Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Συνεντεύξεις (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Alex Tsakiris (Νικόλαος Κουμαρτζής aka Solon Aimonas Eautou) (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=5114)

beetlejuice 25-06-09 21:37

Alex Tsakiris (Νικόλαος Κουμαρτζής aka Solon Aimonas Eautou)
 
http://www.metafysiko.gr/ints/48.jpg

Alex Tsakiris (Νικόλαος Κουμαρτζής aka Solon Aimonas Eautou)


Διαβάστε τη συνέντευξη στο -----> http://www.metafysiko.gr/?p=28




Στις αρχές του 2008, ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον project έκανε την εμφάνιση του στο παγκόσμιο διαδίκτυο, το Skeptico.com, όπου δημοσιεύονται ηχογραφημένες συνεντεύξεις με μερικά από τα γνωστότερα ονόματα της έρευνας του παραφυσικού παγκοσμίως, τόσο ερευνητές που υποστηρίζουν την ύπαρξη τέτοιων φαινόμενων όσο και σκεπτικιστές.
Ανάμεσα τους ο πασίγνωστος βιολόγος Rupert Sheldrake, αλλά και ο γνωστότερος παγκοσμίως σκεπτικιστής Dr Dean Radin, είναι μερικοί μόνο από τους 50 και πλέον ερευνητές που έχουν μιλήσει μέχρι σήμερα στον παραγωγό του τόσο εξειδικευμένου αυτού online «ραδιοφώνου».
Ποιος κρύβεται πίσω από αυτή την πρωτοπόρα κίνηση, η οποία ήδη έχει χαρακτηριστεί από πολλά μεγάλα ονόματα του χώρου ως η πλέον ελπιδοφόρα προσπάθεια να έρθουν επιτέλους κοντά η παραψυχολογία με την επιστήμη; Μα ποιος άλλος; Ένας... Έλληνας!
Ο Alex Tsakiris δέχθηκε να μου παραχωρήσει συνέντευξη, περνώντας για λίγο στην άλλη πλευρά της όλης διαδικασίας, από το Del Mar της California όπου βρίσκεται η βάση του. Η συζήτηση αποδείχθηκε άκρως ενδιαφέρουσα και συμπεριελάμβανε αρκετή Ελλάδα, αρχαία φιλοσοφία, σύγχρονη επιστήμη, πειράματα και χρηματοδοτήσεις, καθώς και το πώς η open source τεχνολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώστε να δώσει μία εξαιρετικά μεγάλη ώθηση στην επιστημονική έρευνα.

beetlejuice 26-06-09 12:48

Η προσπάθεια του ελληνοαμερικανού Alex Tsakiris είναι αξιέπαινη. Δεν σας κρύβω ότι η "Βιβλιοθήκη Ζωντανών Συνεντεύξεων" του meta-journalist εμπνεύστηκε την όλη φιλοσοφία της από το Skeptico.com.

Εμένα όμως άλλο μου τράβηξε την προσοχή στην πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη που πήρε ο Νίκος. Έτσι διαβάζοντας την κανείς, συναντά κάποια στιγμή και το εξής:


Ερώτηση: Ως προς την Ελλάδα, ποια είναι η κατάσταση ως προς το παραφυσικό και την παραψυχολογία;

Απάντηση: Όσον αφορά την Ελλάδα, δεν γνώριζα σχεδόν τίποτα έως ότου διάβασα για την ύπαρξη της Ελληνικής Κοινότητας του Μεταφυσικού. Πιστεύω ότι είναι υπέροχο να υπάρχει μία τέτοιου είδους κοινότητα που προσπαθεί να προσελκύσει ενδιαφέρον για το χώρο, διότι η προσέγγιση των φαινόμενων αυτών από επιστημονικής πλευράς δεν θα έπρεπε να είναι ταμπού.


Όταν διαβάζεις κάτι τέτοιο από την αντίπερα όχθη του Ατλαντικού, από το στόμα ενός τόσο επιτυχημένου και αναγνωρισμένου στο χώρο της αναζήτησης ανθρώπου, τότε δεν έχεις παρά να αισθάνεσαι ότι είσαι στον σωστό δρόμο! ;)

Anduril 01-07-09 12:37

Πολύ καλή συνέντευξη και πραγματικά με χαροποίησε ιδιαίτερα το γεγονός πως ένας ερευνητής του παραφυσικού τολμά να πει την αλήθεια για τους γραφικούς πλέον σκεπτικιστές, οι οποίοι το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να αμφισβητούν απλώς για να αμφισβητούν. Καλή και ωφέλιμη η υγιής αμφισβήτηση αλλά η τραγική επίθεση που δέχεται το παραφυσικό από γνωστά πλέον άτομα έχει καταντήσει αηδία!

Solon Aimonas Eautou 01-07-09 13:10

Χαίρομαι ιδιαίτερα που το περιεχόμενο της εν λόγω συνέντευξης "άγγιξε" αρκετούς φίλους της Κοινότητας (και εκτός αυτής), μιας και τη θεωρώ μία από τις σημαντικότερες που έχω πάρει τα τελευταία χρόνια.
Αν και ως όνομα ο Alex Tsakiris δεν είναι τόσο αναγνωρισμένος όπως άλλοι άνθρωποι που μου παραχώρησαν συνέντευξη (π.χ. Rupert Sheldrake, David Icke κ.λπ.), εντούτοις για εμένα αποτελεί ένα από τα στοιχήματα για το μέλλον των ψυχικών ερευνών και της σχέσης επιστήμης-παραφυσικών φαινομένων. Και εκτός των άλλων, είναι μισός Έλληνας! :)
Ως άνθρωπος "γέρνει" ελαφρά προς την πλευρά των όσων θέλουν να πιστέψουν στα παραφυσικά φαινόμενα, όμως ως δημοσιογράφος προσπαθεί και κρατάει τις ισορροπίες μεταξύ των δύο πλευρών (όσων τείνουν να πιστεύουν και όσων κρατάνε σκεπτικιστική στάση). Αυτό πρέπει να του το αναγνωρίσουμε, όπως επίσης και το γεγονός πως για πρώτη φορά φέρνει σύγχρονα εργαλεία διαδικτύου (μέσω του OpenSourceScience.net) στον επιστημονικό κλάδο της παραψυχολογίας (όταν μάλιστα άλλα κατά πολύ πιο παραδοσιακά, συμβατικά και περισσότερο χρηματοδοτούμενα επιστημονικά πεδία βρίσκονται τεχνολογικά πολύ πιο πίσω).

Μόνο ένα σχόλιο φίλε Anduril, το οποίο αποτελεί προσωπική μου κρίση και τίποτα περισσότερο. Σκεπτικιστές υπάρχουν λογείς λογείς, όπως ακριβώς υπάρχει και μεγάλη ποικιλία σε ερευνητές του χώρου. Όπως έχουμε μάθει λοιπόν να ξεχωρίζουμε στον χώρο μας τους ερευνητές του καναπέ ή τους ερευνητές δίχως ερευνητική παιδεία και προσέγγιση από αυτούς που χαρακτηρίζονται από ειλικρίνεια και κριτική σκέψη, έτσι ακριβώς πρέπει να μάθουμε να ξεχωρίζουμε και τους εκπροσώπους του σκεπτικιστικού χώρου.
Υπάρχουν άνθρωποι που αμφισβητούν απλά για να αμφισβητήσουν δίχως να χαρακτηρίζονται από την απαραίτητη παιδεία να το κάνουν (οι οποίοι αργά ή γρήγορα καταλήγουν γραφικοί), υπάρχουν όμως και σκεπτικιστές που επιχειρηματολογούν, δέχονται και υποχωρούν όταν πείθονται (δύσκολα πείθονται, αλλά είναι εφικτό) και προσφέρουν με τη στάση τους στο χώρο των ψυχικών ερευνών.
Αν δεν υπήρχαν αυτοί οι σκεπτικιστές τότε δεν θα είχαν γίνει βήματα μπροστά για την ουσιαστική κατανόηση αυτών των φαινομένων και παράλληλα θα υπήρχε πρόσφορο έδαφος ώστε να πέσουν θύματα χρηματικής εκμετάλλευσης άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τέτοιου είδους φαινόμενα.
Ο σκεπτικισμός (με την αρχαιοελληνική έννοια του όρου, αλλά και την σύγχρονη ακαδημαϊκή) είναι απαραίτητος αν στόχος μας είναι η εξέλιξη. Η γραφικότητα (σε όποιον χώρο και αν βρίσκεται, είτε δηλαδή σε αυτόν των αυτοαποκαλούμενων ερευνητών του χώρου είτε στις τάξεις των αυτοαποκαλούμενων σκεπτικιστών) είναι κάτι ακίνδυνο, συχνά διασκεδαστικό και πολύ σπάνια προκαλεί ουσιαστικό πρόβλημα στο χώρο.

Να είσαι καλά φίλε μου και πάντα με ανοικτό πνεύμα.

Φιλικά,
Νίκος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.