Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #790  
Παλιά 22-05-08, 14:54
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από perastikos
φίλε Alet

Το να χαρακτηρλιζεται κάποιο σύνολο απο μεμονωμένες ατομικές πράξεις, είναι ενα συνηθισμένο φαινόμενο στο Ελλάντα (στη προκειμμένη περίπτωση περι ελιτισμού).

Φυσικά και δεν έχω τις γνώσεις πώς και γιατί ξεκίνησε ο τεκτονισμός, αυτό όμως δεν με εμποδίζει να έχω μια γενική εικόνα : ασχολείται με πνευματική, ηθική (και μορφωτική) βελτίωση, κοινώς ΠΑΙΔΕΙΑ. Υποχρέωση της κάθε κοινωνίας. Άρα λογικό επακόλουθο είναι οτι αναπτύχθηκε λόγω αποτυχίας (ή ανεπάρκειας) της κοινωνίας στους τομείς αυτούς.

Θα διαφωνήσω μαζί σου στο επόμενο:
Για να έχω εξωτερικές προσλαμβάνουσες πρέπει να είμαι ταγμένος κάπου?
Δεν μπορώ να συζητήσω καποιο θέμα εαν δεν είμαι ταγμένος?
Δεν μπορώ να πάρω πληροφορίες και γνώση εάν ο συνομιλητής δεν είναι ταγμένος?
αυτές τις απορίες τις είχα και εγώ...και μάλιστα θύμωνα με την σκέψη και μόνο πως πρέπει να είσαι "ταγμένος" για να σου δωθούν απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις που μπορεί να έχεις...
απαντήσεις στις απορίες μου αυτές αλλά και σε κάποιες απαντήσεις που έχω τις πήρα μέσα απο συζήτηση, όχι βέβαια μέσα απο internet, που είχα.
τότε κατάλαβα το πόσο σοβαρά βλέπουν οι άνθρωποι αυτοί (τέκτονες) το θέμα της Γνώσης και της Αλήθειας.

αγαπητέ μου...
κάποιες απαντήσεις σε απορίες που έχεις (πνευματικής φύσεως και αναζήτησης) και να σου λυθούν θα θεωρήσεις άρκαπη και ίσως και ανώφελη τη προσπάθειά σου να τις περιγράψεις στους άλλους...μπορεί να σου έχει τύχει κάποια στιγμή να αισθανθείς το παραπάνω ποιυ γράφω...και να μην μπείς στην διαδικασία μετάδοσης έστω και αυτής της μικρής γνώσης που μπορεί να κατέχεις...

άλλωστε ακούμε όταν είμαστε έτοιμοι να ακούσουμε... (χρυσός κανόνας) που για εμένα οι τέκτονες καλά κάνουν και τον διατηρούν τόσο αυστηρά. το περιγράφω πολύ απλά εδώ.

"διαβάζοντας βιβλία αλχημείας είδα πως ο τεκτονισμός είναι αλχημεία" και όχι αυτό που μας έμαθαν "οι κακοί... στη πυρά...θέλουν να μας υποτάξουν..."
αν ασχοληθεί κάποιος σοβαρα θα αναθεωρήσει πολλές αρνητικές απόψεις που μπορεί να έχει για τον τεκτονισμό.
ο τεκτονισμός για εμένα είναι ένα απο τα μονοπάτια που οδηγούν προς τη Γνώση και την Αλήθεια
"κακοί" υπάρχουν παντού.
Απάντηση με παράθεση