Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #186  
Παλιά 10-04-10, 09:21
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι αρκετά ακραίο παράδειγμα - πιθανό βέβαια. Μεγαλύτερη επίδραση θα έχει στην ζωή μου πάντως το να δω έναν εξωγήινο από το να μου πουν ο,τι υπάρχει ζωή στον πλανήτη Χ.
Με αυτό θέλω να πω ο,τι η προσωπική εμπειρία έχει μεγαλύτερη δύναμη από την πληροφόρηση μέσω τρίτων ή επιστημονικές έρευνες.
Δε νομίζω πως είναι ακραίο παράδειγμα και μάλιστα θεωρώ ότι γνωρίζεις τη συνωμοσιολογία που υπάρχει γύρω από το συγκεκριμένο ζήτημα. Σου λέω απλά ότι αν τυχόν αποδειχθεί πως όντως υπάρχει εξωγήινη νοημοσύνη κάπου αλλού, τότε πολλές θρησκείες θα χάσουν τον λόγο ύπαρξής των. Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη για να σκεφτούμε τι θα συμβεί στη συνέχεια, καθώς πολλές θρησκείες δομούν συμπεριφορές, ήθη, έθιμα, συνήθειες της καθημερινότητας, τρόπους κοσμοθέασης κλπ κλπ βασισμένες καθαρά στη μοναδικότητα της ανθρώπινης υπόστασης...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ο,τι είναι σωστό να προσεγγίζουμε τέτοιου είδους θέματα διανοητικά αλλά ούτε και μέσω της πίστης όπως αυτή προβάλλεται κατά καιρούς από τις διάφορες θρησκείες.
Για μένα, χρειάζεται έρευνα και προσωπική εμπειρία.
Μα δεν μιλάω για θεωρητική-διανοητική προσέγγιση του ζητήματος των διδασκαλιών του Ιησού, απλώς θέτω ένα ζήτημα του πως και γιατί στρεφόμεθα σε έναν διδάσκαλο. Γιατί το κάνουμε; Έχουμε πράγματι να μάθουμε καινοφανή στοιχεία από αυτόν; Μήπως απλώς θέλουμε να ανήκουμε κάπου; Μήπως γενικά δεν έχουμε κάτι άλλο σημαντικό να κάνουμε και μέσω αυτού βρίσκουμε λόγο ύπαρξης; πολλές οι εκδοχές.

Τα πράγματα είναι αρκετά απλά στην αρχική τους επεξεργασία (όχι όμως στην πράξη...). Έχουμε να κάνουμε με μία σειρά από διδαχές, από τρόπους συμπεριφορών, με μία σειρά από τρόπους να είμαστε χρηστοήθεις κ.α. Η συνήθης τακτική του να συνδέουμε την ηθική και τον υγιή βιοπορισμό αυστηρά και μόνον με τις θρησκείες έχει ήδη ακυρωθεί (υπάρχουν και σχετικές έρευνες επί αυτού). Πραγματικά δεν απαιτείται να είσαι θρησκευόμενος για να διάγεις ηθικό βίο. Από εκεί και μετά, αν τελικά τα στοιχεία μίας καλά δομημένης ηθικής (ασχέτως ποιός την ευαγγελίζεται) δεν είναι νεόφερτα αλλά ήδη υπάρχουν, τότε καλούμαστε να αποφασίσουμε αν τελικά ο Χ διδάσκαλος έχει κάτι νέο να προσφέρει με τις διδασκαλίες του.

Στην περίπτωση του Ιησού, ο οποίος δέχομαι χωρίς αμφιβολία πως ενσωμάτωνε μία άκρως πνευματική υπόσταση, έχουμε να κάνουμε με πολλές διδαχές για τις οποίες πρέπει να βρούμε αν τελικά για την τότε εποχή ήταν πρωτάκουστες, ήταν νεόφερτες σε μία πραγματικότητα αμφιβόλου ηθικής ή αν απλώς στην υπόστασή του βρήκαμε ένα συμπύκνωμα όλων αυτών των διδαχών αλλά και τρόπους που τελικά δείχνουν πως όλες αυτές οι ηθικές προτάσεις πράγματι έχουν αποτέλεσμα. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Αν τελικά προτιθέμεθα να αναζητήσουμε καινοφανή στοιχεία στη συγκεκριμένη περίπτωση, τότε θα πρέπει να στραφούμε στη μεταφυσική πλευρά των διδαχών του, σε διδασκαλίες περί μεταθανάτιας ζωής, περί τελικής κρίσης, περί σωματικού θανάτου και ανάστασης, περί θεού και σατανά, περί αγγέλων κλπ κλπ, ζητήματα που σαφώς πρέπει να τα προσεγγίσουμε με γερή δόση πίστης (όπως αναφέρεις) αλλά και αμιγώς υποκειμενικά και όχι με απόψεις "κονσέρβα" αλλά με προσωπικές θέσεις (και προσωπικές ευθύνες για το τι αποδεχόμεθα και τι όχι).

*και σε όλα αυτά εξακολουθώ να μη βρίσκω το που έχουν θέση οι μεσάζοντες μεταξύ θεού και ανθρώπου...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 10-04-10 στις 09:25
Απάντηση με παράθεση