Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Στέκι αναζήτησης (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=45)
-   -   2012 : Μια Ψυχοϊστορική Ερμηνεία του Γιώργου Ιωαννίδη - 2η εκδήλωση (7 Νοεμβρίου) (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=5361)

beetlejuice 21-10-09 13:59

2012 : Μια Ψυχοϊστορική Ερμηνεία του Γιώργου Ιωαννίδη - 2η εκδήλωση (7 Νοεμβρίου)
 


Ετοιμαστείτε από τώρα για την 2η εκδήλωση του Στεκιού Αναζήτησης!

Ο Γιώργος Ιωαννίδης, ψυχολόγος, συγγραφέας και αρχισυντάκτης του περιοδικού Mystery, θα ταξιδέψει από τη Θεσσαλονίκη για να μας μιλήσει για το πιο hot θέμα της επόμενης 3ετίας: Το έτος 2012!

Το αίνιγμα του 2012 είναι ένα από τα πιο σημαντικά ζητήματα που θα απασχολήσουν το χώρο του μυστηρίου τα επόμενα έτη. Και αυτό, όχι μόνο γιατί οι άνθρωποι αρέσκονται στην καταστροφολογία, αλλά και γιατί οι οικονομικές, κοινωνικές και οικολογικές εξελίξεις τείνουν προς ένα σημείο Μηδέν – ό,τι και αν σημαίνει αυτό!
Στην ομιλία του ο ψυχολόγος, συγγραφέας και αρχισυντάκτης του περιοδικού mystery, Γιώργος Ιωαννίδης θα ανοίξει τον τεράστιο φάκελο 2012 παρουσιάζοντας ορισμένες από τις πιο σημαντικές οπτικές επί του ζητήματος.
Τι πρόκειται να συμβεί λοιπόν το 2012; Μια πανανθρώπινη πνευματική στροφή ή η υλοποίηση κάθε εσχατολογικού εφιάλτη; Ή τίποτα απολύτως;


Προγραμματείστε από τώρα την παρουσία σας στο Στέκι Αναζήτησης (Σολωμού 12 Εξάρχεια) για το Σάββατο 7 Νοεμβρίου!


Πληροφορίες για την ακριβή ώρα έναρξης της εκδήλωσης τις προσεχείς μέρες!

Ntemis 21-10-09 14:54

Έχοντας παρακολουθήσει άλλες δύο ομιλίες του κ. Ιωαννίδη, θεωρώ ότι είναι ο πλέον κατάλληλος άνθρωπος να αναπτύξει μια συζήτηση σε ένα θέμα που έχει απασχολήσει ολόκληρο τον πλανήτη (μέχρι και ταινία έγινε).

Θα είμαι παρών σε αυτή την ενδιαφέρουσα συζήτηση ;)

beetlejuice 24-10-09 14:18

http://i682.photobucket.com/albums/v.../2012steki.jpg


Η αφίσα της εκδήλωσης από τον Mister Magus! Διαδώστε την! :)



Υ.Γ Η ώρα έναρξης της εκδήλωσης έχει οριστεί στις 6:30 μ.μ!

Solon Aimonas Eautou 24-10-09 14:40

Φυσικά και θα είμαι παρόν για ακόμα μία φορά, αν και μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης (μετά την πρώτη εκδήλωση με τον κ. Καρποδίνη οι προσδοκίες μας έχουν ανέβει αρκετά). Αυτή τη φορά μάλιστα, θα φέρω μαζί μου και ένα "μικρό κομβόι" Θεσσαλονικιών φίλων και μελών του φόρουμ. :)
Πολύ καλή δουλειά η αφίσα Αποστόλη, άκρως ατμοσφαιρική όπως προβλέπεται άλλωστε και η ομιλία.

Φιλικά,
Νίκος.

xontro_mpizeli 24-10-09 17:22

Πολύ ωραία αφίσα! nice !!

Ευελπιστώ να κατέβω και εγώ για την ομιλία στο Στέκι. Κατά 99% δλδ είναι σίγουρο!

Να είστε όλοι εκεί! ;)

Mister_magus 24-10-09 17:33

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά σχετικά με την αφίσα,κινήθηκα στα πλαίσια της ατμόσφαιρας του θέματος, και της ατμόσφαιρας που πρόκειται να μας χαρίσει ο Γ.Ιωαννίδης με την επικείμενη ομιλία του.

Δεν χρειάζεται να αναφέρω πως την ομιλία του την περιμένω πως και πως....

:) :)

freya 27-10-09 00:13

Και εγώ το ίδιο... θα είναι πιστεύω αρκετά επιμορφωτική εμπειρία... Ή τουλάχιστον θα ακούσουμε την ψυχολογική ανάλυση του φαινομένου! Εκτός απροόπτου θα είμαι εκεί...

ELPINIKI 30-10-09 17:30

Θα προσπαθήσω να κατέβω και εγώ με τη σειρά μου (βλέπω να γίνεται "κάθοδος Βορείων") η συγκ/νη ομιλία θα έχει ενδιαφερον, αφού το θέμα απασχολεί και θα απασχολεί για καιρό ακόμη τα πηγαδάκια του μεταφυσικού, θα χαρώ πολύ να δω καινούρια αλλά και παλιά πρόσωπα.
Επιστροφή λοιπόν στα γνώριμα τα στέκια! :)

Ntemis 05-11-09 10:57

Η αφίσα είναι δύναμη! Θα είμαι εκεί :)

mystica 06-11-09 20:39

Εννοείται ότι δεν το χάνει κανείς...

Άπαν 07-11-09 02:57

Αυτή τη φορά δε μας χωρίζει ολόκληρο το Αιγαίο Πέλαγος και έτσι θα μπορέσω να είμαι στην εκδήλωση με τον αγαπημένο ομιλητή Γιώργο Ιωαννίδη.
Όλες οι πληροφορίες λένε , ότι θα είναι ασφυκτικά γεμάτη η αίθουσα του DaSein . Θα προσπαθήσω να επιτείνω την κατάσταση ερχόμενος μετά φίλων.


:)

beetlejuice 07-11-09 17:12

Dasein Live!
 
1,5 περίπου ώρα πριν από την έναρξη της εκδήλωσης και το πρώτο κύμα μελών της Κοινότητας καταφτάνει στο Dasein για μια πρώτη αναγνωριστική επαφή με τον χώρο και την προετοιμασία του προτζέκτορα που θα προβάλει τις εικόνες και τα βίντεο της ομιλίας του κ. Ιωαννίδη.

Τα πρώτα πηγαδάκια αρχίζουν να σχηματίζονται! ;)

xontro_mpizeli 07-11-09 20:45

Η ομιλια του Γ. Ιωαννιδη μολις τελειωσε! Η αιθουσα ειναι ασφυκτικα γεματη και αυτην την ωρα ακολουθει συζητηση πανω στο θεμα! http://www.flickr.com/photos/mpizelos/4082717071/

beetlejuice 08-11-09 00:58

Μια από τις ποιοτικότερες εκδηλώσεις που έχουμε δει στην ιστορία του "θεσμού" του Στεκιού (από τα χρόνια του "Μεταφυσικού Στεκιού") και σίγουρα την πιο επιτυχημένη εως τώρα, είχαμε την ευκαιρία να ζήσουμε στην αποψινή εκδήλωση του "Στεκιού Αναζήτησης" (σύμπραξη metafysiko.gr και paranormal.gr) και στην ομιλία του αρχισυντάκτη του Mystery, Γιώργου Ιωαννίδη!

