Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Δρακόσπιτα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=650)

APOLLON 02-11-05 14:52

Δρακόσπιτα
 
Σίγουρα πολλοί απο σας θα παρακολουθήσατε πρόσφατα και την σχετική δημοφιλής εκπομπή που προβλήθηκε και είχε πολύ ενδιαφέρον.Θα έχετε ακούσει για τα περίεργα αυτά κτίσματα που ονομάζουν ΄ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΑ' και βρίσκονται κτισμένα σε συγκεκριμένες περιοχές με μεγάλο υψόμετρο.
Αυτό που προκαλεί εντύπωση στους επισκέπτες είναι η κατασκευή τους με μεγάλους λίθους που δύσκολα μετακινούνται καθώς και η χρησιμότητα τους.


Ποιά είναι η άποψη σας;Αν κάποιος μάλιστα είχε και προσωπική επαφή με τα προαναφερόμενα κτίσματα θα ήταν ωφέλιμο να μας καταθέσει την εμπειρία του:)

Αναστάσιος 04-11-05 20:21

Αφού σε ενδιαφέρει τόσο το θέμα των μεγαληθικών κτισμάτων, ψάξε στο διαδίκτυο και στην διεθνή βιβλιογραφία έρευνες γύρω από παρόμοια κτίσματα και γράψε μας εδώ τα συμπεράσματα σου.
Η Ευρώπη βρίθει από τέτοια απομεινάρια, και έχουν μελετηθεί επισταμένα.Αναφερόμαστε στην περίοδο 3500-2000πχ.
Στην ταλαίπωρη ελλάδα κανείς δεν ασχολείται,λες και δεν υπήρξε ζωή και πολιτισμός πριν την "κλασσική" εποχή.

Olympos 05-11-05 03:48

Δρακόσπιτα = Σπίτια Δράκων (?)
Δήλαδή; Σπίτια όπου έμεναν δράκοι; Που υπάρχουν τέτοια σπίτια?
Ομολογώ ότι πρώτη φορά ακουώ για το συγκεκριμένο θέμα!

Vampirela 21-07-06 23:02

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.
Κι εγώ πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Είναι πράγματι τόσο μεγάλα, που εικάζεται πως χτίστηκαν από 'Δράκους'; (δεν νομίζω πως παίζει το σενάριο να κατοικούσαν σε αυτά τα σπίτια πραγματικοί δράκοι και αν ναι, τι είναι οι Δράκοι;)

Old cave-dinosaur 22-07-06 19:49

Περί "Δρακόσπιτων"
 
Τα "Δρακόσπιτα", βρίσκονται διάσπαρτα σε διάφορες περιοχές της Νότιας Εύβοιας, με κυριότερο "εκπρόσωπό" τους αυτό στην κορυφή της Όχης (το βουνό επάνω απο την Κάρυστο).
Ονομάστηκαν έτσι απο τους παλαιότερους κατοίκους του νησιού, λόγω των τεράστιων λίθων απο τους οποίους είναι κατασκευασμένα (κάτι σαν τους λίθους στην "Πύλη των Λεόντων" στις Μυκήνες).
Η λαϊκή παράδοση, λοιπόν, μη κατανοώντας το μέγεθος των λίθων καθώς και την καταπληκτική τεχνική σύνδεσης μεταξύ τους (κανένα κενό-χαραμάδα στις αρμογές τους!), τα θεώρησε κατασκευές υπερφυσικών μεγαλόσωμων, πολύ δυνατών όντων, τα οποία συλλήβδην ονόμασε "δράκους" !
Αποτις -πολύ λίγες- αρχαιολογικές έρευνες που έχουν γίνει (έχω υπόψη μου τουλάχιστον μια, της Γερμανικής αρχαιολογικής σχολής) για τον τρόπο κατασκευής τους, αλλά και, τα ευρήματα (κεραμικά κυρίως) που βρέθηκαν στο εσωτερικό τους, πρόκειται μάλλον για "ιερά κορυφής" Πελασγικής ( ; ), πιθανότατα, εποχής.
Πρόκειται για μονόχωρα κτίσματα κατασκευασμένα απο κατεργασμένους ασβεστολιθικούς λίθους μεγάλων διαστάσεων (διάφορων γεωμετρικών σχημάτων) με εξαιρετική σύνδεση μεταξύ τους χωρίς την χρήση οποιουδήποτε κονιάματος.
Το δάπεδό τους, ήταν επίσης στρωμένο με τεράστιες επίπεδες πλάκες (πρίν την έλευση, τουλάχιστον, των πανταχού παρόντων αρχαιοκαπήλων !).

