Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #148  
Παλιά 24-03-06, 15:36
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile "η τις θεός πάσχει ή το παν απόλλυται"

Παράθεση:
Βρε παιδιά θα μας τρελάνετε τελείως? (σνούπυ και παθοκτόνε).
Αυτό θα το χαρακτήριζα"υποκειμενικό"...
Παράθεση:
Παρακολουθώ τη συζήτησή σας με τον beetlejuice εδώ και τόσες ημέρες και ειλικρινά απορώ με τον τρόπο που αντιμετωπίζετε το θέμα.
Βασικά,θα έλεγα ότι το θέμα έχει τελειώσει εδώ και...αιώνες...Τώρα,το ότι τα συζητάμε αυτά εδώ,είναι περίτρανη απόδειξι του παραλογισμού της εποχής μας...Μου θυμίζει τις ασυναρτησίες και κραυγαλέες,εμπαθείς ανοησίες που έλεγαν ωρισμένοι...ψυχολόγοι περί του σκηνώματος του Βησσαρίωνος χθες.Ότι ο άνθρωπος...θέλει να πιστεύσει σε κάτι ανώτερο και άλλα τέτοια απολύτως παράλογα (και μετά παρωπίδω) και μας τα έδειχναν-να σκεφθεί κανείς-από τις...ειδήσεις.Εμείς οι Έλληνες έχουμε καταντήσει σαν τους νηπιώδεις Εβραίους εκείνους της Παλαιάς Διαθήκης που έλεγαν στους απεσταλμένους του Θεού Προφήτες:"πείτε μας οτιδήποτε άλλο εκτός από την Αλήθεια".


Παράθεση:
Και περισσότερο, απορώ για τον τρόπο που αντιμετωπίζετε τα στοιχεία που παραθέτει ο συνομιλητής σας αλλά και για την υπομονή του.
Εγώ απορώ για τον λόγο της παρεμβάσεώς σας,φίλτατε ΚΑΝΕ...
Παράθεση:
Ας τελειώσει κάπου αυτό το αστείο.
Δεν είναι αστείο.

Παράθεση:
Ο Συνομιλητής σας (beetlejuice), εδω και "τόσα πόστ", σας λέει με σαφήνεια (και παραθέτει τα στοιχεία του), πως δεν υπάρχει καμία απολύτως ιστορική μαρτυρία απο την εποχή που έζησε ο Χριστός.
Ο αγαπητός Σκαθαροζούμης μπορεί να αναπαραγάγει τις νεοεποχιτίκες ανοησίες αυτές,αλλά έχουμε πει ότι:1.Η μέθοδος της ιστορικής επιστήμης δεν βασίζεται σε μαρτυρίες συγχρόνων(μόνο)...Αυτό το ξέρει όποιος γνωρίζει Στοιχειώδη Ιστορία...Υπάρχουν ιστορικές περιόδοι για τις οποίες π.χ.δεν έχουμε παρά μία ιστορική πηγή,όπως αυτή του Σωκράτους του σχολαστικού(5ος αι.μ.Χ.,νομίζω).2.Υπάρχει-ως"σύγχρονη ιστορική μαρτυρία"-ιδιόχειρη επιστολή του Ιησού που διασώζουν πολλοί μεταγενέστεροι ιστορικοί και,που,όπως όλα δείχνουν,είναι αυθεντική.Υπάρχει επίσης η μαρτυρία του τότε ειδωλολάτρου και μετέπειτα Αγίου Διονυσίου του Αρεοπαγίτου,που ομιλεί ξεκάθαρα περί των φαινομένων που αναφέρονται στα Ευαγγέλια ότι έγιναν κατά τη σταύρωσι του Χριστού...Πόσες ακόμη φορές θα το πούμε για να το εμπεδώσουν ωρισμένοι (φίλοι);..3.Υπάρχουν αρχαιολογικά ευρήματα από την εποχή έγγύτατα στον θάνατο του Ιησού σε ωρισμένα εκ των οποίων έχω αναφερθεί...Επίσης υπάρχουν και διάφορα αντικείμενα,όπως οι τρεις σταυροί(του Ιησού και των δύο ληστών εκ δεξιών και εξ αριστερών) που έχουν ευρεθεί κ.α.,4.Υπάρχουν σαφώς και άφθονες προφορικές μαρτυρίες.Μία εξ αυτών μας λέγει(την αναφέρω ενδεικτικώς,θα πρέπει να διαβάσετε και κάποιο βιβλίο κάποια στιγμή όσοι φίλοι αληθινά ενδιαφέρεσθε)ότι το παιδάκι εκείνοι που κράτησε ο Ιησούς όταν έλεγε ότι "αν δεν γίνετε σαν αυτό το παιδί δεν μπορείτε να μπείτε στην βασιλεία των ουρανών"ήταν ο Άγιος Ιγνάτιος ο Θεοφόρος(ονομάσθηκε έτσι επειδή τον "έφερε"-κράτησε ο ενσαρκωθείς Θεός)...5....6...
Αυτά προς το παρόν με αγάπη και συγγνώμην αν γίνομαι λιγάκι σκληρός,αλλά έχω απαιτήσεις από εσάς...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 25-03-06 στις 12:35
Απάντηση με παράθεση