Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 01-07-09, 14:12
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados
Έχεις υπόψη σου κάποια Έρευνα για την ταχύτητα μεταβίβασης της σκέψης?
Το να σκεφτώ τον Σείριο δεν σημαίνει ότι πήγε εκεί και η σκέψη μου.
(Εκτός αν αναφέρεσαι στο γνωστό ανέκδοτο με το φως και την σκέψη...)
Η σκέψη είναι ενέργεια. Αυτό που μεταβιβάζεται είναι η πληροφορία μέσω συντονισμού των ενεργειακών δονήσεων (της δικής μας ενέργειας και του Σύμπαντος) στην ίδια συχνότητα. Με αυτό τον τρόπο η σκέψη αλληλεπιδρά με το περιβάλλον και την ύλη. Κάπως έτσι λειτουργούν και τα φαινόμενα τηλεπάθειας, δηλαδή η πληροφορία/ενέργεια μεταδίδεται καθώς οι ενεργειακές δονήσεις στον εγκέφαλο του δέκτη αρχίζουν να πάλλονται στην ίδια συχνότητα με αυτή της πληροφορίας που στέλνει ο πομπός (να το πω απλοϊκά). Δεν μιλάμε για ταχύτητα μεταβίβασης της σκέψης αλλά για ταχύτητα αλληλεπίδρασής της με το περιβάλλων Σύμπαν. Δεν διαδίδεται η σκέψη όπως το φως και μην κάνουμε το λάθος να την παρομοιάζουμε (όπως και κάθε άλλη ενέργεια απ' ότι κατάλαβα) με την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Το σώμα μας, όπως και κάθε έμψυχο ή άψυχο ον στο Σύμπαν, πράγματι ακτινοβολεί, όμως αυτό δεν οφείλεται στην σκέψη. Συνεπώς η ταχύτητα μετάδοσής της (με την έννοια της αλληλεπίδρασης των ενεργειών σε συγκεκριμένη συχνότητα) είναι κατανοητό ότι είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή της διάδοσης του φωτός.
Με το να σκεφτείς τον Σείριο (ή οτιδήποτε άλλο, όσο απομακρυσμένο και να είναι -δεν υπάρχουν χωρικοί περιορισμοί) μεταφορικά πήγε εκεί η σκέψη σου. Στην πραγματικότητα, αν σκεφτείς κάτι συγκεκριμένο με το οποίο θέλεις να αλληλεπιδράσεις είτε πάνω στον Σείριο ή τον ίδιο τον Σείριο είτε για παράδειγμα να μεταφερθείς εσύ στον Σείριο, μπορείς με την σκέψη να επηρεάσεις οτιδήποτε σχεδόν αστραπιαία σε όλη την έκταση του Σύμπαντος, αρκεί να το σκεφτείς, χωρίς το να πας στον Σείριο να σημαίνει ότι απλά "ταξίδεψες" με την φαντασία σου, αλλά και σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά. Και πάλι ένα κομμάτι του εαυτού σου θα βρίσκεται εκεί.
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."
Απάντηση με παράθεση