Έχουν καταγραφεί (στην Ν. Εύβοια, πάντα) απο διάφορους ερευνητές (Θεόδ. Σκούρας κλπ) πάνω απο 100 τέτοια, τα περισσότερα, δυστυχώς, μισοκατεστραμμένα απο μεταγενέστερες χρήσεις τους (πχ: μέχρι σήμερα, κάμποσα χρησιμεύουν για στάνες !!).

Προσωπικά, έχω δεί το γνωστότερο και καλύτερα διατηρημένο, αυτό της κορυφής της Όχης, αλλά και, κάμποσα ακόμη στην ευρύτερη περιοχή (απο Αλιβέρι και κάτω - Ν. Εύβοια).

Πιστεύω ότι, όσοι βρεθείτε, ειδικά στην Κάρυστο (και αντέχουν τα πόδια σας!) αξιζει τον κόπο να ανεβείτε την Όχη, για να δείτε απο κοντά το εξαιρετικό αυτό κατασκεύασμα. :)

beetlejuice 23-10-06 14:11

Με αφορμη της επισκεψη μας στο Δρακοσπιτο της Οχης στα πλαισια των δραστηριοτητων της Πυθεας, ανοιγω ξανα τον φακελο "Δρακοσπιτα", ετσι ωστε να τροφοδοτηθει με πληροφοριακο υλικο αλλα και με τις αποψεις των μελων της κοινοτητας σχετικα με τα μεγαλιθικα και αινιγματικα αυτα κτισματα.
Η χρονολογηση τους ειναι ακομη στον αερα αν και ολοι παραδεχονται πως εχουν χτιστει σιγουρα πριν απο το 1000 π.χ.Μερικοι (συμπεριλαμβανομενων και ξενων ειδικων) μιλουν για τα αρχαιοτερα κτισματα της Ευρωπης.Απο προχειρες ανασκαφες τη δεκαετια του 60' βρεθηκαν αναθηματα στην Ηρα, γεγονος που μαρτυρει πως το Δρακοσπιτο της Οχης χρησιμοποιηθηκε μεταγενεστερα σαν ναος.Αξιζει να αναφερθει πως η σοβαροτερη ερευνα μεχρι τωρα εχει πραγματοποιηθει απο εναν αρχιτεκτονα ( ! ) τον κ. Μουτσοπουλο, πριν απο αρκετες δεκαετιες...

PANEIOS 24-12-06 04:17

ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΟ ΥΜΗΤΤΟΥ
 
Καλημέρα σε ολους
Θα ηθελα να προσθέσω και εγω σχετικά με τα πραγματικά εντυπωσιακά Δρακόσπιτα οτι ενα πολυ ενδιαφέρον Δρακόσπιτο εχουμε πολύ κοντά μας , (οι διαμένοντες στην Αθήνα), στον Ιερό Υμηττό μας...
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο.
Θα πρότεινα να κανονιστεί και μια επίσκεψη για οσους ενδιαφέρονται.


ΥΓ. Σχετικά με αυτο που αναφέρει ο αγαπητός beetlejuice για τον κ. Μουτσόπουλο ειναι οντως ετσι και μάλιστα εχει εκδόσει μια πολύ σοβαρή πολυσέλιδη μελέτη για τα Δρακόσπιτα με φωτογραφίες και πορίσματα απο αυτές τις έρευνες..
Θανάσης
Ξανθόπουλος
Πάνειος

beetlejuice 24-12-06 23:14

Πανειε ανεβασε οσες φωτογραφιες διαθετεις απο το Δρακοσπιτο του Υμμητου μου κινησες το ενδιαφερον. Παρουσιαζει την ιδια τεχνοτροπια με αυτα της Ευβοιας; Εχει χρονολογηθει; Η επισκεψη κανονιζεται ευχαριστως για τις πρωτες ημερες του νεου ετους (επικοινωνησε μαζι μου μεσω π.μ για να το κλεισουμε και στη συνεχεια να απευθυνω ανοιχτη προσκληση σε οσους θα ηθελαν να ακολουθησουν).

Σχετικα με την αναφορα Μουτσοπουλου, δυστυχως δεν εχω καταφερει ακομη να την εντοπισω (παρα το ψαξιμο σε παλαιοβιβλιοπωλεια της πρωτευουσας). Παρ' ολα αυτα ο κ. Θ.Βεμπος με τροφοδοτησε με ενα περιεκτικο αρθρο του Μουτσοπουλου στο περιοδικο "Αρχαιολογια" το 1992. Εκει εχω βρει συνοπτικα ολες του τις θεσεις για την ιστορια και την τεχνοτροπια των Δρακοσπιτων και στο αρθρο αυτο θα στηριχθει η αποστολη που θα συγγραψω συντομα για την Πυθεας.

PANEIOS 25-12-06 10:45

ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΟ ΥΜΗΤΤΟΥ
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Πανειε ανεβασε οσες φωτογραφιες διαθετεις απο το Δρακοσπιτο του Υμμητου μου κινησες το ενδιαφερον. Παρουσιαζει την ιδια τεχνοτροπια με αυτα της Ευβοιας; Εχει χρονολογηθει; Η επισκεψη κανονιζεται ευχαριστως για τις πρωτες ημερες του νεου ετους (επικοινωνησε μαζι μου μεσω π.μ για να το κλεισουμε και στη συνεχεια να απευθυνω ανοιχτη προσκληση σε οσους θα ηθελαν να ακολουθησουν).

Σχετικα με την αναφορα Μουτσοπουλου, δυστυχως δεν εχω καταφερει ακομη να την εντοπισω (παρα το ψαξιμο σε παλαιοβιβλιοπωλεια της πρωτευουσας). Παρ' ολα αυτα ο κ. Θ.Βεμπος με τροφοδοτησε με ενα περιεκτικο αρθρο του Μουτσοπουλου στο περιοδικο "Αρχαιολογια" το 1992. Εκει εχω βρει συνοπτικα ολες του τις θεσεις για την ιστορια και την τεχνοτροπια των Δρακοσπιτων και στο αρθρο αυτο θα στηριχθει η αποστολη που θα συγγραψω συντομα για την Πυθεας.

Καλημέρα και Χρονια Πολλά σε ολους
Αγαπητέ beetlejuice απο οτι ειμαι σε θεση να γνωριζω το Δρακοσπιτο του Υμηττου δεν εχει χρονολογηθει η τουλαχιστον αν εχει γινει δεν το γνωριζω.
Δεν εχει ακριβως την ιδια τεχνοτροπια αλλα η οροφη κλεινει με τον ιδιο τροπο οπως και στα Δρακοσπιτα της Ευβοιας, δηλαδη με το λεγομενο Εκφορικο συστημα.
Θα ανεβασω συντομα καποιες φωτο και θα σου στειλω μειλ για να κανονισεις μια συναντηση για να επισκεφθουμε οσοι θελουν το Δρακοσπιτο στον Υμηττο.
Θα ηθελα να προσθεσω οτι ισως να προκειται για κατασκευη των αρχαιων λατομων μαρμαρου του Υμηττου.
Θα δουμε μαλιστα στην διαδρομη που θα ακολουθησουμε αν παμε, τα καταλοιπα αυτων των λατομευσεων, που ειναι αρχαιοτερα της Πεντελης.
Βεβαια οι αρχαιοι Ελληνες διαπιστωσαν την ολοφανερη ανωτερωτητα ποιοτητας μαρμαρου του Πεντελικου και ετσι σταματησαν την εξορυξη απο τον Υμηττο.
Οπως και αν εχει παντως, προκειται για μια μεγαλιθικη κατασκευη, που κανεις δεν πιστευει οτι σωζεται ακομα στον Ιερο Υμηττο μας.
Καλή σας μέρα.

PANEIOS 25-12-06 10:55

ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΟ ΥΜΗΤΤΟΥ
 
Λοιπόν σκέφτηκα κάτι καλύτερο σας δίνω τα λίνκ για κάποιες σελίδες που εχω ανεβάσει για τα Δρακόσπιτα
Λοιπόν για το Δρακόσπιτο Υμηττού

http://users.ntua.gr/paneios/dragon.htm

Το Δρακόσπιτο της Οχης

http://users.panafonet.gr/paneios1/oxi.htm

Τα Δρακοσπιτα στα ΣΤΕΙΡΑ

http://users.ntua.gr/paneios/mega.htm

Θανάσης
Πάνειος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.