Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Επιστήμη vs Θρησκεία (Εξέλιξη των ειδών κ.λπ.) (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1443)

Vassilis_1 17-07-13 14:22

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από anna
μπαινοβγαινωντας στα φόρουμ με μονο σκοπό ενα χαζό copy paste
Φυσικά, ως χαζό εννοείς το copy paste αυτό εδώ!
Διαφωνεί μαζί σου η βιολόγος (η οποία ανήκει στην ορισμένη «επιστημονική» κοινότητα),
που το περιεχόμενο του, όχι μόνο χαζό ΔΕΝ το βρήκε, αλλά εξεδήλωσε και άγνοια απάντησης σε αυτό!

Επηρεάστε εσείς αυτήν την κοινότητα που σας παραμυθιάζει συνεχώς, να προσπαθήσει να σας δώσει απάντηση στο ερώτημα,
ή αν δεν μπορεί, να τρέξει να βρει βοήθεια από την αδελφή της, αυτήν που απαρτίζεται από τους σκοταδιστές = καφετζούδες, αστρολόγους, χαρτορίχτρες ονειροκρίτες κλπ.

Λοιπόν, το ερώτημα βρίσκεται στα χέρια της.
Προσπάθησα και βοήθησα την ορισμένη «επιστημονική» κοινότητα, προσφέροντάς της δύο λύσεις, για να σας ενημερώσει.
Απαντήστε ΠΡΩΤΑ στο ερώτημά μου, και μετά βλέπουμε.

ΥΓ. Αντιλαμβάνεσθε, καθώς εξακολουθεί να μένει αναπάντητο το ερώτημα, η θεωρία της εξέλιξης έχει πάει περίπατο…

biki 17-07-13 14:35

Ρε βασιλη ειλικρινά δηλαδή δεν βαρέθηκες..;;

Ένταξη δεν μπορούμε να απαντήσουμε αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμη στο ερώτημα, ομως αυτό δεν σημαίνει ότι αύριο δεν θα βρεθούν αποδείξεις. Κανεις εδω μέσα δεν είναι τόσο τυφλός που να μην το έχει ψάξει από αρκετές πλευρές το θέμα. Όλοι μα ολοι σε καλούμε να απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα σχετικά με τη χριστιανική θρησκεία. Γιατί δεν το κανεις λοιπόν; ξεκινά με τις " τρύπες" και κατελιξε στις χειροπιαστές αποδείξεις σου. Αλήθεια ποια η γνώμη σου για αυτές τις " τρύπες"..;;;

PUCK 17-07-13 15:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104887)
Επηρεάστε εσείς αυτήν την κοινότητα που σας παραμυθιάζει συνεχώς, να προσπαθήσει να σας δώσει απάντηση στο ερώτημα,
ή αν δεν μπορεί, να τρέξει να βρει βοήθεια από την αδελφή της, αυτήν που απαρτίζεται από τους σκοταδιστές = καφετζούδες, αστρολόγους, χαρτορίχτρες ονειροκρίτες κλπ.

Αδελφή της Επιστήμης αυτή που περιλαμβάνει "καφετζούδες, αστρολόγους, χαρτορίχτρες ονειροκρίτες κλπ." ...
Προσέγγιση επιπέδου Δημοτικού σχολείου. Πραγματικά δεν είσαι σε θέση για κάτι καλύτερο; Αν ναι, είσαι σε λάθος φόρουμ.

Παίζουμε ένα παιχνίδι με ερωτήσεις επιπέδου Δημοτικού;
Ξεκινάω εγώ με την αγαπημένη μου -τότε- ερώτηση (με έκανε να νιώθω σπουδαίος).

"Ο Θεός μπορεί να φτιάξει έναν βράχο τόσο βαρύ που να μην μπορεί ούτε αυτός να τον σηκώσει;;;"

Έλα, στο επίπεδό σου είναι. Το χεις.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104887)
ΥΓ. Αντιλαμβάνεσθε, καθώς εξακολουθεί να μένει αναπάντητο το ερώτημα, η θεωρία της εξέλιξης έχει πάει περίπατο…

Αντιλαμβάνεσαι πως όσο δεν μας δίνεις αποδείξεις για την ορθότητα της θρησκείας σου και τα όσα αυτή παρουσιάζει, το όλο οικοδόμημα πάει περίπατο.
Άρα, είναι άκυρες οι απόψεις σου.

Όσο για τη βιολόγο, που για πολλοστή φορά αναφέρεις, πρέπει να σου έριξε μεγάλη φάπα. Είτε αυτή, είτε ολόκληρο το φόρουμ που συμμετείχες.
Τόσες μέρες μας τα έχεις κάνει τσουρέκια με αυτήν. Ειλικρινά ρε φίλε, μπήκες εδώ για να βρεις το δίκιο σου; Μπήκες εδώ για της κάνεις τα μούτρα κρέας;

Τι να πω ... τόση εμμονή ... ούτε τη γκόμενα να σου είχε φάει.

Get a life αδερφέ, είσαι πιτσιρικάς και δεν έχεις ζήσει τίποτα. Άσε που δεν έχεις απαντήσει και σε τίποτα,
δείχνοντας το μέγεθος της άγνοιάς σου ακόμα και για πράγματα που -υποτίθεται- σε ενδιαφέρουν και καθορίζουν τη ζωή σου.

Astral 17-07-13 16:29

George Carlin - Religion is bullshit

Απλά μαθηματικά :D

biki 17-07-13 17:42

Χαχα!! :D
Τι έχεις να πεις λοιπόν Βασίλη για το παραπάνω βιντεάκι..;; :D

anna. 17-07-13 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104887)
Φυσικά, ως χαζό εννοείς το copy paste αυτό εδώ!
Διαφωνεί μαζί σου η βιολόγος (η οποία ανήκει στην ορισμένη «επιστημονική» κοινότητα),
που το περιεχόμενο του, όχι μόνο χαζό ΔΕΝ το βρήκε, αλλά εξεδήλωσε και άγνοια απάντησης σε αυτό!


Φυσικα δήλωσε αγνοια, τουλαχιστον αυτή έχει την μαγκια να το παραδέχεται, εσύ οχι. Δεν είναι κακό να παραδεχτείς άγνοια Βασίλη......


Επηρεάστε εσείς αυτήν την κοινότητα που σας παραμυθιάζει συνεχώς, να προσπαθήσει να σας δώσει απάντηση στο ερώτημα,
ή αν δεν μπορεί, να τρέξει να βρει βοήθεια από την αδελφή της, αυτήν που απαρτίζεται από τους σκοταδιστές = καφετζούδες, αστρολόγους, χαρτορίχτρες ονειροκρίτες κλπ.


Αυτές που αποκαλείς καφετζουδες, χαρτοριχτρες , αστρολόγους, Βασίλη ασπάζονται τις απόψεις σου, ουτε αυτό γνωριζες???? Απορω....




Λοιπόν, το ερώτημα βρίσκεται στα χέρια της.
Προσπάθησα και βοήθησα την ορισμένη «επιστημονική» κοινότητα, προσφέροντάς της δύο λύσεις, για να σας ενημερώσει.
Απαντήστε ΠΡΩΤΑ στο ερώτημά μου, και μετά βλέπουμε.


Δηλαδή και να σου απαντήσουμε εμείς βλέπουμε αν απαντήσεις εσύ?? Αποδεικνύεται για αλλη μια φορά μέσα απο τα λογια σου οτι πέρα του γεγονότος οτι είσαι ξερολας είσαι και παντελώς άσχετος..



ΥΓ. Αντιλαμβάνεσθε, καθώς εξακολουθεί να μένει αναπάντητο το ερώτημα, η θεωρία της εξέλιξης έχει πάει περίπατο…



Περιπάτους πρεπει να κανεις εσύ να ξεμπουκωνεις τον εγκεφαλο. Και όχι μόνο χαρές υπαρχουν πολλές για να ξελαμπικαρεις απο αυτό το πράγμα..

Vassilis_1 18-07-13 14:58

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από biki
Ένταξη δεν μπορούμε να απαντήσουμε αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμη στο ερώτημα
Χαίρομαι που το παραδέχεσαι!!!
Αυτό έλειπε, να απαντούσε η μονίμως αγνοούσα = σκοταδιστική ορισμένη επιστημονική κοινότητα. Αυτή να παραμυθιάζει ορισμένους ΜΟΝΟ ξέρει, παρασύροντάς τους στο σκοταδισμό!
Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από biki
Όλοι μα ολοι σε καλούμε να απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα σχετικά με τη χριστιανική θρησκεία. Γιατί δεν το κανεις λοιπόν; ξεκινά με τις " τρύπες
Όλα είναι αποσαφηνισμένα στην Αγία Γραφή. Δεν μπορεί να τα αμφισβητήσει κανένας, πολύ περισσότερο η μονίμως σκοταδιστική ορισμένη επιστημονική κοινότητα, για την οποία παραδέχτηκες την άγνοιά της στο συγκεκριμένο ερώτημα. Όπως λοιπόν, αγνοεί να απαντήσει σε αυτό το ερώτημα, το ίδιο, λόγω της άπειρης αγνωσίας της,
δεν είναι σε θέση να αμφισβητήσει κανένα σημείο της Αποδεδειγμένης Περιγραφής της Αγίας Γραφής.
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ «τρύπα» στην Χριστιανική Θρησκεία. ΟΛΑ είναι διαυγή και αποσαφηνισμένα, με συνέπεια να μη χρειάζεται να δώσω κάποια απάντηση στα ερωτήματά σας. Ο νοών νοείτω.
Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από biki
και κατελιξε στις χειροπιαστές αποδείξεις σου.
Βεβαίως αυτό θα κάνω.
Θα παρατεθούν οι χειροπιαστές αποδείξεις που έχει κάθε νοήμον άνθρωπος:
Βλέπουμε όλη τη ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Τα δεδομένα αυτά αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής. Η οποία εμφανίζει το Θεό να δημιουργεί ΟΛΗ την εκτός του ανθρώπου ζωντανή ύπαρξη με ένα ορισμένο τρόπο.
Ενώ τον άνθρωπο, την κορωνίδα της δημιουργίας του, τον δημιουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο. Με συνέπεια να έχει τα τελείως διαφορετικά και ΜΟΝΑΔΙΚΑ χαρακτηριστικά του.

PUCK 18-07-13 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104907)
Βεβαίως αυτό θα κάνω.
Θα παρατεθούν οι χειροπιαστές αποδείξεις που έχει κάθε νοήμον άνθρωπος:
Βλέπουμε όλη τη ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Τα δεδομένα αυτά αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής. Η οποία εμφανίζει το Θεό να δημιουργεί ΟΛΗ την εκτός του ανθρώπου ζωντανή ύπαρξη με ένα ορισμένο τρόπο.
Ενώ τον άνθρωπο, την κορωνίδα της δημιουργίας του, τον δημιουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο. Με συνέπεια να έχει τα τελείως διαφορετικά και ΜΟΝΑΔΙΚΑ χαρακτηριστικά του.

Είχα ποστάρει το παρακάτω και το ξανακάνω (δεν το δέχομαι, κατ' ανάγκη, αλλά είναι μια άλλη άποψη) :

Παράθεση:

"Ευθύς εξ αρχής ας διευκρινίσουμε ότι για την Ελληνική Γραμμή ούτε υπάρχει Θεός εκτός του Κόσμου, άτομο πρωταρχικό, ποιητής, καθ' οιονδήποτε τρόπο ή έστω συντηρητής του Κόσμου, ούτε υπάρχει Κόσμος άλλος, άϋλος, κατασκευασμένος από μια άλλη ουσία, πνεύμα ή οτιδήποτε άλλο. Για την Ελληνική Γραμμή υπάρχει μόνο η ύλη. Εκφράσεις δε όπως "ανώτεροι πνευματικοί κόσμοι", "πνευματικές καταστάσεις, κοκ, δεν δηλώνουν τίποτε άλλο παρά μόνο αφ' ενός μεν λεπτοφυείς ηλεκτρομαγνητικές μορφές ύλης (η λέξη ύλη εδώ χρησιμοποιείται υπό γενική έννοια, όχι υπό την περιορισμένη της κλασσικής φυσικής όπου η ύλη αντιτίθεται προς το ενεργειακό κύμα) και αφ' ετέρου υψηλές νοητικές καταστάσεις. Θεωρεί η Ελληνική Γραμμή ότι οι "πνευματικές" εν γένει καταστάσεις αποτελούν προϊόντα της εξελίξεως και αναπτύσσονται σε ύστερα στάδια της κοσμογονίας. Στη γλώσσα της φιλοσοφίας η Ελληνική άποψη καλείται : Υλιστικός μονισμός."
Μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει Θεός;
Μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει άϋλος (πνευματικός) κόσμος;
Μπορείς να αποδείξεις ότι δεν ισχύει το : "οι "πνευματικές" εν γένει καταστάσεις αποτελούν
προϊόντα της εξελίξεως και αναπτύσσονται σε ύστερα στάδια της κοσμογονίας.";

Ποιες απαντήσεις δίνεις σε αυτούς;
Γιατί έχεις δίκιο εσύ (εν μέρει ή εν συνόλω) και όχι αυτοί;

Και για να προλάβω πιθανές παρεξηγήσεις, δεν τραβάω κάνα ζόρι με αυτούς,
αλλά μιας κι έχεις το κόλλημά σου με το atheia.gr και ό,τι συνέβει εκεί,
ας έχω κι εγώ το δικό μου.

Όποιος έχει πρόχειρη μια άλλη κοσμογονία, ας την παραθέσει για να έχουμε ποικιλία.

Εννοείται πως δεν απάντησες ούτε απέδειξες κάτι με την ανωτέρω ανάρτησή σου.





biki 18-07-13 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104907)
Χαίρομαι που το παραδέχεσαι!!!
Αυτό έλειπε, να απαντούσε η μονίμως αγνοούσα = σκοταδιστική ορισμένη επιστημονική κοινότητα. Αυτή να παραμυθιάζει ορισμένους ΜΟΝΟ ξέρει, παρασύροντάς τους στο σκοταδισμό!

Όλα είναι αποσαφηνισμένα στην Αγία Γραφή. Δεν μπορεί να τα αμφισβητήσει κανένας, πολύ περισσότερο η μονίμως σκοταδιστική ορισμένη επιστημονική κοινότητα, για την οποία παραδέχτηκες την άγνοιά της στο συγκεκριμένο ερώτημα. Όπως λοιπόν, αγνοεί να απαντήσει σε αυτό το ερώτημα, το ίδιο, λόγω της άπειρης αγνωσίας της,
δεν είναι σε θέση να αμφισβητήσει κανένα σημείο της Αποδεδειγμένης Περιγραφής της Αγίας Γραφής.
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ «τρύπα» στην Χριστιανική Θρησκεία. ΟΛΑ είναι διαυγή και αποσαφηνισμένα, με συνέπεια να μη χρειάζεται να δώσω κάποια απάντηση στα ερωτήματά σας. Ο νοών νοείτω.

Βεβαίως αυτό θα κάνω.
Θα παρατεθούν οι χειροπιαστές αποδείξεις που έχει κάθε νοήμον άνθρωπος:
Βλέπουμε όλη τη ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Τα δεδομένα αυτά αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής. Η οποία εμφανίζει το Θεό να δημιουργεί ΟΛΗ την εκτός του ανθρώπου ζωντανή ύπαρξη με ένα ορισμένο τρόπο.
Ενώ τον άνθρωπο, την κορωνίδα της δημιουργίας του, τον δημιουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο. Με συνέπεια να έχει τα τελείως διαφορετικά και ΜΟΝΑΔΙΚΑ χαρακτηριστικά του.

Φίλε μου δεν ξέρω τι προσπαθείς να καταφέρεις, ομως έχω να ομολογισω πως με διασκεδάζεις αφάνταστα!!

Λοιπόν λοιπόν.. πρώτων δεν είμαι με την επιστημονική κοινότητα. Όπως δεν είμαι ούτε με την οποιαδήποτε θρησκεία. Είμαι άνθρωπος που ερευνώ ένα θέμα και ψάχνω αποδείξεις που να με καλύπτουν. Δεν ξέρω αν ο άνθρωπος ξεκίνησε από τον πίθηκο, ούτε αν θα εξελιχθεί άλλο ζώο σαν τον ανθρωπο , ξέρω ομως πως ΔΕΝ γίνετε να δημιουργήθηκε ολόκληρη η ανθρωπότητα από έναν άντρα και μια γυναίκα. Δεν γίνετε αυτό. Αν γινόταν τότε θα γινόταν και τώρα. Ομως τώρα ξέρεις τι βλέπουμε; όταν γίνετε μια αιμομιξία αυτό που θα γεννηθεί- αν γεννηθεί- θα έχει πρόβλημα. Τι έχεις να πεις για αυτος;;;; απάντησε σε αυτό το απλό να πάμε και σε πιο περίπλοκα.

Επιπροσθέτως. Πόσο χρόνων είσαι φίλε μου; γιατί μάλλον πληση εγκεφάλου σου έχουν κάνει.. δεν εξηγείτε αλλιός.. κοίτα λοιπόν να ξεμπλεξεις από οπου και αν είσαι μπλεγμένος γιατί δεν σε βλέπω καλά.. κοίτα να ζήσεις λιγάκι τη ζωή σου και αστα αυτά. Δεν πρόκειται να σε βράζει κανένας σε κανένα καζάνι. Μην φοβάσαι λοιπόν! ;)

Vassilis_1 19-07-13 14:41

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από PUCK
Είχα ποστάρει το παρακάτω και το ξανακάνω (δεν το δέχομαι, κατ' ανάγκη, αλλά είναι μια άλλη άποψη) :
Παράθεση:

"Ευθύς εξ αρχής ας διευκρινίσουμε ότι για την Ελληνική Γραμμή ούτε υπάρχει Θεός εκτός του Κόσμου, άτομο πρωταρχικό, ποιητής, καθ' οιονδήποτε τρόπο ή έστω συντηρητής του Κόσμου, ούτε υπάρχει Κόσμος άλλος, άϋλος, κατασκευασμένος από μια άλλη ουσία, πνεύμα ή οτιδήποτε άλλο. Για την Ελληνική Γραμμή υπάρχει μόνο η ύλη. Εκφράσεις δε όπως "ανώτεροι πνευματικοί κόσμοι", "πνευματικές καταστάσεις, κοκ, δεν δηλώνουν τίποτε άλλο παρά μόνο αφ' ενός μεν λεπτοφυείς ηλεκτρομαγνητικές μορφές ύλης (η λέξη ύλη εδώ χρησιμοποιείται υπό γενική έννοια, όχι υπό την περιορισμένη της κλασσικής φυσικής όπου η ύλη αντιτίθεται προς το ενεργειακό κύμα) και αφ' ετέρου υψηλές νοητικές καταστάσεις. Θεωρεί η Ελληνική Γραμμή ότι οι "πνευματικές" εν γένει καταστάσεις αποτελούν προϊόντα της εξελίξεως και αναπτύσσονται σε ύστερα στάδια της κοσμογονίας. Στη γλώσσα της φιλοσοφίας η Ελληνική άποψη καλείται : Υλιστικός μονισμός."
Αγαπητέ φίλε PUCK, αυτήν την άποψη που υποστηρίζει η «Ελληνική Γραμμή», όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν μπορεί να την αποδείξει. Άρα, τα όσα γράφει είναι αυθαίρετης επινόησης και φυσικά άνευ σημασίας. Και πολύ καλά κάνεις που διατηρείς τις επιφυλάξεις σου, μη δεχόμενος αυτά.
Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από PUCK
Μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει Θεός;
Μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει άϋλος (πνευματικός) κόσμος;
Θα παρατεθούν οι χειροπιαστές αποδείξεις που έχει κάθε νοήμον άνθρωπος:
Παράθεση:

Βλέπουμε όλη τη ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Τα δεδομένα αυτά αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής. Η οποία εμφανίζει το Θεό να δημιουργεί ΟΛΗ την εκτός του ανθρώπου ζωντανή ύπαρξη με ένα ορισμένο τρόπο.
Ενώ τον άνθρωπο, την κορωνίδα της δημιουργίας του, τον δημιουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο.
Με συνέπεια να έχει τα τελείως διαφορετικά και ΜΟΝΑΔΙΚΑ χαρακτηριστικά του.
Τα παραπάνω όμως PUCK, δεν αποτελούν «μια άλλη άποψη», αλλά είναι ένα αποδεδειγμένο γεγονός, που το βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια.

Άρα, αφού αποδεικνύεται πλήρως η περιγραφή της Αγίας Γραφής, φυσικό είναι, να αποδεικνύεται ότι υπάρχει ο Θεός και ότι υπάρχει ο άϋλος πνευματικός κόσμος.

Vassilis_1 19-07-13 14:49

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από biki
Λοιπόν λοιπόν.. πρώτων δεν είμαι με την επιστημονική κοινότητα.
Κατ’ αρχήν υπάρχει μια παράλειψη. Ξέχασες στο: «δεν είμαι με την επιστημονική κοινότητα.», να προσθέσεις τη λέξη «ορισμένη». Ας δούμε λοιπόν τη φράση σου ολοκληρωμένη: «δεν είμαι με την ορισμένη επιστημονική κοινότητα».
Αυτό έλειπε, να εμπλέκεται όλη η επιστημονική κοινότητα, με τους σκοταδιστές που απαρτίζουν την ορισμένη επιστημονική κοινότητα, οι οποίοι στα σκοτεινά τους όνειρα φαντάστηκαν την εξελικτική αερολογία. Πολύ καλά κάνεις, που ΔΕΝ είσαι με αυτήν.
Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από biki
ομως έχω να ομολογισω πως με διασκεδάζεις αφάνταστα!!
Αμοιβαία τα αισθήματα biki.
Εμένα να δεις, πόσο με διασκεδάζεις.

PUCK 19-07-13 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104937)
Άρα, τα όσα γράφει είναι αυθαίρετης επινόησης και φυσικά άνευ σημασίας.