Όπως ήταν γνωστό, το θέμα που αναπτύχθηκε αφορούσε μια εις βάθος ψυχοϊστορική -και όχι μόνον- ανάλυση, του πολύκροτου θέματος του 2012. Έγινε χρήση προτζέκτορα με αρκετές εικόνες και εις βάθος ανάλυσή τους από τον ομιλητή. Επίσης παρόν ήταν και το tvonline.gr το οποίο μαγνητοσκόπησε και αυτήν την εκδήλωση (το πιο πιθανό είναι να έχουμε τη δυνατότητα να παρακολουθήσουμε online τόσο την αποψινή, όσο και την προηγούμενη του κ. Καρποδίνη μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα!)
Το παταράκι του Dasein γέμισε ασφυκτικά με πάνω από 50 φίλους της πνευματικής αναζήτησης. Για πρώτη φορά φτάσαμε να έχουμε ακόμα και όρθιους (!) οι οποίοι έμειναν μέχρι το τέλος παρακολουθώντας ευλαβικά την ομιλία και τη συζήτηση που ακολούθησε.
Ευχάριστη ήταν επίσης η έντονη παρουσία metafysiκού στοιχείου, μιας και πέρα από τους σταθερούς "μεταφυσικούς" θαμώνες του Στεκιού αλλά και συντελεστές της Κοινότητας που ταξίδεψαν από τη Θεσσαλονίκη για την εκδήλωση, την εμφάνιση τους έκαναν και 10-15 παλιοί φίλοι και γνώριμοι, μέλη του Φόρουμ μας, που είχαν κάπως "χαθεί" τελευταία από τα τεκταινόμενα!
Θετική εντύπωση επίσης έκανε και η κλήρωση 5 συνολικά βιβλίων του Γ. Ιωαννίδη τα οποία δόθηκαν στο κοινό της εκδήλωσης (και αφού πρώτα είχαν μοιραστεί αριθμημένα χαρτάκια).
Για το τέλος θα βγω δικαιωματικά και λίγο offtopic, τονίζοντας πως η χωρίς προηγούμενο επιτυχία της συγκεκριμένης εκδήλωσης, αποτελεί κατά κάποιο τρόπο και μια απάντηση στους κάθε λογής εξυπνάκηδες που γνωρίζουμε πολύ καλά πως μέχρι και σήμερα συνεχίζουν ακούραστα και με ποικίλους τρόπους την γκρίζα και μαύρη προπαγάνδα τους κατά του θεσμού του Στεκιού, παρουσιάζοντας πικραμένοι δεξιά και αριστερά γεγονότα και καταστάσεις του παρελθόντος όπως τους βολεύει. Ας είναι... :)

Εν τω μεταξύ η επόμενη εκδήλωση του Στεκιού θεωρείται ήδη κλεισμένη!

Ραντεβού την Κυριακή 13 Δεκεμβρίου με καλεσμένο τον Phd ψυχοθεραπευτή Άγγελο Βιανίτη, ο οποίος και θα αναπτύξει το θέμα "Ο Μαγικός Κόσμος των Ονείρων"! Όποιοι ενδιαφέρονται για ζητήματα όπως όνειρα, αστρική προβολή, συνειδητό ονείρεμα και αναδρομές, δεν πρέπει να λείψουν!

Ακολουθούν 3 φωτογραφίες της εκδήλωσης



Viktor_Belenko 08-11-09 21:20

Καλησπέρα,

Μετά από πολύ καιρό, κυρίως λόγω του μη προβλέψιμου της δουλειάς μου, κατάφερα επιτέλους να εξασφαλίσω λίγο χρόνο και να παραβρεθώ σε μια συνάντηση του metafysiko.gr και να γνωρίσω από κοντά αρκετά από τα μέλη του φόρουμ, με πολλά από τα οποία είχα ανταλλάξει απόψεις κατά καιρούς. Χαίρομαι πάρα πολύ για αυτό.

Όσον αφορά την ίδια την εκδήλωση, στην προκειμένη περίπτωση τα πολλά λόγια είναι όντως φτώχια, οπότε θα περιοριστώ να ευχηθώ «πάντα τέτοια» Ήταν ένα χρήσιμο απόγευμα. Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές.

Και μια ακόμα φωτογραφία:

http://img134.imageshack.us/img134/7673/2012ez.th.jpg

Φιλικά.

