Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #816  
Παλιά 26-05-08, 19:33
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Λάθος μου παιδιά,είχα την εντύπωση ότι έτσι είχε δηλωθεί από κάποιους αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι κάποιος υψηλόβαθμός τέκτων δεν θα ήταν σωστό να αναφέρει το βαθμό του δημόσια.Μπορεί να κάνω και λάθος,εγώ απλά εξέφρασα μια απορία και δεν έχω καμία σχέση με το χώρο,ούτε καν έχω ερευνήσει το θέμα όπως οι περισσότεροι συμμετέχοντες.Αυτό όμως για το ότι δεν ισχύει ο διαχωριμός χαμηλόβαθμων και υψηλόβαθμων ομολογώ πώς με εκπλήσει.Είχα την βεβαιότητα πως ο τεκτονισμός έχει αυτή την κλιμακωτή δομή,όπως ακριβώς και η σχολή του Πυθαγόρα,δηλαδή ανάλογα με την πρόοδο κάποιου να αποκτά πρόσβαση σε περισσότερες εσωτερικές γνώσεις και να πιθανόν να μαθαίνει για κάποιους σκοπούς της αδελφότητας,που δεν ξέρω αν ισχύει το τελευταίο αλλά για μένα θα ήταν καθ'όλα θεμιτό να ισχύει με την έννοια αυτοί οι άνθρωποι να έχουν κάποιο σχέδιο και όραμα για συμμετοχή στα κοινά,και φυσικά αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει ο οποιοσδήποτε εισέρχεται στην αδερφότητα,είτε αυτός ο σκοπός είναι καλός είτε κακός.Κάτι ανάλογο όπως γνωρίζεται ίσχυε και με την σχολή του Πυθαγόρα που οι περισσότεροι αριστεύσαντες μαθητές του συμμετείχαν ενεργά στα κοινά.Α και φίλε μου Άλετ,προς αποφυγή παρεξηγήσεων,χρησιμοποίησα τον όρο χαμηλόβαθμος-υψηλόβαθμος επειδή από όσο γνωρίζω οι τέκτονες χαρακτηρίζονται ως χ βαθμού.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση