Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1071  
Παλιά 20-12-10, 08:43
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα σχόλια περί στενομυαλιάς... βλέπεις εάν σου απαντήσω όπως πρέπει... μόνο το δικό μου post θα θεωρηθεί προσβλητικό! Καλή φάση, ε; Χώρια που τώρα που στο αναφέρω αυτό.. κάνω troling στο forum...
Όπως βλέπω κάνεις ό,τι μπορείς για να κρατηθείς κάτω από το επίπεδο στης συζήτησης. Συνέχισέ το αν σε εξυπηρετεί κάπου αλλά να ξέρεις πως στις συζητήσεις συμμετέχουμε για άλλο λόγο κι όχι για να κλαψουρίζουμε διαρκώς μέσα στα θέματα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωρίζω από Τεκτονισμό, γιαύτο θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πώς αλλοιώνεται ο χαρακτήρας του με την δημιουργία μικτών στοών;
Υποθέτω υπάρχει κάτι παραπάνω από το επιχείρημα "είναι αντρικό σπορ" ή "φτιάχτηκε από άντρες για άντρες".
Είναι μόνο θέμα παράδοσης ή και ουσίας;
Είναι θέμα παράδοσης. Ο Τεκτονισμός ως τάγμα ιδρύθηκε μόνον για άντρες, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ο ρόλος της γυναίκας δεν ελήφθη ως άξιος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν θα μπορούσε. Ο Τεκτ.'. είναι ένα κλειστό σύστημα. Δεν μπορείς να μάθεις για αυτόν κάτι εάν δεν είσαι σε αυτόν. Έτσι ήταν, έτσι είναι.
Ο Τεκτονισμός και το κάθε τάγμα είναι τόσο κλειστό όσο και οποιοδήποτε άλλο οργανωμένο σύνολο στο οποίο για να "εισαχθείς" πρέπει να πληρείς ορισμένες προϋποθέσεις. Αυτό όμως δε σημαίνει πως ο μόνος τρόπος πληροφόρησης είναι η εκ των ένδω. Είμαι σίγουρος πως γνωρίζεις τα χιλιάδες βιβλία που κυκλοφορούν στο εμπόριο περί Τεκτονικής και τα περισσότερα από τα καλά βιβλία έχουν γραφτεί από Τέκτονες.

Επομένως ούτε ήταν ποτέ έτσι, ούτε είναι και τώρα έτσι...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση