Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #124  
Παλιά 08-04-09, 16:19
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Περι το αν τους ήταν ήδη γνωστά η οχι και σε τι βάθος σκέψης και ανάλυσης διάβασε μόνο Ελληνική Γραμματεία και μετά ξανασυζητάμε ... Και τώρα έχουμε κείμενα όλων των εποχών και υποτίθεται γνώση και πολλοί "Αερολόγοι" βρίσκουν ανταπόκριση σε διάφορα μέρη του κόσμου με πολύ κόσμο στο πλευρό τους. Δεν ειναι σημερινό φαινόμενο αυτό.
Οι αρχαιοι Έλληνες άφησαν σίγουρα τη δική τους ιστορία όχι μόνο στην Ελλάδα μας αλλά και σε ολόκληρο τον κόσμο. Δεν αμφισβητώ κανέναν τους αντιθέτως αισθάνομαι πολύ μικρή στη σκέψη και μόνο οτι ζω στην χώρα που έζησαν και οι ίδιοι.

Παράθεση:
Περι του πως εξαπλώθηκε ο Χριστιανισμός ας το αφήσουμε γιατι πονάει και ΔΥΣΤΥΧΩΣ πονάει πολύ και κάποτε επιτέλους πρέπει να αντικρύσουμε την αγνή αλήθεια γιατί 2.000 αιώνες στο ψέμα δεν μας οδήγησαν πουθενά. Ισα ίσα φέρανε ποτάμια αίματος και πολέμων και ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ. Φτάνει πια με αυτό το ζήτημα. Ναι τον κατήργησε έμπρακτα γιατι κάθε του "εμπλουτισμός" ήτανε ιεροσυλία προς τις παραδόσεις των Εβραίων και αυτόματη ποινή θανάτου. Δεν ειναι συμπλήρωση σε καμιά των περιπτώσεων. Ασχέτως του τι είπε οτι ήρθε για να συμπληρώσει.
Επιμένω δεν τον κατήργησε...τον διόρθωσε...
Μόνο με την ιστορία του χριστιανισμού συμβαίνει αυτό το αξιοθαύμαστο πράγμα. Ποιο;
Μια φιλοσοφία - ένας τρόπος ζωής να επιβληθεί με τη βία, με εγκλήματα, γεμάτο λάθη και ψέματα και να καταφέρει μέσα στους αιώνες να επικρατήσει μέχρι και τις μέρες μας!

Παράθεση:
Και εαν εσυ και ο κάθε Έλληνας και Ευρωπαίος πολίτης εχεις ανάγκη των νόμο του Μωυσή ειτε τον παλαιό είτε τον συμπληρωμένο για να προοδεύσεις στην ζωή σου ενώ έχεις Ιερά τέρατα της γνώσης στα χώματα αυτά που πατάς τότε λυπάμαι αλλά ελπίδα ο κόσμος για να πάει προς τα εμπρός πνευματικά δεν έχει. Ναι και εγώ γνωρίζω για την πορεία του και δεν έχω και τιποτα μαζί του . Τα απλά του λόγια τα κάνανε κανόνες και μάλιστα άθλιους κανόνες που δεν τους είχαμε και ανάγκη εμείς Τους είχανε οι Εβραίοι ανάγκη και δεν τους δώσανε σημασία . Μαγκιά τους...
Κοίτα...απο που έβγαλες το συμπέρασμα οτι εμείς οι χριστιανοί έχουμε ανάγκη για να προοδεύουμε μόνο όταν ακολουθούμε τον Μωσαικό νόμο;
Παιδιά χαλαρώστε και αφήστε στην άκρη προσωπικά σας πιστεύω αν θέλετε να κάνουμε μια όμορφη κουβεντούλα... βλέπετε τον χριστιανισμό σαν υπεύθυνο για το <χαμένο> αρχαίο πνεύμα...sorry but αν δεν ήθελαν οι πρόγονοί μας ο Παύλος και οι υπόλοιποι αργότερα θα είχαν πάρει πόδι απο την Ελλάδα.
¶σε που είναι εντελώς χαζό να το σκέφτεστε έτσι δηλαδή επειδή είμαι χριστιανή δεν θα συμφωνήσω ή δεν θα δεχτώ αυτά που άφησαν πίσω τους ο Πλάτωνας ο Αριστοτέλης και τα υπόλοιπα <ιερά τέρατα>;
...τα απλά μου λόγια τα σκορπίσαν σαν κανόνες και δεν ηξερα τίποτα εγώ... ένα όμορφο κομμάτι απο τους active member που τα λένε καλά εδώ...http://www.youtube.com/watch?v=s1tcg...eature=related

Παράθεση:
¶ξιοι της μοίρας τους. Δεν μπορώ να συγχωρέσω ενα έγκλημα να συνεχίζεται στο όνομα του Αβραάμ και του κάθε ΞΕΝΟΥ που διέλυσε πνευματικά την κοιτίδα του πολιτισμού. Εαν κάποιοι δεν επιθυμούν ξανά πολιτισμό ΛΥΠΑΜΑΙ αλλά γεννήθηκα μεσα στο ψέμα και σε μια χαβούζα απο κάθε άποψη και έχω ως όραμα μια μέρα να αντικρύσω μια άλλη ανθρωπότητα Ελευθερίας και Αλήθειας. Και ο χριστιανισμός να με συγχωρείς ουτε ελευθερώνει , ούτε αλήθεια δίνει σε κανέναν. Οπως και όλες οι μεγάλες θρησκείες . Εαν κάποιοι θέλετε να έχετε ανάγκη του να προσκυνάτε τότε καλά να πάθετε . Εγώ έμαθα να κοιτάω τον Ήλιο στα μάτια και να μην υποδουλώνομαι σε "τυπικά" και σε "Νόμους" κανενός θεανθρώπου . Δεν έχουμε ανάγκη τις θρησκείες για να έρθουμε σε επαφή με το Φως και την Δημιουργία. Ούτε "Ιερούς" απεσταλμένους του . Απεσταλμένος του "Φωτός" ειναι κάθε άνθρωπος που βοηθάει τον συνάνθρωπο του και που ξέρει να εκτιμάει, που προτιμάει την αλήθεια απο το ψέμα και το φως απο το σκοτάδι . Είναι απλά τα πράγματα και καλά θα κάνουμε να το συνειδητοποιήσουμε. Ο Θεός ειναι παντού. Όπως κι αν λέγεται. Μην μπαίνετε σε καλούπια. Σέβομαι τα πιστεύω σου μέχρις ενός ορίου διότι δυστυχώς έχω γνώση πραγμάτων. Παρόλαυτα σέβομαι τα πιστεύω σου ΌΜΩΣ δεν θα μου πεις τι θα καυτηριάσω και το πως. Δεν καυτηριάζω την όμορφη μορφή του Ιησού Χριστού. ¶λλα πράγματα καυτηριάζω. Να μιλάμε ξεκάθαρα και σταράτα. Δεν μου φταίει μόνο ο Σάπιος κληρικός, μου φταίει και ο σάπιος πιστός που ακουμπάει τα χρήματα του στις εκκλησίες , μου φταίει ο κάθε πιστός που ΠΡΟΣΚΥΝΑΕΙ εικόνες και κάθε κυριακή, μου φταίει ο ΚΑΘΕ ΣΚΛΑΒΟΣ που δεν ελευθερώνεται και που αυτή του την πνευματική σκλαβιά την βαφτίζει αγάπη, και την σέρνει μαζί του και στην υπόλοιπη κοινωνία. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ !
Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες και μετά πάρε και διάβασε ή κατέβασε κείμενα του Χρ.Γιανναρά για να διαπιστώσεις πως το παραπάνω που γράφεις ουδεμία σχέση έχουν με τη διδασκαλία του Ιησού.