Για ποιο λόγο δεν είναι αυθαίρετη επινόηση η μυθολογία του εβραϊκού λαού και είναι η δική τους; Εδώ υπάρχουν σοβαρές αμφιβολίες
ως προς την ιστορικότητα του Ιησού, κι αν πιάσουμε τις αντιγραφές από αρχαιότερες θρησκείες, δεν τελειώνουμε ούτε αύριο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104937)
Θα παρατεθούν οι χειροπιαστές αποδείξεις που έχει κάθε νοήμον άνθρωπος:

Ξανά μανά το ίδιο ποστ. Αυτό είναι διαπίστωση, η οποία δεν αποδεικνύει τίποτα. Είναι μια εικασία/άποψη περί δημιουργίας του Ανθρώπου από κάποιον Θεό. Τίποτε παραπάνω. Εσύ μπορεί να το δέχεσαι, εγώ μπορεί όχι. Σου έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα, πως πιστεύω στην ύπαρξη εξωγήινων. Δεν μπορώ να το αποδείξω. Το ίδιο κάνεις κι εσύ. Εγώ λέω πως η λογική μου δεν δέχεται να είμαστε μόνοι στο άπειρο σύμπαν, η λογική σου δεν δέχεται την τυχαιότητα ή τη δημιουργία από κάτι άλλο πέραν του εβραϊκού θεού.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104937)
Άρα, αφού αποδεικνύεται πλήρως η περιγραφή της Αγίας Γραφής, φυσικό είναι, να αποδεικνύεται ότι υπάρχει ο Θεός και ότι υπάρχει ο άϋλος πνευματικός κόσμος.

Τίποτα δεν αποδεικνύεται. Στη λογική σου και μόνο υπάρχει αυτό. Έχεις ψάξει άλλες κοσμογονίες που αφορούν δημιουργία από θεό/θεούς; Τα ίδια μέσες-άκρες λένε.
Εσύ επέλεξες την εβραϊκή δημιουργία και καλά κάνεις, αφού σε καλύπτει. Δεν μας καλύπτει όλους, όμως, και δεν έχεις καταφέρει να στηρίξεις σοβαρά τη θέση σου.

biki 19-07-13 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104938)
Κατ’ αρχήν υπάρχει μια παράλειψη. Ξέχασες στο: «δεν είμαι με την επιστημονική κοινότητα.», να προσθέσεις τη λέξη «ορισμένη». Ας δούμε λοιπόν τη φράση σου ολοκληρωμένη: «δεν είμαι με την ορισμένη επιστημονική κοινότητα».
Αυτό έλειπε, να εμπλέκεται όλη η επιστημονική κοινότητα, με τους σκοταδιστές που απαρτίζουν την ορισμένη επιστημονική κοινότητα, οι οποίοι στα σκοτεινά τους όνειρα φαντάστηκαν την εξελικτική αερολογία. Πολύ καλά κάνεις, που ΔΕΝ είσαι με αυτήν.

Αμοιβαία τα αισθήματα biki.
Εμένα να δεις, πόσο με διασκεδάζεις.

Χαίρομαι λοιπόν που είναι αμοιβαία τα αισθήματα και διασκεδάζει ο ένας τον άλλον, ομως ακόμα δεν απάντησες. Και σχετικά με τις αποδείξεις που μας δίνεις νομίζω πως ο PUCK σου έχει απαντήσει πολυ καλά. ;) όπως και να έχει περιμενω μια απάντηση.

Vassilis_1 20-07-13 16:54

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από PUCK
η λογική σου δεν δέχεται την τυχαιότητα
Φυσικό δεν είναι; Για να δεχτεί η λογική μου την τυχαιότητα, έπρεπε προηγουμένως π.χ. να είχαν εμφανιστεί σπίτια τελειοποιημένα, χωρίς να έχουν επέμβει ανθρώπινα χέρια.
Επειδή αυτό ΔΕΝ έχει συμβεί, άρα η τυχαιότητα, αποδεικνύεται ότι δεν είναι τίποτα άλλο, παρά μία αστειότητα.
Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από PUCK
Για ποιο λόγο δεν είναι αυθαίρετη επινόηση
Η περιγραφή της Αγίας Γραφής δεν είναι αυθαίρετης επινόησης, διότι είναι αποδεδειγμένη. Όσο και να αντιδράς φίλε PUCK.

Εκεί που υπάρχει απόλυτη αυθαιρεσία και σκοταδισμός λόγω άγνοιας, είναι στη θεωρία της εξέλιξης.
Και αυτό έχει αποδειχθεί από την άγνοια της ορισμένης επιστημονικής κοινότητας, να δώσει απάντηση σε υψίστης σημασίας ερωτήματα.
Υποθέτω ότι θα έχει άγνοια να δώσει απάντηση και στο παρακάτω ερώτημα:
Παράθεση:

Ενδέχεται στο μέλλον – σύμφωνα με τη θτε – δια της εξελικτικής οδού, να εμφανισθούν όντα (= ορισμένα εξελιγμένα ζώα, εκτός των πιθηκοειδών, διαφορετικής μορφής μεταξύ τους), έχοντα και αυτά ως κοινό γνώρισμα της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;
Εκτός και αν δεν έχει άγνοια, έχοντας απάντηση στο ερώτημα αυτό.
Αν συμβαίνει όμως να έχει απάντηση, με ενδιαφέρει πολύ να την διαβάσω.

PUCK 20-07-13 17:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104950)
Φυσικό δεν είναι; Για να δεχτεί η λογική μου την τυχαιότητα, έπρεπε προηγουμένως π.χ. να είχαν εμφανιστεί σπίτια τελειοποιημένα, χωρίς να έχουν επέμβει ανθρώπινα χέρια.
Επειδή αυτό ΔΕΝ έχει συμβεί, άρα η τυχαιότητα, αποδεικνύεται ότι δεν είναι τίποτα άλλο, παρά μία αστειότητα.

Δεν ισχύει η τυχαιότητα επειδή δεν έχεις δει σπίτια να χτίζονται από μόνα τους;
Πρέπει να παραδεχτώ ότι κάθε φορά δίνεις όλο και πιο απίθανες απαντήσεις. Δεν έχω σχόλιο επ' αυτού.
Όταν (και αν) ωριμάσεις περισσότερο, θα καταλάβεις τι έγραψες και θα γελάς.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104950)
Η περιγραφή της Αγίας Γραφής δεν είναι αυθαίρετης επινόησης, διότι είναι αποδεδειγμένη. Όσο και να αντιδράς φίλε PUCK.

Ναι, έχεις δίκιο εδώ. Μάλιστα θα σε συμβούλευα να ψάξεις στο διαδίκτυο (youtube και torrent sites), οτιδήποτε σχετικό με "caesar's messiah".
Πραγματικά θα εκπλαγείς με το πόσο δίκιο έχεις περί "μη-αυθαίρετης" επινόησης, της Καινής Διαθήκης κυρίως.
Όσο για την Παλαιά, τα είπαμε. Εφόσον θεωρείς αληθινή την εβραϊκή μυθολογία και περνάς καλά με αυτό, καλά κάνεις.
Εύχομαι σύντομα να βγεις και για μπύρες με τον Μίκυ Μάους και τον Γκούφι.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104950)
Εκτός και αν δεν έχει άγνοια, έχοντας απάντηση στο ερώτημα αυτό.
Αν συμβαίνει όμως να έχει απάντηση, με ενδιαφέρει πολύ να την διαβάσω.

Απαντήσεις έχεις πάρει αλλά τις απορρίπτεις, καθώς, δεν πληρούν τα θρησκευτικά αγκυλώματα που έχεις.
Δεν είσαι ανοικτός ερευνητής, είσαι κολλημένος χριστιανοταλιμπάν. Καλά κάνεις, αφού γουστάρεις,
αλλά εγώ δεν θα μπω στο τριπάκι να σου δώσω άλλες απαντήσεις που θα πέσουν στο ντουβάρι που έχεις χτίσει μέσα σου.
Αν αλλάξεις, τα ξαναλέμε.

PUCK 21-07-13 12:13

Επειδή το συγκεκριμένο θέμα έχει παρεκκλίνει από το σκοπό του, και πιθανόν κάποιοι επισκέπτες του φόρουμ να έχουν αποπροσανατολιστεί,
να σημειώσω πως υπήρξε άλλη μία σχετική συζήτηση : Δαρβινισμός-Εξέλιξη των Ειδών, από την οποία θα επαναδημοσιεύσω ένα μήνυμα του μέλους "Μιχάλης"
ο οποίος είναι γυναικολόγος-μαιευτήρας (δεν συμμετέχει πλέον στο φόρουμ, αλλά σημειώνω την ιδιότητά του για να δείξω πως δεν είναι άσχετος με το χώρο της Επιστήμης).

Η έντονη υπογράμμιση είναι δική μου και αφορά σημεία στα οποία θα πρέπει -κατά τη γνώμη μου- να εστιάσουμε περισσότερο.

Παράθεση:

Ο Κάρολος Δαρβίνος (Charles Darwin) γεννήθηκε το 1809 και πέθανε το 1882. Σπούδασε στα πανεπιστήμια του Εδιμβούργου και του Καίμπριτζ και από το 1831 μέχρι και το 1836 συμμετείχε ως φυσιοδίφης σε ένα μεγάλο ταξίδι στη Νότια Αμερική και στα νησιά του Ινδικού και Ειρηνικού Ωκεανού, με το πλοίο «Μπήγκλ».
Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού του συγκέντρωσε άφθονο επιστημονικό υλικό, με πολυάριθμες ζωολογικές και γεωλογικές κατά κύριο λόγο, παρατηρήσεις, τις οποίες δημοσίευεσε το 1839. Έπειτα, εγκαταστάθηκε μόνιμα στη Μεγάλη Βρετανία και συνέχισε τις μελέτες του, οι οποίες κατέληξαν το 1859 στο περίφημο έργο του Η Καταγωγή των Ειδών, που ο πλήρης του τίτλος είναι On the origin of species by means of Natural Selection or The preservation of favoured races in the struggle for life. Στο περίφημο αυτό έργο, διατύπωσε την άποψη ότι οι διάφορες μορφές ζώων και φυτών που υπάρχουν σήμερα στη Γη, έχουν προέλθει, με βραδεία εξέλιξη, από λίγα και απλούστερα αρχικά είδη.
Η θεωρία δεν ήταν νέα στη σύλληψή της, αφού πενήντα χρόνια πριν ο Ζαν Μπαπτίστ Λαμάρκ, την είχε πρώτος υποστηρίξει, όμως με λανθασμένο τρόπο, αφού θεωρούσε ότι τα επίκτητα χαρακτηριστικά μεταδίδονται από γενιά σε γενιά και θεωρούσε καθοριστικότερο παράγοντα την επίδραση του περιβάλλοντος. Ένα άλλο σφάλμα που του απέδιδαν ήταν στη θεωρία του περί ωφέλιμων και μη οργάνων. Ο Λαμάρκ θεωρούσε ότι εάν ένα όργανο χρησιμοποιούνταν συχνά λόγω περιβαλλοντικών αναγκών, τότε θεωρούνταν ωφέλιμο και γινόταν «ισχυρότερο».
Η θεωρία του Δαρβίνου διαφέρει στο ότι θεωρεί την εξέλιξη των ειδών αποτέλεσμα των τυχαίων μεταλλάξεων, κάτω από τη δύναμη της Φυσικής Επιλογής, με αποτέλεσμα την εμφάνιση χαρακτήρων που είναι πλεονεκτικότεροι και προσδίδουν στο είδος περισσότερη «ισχύ» για την επιβίωση.
Μερικά απλά παραδείγματα. Ένα είδος πουλιών κατοικεί από κοινού σε έναν τόπο. Λόγω αλλαγής των κλιματικών συνθηκών αναγκάζονται να μεταναστεύσουν σε ένα άλλο μέρος. Λόγω αλλαγής των γεωλογικών συνθηκών, οι δύο πληθυσμοί απομονώνονται σε δύο διαφορετικά περιβάλλοντα, στο καθένα από τα οποία επικρατούν με την πάροδο των αιώνων διαφορετικές συνθήκες. Στον κάθε πληθυσμό θα συμβούν μεταλλάξεις του γενετικού υλικού αλλά από αυτές θα επικρατήσουν μόνο εκείνες που κάνουν τα πουλιά ανθεκτικότερα στο περιβάλλον που ζουν, ενώ τα υπόλοιπα δεν θα προσαρμόζονται και σιγά σιγά θα εκλείψουν, αφήνοντας μόνο τα «μεταλλαγμένα». Έτσι, μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, θα έχουν δημιουργηθεί δύο νέα είδη πουλιών, που θα προέρχονται όμως από έναν κοινό προγονικό τύπο, με διαφορετικά χαρακτηριστικά.
Αυτές οι τυχαίες μεταλλάξεις, λοιπόν, είναι η κινητήρια δύναμη της εξέλιξης, που εκδηλώνονται κάτω από την «πίεση» της Φυσικής Επιλογής και οδήγησαν τις πρόδρομες μορφές των φυτών και των ζώων στις εξελιγμένες μορφές που γνωρίζουμε σήμερα. Ενδείξεις υπέρ της θεωρίας της Εξέλιξης είναι τα υπολειμματικά όργανα που υπάρχουν σε ζώα, όπως η σκωληκοειδής απόφυση στον άνθρωπο, τα ομόλογα όργανα, τα παλαιολογικά ευρήματα, οι ομόλογες πρωτεϊνες και ανοσοβιολογικές ενδείξεις, αφού διαπιστώθηκε ότι πολλά βιολογικά μακρομόρια σε ανθρώπους και σε ζώα, έχουν μεγάλα ομόλογα τμήματα, ενώ τα αντισώματα στα ανώτερα θηλαστικά λειτουργούν με παρόμοιο τρόπο.
Εξάλλου, όλα τα βιολογικά μακρομόρια αποτελούνται από τις ίδιες δομικές ουσίες. Οι πρωτεϊνες αποτελούνται όλες από αμινοξέα, το γενετικό υλικό από νουκλεοσωμάτια με ιστόνες και μη ιστόνες πρωτεϊνες και, τελικά, η παγκοσμιότητα του γενετικού κώδικα αποτελεί σημείο αναμφισβήτητο. Το γενετικό υλικό αποτελείται από τα γονίδια και διάφορα άλλα συμπλέγματα, όπου κατά κανόνα το DNA μεταγράφεται σε mRNA, το οποίο κατευθύνει την παραγωγή των πρωτεϊνών. Το δόγμα αυτό δεν ισχύει σε ορισμένους ιούς, όπως στον ιό του AIDS.
Αυτά είναι μερικά βασικά σημεία που πρέπει να παρατεθούν εισαγωγικά στο θέμα μας. Σχετικά με το θέμα του εάν ο άνθρωπος κατάγεται ή όχι από τον πίθηκο, η απάντηση είναι απλή: Είναι λανθασμένη η ερώτηση, άρα δεν μπορεί να δοθεί απάντηση. Η θεωρία της εξέλιξης δεν ισχυρίζεται καταγωγή των ανθρώπων από τους πιθήκους, αλλά καταγωγή και των δύο από έναν κοινό πρόγονο, οποίος με τον τρόπο που σας παράθεσα στο παράδειγμα με τα πουλιά, διαφοροποιήθηκε στους προγόνους των ανθρώπων και των πιθήκων, οι οποίοι με τη σειρά τους έδωσαν τους σημερινούς πιθήκους και τους homo sapiens sapiens. Θα μπορούσε να πει κανείς, εάν το θέλετε έτσι, ότι οι σημερινοί άνθρωποι είναι μακρινά ξαδέλφια των σημερινών πιθήκων, μιας και έχουν τεράστιες ομοιότητες σε μοριακό και όχι μόνο επίπεδο. Επ ουδενί δεν ισχυρίζεται η Εξέλιξη καταγωγή ενός παρόντος είδους από ένα άλλο παρόν είδος. Μιλάει για το απώτατο παρελθόν και τις μορφές που επικρατούσαν τότε.
Η προπαγάνδα του εάν ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο ή όχι είναι ανούσια, εφόσον είπαμε πως η Εξέλιξη δεν θεωρεί κάτι τέτοιο και χρησιμοποιήθηκε και από την Επιστήμη και από την Εκκλησία και από άλλους φορείς για τους δικούς τους λόγους. Η θεωρία της Εξέλιξης δεν αποκλείει την ύπαρξη του Θεού ούτε υποβιβάζει τη Θεία δημιουργία του ανθρώπου, όπως ατυχώς θεώρησαν θρησκευτικοί ταγοί αλλά δυστυχώς αυτό το τσιτάτο έγινε καραμέλα που πιπιλίζουν όλοι όσοι δεν γνωρίζουν αυτά τα θέματα.

Συμφωνώ ότι υπάρχουν πολλά αναπάντητα ερωτήματα και εκεί που διαφωνώ περισσότερο είναι στην τυχαιότητα των μεταλλάξεων. Αυτό, όποτε θέλετε, μπορούμε να το συζητήσουμε


Vassilis_1 21-07-13 13:27

Παράθεση:

Ενδέχεται στο μέλλον – σύμφωνα με τη θτε – δια της εξελικτικής οδού, να εμφανισθούν όντα (= ορισμένα εξελιγμένα ζώα, εκτός των πιθηκοειδών, διαφορετικής μορφής μεταξύ τους), έχοντα και αυτά ως κοινό γνώρισμα της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;
Φίλε PUCK, στο παραπάνω ερώτημα απαντάς:
Παράθεση:

Απαντήσεις έχεις πάρει αλλά τις απορρίπτεις…
Το περίεργο είναι ότι ΔΕΝ με παραπέμπεις σε αυτές τις απαντήσεις.
Και ξέρεις γιατί; Το καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι ΔΕΝ φτουράνε.
Αυτό που δεν έκανες εσύ, θα γίνει από εμένα.
Στο σχόλιο αυτό, έλαβα σχετικές απαντήσεις.

Ας δούμε πως ξεκινάνε:
Παράθεση:

Η απάντηση δεν είναι εύκολη αφού κανένας άνθρωπος δεν ξέρει τι θα γίνει μετά από εκατομμύρια χρόνια.
Εδώ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ, ότι κανένας άνθρωπος δεν ξέρει τι θα γίνει μετά από εκατομμύρια χρόνια.
Στη συνέχεια, τις απαντήσεις που έλαβα, δεν χρειάζεται να τις χαρακτηρίσω ότι είναι αυθαίρετης επινόησης. Χαρακτηρίζονται ως τέτοιες, από την παραπάνω παραδοχή: «κανένας άνθρωπος δεν ξέρει τι θα γίνει μετά από εκατομμύρια χρόνια.»

Σωστά υπέθετα λοιπόν ότι θα έχει άγνοια, και, σε αυτό το ερώτημα, η σε συνεχή σκοταδισμό ευρισκομένη ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα.

Όμως αυτονόητα εγείρεται το ερώτημα: Γιατί δεν απευθύνεται στην αδελφή σκοταδιστική «επιστημονική» κοινότητα που αποτελείται από καφετζούδες, αστρολόγους, χαρτορίχτρες, ονειροκρίτες κλπ; Αυτοί όλοι σε θέματα μέλλοντος έχουν σημειώσει ιλιγγιώδη πρόοδο. Οπότε θα την ενημέρωναν!!!

Old Guard Grenadier 21-07-13 16:04

Ε αυτό και αν είναι αστείο. Να μιλάει για σκοταδισμό η Εκκλησία....

anna. 21-07-13 16:18

πωπωπωπω..... να τον εχεις φίλο η συγγενή αυτόν και να προσπαθείς να του εξηγήσεις.......... το ρίχνεις στα βαριά..

anna. 21-07-13 16:34

Πιστεύω εἰς θεòν πατέρα παντοκράτορα, ποιητὴν οὐρανοῦ καὶ γῆς.
Καὶ εἰς Ἰησοῦν Χριστòν, υἱὸν αὐτοῦ τòν μονογενῆ, τòν κύριον ἡμῶν, τòν συλληφθέντα ἐκ πνεύματος ἁγίου, γεννηθέντα ἐκ Μαρίας τῆς παρθένου, παθόντα ὑπὸ Ποντίου Πιλάτου, σταυρωθέντα, θανόντα, καὶ ταφέντα, κατελθόντα εἰς τὰ κατώτατα, τῇ τρίτῃ ἡμέρᾳ ἀναστάντα ἀπò τῶν νεκρῶν, ἀνελθόντα εἰς τοὺς οὐρανούς, καθεζόμενον ἐν δεξιᾷ θεοῦ πατρὸς παντοδυνάμου, ἐκεῖθεν ἐρχόμενον κρῖναι ζῶντας καὶ νεκρούς.
Πιστεύω εἰς τò Πνεῦμα τò ἅγιον, ἁγίαν καθολικὴν ἐκκλησίαν, ἁγίων κοινωνίαν, ἄφεσιν ἁμαρτιῶν, σαρκὸς ἀνάστασιν, ζωὴν αἰώνιον. Αμήν.

PUCK 21-07-13 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104959)
Το περίεργο είναι ότι ΔΕΝ με παραπέμπεις σε αυτές τις απαντήσεις.

Σε όσα φόρουμ συμμετείχες -και στο δικό μας- πήρες απαντήσεις. Είτε δεν τις διάβασες, είτε δεν πέρασαν τα δογματικά σου φίλτρα. Ξαναρίξε μια -αδογμάτιστη- ματιά.
Δεν έχω λόγο να σου δώσω λινκ. Άλλωστε, σου έχω υποβάλλει πολλές ερωτήσεις στις οποίες αδυνατείς να απαντήσεις. Δεν είναι άδικο να απαντώ μόνο εγώ;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104959)
Εδώ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ, ότι κανένας άνθρωπος δεν ξέρει τι θα γίνει μετά από εκατομμύρια χρόνια.
Στη συνέχεια, τις απαντήσεις που έλαβα, δεν χρειάζεται να τις χαρακτηρίσω ότι είναι αυθαίρετης επινόησης. Χαρακτηρίζονται ως τέτοιες, από την παραπάνω παραδοχή: «κανένας άνθρωπος δεν ξέρει τι θα γίνει μετά από εκατομμύρια χρόνια.»

Τη γνώση του μέλλοντος την κατέχουν οι προφήτες σου. Οι υπόλοιποι χρησιμοποιούν τη Λογική.
Οι παράμετροι είναι πολλές, δεν το κατανοείς αυτό. Δεν μπορώ να στο κάνω πενηνταράκια.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104959)
Σωστά υπέθετα λοιπόν ότι θα έχει άγνοια, και, σε αυτό το ερώτημα, η σε συνεχή σκοταδισμό ευρισκομένη ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα.

