Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #226  
Παλιά 25-09-06, 03:08
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Καλημέρα cHrIsToS1!

Τα πρόσεξα τα εισαγωγικά, αλλά κάποιες φορές έτσι δημιουργούνται παρανοήσεις.

Το επιτελείο της κάθε στοάς έχει διάφορα καθήκοντα και ανάλογα με την περίσταση μπορεί να στελεχώνεται ανάλογα και υπό κάποιες συνθήκες που αφορούν στο διοικητικό κομμάτι.
Τίποτε το τρομερό (είτε με εισαγωγικά, είτε χωρίς).

Σχετικά με το μύθο, αφού δέχεσαι ότι υπάρχουν παραλλαγές και εκδοχές, δεν καταλαβαίνω σε τί σε ωφελεί να παραθέσω εγώ μία.

Ενημερωτικά πάντως, ο μύθος του Χιράμ είναι ο μύθος του σύγχρονού μας τεκτονισμού (παλαιότερα είχαν χρησιμοποιηθεί άλλοι) και υπό κανονικές συνθήκες δεν έχει προεκτάσεις και συνέχειες.
Κάποιες συνέχειες έχουν προστεθεί στην πορεία του χρόνου και αφορούν σε ειδικές περιπτώσεις τύπων και βαθμών.
Υπάρχουν σχετικές πηγές γι' αυτές τις ιστορικές λεπτομέρειες.

Όταν αναφέρθηκα λοιπόν, στην υποκειμενική λογική, υπονοούσα ότι για να αντιληφθεί κάποιος την σκοπιμότητα της μυητικής πρακτικής και της χρήσης των όποιων μύθων σ' ένα εσωτερικό τάγμα, θα πρέπει να σκέπτεται μ' έναν τρόπο ανάλογο και να αντιλαμβάνεται ότι όλα αυτά είναι μέσα για την επίτευξη του σκοπού και όχι ο σκοπός ο ίδιος.
Αν ήταν τόσο απλό, να διαβάσει κάποιος ένα παραμύθι και να αντιληφθεί τα πάντα, μάλλον δε θα χρειαζόταν να υπάρχουν μέλη...
Θα αναλάμβανε απλά κάποιος να στέλνει τα παραμύθια στο σπίτι.
Έχω την εντύπωση (κι αν κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την αυθαιρεσία μου) ότι θεωρείς πως αν υπήρχε η δυνατότητα να πήγαινε ένα μη μέλος σε μία τεκτονική συνάθροιση, να του έλεγαν τα πάντα και να έβλεπε τα πάντα, ότι θα καταλάβαινε και τα πάντα κι αυτό ήταν... θα ήξερε μετά τί είναι τεκτονισμός!
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diotima : 25-09-06 στις 03:09
Απάντηση με παράθεση