Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #395  
Παλιά 05-04-11, 20:12
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave Εμφάνιση μηνυμάτων
η εξελικτικη διαδικασια και ολα οσα αναφερεις ειναι πραγματι αξιοθαυμαστα.η σημαντικοτητα ομως χρειαζεται καποιον αποδεκτη που για καποιο λογο επωφελειται απο τη ζωη. βεβαια αυτος δεν μπορει να ειναι μερος της γνωριμης σε μας ζωης,διοτι τοτε δεν μπορει να ειναι αντικειμενικη η θεωρηση του σημαντικου.κατα τη γνωμη μου,χρειαζεται ενας εξωγενης παραγοντας που θα εχει λογους να θεωρει σημαντικη τη ζωη του ανθρωπου και των ζωων.
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.
Κατ αρχάς δεν μας χρειάζεται μια απόλυτα αντικειμενική θεώρηση του "σημαντικού" από ένα εξωγενή παράγοντα.
Η ζωή είναι πολύτιμη σε μας που την ζούμε και αυτό είναι αρκετό.

Από την πλευρά της παρατήρησης, μπορούμε να δεχθούμε ότι υπάρχει περισσότερο και λιγότερο εξελιγμένη ζωή αν συγκρίνουμε
τους εγκεφάλους εντόμων θηλαστικών ερπετών κλπ και επίσης αν δούμε την αναλογία σωματικής μάζας με εγκέφαλο στις διάφορες μορφές ζωής.

Τώρα, αν κάποιος επιμένει ότι για να είναι σημαντική η ζωή τότε πρέπει να έχουμε σόνι και καλά ένα εξωτερικό παρατηρητή επομένως
η σημαντική ζωή γίνεται ένα επιχείρημα ύπαρξης του εξωτερικού παρατηρητή (π.χ. Θεού) αυτό είναι ένα άλλο επιχείρημα απεραντολογίας
και ασάφειας σαν αυτά που μπορεί να βρει κανείς σε υπερπληθωρισμό στα εκκλησιαστικά κείμενα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave Εμφάνιση μηνυμάτων
ας πουμε οταν συγχωρουσε ατομα μπροστα στα ματια τους και εκεινοι γινονταν εξω φρενων
η οταν θεραπευε τα σαββατα,πραμα βαρυ για τους ιουδαιους.
αληθεια,ποιοι τον καταδικασαν?οι ρωμαιοι μηπως?
Συγχωρείς κάποιον αν σου κάνει κάτι κακό, δεν συγχωρείς κάποιον έτσι γενικά και αόριστα ή από κεκτημένη ταχύτητα.
Τον Ιησού δεν νομίζω να τον πείραξε κανείς. Τώρα, αν εσύ ο no slave, κάνεις κακό στον τριθέμιους και γω σε συγχωρέσω
τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά.

Για τις θεραπείες και τα Σάββατα έχουν εξαντληθεί σε πολλά άλλα μηνύματα ότι πρόκειται για ιστορίες που δεν αντανακλούν
σοβαρές καταστάσεις και μάλλον πρέπει να μας απασχολήσει κυρίως η πνευματική ανεπάρκεια των ιερών αυτών κειμένων.
Θα ψάξω να βρω άλλα κείμενα που έγραψα πριν χρόνια εδώ σχετικά με τα περίφημα θαύματα γιατί δεν αντέχω να ξαναγράψω.

Τώρα για το ποιος τον καταδίκασε.
Ο Ιησούς είναι ΔΙΑΡΚΩΣ παρέα με Φαρισαίους, οι καλύτεροι φίλοι του είναι Φαρισαίοι, (πχ Λάζαρος), σε οικογένειες
Φαρισαίων κάνει τα σπουδαιότερα θαύματα (Ιάρειος) είναι ο ίδιος Ραβίνος (Διαβάζει σε Ναό και έχει βοηθό που του δίνει τα κιτάπια)
Διαρκώς σε τραπέζια και γλέντια με φαρισαίους, Φαρισαίοι τον προστατεύουν στον σταυρό μη τυχόν και του σπάσουν τα πόδια επειδή
και καλά είχε πεθάνει, Φαρισαίοι τρέχουν να τον πάραλάβουν από τάφο με αρώματα μη τυχόν και πάθει καμιά αναρρόφηση απο την ύπνωση,
Δηλαδή, ο άνθρωπος είναι διαρκώς με φαρισαίους, πως προκύπτει ότι ήταν "επαναστάτης" και αντίπαλος, δε μπορώ να καταλάβω.
Επειδή και καλά του κάνανε μια ψευτοδίκη που κανείς δε κατάλαβε για τι ακριβώς τον καταδίκασαν... τι να πω ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave Εμφάνιση μηνυμάτων
το πιο πιθανο και βολικο δεν ειναι απαραιτητα και το αληθινο.
παντως δεν επρεπε να σχολιασεις με βαση τη λογικη αλλα με βαση τα ιερα κειμενα.αν θυμασαι το αρχικο σου σχολιο ηταν αυτο:
Σε αυτό που λες σε παραθέτω στην πιο πάνω απάντησή μου στο προηγούμενο πόστ.


ΥΓ
Και για να μην παρεξηγιέμαι, μη ξεχνάς πως μιλάς με μια Χριστιανή Ορθόδοξη που στην παρούσα θρησκεία βρίσκει λειτουργικά
και ιστορικά στοιχεία που είναι αξιόλογα και παραδοσιακά και έχουν άμεση σχέση με τις προηγούμενες ορφικές και μιθρικές λατρείες.
Παρόλα αυτά η θρησκεία αυτή δεν μπορεί να μου ναρκώνει το πνεύμα μου και να μην αντιλαμβάνομαι πως μια σειρά από μύθοι κατέληξαν σε
παραμύθια τα οποία δεν χρειάζεται να τα καταπίνω αμάσητα kai να γίνομαι παράλογη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 05-04-11 στις 20:14
Απάντηση με παράθεση