Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #272  
Παλιά 12-01-07, 21:24
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Τις προάλλες ήμουν στην ομιλία του ''Αλχημιστή'' στο βιβλιοπωλείο Αρχέτυπο στα εξάρχεια με θέμα τον Τεκτονισμό.Να αναφέρω ότι σχεδόν μη Μασώνοι ήμασταν εγώ και ο Ragnarok...!
Μετά την ομιλία είχα την ευκαιρία να μιλήσω με πολλούς ανθρώπους που ασχολούνται χρόνια με τον Τεκτονισμό και ανήκουν σε διάφορες Στοές και όλοι ήθελαν και μου παρουσίαζαν τη Μασωνία σαν κάτι το ιδεολογικό-φιλοσοφικό,χωρίς δογματισμούς.Εγώ από την άλλη τους είπα ότι σε κάθε οργανωμένο τάγμα υπάρχει δόγμα,είτε αυτό είναι σύμβολα,είτε αμφίεση,είτε κάποια τελετή...
Όπως οι ίδιοι μου είπαν πολλοί μεγάλοι άνδρες της ιστορίας ήταν μασώνοι όπως ο Νεύτων,ο Μπέικον,ο Καζαντζάκης,ο Μεταξάς,η Φιλική Εταιρία και γενικότερα πίσω από μεγάλες κινήσεις όπως η Γαλλική Επανάσταση υπήρχαν Μασώνοι.Καλά μέχρι εδώ.Πέρα από αυτά τι άλλα συμφέροντα κρύβονται;
Γιατί να θέλει κάποιος να εισχωρήσει σε μια Στοά;Για τη γνώση;Όλοι μπορούμε να την αποκτήσουμε με μεγάλο κόπο...!Τότε για κάτι άλλο.
Για να πω και την αλήθεια πρέπει να ομολογήσω ότι όλοι ήταν αρκετά μορφωμένοι άνθρωποι.
Τέλος,απ'ότι μου είπε κάποιος κύριος εκεί οι πιο πολλοί δεν δέχονται τον όρο Μασώνος.Προτιμούν τον όρο Τέκτων.
Τα συμφεροντα ειναι καθαρα προσωπικα... δεν μποω να ξερω τι...αλλα εχω την εντυπωση οτι οταν μπαινεις σε μια οργανωση, αυτο που επιδιωκεις, ειναι καποιας μορφης δυναμη, ισως και επιρροη.
Και ο τεκτονισμος ειναι ενα κλειστο lobby Που δεν μπαινει οποιος θελει μεσα...ειναι λογικο ολοι αυτοι να ειναι μορφωμενοι γιατι επιλεγονται με βαση αυστηρα κριτηρια.
Πιστευω οτι ο ορος Μασωνος δεν ειναι πολυ κολακευτικος. Πιο πολυ ειναι κατι σαν υβρις. Για αυτο προτιμουν το πρωταρχικο ορο τεκτων.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση