Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #104  
Παλιά 31-01-06, 16:53
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βελλερεφόντης
Διοτιμα θέλω και εγώ να μάθω.Θέλω να μοιραστείς τα κριτήρια με τα οποία ανεβαίνει κάποιος τις βαθμίδες του Τεκτονισμού , αν τα κριτήρια τα "επίσημα"΄είναι αρκετά (ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ) και αν υπάρχουν "άλλοι" τρόποι απλά να το επιβεβαιώσεις και αν θες βέβαια (αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς) γιατί μπαίνουν και άλλοι τέκτονες στο fora (είναι επιβεβαιωμένο)....

Ευχαριστώ
Αγαπητέ Βελλερεφόντη,

ευχαρίστως θα σου απαντήσω, αλλά δεν είμαι βέβαιη ότι έχω εννοήσει επαρκώς το ερώτημά σου.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω λοιπόν, και αν δε σε καλύψω, επανερχόμαστε.

Ο Τεκτονισμός είναι ένας θεσμός που έχει σαφείς κανόνες και διαδικασίες.
Τόσο σαφείς και τόσο ακριβείς, που δεν υπάρχουν περιθώρια ξεστρατίσματος παρά μόνον εσκεμμένα...
Τώρα πια, οι βασικοί κανόνες και τα συντάγματα κυκλοφορούν και στο Διαδίκτυο και σε βιβλία και μπορεί οποιοσδήποτε να τα μελετήσει, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβει και πολλά.

Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι κάθε τεκτονικός "πυρήνας" (Στοά, Τάγμα) έχει αυτόνομη διοίκηση και είναι υπεύθυνο για την τήρηση των κανονισμών και των τεκτονικών θεσμών.

Οι βαθμίδες δεν έχουν όλες τα ίδια κριτήρια, αλλά ανάλογα το σώμα, αυτά τα κριτήρια καθορίζονται.
Πέρα από τις βαθμίδες όμως, υπάρχουν και δεδομένα διοικητικά αξιώματα, τα οποία σχετίζονται έμμεσα με τις βαθμίδες. Αυτά τα αξιώματα είναι αιρετά και έχουν κι αυτά προϋποθέσεις για την ανάληψή τους και δεδομένα καθήκοντα.

Τώρα, ως προς τον υπαινιγμό σου για "άλλους" τρόπους απόκτησης βαθμών...
Αν κάποιος "πυρήνας" (κατά τα ανωτέρω) επιλέξει αυτούς τους "άλλους" τρόπους που υπαινίσσεσαι, όλα μπορούν να συμβούν.
Αλλά δεν είναι και τόσο απλό, ούτε τόσο ωφέλιμο όσο μπορεί να φαντάζεται κάποιος. Αντιθέτως, μπορεί να επιφέρει αρκετά δυσάρεστες συνέπειες.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση