Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #740  
Παλιά 19-03-08, 23:07
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS1
Αγαπητε, πρωτα απο ολα συγνωμμη για το καθυστερημενο της απαντησης.
Στο θεμα.Το οποιο δεν ειναι περι του ποσο καλος επαγγελματιας ειναι καποιος σε οτιδηποτε ανηκει και κανει.
Η ηθικη και ο κωδικας αξιων του Τεκτονισμου αντιτιθεται με την ηθικη καποιων δραστηριοτητων ειτε ειναι στην καθημερινοτητα ειτε στον επαγγελματικο του χωρο;
Καθε δραστηριοτητα εχει την ηθικη της. ( ; )
Εφοσον εχει και ο Τεκτονισμος την δικη του, μπορουμε να δουμε εαν ειναι συμβατες ή οχι.
Ειναι συμβατη η ηθικη του Τεκτονισμου με την ηθικη του τραπεζικου συστηματος;
Αυτη ειναι η ερωτηση.
Αγαπητέ cHrIsToS1,

Μην ανησυχείς όσον αφορά την καθυστέρηση. Είμαι κι εγώ πολύ πιεσμένος τον τελευταίο καιρό.

Ξεκινάω από το τέλος. Το τραπεζικό σύστημα δεν έχει ηθική. Οι όποιοι συμβαλλόμενοι με το τραπεζικό σύστημα έχουν ή δεν έχουν ηθική. Αν κάποιοι από αυτούς έχουν και την ιδιότητα του Τέκτονα τότε το μόνον που μπορεί να συμβαίνει είναι να συγκρούεται η προσωπική τους ηθική με αυτήν του Τεκτονισμού. Σε οιαδήποτε τέτοια περίπτωση ασυμφωνίας του ατόμου με μια ιδιότητα του οφείλει το ίδιο να διαγράψει εαυτόν ή να θέσει εαυτόν σε ύπνο μέχρις ότου ξεκαθαρίσει αυτήν του την συγκρουσιακή κατάσταση. Από την άλλη, για οιαδήποτε άνομη πράξη ο Τεκτονισμός είναι απολύτως ξεκάθαρος. Ο μη σεβασμός των νόμων της χώρας σου όταν έχεις την ιδιότητα του Τέκτονα δεν είναι μόνον καταπάτηση του συντάγματος του κράτους αλλά είναι και παράβαση του τεκτονικού συντάγματος. Νομίζω ότι είναι σαφές και ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να προσθέσω.

Όσον για την ερώτησή σου αν κάθε δραστηριότητα έχει ηθική θα έλεγα ότι κάθε δραστηριότητα έχει μια εν δυνάμει ηθική και εξαρτάται από το γεγονός αν εμείς της την αποδίδουμε. Η ίδια η δραστηριότητα από μόνη της όμως δεν έχει ηθική. Έχει έναν τύπο, δηλαδή έναν τρόπο να γίνεται. Προσωπικά είμαι ενάντιος της υπερβολικής ηθικολογίας. Νομίζω ότι η καθαρή λογική συνήθως μας δίνει καλύτερες απαντήσεις. Δεν καταλαβαίνω βέβαια τι σχέση έχει το συγκεκριμένο με όσα λέγαμε μιας και νομίζω ότι το θέμα που έθεσες πρωτύτερα ήτο η εργασία, θέμα σαφώς πολυπλοκότερο από τις δραστηριότητες γενικώς.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση