Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #282  
Παλιά 14-01-07, 21:27
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε κάτι:
Γνώρισες κάποιον που σου είπε ότι είναι τέκτονας.
Αν θέλεις να διαπιστώσεις αν σου έδωσε ορθές πληροφορίες και πριν βιαστείς να κάνεις δηλώσεις όπως προηγουμένως, δεν είναι ανάγκη να έχεις το τηλέφωνο της γραμματείας. Στείλε ένα e-mail μέσω των ιστοσελίδων των στοών. Είναι πολύ απλό.
Και ότι απάντηση λάβεις, δημοσίευσέ την εδώ για να μάθουμε την αλήθεια επιτέλους και να τους ξεμπροστιάσεις (αφού είσαι τόσο βέβαιος).

Παράθεση:
Αν ο Ragnarok ήταν μασώνος θα το έλεγε δημόσια,όχι σαν τους μασώνους που φοβούνται να το πουν στη γυναίκα τους και γιάυτό το λόγο ο τεκτονισμός στην Ελλάδα είναι σε πρωτόγονη κατάσταση,ενώ στη Γαλλία υπάρχει τεκτονικό μουσείο...
Είναι πραγματικά ενδιαφέρον το γεγονός ότι μόλις μάθει κάποιος μία πληροφορία για τη μασωνία, σπεύδει να εξάγει συμπεράσματα, ασχέτως αν αυτά είναι τελείως παράλογα και αυθαίρετα σε σχέση με τους ισχυρισμούς τους οποίους ο ίδιος επικαλείται.

Η παραπάνω πρόταση παρουσιάζει το εξής λογικό ατόπημα:
Αν ο Ragnarok ήταν μασώνος δε θα ήταν σαν όλους τους άλλους, που ο ίδιος ο συντάκτης της πρότασης μας πληροφορεί παρακάτω ότι δεν κοινοποιούν την ιδιότητά τους;;

Κατά συνέπεια δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:
1. Ή ο Ragnarok θα έκανε ότι υποτίθεται πως κάνουν και οι υπόλοιποι, οπότε το πρώτο σκέλος της πρότασης αποδεικνύεται ψευδές και ο αγαπητός leo morpheus δεν μπορεί να ξέρει αν ο κάθε Ragnarok είναι μασώνος ή όχι, ή
2. αποδεικνύεται ότι όλοι οι μασώνοι δεν φέρονται το ίδιο και ο Ragnarok θα ήταν η ζωντανή εξαίρεση στον κανόνα.

Επίσης, αν ισχύει το γεγονός ότι γνωρίστηκε με κάποιον τέκτονα στη συνάντηση εκεί, δεν καταλαβαίνω πώς ισχυρίζεται τώρα ότι οι μασώνοι κρύβονται.
(Μήπως ο μασώνος εκεί δεν είχε πρόβλημα να του πει ότι ανήκει στην αδελφότητα, αλλά του "εκμυστηρεύτηκε" ότι φοβάται να το πει στη γυναίκα του; Αστείο νομίζω είναι.)

Το γεγονός ότι στη Γαλλία υπάρχουν τρία τεκτονικά μουσεία είναι αληθές, αλλά αυτό καταδεικνύει ότι πολύ απλά, η ελληνική νοοτροπία ακόμη δεν είναι αρκετά ανοιχτόμυαλη και τίποτε άλλο.

Ως προς τις λέξεις τώρα...

Αυτή η προβοκατόρικη ερμηνεία τους και η βολική άποψη ότι οι διαφορές είναι επιφανειακές, μάλλον με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι αν υπάρχει κάποιος που προσπαθεί να πείσει (πρωτίστως τον εαυτό του) είσαι εσύ φίλε μου.

Το τι είναι δικαίωμά σου και το τί όχι μπορούν να το κρίνουν όλοι οι αξιόλογοι αναγνώστες κι εσύ φυσικά, κατά τη νοημοσύνη σου (όπως λες).
Το αν ήμουν μπροστά ή όχι, φυσικά και δεν το γνωρίζεις.
Οπότε... μήπως να μετριάσεις τον παρορμητισμό σου λίγο;
Δικαιολογείται μεν λόγω του νεαρού της ηλικίας σου, αλλά νομίζω ότι μπορείς και καλύτερα.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diotima : 14-01-07 στις 21:29
Απάντηση με παράθεση