Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #342  
Παλιά 30-04-07, 21:14
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Μισό λεπτό παιδιά, ένας ένας.

Αγαπητή MariaC,

Με φέρνεις σε δύσκολη θέση, συμβουλές γάμου δεν είναι της ειδικότητάς μου. Θα προσπαθήσω.

Νομίζω πρωτίστως ότι το καλύτερο είναι να τα συζητήσεις όλα αυτά με τον άνθρωπό σου και όχι μαζί μου.

Η τεκτονική παράδοση δεν έρχεται σε διάσταση με τις χριστιανικές παραδόσεις ή με καμιά άλλη θρησκευτική παράδοση. Είναι νόμος για κάθε Τέκτων ότι οφείλει να σέβεται την θρησκεία της χώρας του.

Η έννοια του τεκτονικού γάμου είναι ότι η αδελφότητα καλοσωρίζει και αγκαλιάζει την νύφη. Αν δεν το θέλει η νύφη, δεν υποχρεούται για τίποτα απ'όλα αυτά. Ο τεκτονικός γάμος δεν είναι θρησκευτικός γάμος αλλά ένας συμβολικός γάμος μεταξύ του ζευγαριού και της αδελφότητας.

Σου ξαναλέω όμως αγαπητή μου ότι καλό είναι να τα συζητήσετε όλα αυτά με τον άνθρωπό σου και νομίζω ότι όλα θα λυθούν.

Η τεκτονική ιδιότητα είναι προσωπική επιλογή. Οι επιλογές μας λοιπόν οφείλουν να έρχονται σε αρμονία με τις επιλογές των άλλων, και ανάποδα, αν θέλουμε να θεωρούνται ως επιλογές σοφές. Νομίζω ότι με τούτο απαντώ και την ερώτησή σου για το τι θα έκανα.

Φιλικά,
OrdoAbChao

Αγαπητέ Lux,

Διόνυσος και Τεκτονισμός δεν είναι άκρα αντίθετα, είναι σύγκριση ανόμιων ποσοτήτων. Είναι σαν να συγκρίνεις σκύλους με πορτοκάλια. Δεν νομίζω να μπορείς να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα απ'αυτό, εκτός του μόνου ότι οι σκύλοι δεν είναι πορτοκάλια. Το συμπέρασμά σου δηλαδή.

Ο Διόνυσος είναι ένα αρχέτυπο, ο Τεκτονισμός ένα σύνολο αρχετύπων που το καθένα εξυπηρετεί έναν πολύ σαφή και συγκεκριμένο συμβολισμό. Άρα φυσικά και δεν μπορείς να συγκρίνεις τον Τεκτονισμό με τον Διόνυσο, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αναζητήσεις τον Διόνυσο μέσα στον Τεκτονισμό.

Περί Αιγύπτου και αρχαίας μυήσεως. Πολλοί που έχουν ασχοληθεί Σοβαρά με το θέμα, θα σ'ενημέρωναν ότι ούτε έχει κλείσει, ούτε ότι έχει αποδειχθεί τίποτα. Κάθε θρησκεία, όπως και κάθε μυητική αρχή, έχει έναν εξωτερικό κι έναν εσωτερικό κύκλο κατανόησης. Γι'αυτόν που δεν έχει προχωρίσει αρκετά ώστε να κατανοήσει τον εσωτερικό, αυτοί οι κύκλοι έχουν τεράστια απόσταση .

Γι'αυτόν που έχει φτάσει στην κατανόηση του εσωτερικού κύκλου, εξωτερικός και εσωτερικός ταυτίζονται. Το ίδιο και με την Αίγυπτο.

Το βιβλίο που αναφέρεις δεν το έχω διαβάσει άρα δεν μπορώ να πω τίποτα επ'αυτού.

Μιλάς για διάφορες θεωρείες που καταρρίφθηκαν και ότι οι Τέκτονες τις υποστηρίζουν. Να σ'ενημερώσω λοιπόν ότι οι περισσότεροι Τέκτονες ποτέ δεν τα ψάχνουν όλα αυτά και μόνον οι συνομωσιολόγοι-πλασιέ τους συνδέουν με ό,τι μπορείς να φανταστείς. Αν ο Τεκτονισμός δεν είναι αρκετός για τον Τέκτονα όπως είναι, τότε καλύτερα να μην είναι Τέκτονας. Προσωπικά δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου αν ο Τεκτονισμός ξεκίνησε το 1717 ή το 20.000 BC. Η ουσία του τεκτονισμού δεν βρίσκεται σ'αυτό και ούτε και εξαρτάται. Γι'αυτό και είναι αρχαίος θεσμός.

Φιλικά,
OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 01-05-07 στις 01:47 Αιτία: συγχώνευση ποστ, μη χρησιμοποίηση edit
Απάντηση με παράθεση