Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #898  
Παλιά 06-07-08, 12:49
Το avatar του χρήστη Marduk
Marduk Ο χρήστης Marduk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Φίλοι μου καλημέρα σας.

.................................................. .......................................

Από που υπάρχουν αυτές οι γνώσεις ώστε να σε κάνουν κατηγορείς
μανιωδώς τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ?????
Απλά την απορία μου καταθέτω..

Ευχαριστώ,
Κοντεύω τριάντα χρόνια στον εσωτερισμό και η πίκρα μου είναι ανυπόφορη για τον ευτελισμό και την παντελή ισοπέδωση των αξιών, ειδικά στους χώρους που δημιουργήθηκαν για να προάγουν αυτές ακριβώς τις αξίες και ιδανικά.

Ειλικρινά όμως, ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ, τον οποίο έχω μέσα στην καρδιά μου και συνεχίζω να εργάζομαι. Κατηγορώ αυτό το κατάντημα που καταχρηστικά κάποιοι το ονομάζουν τεκτονισμό. Με πόνο ψυχής, είναι η αλήθεια, παρακολουθούσα τόσα χρόνια την θυσία όλων των ιδανικών στο βωμό της βλακώδους ιδιοτέλειας, την σταδιακή ελάττωση έως εξαφάνιση των ιδεαλιστών, των αληθινών ζηλωτών, την απάλειψη κάθε ανθρωπιστικού ιδεώδους.

Ξέρω αδελφέ (αν και από άλλο μονοπάτι -σε "γνωρίζω" από το 2003), ότι και συ συμμερίζεσαι πολλές από τις πικρίες μου και ανησυχίες μου, όπως ευτυχώς και λίγοι - αλλά αρκετοί - ακόμα που κρατάνε την ουτοπική ιδέα για αυθεντικό ανθρωπιστικό εσωτερισμό.

Δυστυχώς τα ιερά εμολύνθησαν, τα "άγια" βεβηλώθηκαν, η λυχνία στο άδυτο έσβησε... Είναι καιρός να ξανασκύψουμε στην σβησμένη θράκα των αρχαίων βωμών, με την ελπίδα πως ίσως θα έχει απομείνει έστω και ένα μικρό μισοσβησμένο κάρβουνο, με το οποίο θα καταφέρουμε να ξαναανάψουμε το ιερό πυρ, στο εγκαταλειμμένο από καιρό ιερό των μυστηρίων.
__________________
Quaero non pono, nihil hic determino dictans.
Coniicio, conor, confero, tento, rogo...

Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω, δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα.
Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ...

Christian Knorr von Rosenroth...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marduk : 06-07-08 στις 12:51
Απάντηση με παράθεση