Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #86  
Παλιά 20-07-05, 12:19
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Ασφαλώς η επίδραση των χρωμάτων στην ψυχολογία ενός ατόμου είναι δεδομένη και άξια μελέτης. Αυτό άλλωστε είναι κάτι που γνωρίζουν κι οι διαφημιστές.
Κατά μια έννοια, το σκοτάδι που συνοδεύει την Σκιά, το ίδιο απόλυτο σκοτάδι της Σκιάς, ίσως σε κάποιο βαθμό ευθύνεται για την αίσθηση του τρόμου που γεννάει σ' εκείνον που την βιώνει.
Όμως, αν εννοείς πως η Σκιά είναι "φανταστική" και απλά εντυπώνεται εξ' αιτίας του ατμοσφαιρικού σκοταδιού (αν μπορούσαμε να το θεωρίσουμε ως απόλυτα μαύρο χρώμα, που δεν είναι), η απάντηση είναι όχι, γιατί τότε, για παράδειγμα, όλοι όσοι θα είχαν κλειστεί στο μαύρο δωμάτιο, στην έρευνα που αναφέρεις, θα βίωναν... επίθεση της Σκιάς.
Θα επαναλάβω πως δεν χρειάζεται να κολλάς στις μορφές με τις οποίες γίνεται αντιληπτή η Σκοτεινή παρουσία, (τις οποίες έχω αποκωδικοποιήσει και διευκρινήσει πλήρως, ξέρω από πότε κι από προέρχονται, κ.λ.π) γιατί ακόμα κι αν αυτές είναι πλασματικές, αυτό δεν θέτει υπό αμφισβήτηση την ύπαρξη της παρουσίας. Αν, για παράδειγμα, φορέσεις μια στολή Αρλεκίνου και πας σ' ένα Αποκριάτικο πάρτι, αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχεις και δεν βρέθηκες ποτέ εκεί...

Διαφωνώ όμως με την ερμηνεία που δίνεις στο φαινόμενο 'Simulacra'. Δεν νομίζω πως οφείλεται στην τάση του ανθρώπου να μορφοποιεί αφηρημένα πράγματα (η οποία πάντως υφίσταται), αλλά μάλλον στην τάση της Φύσης να μιμείται εικόνες και να αποτυπώνει μορφές της ιστορίας...
Πιθανότατα στο επόμενο τεύχος του "Μυστική Ελλάδα", να υπάρχει ένα άρθρο που περιλαμβάνει έναν μεγάλο αριθμό από απίστευτα simulacras στα τοιχώματα ενός πολύ ιδιαίτερου σπηλαίου, που αποτυπώθηκαν στην φωτογραφική μου μηχανή, το περασμένο Σάββατο. Το γεγονός ότι πολλά απ' αυτά, φαινομενικά σχετίζονται με την ιστορία του συγκεκριμένου τόπου, με κάνει να υποπτεύομαι πως η συστηματική μελέτη τους, ενδεχομένως να μπορεί να αποκαλύψει πληροφορίες για την ιστορία του χώρου...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση