Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 17-05-08, 16:13
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Raistlin για τα καλά σου λόγια και για τις συμβουλές σου!
Έχω υπ'οψην μου ότι η επικοινωνία μπορεί να έχει άλλη πηγή, γι'άυτό πάντα όταν ακούω κάποιο ζώο σκέφτομαι αυτά που μου είπε...

Θα ήθελα πραγματικά να μιλήσω με δελφίνια, αλλά και με ελέφαντες! Είναι 2 από τα 3 ζώα που θα ήθελα περισσότερο να επικοινωνήσω...Το άλλο ζώο είναι το άλογο και ευτυχώς τα έχω καταφέρει!

Να αναφέρω μερικές εμπειρίες ακόμη...

Πριν 2 μέρες ήμουν στο αγαπημένο μου άλογο, τον ρωτούσα συχνά που θέλει να τον πάω (θα τον πάρω σύντομα από εκεί που είναι τώρα). Δεν άκουγα καμιά απάντηση, όσο κι αν το ήθελα....'Οταν έφτανε η ώρα να φύγω, μου λέει "Μη φύγεις", έτσι απλά...

Πριν μερικούς μήνες διάβαζα για την πιθανότητα αγαπημένα μας ζώα που έχουν πεθάνει να βρίσκονται κοντά μας σαν πνεύματα ή ότι μπορεί να μπει η ψυχή τους σε άλλα ζώα και να είναι πάλι κοντά μας. Έτρεξα αμέσως στο γάτο μου, που ήρθε 1 χρόνο αφού είχα χάσει τον αγαπημένο μου γάτο και τον ρώτησα "είσαι ο Πάνθηρας?". Γυρίζει, με κοιτά στα μάτια και όλο απορία μου λέι "Όχι". Η μητέρα του που ήταν ερωτευμένη με τον Πάνθηρα τότε μου λέει: "Αν ήταν ο Πάνθηρας δε θα τριβόμουν πάνω του?" κάτι που συνήθιζε να κάνει κάθε φορά που τον έβλεπε, όσο ο Πάνθηρας ήταν ζωντανός.

Με αφορμή αυτές τις εμπειρίες που αναφέρω θέλω να πω ότι το κάθε ζώο το ακούω με τη δικιά του φωνή. Ο γάτος που έχω τώρα ακούστηκε σαν ένα παιδάκι όλο γλύκα, η μητέρα του έχει μια βαθιά γυναικεία ώριμη φωνή (είναι περίπου 8 χρονών) και φυσικά το άλογό μου έχει μια νεανική αντρική φωνή, βαθιά και σταθερή (ότι πρέπει αν ήταν άνθρωπος, για να κάνει ραδιοφωνική εκπομπή ). Αυτή τη φορά όμως η φωνή του βγήκε βαθιά από μέσα του, σχεδόν με προσπάθεια, σα να ήθελε να κλάψει. Έχουμε διαγνώσει σε αυτό το άλογο κατάθλιψη, βρίσκεται σε απόγνωση και χρειάζεται στήριξη για να γίνει πάλι καλά. Γι'αυτό και εγώ προσπαθώ να τον πάρω από εκεί που είναι και να τον πάω σε ένα ανοιχτό χώρο, να είναι ευτυχισμένος. Αρκεί να μπορέσω να ανταπεξέλθω οικονομικά....
Απάντηση με παράθεση