Θέμα: Βραχνας
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 14-04-08, 21:01
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Προσεγγίζει συνήθως ανθρώπους αλαφροίσκιωτους για να μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερο φόβο (ενέργεια) και μεγαλύτερη καθήλωση του "θύματος"...Σαφώς και προσεγγίζει όσους δέν έχουν γνώση περί της ψυχικής προστασίας ή έχουν αδύναμη συνειδητότητα... ...
Αγαπητέ ιππότη, η εμπειρία αυτή μου έχει συμβεί και μένα και σε πολλούς δικούς μου ανθρώπους … και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ‘’αλαφροΐσκιωτοι’’, όπως τέτοιοι δεν είναι και πολύ από αυτούς που βρίσκονται εδώ μέσα. Δεν είναι σωστό ούτε εγώ ούτε εσύ μα και κανένας να ονομάζει κατ’ αυτό τον τρόπο κανέναν διότι αυτό λέγεται υπεροψία. Είναι ένα γεγονός που μπορεί να συμβεί στον καθένα κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.


[/QUOTE]
Δέν είναι κάτι το επικίνδυνο...Προσδοκά στον φόβο του "θύματος" του και απο αυτόν τρέφεται..όσο φοβάστε τόσο δυναμώνει...Δείξτε απλά πυγμή και δυναμισμό.[/QUOTE]

Αν δεν είναι κάτι επικίνδυνο τότε δεν θα υπήρχαν «θύματα» ούτε θα απειλούνταν όπως λες οι ψυχή μας. Και προς τι αυτό το ανακάτεμα των θρασειών και των συμβόλων; και αφού είναι παραμύθια γιατί πιάνουν; Γιατί φοβάται αυτή η οντότητα τα θρησκευτικά σύμβολα; Και σε προλαβαίνω διότι φαντάζομαι την απάντηση: διότι τα σύμβολα προκαλούν σιγουριά και ασφάλεια στον εσω άνθρωπο και έτσι ο δυναμισμός του διώχνει τα πνεύματα. Και το συμπέρασμα ο άνθρωπος έχει εσωτερικές δυνάμεις που δεν τις γνωρίζει και μπορούν να τον καταστήσουν Θεό… συγγνώμη αλλά αν η απάντηση είναι αυτή δεν τη δέχομαι όχι διότι είμαι παπάς αλλά διότι δεν με πείθει. Δεν με πείθει ότι ο άνθρωπος είναι ένας Θεός και δεν το ξέρει. Παρόλο όμως που είναι off θα σου κάνω και μια ερώτηση πότε δημιουργείται η ψυχή του ανθρώπου;



[/QUOTE]Κανένα πνεύμα δέν τρέπεται σε φυγή στο διάβασμα ευχής του Αγίου Κυπριανού...Το εκάστοτε πνεύμα τρέπεται σε φυγή απο την ψυχική καθαρότητα και ικανότητα του "Διαβασμένου" και ταγμένου εκάστοτε Ιερέα. Η Ευχή αυθυποβάλλει καταλλήλως τον Ιερέα και αυξάνει την εξορκιστική του Ικανότητα. Η Ευχή του Αγ. Κυπριανού είναι μιά πολύ καλομελετημένη απο κάθε άποψη ευχή που βοηθάει σε τεράστιο επίπεδο το υποσυνείδητο. Δεν έχει ουδεμία σχέση με κάποια θεική δύναμη ή παρέμβαση... [/QUOTE]

Νομίζω πως αντιφάσκεις εδώ. Πως αφού τέλος πάντων αυξάνεται η εξορκιστικη ικανότητα(κατι σε rpg μου θυμίζει αυτό) δεν τρέπονται σε φυγή τα πνεύματα; Έχεις δει εξορκισμό πότε έχεις δει τον παπά να τρέμει μαζί με όλους τους υπόλοιπους και παρόλα αυτά να μπορεί να επιτάσσει το ακάθαρτο πνεύμα; έχεις δει γυναίκα κοκαλιάρα να σηκώνει μια σειρά από 7 καρέκλες με το ένα χέρι και να τις εκτοξεύει σαν κανόνι; Έχεις δει δαιμονισμένο να σε κοιτά στα μάτια και να σε ξεντροπιάζει με όλα τα απόκρυφα σου; Έχεις δει μικρό παιδί να μιλεί σαν βραχνιασμένος νταλικέρης; Και όλους αυτούς να θεραπεύονται μπροστά στα μάτια σου μόνο με την επίκληση του ονόματος του Ιησού; Μα επιτέλους αφήστε τις θεωρίες ποτέ κανένας ιμάμης(χρησιμοποιούν σολομωνική) δεν εξόρκισε ούτε βουδιστής ούτε κάνεις . άλλο εξορκίζω και άλλο ηρεμώ το ακάθαρτο πνεύμα. Στην καινή Διαθήκη αναφέρεται ένα περιστατικό όπου ένας άγνωστος από τον κύκλο των μαθητών εξόρκιζε αλλά με το όνομα του Ιησού. Προσέξτε και μη προτρέχει η γλώσσα και η θεωρία από το νου. Αυτά δεν είναι αστεία διότι κύριοι αν σε ξεγελάσει τότε καμία θεωρία δεν σε σώζει. Και γιατί επιτέλους αυτά τα πνεύματα που τελικά δεν είναι και τόσο επικίνδυνα αλλα αντίθετα ίσως και ευεργετικά δεν μας βοηθάνε να γίνει ο κόσμος καλύτερος και πιο ανθρώπινος. Τι λοιπόν δεν σας αρέσει στον χριστιανισμό το «αγαπάτε αλλήλους» η το «αγάπα και τους εχθρούς σου» μα επιτέλους πια άλλη διδασκαλία θα μπορούσε να κάνει την κοινωνία καλύτερη απ αυτή;
Η ευχή του αγίου Κυπριανού κάνει επίκληση στον Χριστό και δεν λέει μπαρούφες διότι εχει γραφεί από πρώην μάγο, δεν υπαρχει ιχνος αυθυποβολης εδω υπαρχει επικληση. Την παραθέτω σε άλλο μήνυμα.


[/QUOTE]Την ύπαρξη του Αγίου Κυπριανού την αμφισβητώ άμεσα διότι δέν υπάρχει κανενός είδους ιστορική μαρτυρία περι της υπάρξεως του ... Μόνο χριστιανικές γραφές/κείμενα που στο σύνολο τους είναι αμφιβόλου ποιότητος και χαμηλής πνευματικής αξίας. Σαφώς και δέν γίνεται να θεωρηθούν ως ιστορικά ντοκουμέντα και να τα λάβω και υπόψην... Και Ιερείς που λατρεύουν τον αλλάχ το κάνουν το ίδιο με δικές τους ευχές και Ινδουιστές και βουδιστές Μοναχοί...Αφήστε τα περί Μοναδικού αληθινού θεού κατα μέρος[/QUOTE]

Καλά τα κόκαλα που έχουμε πιανου είναι; του Νοστράδαμου; Γνωστή τακτική αν δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις κάποιον αμφισβητείς την ύπαρξη του, σάμπως το ιδιο δεν γίνεται και με τον Χριστό. Με λίγα λόγια μας λένε ξέρετε τζάμπα 2000 χρόνια χτυπιέστε εμείς σήμερα το 2008 ανακαλύψαμε ότι δεν υπάρχει Χριστός και ουτε υπήρξε… και με μια βεβαιότητα που δείχνει ότι ξεχνάμε πως κάθε δευτερόλεπτο η μια θεωρία καταρρίπτει την άλλη. ναι καλά ότι πειτε…
Πες μας αγαπητέ ιππότη αν η διδασκαλία του Χριστού είναι χαμηλής ποιότητος πες μας λοιπόν καμία άλλη υψηλής ποιότητος να φωτιστούμε κι εμείς ρε αδελφέ. Μήπως είναι η σολομωνική η μήπως κανα αρχαιοπαγανιστικο υπόλειμμα(δεν ειπα νέο… για να μην παρεξηγηθούν κάποιοι); Γιατι τόση επιπολαιότητα αδερφέ! Βγάλε κάνα τεκμήριο…



[/QUOTE]Απο κεί και ύστερα πάτερ μου γιατί να ασχολούμε με ένα υποτιθέμενο πνεύμα του κακού ; Μεγαλύτερο κακό απο τον ίδιο τον άνθρωπο δέν υπάρχει...Δέν ευθύνεται κανενας Σατανάς για την κατάντια της ανθρωπότητος και της κοινωνίας αλλά ο ίδιος ο άνθρωπος διαμέσου της υποτιθεμενης ελεύθερης βουλήσεως που έχει. Εμείς φταίμε για την κατάντια μας...Και σαφώς δέν υπάρχει πνεύμα του απόλυτου κακού ή του πονηρού όπως θέλει περίτεχνα η ορθόδοξη και χριστιανική θρησκεία να μας πείσει... Όλα είναι φυσικά φαινόμενα...Όπως υπάρχει ο ηλιόλουστος καιρός που μας γεμίζει ομορφιά και χαμόγελο έτσι υπάρχει και ο εξίσσου απαραίτητος σεισμός που δονά την Γή ή οι καταιγίδες . Ας Πάψει αυτός ο φόβος πρός έναν ανύπαρκτο κακό Σατανά 2.000 χιλιετίες τώρα. Κακό που αυθυποβάλεστε εσείς οι ίδιοι σε αυτό...Μήν επηρεάζεται πιά και την κοινωνία με φοβίες...[/QUOTE]



[/QUOTE]Το 21" με την Βία οι Ιερείς ευλόγησαν τα όπλα...Ήθελαν δέν ήθελαν το έκαναν με πιστόλι στον κρόταφο..αφήστε περί Ιερέων θυσίες γιατί έχω σιχαθεί αυτήν την εσω-εκκλησιαστική πλαστή ιστορία..[/QUOTE]


Δεν είναι υποτιθέμενο το πνεύμα του κακού κύριε μου αλλά πολύ που μας διαβάζουν και συ κατά πάσα περίπτωση το γνωρίζεις ότι υπάρχει! άσχετο το ότι θέλει να μας πείσει το αντίθετο για να κάνει τη δουλεία του. Δεν είπε κανείς πως τα φυσικά φαινόμενα είναι δουλειά του σατανά (αυτό που το άκουσες πάλι. αλλά η πνευματική δουλεία του ανθρώπου είναι ο σκοπός του. Σίγουρα είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι δεν είναι ο Χριστός ο αληθινός Θεός και δικαίωμα σου… τωρα αυτή τη θεωρια για το 21 πρωτη φορά την ακουω. Τι να πω αμα δεν θες να πιστεύεις κατι εντάξει αλλα μη κοπανάς ανιστόρητα πράγματα χωρίς αποδείξεις. Γιατι και γω μπορώ να πω ότι οι τούρκοι εφυγαν μονοι τους αλλα δεν εχω αποδείξεις. Ενώ το ότι ο Αθανάσιος διάκος ηταν καπετάνιος στρατεύματος είναι γνωστό τις πασι…
Επίσης με ένα γρήγορο υπολογισμό 2000Χ2000= 4000000 χρονια μπα δεν νομίζω! Αστειεύομαι έτσι; πάνω απ όλα μη χάνουμε το χιουμορ…
Απάντηση με παράθεση