Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #760  
Παλιά 21-03-08, 19:46
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OrdoAbChao

Λάθος. Η μασονία απλώς δεν απευθύνεται στους ανέτοιμους. Είναι ένα "σχολείο" ανθρώπων ήδη "εξελιγμένων", δηλαδή ανθρώπων με μια πρώτη αντίληψη και κατανόηση του εαυτού τους, των αδυναμιών τους, των ελαττωμάτων τους, που αποζητούν την περαιτέρω ανάπτυξη, την βαθύτερη και βιωματικότερη γνώση του εαυτού τους και την κοινωνική προσφορά. Οι διδάσκαλοι Τέκτονες λοιπόν είναι αυτοί που οφείλουν να ανέλθουν στην πνευματική τάξη του μύστη και να μορφώσουν τον κακό άνθρωπο ή τον βέβηλο κόσμο (χωρίς να έχουν όλα τα προηγούμενα την οιαδήποτε θέση ανωτερότητας-μιλάμε για ένα λειτούργημα). Φυσικά και δεν επιτρέπει στις τάξεις του τον κακό. Θα εξέθετες ποτέ συνειδητά τον εαυτό σου στον ιό του AIDS; Και για να προλάβω τις συγκρίσεις, ο Τεκτονισμός ΔΕΝ είναι θρησκεία. Οι ναοί του ΔΕΝ είναι ανοιχτοί σε όλους. Είναι ανοιχτοί σε αυτούς που πληρούν τις προϋποθέσεις.

EDIT: προσωπικά θεωρώ πολύ αδόκιμο τον χαρακτηρισμό "κακός" για τον άνθρωπο. Αν επέλεγα κάποιον για την παρούσα συζήτηση θα ήταν ο ακατέργαστος άνθρωπος.

OrdoAbChao
Κακός, ακατέργαστος..., ας αφήσουμε τα φιλοσοφικά βαφτίσια και ας πούμε ακατέργαστος τότε. Δέχομαι αυτό που λες πως πρέπει να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις. Οπότε η απάντηση είναι όχι.. πάντως δεν χρειαζόταν να προλάβεις τουλάχιστον εμένα στο θέμα σύγκρισης με θρησκεία, γιατί δεν είχα σκοπό να κάνω σύγκριση με κάποια θρησκεία. Βέβαια αυτό το παράδειγμα με τον ιό του aids είναι άκυρο big time, μιας και παρέα με έναν φορέα προσωπικά θα έκανα. Αν εννοείς να είχα άμεσες προσωπικές σχέσεις, προφανώς και δεν θα είχα γιατί θα πέθαινα. Ενώ ένας ακατέργαστος ανθρωπάκος που κλέβει πορτοφόλια δεν θα σε κάνει να αποδημήσεις εις Κύριον όπως αυτός με τον εν λόγω ιό και μπορεί να επιδέχεται περαιτέρω επξεργασίας. Δηλαδή το παιδί σου, εφόσον παρασυρόταν στα 16 του και άρχιζε τους μπάφους θα το άφηνες στα 18 πχ στην τύχη του εαν δεν είχε βελτιωθεί?

Αναφορικά με το θέμα της σωματικής αναπηρίας, θα γίνει δεκτός κάποιος σε αναπηρικό καροτσάκι με ακρωτηριασμένο το δεξί του πχ χέρι ή και πόδι? Έχει υπάρξει τέτοια περίπτωση? Επίσης, πως ξέρουν κάποιος εαν είναι ακατέργαστος? Κάνω εγώ μια αίτηση με τα πτυχία μου κλπ, πως ξέρουν ότι εγώ κατά βάθος δεν είμαι λαμόγιο ή κάποιος ανώμαλος? Τέλος, πως κρίνεται ακριβώς ο βαθμός επεξεργασίας ενός ανθρώπου?

ΥΓ.
Δεν νομίζω πως πρέπει να κλείσει το παρόν νήμα. Ιδιαίτερα μετά την 60-64 σελ. υπάρχουν ενδιαφέροντα πράγματα άσχετα εαν δεν φιλοσοφούμε αρκετά (...) όπως έκανα εγώ παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση