Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 29-11-05, 11:10
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Πλανητη νομιζω οτι με καλυψες πληρως με τα λεγομενα σου......

Παθοκτονε.....τον ορο "παραφροσυνη" δεν τον γνωριζω. Αν θες να μιλησουμε για συγκεκριμενες ψυχικες διαταραχες και για τις αιτιες τους τοσο απο ψυχιατρικη οσο και απο Φρουδικη πλευρα μπορουμε να το κανουμε, στα πλαισια των βασικων γνωσεων στον τομεα που εχω. Ωστοσο η γενικευση σου περι "παραφροσυνης" και κοινης προελευσης των ψυχικων νοσων ειναι επιστημονικα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ, δυνειτικα δε υποπτη και οχι προς το συμφερον των ασθενων. Στην καλυτερη περιπτωση -κατα την γνωμη και εμπειρια μου- η πιστη σε καποιον θεο (Ας ειναι ο Γιαχβε η ο Μιθρα η ο Απολλωνας) μπορει να βοηθησει τον ασθενη ως μια μορφη ψυχοθεραπειας, αλλα μεχρι εκει. Βεβαια υπαρχουν και ατομα σαφως ψυχωτικα απο την πολλη πιστη, οταν αυτη εχει γινει σχεδον εμμονη.

Παράθεση:
Κάμνετε γενικεύσεις(νεοπαγανιστική πρακτική)τεράστιες
Στην πραγματικοτητα ειμαι αθεος η καλυτερα αγνωστικιστης....Θεοι, διαβολοι, τριβολοι ειναι κατα την γνωμη μου κατασκευασματα του ανθρωπου, και οχι το αντιθετο. Ωστοσο, αν ειχα να διαλεξω, ειμαι σαφως πιο θετικα διακειμενος στην πατρωα θρησκεια των Ελληνων.

Παρολα αυτα δεν μπορω να μην σχολιασω την ταση που εχουν ορισμενοι κυκλοι να αποδιδουν ολα τα κακα στην Παπικη "καθολικη" εκκλησια, λες και το λεγομενο "ορθοδοξο" δογμα δεν εχει και αυτο την φωλια του λερωμενη. Αν μη τι αλλο η λεγομενη "καθολικη" εκκλησια εχει βγει και εχει απολογηθει για τα εγκληματα που εχει πραξει, ενω οι "ορθοδοξια" ποιει την νισσα.

Σε αλλο τοπικ, μου εζητηθει να βρω πηγες για τα λεγομενα μου. Ως αγνωστικιστης δεν με ενδιαφερουν τα εργα σχετικα με την πιστη, το δογμα οποιασδηποτε θρησκειας, ουτε πιστευω οτι θα βρει καποιος καποια αληθεια εκει μεσα.

Πηγη μου ειναι η παγκοσμια ιστορια οπου οι πραξεις ολων καταγραφονται και κρινονται σε βαθος χρονου. Οι πραξεις, οχι οι φιλοσοφιες, ουτε οι προθεσεις. Εκει λοιπον διαβασα για τις πραξεις του "μεγα" Θεοδωσιου και του "Αγιου" Μερκουριου
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση