Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Πάρνηθα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4679)

nemesis470 27-12-08 01:58

Πάρνηθα
 
Καλησπέρα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ αν και παρακολούθω σιωπηλά τις συζητήσεις σας αρκετές εβδομάδες.Δεν είμαι απολύτως σίγουρη ότι το θέμα ταιριάζει στις προσωπικές εμπειρίες, αν όχι διορθώστε με. Λοιπόν, εχτές το βράδυ βρέθηκα στην Πάρνηθα με το φιλο μου, καθότι ήθελα να μυρίσω λίγο φύση, και όσο τριγυρνούσαμε στο βουνό με το αμάξι, βρεθήκαμε μπροστά σε ένα τρομερά επιβλητικό κτήριο.Φάνταζε χρόνια εγκαταλελειμένο και μες την ομίχλη και το σκοτάδι της νύχτας έμοιαζε να μην έχει τέλος.Αρχικά ένιωσα τρομερό δέος (μου φάνηκε βλέπετε πολύ όμορφο και σαγηνευτικό). Ύστερα όμως όταν κοιτάχτηκα με το φίλο μου και έστρεψα ξανά το βλέμμα μου στο κτήριο αισθάνθηκα φόβο.Σκέφτηκα ότι θα ήταν η καλύτερη κρυψώνα για οποιονδήποτε, απο μικρόλωποδύτη μέχρι εγκληματία.Έπειτα όμως ένιωσα έναν απόκοσμο φόβο.Σαν να μου τον προκαλούσε το ίδιο το κτήριο και όχι οι τυχόν περίεργοι που μπορεί να φιλοξενούσε.Περιττό να πω ότι ο φιλος μου κλείδωσε αμέσως σχεδόν τις πόρτες του αυτοκινήτου.Είναι πολλές οι φορές που μέρη με έχουν κάνει να αισθανθώ απο κατάνυξη μέχρι ευτυχία, να σκεφτώ ότι τα σημεία αυτά είναι ιερά,πότε όμως δεν μου προκαλεσε κανενα σημειο αυτον τον αποκοσμο φόβο.Όταν γυρίσαμε σπίτι ψάξαμε να βρούμε πληροφορίες.Πρόκειται για το εγκαταλελειμένο ξενοδοχείο Ξενια.Το μόνο που βρήκα είναι ότι έχει περάσει στους αστικούς θρύλους πλέον σαν στοιχειωμένο,και,οτι κατά καιρούς γίνονται εκεί από διάφορες τελετές μέχρι παιχνιδια paintball... παρολαυτά σας παραθέτω το γεγονός διότι το αίσθημα που με έκανε να νιώσω ήταν πολύ πρωτόγνωρο για μένα και περισότερο για να συλλέξω όποιες πληροφορίες πιθανώς έχετε. Ξέρετε κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο μέρος? γιατί έκλεισε?Σκοπεύω να ξανάπαω, μέρα αυτή τη φορά, για να εντοπίσω αν μου δημιουργεί το ίδιο συναίσθημα... παρολαυτά όποια πληροφορία έχετε,αν φυσικά έχετε, θα ανακούφιζε πολύ την περιέργια μου..
ευχαριστώ.

Hunter 27-12-08 03:43

sanatorium
 
Το "Ξενία" λειτουργησε ως το κυριο σανατοριο της Αθηνας μεχρι το 1950 περιπου,οπου αρχισε να χρησιμοποιειται ευρεως η πενικιλινη ως αντιμετωπιση της φυματιωσης..
Αργοτερα περασε στον ΕΟΤ και λειτουργησε ως ξενοδοχειο "Ξενία" οπως ειναι πιο γνωστο σημερα(υπαρχουν τουλαχιστον αλλα 2 εγκαταλελειμενα"Ξενία" οπου τυγχανουν αναλογης υποδοχης και συναισθηματων σε μικροτερο βαθμο,ενα στη σκιαθο και ενα στην αρτα).Απο τοτε που εκλεισε οριστικα εγιναν αρκετες προσπαθειες να χτιστουν οι εισοδοι σε αυτο,και ακριβως αλλες τοσες να γκρεμιστουν οι τοιχοι που χτιστηκαν,με αποτελεσμα να μπαινει και να βγαινει οποιοσδηποτε και οτιδηποτε εκει...υπερφυσικο και μή.
Για περισσοτερες πληροφοριες δες αυτη την πολυ καλη ερευνα της ομαδας Παυσανιας ;) :p http://paysanias.blogspot.com/2008/04/blog-post.html

