Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #399  
Παλιά 20-08-07, 19:20
MysticHeart Ο χρήστης MysticHeart δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sumotori
Δηλαδή όποιος μιλάει αρνητικά για τη μασωνία,δεν ξέρει,ενώ όποιος μιλάει θετικά,ξέρει.
Μάλιστα.

Μ.Α.Τ.Σ. λοιπόν, ο μέγας αρχιτέκτων του σύμπαντος κλπ κλπ
Ναι,βλέπω κάτι ύποπτο εδώ αγαπητέ OrdoAbChao.
Μας μοστράρει μία ιδιότητα που δεν ξέρουμε τι είναι. Ποιος είναι αυτός ο Μ.Α.Τ.Σ. ?????
Εσύ που ισχυρίζεσαι ότι γνωρίζεις,ξέρεις ακριβώς ποιος είναι ο Μ.Α.Τ.Σ. ?
Αν ναι, απαιτώ να μου πεις.
Αν όχι,μην μου ξαναπεις ότι ΔΕΝ ξέρω.
Ποτέ δεν ξέρεις ποιος πατά τα κουμπιά του πληκτρολογίου φίλε,μην υποτιμάς τους άλλους ότι δεν ξέρουν.
Το ίδιο υποστηρίζουν κι οι τέκτονες,μόνο αυτοί ξέρουν ενώ οι άλλοι είμαστε τούβλα.
Ας μην ακολουθούμε κι εμείς ρατσιστικές απόψεις τέτοιου είδους,ειδικά σε έναν χώρο που φιλοξενεί πολλές απόψεις και θεάσεις.

Πάει ο Μ.Α.Τ.Σ. λοιπόν.
Το περίεργο βέβαια είναι ότι όπως έχουν ισχυριστεί πολλοί οι οποίοι έφυγαν από τον τεκτονισμό,ακόμη και οι ίδιοι δεν ήξεραν τι ακριβώς λάτρευαν.
Μπορεί να ήταν και το κεφάλι ενός τράγου,you never know

Εσύ αν έφτανες στη στιγμή της αποκάλυψης
(έτσι δε γίνεται ? κάποια στγμή και αφού έχεις κατακτήσει τον τίτλο του ιππότη με τα χίλια σπαθιά ή δεν ξέρω κι εγώ ποιον άλλο τίτλο - του πελεκάνου ίσως,σε φέρνουν προ της αποκάλυψης) και σου έλεγαν "να λοιπόν,πίσω από αυτήν την κουκούλα κρύβεται αυτός που λατρεύεις, ο Μ.Α.Τ.Σ." και σου τον έδειχναν και ήταν ένας τράγος...τι θα έλεγες ? Θα ήσουν ικανοποιημένος με την πίστη σου ?


Μία άλλη ερώτηση είναι η κλασσική : γιατί οι άγιοι αυτοί άνθρωποι που λέγονται μασώνοι,δεν βγαίνουν φανερά να στηρίξουν το έργο τους αλλά και τη θεωρία τους ?
Τι φοβούνται ή μάλλον τι είναι αυτό που τους εμποδίζει να το κάνουν ?
Περιμένω απάντηση.

Όσο για διάφοτα φωτογραφικά ντοκουμέντα μέσα από στοές (και υπάρχουν πολλά τέτοια) έχω δει απίθανα πράγματα,με ποδιές,με σώβρακα,με δεμένα μάτια κι άλλα -κατά την άποψή μου- τραγελαφικά.
Θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις λίγο σχετικά με αυτά ?
Ή θα σε βρουν κρεμασμένο κάτω από καμιά γέφυρα στο Λονδίνο με βαρίδια στα πόδια ?


danke schoen !
Καλησπέρα..
πετάγομαι λίγο απότομα.. αλλα...

ασ ξεκινήσουμε απο τον ΜΑΤΣ όπως λέτε.

όπως είπα και στη Σκοτίνα τα πάντα έιναι σχετικα και υποκειμενικά ανάλογα με το άτομο και το πως το αντιλαμβάνετε.. αναρωτιθήτε τι είναι θεός και που βρίσκεται;...

