Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #633  
Παλιά 18-01-08, 15:45
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αγαπητέ Μίμη,
Χωρίς καμία διάθεση να πείσω κανέναν για ο,τιδήποτε (άμεσα ή έμμεσα όπως μου καταλόγισες) απαντώ, συνεχίζοντας την συζήτηση.

Και οι παρακολουθήσεις ;
Ποιές παρακολουθήσεις ;

Το φακέλωμα ;
Ποιό φακέλωμα ;

Θα μπορούσα εγώ να προχωρήσω πιστός στον παγανισμό μου που τον φέρω μέσα μου από μικρός, αν ήμουν μέσα σε μια Στοά από τη στιγμή που θα ήμουν υποχρεωμένος να ακολουθώ τα δικά τους τελετουργικά και όχι τα δικά μου ;
τι σχέση έχουν τα τελετουργικά σου ; δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω σε αυτό τον συλλογισμό.

Ούτε θα μπορούσα ποτέ να κάνω ό,τι θέλω δημόσια, ούτε θα μπορούσα να αποδοκιμάζω το πολιτικό σύστημα συνολικά όπως έχει αυτή τη στιγμή, ούτε να βριζω τους πολιτικούς επώνυμα και να γράφω άρθρα για τα κυκλώματα από το φόβο μήπως θίξω κάποιον πολιτικό που ανήκει σε Στοά αφού θα μας συνέδεαν δεσμοί αλληλουποστήριξης θα έπρεπε να παραμείνω σιωπηλός.
Αυτό από που το συμπεραίνεις ; Κάθε τέκτονας κάνει ό,τι θέλει δημόσια, αρκεί να μην είναι παράνομος.
Για τον τεκτονισμό η ελευθερία σκέψης, συνείδησης και λόγου είναι υπέρτατα αγαθά. Η μόνη περίπτωση να ελεγχθεί κάποιος, ενώ είναι νόμιμος, είναι αν έχει κάνει κάτι ισχυριζόμενος ότι το κάνει εν ονόματι του τεκτονισμού, κάτι που δεν μπορεί να κάνει κανείς.

Θα μου περιόριζε επίσης την ελευθερία αυτοέκφρασης προπάντων, το καλαμπούρι, την εκκεντρικότητα, το θυμικό και άλλα πολλά γιατί έστω και αν δεν υπήρχαν ποινές για συγκεκριμένες συμπεριφορές μου, θα ένοιωθα μονίμως υπό παρακολούθηση.
εντός των συνεδριάσεων, ναι. Δεν θα μπορούσες να κάνεις καλαμπούρι, ούτε να εκφράζεσαι όπως επιθυμείς, εκκεντρικά ή όχι.
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 18-01-08 στις 15:48
Απάντηση με παράθεση