Παράθεση:
Σταματήστε πια αυτή την καραμέλα περι του αθώου κόσμου μωρέ... Παντα φταινε οι λίγοι και ισχυροί και βρώμικοι και οι πολλοί ειναι αθώοι. Και γιατι κανένας αθώος δεν ξεσηκώνεται και δεν αντιδράει και δεν σταματάει την σαπίλα ;

Εδώ θα σου αφιερώσω την φράση του Πλάτωνος :

44) Η Πολιτεία είναι αυτή που είναι επειδή οι πολίτες είναι αυτοί που είναι.

Έτσι και η Θρησκεία ειναι αυτή που είναι ! Απλά ξεκάθαρα πράγματα ! Τέλος το χάιδεμα στον Λαό. Υπάρχει πόλεμος μέσα στους ανθρώπους. Πόλεμος αλήθειας και ψεύδους. Κάποιοι θελημένα η απο άγνοια υποστηρίζουν το Ψέμα και κάποιοι το Φως και την αλήθεια. Να σταματήσουν οι ανόητες ατέρμονες συζητήσεις επιτέλους . Βαρέθηκα ! ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ πια !


Στο ζήτημα του Χριστιανισμού είμαι αμείλικτος και ας με πούνε όπως θέλουν

Εαν κάθε Χριστιανός γνώστης και συνειδητοποιημένος όπως και η επίσημη εκκλησία δεν ζητήσει ΣΥΓΝΩΜΗ απο την Ελλάδα και τον πολιτισμό τον ίδιο τότε εγώ ΔΕΝ συγχωρώ ενα ιδεολόγημα και μια Θρησκεία που κατέστρεψε τα ΠΑΝΤΑ σε βαθμούς αδιανόητους και ασύλληπτους στην ΠΛΑΤΗ του Ιησού Χριστού ότι κι αν ήτανε εκείνος. Και σε τελική ανάλυση ο Ιησούς δεν μου φταίει σε τίποτα... Μέσα στους Ιουδαίους γεννήθηκε και μεγάλωσε (ανεξάρτητα ααπο τις ρίζες του ενδεχομένως , ανεξάρτητα απο το ΕΑΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΝ και το πως . Δεν με αφορά αυτό) σε αυτούς απευθυνόταν και μόνο στην θρησκεία τους και στην ανοησία τους απευθύνθηκε και καλά έκανε. Ενα υπέροχο πλάσμα . ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ... !

Δεν ζητάω συγνώμη για τον οργισμένο μου τόνο εξαρχής. Εσύ Elpiniki δεν μου φταις σε τίποτα και καλά κάνεις και πιστεύεις ΌΠΟΥ κι αν πιστεύεις. Αλλά την αλήθεια δεν μπορώ να μην την γράψω και να μην την εκφράσω απο μέσα μου.

Κι ας διαφωνήσουν όλοι όπως και όσο θέλουν...
Εσύ τα έχεις βάλει (λάθος για εμένα) με τη φιλοσοφία του χριστιανισμό αυτό που κρίνεις δεν έχει να κάνει με αυτά που ο Χριστός είπε.
Νομίζεις οτι δεν εκμεταλεύτηκαν οι λίγοι τον χριστιανισμό και συνεχίζουν να το κάνουν; Τι δουλειά έχουν τα παγκάρια, τα οικόπεδα, οι βίλες, τα ταξίδια; Τι δουλειά έχουν τα φράγκα μέσα στην εκκλήσία και το αλάνθαστο του πάπα;
Τι δουλειά έχουν τα χρυσά ιμάτια, οι μεγάλοι σταυροί και η πολιτική θέση της εκκλησίας που στα κρυφά και καλά παίρνει; Γιατί όλα αυτά αλλά και τα άλλα που έγιναν στο παρελθόν δεν έχουν καμία σχέση με τα λόγια του ευαγγελίου αλλά θεωρούνται δεδομένα και έτσι πρέπει να είναι;
¶σε η σαπίλα των πιο πολλών ρασοφόρων είναι δεδομένη και καλά εξασφαλισμένη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 08-04-09 στις 16:22
Απάντηση με παράθεση