Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #250  
Παλιά 28-07-08, 11:29
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

@OANNHSEA
Βρε Οανσσεα μου, δεν μπορώ να κατανοήσω το βάθος των αντιρρήσεών σου όσον αφορά
το χρονικό διάστημα που χρειάζεται να "σχηματισθεί" το dna και να εξελιχθεί (ή προσαρμοσθεί)
στην συνέχεια ένας έμβιος οργανισμός.

Είναι σα να σου λέω ότι, ένας άνθρωπος δεν προλαβαίνει να αναχωρήσει πεζός στις 12:00
από την Θεσσαλονίκη και να αφιχθεί πάλι πεζός στις 13:00 στην Αθήνα και να μου ανταπαντάς
ότι είναι δυνατόν να συμβεί αυτό διότι οι άνθρωποι βαδίζουν πολύ γρήγορα και μερικές φορές
τρέχουν ασταμάτητα.

Επίσης δεν ακολουθώ κανένα παλαιό η νέο τρόπο σκέψης των επιστημόνων ούτε υπερασπίζομαι
την θεωρία της κατευθυνόμενης πανσπερμίας ή της πανσπερμίας μέσω κομητών.
Μεταφέρω κάποιες απόψεις και σκεπτικό κορυφαίων ανθρώπων της επιστήμης οι οποίοι μπορεί μεν
να κάνουν λάθος όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να τους κατατάξουμε σε ψευδεπιστήμονες.
Νομίζω (είμαι σίγουρη θα έλεγα) πως εκεί, στους ιχνιλάτες της επιστήμης και τις προτάσεις τους, μπορείς να βρεις πραγματική
"μεταφυσική" σκέψη και όχι στους εκλαικευμένους αστικούς μύθους

Επαναλαμβάνω την ακόλουθη παράγραφο που πιστεύω δεν αφήνει κανένα περιθώριο για παρανόηση.
Φυσικά οι υποθέσεις και τα φιλοσοφικά ερωτήματα που θα μπορούσαμε να υποβάλουμε στην θεωρία
της κατευθυνόμενης πανσπερμίας του Κρικ και Ορτζελ είναι ατέλειωτα όμως πρέπει να σημειώσουμε ότι
η υπόθεση της κατευθυνόμενης πανσπερμίας όπως διατυπώνεται και στηρίζεται από τους δύο διάσημους
ερευνητές, αποτελεί μια ικανοποιητικά στοιχειοθετημένη επιστημονική πρόταση η οποία θα πρέπει
να αντιμετωπίζεται με την δέουσα σοβαρότητα.



@ Libero
Δεν νομίζω ότι ένας πανέξυπνος άνθρωπος και ακούραστος ερευνητής, όπως ο Κρικ, θα μπορούσε
ποτέ να επηρεασθεί από τις θρησκευτικές του ή πολιτικές του πεποιθήσεις.
Απάντηση με παράθεση