Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #629  
Παλιά 18-01-08, 13:36
Το avatar του χρήστη Mίμης
Mίμης Ο χρήστης Mίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης15
Δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιος αν είναι να συζητήσει να πάει στη στοά και να γίνει μέλος κιόλας κάπου, ποιό είναι το πλεονέκτημα?
'Ισως επειδή έχει κλιματισμό. Αν και οι καλύτερες τελετές γίνονται στην φύση και στον καθαρό αέρα και χρονολογούνται πολύ νωρίτερα στην ιστορία της ανθρωπότητας από μη τέκτονες. Η ιστορία από ένα σημείο και μετά άρχισε να γράφεται σε κλειστούς χώρους. 'Οσο στένευε το μυαλό, στένευαν και οι χώροι. Αυτό το καρφί φυσικά δεν πάει σε όλους τους τέκτονες αφού δεν ξέρω και τι κάνουν όλοι εκεί μέσα κλεισμένοι τη στιγμή που υπάρχουν τόσες ομορφιές στη φύση και ποτέ δεν θέλησα να πάω να κλειστώ κάπου. Υπάρχουν Α', Β' και Γ' κατηγορίες στοών απ'ότι φαίνεται και ουκ ολίγοι παρατέκτονες, οπότε όλοι αυτοί αν κυλιόντουσταν γυμνοί σαν μικρά παιδάκια στο χώμα ίσως βρίσκανε πιο μεγάλες αλήθειες. Αν το δούμε ψυχολογικά, υπάρχει και ένα σύνδρομο ''δεν σας λέω τι κάνουμε'' σαν τα μικρά παιδάκια που κρύβουν από τα άλλα παιδάκια κάτι για να εντυπωσιάσουν τη δασκάλα. Τέλος πάντων, εγώ προτιμούσα μια ζωή να αυτοξεμπροστιάζομαι θρησκευτικο-φιλοσοφικά και σε σχέση με τις πρακτικές μου και τις ιδέες μου για να έλκω και τις κατάλληλες ψυχές. Είναι πρακτικότερο και σε οδηγεί ευκολότερα στους ανθρώπους που έχουν τα ίδια πιστεύω με σένα και την ίδια κοσμοθεωρία που επικαλείσαι ασυνείδητα από μικρός εκ φύσεως χωρίς να της έχεις δώσει όνομα. Αν τηρούσα την μασονική μυστικότητα, θα είχα τις μισές έως καθόλου μυστικιστικές εμπειρίες. 'Ισως λιγότερο πόνο, αλλά και λιγότερες αυθεντικές εμπειρίες.
Απάντηση με παράθεση