμαι άυπνη, αλλά να μην το έχω συνδέσει έτσι. Θα το προσέξω την επόμενη φορά...

Τις εικονες δεν καταφερα να τις σκαναρω γιατι ακομη δεν βρηκα το cd και οταν δεν το χρειαζομουνα το εβλεπα συνεχεια!αλλο ανεξηγητο κι αυτο οταν δεν θες κατι το βρισκεις διαρκως και οταν το 8ελεις αντε να το βρεις :mad:

Κανένα πρόβλημα, όποτε μπορέσεις ανέβασέ τις!

Η τελευταία διαπίστωσή σου είναι όντως ένα μεγάαααλο μυστήριο και για μένα... Πάντα αυτό μου συμβαίνει! Όπως, επίσης, και το άλλο: ψάχνω κάτι και πέφτω όλο σε πράγματα που έψαχνα παλιότερα... Άλλο και τούτο... Οπότε, σου προτείνω να αρχίσεις να ψάχνεις κάτι άλλο και, τσουπ!, το cd θα βρεθεί μπροστά σου...! ;)

Φιλικά,
Lady Nina

silverine
18-09-08, 00:18
Γεια σας :) Ειχα κι εγω παρομοια ονειρα με αυτα της Νηρηιδας,οταν ημουν 22-23 ετων(τωρα ειμαι 31 :p )Για μια αρκετα μεγαλη περιοδο ειχα εφιαλτες με πρωταγωνιστη ενα πλασμα σκοτεινο που η φιγουρα του εμοιαζε μεγαλοσωμου αντρα.Στα ονειρα μου,ηξερα πως ειναι καποιος δαιμονας-μαγος ο οποιος ποτε δεν εμαθα τι ηθελε απο εμενα.Το θεμα μας ομως δεν ειναι αυτο,αλλα το πως τελειωσε η "ιστορια" και δεν τον ξαναειδα.
Θυμαμαι ημουν πολυ θυμωμενη και θορυβημενη με τις διαρκεις ονειρικες "ενοχλησεις"!Λοιπον στο τελευταιο ονειρο,ηταν νυχτα,με κυνηγουσε κι εγω μπροστα του πετουσα λιγο πανω απο το εδαφος,με μεγαλη ταχυτητα.Το μονο που με ενοιαζε ηταν να μη με πιασει,αν και δεν ενοιωθα φοβο ουτε κουραση.σε καποια στιγμη,ενω τα τοπια εναλλασονταν το ενα μετα το αλλο βρεθηκα σε ενα τεραστιο "αλωνι",οπου ειχε φωτιες αναμενες,καποια οικοσιτα ζωα και μερικους ανθρωπους,αναμεσα στους οποιους ξεχωρισα τη γιαγια μου.Φαινοταν σα να κανουν καποιο τελετουργικο,ομως δεν ειχα χρονο για τετοια,η σκια πισω μου με ακολουθουσε διαρκως,ειχε αρχισει κι εκεινος να πεταει κι εγω ΕΠΡΕΠΕ να γλιτωσω. Ολα εγιναν αστραπιαια,εκανα μερικους κυκλους πανω απο το αλωνι και εστρεψα το βλεμμα μου προς τη σεληνη.Μια τεραστια πανσεληνος...ΕΚΕΙ επρεπε να παω....κι ετσι αρχισα να ανεβαινω και να ανεβαινω,ολο μου το ειναι ειχε επικεντρωθει στο να φτασω οσο πιο ψηλα γινοταν,ενω ο αλλος ξοπισω μου ενιωθα να χανει τον ελεγχο.Σε καποια στιγμη η ζεστασια και το φιλικο φως της Σεληνης με εκαναν να ηρεμησω,να σταματησω την αγωνιωδη ανοδο,να κοιταξω κατω μου και "εκεινος" να εχει εξαφανιστει...
Δεν τον ξαναειδα ποτε!
Αργοτερα,πολυ αργοτερα εμαθα πως η γιαγια μου ασχολουνταν με μαγια,αν και εγω ποτε δεν εχω αντιληφθει κατι τετοιο,ισως γιατι δεν τη βλεπω και συχνα.
Συνοψιζοντας:Αν προσπαθουσες να επιμεινεις?Αν προσπαθουσες να τον νικησεις?Χωρις να φοβασαι! :) Θυμαμαι και το πρωτο ονειρο που ειχα δει με αυτον,αλλα δε θελω να σας κουρασω αλλο.
Ευχομαι να το ξεπερασεις! ;)

Νηρηιδα
18-09-08, 01:05
Καταρχην silverine καλως ορισες!
Πραγματι εχουμε καποια κοινα ε? Παντως χαιρομαι που εσυ το ξεπερασες!
Θα θελα να μπορουσα να δοκιμασω μηπως βοη8ησει κι εμενα αλλα το κακο ειναι οτι δεν ελεγχω τα ονειρα μου ακομη κι οταν γνωριζω οτι ονειρευομαι αλλα δεν ειναι κακο να δοκιμασω!!!
Δεν κουρασες εμενα-ουτε κανεναν αλλον πιστευω- οποτε ο,τι 8ελεις το γραφεις :)
Σ'ευχαριστω που εγραψες την εμπειρια σου για να βοη8ησεις!

