Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #602  
Παλιά 13-01-08, 12:43
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Τέτοιος πρέπει να είναι ο κόσμος γιατί μόνο μέσα από την διαφορετικότητα και την ποικιλία των μορφών και ιδεών μπορεί να βγει κάτι καλό και να προχωρήσει η εξέλιξη. Η φύση μισεί την ομοιομορφία γιαυτό και υπάρχει τέτοια τρομερή βιοποικιλότητα στον κοσμό και γι'αυτό δεν μπορούν να αναπαραχθούν συγγενικοί πλυθυσμοί ή όταν γίνεται κάτι τέτοιο το αποτέλεσμα είναι μια τερατογένεση.
Γενικότερα οποιεσδήποτε τάσεις ομογενοποίησης/παγκοσμιοποίησης μόνο άλλα δυσάρεστα για την ανθρωπότητα καθεστώτα θυμίζουν (φασισμός, 1000ετη ράιχ, μεσιανισμός)
Όσον αφορά για το "πάντρεμα" επιστήμης και θρησκειας που επιχείρει η θεοσοφία τα αποτελεσματα της τα είδαμε σε διάφορα ντοκιμαντέρ τους και είναι για γέλια! (Δεν καταλαβαίνουν ούτε τις βασικές αρχές της κβαντομηχανικής)

Σαφώς και οι θεοσοφιστές (κατόπιν άνωθεν εντολων) ανήγουν δίκτυο αντιστοών
41, 31 Θεσσαλονική / Αθήνα, Δράμα, Καλαμάτα, Πάτρα ήδη από τις αρχές ιδρύσεως του νέο ελληνικού κράτους..
Αυτά έβλεπε ο Καποδίστριας και είχε βγάλει σχετικό διάταγμα.. τον φάγανε όμως..πριν προλάβει να το εκτελέσει..
Να διευκρινήσω ξανά κάτι, το οποίο το διευκρίνησα και πριν αλλά φαίνεται ότι δεν θέλετε να το διαβάσετε. 'Οταν προσωπικά μιλάω για Θεοσοφία, μιλάω για την πρωταρχική μορφή που δεν είχε πάρει καν οργανωμένη μορφή. Δεν ξέρω τι μου λέτε για τόσο σύγχρονες οργανώσεις και αντιστοές γιατί είμαι μακρυά από όλα αυτά, αλλά δεν θεωρώ και κίνδυνο παγκόσμιας δικτατορίας την συμφιλίωση των θρησκειών, αντιθέτως, αν αυτό αν ποτέ συνέβαινε, θα συνέβαινε ειρηνικά και αναίμακτα, αλλά παραμένει μια ουτοπία. Την παγκοσμιοποίηση την βιώνουμε στις μέρες μας με την αρνητική της μορφή, και πρόκειται για αμερικανοποίηση, όχι παγκοσμιοποίηση, ζώντας τις τελευταίες μέρες της PaxAmericana κατά τη γνώμη μου. Τί δουλειά έχουν όλα αυτά με τις αγνές διδασκαλίες της Θεοσοφίας, τον Πυθαγόρα, τον Ιάμβλιχο και την Μπλαβάτσκυ, δεν καταλαβαίνω. Και από που φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνουν τις αρχές της επιστήμης οι θεοσοφιστές ; Καλό είναι να μιλάμε με επιχειρήματα, γιατί δεν υπάρχει τίποτα πιο ένθερμο από την υποστήριξη των σύγχρονων επιστημών από την αρχαία γνώση που εν μέρει εκπροσωπείται και από την θεοσοφία. Μάλλον δεν έχετε διαβάσει τα έργα κάποιων σημαντικών εκπροσώπων τους.
Απάντηση με παράθεση