Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #414  
Παλιά 21-08-07, 15:35
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επειδή με περνάς ή για άσχετο ή για ηλίθιο πάμε χεράκι χεράκι να κάνω αίτηση για μένα.
Τι μας λές τώρα...
Εμένα ούτε σε e-mail δεν μου απαντάνε και όταν με βλέπουν πολλοί τέκτονες απο το στενό περιβάλλον μου αλλάζουν δρόμο..
Εξαρτάται τι γράφεις στο mail σου… όπως και το να αλλάζουν δρόμο οι τέκτονες που γνωρίζεις μήπως σημαίνει κάτι ;
Όπως ξέρεις μια από τις προϋποθέσεις είναι και η καλή μαρτυρία και αν οι λόγοι για τους οποίους επιθυμείς να γίνεις τέκτονας συνάδουν με τους σκοπούς του.
Αν το δεις αυτοκριτικά μήπως έχουν δίκιο ;
Γιατί θα ήθελες να γίνεις τέκτονας ;

Παράθεση:
Η είσοδος στον τεκτονισμο προυποθετει καλη οικονομικη κατασταση αλλιως δεν υπαρχει ανελιξη στην ιεραρχια του...Προσωπικα δε εχω γνωρισει τεκτονα υδραυλικο η σκουπιδιαρη παρα ανθρωπους με καλο κοινωνικο status όπως δικηγοροι,καθηγητες και αρχιτεκτονες π.χ....ο λογος γνωστος...αλλα για μενα δεν εχει σημασια και ειναι απολυτα κατανοητο...
Εγώ δεν είμαι τίποτα από αυτά. Υπάλληλος γραφείου είμαι. Όπως υπάλληλος είναι και ο Μ.Δ. της Εθνικής Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος και μια σειρά άλλων με πολύ υψηλές διοικητικές θέσεις στον τεκτονισμό.
Μην ξεχνάς ότι οι διοικητικές θέσεις δεν απονέμονται, εκλέγεται κάποιος σε αυτές.
Αυτό που είναι προϋπόθεση είναι να μπορείς να πληρώνεις την ετήσια συνδρομή σου χωρίς αυτό να επιβαρύνει την οικογένεια σου. Αυτή η συνδρομή είναι περίπου 300€ ετησίως και την πληρώνεις είτε σε μια δόση είτε όποτε και όπως μπορείς.

Παράθεση:
Από την αλλη γιατι δεν βοηθουν ανθρώπους μεσα στην ιδια τους τη χωρα;
Ποιος σου είπε ότι δεν βοηθούν. Στο μέτρο του δυνατού φυσικά, ο καθένας δίνει ανώνυμα και χωρίς να ξέρει ο διπλανός του, ότι μπορεί και αν μπορεί. Άλλος δίνει 1€ άλλος 1000€, άλλος τίποτα, αλλά κανείς δεν ξέρει ποιος έδωσε τι.
Αυτά τα χρήματα χρησιμοποιούνται σε μη κοινοποιούμενες εκτός στοάς αγαθοεργίες.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση