Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #977  
Παλιά 12-09-09, 08:46
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Ο εγκέφαλος κάποιων ανθρώπων κουράζεται όταν έχει απέναντί τέτοιου είδους απόψεις που εκφράζονται με τόσο σοβαροφανές ύφος ενώ στη πραγματικότητα είναι απλά και μόνο οι απόψεις ανθρώπων που τυχαίνει ή (Α)να συμπαθούν το συγκεκριμένο σύστημα ή (Β)να είναι μέλη αυτού.
Οι (Α) φαίνεται να θέλουν να εξαναγκάσουν (με τον τρόπο τους) κάτι να βγει με λογικά τεχνάσματα, κάτι που δεν τους έχει δοθεί καν και που δεν το γνωρίζουν πραγματικά.
Οι (Β) στη πραγματικότητα - κατα βάθος δηλαδή θέλουν να αποδείξουν μια πίστη στον εαυτό τους, ενώ αφελέστατα ξεχνούν πως όλα στη ζωή μας, ακόμη και τα πιο απλά, είναι στην ουσία υπόθεση εμπειρίας.

Για το τεκτονισμό έχει ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς πέραν των επίσημων ιστοσελίδων και επίσημων βιβλίων του, που μας δια-φωτίζουν δείχνοντάς μας τα κάλλη του και τη χάρη του, και τις απόψεις των ανθρώπων εκείνων που ήταν μέλη του και που αποχώρησαν για τους δικούς τους προσωπικούς τους λόγους.
Άντε πέντε - έξι απο αυτούς να τους έδωσαν πόδι και να γράφουν κακοπροαίρετα με τους υπόλοιπους όμως (που δεν τα περιγράφουν και τόσο ρόδινα) τί γίνεται;
Επειδή δεν έχω αρκετό χρόνο για να γράφω υποσημειώσεις με τίτλους απο βιβλία και άρθρα που έχω στη κατοχή μου (ίσως αν βρω χρόνο κάποια στιγμή να το κάνω) παραπέμπω στην εξής σελίδα που δείχνει να έχει ενδιαφέρον καθώς το άτομο που γράφει ήταν τέκτονας και τι παράξενο και αυτός αποχώρησε για τον ίδιο λόγο που αποχωρούν και οι πιο πολλοί... "Επιφυλάσσομαι να δωσω περισσοτερα στοιχεια για τον τεκτονισμο στην Ελλαδα, αφου για καποιο μικρο διαστημα ημουν τεκτονας στην Ε.Μ.Σ.Τ.Ε. και εφτασα μεχρι 3ου βαθμου. Φυσικα δεν ειμαι πια, ισως λογω του νεαρου της ηλικιας μου, αλλα και για λογους που θεωρω προσωπικα οτι εθιγαν και την ελευθερια της προσωπικοτητας μου και της σκεψης μου. Οσα στοιχεια μπορω να διαθεσω και μου επιτρεπεται, θα τα διαθεσω."

Και για να το κάνω σωστά...
"Ο Τεκτονισμος ειναι ενας θεσμος κοινωνικου και φιλανθρωπικου χαρακτηρα βεβαια μεταξυ των μελων του μονο. Αποβλεπει στη πνευματικη βελτιωση των μελων του και δεν αποτελει θρησκεια. Αυτο το τελευταιο ισως ειναι και το προβλημα του....
...Ο Τεκτονισμος προβαλλει τα ιδανικα της ελευθεριας, της ισοτητας ολων των ανθρωπων, και της ανεκτικοτητας και διαδοθηκε ταχυτατα σε ολες τις χωρες του κοσμου οπου ιδρυθηκαν Στοες που συγκροτηθηκαν σε μεγαλες Στοες, αναγνωριζοντας ως μητρικη τη Μεγαλη Στοα της Αγγλιας.
Αυτα ολα ομως μεχρι ενος σημειου.
...Γυρω στο 1804 ομως τα πραγματα αλλαξαν πληρως. Ο τεκτονισμος ελαβε μυστηριακη ταση και εδειξε ενα αλλο προσωπο στα μελη του που ηταν απο εκεινη τη στιγμη η αφροκρεμα και τα ανωτατα κοινωνικα και οικονομικα επιπεδα.
Υπηρξαν περιπτωσεις αστυνομικων στην Αγγλια που διωχθηκαν απο την υπηρεσια τους επειδη ανεδειξαν τις περιπτωσεις δικαστων τεκτονων που δικαζαν αθωωτικα επιχειρηματιες που ειχαν ενδωσει σε οικονομικα σκανδαλα....
...Ο "Μεγας Αρχιτεκτων του Συμπαντος" που για τους παλιους τεκτονες φερεται να ειναι ο Θεος, εγινε τωρα ο Θεος του χρηματος. Εδω πρεπει να τονιστει οτι μεγαλο ρολο σε αυτο επειξε το Εβραικο λομπυ του Λονδινου, το οποιο επεβαλλε λογω της οικονομικης του δυναμης την καθαιρεση των πιστων μελων χριστιανων τεκτονων, αφου βασει της Ιουδαικης θρησκειας ο Χριστος δεν θεωρειτο ο Προφητης που για εκεινους ακομα δεν εχει ερθει...."

πηγή http://athens.indymedia.org/front.ph...cle_id=196206\

Σημ. Αυτά που τονίζω ως έντονα είναι κοινά και αναφέρονται ως στοιχεία και απο άλλα πρών μέλη του τεκτονισμού.

Παράθεση:
Πιστεψέ με, εάν είχα αρνητικό σκοπό απεναντί σου, θα'χες φάει το..."μπαν" (έλα όμως, που δεν είναι του στυλ και της νοοτροπίας μου).
χαχαχαχαχα!!! Ο φίλος μας θα πρέπει να σε ευχαριστεί που δεν έχεις αρνητικό σκοπό απέναντί του...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 12-09-09 στις 08:50
Απάντηση με παράθεση