Καλή μου Νηρηίδα, δε μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα που με αποκάλεσες 'φίλη' σου! Και θέλω να ξέρεις, πως κι εγώ φίλη μου σε θεωρώ

Φιλη μου Lady Nina μπορει να μην εχουμε βρε8ει ποτε αλλα μια χαρα φιλες μπορουμε να ειμαστε και χαιρομαι που ειναι αμοιβαιο!!Διαδικτυακες φιλες λοιπον!;)

Και, όντως, μακάρι να βρεθεί κάποια εξήγηση για αυτά που βλέπω! Θα έχω υπ'όψιν μου, όμως, και αυτό που είπες ότι σου συμβαίνει! Μπορεί να το παθαίνω μόνο όταν είμαι άυπνη, αλλά να μην το έχω συνδέσει έτσι. Θα το προσέξω την επόμενη φορά...

Μακαρι να ειναι αυτο και τιποτα παραπανω ευχομαι!!!! Και ναι 8α το αφησω το cd γιατι οσο ψαχνω μονο τα νευρα μου βρισκω ολο και πιο τεντωμενα!Και σιγουρα αυριο 8α το δω στο ασχετο!

Lady Nina
18-09-08, 02:43
Καλή μου φίλη, Νηρηίδα!

Επιτέλους, επανήλθα με σκοπό να γράψω την εκδοχή που έχω σκεφτεί εδώ και μέρες σχετικά με το τι έχει συμβεί και πως συνδέονται ορισμένα γεγονότα μεταξύ τους!

Για την 'εργασία' αυτή επεξεργάστηκα με προσοχή τα όσα έχουν γραφεί στο παρόν θέμα, και κυρίως τα δικά σου post, Νηρηίδα, έτσι ώστε να συλλέξω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες γίνεται. Υπάρχει πάντα, βέβαια, και το περιθώριο λάθους, δηλαδή να έχω παρανοήσει ή παραλείψει κάτι, οπότε ζητώ συγγνώμη!

Ας αρχίσουμε τώρα, λοιπόν, με την παράθεση των γεγονότων (με χρονολογική σειρά, ει δυνατόν), με περιθώριο σχολιασμού και ερωτήσεων επί αυτών...

Εν αρχή ην ο Λόγος, στην περίπτωση μας τα 'μάγια' που τέλεσαν η γιαγιά και η θεία σου με δέκτη τη μητέρα σου. Με άλλα λόγια, όλα αρχίζουν λίγο πριν τη σύλληψή σου... Τα εν λόγω 'μάγια' ίσως να είναι η αιτία όλων των κακών (και ίσως των καλών) που έχουν συμβεί στην οικογένειά σου από τότε, ίσως να είναι η αιτία που βρίσκεσαι εσύ εδώ μέσα αναζητώντας απαντήσεις...

Θα αρχίσω απαριθμώντας τα άσχημα (που ίσως, βέβαια, να είναι και συμπτώσεις, αν και με τίποτα δεν το νομίζω αυτό).

Αρχικά, η αρρώστεια του πατέρα σου, η οποία δυστυχώς δε θεραπεύτηκε με αποτέλεσμα να τον στερηθείτε από πολύ μικρές εσύ και η αδερφή σου, χωρίς να ξεχνάμε και τη μητέρα σου, φυσικά... Στη συνέχεια, η εμπειρία της μητέρας σου με το δαίμονα στον καθρέφτη και το παραλίγο ατύχημά της με το παράθυρο που έκλεισε απότομα... Έπειτα, η σπάνια πάθηση που εμφανίστηκε στην αδερφή σου, η οποία ευτυχώς, δόξα τω Θεώ, ξεπεράστηκε χωρίς να αφήσει κάποιο πρόβλημα... Τέλος, το κερασάκι στην τούρτα ;) εσύ, με όλες αυτές τις εμπειρίες σου, που μας διηγήθηκες, αλλά και αυτές που είναι ακόμη στην αφάνεια, τις οποίες αδημονώ να μάθω εν καιρώ!

Τα 'μάγια' αυτά, όμως, ή η 'κατάρα', όπως θα τα αποκαλούσα διαφορετικά, δεν άφησαν μόνο άσχημες εμπειρίες, λερά και επώδυνα ίχνη στην προσωπική σου ζωή... Σε προίκισαν με υπέροχες δυνάμεις και ικανότητες, οι οποίες, αν και υπάρχουν στο μέσο άνθρωπο, είναι θαμμένες βαθιά και εξαιρετικά δύσκολες στην ανάπτυξή τους... Διότι, αγαπητή μου Νηρηίδα, αλλά και όλοι οι υπόλοιποι, πρέπει να ξέρουμε πως το κακό συμβαδίζει πάντα με το Καλό και είναι επιλογή μας ποιο θα κρατήσουμε τελικά! Με άλλα λόγια, καλή μου Νηρηίδα, είναι στο χέρι σου να αναπτύξεις τις πολύτιμές σου δυνάμεις, διότι αυτές είναι το μοναδικό 'αντίδοτο' ώστε να απαλλαγείς από την παρουσία που σε κατατρέχει...

Μάλιστα, επίτηδες ανέφερα παραπάνω τον όρο 'κατάρα', ώστε να συνδέσω την περίπτωσή σου με ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία, που διηγείται μια παρόμοια ιστορία, φανταστική βέβαια. Το βιβλίο στο οποίο αναφέρομαι έχει τίτλο Οι γέφυρες του χρόνου και συγγραφέας του είναι η Μάριαν Κέρλεϊ. (Δεν ξέρω αν το έχετε ακουστά ή το έχετε διαβάσει, αλλά το προτείνω ανεπιφύλακτα!)

