Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #347  
Παλιά 09-05-07, 22:43
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Φυσικά και μπορεί να μιλήσει ό Θωμάς, δεν του αφαιρεί κανένας το λόγο, εκτός βέβαια και αν αρχίσει να μας βομβαρδίζει με σεντόνια από το οοδε, και τον απολογητή!.
Eίναι δικαίωμά του να παραθέτει όποια πηγή εκείνος κρίνει καταλληλότερη. Για να μη μιλήσω για τις πηγές ορισμένων άλλων...πολύ περισσότερο να μη μιλήσω για την εσκεμμένη διαστρέβλωση και παραποίηση βασικών σημείων του χριστιανισμού που έχω διαβάσει αλλά δεν θα μπω στον κόπο να απαντήσω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Πρέπει όμως να κριτικάρουμε και τα κακώς κείμενα του χριστιανισμού..
Φυσικά, κι εγώ μαζί σας. Το έχω κάνει άλλωστε σε πολλά σημεία. Αλλά δεν θα τα ισοπεδώσουμε και όλα και δεν θα κοιτάξουμε τα θέματα από τη μια τους μόνο πλευρά, επειδή έτσι συμφέρει κάποιους. Ούτε και θα φιμώσουμε κάποιον που έχει αντίθετη άποψη. Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται επίθεση σε κάποιον που δηλώνει χριστιανός και πιστεύει σε αυτά που πιστεύει. Έτσι, καταλήγουμε να επιτιθέμεθα όλοι μαζί σε έναν άνθρωπο που έχει αντίθετη άποψη και με τον τρόπο μας τον διώχνουμε. Έτσι, τη συζήτηση μονοπωλούν στερεότυπες διαστρεβλώσεις, χάριν εντυπωσιασμού (ελπίζω να είναι μόνος αυτός ο σκοπός).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Κάποτε σε μια συζήτηση μου με τον γνωστό "απολογητή" επειδή τόλμησα να κριτικάρω ως έμεσα υπεύθυνο τον Αγιοποιημένο Κύρριλο της Αλεξάνδρειας για τον τραγικό θάνατο της φιλοσόφου Υπατίας, η φοβερή και τρομερή απάντηση του ήταν ότι θα πρέπει να φοβάμαι για την μέλλουσα κρίση όταν θα τον αντικρύσω τον Άγιο μπροστά μου!!!.
Δεν το συζητάμε, πρόκειται εμφανώς για...ηλίθιο. Ξέρεις, όμως, δεν υπάρχουν μόνο αυτοί, τους οποίους δικαίως στηλιτεύετε. Κανείς οφείλει, όπως διαλέγει τον καλύτερο γιατρό, να διαλέγει και τον καλύτερο σε αυτά τα θέματα. Ο χριστιανισμός δεν εξαντλείται μόνο σε αυτούς τους ηλιθίους, αλλά τους άλλους κανείς δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να ψάξει να βρει. Τυχαίο;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Δηλαδή θα πρέπει να μάθουν κάποιοι ότι αυτό το παραμύθι δεν περνάει πλέον. Οι ψυχολογικές τακτικές εκφοβισμού τους είναι μακρινό παρελθόν..μεσαιωνικό παρελθόν σκοτεινών αιώνων..
Ίσως κάποιοι να έχουν γενηθεί σε λάθος εποχή ή να μην είναι συντονισμένοι με την δική μας εποχή...δεν ξέρω ..ένα από τα δύο.
Σε αυτό και αν έχεις δίκιο. Μάλιστα, θα σας αποκαλύψω ότι στην πραγματικότητα αυτός ήταν ο λόγος που τα τσούγκρισα με την Εκκλησία. Διάβαζα για μια θρησκεία αγάπης, κατανόησης, συγγνώμης, για μια Ανάσταση και έναν Παράδεισο και πουθενά δεν άκουγα να μιλάνε για αυτά, μόνο για έναν υπερφυσικό βούρδουλα που θα μας βαράει όλους στην αιωνιότητα. Δεν δέχεται αυτό το βούρδουλα η συνείδησή μου, αλλά ευτυχώς, εντρυφώντας κάπως περισσότερο και γνωρίζοντας πραγματικά αξιόλογες και φωτισμένες μορφές, διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν μόνο οι σαδιστικοί εκπρόσωποι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Όσον αφορά για το επειχήρημα του το χαρακτήρισα έτσι επειδή μου θύμισε πραγματικά παλιό λογοπαίχνιο του κατηχητικού που λένε στα παιδάκια πριν τον ύπνο τους.
Και εσύ αγαπητέ Μιχάλη έχεις αναλόγως κρίνει ενίοτε διάφορα επιχειρήματα μου οπότε δεν θα έπρεπε φυσιολογικά να σε πειράξει η στάση μου εδώ.
Η παρατήρησή μου δεν είχε να κάνει με το άτομό σου, το οποίο τιμώ και σέβομαι. Πήρα αφορμή από τη δημοσίευσή σου, για να κατηγορήσω συμπεριφορές. Επειδή όμως βλέπω πως, ίσως από τον τρόπο που εκφράστηκα φάνηκε εμπάθεια απέναντί σου, σου ζητώ ειλικρινή συγγνώμη και σε παρακαλώ να τη δεχτείς.
Πες μου όμως ρε Skeptic αν έχω άδικο σε αυτά που λέω. Είναι τόσο δύσκολο να κατανοήσουν και οι δύο πλευρές ότι δεν σέβονται τίποτα;
Απάντηση με παράθεση