Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 02-12-07, 17:14
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mιχάλης
Επειδή πραγματικά δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο, θα μπορούσε να με διαφωτίσει κανείς; Και όταν με διαφωτίσει, ίσως να περάσουμε επιτέλους στα Αρχέτυπα των θρησκειών μπας και αποδείξουμε ότι αδίκως πλακωνόσαστε...
Μιχάλη μου εμένα προσωπικά θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να διαβάσω τα αποτελέσματα της έρευνας σου πάνω σε αυτό το ζήτημα.Εγώ προσωπικά δεν το έχω ερευνήσει τόσο πολύ,έχω μια γνώση επί του θέματος και διαισθάνομαι την καθολικότητα κάποιων συμβολισμών απλά δεν έχω κάτσει να τα βάλω κάτω για να εξετάσω επιστημονικά ποιό είναι το αίτιο που δημιούργησε αυτές τις καθολικές εικόνες στο συλλογικό ασυνείδητο ολάκερης της ανθρωπότητας.Ούτε έχω διαβάσει αναλυτικά τις απόψεις του Καρλ Γιουνγκ πάνω στο θέμα,που φαντάζομαι ότι πρόκειται για ό,τι πιο έγκυρο κυκλοφορεί σήμερα.Πάντως αν ανοίξεις κάποιο σχετικό θέμα θα προσφέρω ό,τι περισσότερο μπορέσω να είσαι σίγουρος.Δεν νομίζω όμως ότι θα βρεις μεγάλη ανταπόκριση,ίσως να συμμετέχουν άτομα που δεν συμμετέχουν στα παρόντα θέματα της θρησκειολογίας αλλά για τους περισσότερους που συμμετέχουν τώρα πολύ αμφιβάλω...Να είσαι σίγουρος όμως πως έστω και λίγοι να συμμετέχουν στο θέμα,θα είναι πολύ όμορφο γι'αυτούς!
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 02-12-07 στις 17:15
Απάντηση με παράθεση