Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 19-03-08, 23:37
Το avatar του χρήστη Αχαιός
Αχαιός Ο χρήστης Αχαιός δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: U.K
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Γεια σας και από εμένα.
Θα επιλέξω <<άλλο>>. Δεν αντιλέγω πως τα ήδη υπάρχοντα μυστήρια απασχολούν τον άνθρωπο εδώ και πολλούς αιώνες, κάποια μάλιστα από αυτά τον απασχολούν εδώ και χιλιάδες χρονιά. Θέλω όμως να πιστεύω πως το μεγαλύτερο από τα μυστήρια είναι η γένεση.
Όταν λέω <<γένεση>> εννοώ φυσικά τη δημιουργία του κόσμου, των πλανητών και γενικά τον κόσμο όπως τον ξέρουμε σήμερα. Αν λύναμε αυτό το μυστήριο τότε πιστεύω θα είμαστε σε θέση τέτοια ώστε να μπορούμε να λύσουμε και όλα τα αλλά μυστήρια που μας απασχολούν. Διότι όπως και να το κάνουμε η κούφια γη, τα φαντάσματα, τα ΑΤΙΑ και όλα τα υπόλοιπα δεν είναι παρά η συνέχεια της δημιουργίας του σύμπαντος.
Είναι αλήθεια πως μεγάλη πρόοδο έχουν πετύχει οι επιστήμονες σε αυτόν τον τομέα μέχρι σήμερα. Μια πρόοδο που απορρίπτει κάθε λόγο και θεωρία ύπαρξης θεού (του κάθε θεού) και θρησκείας (της κάθε θρησκείας), οπότε να που ένα μυστήριο έχει ήδη λυθεί. Όσοι πιστεύουν πως έχω άδικο παρακαλώ ας παραθέσουν τις απόψεις τους.
Παρά την πρόοδο που έχει επιτευχθεί η <<γένεση>> παραμένει ένα μεγάλο μυστήριο το οποίο πολύ αμφιβάλω ότι θα ζήσω τόσο πολύ ώστε να μάθω τη λύση του.

Ευχαριστώ πολύ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αχαιός : 19-03-08 στις 23:38
Απάντηση με παράθεση