Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #244  
Παλιά 02-10-06, 23:12
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Τι να σου πω καλέ μου φίλε Πλανήτη. Για μένα ο Πλάτωνας είναι και πυθαγόρειος φιλόσοφος. Γιατί δηλαδή να μην γράψει και ένα άλλο βιβλίο που να μιλά για τα ίδια σοβαρότατα θέματα με αυτά του Τίμαιου και με την δική του σφραγίδα την διαφορετική; Μα επειδή ασπαζόταν αυτές τις απόψεις. Με την ίδια λογική ακόμα θα μπορούσαμε να πούμε ότι δεν ασπαζόταν και τις απόψεις του Σωκράτη. Γιατί και στον Φαίδωνα πάλι με λόγια του Σωκράτη και άλλων μιλά (η θεωρία των αντιθέτων είναι απο τον Ηράκλειτο). Άσε που δεν ήταν παρών στις τελευταίες στιγμές του Σωκράτη.
Αλλά πάλι αυτό με τον κόκκορα δεν είναι σωστό. Είναι άποψη του αναλυτή του Πλάτωνα Robin ότι ο Σωκράτης είπε αν θυμάσαι στον Κρίτωνα ότι πρέπει να θυσιασει εναν κοκκορα στον Ασκληπιο επειδη θα γιατρευτει απο μια αρρώστεια. Ο Σωκράτης πρώτα από όλα δεν λέει αυτό. Λέει στον Κρίτωνα απλώς ότι χρωστάμε ένα κόκκορα στον Ασκληπιό. ("Ω Κρίτων , έφη, τω Ασκληπιώ οφείλομεν αλεκτρυόνα' αλλά απόδοτε και μη αμελήσητε") Και το λέει λίγο πριν πεθάνει και ενώ είχε ήδη σταματήσει τη συζήτηση, πιεί το κόνιο και περιμένοντας το μούδιασμα. Μπορεί να εννοούσε κάτι άλλο. Για να μην ξαναδιαβάσω τώρα τον Φαίδωνα πες μου που αλλού καθαρά μιλά για αυτό το πράγμα και προκύπτει μίσος για το σώμα. Και αν φαίνεται κάτι τέτοιο είναι ίσως διότι το βάρος σε αυτό το έργο πέφτει στην ψυχή. Εξ άλλου ο διάλογος Φαίδων αναφέρεται ως "περί ψυχής". Επαναλαμβάνω ότι αυτό το έργο γράφτηκε για να αποδείξει την προϋπαρξη και την αθανασία της ψυχής. Αυτό ίσως την κάνει να φαίνεται ανώτερη από το σώμα. Αλλά δεν είναι αυτό που θέλει να αποδείξει.
Εν κατακλείδι Παθοκτόνε και Πλανήτη πέστε μου παρακαλώ που αναφέρει τα περι τάφου της ψυχής για να μην ξαναδιαβάζω το βιβλίο. Αλλά και να το λέει λυπάμαι αν εσείς διαβάσατε αυτό το βιβλίο και καταλάβατε αυτό.
Απάντηση με παράθεση