Τωρα αν θελεις την δικια μου αποψη ενας χωρος που λειτουργησε ως σανατοριο,με ολους τους θανατους και το μαρτυριο,ψυχικο και σωματικο των ανθρωπων που στεγασε,θα εχει αποτυπωμενα πανω του πολλα αρνητικα συναισθηματα και ενεργεια.
Α και αν ξαναπατε προσεχε να μην βρεχει και να μην εχει υγρασια γιατι μην ξεχνας μιλαμε για Παρνηθα και μετα θα εχεις χειροτερα να φοβασαι απο μια δυσφορια.Ασε που θα ειναι και απιστευτα καταθλιπτικα με βροχη :D
,φιλικα

nemesis470 27-12-08 08:22

:
 
Σ ευχαριστώ πολύ,
πρέπει να σου πω ότι οι φωτογραφίες που εσωκλείει το link ουδεμία σχέση έχουν με αυτό που αντίκρυσα εγώ.
φαντάσου ότι ο δρόμος ήταν καλυμένος με πάγο και όλο το κτήριο καλυμένο τόσο στην ομίχλη που το δεν διαφαίνοταν παρά μόνο όταν πλησίαζες πολύ ... Φαινόταν ατελείωτο..Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι με τόση ομίχλη είχε πολύ υγρασία. Έριχνε φυσικά και χιονόνερο.Δεν φαντάζεσαι για τι όμορφο τοπίο σου μιλάω.Σε τραβούσε...
Δυο φορές αποφασίσαμε να φύγουμε και δύο γυρίσαμε να ξανακοιτάξουμε.
Όμως τι είναι αυτο που λες ότι θα πρέπει να φοβάμε σε περίπτωση βροχής και υγρασίας... Γιατί όπως σου είπα συνέβαιναν και τα δύο..
Έπειτα όσον αφορά σε αυτό το υπερφυσικό και μη υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πληροφορία...
σ ευχαριστώ πολύ !


Υ.Γ.
αδιανόητο μου φαίνεται να έγραψε εκεί μέσα ο Ρίτσος...

nemesis470 27-12-08 10:04

συνέχεια
 
βέβαια και οι φωτογραφίες προκαλούν αυτό το φόβο ... ουδεμία όμως σχέση με την ένταση του αληθινού

henriksmir 27-12-08 10:47

Καλημέρα και από μένα. Πιστεύω ότι αυτό που εννοεί ο φίλος Hunter είναι ότι εξαιτίας των περσινών πυρκαγιών που έκαψαν ΚΑΙ αυτό το κομμάτι του βουνού, υπάρχει αυξημένος κίνδυνος πλημμυρών και κατολισθήσεων γιατί οι ρίζες των γύρω δέντρων, όσες έχουν απομείνει δηλαδη, είναι πλέον νεκρές και δεν μπορούν να κρατήσουν το έδαφος στη θέση του. Βέβαια, στη συγκεκριμένη περιοχή έχουν γίνει κάποια έργα (ξυλοδεσιές κυρίως) για ν' αποτρέψουν αυτό το ενδεχόμενο, αλλα καλό είναι να προσέχει κανείς. Τα μέλη της ομάδας Παυσανίας είχαν την καλοσύνη να συμπεριλάβουν και μένα στη δεύτερη εξόρμηση που έκαναν στο "Ξενία" και οφείλω να πω πως αν και εξερευνήσαμε εκείνο το κτίριο την ημέρα, με καλό αν και αρκετά συννεφιασμένο καιρό, η ατμόσφαιρα εκείνων των έρημων διαδρόμων με τα σπασμένα παράθυρα και τα μουχλιασμένα υπογεία, τα γεμάτα με τα διάσπαρτα υπολλείματα μιας περασμένης πια ζωής, ήταν αρκετά περίεργη! Δεν αποκλέιεται λοιπόν, όντως κάτι από τη δυσφορία, τον φόβο και τον πόνο που ένιωθαν οι ασθενείς που φιλοξενήθηκαν εκεί μέσα να έχει αποτυπωθεί εκεί μέσα!
Μόνο να φανταστώ μπορώ τα συναισθήματα που πρέπει να ένιωσες όταν είδες το άδειο εκείνο κτίριο να ξεπροβάλει σαν γκρίζο παγόβουνο μέσα από την ομίχλη και τη βροχή! Σε Ζηλεύω!

ΧΡΟΝΟΣ 27-12-08 11:38

ΣΑΝΑΤΟΡΙΟ
 
Καλημέρα...
Φίλε Hunter...
Παράθεση:

Αργοτερα πέρασε στον ΕΟΤ και λειτούργησε ως ξενοδοχείο "Ξενία" όπως είναι πιο γνωστό σήμερα(υπάρχουν τουλάχιστον αλλά 2 εγκαταλελειμενα"Ξενία" όπου τυγχάνουν ανάλογης υποδοχής και συναισθημάτων σε μικρότερο βαθμο,ενα στη Σκιάθο και ένα στην Άρτα).
να προσθέσω ότι υπάρχει ένα ακόμα στην Σπάρτη...νεκρό Ξενία...

Παράθεση:

Τώρα αν θέλεις την δικιά μου άποψη ένας χώρος που λειτούργησε ως σανατόριο, με όλους τους θανάτους και το μαρτύριο, ψυχικό και σωματικό των ανθρώπων που στεγασε,θα έχει αποτυπωμένα πάνω του πολλά αρνητικά συναισθήματα και ενέργεια.
Α και αν ξανάπατε πρόσεχε να μην βρέχει και να μην έχει υγρασία γιατί μην ξεχνάς μιλάμε για Πάρνηθα και μετά θα έχεις χειρότερα να φοβάσαι από μια δυσφορια.Ασε που θα είναι και απίστευτα καταθλιπτικά με βροχή
,φιλικά
Εγώ από την πλευρά μου πιστεύω ότι ο Hunter θέλει να μας πει ότι το¨νερο γνωρίζει¨ υπάρχει μια θεωρία περί της μνήμης που έχει το νερό, άρα σε συνδυασμό νύχτας-υγρασίας και φόβου έχουμε την καλύτερη μαγιά για να βγάλουμε ''ψωμί'' πικρό...

Παράθεση:

henriksmir
Τα μέλη της ομάδας Παυσανίας είχαν την καλοσύνη να συμπεριλάβουν και μένα στη δεύτερη εξόρμηση που έκαναν στο "Ξενία" και οφείλω να πω πως αν και εξερευνήσαμε εκείνο το κτίριο την ημέρα, με καλό αν και αρκετά συννεφιασμένο καιρό, η ατμόσφαιρα εκείνων των έρημων διαδρόμων με τα σπασμένα παράθυρα και τα μουχλιασμένα υπόγεια, τα γεμάτα με τα διάσπαρτα υπολείμματα μιας περασμένης πια ζωής, ήταν αρκετά περίεργη! Δεν αποκλείεται λοιπόν, όντως κάτι από τη δυσφορία, τον φόβο και τον πόνο που ένιωθαν οι ασθενείς που φιλοξενήθηκαν εκεί μέσα να έχει αποτυπωθεί εκεί μέσα!
Φίλε Ερικ
Όπως θα θυμάσαι από την περιήγηση μας σε όλους τους χώρους του Ξενία μια διαδρομή ήτανε ξεχωριστή σε σχέση με τις άλλες. Μιλάω φυσικά για την διαδρομή μας προς τα υπόγεια...Θυμάσαι την μυρωδιά της μούχλας και της υγρασίας...Και στο τέλος που φτάσαμε στο λεβητοστάσιο που βρήκαμε το κρεβάτι...
nemesis470 μπορείς επίσης να δεις εδώ το δεύτερο μέρος της ερευνάς μας http://paysanias.blogspot.com/2008/10/blog-post_27.html

Υ.Γ. Καμία φωτογραφία δεν μπορεί ν αποτυπώσει το συναίσθημα, ίσως σαν εικόνα να μπορεί όχι όμως σαν βίωμα...
Φιλικά...

CloudZero 27-12-08 13:57

Πολύ όμορφο και υποβλητικό μέρος το Ξενία.
Επίσης πολύ ενδιαφέρον το υλικό που συνέλεξαν ο χρόνος μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά.

