Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1028  
Παλιά 12-04-13, 18:46
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε Σκαθαροζούμη, ρώτησα απλώς εάν μπορείς να μου πεις με τι έχει ασχοληθεί ο καθηγητής και έχει γίνει ειδικός τρόπον τινά. Με τους γέννηση των μύθων εν γένει ή με τον συγκεκριμένο "μύθο" όπως τον χαρακηρίζουν όσοι προανέφερα. Για αυτό ρώτησα εάν σε φέρνω σε δύσκολη θέση.
Δε νομίζω να είχε εντρυφήσει στο σύνολο του πεδίου του Μυθικισμού μέχρι τη γνωριμία μας, εκτός από την αστροθεολογική προσέγγιση για τους Ηλιακούς μύθους και τη σχέση τους με τον Ιησού (αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον). Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρεπε να έρθω σε δύσκολη θέση για αυτό. Είναι γνωστό ότι ο Μυθικισμός, ως ερευνητικό πεδίο, είναι ουσιαστικά ένα άγνωστο θέμα στην ελληνική ερευνητική και ακαδημαϊκή κοινότητα. Ένα κεφάλαιο του βιβλίου μου σχετίζεται με την ιστορία των Μυθικιστικών ιδεών στην Ελλάδα. Τα παλαιότερα σχετικά κείμενα που εντόπισα από την έρευνά μου προέρχονται από άρθρα ελληνικής εφημερίδας κατά τα έτη 1897 και 1898.

Παράθεση:
Για το άλλο που είπες, περί της ιδιότητας του καθηγητή, είναι λογικό να διερωτάται κάνεις. Γενικότερα, κάποιοι τουλάχιστον από αυτούς τους ανθρώπους ρε παιδί μου, υποστηρίζουν με μανία οτιδήποτε αντιχριστιανικό.. δηλαδή ξεφεύγει από τα όρια της απλής αναήτησης της αλήθειας κλπ. Άσε που ορκίζονται να τους κοπεί ο λαιμός και κάτι άλλα παλαβά, που έστω και τυπικά να είναι, παραμένουν παλαβά. Άντε να εμπιστευτείς μετά. Χαμός!
Δεν μπορώ να κρίνω κάτι με το οποίο δεν έχω έρθει σε επαφή. Μπορείς να πας στο νήμα του Τεκτονισμού σε άλλη κατηγορία του φόρουμ για να εκθέσεις τις απόψεις σου. Αλλά έτσι κι αλλιώς επαναλαμβάνω ότι το ζουμί ενός οποιουδήποτε βιβλίου δεν βρίσκεται στον πρόλογό του, αλλά στα κεφάλαιά του (θα είδες παραπάνω τα περιεχόμενα φαντάζομαι).

Παράθεση:
Άσχετο και αδιάκριτο, είσαι κι εσύ μασόνος (mason)?
Πολύ μου αρέσει όταν μου κάνουν αυτή την ερώτηση. Συγκεκριμένα μας την κάνουν από το 2002 στο metafysiko.gr, όταν ήμασταν 18χρονα και ιδρύαμε το site. Η αλήθεια είναι ότι η μοναδική ομάδα/οργάνωση/αδελφότητα (ή τέλος πάντων οτιδήποτε σχετικό) που ανήκω είναι η ομάδα Gateway του metafysiko.gr! Το ξέρω ότι είναι σπαστικό αλλά η μυστική δύναμη που κρύβεται πίσω από το βιβλίο είναι το χρόνιο ερευνητικό ενδιαφέρον μου για το συγκεκριμένο ζήτημα και τίποτα περισσότερο. Πάντως αν ήμουν μασόνος δεν θα είχα πρόβλημα να το κρύψω, να είσαι σίγουρος γι' αυτό. Ελπίζω να σε κάλυψα!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 12-04-13 στις 18:50
Απάντηση με παράθεση