Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #188  
Παλιά 27-12-05, 07:10
thalia Ο χρήστης thalia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

[QUOTE=Jonathan Bright]Thalia,
τη σκηνή που περιγράφεις, την έχω ακούσει πάμπολλες φορές. Όπως έλεγα και νωρίτερα, μια τέτοια "αποκαλυπτική" παρουσία (αποκαλυπτική, γιατί αν μη τι άλλο, παρέχει σ' αυτόν που τη ζει μια καταλυτική απόδειξη πως ο κόσμος δεν εξαντλείται στα βιβλία που μας μαθαίνουν στο σχολείο), είναι συνήθες να προκαλεί σαν αντίδραση την αίσθηση του τρόμου, αλλά ο καθένας αντιδρά με τον δικό του τρόπο.
Αυτό βέβαια εξαρτάται κι από το ερέθισμα που έχει τη δεδομένη στιγμή.
Όταν συνέβη το περιστατικό, για παράδειγμα, προφανώς δεν είχες ακούσει ποτέ τη λέξη "Σκιά", τουλάχιστον με την έννοια που εδώ της αποδίδεται και ήσουν εντελώς ανοικτή, χωρίς προκατάληψη, σε μια καινούρια εμπειρία.
Από κει και πέρα, βασικό ρόλο νομίζω παίζει το "σκηνοθετικό στήσιμο" της σκηνής.
Δεν μπορούμε να προβλέψουμε με βεβαιότητα αν η αντίδρασή σου θα ήταν η ίδια, ή διαφορετική, εάν με το που άνοιγες τα μάτια σου, δεν έβλεπες τη μορφή στη συγκεκριμένη στάση, αλλά ένιωθες έντονα μια παρουσία κρυμμένη στο σκοτάδι, κάπου γύρω, και στη συνέχεια την έβλεπες να πλησιάζει προς το μέρος σου. Τότε ίσως εκλάμβανες την εμπειρία ως "επίθεση" και ίσως αυτό σου προξενούσε τρόμο, κάτι που πλέον θα στιγμάτιζε και οποιαδήποτε μελλοντική εκδήλωση της παρουσίας στη ζωή σου. (-Ερώτηση: Κατά τη διάρκεια της εμπειρίας, είχες τον μυικό σου έλεγχο, μπορούσες να κινηθείς, ή να μιλήσεις?)
Για παράδειγμα, ένας αδερφικός μου φίλος, που δεχόταν τέτοιες "επισκέψεις" επί είκοσι χρόνια, και έχοντας από την πρώτη φορά τρομάξει, όταν κάποια φορά είδε τη μορφή να κάθεται έτσι, στην άκρη του κρεβατιού, το ερμήνευσε... "σαν να χώνευε αυτό που μόλις είχε φάει" (!)...
Αυτά τα γράφω προσπαθώντας να είμαι το δυνατόν αντικειμενικός, και χωρίς να επιδιώκω να μειώσω την σημασία της ενστικτώδους κρίσης σου τη στιγμή του βιώματος.
Απ' την άλλη βέβαια, υπάρχουν και δεκάδες μαρτυρίες όπως εκείνη που μεταφέρεται από τον Cap-10, που αιτιολογούν την αίσθηση του τρόμου που κατά κανόνα συνοδεύει τέτοιες εμφανίσεις.

Jonathan καλημερα!
Η αληθεια ειναιοτι μεχρι να ζησω αυτην την εμπειρια δεν μου ειχε ξανατυχει ποτε να ακουσω κατι σχετικα με σκιες, οποτε οντως δεν ημουν αρνητικα προκατηλημενη.Και σχετικα με την ερωτηση σου για το αν ειχα τον ελεγχο των κινησεων μου, ναι ειχα τον ελεγο. Απο τοτε παντως δεν μου ξανατυχε κατι τετοιο..αν ξαναγινοταν πλεον και μετα απο ολα οσα εχω διαβασει..δεν ξερω πως θα αντιδρουσα!!
Απάντηση με παράθεση