Το βιβλίο αυτό, λοιπόν, πραγματεύεται την ιστορία δύο παιδιών, μαθητές και οι δύο, μιας κοπέλας και ενός αγοριού τα οποία γνωρίζονται, όταν το αγόρι, ο Τζάροντ, μετακομίζει στην περιοχή, όπου μένει η κοπέλα, η Κέιτ. Ο Τζάροντ και η οικογένειά του κατατρέχονται από μια ανεξήγητη 'γκαντεμιά', τους συμβαίνουν λογιών λογιών περίεργα ατυχήματα, ο Τζάροντ, όμως, προσπαθεί να μένει πάντα ορθολογιστής, παρόλο που διαθέτει ασύλληπτες μαγικές δυνάμεις, τις οποίες δεν γνωρίζει και μάλιστα απορρίπτει. Η Κέιτ διακρίνει σε αυτόν τις δυνάμεις αυτές, καθώς η (πολύ νέα) γιαγιά της, με την οποία μένει, ασχολείται με καλή μαγεία. Οι τρεις τους ανακαλύπτουν πως την οικογένεια του Τζάροντ βαραίνει εδώ και αιώνες μια 'κατάρα', που εμφανίζεται σε οικογένειες με πάνω από εφτά παιδιά, ενώ το έβδομο από τα παιδιά λαμβάνει υπερφυσικές δυνάμεις, ώστε να καταπολεμήσει (ίσως) την κατάρα...

Αν θέλετε μπορώ να συνεχίσω με την υπόθεση, θα σταματήσω, όμως εδώ προς το παρόν, διότι αρχίζω να βγαίνω εκτός θέματος... Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι πως μαζί με την 'κατάρα', τα 'μάγια', όπως θέλετε πείτε το, οι δέκτες των παραπάνω αναπτύσσουν δυνάμεις με τις οποίες μπορούν να καταπολεμήσουν αυτά που τους κυνηγούν... Αυτό είναι κάτι το οποίο αναμφισβήτητα μπορείς κι εσύ να κάνεις, Νηρηίδα!

Επανερχόμαστε τώρα στην παράθεση των γεγονότων!

Φτάνουμε, λοιπόν, στο επόμενο περιστατικό, που λαμβάνει χώρα όταν εσύ ήσουν περίπου 5 χρονών, η θέαση του δαίμονα από τη μητέρα σου στο ξενοδοχείο της Αγγλίας. Ο δαίμονας αυτός ίσως να την κηνυγούσε από πριν, ίσως να μην έχει σχέση με τα 'μάγια' και απλώς να είναι όντως 'απόκτημα' εκείνου του περίεργου ξενοδοχείου. Όσον αφορά τώρα τον 'καμαριέρη' η προσωπική μου άποψη είναι πως είτε κάτι παρόμοιο είχε ξανασυμβεί στο εν λόγω ξενοδοχείο, είτε ο άνθρωπος αυτός είχε καταληφθεί από τον εν λόγω δαίμονα... :eek:

Από τα 6 σου χρόνια και ύστερα άρχισαν οι εφιάλτες... Ίσως αυτός ο ίδιος δαίμονας που κλήθηκε με τα 'μάγια' και ο οποίος μπορεί να κυνηγούσε τη μητέρα σου αρχικά, ακολουθώντας την στην Αγγλία και πίσω, να διέκρινε σε εσένα τα χαρίσματα που σου δόθηκαν μέσω της 'κατάρας'... Γιατί, είναι πολύ σημαντικό να σημειώσουμε πως, εσύ είσαι η μόνη που γεννήθηκε μετά την τέλεση των 'μαγικών', επομένως είναι λογικό να έχεις πιο ανεπτυγμένες ικανότητες από τους οικείους σου, μια και 'ο πηλός είναι πιο εύπλαστος όταν είναι υγρός, παρά όταν έχει ξεραθεί'. Καταλαβαίνετε τι εννοώ, έτσι; Αν όχι, ζητείστε μου να το εξηγήσω καλύτερα!

Οι επισκέψεις του δαίμονα στον ύπνο σου, μάλιστα, κορυφώνονται στα 9 σου χρόνια, όταν αυτός προσπάθησε να σε 'βγάλει από τη μέση', όπως ανέφερα και σε κάποιο άλλο post... Γιατί ήθελε να το κάνει; Ίσως γιατί ένιωθε τις δυνάμεις σου να μεγαλώνουν μέρα με την ημέρα, κάτι που αποτελούσε απειλή γι'αυτόν! Και πως έγινε αυτό; Με το γνωστό περιστατικό της βεράντας, που αποτέλεσε και εναρκτήριο post στο θέμα αυτό. Συγκεκριμένα, ο δαίμονας αυτός επισκέφθηκε εκείνη τη νύχτα το δωμάτιό σου, και τηλεμεταφέρθηκε κρατώντας σε στη βεράντα. Εκεί προσπάθησε να σε ρίξει, να σε αφήσει να πέσεις από τα κάγκελα, ώστε, ποιος ξέρει, να το κάνει να φανεί σαν ατύχημα... Οι δυνάμεις σου, ή ο Άγγελός σου, ή κάποια άλλη Θετική-Καλή-Φωτεινή δύναμη, όμως υπερίσχυσε, με αποτέλεσμα ο δαίμονας να φοβηθεί ή απλώς να μην μπορέσει να πραγματοποιήσει το σχέδιό του... Κι έτσι, βρέθηκες εσύ στη βεράντα, μετέωρη πάνω στα κάγκελα, και χρόνια αργότερα να αναρωτιέσαι γιατί έγινε αυτό... Το μόνο που ίσως δεν κολλάει μέχρι εδώ σε αυτή την εκδοχή του περιστατικού είναι το πως μπήκε ο δαίμονας στο δωμάτιο χωρίς καν να το καταλάβει η αδερφή σου. Αλλά, να μου πεις, δαίμονας ήταν, θα τα έκανε όλα γρήγορα και αθόρυβα...

Συνεχίζουμε! Η ανάπτυξη, όμως των δυνάμεών σου δε σταμάτησε εδώ... Κάποια χρόνια αργότερα, συγκεκριμένα στα 15 σου, απέκτησες για μια ημέρα την ικανότητα της τηλεκίνησης, μετά το αντίστοιχο όνειρο που είχες δει ότι απωθούσες το δαίμονα μόνο με τη δύναμη της σκέψης σου, ενώ αργότερα, κατά τη διάρκεια της εφηβείας πάλι, είχες την ικανότητα να 'διαβάζεις' τα χαρτιά, κάτι που συνειδητά σταμάτησες πριν τα 19 λόγω του πονοκεφάλου που προκαλούνταν μετά από μια τέτοια ενέργεια... Όλα αυτά, καθώς και το ότι σε κυνηγάει ο δαίμονας, συμβάλλουν και οδηγούν σε ένα μόνο συμπέρασμα, όπως ήδη έχουν παρατηρήσει και άλλα μέλη, ότι δηλαδή είσαι ένας πολύ ξεχωριστός και 'προικισμένος' άνθρωπος!

Κάτι άλλο που αναφέρεις είναι ότι ακούς ήχους και βλέπεις σκιές, 'πυκνές στο χρώμα της σκουριάς', από τα 12 με 13 σου, με αποκορύφωμα (τουλάχιστον όσον αφορά το δεύτερο) τη μοιραία(!) συνάντησή σου με τη γάτα γύρω στα 18 σου χρόνια, μια συνάντηση που σου άφησε ενθύμιο (ευτυχώς προσωρινό!) μερικές γρατζουνιές... Αυτό που αναρωτιέμαι τώρα, είναι μέχρι πότε έβλεπες αυτές τις σκιές, αν δηλαδή δεν τις βλέπεις μέχρι τώρα...

Τέλος, γιατί πολύ μακρηγόρησα απόψε, στα άμεσα σχέδιά μου είναι να βρω, ή τουλάχιστον, να ψάξω τι σημαίνει η λέξη-φράση που έχεις πει δυο φορές μέχρι τώρα στον ύπνο σου...

Μια τελευταία ερώτηση είναι αν θες να σου μεταφράσω συνοπτικά ή αναλυτικά την περίληψη της ταινίας End of Days που είχα αναφέρει σε άλλο post. Θα κάνω ό,τι μου πεις!

Όπως και να έχει, περιμένω να ακούσω (διαβάσω ;) ) τα στοιχεία που έχεις βρει μέχρι τώρα, μελετώντας τα ημερολόγιά σου!

Φιλικά,
Lady Nina :)

Υ.Γ.: Αυτό πρέπει να είναι το πιο μεγάλο μήνυμα που έχω γράψει εδώ στο forum...

Lady Nina
18-09-08, 02:46
Αγαπητή silverine, καλώς όρισες και από εμένα!

Ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου!

Περιττό να σου πω πως περιμένω κι εγώ με αδημονία να γράψεις το αρχικό όνειρο που είχες με το δαίμονα, καθώς και ό,τι άλλο νιώσεις ανάγκη να μοιραστείς μαζί μας!

Φιλικά,
Lady Nina

Alexanderthecat
18-09-08, 09:58
Ναι, όντως silverine! Καλό θα ήταν να μοιραζόσουν το πως ξεκίνησαν και οι δικοί σου εφιάλτες... Μας έδωσες μια ιδέα πάντως για την αντιμετώπισή του!

Lady Nina, bravo για την ανασυγκρώτηση των στοιχείων! Πολύ καλή δουλειά!

Lady Nina
18-09-08, 15:50
Alexanderthecat, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με ανακούφισες με αυτό που έγραψες! Φοβόμουν ότι είχα πλατιάσει πολύ και ότι θα σας μπέρδευα περισσότερο... :)

Νηρηιδα
18-09-08, 19:41
Αντι8ετως καλη μου φιλη!Διαβασα τα οσα εγραψες και για να το πω απλα:εχω πα8ει πλακα!!! Ειναι μια εκδοχη που μοιαζει πολυ λογικη και πι8ανη αφου εχεις ταιριαξει ολα οσα εχω γραψει με τροπο που ειναι τοσο λογικος!
Δεν 8α τα συνδιαζα ποτε ετσι ωστε να "δενουν" ολα!! Μακαρι να ειναι και η σωστη εκδοχη αυτη και ετσι να μπορεσω να βγαλω επιτελους ακρη...καλα αγαλμα 8α σου κανω τοτε :D
Δυστυχως δεν μπορεσα να μα8ω ακριβως ποια ηταν η λεξη και να πω την αλη8εια εχω σκεφτει μηπως ηταν το ονομα του δαιμονα η κατι που τον απω8ουσε.

8ελω να μου πεις για την ταινια γιατι δεν την εχω δει και μεχρι να τη δω, 8α σκασω να μα8ω!

