Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1022  
Παλιά 22-01-10, 09:18
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mallen Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι, Bernie Rico Jr , στοιχεία...υπάρχουν. Εδώ και χρόοονιαααα! Στην βιβλιογραφία που αναφέρεται στο θέμα αυτό...Ξέρω-ξέρω, ακούγεται όλιγον..."σοκαριστική" η πληροφορία "Ήρωες του 1821...τέκτονες!". Και τ' ακούω συχνά: "μα...ο Κολοκωτρώνης μασώνος; Μα δεν ήταν καλός χριστιανός ο άνθρωπος;;; Τι δουλειά είχε να ανακατεύεται με σατανισμό, δοσιλογισμό, προδοσίες, συνωμοσίες και ύποπτα κέντρα εξουσιών του Ισραήλ;;;", και τα ίδια για τους Σκουφά, Υψηλάντη, Φεραίο και λοιπούς φημισμένους αγωνιστές. Μα ΑΝ γνωρίζεις καλά ιστορία, ΔΕΝ θα 'πρεπε να'χες αμφιβολίες! Τι προηγήθηκε της ελληνικής επανάστασης; Η αμερικανική! Και ποιοι αγωνίστηκαν στην Αμερικανική (που ενέπνευσαν τόσους και τόσους έλληνες κατόπιν αγωνιστές και ήρωες του '21?) Επανάσταση: Μάλοουν, Ουάσιγκτον, Φραγκλίνος, Λαφαγιέτ, Ρεβίρ, Άρνολντ, Μάστερτον, Γουώρεν, Στεϊτον και άλλοι στρατηγοί, ηγέτες και καθοδηγητές του στρατού Ανεξαρτησίας...(ξέρεις φαντάζομαι, την..."ιδιοτητά" τους -πέραν της καθαρά στρατιωτικής!). Αλλά ας μη μακρηγορήσω...φαντάζομαι τη διάθεση για ψάξιμο και μελέτη την έχεις:
Δεν προσπαθώ να σε πείσω, καλώς ή κακώς δεν γνωριζόμαστε, προσωπικά όμως δεν θεωρώ πως έχω το επίπεδο της Ελ. Λουκά (ουυυ ουυυ σατανάδες κλπ). Οι ανακρίβειες είναι αυτές που ερεθίζουν και δεν υποννοώ ότι για όλα τα ονόματα που παρέθεσε ο avatagr τα στοιχεία είναι ανακριβή. Λέγοντας καταρχήν ευχαριστώ για την βιβλιογραφία, θα ήθελα να πω πως διάθεση πάντα υπάρχει, από χρόνο δεν τα πάμε και πολύ καλά. Σκεπτόμενος όμως σιωπηλά: από τη λίστα που παραθέτεις, κατά πόσο έχει νόημα να θεωρήσω έγκυρη πηγή τον ΧΑΤΖΗΠΑΝΟ ΠΑΝ. όταν ο ίδιος είναι τέκτων.. (εντωμεταξύ πρόκειται για τον γνωστό υπουργό με το γνωστό σκάνδαλο?). Ιδού η Ρόδος,θα μου πεις, ιδού και το πήδημα. Σωστά, μήπως όμως τελικά γυρίζουμε στην αρχική μου τοποθέτηση, ότι δλδ μια ομάδα ανθρώπων η οποία κραυγάζει ότι ένας μεγάλος για τη χώρα μας άνδρας ήταν βεβαίως βεβαίως μέλος της, δεν αποτελεί και καμιά σοβαρή απόδειξη προς τούτο? Και τα μετέπειτα μέλη της εν λόγω ομάδας αναπαράγουν το ίδιο πράγμα.... Διότι αν είναι τόσο απλά τα πράγματα, μπορώ κι εγώ να παραθέσω απλές αναφορές που θα τις βαφτίσω "στοιχεία" σχετικά με τη ζωηρή δράση ελλήνων τεκτόνων και αντίστοιχων τούρκων στα αμέσως μετέπειτα χρόνια (εννοείται εις βάρος της πατρίδος).
Απάντηση με παράθεση