Δώσε μου τα φώτα σου σε κάτι. Εδώ γράφει :

Παράθεση:

Η ανθεκτικότητα των μικροβίων στα αντιβιοτικά θεωρείται ένα από τα πιο σοβαρά προβλήματα της δημόσιας υγείας. Οι αριθμοί των ανθεκτικών βακτηρίων που είναι ανθεκτικά στα αντιβιοτικά έχει αυξηθεί την τελευταία δεκαετία.
Αυτό λέγεται εξέλιξη (που υπάρχει ακόμη και σήμερα) ή όχι;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104959)
Όμως αυτονόητα εγείρεται το ερώτημα: Γιατί δεν απευθύνεται στην αδελφή σκοταδιστική «επιστημονική» κοινότητα που αποτελείται από καφετζούδες, αστρολόγους, χαρτορίχτρες, ονειροκρίτες κλπ; Αυτοί όλοι σε θέματα μέλλοντος έχουν σημειώσει ιλιγγιώδη πρόοδο. Οπότε θα την ενημέρωναν!!!

Τείνω να πιστέψω πως είσαι βαμμένος οπαδός της Θεωρίας της Εξέλιξης και θέλεις να στρέψεις κόσμο προς αυτήν.
Δεν μπορεί να είσαι τόσο καθυστερημένος. Δεν θα μπορούσες να χειριστείς το πληκτρολόγιο.

Anyway, πως σου φαίνεται αυτό το κομμάτι από την Έξοδο :

Παράθεση:

5 οὐ προσκυνήσεις αὐτοῖς, οὐδὲ μὴ λατρεύσεις αὐτοῖς· ἐγὼ γάρ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, Θεὸς ζηλωτής, ἀποδιδοὺς ἁμαρτίας πατέρων ἐπὶ τέκνα, ἕως τρίτης καὶ τετάρτης γενεᾶς τοῖς μισοῦσί με
6 καὶ ποιῶν ἔλεος εἰς χιλιάδας τοῖς ἀγαπῶσί με καὶ τοῖς φυλάσσουσι τὰ προστάγματά μου.

Μην τα προσκυνήσεις μήτε να τα λατρεύσεις, επειδή εγώ ο Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος, που ανταποδίδω τις αμαρτίες των πατέρων επάνω στα παιδιά μέχρι τρίτης και τέταρτης γενιάς εκείνων που με μισούν. Και κάνω έλεος σε χιλιάδες γενεές εκείνων που με αγαπούν και τηρούν τα προστάγματά μου.
Χαρακτηρίζεις "σκοταδιστική" μια Επιστήμη, ενώ πιστεύεις σε κάποιον ανθρωπόμορφο θεό που θα καταστρέψει όσους τον "μισούν" έως τέταρτης γενεάς;

Θέλεις να πεις στους από πάνω σου να στείλουν κάποιον καλύτερο μπας και προχωρήσει η κουβέντα;

Bonez 21-07-13 17:34

Καλα πολυ γελιο.. εξελικτικη στασιμοτης δοξα συ! καθονται 5 ατομα επι ενα μηνα κ ασχολουνται με εναν κολλημενο που ανακυκλωνει συνεχως τα ιδια κ τα ιδια "επιχειρηματα" για να πει οτι ο ελεφαντας ειναι γαιδουρι. και οι αλλοι προσπαθουν να τον απεγκλωβισουν απο το παραλληρημα του μπας κ κερδηθει ακομα ενας οπαδος της εξελιξης των ειδων. αγαπες μου η εξελιξη δε χρειαζεται κανεναν υπερμαχο. απλα συνεχιζει να κανει τη δουλεια της με η χωρις εμας. κι αυριο αν γινει ενας σεισμος κι εμεις ψοφισουμε ενω η τελευταια μας κουβεντα ειναι η "ακρατη πεποιθηση μας" για το ταδε η το δεινα.. η εξελιξη θα ζει χωρις εμας αφου θα μαστε παρελθον κ κατι αλλο θα μας ξεπερασει. παιζουμε σε ενα παιχνιδι που οι κανονες δεν ειναι ευκρινως καταδεικνυομενοι. οταν θα παψουμε να κανουμε τους ξερολες τοτε ισως ανοιξουν κ οι οριζοντες μας για κατι νεο. σε συναρτηση με το παλιο παντα. επειδη τυγχανει καποιος να ναι σταθερος στις αποψεις του λανθασμενες η μη κ τις εκφραζει, δε χρειαζεται να κοπτομεθα να τον αντικρουσουμε οταν υπαρχει ντουβαρι. αυτο δεν ειναι διαλογος αλλα μονολογοι διανθισμενοι απο την απελπιδα προσπαθεια να καταδειξουμε σε καποιον κατι που δεν κατανοει ουτε η ιδια η συνειδηση μας πληρως. ξεκολληστε κ εξελιχθειτε παρεα με την ευα η καμια αλλη γκομενα. Με αγαπη :*

Vassilis_1 22-07-13 15:09

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από PUCK
Σε όσα φόρουμ συμμετείχες -και στο δικό μας- πήρες απαντήσεις. Είτε δεν τις διάβασες, είτε δεν πέρασαν τα δογματικά σου φίλτρα. Ξαναρίξε μια -αδογμάτιστη- ματιά.
Ενδεικτικά θα αναφέρω δύο περιπτώσεις.

1) Είχα διατυπώσει το εξής ερώτημα εδώ:
Παράθεση:

Πως δικαιολογείτε το γεγονός (όπως νομίζετε):
Η φύση να ευνοήσει την εξέλιξη (όπως ισχυρίζεστε) ενός μόνο ζώου (του πιθήκου, όπως λέτε), σε σκεπτόμενο όν και να μην ευνοήσει, την ίδια χρονική περίοδο την εξέλιξη και άλλου ή άλλων ζώων, σε σκεπτόμενα όντα;
Απάντηση:
Παράθεση:

Και πάλι όμως, κοιτάς μόνο το τώρα.
Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει σε π.χ. 5.000.000 χρόνια, ή σε 15.000.000 χρόνια από σήμερα.
Μερικά εκατομμύρια χρόνια στη γεωλογική κλίμακα είναι ασήμαντα...
Σαφώς εδώ, αντιμετωπίζεται το ενδεχόμενο ότι στο μέλλον, είναι δυνατό και άλλα ζώα να εξελιχθούν σε σκεπτόμενα όντα.

2) Διατυπωθέν σκεπτικό:
Παράθεση:

Αν υποθέσουμε ότι είχε ισχύ η θεωρία της εξέλιξης, επόμενο ήταν: Ενώ σε τεράστια χρονικά διαστήματα ευνόησε την ολοκλήρωση χιλιάδων ειδών ζώων, οδηγώντας τα στο ΚΟΙΝΟ γνώρισμα της μη λογικής και της αλαλίας, να ευνοήσει και ορισμένα είδη ζώων (διαφορετικής μορφής), οδηγώντας τα (με την ανάλογη διαφορετική μορφή τους), στο ΚΟΙΝΟ γνώρισμα της λογικής, της ομιλίας και του πολιτισμού.
Απάντηση:
Παράθεση:

Απλούστατα κανένα άλλο είδος (ή καλύτερα εξελικτική γραμμή είδών), δεν έφτασε στον απαραίτητο βαθμό πολυπλοκότητας για να εκδηλώσει τα ίδια χαρακτηριστικά, αυτό το γεγονός επ' ουδενί δεν σημαίνει και ότι κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε να συμβεί στο απώτερο μέλλον!
Και εδώ, αντιμετωπίζεται το ενδεχόμενο ότι στο μέλλον, είναι δυνατό και άλλα ζώα να εξελιχθούν σε σκεπτόμενα όντα.

Φίλε PUCK, υπάκουσα στην προτροπή σου.
Πες μου τώρα εσύ, συμφωνείς με τις απαντήσεις αυτές;
Αντιμετωπίζεις το ενδεχόμενο ότι στο μέλλον, είναι δυνατό και άλλα είδη ζώων να εξελιχθούν σε σκεπτόμενα όντα;

anna. 22-07-13 16:10

[QUOTE=Vassilis_1;104978]Ενδεικτικά θα αναφέρω δύο περιπτώσεις.

1) Είχα διατυπώσει το εξής ερώτημα εδώ:
Απάντηση:

Σαφώς εδώ, αντιμετωπίζεται το ενδεχόμενο ότι στο μέλλον, είναι δυνατό και άλλα ζώα να εξελιχθούν σε σκεπτόμενα όντα.

2) Διατυπωθέν σκεπτικό:

Απάντηση:

PUCK 22-07-13 18:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 104978)
Πες μου τώρα εσύ, συμφωνείς με τις απαντήσεις αυτές; Αντιμετωπίζεις το ενδεχόμενο ότι στο μέλλον, είναι δυνατό και άλλα είδη ζώων να εξελιχθούν σε σκεπτόμενα όντα;

Ναι, υπάρχει ως πιθανότητα. Όπως υπάρχει και η πιθανότητα να εξελιχθεί αλλιώς ο ίδιος ο άνθρωπος. Έχεις σκεφτεί αν υπάρχει χρησιμότητα στην τριχοφυΐα του σώματός σου; Υπάρχει χρησιμότητα στους φρονιμίτες στο στόμα σου; Υπάρχει χρησιμότητα στον κόκκυγα; Υπάρχει χρησιμότητα στην σκωληκοειδή απόφυση; Αν υπάρχει τηλεπάθεια (ή μεταβίβαση σκέψης) και μπορεί να αποδειχθεί και να "δουλευτεί" από το ανθρώπινο γένος, τότε θα υπάρχει η ανάγκη ομιλίας;

Γεν. 1,31 : καὶ εἶδεν ὁ Θεὸς τὰ πάντα, ὅσα ἐποίησε, καὶ ἰδοὺ καλὰ λίαν. Λίαν καλά; Με περιττά μέρη στο σώμα; Σκέψου το.

Γενικώς, βγάλε από το μυαλό σου το Θεωρία της Εξέλιξης = Άρνηση Θεού. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Η θεωρία μιλάει για κοινό πρόγονο, δεν σου λέει ποιος έφτιαξε αυτόν τον πρόγονο.

Άλλο πράγμα αυτό και άλλο οι οργανωμένες θρησκείες με τις αναπόδεικτες εικασίες τους και τις αντιγραφές της μίας από την άλλη.

Vassilis_1 23-07-13 15:11

Παράθεση:

Αντιμετωπίζεις το ενδεχόμενο ότι στο μέλλον, είναι δυνατό και άλλα είδη ζώων να εξελιχθούν σε σκεπτόμενα όντα;
Φίλε PUCK, στο παραπάνω ερώτημά μου απαντάς:
Παράθεση:

Ναι, υπάρχει ως πιθανότητα.
Εύλογα γεννάται το ερώτημα:
Γιατί αυτό που δέχεσαι ότι μπορεί να συμβεί στο μέλλον, δεν συνέβηκε στο παρελθόν;
Τώρα ελπίζω να κατάλαβες το λόγο, για τον οποίο η σαβούρα της εξέλιξης βρίσκεται στα μπάζα.

PUCK 23-07-13 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 105017)
Γιατί αυτό που δέχεσαι ότι μπορεί να συμβεί στο μέλλον, δεν συνέβηκε στο παρελθόν;
Τώρα ελπίζω να κατάλαβες το λόγο, για τον οποίο η σαβούρα της εξέλιξης βρίσκεται στα μπάζα.

Αν και μπήκα στο παρόν νήμα για να τρολλάρω με σένα -καθώς δεν στέκουν όρθια ούτε με τσιμέντο αυτά που λες- είπα στην πορεία να σου δώσω μια ευκαιρία.

Δυστυχώς, είτε λόγω άγνοιας, είτε διότι είσαι τρολ, είτε διότι είσαι χριστιανοταλιμπάν, είτε για άλλο λόγο που εσύ ξέρεις, δεν μπορεί να γίνει κουβέντα μαζί σου.

Επιμένεις να μην απαντάς σε ό,τι σε ρωτώ, επιμένεις να μην συμμετέχεις σε άλλα θέματα του φόρουμ που θα έπρεπε να υπάρχει εκεί η άποψή σου,
ως αποτέλεσμα των ερωτήσεων μου -αν δεν θέλεις να απαντήσεις στο παρόν νήμα-, κι επιμένεις να μην έχεις επιχειρήματα για τίποτα.

Γιατί δεν συνέβη στον παρελθόν; Άρα δεν θα συμβεί στο μέλλον. Άρα όλα είναι μούφα.

Είχε ο Σωκράτης αυτοκίνητο; Όχι, άρα δεν θα έχουμε ποτέ.
Είχε ο Μ. Αλέξανδρος ιδιωτικό τζετ; Όχι, άρα δεν θα έχουμε ποτέ.
Και πάει λέγοντας ...

Στο μεταξύ, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσκυνάμε έναν εβραϊκό Θεό (καθώς μπορεί να είναι πνεύμα, αλλά τη θέλει τη γονυκλισία),
να ρωτάμε τον πνευματικό μας για ό,τι απορίες έχουμε πάνω στα δογματικά κείμενα και μόνο (μη διαβάσουμε κάτι άλλο και μας πλανέψει ο σατανάς),
και όλη η επιστημονική προσπάθεια να γίνει μόνο για την ανεύρεση της κιβωτού όπου εκεί επιβίωσαν του κατακλυσμού κατσαρίδες, ποντίκια, κουνούπια,
μύγες κλπ χρήσιμα όντα για τον άνθρωπο (για την υγεία π.χ. θα πίνουμε αγιασμό και όλα θα φτιάχνουν).

Αν δεν είσαι τρολ που σπάει πλάκα, είσαι πραγματικά για λύπηση.

Over and out από μένα.

anna. 23-07-13 22:42

Αιωνια του η μνήμη

Vassilis_1 24-07-13 14:18

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από PUCK
Είχε ο Σωκράτης αυτοκίνητο; Όχι, άρα δεν θα έχουμε ποτέ…
Όταν όμως ο… x Σωκράτης αγόρασε αυτοκίνητο (προερχόμενο από την τεχνολογία) της τάδε μάρκας, ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, η τεχνολογία παρήγαγε προς πώληση αυτοκίνητα ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΜΑΡΚΑΣ!!!


Η εξέλιξη όμως, εμφανίζεται να παράγει ένα μόνο ον με εξέχοντα προσόντα (= διανοητικά και επικοινωνίας). ΧΩΡΙΣ, ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, να παράγει και ορισμένα άλλα όντα, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΜΟΡΦΗΣ μεταξύ τους, έχοντα και αυτά τα ίδια εξέχοντα προσόντα (= διανοητικά και επικοινωνίας) με το προηγούμενο ον.

Βεβαίως, υπάρχουν βαρυσήμαντες αιτίες που δικαιολογούν την εξέλιξη, για τις πιο πάνω παραλείψεις της. Αυτές έχουν διατυπωθεί εδώ
Παράθεση:

Γιατί η εξέλιξη ενώ, σε ορισμένα χρονικά διαστήματα ευνόησε την ολοκλήρωση χιλιάδων ζώων, οδηγώντας τα στο κοινό γνώρισμα της μη λογικής και της μη ομιλίας. Εξαιρώντας ΜΟΝΟ ένα ζώο, το οποίο ανέδειξε σε ον (= ο άνθρωπος) με τη λογική και την ομιλία. Και δεν ευνόησε να αναδείξει την ίδια χρονική περίοδο και ορισμένα άλλα όντα (= ορισμένα εξελιγμένα ζώα, εκτός των πιθηκοειδών, διαφορετικής μορφής μεταξύ τους), έχοντα όμως, το κοινό γνώρισμα της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;
Είναι γεγονός, όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε PUCK, ότι το παραπάνω αναπάντητο ερώτημα έχει στείλει ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΑ στον τάφο τη θεωρία της εξελικτικής αερολογίας.
Όπως γεγονός είναι, ότι οι εξελικτικοί, σύμφωνα με τη σκοταδιστική νοοτροπία τους – διότι το φως του παρόντος τους διαψεύδει, διαλύοντας το σκοτεινό εξελικτικό παραμύθι τους – να προσβλέπουν στο μέλλον. Μπας και αναπτύξουν διάφορα ζώα τα πλεονεκτήματα του ανθρώπου. Όμως, η σκοταδιστική αυτή νοοτροπία τους, τους οδηγεί να κάνουν παρέα με τις καφετζούδες, τις χαρτορίχτρες, τους ονειροκρίτες, τους αστρολόγους και τους λοιπούς συγγενείς τους. Διότι και, αυτοί ΟΛΟΙ, στο μέλλον προσβλέπουν, ώστε να εξαπατούν με παραμύθια τα θύματά τους.

Λοιπόν, φουλ, μαζέψτε το εξελικτικό παραμύθι να πάτε να το πουλήσετε μαζί με τα άλλα παραμύθια τύπου Γκαούρ - Ταρζάν.

anna. 24-07-13 15:38

https://www.youtube.com/watch?v=sl__...e_gdata_player

Old Guard Grenadier 24-07-13 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 105047)
το παραπάνω αναπάντητο ερώτημα έχει στείλει ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΑ στον τάφο τη θεωρία της εξελικτικής αερολογίας.

Ε τότε γιατί αφήνεις τους καημένους του επιστήμονες στην άγνοια και δεν βγαίνεις να φωνάξεις με ποιον τρόπο έβγαλες νοκ-άουτ τον Δαρβίνο? Γιατί δεν σώζεις τον κόσμο από το σκοτάδι που απειλεί να τον βυθίσει στον Μεσαίωνα? Βέβαια μην ξεχνάς ότι ακόμα και να καταρρίψεις την σύγχρονη Εξελικτική Θεωρία (πράγμα δύσκολο, αφού η εξέλιξη είναι εμφανής γύρω μας) πρέπει να καταρρίψεις και όλες τις άλλες επιστημονικές θεωρίες που αφορούν την δημιουργία του κόσμου, καθώς και τις απόψεις των άλλων θρησκειών ώστε να μπορείς να πεις ότι τελικά η μόνη θεωρία που ίσως ευσταθεί είναι αυτή των Εβραιο-Χριστιανών. Πώς γνωρίζεις ότι ο κόσμος δεν δημιουργήθηκε με τον τρόπο τον οποίο πιστεύουν οι Σιντοϊστές ή οι διάφοροι παγανιστές? Πώς γνωρίζεις ότι δεν ζεις σε ένα Μάτριξ όπως ο πρωταγωνιστής της ομώνυμης ταινίας? Πώς ξέρεις ότι οι θεοί στους οποίους πίστευαν οι αρχαίοι πολιτισμοί δεν ήταν στην πραγματικότητα όντα τα οποία ανέπτυξαν έναν τόσο προηγμένο πολιτισμό και μας δημιούργησαν και αργότερα, όταν για κάποιο λόγο εξαφανίστηκαν, θεωρήθηκαν θεοί?

Vakryle 24-07-13 20:42

Το ότι εξελίσσεται ο άνθρωπος σαν ον και μέλος του ζωικού βασιλείου, δε σημαίνει ότι αυτό γίνεται και με όλες τις ζωντανές ανθρώπινες υπάρξεις. Κάποιες απ' αυτές μένουν στάσιμες και ειν' υπεύθυνες ακόμη και για την τρύπα του όζοντος. Είτε τις λένε Ελένη, Κώστα ή Vassilis_1.

PUCK 24-07-13 23:18

Τα παρακάτω τα βρήκα στο διαδίκτυο και τα αναδημοσιεύω εδώ, για όσους θέλουν να κάνουν μια αρχή με τη Θεωρία της Εξέλιξης.
Να επαναλάβω (για όσους το έχουν κατοικημένο από το λαιμό και πάνω) πως η Θεωρία δεν αρνείται την ύπαρξη Θεού.

Παράθεση:

Αν οι άνθρωποι προήλθαν από τους πίθηκους γιατί οι πίθηκοι δεν εξελίσσονται σε ανθρώπους;
Οι άνθρωποι, οι πίθηκοι και οι χιμπατζίδες είναι απλά πολύ μακρινά ξαδέρφια της εξέλιξης. Δεν προήλθαμε από τους πιθήκους αλλά από ένα κοινό πρόγονο που έζησε εκατομμύρια χρόνια πρίν. Στη πραγματικότητα, τα τελευταία 7 εκατομμύρια χρόνια πολλοί οργανισμοί με ανθρώπινα χαρακτηριστικά εξελίχθηκαν. Όπως ‘Homo habilis, Homo erectus, and Homo neanderthalensis’.

Υπαρχούν αρκετά κενά στα απολιθώματα ανά περιόδους που να δικαιολογούν τη θεωρία της εξέλιξης.
Στη πραγματικότητα υπάρχουν αρκετά ενδιάμεσα απολιθώματα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ο Αρχαιοπτέρυξ που είναι ένα από τα πρώτα γνωστά απολιθώματα με σκελετό ψαριού και φτερά. Εξάλλου να μη ξεχνάμε ότι η έρευνα για απολοθώματα χρειάζεται πέρα από υπομονή και τύχη. Φανταστείτε το ως εξής: Πρώτα πρέπει το ζώο να πεθάνει. Μετέπειτα πρέπει να θαφτεί κάτω από ιδιαίτερες γεωλογικές συνθήκες ούτως ώστε να δημιουργηθεί το απολίθωμα και να μη σαπίσει σα νεκρός οργανισμός. Και τέλος πρέπει η ίδια η Γή να το επαναφέρει σε εκείνο το μέρος του υπεδάφους που βρίσκεται κοντά στην επιφάνεια για να το ανακαλύψουμε εμείς.

Κανένας δεν είδε την ‘Εξέλιξη’ να συμβαίνει
Η εξέλιξη είναι μια ιστορική επιστήμη επιβεβαιωμένη από το γεγονός ότι τόσα είδη ανεξάρτητων γραμμών καταλήγουν στο εξής συμπέρασμα: Ανεξάρτητα στοιχεία πληροφοριών από τη γεολογία, ιστορία, βοτανολογία, ζωολογία, βιογεωγραφία, φυσιολογία, ανατομία, γενετική, μοριακή βιολογία, γενετική, εμβρυολογία, διανοητική βιολογία, και πολλές άλλες επιστήμες καταλήγουν στο ότι η ζώη εξελίχθηκε με τα χρόνια. Πολλοί ζητούν ένα απλό απολίθωμα που να επιβεβαιώνει τη θεωρία της εξέλιξης. Ωστόσο, η εξέλιξη αποδεικνύεται από τη πραγματικότητα.

Οι επιστήμονες υποστηρίζουν πως η εξέλιξη συνέβη κατά τύχη
Η διαδικασία της φυσικής επιλογής δεν ‘συμβαίνει’ στη τύχη, ούτε κατά λάθος. Η φυσική επιλογή διατηρεί τα πλεονεκτήματα και διαγράφει τα μειονεκτήματα. Για να το σκιαγραφήσουμε, φανταστείτε ένα πίθηκο μπροστά σε μια γραφομηχανή που προσπαθεί να γράψει την εισαγωγή από ένα έργο του Σαίξπηρ.
Οι πιθανότητες να το γράψει είναι 26 στη 13η . Ισούται με τα δευτερόλεπτα που πέρασαν από τη δημιουργία του ηλιακού συστήματος έως σήμερα. Φανταστείτε το μέγεθος. Με άλλα λόγια οι επιστήμονες υποστηρίζουν πως ένα κύτταρο ευαίσθητο στο φώς εξελίχθηκε σταδιακά στο πολύπλοκο όργανο που εμείς σήμερα ονομάζουμε μάτι.

Η Εξέλιξη είναι απλά μια θεωρία.
Όλοι οι κλάδοι των επιστημών βασίζονται σε θεωρίες που με τη σειρά τους βασίζονται σε υποθέσεις. Η θεωρία της εξέλιξης λοιπόν κατά τους περισσότερους επιστήμονες εμπεριέχει ότι χρειάζεται μια σοβαρή επιστημονική θεωρία:
Βασίζεται στους νόμους της φύσης
Είναι αποδεδειγμένη εμπειρικά
Είναι αλάνθαστη
Αν ανακαλύψετε απολιθώματα θηλαστικών στην ίδια γενεολογική περίοδο που αναπτύχθηκαν τετράποδοι τότε η θεωρία της εξέλιξης απέτυχε. Μεχρί σήμερα δεν υπάρχουν αντιφατικά στοιχεία.

Ο 2ος νόμος της Θερμοδυναμικής αποδεικνύει ότι η Θεωρία της Εξέλιξης είναι λανθασμένη.
Ο 2ος νόμος της Θερμοδυναμικής βρίσκει εφαρμογή σε ‘κλειστά’ συστήματα. Η Γή είναι ένας ‘ανοιχτός οργανισμός’ που επηρεάζεται από την ενέργεια όλου του Σύμπαντος. Οι ακτίνες του Ήλιου π.χ, έχουν άμεσο αντίκτυπο στη θερμοτητά της.

Η Θεωρία της Εξέλιξης δεν έχει λόγο στην Ηθική.
Οι άνθρωποι σαν κοινωνικό είδος, εξελίχθηκαν με μια βαθιά κατανόηση του τι είναι λάθος και σωστό, ούτως ώστε να ανταμείψουν τη συνεργασία και να τιμωρήσουν τον υπερβολικό εγωισμό. Η εξέλιξη ανέπτυξε τα ηθικά συναισθήματα για να προστατέψει την εξέλιξη του είδους. Δεν θα ήταν δυνατόν για ένα είδος να επιβιώσει βασισμένο σε συναισθήματα ατομισμού. Εξάλλου οι ανθρώπινες κοινωνίες είναι βασισμένες στην ανθρώπινη φύση.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 105054)
Το ότι εξελίσσεται ο άνθρωπος σαν ον και μέλος του ζωικού βασιλείου, δε σημαίνει ότι αυτό γίνεται και με όλες τις ζωντανές ανθρώπινες υπάρξεις. Κάποιες απ' αυτές μένουν στάσιμες και ειν' υπεύθυνες ακόμη και για την τρύπα του όζοντος. Είτε τις λένε Ελένη, Κώστα ή Vassilis_1.

Πως σου φαίνεται η θεωρία να υπάρχουν στον πλανήτη δύο είδη ανθρώπων; Αυτοί που έφτιαξε ο γιαχβέ (τύπου Vassilis_1) και οι υπόλοιποι
(είτε ως προϊόν εξέλιξης, είτε ως προϊόν γενετικής εξωγήινων οι οποίοι λυπήθηκαν να αφήσουν τον μπλε πλανήτη να πέσει αμαχητί στους γιαχβικούς);




Vakryle 25-07-13 00:01

Παράθεση:

Η Θεωρία της Εξέλιξης δεν έχει λόγο στην Ηθική.
Οι άνθρωποι σαν κοινωνικό είδος, εξελίχθηκαν με μια βαθιά κατανόηση του τι είναι λάθος και σωστό, ούτως ώστε να ανταμείψουν τη συνεργασία και να τιμωρήσουν τον υπερβολικό εγωισμό. Η εξέλιξη ανέπτυξε τα ηθικά συναισθήματα για να προστατέψει την εξέλιξη του είδους. Δεν θα ήταν δυνατόν για ένα είδος να επιβιώσει βασισμένο σε συναισθήματα ατομισμού. Εξάλλου οι ανθρώπινες κοινωνίες είναι βασισμένες στην ανθρώπινη φύση.
Αφήνοντας στην άκρη τον προκαθείμενο Ιερό Καθοδηγητή (μέχρι να επιστρέψει, βέβαια), θα ήθελα να αναφέρω πως μπερδεύτηκα με αυτό το κομμάτι περί "Ηθικής". Ο τίτλος αναφέρει πως Θεωρία και Ηθική δεν συνάδουν, ενώ παρακάτω αναφέρει ότι η εξέλιξη ανέπτυξε τα ηθικά συναισθήματα.

Προσωπική άποψη, καμία Θεωρία δεν μπορεί να ηθικοποιείται. Καλώς ή κακώς, η Επιστήμη είναι μία και τα αποτελέσματα αυτής δεδομένα. Το αν είναι ηθικά ή όχι αυτά τα αποτελέσματα, δεν απασχολεί την Επιστήμη σαν κυρία. Και όχι μόνο τ' αποτελέσματα αυτής, αλλά και οι όποιες σκέψεις που έχουν να κάνουν με την Επιστήμη δεν πρέπει να ηθικοποιούνται.

xtabay 25-07-13 00:09

Νομίζω οτι πιο χρήσιμο είναι να επισημάνουμε τα λάθη στην κασέτα του βασίλη παρά να προσπαθήσουμε να πιάσουμε σήμα μαζί του. Για αυτό θα την παίξω τμηματικά άλλη μια φορά και θα γράψω τους συλλογισμούς μου.

Παράθεση:

Γιατί η εξέλιξη ενώ, σε ορισμένα χρονικά διαστήματα ευνόησε την ολοκλήρωση χιλιάδων ζώων, οδηγώντας τα στο κοινό γνώρισμα της μη λογικής και της μη ομιλίας.
Η πρόταση είναι εντελώς λάθος. Η εξέλιξη δεν είναι κάποια κυρία που ευνοεί ή καταδικάζει . Ειναι μια ατέρμονη διαδικασία που χαρακτηρίζει την εμβια ύλη ,ενσωματωμένη σε ένα σύμπαν το οποίο διαρκώς κινείται και αλλάζει. Δεν "ολοκληρώνεται " ποτέ κάτι . Η λογική και η ομιλία δεν είναι μόνο ανθρώπινο προτερημα. Ορισμένα είδη πρωτευόντων θηλαστικών είναι σε θέση να μάθουν να χρησιμοποιούν απλές μορφές νοηματικής γλώσσας. Κάποια είδη μπορούν να χειριστούν εργαλεία. Τα μυρμήγκια τροποποιούν το περιβάλλον (κάνουν οτι και ο άνθρωπος δηλαδή) φτιάχνοντας δαιδαλώδεις κατασκευές και μάλιστα κάποια είδη καλλιεργούν και μύκητες για να καλύψουν τις διατροφικές τους ανάγκες. Οι κάστορες χτίζουν φράγματα αλλάζοντας την ροή των ποταμών.

Οι έννοιες της λογικής και της ομιλίας στην πραγματικότητα καλύπτουν ένα μεγάλο φάσμα . Είναι λάθος να τα ισοπεδώνουμε όλα και να λέμε οτι υπάρχει η ανθρώπινη λογική ή το τίποτα.

Παράθεση:

Εξαιρώντας ΜΟΝΟ ένα ζώο, το οποίο ανέδειξε σε ον (= ο άνθρωπος) με τη λογική και την ομιλία.
Σε αυτό το σημείο ο βασίλης τοποθετεί τον άνθρωπο στον κολοφώνα της δημιουργίας. Απομονώνει το "τώρα" παρακάμπτοντας το πριν και το μετά και ορίζει αυθαίρετα την λογική και την ομιλία του ανθρώπου ως τα τελειότερα χαρακτηριστικά που έχουν παρουσιαστεί ποτέ. Θεωρεί οτι αυτή η κατάσταση είναι στάσιμη , οτι στο παρελθόν ήταν η ίδια και οτι δεν πρόκειται να αλλάξει.

Παράθεση:

Και δεν ευνόησε να αναδείξει την ίδια χρονική περίοδο και ορισμένα άλλα όντα (= ορισμένα εξελιγμένα ζώα, εκτός των πιθηκοειδών, διαφορετικής μορφής μεταξύ τους), έχοντα όμως, το κοινό γνώρισμα της ΑΚΡΙΒΟΥΣ ίδιας ποιότητας, λογική και ομιλία, με αυτήν του ανθρώπου;
Εδώ ο βασίλης μας λέει οτι προυπόθεση για να υπάρχει η εξέλιξη είναι να γίνονται όλα στο ίδιο timing , φράση που είναι απόλυτα εναρμονισμένη με το στατικό μοντέλο σύμπαντος που αντιλαμβάνεται. Η αντίληψη του οτι το σύμπαν λειτουργεί σαν ένα καλοκουρδισμένο ρολόι έχει ξεπεραστεί εδώ και αιώνες (απο τους περισσότερους επιστήμονες τουλάχιστον) . Τώρα αν κάποιος αδυνατεί να δει πέρα απο την μύτη του και συνεχίζει να πιστεύει και να δοξάζει την στασιμότητα αργά η γρήγορα θα την προσωποποιήσει σε κάποιον παντοδύναμο κατασκευαστή που θα τον βαφτίσει θεο.

Τέλος η κασέτα του βασίλη δεν αποτελεί ερώτημα προς απόδειξη . Ξεκινώντας απο μια αντιεπιστημονική ερώτηση ζητάει ευθαρσώς επιστημονικές αποδείξεις. Και θα το πώ και εγώ άλλη μια φορά : Ο σκοπός της επιστήμης δεν είναι να εξηγήσει το γιατί κατι είναι έτσι και όχι αλλιώς αλλά το να ερευνήσει τον τρόπο με τον οποίο κάτι φτιάχνεται.

PUCK 25-07-13 00:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 105061)
Προσωπική άποψη, καμία Θεωρία δεν μπορεί να ηθικοποιείται. Καλώς ή κακώς, η Επιστήμη είναι μία και τα αποτελέσματα αυτής δεδομένα. Το αν είναι ηθικά ή όχι αυτά τα αποτελέσματα, δεν απασχολεί την Επιστήμη σαν κυρία. Και όχι μόνο τ' αποτελέσματα αυτής, αλλά και οι όποιες σκέψεις που έχουν να κάνουν με την Επιστήμη δεν πρέπει να ηθικοποιούνται.

Συμφωνώ με το παραπάνω. Μου φέρνει στο μυαλό το κλασικό παράδειγμα με το μαχαίρι και τον τρόπο χρήσης του.

Αυτό που καταλαβαίνω από παρατήρηση-απάντηση που αναδημοσίευσα, είναι πως η Εξέλιξη έδωσε τη δυνατότητα στον άνθρωπο να αναπτύξει τη φιλοσοφία ή τους νόμους περί σωστού-λάθους, έτσι ώστε να επιβιώσει ως κοινωνία. Δεν του έδωσε συγκεκριμένα "10 εντολές" ως σωστό-λάθος, αλλά τη δυνατότητα να τις σκεφτεί και να τις εφαρμόσει. Γι αυτό και αλλάζει η Ηθική ανά τους αιώνες.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xtabay (Μήνυμα 105062)
Ξεκινώντας απο μια αντιεπιστημονική ερώτηση ζητάει ευθαρσώς επιστημονικές αποδείξεις.

Και χωρίς να δίνει τις δικές του επιστημονικές ή όχι αποδείξεις για την αλήθεια της πίστης του.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xtabay (Μήνυμα 105062)
Ο σκοπός της επιστήμης δεν είναι να εξηγήσει το γιατί κατι είναι έτσι και όχι αλλιώς αλλά το να ερευνήσει τον τρόπο με τον οποίο κάτι φτιάχνεται.

Αντιγράφοντας από το μήνυμα #2 του παρόντος νήματος :
η μεν Επιστήμη εξετάζει το Πώς και το Πότε, ενώ η Θρησκεία το Ποιος και το Γιατί.

και από το μήνυμα #3 :
Η επιστήμη και η θρησκεία έχουν τον ίδιο ακριβώς στόχο: να εξηγήσουν την πραγματικότητα. Το ότι αρχίζουν με διαφορετική βάση είναι που τις διαφοροποιεί και καταλήγουν σε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Η επιστήμη αρχίζει με βάση την λογική και την παρατήρηση. Η θρησκεία από την πίστη. Σε όσους ανθρώπους, αυτά δεν λειτουργούν αντίθετα, δεν παρουσιάζεται κάποια αντιπαράθεση.

Δεν καταλαβαίνω τη δυσκολία κάποιων, στον 21ο αιώνα, να κατανοήσουν δυο-τρία απλά πράγματα και παίζουν την ίδια απαρχαιωμένη κασέτα.
Δεν με αφορά το αν έχουν επιλέξει την τυφλή πίστη ως τρόπο ζωής, αφού περνούν καλά ας συνεχίσουν, αλλά η αδυναμία κατανόησης, η απουσία επιχειρημάτων και η παρουσία σε ένα φόρουμ με σκοπό έναν μονόλογο χειρότερο κι απ' τις ομιλίες πολιτικών, είναι πραγματικά για γέλια (ή ίσως και για κλάματα αφού έχουν δικαίωμα ψήφου).

Ελευθέριος Παλιγγίνης 25-07-13 10:43

Όταν αναφερόμαστε στην Επιστήμη θα πρέπει να διαχωρίζουμε τους γνώστες του κάθε τομέα που σκέπτονται επιστημονικά και είναι καλοπροαίρετοι και φιλαλήθεις, απο τους "συστημικούς" επιστήμονες που ξεκάθαρα προπαγανδίζουν εξυπηρετώντας μικρο-ομαδικά συμφέροντα, διαδίδοντας πράγματα που δεν αποδεικνύονται ή αν τα ψάξεις είναι αλλιώς. Ο σκοπός τους είναι να προκαλούν κάποια αποτελέσματα στους πολλούς που δεν κατέχουν επαρκώς το κάθε θέμα.

Οι "συστημικοί" απο τους επιστήμονες, χαρακτηρίζονται απο δογματισμό και συντηρητισμό χωρίς προϋποθέσεις και όρια - έτσι είναι σαφές πως μία πλευρά της Επιστήμης, η "βολεμένη" πλευρά, έχει κάτι κοινό με την επικρατή Θρησκεία.

libero 25-07-13 11:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK (Μήνυμα 105063)
(ή ίσως και για κλάματα αφού έχουν δικαίωμα ψήφου).

Κι αν ψηφίζετε ίδιο κόμμα...:p

Bernie Rico Jr 25-07-13 11:44

Πολύ σωστό το σχόλιο σχετικά με τη διάκριση σε επιστήμονες του συστήματος και σε ανεξάρτητους, τρόπον τινά, επιστήμονες. Το ζήτημα είναι να μπορέσει κανείς να τους ξεχωρίσει. Ο Βασίλης, οκ, υποστηρίζει ότι ισχύει κάτι το οποίο οι μορφωμένοι θα το έλεγαν long shot. Δεν ξέρω αν είναι ορθόδοξος, μπορεί το παιδί να είναι τίποτα ευαγγελιστής, πεντηκοστιανός κλπ. Νομίζω όμως πως και ένας μελετητής της ορθοδοξίας θα ήταν σκεπτικός απέναντί στη σιγουριά των λεγομένων του.

Από ΄κει και πέρα, δεν κατάλαβα βρε συ PUCK, τι πρόβλημα έχεις εαν ο άλλος γονυπετής παρακαλά τον θεό του για το οτιδήποτε. Τι σχέση έχει αυτό με την επιστήμη? Γιατί πρέπει η υπόθεση "θρησκεία-επιστήμη" να είναι "1-0", δηλαδή ισχύει είτε το ένα είτε το άλλο? Πόσοι γιατροί, πριν μπουν στο χειρουργείο, κάνουν το σταυρό τους? Επειδή έχω ρωτήσει καμπόσους δλδ και κάποιοι το κάνουν, για αυτό το λέω.. για ρώτα και εσύ άλλους τόσους να δούμε τι θα γίνει. Εάν ο άλλος έχει αυτή την ανάγκη, καλά κάνει και προσεύχεται, ανάβει κεριά στον βούδα κλπ.

ΥΓ. δλδ αυτό που ξεγυμνώνουν το γόνατο και το βυζί του αλλουνου και τον βάζουν να ορκιστεί να τον ξεκοιλιάσουν και λοιπά παράλογα, είναι λιγότερο σκοταδιστικό? (αλήθεια, στις γυναίκες πως το κάνουν αυτό? :p ξέρεις μήπως να μας πεις? φαντάζομαι στις περιπτώσεις αυτές θα γεμίζει κόσμο το μαγαζί)

PUCK 25-07-13 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ελευθέριος Παλιγγίνης (Μήνυμα 105065)
Όταν αναφερόμαστε στην Επιστήμη θα πρέπει να διαχωρίζουμε τους γνώστες του κάθε τομέα που σκέπτονται επιστημονικά και είναι καλοπροαίρετοι και φιλαλήθεις, απο τους "συστημικούς" επιστήμονες που ξεκάθαρα προπαγανδίζουν εξυπηρετώντας μικρο-ομαδικά συμφέροντα, διαδίδοντας πράγματα που δεν αποδεικνύονται ή αν τα ψάξεις είναι αλλιώς. Ο σκοπός τους είναι να προκαλούν κάποια αποτελέσματα στους πολλούς που δεν κατέχουν επαρκώς το κάθε θέμα.

Οι "συστημικοί" απο τους επιστήμονες, χαρακτηρίζονται απο δογματισμό και συντηρητισμό χωρίς προϋποθέσεις και όρια - έτσι είναι σαφές πως μία πλευρά της Επιστήμης, η "βολεμένη" πλευρά, έχει κάτι κοινό με την επικρατή Θρησκεία.

Σε πολύ γενικές γραμμές έχουν βάση αυτά που λες, αλλά δεν βλέπω τη σχέση με την εξελικτική βιολογία που -τρόπον τινά- συζητάμε εδώ.
Δεν γνωρίζω κάτι για "συστημικούς εξελικτικούς βιολόγους" που παρουσιάζουν τη Θεωρία της Εξέλιξης με κάποιον σκοπό. Αν θέλεις διευκρίνισέ το.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από libero (Μήνυμα 105067)
Κι αν ψηφίζετε ίδιο κόμμα...:p

Είσαι σίγουρος πως μου αρέσει η κοινοβουλευτική δημοκρατία και λαμβάνω μέρος στις διαδικασίες της; :p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 105069)
Από ΄κει και πέρα, δεν κατάλαβα βρε συ PUCK, τι πρόβλημα έχεις εαν ο άλλος γονυπετής παρακαλά τον θεό του για το οτιδήποτε. Τι σχέση έχει αυτό με την επιστήμη? Γιατί πρέπει η υπόθεση "θρησκεία-επιστήμη" να είναι "1-0", δηλαδή ισχύει είτε το ένα είτε το άλλο? Πόσοι γιατροί, πριν μπουν στο χειρουργείο, κάνουν το σταυρό τους? Επειδή έχω ρωτήσει καμπόσους δλδ και κάποιοι το κάνουν, για αυτό το λέω.. για ρώτα και εσύ άλλους τόσους να δούμε τι θα γίνει. Εάν ο άλλος έχει αυτή την ανάγκη, καλά κάνει και προσεύχεται, ανάβει κεριά στον βούδα κλπ.

Μα έχω ξεκαθαρίσει σε προηγούμενα μηνύματά μου πως δεν με αφορά το τι κάνει ο καθένας ως προς τη σχέση του με τη θρησκεία/θείο/Θεό. Δεν με αφορά, εφόσον περνάει καλά στη ζωή του. Η μόνη ένσταση που έχω διατυπώσει ανά καιρούς είναι το να ξεκοκαλίζει ο καθένας τα πάντα πριν καταλήξει κάπου. Να βρει τις απαντήσεις που τον ικανοποιούν και να ακολουθήσει το δρόμο μιας θρησκείας, ή της αθεΐας, ή κάτι άλλο συνειδητά. Και, εννοείται, ως άνθρωποι εξελισσόμαστε και πρέπει να έχουμε ανοικτό μυαλό για να καταλάβουμε το αν κάτι δεν πάει καλά, έχοντας το σθένος να αλλάξουμε γνώμη. Επίσης, αν αποφασίσει να λάβει μέρος σε ένα φόρουμ όπου συμμετέχουν και άνθρωποι με αντίθετη άποψη από τη δική του, να είναι προετοιμασμένος για διάλογο με επιχειρήματα και όχι για στείρο μονόλογο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 105069)
ΥΓ. δλδ αυτό που ξεγυμνώνουν το γόνατο και το βυζί του αλλουνου και τον βάζουν να ορκιστεί να τον ξεκοιλιάσουν και λοιπά παράλογα, είναι λιγότερο σκοταδιστικό? (αλήθεια, στις γυναίκες πως το κάνουν αυτό? ξέρεις μήπως να μας πεις? φαντάζομαι στις περιπτώσεις αυτές θα γεμίζει κόσμο το μαγαζί)

Τα συγκεκριμένα πράγματα που αναφέρεις, γνωρίζω πως υφίστανται στον Τεκτονισμό. Θα πρέπει να βρεις κάποιον Τέκτονα για να στα εξηγήσει. Υπάρχει συμβολισμός σε αυτά, όπως υπάρχει συμβολισμός σε όλες τις τελετουργίες και εργαλεία τόσο των θρησκειών όσο και των εσωτεριστικών ομάδων. Δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο.

"Σκοταδιστικό"; Ίσως. Αλλά ως σκοταδιστικό μπορούμε να ονομάσουμε οτιδήποτε λαμβάνει χώρα σε θρησκευτικούς ή εσωτεριστικούς κύκλους,
από τη στιγμή που δεν υπάρχει απόδειξη αποδεκτή από όλους για τα όσα υποστηρίζουν.





Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.