Κάτι άλλο που αναφέρεις είναι ότι ακούς ήχους και βλέπεις σκιές, 'πυκνές στο χρώμα της σκουριάς', από τα 12 με 13 σου, με αποκορύφωμα (τουλάχιστον όσον αφορά το δεύτερο) τη μοιραία(!) συνάντησή σου με τη γάτα γύρω στα 18 σου χρόνια, μια συνάντηση που σου άφησε ενθύμιο (ευτυχώς προσωρινό!) μερικές γρατζουνιές... Αυτό που αναρωτιέμαι τώρα, είναι μέχρι πότε έβλεπες αυτές τις σκιές, αν δηλαδή δεν τις βλέπεις μέχρι τώρα...

Ακομη εως σημερα βλεπω αυτες τις σκιες αλλα ευτυχως δεν ξαναειχα τοσο στενη επαφη μαζι τους!και απο οσα εχω γραψει και ξανακοιταζω αυτες τις μερες,δεν συμβαινει κατι πριν τις δω αλλα στο επομενο ονειρο που βλεπω ειναι πολυ πιο 8υμωμενη αυτη...η υπαρξη. Τα υπολοιπα 8ελω να τα συνδιασω πρωτα-αν και δεν ελπιζω να το κανω τοσο καλα οσο εσυ!!!-κι επειτα σιγουρα 8α σου τα πω!(το cd αφαντο ακομα το ατιμο :mad: )

Τωρα σκεφτομαι οσα εγραψες...Αλλα αυτο που 8ελω να σου πω ειναι ενα μεγαλο ευχαριστω!Που μεσα στα δικα σου εδωσες απο τον χρονο σου για μενα! :) :)

Lady Nina
19-09-08, 15:18
Ευχαριστώ πολύ!! :o Για όλα, ειλικρινά!

Μην ανησυχείς για τη λέξη! Είμαι σίγουρη, απόλυτα πεπεισμένη, πως θα βρεθεί η άκρη και με αυτήν! (και μην ξεχνάς, είμαι Σαββατογεννημένη!... ;) ) Πάνω σε αυτό, πιστεύω πως μάλλον είναι μια λέξη που τον απωθεί, παρά το όνομά του! Κάποιος, βέβαια, με πιο πολλές γνώσεις από εμάς πάνω σε αυτό το θέμα, ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει!

Εντάξει, μόλις βρω χρόνο, θα σου γράψω για την ταινία, θα προσπαθήσω να κάνω μια όσο το δυνατό πιο ακριβή μετάφραση, εκτός αν βρω κάποιο link για την Ελληνική Βικυπαίδεια, που μπορεί να έχει την υπόθεση στα ελληνικά!

Κάτι που μόλις σκέφτηκα πάνω στο θέμα των σκιών, διαβάζοντας ότι μετά στο επόμενο όνειρό σου ο δαίμονας, ή ό,τι άλλο μπορεί να είναι αυτό, εμφανιζόταν πιο θυμωμένος, είναι ότι ίσως εκνευρίζεται επειδή κάποιες φορές τον βλέπεις. Με άλλα λόγια, αυτές οι σκιές που μοιάζουν σαν 'πολλές μικρές πεταλουδίτσες που πετάνε μαζί, σαν σμήνος' (σε παρακαλώ, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος στην περιγραφή!) ίσως είναι ο δαίμονας ή κάτι άλλο δαιμονικό, στη μορφή που μπορείς να τον δεις πραγματικά και όχι στα όνειρα.

Το παραπάνω το έγραψα, διότι η περιγραφή της σκιάς που είχε γίνει σε προηγούμενο post σου, Νηρηίδα μου, μου θύμισε έντονα μια αγαπημένη μου ταινία (σε έχω τρελάνε με τις ταινίες και τα βιβλία, ε; ;) ), την οποία δεν ξέρω αν έχετε δει, αλλά την είχε δείξει πρόσφατα στην τηλεόραση.

Η ταινία αυτή ονομάζεται Bless the Child (ή στα ελληνικά 'Το ευλογημένο παιδί') και δείχνει κάποιες φορές τις δαιμονικές οντότητες ως ένα κοπάδι από αρουραίους ή σμήνος από έντομα.

Όσο για το cd, μην εκνευρίζεσαι, θα παρουσιαστεί στην κατάλληλη στιγμή! :)

Φιλικά,
Lady Nina

Νηρηιδα
19-09-08, 17:05
Κάτι που μόλις σκέφτηκα πάνω στο θέμα των σκιών, διαβάζοντας ότι μετά στο επόμενο όνειρό σου ο δαίμονας, ή ό,τι άλλο μπορεί να είναι αυτό, εμφανιζόταν πιο θυμωμένος, είναι ότι ίσως εκνευρίζεται επειδή κάποιες φορές τον βλέπεις. Με άλλα λόγια, αυτές οι σκιές που μοιάζουν σαν 'πολλές μικρές πεταλουδίτσες που πετάνε μαζί, σαν σμήνος' (σε παρακαλώ, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος στην περιγραφή!) ίσως είναι ο δαίμονας ή κάτι άλλο δαιμονικό, στη μορφή που μπορείς να τον δεις πραγματικά και όχι στα όνειρα.

Το παραπάνω το έγραψα, διότι η περιγραφή της σκιάς που είχε γίνει σε προηγούμενο post σου, Νηρηίδα μου, μου θύμισε έντονα μια αγαπημένη μου ταινία (σε έχω τρελάνε με τις ταινίες και τα βιβλία, ε; ), την οποία δεν ξέρω αν έχετε δει, αλλά την είχε δείξει πρόσφατα στην τηλεόραση.

Καλη μου Lady Nina κα8ολου δεν με πρηζεις αντι8ετως με βαζεις στην πριζα να τις δω κι εγω :D
Τηλεοραση δεν βλεπω συχνα και χανω τα καλα τελικα!

Οι σκιες δεν ειναι παντα το ιδιο, συνη8ως ειναι εντομα ή μικροσωμα ζωα αλλα μπορει να ειναι και αοριστα σχηματα σαν τουλουπες καπνου αν μπορω να το περιγραψω ετσι...

silverine
21-09-08, 22:29
καλησπερα σε ολους!Ολες αυτες τις μερες δε βρηκα το χρονο να απαντησω,γι'αυτο ζητω συγγνωμη απο τη Νηρηιδα.
Στο πρωτο ονειρο λοιπον,ολα εβαιναν ομαλα(οσο ομαλο μπορει να ειναι ενα ονειρο :o )μεχρι που ξαφνικα εμφανιζεται μια υπαρξη,η οποια αρχισε να με κυνηγα.Προσπαθησα να δω το προσωπο αυτου του πλασματος,μα φυσικα δεν μπορεσα.Ετρεχα παλι,μα δε μπορουσε να με φτασει,μεχρι που αρχισα να ανυψωνομαι απο το εδαφος.Τοτε,επειδη εκεινος δεν ειχε την ικανοτητα(ακομα) να πεταξει,μου μιλησε.Εννοειται δεν ακουστηκαν λογια,μιλησε κατευθειαν μεσα στο μυαλο μου,ολος ο διαλογος ετσι εξελιχθηκε.
-Σταματα!πρεπει να σε πιασω! ειπε.
-Οχι,απαντησα,και συνεχισα το πεταγμα.
-Πρεπει να σταματησεις,ΤΩΡΑ.Εαν δεν το κανεις,θα παρω τον αδερφο σου.Και θα υποφερει πολυ..!
Εκει σταματησα,αλλα ακομη αιωρουμουν.Μου ειπε πως επρεπε να κοψει ενα μελος του σωματος μου,εαν ηθελα να αφησει τον αδερφο μου ησυχο.Σε αυτο το σημειο πρεπει να πω οτι το ονειρο ειχε γινει σαν αληθινο...
Εκει καπου λιγα δευτερολεπτα πριν ξεκινησει να κανει αυτο που ηθελε,ειπα στον εαυτο μου οτι πρεπει να ξυπνησω.Ε...και ξυπνησα.
Το περιεργο στην ολη υποθεση ηταν οτι εκεινο το βραδι κοιμομουν στην κολλητη μου,στην αθηνα και οτι τα μερη που με κυνηγουσε αυτο το πραγμα ηταν εκει κοντα.Μετα αλλαξαν,αναλογα δηλαδη με το που βρισκομουν,εβλεπα και το ονειρο.Μονο στο τελευταιο δεν αναγνωριζα τα τοπια.
Παντως σε ολη αυτη την περιπετεια μεχρι που τελειωσε,ειχα την αισθηση οτι αυτο(η σκια-αντρας) προσπαθουσε να με φοβισει ωστε να εχει περισσοτερη δυναμη πανω μου,μονο που εγω ενοιωθα το δικο του φοβο και αυτο με εκανε να τον θεωρω ανικανο να μου κανει οτιδηποτε ;)
....Μηπως να πιστεψεις πιο πολυ στον εαυτο σου? :) Δεν το λεω προσβλητικα,να ξερεις!

Νηρηιδα
21-09-08, 22:47
Μην ανησυχεις αγαπητη μου silverine δεν προσβαλομαι ετσι ευκολα!
Μου εκανε εντυπωση που τα ονειρα σου διαδραματιζονται στην περιοχη που εχεις κοιμη8ει! Μπορει ισως να συμβαινει σε αρκετους αλλα δεν το εχω ακουσει ξανα.
Χμμμμ....εχεις δικιο παντως οπως και οσοι μου ειπανε να το αντιμετωπισω.Ειτε ονειρο ειτε κατι παραπανω πρεπει να βρω εναν τροπο να το ελεγξω.Μονο που δεν ξερω αν αυτο 8α κανει να σταματησουν και τα υπολοιπα και ειναι αυτα που με ανησυχουν πιο πολυ...
Οι εφιαλτες ειναι ασχημοι αλλα τα υπολοιπα με ενοχλουν πιο πολυ γιατι ειμαι σιγουρη οτι ειναι πραγματικα.
Ειναι πολυ καλο που καταφερες και απω8ησες αυτους τους εφιαλτες ειτε ηταν απλα εικονες υποσυνειδητου ειτε κατι(καποιος) αλλο...
Και να ξερεις πως σ'ευχαριστω πολυ που μοιραστηκες μαζι μας τις εμπειριες σου :)
Εμενα σιγουρα με κανει να νιω8ω καλυτερα ξεροντας πως περασες...και ξεπερασες κατι αναλογο :)

Lady Nina
22-09-08, 00:35
Καλή μου φίλη Νηρηίδα,

επανήλθα με αυτό το μήνυμα, ώστε να διηγηθώ περιληπτικά την ταινία End of Days, με πρωταγωνιστή τον Arnold Schwarzenegger, όπως σου υποσχέθηκα!