Σκοπεύω και εγώ να επισκεφτώ το μέρος ξανά, μιας και με τον καιρό αυτό, φωτογραφικά τουλάχιστον, είναι ότι καλύτερο.

Βέβαια αυτήν την φόρα δεν την ξαναπατάω και θα πάρω και φακό μαζί μου :P

ΧΡΟΝΟΣ 27-12-08 15:16

ΣΑΝΑΤΟΡΙΟ
 
Εδώ μπορείτε να βρείτε και κάποιες πληροφορίες για το νερό...http://www.youtube.com/watch?eurl=ht...GR300&ie=UTF-8

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CloudZero
Πολύ όμορφο και υποβλητικό μέρος το Ξενία.
Επίσης πολύ ενδιαφέρον το υλικό που συνέλεξαν ο χρόνος μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά.

Σκοπεύω και εγώ να επισκεφτώ το μέρος ξανά, μιας και με τον καιρό αυτό, φωτογραφικά τουλάχιστον, είναι ότι καλύτερο.

Βέβαια αυτήν την φόρα δεν την ξαναπατάω και θα πάρω και φακό μαζί μου :P

Φίλε cloud καλό ειναι να πάρεις και κανά σκόρδο μαζί σου :p :)

Υ.Γ. agaliarep ;)

Hunter 27-12-08 16:27

Φιλε Χρονε,
μιλωντας στη Νεμεσις αυτο που ηθελα να προσεχει ηταν πλυμμηρες λογω του δυστηχως πλεον καμμενου δασους :mad: της περιοχης και ατυχηματα λογω της υγρασιας στα σαπια δοκαρια και στα μουχλασμενα πατωματα.
Ειλικρινα ομολογω πως την θεωρια περι νερου δεν την ηξερα,φαινεται ομως πολυ ενδιαφερουσα....Εχει κανενας καμια αποψη στο γιατι υπαρχουν τοσα Ξενία στην Ελλαδα τα οποια ειναι εγκαταλλελειμνα και(αν δεν κανω λαθος) αντιμετωπιζονται σχεδον σαν "στοιχειομενα"?
Ισως αξιζει μια ερευνα εδω...

kostis013 27-12-08 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
Φιλε Χρονε,
μιλωντας στη Νεμεσις αυτο που ηθελα να προσεχει ηταν πλυμμηρες λογω του δυστηχως πλεον καμμενου δασους :mad: της περιοχης και ατυχηματα λογω της υγρασιας στα σαπια δοκαρια και στα μουχλασμενα πατωματα.
Ειλικρινα ομολογω πως την θεωρια περι νερου δεν την ηξερα,φαινεται ομως πολυ ενδιαφερουσα....Εχει κανενας καμια αποψη στο γιατι υπαρχουν τοσα Ξενία στην Ελλαδα τα οποια ειναι εγκαταλλελειμνα και(αν δεν κανω λαθος) αντιμετωπιζονται σχεδον σαν "στοιχειομενα"?
Ισως αξιζει μια ερευνα εδω...

Ισως να ηταν του ιδιου επιχειρηματια που τα διατηρουσε, και για καποιον λογο τα εκλεισε...

Αν ισχυει αυτο που ειπα πρεπει να συγκρινουμε τις ημερομηνιες που εκλεισαν.
Λογικα δεν πρεπει να τα χωριζουν μεγαλα χρονικα διαστηματα

KingOfSouth 04-01-09 06:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από henriksmir
Μόνο να φανταστώ μπορώ τα συναισθήματα που πρέπει να ένιωσες όταν είδες το άδειο εκείνο κτίριο να ξεπροβάλει σαν γκρίζο παγόβουνο μέσα από την ομίχλη και τη βροχή! Σε Ζηλεύω!

Η καλυερη περιγραφη που μπορουσε να κανει καποιος,ο δρομος πριν το ξενοδοχειο ανεβαινοντας κανει μια αριστερη στροφη και αμεσως μετα ξεπροβαλει μπροστα σου,τη πρωτη φορα που πηγα με το που το ειδα αισθανθηκα δεος και φοβο και ακριβως ιδια συναισθηματα,βεβαια αποψε που ειχα παει παλι δεν φαινοταν απο την ομιχλη,αλλα αποψε συνεβη αλλο παραξενο πιο πανω που μου κινησε πολυ τη περιεργεια.. :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.