Ophelia 08-11-09 23:12

Ίσως η καλύτερη εκδήλωση του στεκιού μέχρι σήμερα!
Η ομιλία του Γιώργου Ιωαννίδη εμένα απλά με καθήλωσε! Την βρήκα σφαιρική, προσγειωμένη και άκρως ενδιαφέρουσα! Περιμένω να ανεβούν οι σημειώσεις του στο metafysiko.gr όπως και υποσχέθηκε για να ξαναδιαβάσω όλα άυτα που είπε το βράδυ του Σαββάτου!
Επίσης πρώτη φορά είδα την αίθουσα της ομιλίας να είναι τόσο ασφυκτικά γεμάτη!
Μπράβο για την οργάνωση, το μεράκι και την όμορφη συζήτηση που ακολούθησε!
Πάντα τέτοια!!

:)

Ntemis 09-11-09 20:29

Ήταν πράγματι η καλύτερη ομιλία που έχει γίνει μέχρι σήμερα στο μεταφυσικό απ'όλες τις πλευρές.
Ο κ.Ιωαννίδης όπως πάντα μεστός και εύστοχος, ανέπτυξε το θέμα πολύπλευρα, δίνοντας σαφείς απαντήσεις σε ποικίλα θέματα που αφορούν το 2012 κι έχουμε ακούσει το τελευταίο διάστημα.
Το ακρωατήριο είχε τη διάθεση να συμμετέχει ενεργά, υποβάλλοντας αρκετές ερωτήσεις στο τέλος της ομιλίας. Έγινε μια ουσιαστική συζήτηση που σπάνια συναντάμε σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις.
Επίσης, θα'θελα να ευχαριστήσω προσωπικά τον κ.Ιωαννίδη για τη προσφορά των βιβλίων του. Ήμουν ένας από τους τυχερούς!

Εύχομαι η επόμενη συνάντησή μας να είναι εξίσου επιτυχημένη.

PUCK 09-11-09 21:15

Πολύ καλή ομιλία με ευχάριστη έκπληξη το ότι τελείωσε αρκετά νωρίς (σε σχέση με άλλες)
δίνοντας έτσι χρόνο για ερωτήσεις-συζήτηση.
Επίσης, πολύς κόσμος, πράγμα ευχάριστο για το μέλλον της Αναζήτησης στη χώρα.

melian 11-11-09 21:51

Ήταν η πρώτη φορά που κατάφερα να παρευρεθώ σε συνάντηση του Στεκιού και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα τόσο με το κλίμα που επικρατούσε όσο και με την ομιλία του Γιώργου Ιωαννίδη, η οποία ήταν τόσο ενδιαφέρουσα και καλά προετοιμασμένη που δεν κοίταξα ούτε για μια φορά το ρολόι μου (πιστέψτε, για μένα αυτό είναι πολύ σπάνιο :D ). Μου άρεσε επίσης που επιτέλους άκουσα και μια εμπεριστατωμένη ομιλία γύρω από το θέμα του 2012, χωρίς τα γνωστά καταστροφολογικά σενάρια. Όσοι δεν καταφέρατε να παρευρεθείτε στο Στέκι νομίζω ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να αναζητήσετε τις σημειώσεις του Γιώργου Ιωαννίδη που θα ανέβουν σε λίγες μέρες στο metafysiko.

Να δώσω λοιπόν και εγώ τα συγχαρητήρια μου σε όσους οργάνωσαν αυτή την όμορφη εκδήλωση! Πραγματικά περιμένω πως και πως την επόμενη ευκαιρία για να παρευρεθώ στο Στέκι. Αν βολέψει, θα προσπαθήσω να κατέβω Αθήνα ακόμα και στις 13 Δεκεμβρίου.

neraidenia 13-11-09 01:22

Ήρθα και εγώ στην εκδήλωση του στεκιού και μπορώ να πω ότι ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία. Σας παρακολουθώ εδώ και μερικούς μήνες και μπορώ να πω οτι τώρα με το στέκι η όλη κατάσταση ήταν για μένα μοναδική. Η ομιλία του κύριου Ιωαννίδη ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και οδήγησε σε μακροχρόνιες συζητήσεις.
Το καλύτερο όλων είναι ότι πλεον συναντήθηκα και γνωρίστικα με ενδιαφέροντες ανθρώπους Παρόμοιες ενδιαφέρουσες επαφές θα ήθελα να αποκτήσω από τη συμμετοχή μου στο παρόν forum για online και offline , παρεϊστικες καταστάσεις!

