Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #632  
Παλιά 18-01-08, 15:11
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
Όλα αυτά αν κρατούσες ως μυστικό 3 λέξεις ;
Δεν είναι το ζήτημα της ουσίας οι 3 λέξεις πιστεύω. Και οι παρακολουθήσεις ; Το φακέλωμα ; Κυρίως το τελευταίο. Θα μπορούσα εγώ να προχωρήσω πιστός στον παγανισμό μου που τον φέρω μέσα μου από μικρός, αν ήμουν μέσα σε μια Στοά από τη στιγμή που θα ήμουν υποχρεωμένος να ακολουθώ τα δικά τους τελετουργικά και όχι τα δικά μου ; Θα μπορούσα να ζω άναρχος κατά βάθος σε προσωπικό επίπεδο, έχοντας κατά νου την παγκόσμια ειρήνη και τάξη όπως εγώ την φαντάζομαι και την οραματίζομαι ; 'Οχι, αυτό δεν θα ήταν δυνατόν. Ούτε θα μπορούσα ποτέ να κάνω ό,τι θέλω δημόσια, ούτε θα μπορούσα να αποδοκιμάζω το πολιτικό σύστημα συνολικά όπως έχει αυτή τη στιγμή, ούτε να βριζω τους πολιτικούς επώνυμα και να γράφω άρθρα για τα κυκλώματα από το φόβο μήπως θίξω κάποιον πολιτικό που ανήκει σε Στοά αφού θα μας συνέδεαν δεσμοί αλληλουποστήριξης θα έπρεπε να παραμείνω σιωπηλός.
Θα μου περιόριζε επίσης την ελευθερία αυτοέκφρασης προπάντων, το καλαμπούρι, την εκκεντρικότητα, το θυμικό και άλλα πολλά γιατί έστω και αν δεν υπήρχαν ποινές για συγκεκριμένες συμπεριφορές μου, θα ένοιωθα μονίμως υπό παρακολούθηση.
Αυτή είναι η άποψή μου. Ενώ ο Τεκτονισμός έχει υγιείς ρίζες, εσωτερικές παραδόσεις, κάποια κομμάτια θεοσοφίας κλπ, κάπου έχασε το δρόμο του.
Απάντηση με παράθεση