ο Τεκτονισμός επειδή δεν θέλει να δώσει γένος και όνομα στο Θεό επιδη πολύ απλά δεν είναι Θρσηκευτικός σύλλογός και έτσι για να προσαρμόζεται σε πεποι΄θήσεις και μονοθειστικών και χριστιανων. γιαυτό το λόγο το αποκαλούν Υπέρτατη ισχύς η οπως ΄λέτε ΜΑΤΣ η θρησκεία που ακολουθεί ο κάθε τεκτονισμός είναι επίσημη θρησκεία της χώρας του ... αμα πας σε άλλες πιο ανατολικές χώρες πάνω στο βωμό θα δεις κορανι, βίβλο κτλ.

δεν στέκομαι άλλο σε αυτό.. δεν υπάρχει λόγος.

όσον αφορα τα δεσιματα μάτια κτλ...ο τεκτόνιμός οπως ξέρουμε ή μαθαίνουμε είναι ένα σύστημα το οποίο χρησιμοποιή σύμβολα... θα μου πείς γιατι σύμβολα και γιατί δεν μας λένε κατευθείαν τη σημαίνει ... θα σας πω το εξής όπως είπα και κάπου αλλό εδω μέσα χε! το καθετί είναι προσωπικό για κάθε άνθρωπο και το πως το αντιλαμβάνεται.... και θα πρέπει να κάτσει να διαλογιστεί πάνω σε αυτό. πχ εσύ μπορεί να μου δείξεις μια καρέκλα και να σου πω οτι είναι τραπέζι γιατι ετσι το αντιλαμβάνομαι. επίσης η ανθρωπότητα πρέπει να κατακτήση το επίπεδο της νοημοσυνης και αμα σου τα σερβίρουν όλα στο πιάτο δεν κάνεις δουλειά.

οπότε όλο το θεατράκι που παίζετε στην μύηση στον Τεκτονισμό σημαίνει κάτι... αυτό το κάτι δεν μπορώ να στο πώ γατι για μένα πχ σημαίνει κατι τελειώς προσωπικό και παρ όλα αυτα δεν θα σου "μιλήσει" και εσένα. αν θες δοκιμασέτο. όσο για ποδιές κτλ. και αυτό σημαίνει κάτι..

όσων αφορά τον τεκτονισμό πρακτικα τώρα και το έργο τους. ο σκοπός του τεκτονισμού τουλάχισοτν όπως αναθερώθηκε παλιά και η θεωριτική του όψη είναι να κατεργάσεις τον ακατέργαστο λίθο σου. δηλ. να μαθεις να αναπτύσεται πνευματικά.

παρον.... βράστα..... ελάχιστες είναι αυτές οι σώστες που παράγουν έργο πνευματικό και παράλληλα φιλανθρωπικό.

τι επικρατει;
στοές και τέκτονες που κύριο μέλημας τους.. οι γνωριμίες.. το μέλλον των παιδιών τους μέσα απο αυτα τα κοινωνικό-πολιτικά συμφέροντα.

τι είναι σωστό και τι λάθος;
την απάντηση την έχεις εσύ. αρκει να αναρωτηθείς το τι ΄θέλεις..

δεν λέω πως οι γνωριμίες είναι κακές αντιθέτος αλλα μην υποτιμάμε όλα τα παράματα και να εχουμε μονο στο μυαλό μασ πρασσινα ντολαρσ...

απλα όλο το κοινωνικό πολιτικλό συμφέρον του τεκτονισμού φεύγει απο τον ορισμό του.

απο οτι θυμάμαι στην Σκοτίνα αναρωτιόσασταν γιατί όλα αυτα να έιναι μυστικά και δεν παραδέχονται οτι είναι τέκτονες μάγοι κτλ...

τι θα κερδίσετε εσείς απο αυτό... μηπως και εσείς γνωριμίες.;;;

και στο κάτω κάτω γιατι να σας πει κάτι απο τη προσωπική του ζωή;

άμα θέλει θα σας πει αλλιώς όχι.

οταν κρατάμε μυστικό κατι απκτά δύναμη.

τέλος θα συμφωνήσω οτι δεν είναι όντως σωστό ο τεκτονισμός.. η καλύτερα η Μασωνία (θα καταλάβει ο κάταλληλος) κάνει αυτό το λάθος θεώρεί τους άλλους σκουπίδια... άμα θέλετε να χτυπήσετε με κάτι σε αυτό.. απλώς αδιαφορήστε.

Be Blessed in Light
(and be happy of what you are not of what you wish to be.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MysticHeart : 20-08-07 στις 19:24
Απάντηση με παράθεση