Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #444  
Παλιά 23-08-07, 11:34
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αγαπητέ apan@samos

Όπως είπα και σε χθεσινό post μου έθιξες αρκετά και ενδιαφέροντα θέματα

Παράθεση:
Σίγουρα - πλέον - δεν έχει την αίγλη και το κύρος που μπορεί να είχε κάποια άλλη εποχή.
Σε πρώτη ανάγνωση έχεις δίκιο. Αν το εξετάσεις καλύτερα όμως, ποια αίγλη και ποιο κύρος έχασε ; Έχασε την ψεύτικη αίγλη και το κίβδηλο κύρος που προήλθε από τους συνωμοσιολόγους (οι μασόνοι κυβερνάνε τον κόσμο, ελέγχουνε τις κυβερνήσεις και διάφορα άλλα φαιδρά).
Κατά την ταπεινή μου άποψη ευτυχώς που την έχασε.

Παράθεση:
Η φιλελεύθερη δυναμική που είχε στο σχετικά πρόσφατο παρελθόν είναι,πια, άλλη μια κιτρινισμένη φωτογραφία στο χρονονούλαπο της ιστορίας.
Εξάλλου,ο φιλελευθερισμός δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως κάτι το επαναστατικό εν έτει 2007.
O τεκτονισμός δεν είναι φιλελεύθερος, οι τέκτονες ενστερνίζονται φιλελεύθερες ιδέες (όχι με την τρέχουσα πολιτικο-οικονομική έννοια βέβαια) μια και το τρίπτυχο ελευθερία, ισότητα, αδελφότητα είναι αυτό που τους εμπνέει (ή που θα έπρεπε να τους εμπνέει για να είμαι πιο σωστός).
Αυτού του είδους ο φιλελευθερισμός δεν είναι παρωχημένη έννοια το 2007. Μάλλον ριζοσπαστική είναι αν αναλογιστεί κανείς ότι υπάρχει το Echelon, η Patriot Act στις ΗΠΑ, το Γκουαντάναμο, οι θρησκευτικοί πόλεμοι, το τείχος στη Λωρίδα της Γάζας κλπ. ή ότι και τα εθνικιστικά – κρυπτο(ή και φανερό)ρατσιστικά κόμματα διεθνώς έχουν αλματώδη αύξηση των ποσοστών τους.

Παράθεση:
Η εντύπωση που έχω είναι ότι η κοινωνική δυναμική του τεκτονισμού έχει εκφυλιστεί σε φιλανθρωπικά gala και social networking
Τα φιλανθρωπικά gala και το social networking όπως πολύ ωραία το λες δεν είναι ο τεκτονισμός, είναι κοινωνικές εκδηλώσεις στις οποίες παίρνουν μέρος τέκτονες αν θέλουν φυσικά. Όπως και να το κάνουμε άνθρωποι είναι, έχουν κοινωνική ζωή. Είναι σαν να λέμε ότι για παράδειγμα ο ιατρικός σύλλογος έχει εκφυλιστεί σε φιλανθρωπικά gala και social networking επειδή πραγματοποιεί ή και συμμετέχει σε ανάλογες εκδηλώσεις.

Παράθεση:
Εκτιμώ ότι ο τεκτονισμός βρίσκεται σε φάση παρακμής ,όπως πολλοί άλλοι θεσμοί στην εποχή μας.
O τεκτονισμός βρίσκεται σε φάση αριθμητικής παρακμής με την έννοια ότι δεν υπάρχει η προσέλευση στις τάξεις του που υπήρχε παλαιότερα. Αυτό είναι πολύ εύκολο να το καταλάβει κανείς αν αναλογιστεί ότι η σημερινή κοινωνία δεν δίνει περιθώρια για εσωτερική εργασία και αναζήτηση αλλά μόνο για το κυνήγι του κέρδους ή και της επιβίωσης. Από την άλλη μια και οι περισσότεροι έχουν πειστεί ότι οι μασόνοι δεν κυβερνάνε τον κόσμο αυτοί που είχαν παρόμοιους σκοπούς δεν ενδιαφέρονται πλέον για το θεσμό.

Παράθεση:
Επίσης, δε μου είναι καθόλου αρεστό ότι ένας οργανισμός που ισχυρίζεται ότι δεν εχει σχέση με δόγματα απαιτεί από τα μέλη του να είναι ένθεα.Με εξαίρεση π.χ. κάποιες Στοές στη Γαλλία που δέχονται και άθεους.
Αυτό είναι ένα από τα θέματα που έχει συζητηθεί περισσότερο όσο αφορά στον τεκτονισμό.
Το Σύνταγμα του Άντερσον, ο πρώτος καταστατικός χάρτης του τεκτονισμού το 1723 αν δεν με απατά η μνήμη μου, αναφέρει πως ο τέκτων ουδέποτε είναι μωρός αθεϊστής. Κατά τον Λατινικό Τεκτονισμό (Γαλλία κλπ) η έμφαση θα έπρεπε να δωθεί στο μωρός, δηλαδή ο με επιχειρήματα άθεος δεν είναι μωρός αθεϊστής, άρα είναι αποδεκτός.
Κατά τον Αγγλοσαξωνικό τεκτονισμό η έμφαση πρέπει να δίνεται στο αθεϊστής, ο οποίος εκ των πραγμάτων είναι μωρός, γιατί ουσιαστικά κανείς δεν είναι άθεος, αλλά σε κάποια ανώτερη δύναμη πιστεύει κι ας μην εκπροσωπείται αυτή από κάποια θρησκεία.
Ο Πάικ μάλιστα, (που πολλοί μνημονεύουν αλλά ελάχιστοι έχουν διαβάσει, αλλιώς τα βιβλία του θα ήταν best sellers κι όχι στα αζήτητα) αναφέρει πως κατά την άποψη του δεν υπάρχουν άθεοι αλλά άνθρωποι με διαφορετική και υψηλότερη αντίληψη για το θείο. Όσοι δεν έχουν μια τέτοια διαφορετική αντίληψη αυτοί είναι "μωροί αθεϊστές" κατά τον Πάικ.

Για να τελειώσω, ζητώντας συγνώμη για το “σεντόνι”, θα ήθελα να σχολιάσω το post του Leo Morpheus
Παράθεση:
Δηλαδή διαφωνείς ότι η είσοδος στον Τεκτονισμό δεν προυποθέτει καλή οικονομική κατάσταση;Διαφωνείς ότι ακομα και καποιος πλούσιος να μην είναι πρέπει να είναι σε θέση να μπορεί να επηρεάζει την κοινωνία ώστε να διαδοθουν οι ιδέες του Τεκτονισμού;

Π.χ.ο μεγάλος Σπ.Νάγος,μπορεί να μην ήταν πλούσιος όπως αναφέρθηκε αλλά κατάφερε και επηρέασε πολύ κόσμο...Μπορεί άλλοι βέβαια να έμειναν στην ''απ'έξω'' και να μην κατάφεραν τίποτα αλλά αυτό σίγουρα είναι καθάρά προσωπικο΄τους θέμα και δεν φταίει ο Τεκτονισμός...
Το να επηρεάζεις την κοινωνία αγαπητέ μου, δεν σημαίνει ότι πρέπει να είσαι ούτε πλούσιος, ούτε πολιτικός, ούτε celebrity. Πολλοί εντοπίζουν στον τεκτονισμό ένα star system που όμως δεν υπάρχει.
Η πρωταρχική εργασία του τέκτονα είναι να λαξεύσει τον προσωπικό του λίθο, να φτάσει στην πνευματική τελείωση και με την στάση του να αποτελεί θετικό παράδειγμα στην κοινωνία.
Αν με την δική μου στάση παραδειγματιστεί θετικά ο δικός μου μικρός, κοινωνικός περίγυρος (οικογένεια-εργασία-φίλοι) αυτό θα είναι μεγάλη επιτυχία.
Το ίδιο ισχύει για όλους τους τέκτονες, όσο μικρός ή μεγάλος είναι ο δικός τους περίγυρος. Κανείς δεν κάνει κάποια τέτοια επιλογή που υπονοείς, δεν θα μπορούσε να ξέρει στο κάτω-κάτω αν σε μερικά χρόνια ο Χ θα μπορούσε να επηρεάσει το κοινωνικό σύνολο.

Παράθεση:
Ποιος καταξιωμένος Έλληνας ποιητής πήγε να γίνει μασώνος αλλά έφαγε φλας και τα παράτησε ?

Μίλησε πολύ απαξιωτικά για τον τεκτονισμό και πολύ χιουμοριστικά επίσης,αλλά έφαγε και πολύ πόλεμο από τις στοές.

Ποιος ήταν ?
Δεν ξέρω αλλά μήπως είναι σημαντικό να μάθουμε εκτός από το ποιος είναι γιατί πήγε (τα κίνητρα του δηλαδή), γιατί έφυγε (τι είδε ότι δεν μπορούσε να πετύχει ή τι διαψεύσθηκε από τις προσδοκίες του) και τι είδους πόλεμο “έφαγε”
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 23-08-07 στις 11:36
Απάντηση με παράθεση