Arrakis 16-11-09 19:24

Επιτέλους… μετά από ένα τεχνικό πρόβλημα ημερών, ενεργοποιήθηκε και πάλι ο λογαριασμός μου!!! :)
Αυτό που τόσες μέρες ήθελα να πω λοιπόν… είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ
Κυριολεκτικά, ήταν μια ξεχωριστή βραδιά, ίσως από τις πιο όμορφες ομιλίες που είχα την χαρά και την τιμή να παραβρεθώ, ως ομιλητής αλλά και συμμετέχων σε ένα θεσμό που τα παιδιά της Κοινότητας του Μεταφυσικού, και φυσικά οι φίλοι από το paranormal.gr, επιδιώκουν (πολύ πετυχημένα) να εγκαθιδρύσουν.
Ευχαριστώ όλους όσους εργάστηκαν για να γίνει αυτή η βραδιά πραγματικότητα, μα πάνω από όλα, όλους εσάς που βρεθήκατε στην συντροφιά μας. Ελπίζω τα όσα κουβεντιάσαμε να έριξαν φως στους μύθους και τις παρερμηνείες για το 2012…
Σύντομα, οι σημειώσεις της ομιλίας μου θα αναρτεθούν και στο παρών ιστότοπο (υπάρχουν ήδη εδώ: http://apopheneia.blogspot.com/2009/11/2012.html), ενώ θα «σηκωθεί» ολόκληρη η ομιλία μαγνητοσκοπημένη, ικανοποιώντας έτσι την επιθυμία των δεκάδων φίλων που για λόγους γεωγραφικής απόστασης, δεν μπόρεσαν να παραβρεθούν.

Arrakis 18-11-09 11:02

Σήμερα στις 11 το βράδυ θα παραβρεθώ καλεσμένος στην δημοσιογραφική εκπομπή του Παναγιώτη Χανού στην Δημοτική τηλεόραση Θεσσαλονίκης, TV100, με θέμα το 2012.
Επίσης, την Κυριακή (22/11) είμαι καλεσμένος στην πρωινή εκπομπή (9:15) του ραδιοφώνου σταθμού FLASH 96 fm για να μιλήσω για (τι άλλο;) το 2012.
Μέχρι σήμερα έχω μιλήσει σε εφημερίδες, σε τηλεοπτικές εκπομπές και έχω κάνει ομιλίες για το ίδιο πάντα θέμα.
Δεν έχω κάνει ποτέ ραδιόφωνο, οπότε είπα να δοκιμάσω και αυτό το μέσο! Είναι γεγονός πάντως, πως ο ενθουσιασμός που έχει προκαλέσει η ταινία –και φυσικά το ίδιο το θέμα ασυνείδητα– είναι έντονος, ακριβώς όπως το είχα προβλέψει όταν πέρσι τέτοια εποχή κάναμε στο περιοδικό μεγάλο φάκελο για το 2012.
Αναρωτιέμαι μονάχα, πως θα κινηθεί το ενδιαφέρον τα επόμενα 2 με 3 χρόνια. Βλέπετε, ήδη η αγορά έχει αρχίσει να «κουράζεται» με την τόσο απότομη προσφορά προϊόντων που υπόσχονται τα πάντα για την συντέλεια ή την μεγάλη αλλαγή…

beetlejuice 30-11-09 00:49

Το βίντεο της 2ης εκδήλωσης του Στεκιού είναι από σήμερα διαθέσιμο στο techtv.gr!

Μεταβείτε στο http://www.techtv.gr/steki2.html !

Κατά τα άλλα, ραντεβού στις 13/12!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.