Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #157  
Παλιά 25-03-06, 13:18
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

O Schwabe μας εδωσε κι αλλες πληροφοριες σχετικα με τους ιστορικους που υποτιθεται οτι εχουν αναφερθει δεκαετιες ή και αιωνες μετα στον Ιησου. Το οτι εχει συμμετασχει και σε αλλα φορουμς δε σημαινει οτι απαγορευεται να συμμετασχει και εδω! Αλοιμονο!
Τα ιστορικα στοιχεια δινουν και παιρνουν, τοσο απο τους συμμετεχοντες που υποστηριζουν την υπαρξη του, οσο και απο εκεινους που εκφραζουν αμφιβολιες. Ειναι λογικο να υπαρχει καποιου ειδους εκνευρισμος (δε βγαζω τον εαυτο μου απ'εξω), ωστοσο χαιρομαι που διατηρουμε ενα κοσμιο επιπεδο και απανταμε ως επι το πλειστον στην ουσια του θεματος.

Μετα τα ιστορικα στοιχεια, να ειστε σιγουροι οτι θα περασουμε και σε πιο εξειδικευμενα θεματα που εχουν να κανουν με τη θεολογια απο τη χριστιανικη και την ελληνικη σκοπια, καθως επισης και τις κοινωνικες και πολιτιστικες συνεπειες που επιφερει η γαλουχηση των θρησκευτικων θεασεων στην ιδιοσυγκρασια ενος λαου.

Ως τοτε ας συνεχιστει η πολυ ενδιαφερουσα αυτη κουβεντα

Παράθεση:
Την άποψη του αυτή δέν την συμμερίζεται η συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού που είναι πιστοί χριστιανοί, βλέπεις δέν είμαι εγώ και ο Παθοκτόνος οι μόνοι που έχουμε το συγκεκριμένο ελάττωμα
ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ 99% ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.

Αγαπητε μου μιλησα εγω πουθενα για ελαττωμα; Ειναι δικαιωμα του καθε ανθρωπου να ειναι πιστος σε οποιον θεο και οποια θρησκεια θελει.Το οτι η πλειοψηφια του ελληνικου λαου πιστευει στο Χριστο ειναι σαφως μια πραγματικοτητα. Αρνουμαι ομως να πιστεψω οτι η ιδια πλειοψηφια θα μπορουσε να μπει στη διαδικασια μιας συζητησης για την ιστορικοτητα του (οπως κανετε εσυ και ο Παθοκτονος).
Οσο για το 99% μη λες μεγαλα λογια
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 25-03-06 στις 13:20
Απάντηση με παράθεση