Τα παρακάτω είναι απλώς μετάφραση της αντίστοιχης ιστοσελίδας της ταινίας από την αγγλική wikipedia.

"Το έτος 1979, ένα νεογέννητο κορίτσι, με το όνομα Christine York, αναγνωρίζεται από σατανιστές (δύο από τους οποίους αποκαλύπτεται αργότερα πως είναι ο Dr. Abel, ο γιατρός της Christine, και η Mabel, η φύλακάς της) ως η επιλεγμένη να συλλάβει το γιο του Σατανά(Σ από εδώ και μπρος) κατά τη διάρκεια της τελευταίας ώρας της Παραμονής της Πρωτοχρονιάς, το 1999, χάρη σε ένα σύμβολο στο χέρι της. Κατά τη διάρκεια της γέννησής της, ένας ιερέας στο Βατικανό γίνεται μάρτυρας ενός κομήτη, ο οποίος περιγράφεται ως "Το Μάτι του θεού", προαναγγέλοντας τη γέννηση της επίλεκτης να γίνει η μητέρα του παιδιού του Σ. Ο Πάπας στέλνει τον ιερέα τότε σε μια αποστολή για την προστασία του κοριτσιού. Ωστόσο, μια ομάδα άλλων ιερέων επιμένουν ότι πρέπει να θυσιαστεί ώστε να εμποδιστούν τα σχέδια του Σ.

Είκοσι χρόνια αργότερα, κοντά στο τέλος του 1999, στον συνταξιοδοτημένο αστυνόμο Jericho Cane (Schwargenegger), ο οποίος πάσχει από χρόνια κατάθλιψη από τότε που η σύζυγος και η κόρη του δολοφονήθηκαν από ένα σκοπευτή, ανατίθεται η προστασία ενός τραπεζίτη της Wall Street. Δέχονται επίθεση από έναν ιερέα ονόματι Thomas Aquinas (Thomas Aquinas είναι επίσης το όνομα ενός Ρωμαιοκαθολικού θεολόγου του δέκατου τρίτου αιώνα), ο οποίος τελικά αιχμαλωτίζεται και μεταφέρεται στο νοσοκομείο. Άγνωστο πως στον Jericho, ο Aquinas με κάποιο τρόπο γνώριζε την αληθινή ταυτότητα του τραπεζίτη – έχει κυριευτεί από το Σ και τώρα έχει εξαιρετικές δυνάμεις. Ο Σ εντοπίζει τον Aquinas και, αφού γελοιοποιεί τον αβοήθητο ιερέα, τον δολοφονεί βάναυσα, σταυρώνοντάς τον στην οροφή. Ο Jericho και ο φίλος του Bobby Chicago βλέπουν ένα όνομα ανάμεσα σε άλλα πράγματα γδαρμένα στο δέρμα του Aquinas, και έπειτα από κάποιες υποθέσεις, αρχίζουν να ψάχνουν για την Christine York.

Ο Jericho και ο Chicago βρίσκουν την τώρα ενήλικη Christine στο διαμέρισμά της, και τη διασώζουν από μια ομάδα Βατικανών Ιπποτών που τη θέλουν νεκρή. Εκείνο το απόγευμα, ο Chicago περιμένει σε ένα βαν καθώς ο Jericho συζητά με την Christine για τα πρόσφατα γεγονότα. Ο Σ καταφθάνει και ανατινάζει το βαν, σκοτώνοντας τον Chicago. Καθώς ο Jericho και η Christine προσπαθούν να διαφύγουν, συλλαμβάνονται από τη Mabel, όμως ο Jericho καταφέρνει να την εξουδετερώσει. Έξω, η Marge, ανώτερη του Jericho κατά τις ημέρες του στην αστυνομία, και ένας άλλος αστυνόμος – και οι δύο σατανιστές – αντιμετωπίζουν τον Jericho διεκδικώντας την Christine. Ο Jericho πυροβολεί και τους δύο σκοτώνοντάς τους. Αυτός και η Christine καταφεύγουν προς μια κοντινή εκκλησία, ζητώντας απαντήσεις από έναν ιερέα, τον Πατέρα Kovak.

Ο Kovak σύντομα αντιλαμβάνεται τους ρόλους της Christine και του τραπεζίτη, και περιγράφει πως, στο τέλος κάθε χιλιετίας, ο Σ κυριεύει το σώμα ενός άνδρα για να ολοκληρωθεί με τη σάρκα μιας προορισμένης γυναίκας. Αν επιτύχει να πάρει την Christine, τότε θα έχει ελεύθερα εξουσία στον κόσμο. Αφ’ότου ακούει πως ο μόνος τρόπος για να νικήσει το Σ είναι να "έχει πίστη", ο Jericho προσπαθεί να πείσει την Christine να κρυφτεί μαζί του, αλλά εκείνη προτιμά να μείνει. Μπερδεμένος, ο Jericho γυρνάει στο διαμέρισμά του. Εκεί, ο Σ συναντά τον Jericho και προσπαθεί να τον δελεάσει με την χαμένη του οικογένεια για να τον κάνει να αποκαλύψει το μέρος όπου βρίσκεται η Christine. Ευτυχώς, ο Jericho αντιστέκεται και καταφέρνει να πετάξει τον Σ έξω από το παράθυρο. Τότε εμφανίζεται ο Chicago, ζωντανός και καλά. Παρά την αρχική δυσπιστία του Jericho, καταστρώνουν ένα σχέδιο για να ξαναβρούν την Christine.

Στην εκκλησία, ο Jericho αποκρούει άλλη μία απόπειρα ενάντια στην Christine από τους Βατικανούς Ιππότες. Ο Σ τότε εμφανίζεται και ο Jericho εξαφανίζεται με την Christine. Εν τούτοις, ο Chicago τότε τους προδίδει: φεύγει με την Christine, ενώ ο Jericho ηττείται από έναν όχλο σατανιστών και αφήνεται εκεί θεωρούμενος νεκρός. Το επόμενο πρωί, ο Kovak βρίσκει και σώζει τον Jericho, ο οποίος αμέσως εξοπλίζεται βαριά ώστε να επιστρέψει στην αναζήτηση της Christine. Εντοπίζει την αναστημένη Marge και την ακολουθεί μέχρι την κρυψώνα του Σ. Εκεί, καταφέρνει να σώσει την Christine και να σκοτώσει τη Marge για δεύτερη φορά. Ο Chicago παρεμβαίνει για να σταματήσει τον Jericho, αποκαλύπτοντας ότι ο Σ τον ανέστησε με αντάλλαγμα τη βοήθειά του στην σύλληψη της Christine. Καταφέρνει, όμως, να πολεμήσει την επιρροή του Σατανά μετά από κάποια παρότρυνση από τον Jericho, με αποτέλεσμα να τον κάψει ο Σ ζωντανό. Εξοργισμένος, ο Jericho αρχίζει πυρά κατά του Σ και διαφεύγει με την Christine.

Οι δυο τους προχωρούν δια μέσου της κρυψώνας του Σ σε μια υπόγεια σήραγγα. Επιβιβάζονται σε ένα τρένο (μοντέλου R33) σε μια προσπάθεια να ξεφύγουν. Ο Σ τους προλαβαίνει και σκοτώνει τον οδηγό του τρένου(;). Στην ερχόμενη μάχη, ο Jericho εκτοξεύει μια χειροβομβίδα M203 στο σώμα του Σ, καρδίζοντας χρόνο για εκείνον και την Christine ώστε να ξεφύγουν. Το σώμα του τραπεζίτη είναι τώρα ανεπανόρθωτα τραυματισμένο, κι έτσι ο Σ το αφήνει ώστε να βρει νέο "οικοδεσπότη".

Ο Jericho και η Christine διαφεύγουν στους δρόμους και έπειτα σε μια άλλη εκκλησία, όπου ως ένα τελευταίο καταφύγιο, προσεύχεται στο Θεό. Ο Σ μπαίνει στην εκκλησία κομματιάζοντας το πάτωμα και αντιμετωπίζει τον Jericho με την πραγματική του μορφή, ένας ογκώδης και δαιμονικός δράκος. Μπαίνει στο σώμα του Jericho και τον καταλαμβάνει. Τώρα ελεγχόμενος από το θηρίο, ο Jericho προσπαθεί να βιάσει την Christine, αλλά με τη βοήθεια των ικεσιών της, καταφέρνει να πολεμήσει τον έλεγχο του Σ για μερικά δευτερόλεπτα. Χρησιμοποιώντας την μοναδική του ίσως ευκαιρία, ο Jericho καρφώνεται στο σπαθί που προεξέχει από ένα πεσμένο άγαλμα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ, αχρηστεύοντας με αυτόν τον τρόπο το σώμα του για τα ελάχιστα εναπομείναντα δευτερόλεπτα πριν τα μεσάνυχτα. Τα μεσάνυχτα, ο Σ αποσπάται από το σώμα του Jericho και αποστέλλεται πίσω στην κόλαση. Μετά το όραμα της γυναίκας και της κόρης του, όπου του χαμογελούσαν, ο Jericho πεθαίνει αμέσως. Η Christine ευχαριστεί τον σκοτωμένο Jericho διότι της έσωσε τη ζωή, καθώς η Νέα Υόρκη γιορτάζει την έναρξη του έτους 2000."

Προσπάθησα για μια όσο το δυνατόν καλύτερη μετάφραση, μπορεί να υπάρχουν, ωστόσο, κάποιες ασάφειες...

Να προσθέσω, επίσης, πως στην υπόθεση της ταινίας, όπως περιγράφεται παραπάνω, δεν αναφέρεται πως η Christine από μικρή σχετικά έβλεπε όνειρα ( :o περιεχομένου) με τον τραπεζίτη, χωρίς φυσικά να τον γνωρίζει. Αυτός ήταν και ο λόγος που αρχικά ανέφερα αυτή την ταινία, αλλά στην πορεία αποδείχτηκε ότι το άρθρο στη wikipedia δεν κάλυπτε την παραπάνω λεπτομέρεια. :rolleyes:

Αυτά...

Φιλικά,
Lady Nina

Νηρηιδα
22-09-08, 16:19
Καλη μου φιλη 8α παρω σιγουρα να δω το εργο να το δω! Χμμμ παντως δεν νομιζω να εχω καποια σχεση!
Το ελπιζω δηλ γιατι ηδη ειναι δυσκολο να βρεις εναν σωστο αντρα, που να σε καλοβλεπει κιολας ο ακατανομαστος :D (για να κανουμε και λιγη πλακα;) )

Ευτυχως αλλον εφιαλτη δεν ειχα-προς το παρον-Αλλα αναρωτιεμαι αυτες τις μερες:να δοκιμασω να απαλλαγω απ'ολα τα αλλα ή να δοκιμασω να τα αναπτυξω :confused: