Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #73  
Παλιά 12-10-13, 10:43
osidien Ο χρήστης osidien δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2008
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη anna. ο φίλος LAPTONAS όταν αναφέρεται στους Λεμούριους δεν
αναφέρεται στα ζώα αλλά σε μια μυθική περιοχή Λεμούρια και οι κάτοικοί
της Λεμούριοι και πάνω σε αυτό έχουν δημιουργηθεί πολλοί μύθοι..

Για αυτό και έγραψα πως αυτά δεν έχουν σχέση με το θέμα μας...

Αλλά περιμένω κάποια σχόλια σε αυτό που έγραψα....
"Αυτό που έχω να προσθέσω πως δεν θα πρέπει να μας διαφεύγει κάτι
πως τα παιδιά όταν γεννιούνται έχουν μπλε μάτια και αυτό οφείλεται στη
χρωστική μελανίνη. "

Ευχαριστώ.
Σωστά αναφέρεις την χρωστική μελανίνη.Το γαλάζιο χρώμα των περισσοτέρων νεογνών οφείλεται στην έλλειψη της χρωστικής μελανίνης.Ως φυσική χρωστική απουσιάζει πλήρως,διότι παρόλο που τα μελανινοκύτταρα ειναι ήδη σε θέσεις ταξινομημένα,η υπόφυση εκκρίνει μελανίνη για να ρυθμίσει άλλες καταστάσεις του νέου οργανισμού κατα τις πρώτες εβδομάδες.Ένας απλά απο τους πολλούς λόγους για να είμαι πιο περιγραφικός είναι η ρύθμιση των επιπέδων χολερυθρίνης.Όταν φτάσουν σε υψηλό επίπεδο θα εμφανιστεί ο νεογνικός ίκτερος ή αλλιώς η "χρυσή".Σαν κατάσταση είναι φυσιολογική.Ο λόγος εμφάνισης είναι το ήπαρ που δεν είναι έτοιμο να μεταβολίσει την χολερυθρίνη.Με έμμεσο τρόπο η μελανοτρόπος ορμόνη δρα ώστε να δώσει χρόνο στο ήπαρ για τις απαραίτητες ρυθμίσεις.
Η θεραπεία άλλωστε στηρίζεται σε αυτήν την βάση με λαμπτήρες ανάλογης ακτινοβολίας.Τα μελανινοκύτταρα που είναι σε θέσεις ενεργοποιούνται δεσμεύοντας την μελανοτρόπο με αποτέλεσμα (πάντα έμμεσα με αρκετές χημικές διαδικασίες της ομοιόστασης ενεργές) της ρύθμισης των επιπέδων χολερυθρίνης, ανακουφίζωντας το ήπαρ, που σε λίγες εβδομάδες θα αναδειχτεί σε ένα έξοχο χημικό εργαστήριο ικανό για πολύ περισότερρα από ρυθμίσεις επιπέδων.
Απάντηση με παράθεση