Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #557  
Παλιά 09-01-08, 22:27
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παρακολούθησα τη συζήτησή σας για το θέμα του Τεκτονισμού, αλλά με κουράζουν τα τόσα πολλά δημοσιεύματα (κάπου 56 σελίδες και ακόμα δεν τα έχω διαβάσει όλα για να βρω αυτό που ήθελα. Τι θα ήθελα τώρα. Γνωρίζει κανείς για την οργάνωση Ο.Τ.Ο ; Order Templis Orientis ; και αν ναι θα ήθελα να μου απαντήσετε αν θα μπορούσαμε να κατατάξουμε την O.T.O στον Τεκτονισμό, αν υπάρχει στην Ελλάδα αντίστοιχη οργάνωση, και αν τελικά αυτή είναι οργάνωση που έχει σχέση με τον Τεκτονισμό ή όχι. Τέλος, θα με ενδιέφερε κυρίως η άποψη των υπερασπιστών του Τεκτονισμού που απ'ότι κατάλαβα διαβάζοντας το θέμα δεν είναι και λίγοι στο forum, αν αυτοί την θεωρούν μια αθώα οργάνωση όπως είναι οι Στοές. Προσωπικά δεν είμαι από αυτούς που θεωρούν τον Τεκτονισμό κάτι αναγκαία σατανικό ή σκοτεινό, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα ότι συμβαίνει, επιμένοντας στις διαφοροποιήσεις μεταξύ Στοών και πιστεύοντας ότι είμαι οτιδήποτε άλλο από συνωμοσιολόγος. Ας με διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ, προσπαθώ να μάθω περισσότερα για τη δομή, τη φιλοσοφία και τους σκοπούς του Order Templis Orientis.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mίμης : 09-01-08 στις 22:30
Απάντηση με παράθεση