Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 12-06-06, 19:13
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile We are hated...

Παράθεση:
Ομολογώ πως είμαι θαυμαστής της κ. Τζάνη, όχι τόσο επειδή συμφωνώ με τις απόψεις της, αλλά επειδή είναι από τους λίγους ακαδημαϊκούς που δεν διστάζουν να βγουν στις τηλεοράσεις και να υποστηρίξουν τις απόψεις τους
Σε αυτό συμφωνώ...Αν και δεν θεωρώ πως είναι ιδιαζόντως καλό...Εκφέρει ένα λόγο πραγματικά δηλητηριώδη,όσο και ανυπόστατο κατά του χριστιανοσύνης,χρησιμοοιώντας κατά την άποψί μου φαιδρά επιχειρήματα...Παλαιότερα είχα μελετήσει μία συνέντευξί της στην "ελληνική αγωγή"και είχα θαυμάσει και τις γνώσεις της και την ευγλωττία και μου είχε δώσει την εντύπωσι μετριοπαθούς(που(προσπαθεί να)μετριάζει τα πάθη του)και σοβαρού προσώπου...Έκτοτε,θεωρώ πως έχει ξεπέσει σε σημείο που υπεστήριξε ακόμη και τον...Κώδικα Da Vinci σε πρόσφατη εκπομπή του κ.Χαρδαβέλλα του κ.Δαν Brown για να πλήξει την Ορθοδοξία...Λυπούμαι,αλλά η άποψίς μου για την αγαπητή μου κ.Τζάνη είναι πως η έλλειψι νηφαλιότητός της την καθιστά ήσσονα προσωπικότητα των πνευματικων ανθρώπων...Και ειλικρινά καταλαμβάνομαι υπό χαρμολύπης όταν σκέπτομαι πόσες αθώες νεανικές ψυχές θα εμποτίσει με τις ανυπόστατες και νοσηρές της αντιχριστιανικές(νιτσεικές και γκαιμπελιστικές θα έλεγα)"απόψεις"΄(τις οποίες διαδίδει με κάθε ευκαιρία,σε αντίθεσι με άλλους σοβαρότερους ελληνολάτρες,ακόμη και αρχαιοθρησκους),αφού κι έγώ από την εμπειρία μου έχω έλθει σε επαφή με πολλά τέτοια παιδιά...Και το πρόβλημα σαφώς δεν είναι η ακρόασι της αντίθετης απόψεως,όσο φαιδρή κι αν είναι αυτή,αλλά πως οι περισσότεροι εξ αυτών μένουν με μία αόριστη εντύπωσι αρνητική κατά της μοναδικής ζωογόνου δυνάμεως στον κόσμο μας,της Ορθοδοξίας και με κάποια σπαράγματα γνώσεων,με βάσι τα οποία οικοδομούν μίαν...ολόκληρη ζωή...Ενώ αυτά είναι σταχυολογήματα λιβελλογραφικά από ανύπαρκτα,χαλκευμένα,ψευδεπίγραφα(ή παρερμηνευμένα)κείμενα τα οποία κανείς μπορεί να καταρρίψει(στην μεγάλη τους πλειοψηφία) σε μερικά λεπτά της ώρας...Ακόμη,κατ'αυτόν τον τρόπο της ψευδοεπιχειρηματολογίας γελοιοποιείται και το κίνημα της επανηλληνίσεως,το οποίο έτσι τίθεται στα γνωστά νεοταξικά αντιχριστιανικά μονοπάτια,ενώ ξεκίνησε ως αντίδρασι στην ισοπέδωσι αυτών...

Παράθεση:
Αν το δεις από την πλευρά της Ψυχολογίας θα μπορέσεις να πεις ότι ο άνθρωπος βιώνοντας υπαρξιακές ανασφάλειες είναι υποχρεωμένος να δημιουργεί αντηρίδες ζωής. Διαφορετικά δεν μπορεί ίσως να ζήσει. Αυτές οι αντηρίδες παίρνουν τη μορφή θεότητας και αυτό δεν είναι κακό. Ίσως είναι κι αναγκαίο για τον άνθρωπο στο μέτρο και στο βαθμό που δεν μπορεί να ξεπεράσει, όπως εκτιμώ, λόγω του φόβου του φόβου, ορισμένες ανασφάλειές του υπαρξιακές. Δεν έχει τη αναγκαία γνώση για να τις ξεπεράσει ίσως. Επομένως είναι υποχρεωμένος να δημιουργεί το θεό του.
Εντάξει,αυτό δεν θα το είχε πει ούτε ο δεδηλωμένος αρχαιόθρησκος Π.Μαρίνης στο περιοδικό του"ελληνικό πάνθεον"...Πραγματικά μία άποψις τόσο μη-ορθόδοξη,όσο και μη-ελληνική(παράβαλλε π.χ. την πλατωνική άποψι-την άποψι της πλατωνικής θεολογίας,που χρησιμοποιήσαν και οι ηπίως εξελληνίσαντες την χριστιανοσύνη απολογητές των πρώτων μεταχριστιανικών αιώνων)...Ο άνθρωπος κατά την κ.Τζάνη λοιπόν δημιουργεί τον Θεό του λόγω του...φόβου και όχι διότι "βλέπει"την τελειότητα,την αρμονία του σύμπαντος κόσμου και των διαφόρων όντων,την τελειότητα των φυσικών και του ηθικού νόμου(θα λέγαμε "φυσικού"νόμου,αν θυμηθούμε και λίγο την υπέροχη τραγωδία του Σοφοκλέους,την"αντιγόνη",και την ομώνυμη ηρωίδα)εντός του,όπως θα έλεγε κι ο Καντ με άλλα λόγια πάνωθε του τον έναστρο ουρανό και εντός του τον ηθικό νόμο...Επίσης όχι επειδή βλέπει στο ανθρώπινο σώμα την τέλεια μηχανή,όχι επειδή βιώνει τον Έρωτα (ως ένα ακόμη"mysterium tremendum"),που έχει ένα θανάσιμα αεριώδες σώμα-και αυτός που είναι ο πυρήνας της εμπνεύσεως,όπως θα έλεγε και ο μεγάλος ποιητής Τέλλος Άγρας-να σχηματοποιεί,να μορφοποιεί το χάος των διανοημάτων μέσα του.Όχι επίσης επειδή γνωρίζει τον Θεό εντός του ο άνθρωπος,επειδή τον συναντά προσωπικά πάντοτε όταν Τον ζητά,όχι επειδή Τον νοιώθει να ενώνεται πνευματικά μαζύ με αυτόν,κάτι στο οποίο και ο ορθολογιστής Καρτέσιος βάσισε την πίστι του στο Θεό...Αλλά τα πάντα εξαρτώνται από τον φόβο και κάθε "θρησκεία"(εκτός ίσως από τον νεοπαγανισμό;...) είναι οπιούχος και καταστροφική...Μάλιστα...Μάλλον δεν θα έπρεπε να συνεχίσω τον σχολιασμό... Ευχαριστώ...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 12-06-06 στις 22:07
Απάντηση με παράθεση