Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #613  
Παλιά 19-12-08, 00:03
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

[QUOTE]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Ε για αυτό έχει γίνει μπάχαλο ο χριστιανισμός, γιατί ο καθένας ερμηνεύει κατά το δοκούν το ποιό είναι το μήνυμα του χριστιανισμού....
Αντε πάμε...

Παράθεση:
Ο χρίστιανισμός είναι μόνο τα εξής 4:
1. Ο Χριστός είναι θεός και άνθρωπος
2. Ο Χριστός θυσιάστηκε από αγάπη για τους ανθρώπους.
3. Ο Χριστός αναστήθηκε για να δείξει ότι κυριαρχεί στον θάνατο και μέσω αυτού και ο άνθρωπος κυριαρχεί στον θάνατο.
4. Η αγάπη είναι το σημαντικότερο όπλο για την σωτηρία του ανθρώπου, ο οποίος καλείται να κινηθεί στα βήματα του Χριστού.
Ναι, εγώ τι λέω που σου φάνηκε παράξενο; ζήτησα να μου εξηγήσεις απλά πως ορίζεις την "πνευματικότητα"...

Παράθεση:
Τώρα εξήγησέ μου σε παρακαλώ πως γίνεται να ερμηνευτούν αυτά διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο....
Εγώ δεν έγραψα κάπου πως οι αρχές διδασκαλίας του χριστιανισμού μπορούν να ερμηνευτούν διαφορετικά απο άνθρωπο σε άνθρωπο (αν και για να είμαστε πιο σωστοί μπορούν να ερμηνευτούν αλλά τότε, όπως και εσύ γράφεις ,δεν είναι χριστιανός) εγώ έγραψα για τον "δρόμο" που ένας χριστιανός μπορεί να ακολουθήσει και που μπορεί να διαφέρει απο τον "δρόμο" που ακολουθεί ένας άλλος χριστιανός...λχ ένας θέλει να γίνει μοναχός ο άλλος δεν θέλει ή ένας πηγαίνει κάθε Κυριακή εκκλησία κάποιος άλλος όχι. Αυτό λέω εγώ.

Παράθεση:
Ο χριστιανισμός δεν έχει άλλα μηνύματα ή αν έχει είναι τελείως δευτερεύοντα. Όποιος δεν δέχεται έστω και ένα από τα παραπάνω 4 πράγματα δεν είναι χριστιανός.
Βλέπε παραπάνω....
Ποιός μίλησε για κανόνες? Μίλησα πουθενά για κανόνες? Εγώ έγραψα το προφανές ότι δεν μπορεί να εξεταστεί ο χριστιανισμός ξέχωρα από την ύπαρξη του χριστού.
ναι, είμαστε σύμφωνοι εδώ, η niriida περί πνευματικότητας και γεγονότων μίλησε και την έβγαλες αιρετική...

Παράθεση:
Καλά όλα αυτά αλλά τί σχέση έχουν με την αντιπαράθεσή μας?
Παράθεση:
Με λίγα λόγια: Η πίστη κάνει κακό στην νοητική υγεία στο 99% των ατόμων
είδες που έχει σχέση...σε πρόλαβα απλά...η πίστη δεν στέλνει κανέναν στα ψυχιατρία αγαπητέ μου...η τυφλή εμπιστοσύνη, η ανασφάλεια, και η "σανίδα σωτηρίας" που την βρίσκουν μερικοί στα πρόσωπα αρρωστημένων μυαλών που εκπροσωπούν την (και καλά) φιλοσοφία του χριστιανισμού και δυστυχώς έχουν καταστρέψει κόσμο και κοσμάκι...

Παράθεση:
Και μια λεπτομέρεια, προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι η τυφλή πίστη που παρουσιάζεται σε ανώριμους χαρακτήρες (είτε γιατί είναι νεαροί είτε γιατί δεν έχουν αναπτυχθεί μέσω της παιδείας) αποτελεί τροχοπέδη στην ανάπτυξη τους.
Μάλιστα γνωρίζω περίπτωση γνωστού ψυχιάτρου που οι πλειοψηφία των πελατών του είναι βαθύτατα θρησκευόμενοι και επιπλέον αυτοί είναι που αποτελούν και τις σοβαρότερες περιπτώσεις που αντιμετωπίζει από όσο λέει. (εννοείται ότι δεν μας έχει πεί λεπτομέρειες γιατί δεσμεύεται από ιατρικό απόρρητο ο άνθρωπος...)
ναι, οκ πες του ψυχιάτρου...αλλά μην ξεχνάμε και το υπόβαθρο του κάθε ανθρώπου, οικογένεια, παιδικά χρόνια, εμπειρίες κτλ. δεν μπορεί να γενικεύει έτσι...
βαθύτατα θρησκευόμενοι με άρρωστο τρόπο, οπότε δεν μιλάμε για πίστη αλλά για φόβο, ανασφάλεια, τύψεις που πολύ πιθανόν είναι να μεταφέρει το άτομο απο το σπίτι του...
Απάντηση με παράθεση