Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #178  
Παλιά 14-08-06, 12:24
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Φιλτατε SpRiTe
Για αρχη πως οριζει την λεγομενη ''ηθικη δραση'' την οποια αναφερεις οτι πρεπει να υπαρχει.;
Μια δραση που εχει ως αρχη της λογους ηθικους;(λογικο)
Αν ναι, τοτε θα πρεπει να αναλυσεις-ουμε και το τι εστι ηθικο.
Και το κυριοτερο αν το δικο ''σου'' ηθικο ειναι το ιδιο και για μενα ή μου ειναι ανηθικο.Ή αδιαφορο.
Το προσωπικο μου συμφερον και η δραση γι αυτο ΔΕΝ ειναι ηθικο;
Με βρισκεις αντιθετο αν απαντησεις αρνητικα.
Αλλα και παλι μπορει καποιος αλλος εκτος απο εμενα-εσενα να κρινει τι ειναι ηθικο για εμενα-εσενα;
και αν θα κρινει θα το κανεις με γνωμονα εμενα-εσενα ή τον εαυτο του;
Αναφερεις ή αφηνεις να εννοηθει οτι ως προσωπικο συμφερον οριζεις την προβολη του εγω και την ασκηση της εξουσιας.
Κατι το οποιο θεωρω τελειως αυθαιρετο και δεν γινεται αποδεκτο απο εμενα παρα μονο ως την προσωπικη σου μοναδικοτητα.

Για το συλλογικο συμφερον που αναφερεις η ερωτηση μου ειναι ΠΟΙΟΣ εχει λογο γι αυτο.
Για να το ορισει ως προς το τι ειναι τετοιο (συμφερον).
Η προφανης για μενα απαντηση ειναι πως τον λογο τον εχει η κοινωνια, ως οριζομενη απο το συνολο των ατομικων συμφεροντων.
Αν διαφωνεις με αυτο παρακαλω.
Αν και εσυ (και ο οποιος αλλος, δεν κανουμε προσωπικη κουβεντα) θεωρεις οτι ναι η κοινωνια εχει τον λογο για να ορισει το συμφερον της. θεωρεις οτι ο τεκτονισμος (μιας και αυτο ειναι το θεμα μας) αποτελει αυτην την κοινωνια;
Ή απλα αποτελει ΜΕΡΟΣ αυτης.
Αν αποτελει απλα ενα μερος της και οχι το συνολο, τοτε κρινεται ''ηθικο'' το μερος να ''μιλαει'' για το Ολον;
Εχει ''αποψη'' ο τεκτονισμος για το ποιο ειναι το συλλογικο συμφερον;
Αν ναι, ποια ειναι αυτη του η αποψη; (η ερωτηση δεν απευθυνεται σε εσενα αλλα σε ολους)
Για την ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ του εαυτου μου
Πώς αυτη συνδιαζεται με τον μη διαχωρισμο του ολου σε Εγω και οι Αλλοι;
μηπως ακριβως ειμαι τετοιος (μοναδικος) διαχωριζω;
Εχει αποψη (και ποια) ο τεκτονισμος για το πώς αυτες οι μοναδικοτητες που εχουμε ολοι μας θα συνδιαστουν σε ενα Ολον;
Και ενα παραδειγμα ευκαιριας δοθεισης απο την επισημανση τον Χοντρου Μπιζελιου.
Δεχομαι οτι φιμωνεται η (οποια) αληθεια με το κλειδωμα ενος (του αυτου) θρεντ.
προσεξε ομως.
Ειναι το ιδιο ενα θρεντ που ανηκει σε ενα φορουμ, οπως αυτο στο οποιο συμμετεχουμε, και στο οποιο οι αποψεις που γραφονται, μπορουν να διαβαστουν απο οποιον το επιθυμει οχι μονο χωρις να συμμετεχει αλλα ΧΩΡΙΣ καν να ανηκει στα μελη του φορουμ
Με ενα θρεντ το οποιο υπαρχει σε ενα φορουμ οπου η αναγνωση των κατατιθεμενων αποψεων μπορει να γινει ΜΟΝΟ εφοσον ειναι καποιος εγγεγραμενο μελος;
Απάντηση με παράθεση