Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #66  
Παλιά 20-01-06, 20:40
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όσους διαφωνούν μαζί μου, αλλά περιορίζονται να διαφωνούμε επί του θέματος.

Διαφωνώ με τις απόψεις και τις τεκμηριώσεις του Τζ. Μπράιτ, και αυτό νομίζω ότι είναι διακαίωμά μου.

Η αρχική μου τοποθέτηση είναι, ότι ναι, έχω και διαβάζω τα βιβλία και του κ. Γιαννουλάκη, όπως και του κ. Γιαννόπουλου, όπως και του κ. Λ. Λύττον, αλλά έχω κάποια σαφή τοποθέτηση, που την είπα. Όποιος έχει αντίρηση σε αυτό, ότι δηλ. επιτρέπεται να μην τα ασπάζομαι, ας το πεί ρητά.

Αντίθετα έχω και τα βιβλία -και κάποια άρθρα- του κ. Λελούδα, όπως και της κ. Πετροχείλου. Συγκεκριμένα, πιστεύω ότι έχω και όλη τη συλλογή βιβλίων που έχουν γραφτεί σχετικά με την Πεντέλη. Η γνωστή σπηλιά έχει συνδεθεί από κάποιους συγραφείς με την Κούφια (ή Κοίλη) Γή ή με δαιδαλώδης στοές ή συστήματα αυτών και πρωταγωνιστές ιστορικά πρόσωπα σε δράση λαίκής φαντασίας.

Επειδή έμμεσα αναφέρθηκα και εγώ σαν Σπηλαιολόγος, ξαναλέω ρητά ότι τείνω περισσότερο στις θέσεις του κ. Λελούδα. Παρότι ούτε πληρώνομαι, ούτε κατευθύνομαι με κανέναν τρόπο από τον κ. Λελούδα -δεν νωριζόμαστε προσωπικά ούτε είμαι στον ίδιο σπηλαιολογικό σύλλογο- έχω χρησιμοποιήσει το έργο του σαν αναφορά σε ανάλογες αντιπαραθέσεις στο φόρουμ esoterica.gr στο θέμα της Πεντέλης.

Παρακαλώ πολύ να αναθεωρήσει ο κύριος με το ψευδώνυμο που ακούγεται λίγο ... αραβικό τις κατηγορίες και χαρακτηρισμούς που εκσφενδονίζει, και αναφέρεται έστω έμεσα και σε μένα. Και άν έχω κατέβει σε πηγάδι ή έστω τα πέντε σκαλάκια του υπογείου μου, το άν έχω τις ικανότητες να κατέβω ή όχι, το έκριναν άλλοι πιο αρμόδιοι.

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας.


Ανδρέας "Βρίλ"
Απάντηση με παράθεση